armatimi

mali-i-zi-armet.jpg
nev ila14:47 | 17/12/2019

Ministria e Mbrojtjes e Malit të Zi ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë izraelite Elbit sistem për blerjen e sistemeve luftarake të kontrollit në distancë, të cilat do të instalohen në automjete të lehta.

Kontrata me vlerë 35 milion euro është nënshkruar nga Ministria e Mbrojtjes në Tel Aviv. Elbit do të instalojë plotësisht sistemin në tre vitet e ardhshme.

Stacioni luftarak i kontrollit në distancë prej 12.7 mm është një sistem modern i armëve i projektuar për tu montuar në automjete të blinduara të lehta.

Ato ofrojnë të shtëna të sakta dhe sigurojnë pamje të situatës së jashtme nga automjeti, i cili siguron mbrojtje të plotë kundër kërcënimeve të jashtme.

Ministria e Mbrojtjes e Malit të Zi nënshkroi marrëveshje me kompaninë izraelite Elbit sistem për blerjen e këtij sistemi, në një kontratë me vlerë 35 milion euro, e cila u nënshkrua nga Ministria e Mbrojtjes në Tel Aviv.

Dokumenti i nënshkruar përcakton që Elbit do të instalojë plotësisht sistemin në tre vitet e ardhshme.

Marrëveshja përcakton që Elbit do të integrojë plotësisht sistemin gjatë tre viteve të ardhshme dhe do të sigurojë mbështetje logjistike për Ministrinë e Mbrojtjes gjatë shtatë viteve të ardhshme.

Përveç blerjes së një sistemi të përparuar dhe pjesëve zëvendësuese, kontrata përfshin gjithashtu transferimin e njohurive të këtij sistemi përmes trainimit dhe stërvitjes së Ushtrisë Malazeze dhe Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministri malazez i Mbrojtjes Predrag Boskoviç tha se anëtarësimi i plotë i vendit në Aleancë kërkon pajisjen e ushtrisë në përputhje me procesin e planifikimit të mbrojtjes të NATO-s, domethënë një kornizë të re legjislative strategjike të krijuar në përputhje me sfidat bashkëkohore të sigurisë.

Pas nënshkrimit të Marrëveshjes për blerjen e armëve me telekomandë, Boskoviç tha se instalimi i armëve të kontrolluara nga distanca do të fillojë pasi të mbërrijnë në Mal të Zi automjetet patrulluese të lehta, në gjysmën e dytë të vitit 2020.

Drejtori i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes së Izraelit, gjeneral brigade Jair Kulas, tha se ai mirëpriti nënshkrimin e traktatit të parë me Malin e Zi dhe tha se ishte një hap për të zgjeruar dhe thelluar bashkëpunimin me Malin e Zi, “aleat i NATO-s dhe mik i shtetit të Izraelit“.

Ai theksoi se marrëveshja pasqyron vlerën e inovacionit të mbrojtjes izraelite në adresimin e çështjeve me të cilat mund të përballen partnerët strategjikë dhe aleatët.

Sistemi izraelit 12.7 mm RCËS instalohet në automjetet e blinduara dhe ka një kërkesë në rritje për këto sisteme, të cilat po vendosen në lloje të ndryshme platformash tokësore dhe detare në të gjithë botën./abcnews.al

ARMATIMI-BALLKAN-ABCM4T1.mpg_snapshot_01.15-1280x720.jpg
ent ela12:37 | 11/11/2019

Mali i Zi është duke rritur gradualisht buxhetin e tij për nevojat ushtarake ndërkohë që ka nënshkruar që nga anëtarësimi në NATO, dy kontrata të mëdha për blerjen e armëve. Nga ana tjetër, Serbia vazhdon të armatoset me armatim modern rus.

Gjatë vizitës së fundit të ministrit të Jashtëm amerikan Mike Pompeo në Podgoricë është nënshkruar një marrëveshje me Malin e Zi për blerjen e 67 automjeteve të blinduara amerikane, në vlerë prej rreth 36 milionë dollarësh. Kjo është blerja e parë e automjeteve të këtilla për nevojat e Ushtrisë malazeze në 40 vitet e fundit. Bëhet fjalë për “hamerat” e kompanisë së njohur amerikane “Oshkosh”. Kontigjenti i parë vjen vitin e ardhshëm dhe Mali i Zi do të jetë vendi i parë evropian, i cili do të ketë në dispozicion automjete të këtilla.

“Këto automjete paraqesin një përparim të madh në modernizimin e Ushtrisë malazeze. Forcat tona këmbësore do të arrijnë me këto automjete nivelin e domosdoshëm përgatitor për stërvitje, lëvizje, mbrojtje. Këto përgatitje janë në harmoni me përgatitjen e forcave tjera të NATO-s“, i thanë Deutsche Ëelles përfaqësuesit e Ministrisë së Mbrojtjes të Malit të Zi.

Kjo është porosia e dytë e madhe e Malit të Zi prej futjes së këtij vendi në NATO. Mali i Zi ka blerë vitin e kaluar nga Kanadaja tre helikopterë, në vlerë prej 30 milionë dollarësh. Blerje të tilla kanë qenë të paimagjinueshme për Malin e Zi më parë.

Që nga anëtarësimi në NATO, Mali i Zi ka ndarë vitin e kaluar 20 milionë euro për buxhetin e mbrojtjes, ndërsa vitin që vjen do të ndajë edhe 46 milionë të tjera. Po kështu, dy vitet e fundit kanë marrë donacione të shumta nga SHBA, në fushën e komunikimit por edhe mjekësisë. Ndërsa Gjermania i ka dhënë Malit të Zi gjashtë automjete të blinduara për patrullime, të tipit Mercedes Benz. Donacioni më i madh do të vijë më vonë – një radar i kalibrit të madh, me të cilin Mali i Zi mund të vëzhgojë hapësirën e vet ajrore. Për momentin hapësira ajrore e Malit të Zi kontrollohet nga avionët e vendeve anëtareve të NATO-s: Italisë dhe Greqisë. Mali i Zi pret që ky radar të instalohet deri në vitin 2021. Amerikanët jo vetëm që u shesin armë partnerëve të tyre në Ballkan, por u japin edhe donacione. SHBA ka ndarë ndihma për katër vende të Ballkanit Perëndimor në vlerë prej 110 milionë dollarësh për ushtritë e Kroacisë, Maqedonisë së Veriut, Bosnjë-Hercegovinës dhe Shqipërisë.

Paratë e ndara nga buxheti malazez janë megjithatë shumë të pakta në krahasim me vendet e tjera të rajonit. Mediat dhe analistët thonë, se gara kryesore në armatime po zhvillohet mes Serbisë dhe Kroacisë, të cilat investojnë me qindra milionë euro për nevojat ushtarake. Serbia ka marrë ndihma ushtarake edhe nga Rusia.  Rusia pritet t’i dorëzojë Serbisë një sistem të sofistikuar raketash kundër ajrore, ndonëse Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar sanksione të mundshme kundër vendit ballkanik në rast se blen raketa të tilla. Sistemi raketor Pancir do të dërgohet në Serbi gjatë muajve të ardhshëm ndërkohë që Rusia ka ndihmuar Serbinë të përmirësojë ushtrinë e saj me avionë, helikopterë dhe tanke. Muajin e kaluar Rusia dërgoi në Serbi sistemet raketore Pancir dhe S-400 që u përdorën në stërvitjet ushtarake serbo-ruse. /abcnews.al

policia-e-shtetit.jpg
nev ila22:32 | 26/06/2019

Ish-deputeti i PD Xhemal Gjunkshi në një komunikatë për mediat nga selia blu deklaroi se drejtuesit e policisë  në Dibër po shpërndajnë pistoleta për militantët e Rilindjes, si dhe po kërcënohen me jetë qytetarët që të dalin dhe të votojnë në 30 qershor.

Gjunkshi tha se drejtuesit e policisë në Dibër iu bëjnë presion qytetarëve që të japin votat. Ai shtoi se ministri Lleshaj gënjeu publikisht kur tha se ka shkarkuar drejtuesit policorë në Dibër, pasi ata janë akoma duke punuar.

Për këtë deklaratë të Gjunkshit ditënn e sotme, ka reaguar Policia e shtetit e cila mohon akuzat dhe thotë se deklarata e Gjunkshit është një shpifje e ulët.

“Reagim i Policisë së Shtetit

Lidhur me deklarimin e sotëm publik të ish-deputetit të PD, Xhemal Gjunkshi, ku aludon se Policia e Dibrës ka shpërndarë armë në qytet, sqarojmë se:

Kjo deklaratë është krejtësisht një shpifje e ulët dhe plotësisht e fabrikuar.

Policia e Shtetit e hedh poshtë me përbuzje një deklarim të tillë, që në fakt të vetmin reagim që meriton është padia ndaj deklaruesit Gjunkshi në gjykatë.

Aty ai do të duhet që përpara ligjit të sqarojë motivet e kësaj insinuate të ulët.

Policia e Shtetit gjen rastin të garantojë qytetarët se është në krye të detyrës dhe e angazhuar për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor dhe sigurinë e tyre në tërësi.

Për çdo informacion që disponon, çdokush mund të denoncojë në kushte anonimati në numrin unik 112 ose numrin falas të SHÇBA, 0800 90 90″./abcnews.al

vlcsnap-error979-1280x720.jpg
ent ela09:45 | 03/02/2018

Ushtria amerikane ka propozuar diversifikimin e arsenalit të saj bërthamor dhe prodhimin e bombave të reja e më të vogla atomike për t’i bërë ballë Rusisë. Propozimet janë prezantuar në një dokument të posaçëm të Departamentit të Mbrojtjes, i njohur si Rishikimi i Gjendjes Bërthamore, RGJB. Ushtria e Shteteve të Bashkuara është e shqetësuar për faktin se Moska zyrtare i konsideron armët bërthamore amerikane si shumë të mëdha për t’u përdorur, që do të thotë se ato nuk jamë më efikase dhe nuk ofrojnë garanci. “Nëse prodhojmë armë bërthamore më të vogla, atëherë kjo e ndryshon pikëpamjen e rusëve”, thuhet në dokumentin zyrtar. Armët me rendiment të ulët janë më të vogla, më pak të fuqishme dhe me një forcë nën 20 kilotonë. Sidoqoftë, ato janë ende shkatërruese. Bomba atomike e hedhur në qytetin japonez të Nagasakit në fund të Luftës së Dytë Botërore kishte të njëjtën fuqi shpërthyese dhe vrau mbi 70 mijë njerëz. “Strategjia jonë është të sigurohemi që Rusia ta kuptojë se përdorimi i armëve bërthamore, që sot është i kufizuar, është gjithësesi i papranueshëm”, thuhet në dokumentin e Pentagonit. Nënsekretari i Mbrojtjes, Patrick Shanahan deklaroi se arsenali bërthamor i Shteteve të Bashkuara e ka mbajtur vendin të sigurtë për 70 vjet. “Nuk mund t’i lejojmë vetes të dalim jashtë përdorimit”, tha ai në një takim me mediat në Uashington./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono