arsen lupen

furti.jpg
G. P.11:21 | 12/07/2018

Një bandë shqiptarësh që merrej me vjedhje banesash është shkatërruar nga policia italiane. Në burg kanë rënë 5 shqiptarë. Sipas medive italiane, grupi shqiptar ishte i mirëorganizuar dhe shumë i rrezikshëm pasi përdornin edhe dhunë për të arritur qëllimin e tyre.

Sipas autoriteteve, hetimet kanë nisur që në Dhjetor të 2017-s, pas disa sinjalizimeve se një makinë tip “Fiat”, ngjyrë blu ndodhej gjithmonë pranë shtëpive të grabitura.

Nga hetimet rezultoi që pronari i saj kishte në zotërim edhe 200 automjete të tjera. Si pasojë, autoritetet ndaluan gjatë një postblloku makinën “Fiat”. Drejtuesi i makinës ishte A. Lupen, 41 vjeç.

Falë hetimeve mbi 41-vjeçarin u zbuluan tabulatet e tij telefonike që çuan në arrestimin e katër shqiptarëve të tjerë, të cilët akuzohen se kanë bërë gjithsej 11 vjedhje në zonën e Fano-s dhe Riccione-s.

Ata janë T.M. 34 vjeç, D.E. 25 vjeç, S.B. 26 vjeç, dhe C.A. 29 vjeç. U deshën disa muaj hetime që policia të rindërtonte të gjithë skemën e aktivitetit kriminal të bandës shqiptare, kur u lëshuan edhe urdhër-arrestet për të gjithë ata.

Tre prej tyre mbaheshin në burg, ndërsa dy ishin lëshuar dhe kishin përfituar të zhdukeshin. U desh ndihma e një qytetari italian, i cili kishte vënë re një “Fiat” të dyshimtë dhe kishte lajmëruar policinë.

Në këtë mënyrë, ata arritën të rindalonin edhe dy shqiptarët e tjerë që kishin rinisur të grabisnin shtëpi. Ata ndihmoheshin nga një 50-vjeçar italian./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono