arsenal

Vladimir Prenga09:01 | 11/12/2019

Carlo Ancelotti është larguar nga Napoli, pasi presidenti Aurelio De Laurentiis nuk e priti mirë faktin që trajneri italian nuk ishte dakord për grumbullimin e skuadrës disa javë më parë. Diçka të tillë ish-trajneri i Milanit e shprehu hapur në konferencë për shtyp dhe tanimë i duhet të presë për ofertën e radhës.

Në Angli dhe në Itali është raportuar për një interesim të Arsenal, që shkarkoi Unai Emery dhe po kërkon për një trajner të ri. Gjithsesi londinezët kanë rivalë, pasi në garë për të marrë Ancelottin si trajner është futur edhe Everton. Klubi nga Liverpooli shkarkoi Marco Silva pas disfatës në derbi dhe po kërkon për një tjetër teknik.

Duncan Ferguson është emëruar si trajneri i përkohshëm, ndërkohë që Sky Sport raporton se bisedimet me trajnerin italian kanë nisur. Mbetet të shihet se cili do të jetë projekti që do të përqafojë Ancelotti, i cili para disa kohësh është lakuar edhe si një opsion për PSG-në, që në verë pritet të ndryshojë trajner. /abcnews.al

Veronik Istrefaj19:29 | 10/12/2019

Napoli po luan momentalisht përballë Genk dhe po udhëheq me rezultatin 2-0, por siç raporton Di Marzio, Ancelotti e ka mbyllur me napolitanët edhe në rast fitoreje.

Don Carlo e ka gjetur edhe ekipin e ri që do të drejtojë, Arsenalin, skuadër me të cilën duket se ka gjetur edhe akord paraprak. Arsenali është momentalisht pa trajner pas shkarkimit të Unai Emery.

Freddie Ljumberg, ish-futbollisti i “Topçinjve”, po drejton skuadrën si trajner i përkohshëm. Arsenali ka shumë probleme këtë sezon dhe mbrëmë mori fitoren e parë pas plot 2 muajsh.

“Topçinjtë” mposhtën në transfertë 1-3 skuadrën e Ëest Ham, falë golave të Martinelli, Pepe dhe Aubameyang./abcnews.al

Vladimir Prenga10:59 | 10/12/2019

Arsenali është në kërkim të një trajneri për të zëvendësuar Unai Emery. Aktualisht “Topçinjtë” po drejtohen nga Freddie Ljunberg, por drejtuesit e klubit nga ana tjetër po punojnë në shumë pista. Carlo Ancelotti është një emër i lakuar për të marrë drejtimin e londinezëve, por jo i vetmi.

Së fundmi lista është zgjeruar edhe me një tjetër kandidat dhe ai është Marcelino Garcia Toral, i cili aktualisht është pa ekip. Eksperienca e tij e fundit ka qenë te Valencia, që e ka drejtuar në periudhën 2017-2019 dhe ka fituar Kupën e Spanjës.

Në vitin 2018 ai është shpallur trajneri më i mirë në La Liga, ndërkohë që në të shkuarën numëron eksperienca të rëndësishme me Sevilla dhe Villareal. Sipas ESPN, Marcelino ka biseduar me drejtuesit e Arsenal dhe vullneti i tij është që ta marrë përsipër drejtimin e klubit anglez. /abcnews.al

Veronik Istrefaj20:33 | 08/12/2019

Skuadra e Arsenalit është ende pa trajner. Drejtori sportiv i “Topçinjve”, Edu, ka piketuar legjendën franceze të klubit, Patrick Vieira, për të marrë timonin e skuadrës.

Vieira aktualisht është trajner i ekipit të Ligue 1, Nice, dhe po kalon një sezon negativ në kampionatin francez. Skuadra e tij aktualisht është e 13-ta në tabelë, me shtatë fitore dhe tetë humbje.

Francezi i ka shkelur syrin Arsenalit dhe pak kohë më parë, ku u shpreh: “Ju e dini, një klub në të cilin keni kaluar nëntë vite, është e vështirë të mos rikthehesh”.

Vieira nuk është i vetmi ish-lojtar që ka qenë i lidhur me kalimin tek Arsenali. Mikel Arteta është një tjetër alternativë për stolin e “Topçinjve”. Megjithatë, drejtori Edu preferon që Patrick Vieira të marrë drejtimin e skuadrës./abcnews.al

Klejdi Kaimi12:02 | 07/12/2019

Sulmuesi i Arsenalit, Pierre-Emerick Aubameyang, duket se nuk është më i kënaqur tek Arsenali. Edhe pse kohët e fundit lojtari nga Gaboni u gradua kapiten, ai ka ndërprerë çdo bisedim me drejtuesit e klubit për rinovimin e kontratës.

Kontrata e tij me londinezët përfundon për 18 muaj, por bordi i Arsenalit është në dilemë për të ardhmen e Aubameyang. Ata ende nuk e kanë vendosur nëse do ta shesin verën e ardhshme sulmuesin apo do ta mbajnë edhe për sezonin tjetër, duke rrezikuar kështu që ai të largohet me parametra zero nga Londra.

‘Topçinjve’ i ka kushtuar plot 56 milionë £ kartoni i Aubameyangut kur e blenë nga gjermanët e Dortmundit në janarin e 2018. 30-vjeçari është në kuotën e 53 golave në 83 ndeshje me fanellën e Arsenalit, ndërkohë që ekipi po kalon një krizë të vërtetë, ku nuk e njohin fitoren prej dy muajsh duke pësuar një rënie të lirë në renditje. /abcnews.al

Klejdi Kaimi12:54 | 06/12/2019

Arsenal zhgënjeu mbrëmjen e djeshme tifozët në ‘Emirates Stadium’, duke u mposhtur 1-2 nga Brighton. ‘Topçinjtë’ nuk e njohin shijen e fitores prej dy muajsh dhe rënia e lirë në renditje vazhdon. Sikur të mos mjaftonin sherri i Xhakës me tifozët, shkarkimi i Emery apo dhe loja e dobët nga ekipi, dje në fundin e takimit ndodhi një episod, që stafit dhe tifozëve nuk do ti pëlqejë.

Kapiteni i londinezëve, Pierre-Emerick Aubameyang u zhduk nga fusha e lojës për disa minuta. Ai shkoi drejt tunelit që të dërgon drejt dhomave të zhveshjeve pa pyetur njeri. Trajneri provizor i Arsenalit, Freddie Ljunberg, konfirmoi pas ndeshjes se sulmuesi nga Gaboni shkoi në tualet në minutat shtesë.

”Të them të vërtetën unë nuk e vura re që ai nuk ishte në fushë. E pashë vetëm kur po kërkonte të futej në fushë. Kur të duhet të shkosh, duhet të shkosh,” deklaron trajneri për ‘The Sun’. Por, tifozët nuk kanë reaguar edhe shumë mirë në rrjetet sociale për këtë episod. Ata shprehen se kapiteni i ekipit, nuk mund të largohet në minutat shtesë kur je duke u mundur dhe ta braktisë ekipin me 10 lojtarë. /abcnews.al

Igli Nikolli23:08 | 05/12/2019

Shkarkimi i Unai Emery dhe ndryshimi në stol nuk po sjellin asnjë efekt pozitiv tek Arsenali. Freddie Ljungberg debutoi me barazim në ndeshjen e parë, teksa sot u befasua në shtëpi nga Brighton. 1-2 fituan miqtë, të cilët vinin nga 3 humbje rresht.

Mbrojtësi Webster zhbllokoi shifrat 9 minuta përpara fundit të pjesës së parë. Përgjumje e mbrojtjes së Arsenalit dhe Brighton kaloi në avantazh. Pjesa e dytë nisi mirë për vendasit dhe barazimi nuk vonoi. Francezi Lacazette përfitoi nga një goditje këndi dhe dërgoi topin në rrjetë. U krijua iluzioni se do të ndodhte përmbysja, por Brighton gjeti një tjetër gol me anë të Maupay.

Sulmues francez devijoi bukur me kokë dhe i dhuroi fitoren e rëndësishme ekipit të tij. Krizë totale tek Arsenali. Ekipi londinez renditet në vend të dhjetë, nuk fiton në kampionat prej shtatë ndeshjesh, teksa suksesin e fundit e ka arritur kundër Bouremouth me 6 tetor. Ndeshja tjetër e mbrëmjes midis Sheffield United dhe Newcastle u mbyll me fitoren 0-2 të miqve. /abcnews.al

Arsenal – Brighton 1-2
(Lacazette 50′ / Webster 36′, Maupay 80′)

Igli Nikolli22:24 | 05/12/2019

Tjetër gol në “Emirates Stadium”, teksa festa ka ndërruar krah. Pushimi i ka bërë mirë Arsenalit që ka gjetur golin e barazimit përballë Brighton.

Alexandre Lacazette është autori i golit në minutën e 50-të. Sulmuesi francez përfitoi nga një goditje këndi dhe dërgoi në rrjetë topin e devijuar nga një shok i skuadrës. /abcnews.al

Igli Nikolli21:52 | 05/12/2019

Gjithçka po shkon ters tek Arsenali, teksa lojtarët nuk po arrijnë të tregojnë kualitetin që kanë edhe pas ndryshimit në pankinë. Gunners po luajnë në shtëpi përballë Brighton dhe miqtë kanë kaluar në avantazh në duelin e javës së 15-të të Premier League.

Adam Webster ka zhbllokuar ndeshjen në minutën e 36-të. Mbrojtësi anglez përfitoi nga një rrëmujë në mbrojtjen e Arsenalit dhe dërgoi topin në rrjetë, duke vendosur heshtjen në “Emirates Stadium”. /abcnews.al

Igli Nikolli16:34 | 05/12/2019

Aurelio De Laurentiis tentoi të qetësonte skuadrën dhe Carlo Ancelottin. Presidenti i Napolit mohoi mundësinë e shkarkimit të trajnerit si pasojë e rezultateve negative, por ndeshja e ardhshme në kampionat është shumë e rëndësishme.

Napoli viziton Udinesen të shtunën (18:00) dhe një rezultat negativ mund të jetë fatal për trajnerin e njohur italian. Corriere dello Sport zbulon klauzolën e shkarkimit. Një vendim i tillë do t’i sillte 500 mijë euro Ancelottit, teksa në Angli bëjnë tifozllëk për… Udinesen.

Daily Express raporton se fiksimi i Arsenalit nuk është as Pochettino dhe as Allegri. Drejtuesit e Gunners kanë Ancelottin në krye të listës së dëshirave për pankinën dhe janë gati t’i plotësojnë çdo dëshirë.

Diçka e tillë mund të ndodhë nëse Napoli, që nuk fiton prej 6 ndeshjesh në kampionat, dështon në fundjavë. Arsenali shpreson që Udinese t’ia dalë të frenojë nënkampionët dhe të vijë sa më shpejt shkarkimi i Ancelottit. /abcnews.al