arrestim

policia-kamez.jpg
R D10:23 | 09/12/2019

Policia arrestoi Shpëtim Pepën, 45-vjeç, banues në fshatin Gradishtë të Belshit për llogari të drejtësisë italiane. Gjykata e Florences në Itali, e ka dënuar me 10 vjet e 6 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”.

Lajmi u bë i ditur nga policia e Elbasanit, e cila përmes një njoftimi tha se “Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan në bashkëpunim me Interpol Tirana pas një pune të mirë organizuar, lokalizuan, kapën dhe arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, Shpëtim Pepa, 45 vjeç, banues në fshatin Gradishtë, Belsh.

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e Florences/ Itali, e ka dënuar me 10 vjet e 6 muaj burg, për veprën penale “Trafikimi i lëndëve narkotike”. Veprimet e mëtejshme për këtë shtetas do të kryhen nga Zyra e Interpolit Tiranë”.

granate.jpg
ger ta10:25 | 07/12/2019

Policia e Lezhës ka arrestuar një 28-vjeçari pasi akuzohet se i ka hedhur një granatë ofensive vjehrrit, në banesën e këtij të fundit.

Sipas policisë është arrestuar  P.D. vjeç 28, banues në Mirditë. Ky shtetas dyshohet se mbrëmjen e kaluar, për motive të dobëta, ka hedhur në oborrin e banesës së vjehrrit të tij, shtetasit  Z.D. banues në fshatin Pllanë, Lezhë, një granatë ofensive  të cilës i kishte hequr siguresën, por nuk ka shpërthyer.

I riu prej disa kohësh kishte mosmarrëveshje me bashkëshorten dhe ushtronte dhunë fizike ndaj saj dhe për këtë  bashkëshortja e tij ishte e pajisur me urdhër mbrojte.

Njoftimi i policisë:

Policia e Lezhës zbardh ngjarjen e ndodhur në fshatin Pllanë ku në oborrin e banesës së një shtetasi është hedhur një granatë  ofensive por nuk ka shpërthyer

Falë veprimeve të shpejta dhe me metoda proaktive është identifikuar dhe arrestuar autori i dyshuar i ngjarjes.

Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Lezhë, pas veprimeve të mirëfillta dhe profesionale hetimore, duke përdorur dhe metodat proaktive kanë identifikuar dhe arrestuar shtetasin  P.D. vjeç 28, banues në Mirditë.

Ky shtetas dyshohet se mbrëmjen e kaluar, për motive të dobëta, ka hedhur në oborrin e banesës së vjehrrit të tij, shtetasit  Z.D. banues në fshatin Pllanë, Lezhë, një granatë ofensive  të cilës i kishte hequr siguresën, por nuk ka shpërthyer.

Në vendngjarje kanë shkuar ekspertët xhenier të  Reneas , të cilët kanë bërë shpërthimin e  kontrolluar të granatës

Shtetasi P.D, prej disa kohësh kishte  mosmarrëveshje me bashkëshorten dhe ushtronte dhunë fizike ndaj saj dhe për këtë  bashkëshortja e tij ishte e pajisur me urdhër mbrojte.

Materialet procedurale u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë për veprat penale në ngarkim të shtetasit P.D. “Vrasje me dashje e mbetur ne tentative” “Mbajtje pa leje dhe prodhim i armëve shpërthyese e municionit”./abcnews.al

 

termeti-solidaritet-1280x853.jpeg
ger ta08:49 | 07/12/2019

Policia e Durrësit ka arrestuar një 49 vjeçar nga Tirana, pasi i është zbuluar mashtrimi për ndihmat. Burime nga uniformat blu bëjnë me dije se është vënë në pranga Arben Musliaj, 49 vjeç, banues në Tiranë.

Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas duke shfrytëzuar situatën e ndodhur pas termetit, në lagjen nr 14,  në ambientet e brendshme të tregut të fruta-perimeve në Shkozet, Durrës, i ka marrë me anë të mashtrimit shumën prej 13.000 lekë (të rinj) shtetasit N. F. , banues në Durrës, me arsyen se i duheshin për të blerë ndihma ushqimore për  këtë situatë.

Njoftimi i plotë i policisë:

Policia e Durrësit  vijon punën për evidentimin dhe goditjen e rasteve të mashtrimit dhe abuzimit  duke përfituar nga situata e krijuar si pasojë e tërmetit të datës 26 nëntor.

Bie në prangat e Policisë një 49-vjeçar, nga Tirana për mashtrim me qëllim përfitimin e një shume lekësh.

Policia e Durrësit, në kuadër të parandalimit, evidentimit dhe goditjes së rasteve abuzive apo të mashtrimit  duke përfituar si pasojë  e situatës së krijuar nga tërmeti i rënë më datë 26 nëntor, ka shtuar prezencën policore me uniformë dhe civile në të gjitha zonat e prekura nga tërmeti.

Si rezultat i investigimit në  pikat e grumbullimit të ndihmave, në tregjet ushqimore dhe në territor, Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar  në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës  arrestuan në flagrancë shtetasin:

Arben Musliaj, 49 vjeç, banues në Tiranë.

Arrestimi i tij u bë pasi ky shtetas duke shfrytëzuar situatën e ndodhur pas termetit, në lagjen nr 14,  në ambientet e brendshme të tregut të fruta-perimeve në Shkozet, Durrës, i ka marrë me anë të mashtrimit shumën prej 13.000 lekë (të rinj) shtetasit N. F. , banues në Durrës, me arsyen se i duheshin për të blerë ndihma ushqimore për  këtë situatë.

Shuma e parave u sekuestrua në cilesinë e provës materiale dhe  materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Durrës për veprime të mëtejshme.

Policia e Durrësit  garanton qytetarët se është tërësisht e angazhuar për të garantuar rendin dhe sigurinë, e jetës dhe të pronës dhe  fton qytetarët që të denoncojnë  në numrin 112 apo në Komisariatin Dixhital çdo rast abuziv apo çdo tentativë për vjedhje prone duke ju garantuar reagim të shpejtë e të paanshëm./abcnews.al

 

policia-kamez.jpg
ger ta09:11 | 04/12/2019

Policia ka arrestuar një 29-vjeçar në Kamëz pasi akuzohet se ka vjedhur 2 milionë lekë të reja në një banesë.

Në pranga ka rënë  A. Q., 25 vjeç, banues në Kamëz (kushëri i pronarit të banesës së vjedhur, shtetasit Xh. Q.,).

Njoftimi i plotë:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Cousins” i ndjekur me metoda proaktive.

Opracioni për zbardhjen e vjedhjes të ndodhur më datë 06 nëntor 2019, ku në banesën e shtetasit Xh. Q., u vodhën 2 milionë lekë të reja.

Vihet në pranga një shtetas dhe dy të tjerë procedohen në gjëndje të lirë.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr.5, finalizuan me metoda proaktive operacionin policor të koduar “Cousins” në kuadër të të cilit u arrestua shtetasi:

– A. Q., 25 vjeç, banues në Kamëz (kushëri i pronarit të banesës së vjedhur, shtetasit Xh. Q.,).

Si dhe u proceduan në gjëndje të lirë shtetasit:

– G. Q., 15 vjeç,  dhe A. Q., 14 vjeçe, banuese në Kamëz

Nga tërësia e veprimeve hetimore dhe procedurale të kryera ka rezultuar se në datë 11 nëntor 2016, këta tre shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë vjedhur banesën e shtetasit Xh. Q., ku kanë marrë 2 milionë lekë të reja.

Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë për veprën penale “Vjedhje e kryer në bashkëpunim”.

ndihma-1-730x440.jpg
in a11:03 | 29/11/2019

Dy punonjës policie dhe një zjarrfikës janë arrestuar mbrëmë, pasi janë filmuar duke vjedhur ndihmat e destinuara për banorët e dëmtuar nga termeti. Në njoftimin e policie thuhet se shefi i Rendit në Rinas, komandati i Skuadrës së Rendit dhe zjarrfikësi janë arrestuar pasi në bashkëpunim me dy gra kanë transportuar sasi të konsiderueshme pakosh ushqimore.

Njoftimi i plotë

SHÇBA arreston 2 punonjës policie, 1 punonjës të Shërbimit Zjarrfikës, si edhe procedon penalisht 2 shtetase për veprat penale të “Mashtrimit” dhe “Shpërdorimit të detyrës”.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat ka arrestuar mbrëmë në flagrancë shtetasit:

– A.Z., me detyre Shef i Seksionit të Rendit pranë Komisariatit të Policisë Rinas, për veprën penale të “Mashtrimit në bashkëpunim”;
– E.H., me detyrë Komandant skuadre në Seksionin e Rendit pranë Komisariatit të Policisë Rinas për veprën penale “Shpërdorim detyre”;
– A.T., me detyrë punonjës i shërbimit zjarrfikës pranë PMNZSH Kombinat, për veprën penale të “Mashtrimit, e kryer në bashkëpunim”.

Gjithashtu janë proceduar në gjendje të lirë shtetaset V.Z. dhe Sh.T. për veprën penale të “Mashtrimit”, kryer në bashkëpunim.

Procedimi i tyre u krye pas hetimeve të zhvilluara në lidhje me publikimin e një video në media, ku shfaqeshin pamje të transportimit e përvetësimit të një sasie të konsiderueshme pakosh ushqimore (të sekuestruara në cilësinë e provës materiale) të destinuara për banorët e prekur nga situata e tërmetit.

Materialet hetimore proceduriale do t’i dërgohen Prokurorisë Tiranë për hetime të mëtejshme.
SHÇBA fton çdo qytetar të denoncojë në numrin jeshil 0800 90 00, për çdo rast abuzimi të punonjësve të Policisë së Shtetit, duke garantuar reagim të shpejtë e në kohë.

1565514470_ramabenzina.jpg
in a09:59 | 29/11/2019

Një ditë pasi arrestoi dy administratorët e faqes “JOQ”, policia ka njoftuar prangosjen e një vajze 25-vjeçe nga Durrësi. Ajo kishte përhapur informacione të rreme në profilin e saj në facebook. Në njoftimin e policisë thuhet se “kapet në flagancë shtetasja Xhuljana Aliaj, 25 vjeçe, lindur dhe banuese në Durrës, e dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik‘”. Në një nga statuset e saj, Xhuljana shkruante: “Ju lutem ikni nga Porto-Romanoja! Eshtë kris hidrovori dhe mund të shpërthejnë depozitat e gazit nqs bie prapë tërmet. Ikni!”

Njoftimi i policisë

Strukturat e specializuara të Policisë së Shtetit në vijim të masave të marra për parandalimin dhe ndëshkimin ligjor të atyre personave, të cilët nëpërmjet njoftimeve të rreme në rrjetet sociale, përhapin panik me lajme destabilizuese, ka vijuar intensivisht punën në evidentimin, dokumentimin dhe ndëshkimin ligjor të çdo rasti.

Në këtë kuadër, Drejtoria e Antiterrorit arrestoi në flagancë shtetasen Xhuljana Aliaj, 25 vjeçe, lindur dhe banuese në Durrës, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Përhapja e informatave të rreme që ngjallin panik”.

Gjatë monitorimit të burimeve të hapura (rrjeteve sociale) nga struktura të Drejtorisë së Antiterrorit është konstatuar se shtetasja Xhuljana Aliaj, ka postuar nga profili i saj në rrjetin social “Facebook”, në linkun https://ëëë.facebook.com/xhulja.aliaj shkrime me përmbajtje të rreme dhe jo të vërteta, duke kryer kështu përhapje të panikut nëmërmjet efekteve të këtyre lajmeve.
Drejtoria e Antiterrorit në bashkëpunim me strukturat e tjera të specializuara në Policinë e Shtetit kanë evidentuar edhe raste të tjera për të cilat në bashkëpunim me Prokuroritë e rretheve përkatëse po vijon me procedimet penale dhe për çdo rast do informohet media e publiku.

Policia e Shtetit apelon edhe njëherë për të gjithë qytetarët që të mos bien pre e mashtrimeve të lajmeve që shpërndahen në rrjete sociale, të cilat krijojnë panik dhe fton cilindo që has në të tilla njoftime paniku të njoftojë menjëherë Policinë e Shtetit në numrin 112, apo në Komisariatin Dixhital.

Lexo edhe: RAMA I PARALAJMEROI ARRESTIMET

 

nen-1280x720.jpg
in a11:13 | 25/11/2019

Policia spanjolle ka sekuestruar një sasi prej 2 ton kokainë në një nëndetëse. BBC raporton se dy persona janë arrestuar, ndërsa nëndetësja lëvizte në bregun Galiciar në veri perëndim të vendit. Një person i tretë u arratis, ndërsa mediat spanjolle raportojnë se të tre personat janë nga Ekuadori.

Mësohet se nëndetësja ishte nga Kolumbia, dhe se hetuesit po përpiqen të zbulojnë se në cilat vendet të Amerikës së Jugut ka lëvizur nëndetësja. Zhytës anti drogë prej kohësh përdoren në Spanjë për të zbuluar ngarkesa droge që dërgohen nga Amerika Latine në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Edhe pse në 2006-ën është zbuluar nëj nëndetëse tjetër që transportonte drogë po në bregun e Galicias, taktika të tilla konsiderohen relativisht të reja në Europë./abcnews.al

unnamed-25-2.jpg
in a10:26 | 25/11/2019

Specialistët e Seksionit për Krimet kanë bërë të mundur ndalimin e një 48-vjeçari, i cili dyshohet se ka kryer marrëdhënie me dhunë me një femër në Berat, identiteti i së cilës nuk bëhet i ditur. Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprën penale, ‘’Marrdhënie seksuale me dhunë me të rritura’’.

Njoftimi zyrtar:

Nga Specialistët e Seksionit për Krimet u bë ndalimi i shtetasit:

L.C, 48 vjeç, banues në Kuçovë.

Ndalimi i tij u bë pasi në banesën e saj, me anën të presionit dyshohet se ka kryerë marrdhënie seksulale me dhunë, me një shtetase 31 vjeçare.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat për veprën penale, ‘’Marrdhënie seksuale me dhunë me të rritura’’./abcnews.al

policia-kukes.jpg
ger ta11:36 | 24/11/2019

Policia ka arrestuar një 52-vjeçar në Kukës, i akuzuar për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Blutë bëjnë me dije se në pranga ka rënë A.M., 52 vjeç, banues në Tiranë.

Arrestimi i tij u bë pasi u kap nga shërbimet e Policisë në vendin e quajtur “Ura e Drinit të Zi”, ku në automjetin e tij tip “Skoda-Taksi”, po transportonte 4 shtetas sirianë, të cilët nuk dispononin dokumente identifikimi.

Policia sqaron se shtetasi A.M., kundrejt fitimit do ti ndihmonte shtetasit sirianë që të kalonin kalonin kufirin në drejtim të Kosovës në mënyrë të paligjshme, me destinacion final një nga vendet e BE-së.

Materialet i kaluan për veprime të mëtejshme Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”./abcnews.al

 

 

 

policia-e-durresit.jpg
ger ta08:43 | 22/11/2019

Një person është arrestuar në Durrës, për llogari të drejtësisë italiane.

Blutë e qytetit bregdetar bëjnë të ditur se është finalizuar operacioni “Ekstradimi”, zhvilluar nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Durrës në bashkëpunim me Interpol Tirana.

Për rrjedhojë është arrestuar me qëllim ekstradimi drejt Italisë, i kërkuari për trafikim të drogave të forta dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale.

“Specialistët për Hetimin e Narkotikëve në D.V.P Durrës, pas informacioneve të marra në rrugë operative dhe një punë të mirëorganizuar, në kuadër të operacionit  “Ekstradimi”, bënë të mundur kapjen dhe arrestimin me qëllim ekstradimi drejt Italisë të shtetasit S.J., banues në Durrës.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Roma,  pasi Gjykata e Cagliarit,Itali, me vendimin Nr.7855/17, datë 17.07.2019 ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” për veprën penale “Drogë, Kokainë, Organizatë kriminale” parashikuar nga Kodi Penal Italian.

Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Romën po vijon veprimet për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë”, njofton policia./abcnews.al.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono