Arta Marku

KRONIKE-ZGJEDHJET-NGRIHET-KLP.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela23:09 | 11/12/2018

Ne një proces që zgjati 10 orë në total, prokurorët e Shqipërisë zgjodhën të martën 6 përfaqësuesit e tyre në Këshillin e Lartë të Prokurorisë. Ata u zgjodhën nga Mbledhja e Përgjithshme e Prokurorëve, nga votat e 295 prokurorëve, në një mbledhje e kryesuar nga Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku.

Arta Marku: “Sot i hapet rrugë krijimit të SPAK dhe zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm me mandat, u tregojmë të gjithëve se e kemi seriozisht dhe reformën në drejtësi nuk e kemi vetëm në letër, por po e jetësojmë atë”.

Rëndësia e kësaj dite, që i dha jetë një prej institucioneve më të rëndësishme në kuadër të Reformës në drejtësi, u theksua nga diplomatët e huaj dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Shqipëri të pranishëm në mbledhje.

Leyla Moses-Ones, E ngarkuara me punë në detyrë në ambasadën e SHBA në Tiranë: “Kjo është koha juaj për të votuar. Koha juaj për të bërë histori për Shqipërinë dhe për botën. Koha juaj për t’i dhënë popullit shqiptar sistemin e drejtësisë që meriton dhe që kërkon”.

Luigi Soreca, Ambasador i BE në Tiranë: “Unë nuk mund të lë pa nënvizuar rëndësinë e zgjedhjes së ditës së sotme për fuqizimin e luftës ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit në Shqipëri’.

Procesi i votimit u parapri nga shpalosja e platformave të çdo kandidati.

Përveç zgjatjes në kohë, procesi rrodhi krejtësisht i qetë dhe pa asnjë debat, apo kundërshti nga ndonjë prej të pranishmëve.

Për 6 përfaqësuesit prokurorë në në KLP kandiduan 10 vetë, të cilët kaluan më herët me sukses filtrate e vettingut. Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Kostaq Beluri, fitoi përballë kolegës së tij Anila Leka, për anëtarin nga Prokuroria e Përgjithshme në KLP.

Prokurorët Bujar Sheshi dhe Arben Dollapi, përkatësisht nga Apeli i Krimeve të Rënda dhe Apeli i Shkodrës, u konfirmuan me votat e kolegëve, por pa garës, pasi ishin dy kandidatë për dy pozicione të përcaktuara për prokurorët e Apelit. Gara më e fortë ishte mes 6 prokurorëve të Shkallës së Parë për 3 vende në KLP. Votat e kolegëve i dhanë fitore prokurorit të Krimeve të Rënda, Gentian Osmani, Prokurores së Tiranës, Antoneta Sevdari dhe Prokurorit të Elbasanit, Besnik Cani. Ata fituan përballë Dritan Prençit, Vate Stakës dhe Besnik Muçit.

Pasi arritën të bëhen pjesë e KLP tre triumfuesit u panë të nxitonin për të shpërndarë lajmin e fitores.

Ky proces kompletoi 11 anëtarët e Këshullit të Lartë të Prokurorisë, pasi 5 anëtarët jo prokurorë janë zgjedhur me herët.

Pas konstituimit, ky këshill do të zgjedhë Prokurorin e Përgjithshëm me mandate dhe të ndërmarrë hapa për ngritjen e Byrosë Kombëtare të Hetimit dhe Strukturës së Posaçme Antikorrupsion, të njohur si SPAK. /abcnews.al

ARTA-MARKU-MBULIM-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela22:13 | 10/12/2018

Nesër në mëngjes do mbahet mbledhja e përgjithshme e prokurorëve, të cilët do zgjedhin anëtarët prokurorë për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Prokurorja e përgjithshme e përkohshme Arta Marku, në një mesazh publik, thotë se është dita kur prokurorët i japin jetë qeverisë së re të sistemit prokurorial, si ingranazhi i rëndësishëm i makinerisë së madhe të reformës në drejtësisë, pasi me ngritjen e KLP, kjo reformë hyn në fazën e plotë të zbatimit të saj.

Marku thotë se kështu i hapet rruga edhe krijimit të strukturës së posacme kundër korrupsionit e krimit të organizuar, që njihet me akronimin SPAK, si dhe zgjedhjes së Prokurorit të Përgjithshëm me mandat.

Marku i fton prokurorët të marrin pjesë në këtë mbledhje jo vetëm si detyrim ligjor, por edhe si shenjë e përgjegjësisë së lartë, për ngritjen e institucioneve, e në funksion të integrimit të vendit. /abcnews.al

sokol-stojanii.png
G. P.15:23 | 31/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Solkol Stojani. Ish-shefi i Drejtorisë se Inspektimit rezultoi i pastër në të tre kriteret e rivlerësimit.

Sokol Stojani, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme kaloi me sukses procesin e Vettingut.

Prokurori rezultoi bindës për komisionin tre anëtarësh të KPK-së në të tre kriteret e rivlerësimit, pasurinë, figurën dhe aftësitë profesionale. Hetimi i thelluar i komisionit të vetingut mbërriti në përfundimin se pasuria e Stojanit ishte e justifikuar, se ai nuk kishte kontakte të papërshtatshme me element të inkriminuar dhe se kishte të gjitha aftësitë profesionale për të vijuar detyrën e prokurorit.

Rezultati pozitiv u paralajmërua në seancën dëgjimore të zhvilluar të martën, ku nuk u relatuan problematika nga ana e tij në ndonjë nga kriteret. Stojani mori raport pozitiv nga ana e ILDKPKI, për deklarim të saktë të pasuriësë së përbërë nga një apartament dhe një automjet. Ai siguroi një certifikatë të pastër dhe u konsideruar i përshtatshëm për vijimin e detyrës edhe nga ana e Drejtorisë për Sigurimin e Informacionit të Kualifikuar. Për Stojanin u relatua një raport pozitiv edhe sa i përket aftësive të tij profesionale.

Prokurori Stojani është prej 10 vitesh pjesë e Prokurorisë së Përgjithme. Së fundmi ai mbante poziconin e kreut të Drejtorisë së Inspektimit, Mbrojtes së Dëshmitarëve dhe Projekteve, detyre nga e cila u lirua me urdhër të kryeprokurores Arta Marku në 19 Shtator 2018, pasi kishte paraqitur doreheqje. /abcnews.al

emiljano-shullazi-1280x683.jpg
G. P.13:37 | 24/09/2018

“Çështja në ngarkim të Emiljano Shullazit, etj., ka qenë një ndër çështjet që në dy vitet e fundit ka tërhequr vëmendjen e opinionit publik. Emiljano Shullazi, Gilmando Dani, etj., janë akuzuar për vepra penale të rënda dhe opinionit i janë servirur si përfaqësuesit më të spikatur të botës së krimit. Jo gjithmonë e vërteta lidhur me këtë çështje është bërë e njohur dhe kjo ka krijuar në opinion idenë se po ndëshkohet një grup i rrezikshëm kriminal, ndërsa prokurorët e çështjes kanë marrë pamjen e kalorësve në këtë betejë kundër krimit.”

Kështu e kanë nisur avokatët mbrojtës të Emiljano Shullazit, Gilmando Danit dhe Endri Qyqjes letrën e tyre që i është nisur kryeprokurores Arta Marku dhe drejtueses së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela.

Sipas avokatëve, kjo situatë ka dëmtuar shqyrtimin e paanshëm të çështjes dhe tashmë që dosja është duke u përfunduar rrezikon që të mos jepet vendim i bazuar mbi prova.

“Kjo situatë ka dëmtuar shqyrtimin e “ftohtë” dhe “të paanshëm” të kësaj çështjeje, ka dhunuar parimin madhor të prezumimit të pafajsisë dhe tashmë që çështja ka mbërritur në finish, rrezikon që paragjykimi dhe zhurma e krijuar rreth saj, të mos lejoje si përfaqësuesit e akuzës, ashtu dhe vetë gjykatën që të vendosin sipas “liberum arbitrium”, pra, sipas zgjedhjes së tyrë të lirë, sipas bindjes së bazuar mbi prova dhe vetëm mbi to”.

Në procesin kundër klientëve të tyre, avokatët rendisin disa shkelje ligjore dhe sipas tyre gjithashtu përmendet dhe fakti se çështja ka ndjeshmëri politike.

Letra e plotë dërguar Arta Markut dhe Donika Prelës:

letra1
letra2
letra3
letra4 (1)
letra4
letra5

/abcnews.al

Gazment-Bardhi.jpg
G. P.14:37 | 23/09/2018

Këtë parashikim të deputetit demokrat Oerd Bylykbashi, bërë 9 muaj më parë gjatë procedurës së shqyrtimit të kandidaturave për Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm që përcaktoi emrin e Arta Markut në krye të organit të akuzës.

 Këshilltari ligjor i demokratëve Gazment Bardhi e përsëriti nga foltorja e selisë blu.

“Transferimi i njërit prej prokurorëve dhe procedimi disiplinor i një prokurori tjetër, të dosjes së Saimir Tahirit, vetëm pak orë pasi kishin urdhëruar sekuestrimin e plot 31 pasurive të grupit kriminal “Habilaj”,  është një mesazh i qartë për drejtësinë: Kush vepron ndaj bandave të lidhura me pushtetin, largohet nga detyra, ndëshkohet dhe sulmohet.

 Shpërbërja e grupit hetimor të dosjes së Saimir Tahirit, dhe pengimi i drejtësisë në këtë rast, janë veprime kriminale të Kryeprokurores Arta Marku dhe ajo duhet të përgjigjet përpara ligjit për këtë”.

Për këtë, por edhe lëvizje dhe procedime të tjera të prokurorëve, kërkojnë shqyrtimin dhe pranimin sa më shpejtë të padisë së depozituar nga opozita për pezullim të kryeprokurorës së përkohshme.

“Transferimi i paligjshëm i 3 prokurorëve të Krimeve të Rënda dhe procedimi disiplinor për 10 prej tyre, është pjesë e një skenari të urdhëruar nga Edi Rama, për të shantazhuar prokurorët që janë në betejë të përditshme me krimin e organizuar, pushtetarët e lidhur me të dhe qeveritarët e korruptuar”.

 Qëllimi i kryeprokurores Arta Marku për demokratët është që drejtësia të mos funksionojë për bandat e lidhura me pushtetin ashtu si nuk funksionoi për vëllain e ministrit të Brendshëm Xhafaj dhe si nuk do të funksionojë as për Saimir Tahirin, përfundon Bardhi./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-BASHA-DHE-SFIDA-E-ARTA-MARKUT-22.09.2018.mpg_snapshot_25.24-1280x720.jpg
G. P.16:18 | 22/09/2018

Përveç mungesës së gjykatave më të larta, vendi po përballet edhe me sfida në organin e akuzës. Një panoramë e tillë në mjedisin e polarizuar politik, ku mungon dialogu, rrit tensionet. Këtë zhvillim të javës politike që lamë pas, sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u sprovua fort në disa prej kauzave të tij javën politike që lamë pas. Ashpërsoi gjuhën, rriti denoncimet e komunikimin me mediat. Por asnjë prej taktikave nuk i solli rezultat, përballë një Keyeministri të fortë numerikisht, që i ka në rresht të vetët, e ka luksin të zgjedhë ridikulizimin, në vend të komunikimit me opozitën.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 17 shtatorit nisi aplikimin pagesa për përdoruesit e rrugës së Kombit, 100 lekë për kuksianët, ndërsa mjetet e tjera, sipas parametrave, me tarifa që nisin nga 660 lekë. Edhe pse kishte premtuar dhjetorin e kaluar se PD nuk do pranonte që kuksianët të paguanin për të kaluar në rrugën e Kombit, mungoi të paktën një qëndrim i dedikuar, ditën kur procesi nisi e vijoi normalisht, ndërsa kuksianët morën një falenderimin të personalizuar virtual nga KM Rama për respektimin e tarifës.

Atë ditë, që përkoi me nisjen e shkollave, i kishte shpërndarë deputetet nëpër zona, për të evidentuar rënien e numrit të nxënësve e mbylljen e disa shkollave në vend.  Për këtë temë nisi përplasja mes Ramës e Bashës në rrjetet sociale. Secili tha çka deshi, duke luajtur me epitetin “kukull”.

Por Lulzim Basha e ka një kauzë të re, me të cilën e nisi këtë sezon politik. Përmes një videoje, publikoi në rrjetet sociale, ato që i konsideron si 5 rregullat kryesore për vettingun e politikanëve. Propozimi për amendim të kushtetutës, nuk po gjen mbështetje nga Rama e Basha po shtyn përpara pjesën teknike, futjen në procedurë parlamentare sipas rregullores . Javën politike që lamë pas, tentoi të sqarojë edhe vizualisht skeptikët e këtij procesi. /abcnews.al

SINKRON-ALIBEAJ-PER-ARTA-MARKUN.mpg_snapshot_00.51-1280x720.jpg
G. P.13:06 | 22/09/2018

Një ditë pasi kallëzuan në prokurorinë e Tiranës drejtuesen e përkohshme të prokurorisë së përgjithshme Arta Marku, Partia Demokratike përsëriti akuzat ndaj saj. Deputeti Enlekejd Alibeaj kërkoi hetim të shpejtë të veprimeve të Markut, sipas tij për të penguar hetimet mbi Tahirin e Shullazin, por edhe pezullimin nga detyra.

Enkelejd Alibeaj, deputet i PD: “Në mënyrë të qëllimshmë edhe aktive, Arta Marku gjatë 9 muajve në krye të prokurorisë i ka shërbyer vetëm një qëllimi: shkatërrimit të ekipit që po heton Samir Tahirin dhe shpërbërjen e ekipit i cili nxorri para drejtësisë Emiljano Shullazin. Në këtë detyre Arta Marku u emërua në mënyrë të paligjshme nga Edi Rama në krye të prokurorisë dhe duke e goditur dhe prokurorët e të dyja dosjeve, e realizoi qëllimin në krye të 9 muajve. Shqprdorimi i detyrës nga Arta Marku kërkon hetim të shpejtë nga prokuroria e Tiranës për të mos e lejuar shkatërrimin e mëtejshëm të çështjëvë “Tahiri”, “Shullazi” apo të ndonjë çështjeje tjetër. PD i bën thirrje prokurorisë të pezullojë nga detyra Arta Markun dhe të nisë hetimin ndaj saj. Po kaq urgjente është dhe nëvoja për të gjetur se cilat janë lidhjet direkte apo indirekte të Arta Markut me Edi Ramën çfarë komunikimesh ka ajo me Ëngjëll Agaçin dhe si kanë ndikuar këto komunikime në shaktërrimin e hetimeve të lartpërmendura. Çfarë i kanë kërkuar kryeprokurores së përkohëshme Fatmir Xhafaj, Ulci Manja dhe Ermonela Felaj apo edhe ndonjë deputet tjetër socialist.”/abcnews.al

42213877_560562851039503_892237094481559552_n-1280x640.jpg
ent ela18:29 | 21/09/2018

Përmes një deklarate publike 10 prokurorët “rebelë” të krimeve të Rënda treguan pse refuzuan shortin e dosjes “Shullazi”. Sipas tyre, urdhrat e kryeprokurores Arta Marku për procedim disiplinor dhe transferime ishin të paligjshëm. Pretendimet morën përgjigje nga vetë Marku. Përmes një deklaratë, kryeprokurorja e përkohshme tha se prokurorët refuzuan të bëjnë detyrën dhe i paralajmëroi për përgjegjësi penale.

Dhjetë prokurorët “rebelë” të Krimeve të Rënda, që refuzuan shortin e dosjes “Shullazi”, vlerësojnë si të paligjshëm urdhrat e kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku për procediminet disiplinore dhe transferimet. Përmes një deklarate publike drejtuar mediave, zyrës së delegacionit të BE në vend, misionit PAMECA dhe ambasadës amerikane në Tiranë, prokurorët këmbëngulin se kundër ligjit ishte edhe përpjekja e shortimit të dosjes “Shullazi” në 19 shtator tek Krimet.

“Grupet hetimore krijohen në fazën e hetimit dhe jo ne fazën e hetimit, e aq më pak në fazën e konkluzioneve përfundimtare”, thuhej në deklaratën me 10 firma.  Në vijim prokurorët shprehnin bindjen se Prokurorja e Përgjithshme nuk ka kompetencë ligjore për procedime disiplinore deri në forminin e KLP. Sipas tyre, ligji ndalon edhe transferim apo komandim te magjistrateve pa dëshirën e tyre. “Veprimet e Prokurores se Përgjithshme antiligjore dhe e kthejne prokurorine në modelin e vjetër hierarkik e të centralizuar”, thuhej ne deklarate.

Dy orë me vonë Prokurorja e Përgjithshme e Përkoshme, Arta Marku, theu heshtjen. Në një deklarate që niste me fjalët “Të dashur qytetarë të vendit”, Marku e cilësonte situatën tek Krimet e Rënda si “absurde dhe të pahijshme”.

“Është në detyrimin tim ligjor që të marr masat e nevojshme ligjore për cilindo Prokuror apo Oficer të Policisë Gjyqësore që refuzon pa asnjë shkak ligjor, të ushtrojë detyrën dhe funksionin e tij kushtetues, për të luftuar kriminalitetin dhe krimin e organizuar në veçanti dhe, për më tepër, në Prokurorinë më të rëndësishme në vend”, shprehej Marku.

Sipas saj, 10 prokurorët kanë vepruar në kundërshtim me ligjin që i detyron të jenë pjesë e shortit, për sa kohë janë prokurorë të asaj prokurorie, duke vepruar në kundështim me detyrimet kushtetuese.

“Çdo prokuror që refuzon të bëjë detyrën do përballet me përgjegjësi disiplinore, por edhe  penale sipas rastit”, vijonte Marku.

Drejtuesja e përkohshme e organit qëndror të Akuzës garantonte qytetarët se vendimarrjet e saj nuk kishin cënuar asnjë çështje në hetim apo gjykim. Ajo saktësonte se për çështjen Shullazi është caktuar një grup prokurorësh dhe se një tjetër grup prej 4 prokurorësh po merret me çështjen Tahiri, nga momenti i regjistrimit të saj. Duke përmendur se prokurorët e ndershëm kanë nevojë për mbështetjen e saj por dhe të publikut, Marku mbyllte reagimin me fjalët “së bashku do ta fitojmë betejën me krimin”. /abcnews.al

ARTA-MARKU-RAPORTON-NE-PARLAMENT-1280x720.jpg
ent ela16:39 | 21/09/2018

Pas refuzimit të dhjetë prokurorëve të shortit të  dosjes “Shullazi”, ka ardhur edhe reagimi i Kryeprokurores së Përkohshme Arta Marku.

Në një njoftim të shpërndarë për mediat Marku thekson se këta prokurorë kanë vepruar në kundërshtim me ligjin që i detyron të jenë pjesë e shortit.

Kryeprokurorja Marku njofton masa ligjore për cilindo Prokuror apo Oficer të Policisë Gjyqësore që refuzon pa asnjë shkak ligjor, të ushtrojë detyrën dhe funksionin e tij kushtetues, për të luftuar kriminalitetin dhe krimin e organizuar në veçanti dhe, për më tepër, në Prokurorinë më të rëndësishme në vend.

Gjithashtu Marku garanton se përsa kohë do të jetë në këtë detyrë do të zbatojë Kushtetutën, ligjet në fuqi dhe Kodin e Etikës së Prokurorit, ndërsa shprehet se dhe nuk mund të rrijë duarkryq kur prokurorët e shtetit refuzojnë të ushtrojnë funksionet e tyre kushtetuese dhe ligjore.

Deklarata e Plotë e kryeprokurores Arta Marku

Të dashur qytetarë të vendit tim,

Në këto pak orë të ditës, duke filluar nga dje, e ndiej se si qytetarë të përgjegjshëm, jeni të shqetësuar nga një situatë absurdi dhe e pahijshme që është tentuar të krijohet në Prokurorinë më të rëndësishme të vendit, Prokurorinë për Krime të Rënda.

Me përgjegjësinë e detyrës që më ka ngarkuar Kushtetuta dhe ligji, kam detyrimin institucional dhe qytetar për të komunikuar dhe ndarë me ju dhe me këdo që i do të mirën këtij vendi, por edhe miqtë dhe partnerët ndërkombëtarë që asistojnë punën e institucionit të Prokurorisë në të gjitha nivelet, të vërtetën e kësaj situate të sajuar nga frika e përballjes me luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, pa dallim.

Të dashur qytetarë,

Unë jam në detyrë me mandat të përkohshëm, por krimi i organizuar dhe korrupsioni ka mandat të përhershëm dhe punon me kohë të plotë.

Për këtë arsye, është në detyrimin tim ligjor që të marr masat e nevojshme ligjore për cilindo Prokuror apo Oficer të Policisë Gjyqësore që refuzon pa asnjë shkak ligjor, të ushtrojë detyrën dhe funksionin e tij kushtetues, për të luftuar kriminalitetin dhe krimin e organizuar në veçanti dhe, për më tepër, në Prokurorinë më të rëndësishme në vend.

Prokurorët e Krimeve të Rënda, ndaj të cilëve është urdhëruar fillimi i hetimit disiplinor, kanë refuzuar të marrin pjesë në hedhjen e shortit, për të përfaqësuar në gjykim një çështje shumë sensitive për opinionin publik.

Në këtë mënyrë, këta prokurorë kanë vepruar në kundërshtim me ligjin që i detyron të jenë pjesë e shortit, për sa kohë janë prokurorë të asaj prokurorie, duke vepruar në kundërshtim të hapur me detyrimin kushtetues, sipas të cilit “Prokuroria ushtron ndjekjen penale, si dhe përfaqëson akuzën në gjyq në emër të shtetit…”.

Kjo, si dhe shkelja e rregullave të etikës, janë arsyet e vetme që më kanë detyruar që, si Prokurore e Përgjithshme e Përkohshme  të qëndroj fort dhe të mos tërhiqem në zbatimin e kushtetutës dhe ligjeve të vendit tim, duke urdhëruar fillimin e hetimit disiplinor sipas përcaktimeve të nenit 160, pika 5 të ligjit nr.96/2016 “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, ndaj këtyre prokurorëve që kanë refuzuar të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre që ju ngarkon kushtetuta dhe ligji.

E ndjej si përgjegjësi kushtetuese por edhe si  detyrim qytetar, t’ju garantoj, se përsa kohë do të jem në detyrën që më ka ngarkuar Parlamenti shqiptar, sovrani im dhe i juaji, të dashur qytetarë të vendit tim, unë  jam e vendosur për të zbatuar pa hezitimin më të vogël Kushtetutën, ligjet në fuqi dhe Kodin e Etikës së Prokurorit dhe nuk mund të rri duarkryq kur prokurorët e shtetit refuzojnë të ushtrojnë funksionet e tyre kushtetuese dhe ligjore.

Çdo prokuror që refuzon të bëjë detyrën do përballet me përgjegjësi disiplinore, por edhe  penale sipas rastit.

Gjej rastin të falenderoj të gjithë prokurorët e ndershëm të sistemit të prokurorisë, por edhe ata prokurorë të Krimeve të Rënda që vazhdojnë të jenë në lartësinë e ushtrimit të detyrës që iu ka ngarkuar Kushtetuta dhe ligji dhe t’i garantoj se si Prokurore e Përgjithme, për aq kohë sa do të jem në këtë detyrë të lartë dhe fisnike, do të jem gjithmonë krah tyre në këto ditë të vështira që po kalon sistemi. Së bashku do të vazhdojmë përballjen tonë me krimin e organizuar dhe korrupsionin dhe me të keqen e këtij vendi, pa asnjë lloj ngjyre.

Unë do të vazhdoj me ju krah për krah, të bëj detyrën time, me profesionalizëm dhe ndershmëri dhe dua të garantoj qytetarët shqiptarë se vendimmarrja ime nuk ka cënuar asnjë çështje, qoftë në hetim apo në gjykim, në Prokurorinë për Krime të Rënda. Për çështjen Shullazi ku një grup i caktuar prokurorësh refuzuan të ushtrojnë përgjegjësitë e tyre kushtetuese dhe ligjore, është caktuar një grup prokurorësh për të përfaqësuar akuzën në gjykim. Po ashtu, një grup tjetër prej 4 prokurorësh po merret  me çështjen Tahiri, nga momenti i regjistrimit të saj.

Të dashur qytetarë,

Për sa keni dëgjuar këto orët e fundit nga mediat dhe rrjetet sociale, nuk ka një të vërtetë tjetër përveç kësaj që unë sapo ju deklarova.

Gjithçka tjetër është spekulim dhe frikë nga përballja me krimin e organizuar. Prokurorët e ndershëm që ka Shqipëria sot, më shumë se kurrë, kanë nevojë jo vetëm për mbështetjen time, por edhe tuajën dhe unë jam e bindur se jemi në anën e duhur, jemi në anën e të mirës.

Së bashku do ta fitojmë betejën me krimin. /abcnews.al

 

vlcsnap-2018-09-21-15h57m37s950-1280x720.png
G. P.15:58 | 21/09/2018

Dhjetë prokurorët “rebelë” të Krimeve të Rënda, që refuzuan shortin e dosjes “Shullazi”, vlerësojnë si të paligjshëm urdhrat e kryeprokurores së përkohshme, Arta Marku për procedimin disiplinor dhe transferime. Përmes një deklarate publike drejtuar mediave, zyrës së delegacionit të BE në vend, misionit PAMECA dhe Ambasadës Amerikane në Tiranë, prokurorët këmbëngulin në paligjshmëri të procedurës së shortit të tentuar në 19 shtator.

“Grupet hetimore krijohen në fazën e hetimit dhe jo ne fazën e hetimit, e aq më pak në fazën e konkluzioneve përfundimtare”, thuhej në deklaratën me 10 firma. Në vijim, prokurorët e procedura shprehnin bindjen se Prokurorja e Përgjithshme nuk ka kompetencë ligjore për procedime disiplinore deri në forminin e KLP. Sipas tyre, ligji ndalon edhe transferim apo komandim te magjistrateve pa dëshirën e tyre. “Veprimet e Prokurores se Përgjithshme antiligjore dhe e kthejne prokurorine në modelin e vjetër hierarkik e të centralizuar”, thuhej në deklaratë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono