armando cungu

kukesi3-1280x960.jpg
nev ila19:04 | 10/04/2019

Kukësi mbajti gjallë shpresat për titull kampion me një sukses të rëndësishëm në fushën e Laçit. Një gol i madh i Limajt vendosi sfidën vetëm 3 minuta para fundit.

Fitorja në këtë stadium është një nga gjërat më të vështira në Superligë, sot për sot. Aq më shumë për Kukësin, që vazhdimisht ka dështuar në përballjet në fushën e kurbinasve, veçse këtë herë ndodhi ndryshe.

Ernest Gjoka debutoi me fitore, arritur vetëm tre minuta para fundit, duke e mbajtur ende me shpresë skuadrën verilindore për titullin kampion në Shqipëri. U desh gjithsesi një gol nga ata që quhen evropianë, shënuar nga ana e Limajt, për të thyer rezistencën e Laçit dhe të portierit Selmani.

Aksioni i kuksianëve ishte një model, diçka që është edhe meritë e Gjokës, por edhe e njerëzve që kanë punuar përpara tij me ekipin, sidomos e ish-trajnerit Armando Cungu. Të dyja skuadrat patën pretendime ndaj arbitrit, por u duk se fati i duelit nuk u vendos nga asgjë tjetër përveçse nga ajo që u dha në fushë.

Kukësi e meritoi pasi luajti më mirë, sidomos në pjesën e dytë, duke krijuar epërsi e duke pasur më shumë mundësi sesa vendasit. Nëse Gjoka e nisi me fitore, kjo ishte humbja e parë e Sulejman Starovës si trajner i Laçit, pas disa rezultatesh pozitive, kulmuar me fitoren 5-0 ndaj Teutës pak ditë më parë.

Me këtë fitore, Kukësi ka 49 pikë, në vendin e dytë në renditjen e Superligës, ndërsa Laçi ka 40 pikë./abcnews.al

cungu1.jpg
ent ela12:10 | 19/03/2019

Rezultatet e dobëta dhe humbja me Skënderbeun, kanë bërë që Armando Cungu të mos jetë më trajner i Kukësit. Lajmi është konfirmuar nga faqja zyrtare e skuadrës që njoftoi se palët kanë arritur me mirëkuptim përfundimin e bashkëpunimit me tyre. Në vendin e Cungut do të ulet Ramadan Ndreu, i cili më parë mbante postin e drejtorit sportiv.

Armando Cungu nuk është më trajneri i Kukësit. Palët kanë njoftuar përfundimin e bashkëpunimit mes tyre pas rezultateve të dobëta. Lajmi është konfirmuar nga klubi verilindor nëpërmjet një njoftimi në faqen zyrtare. Pas largimit të Cungut në vendin e tij do të ulet Ramadan Ndreu, i cili më parë mbante postin e drejtorit sportiv të klubit. 52-vjeçari do të drejtojë skuadrën në pjesën e mbetur të sezonit.

“Futboll Klub Kukësi njofton përfundimin e bashkëpunimit me trajnerin Armando Cungu. Si pasojë e rezultateve negative te javëve të fundit, drejtuesit e Klubit dhe Armando Cungu kanë arritur me mirëkuptim përfundimin e bashkëpunimit. Falenderojmë trajnerin Cungu për kontributin e dhënë në drejtimin e skuadrës sonë dhe i urojmë suksese në karrierë! Që nga dita e sotme në krye të bankinës sonë do të jetë Ramadan Ndreu,  i cili mbante detyrën e drejtorit të menaxhimit te klubi ynë”.

Është reagimi i zyrtar i skuadrës së Kukësit për ndërprerjen e bashkëpunimit me trajnerin Armando Cungu. Rezultatet e dobëta, por mbi të gjitha humbja ndaj Skënderbeut që pothuajse e ka nxjerrë nga gara për titullin kampion skuadrën e Kukësit, ishte shkaku për largimin e Armando Cungut nga pankina e verilindorëve./abcnews.al

safet-gjici.jpg
G. P.15:12 | 18/02/2019

Kukësi nuk ka ndërmend të shkarkojë trajnerin Armando Cungu. Presidenti i klubit, Safet Gjici, mohoi lajmet e dala në media, por tregoi se kërkon maksimumin në ndeshjet e ardhshme të Superligës.

Nuk është i kënaqur, por ka vendosur të presë. Presidenti i Kukësit, Safet Gjici, e quajti të domosdoshme të dilte përpara gazetarëve për të larguar atë që e quajti krizë të stisur nga mediat në klubin e tij. Ai pati një përgjigje për ata që menduan se do ta hiqte trajnerin Armando Cungu.

“Nuk ka pasur asnjë vendim për ta hequr trajnerin nga skuadra. Armando Cungu është trajneri i Kukësit. Ka besimin tim në mënyrë absolute sepse këto rezultate të dobëta paçka se kanë qenë kanë qenë lojëra të mira, jo të dobëta. Doshta edhe fati edhe lojtarët e rinj akoma nuk janë përshtatur 100 përqind”, tha Gjici.

Gjithsesi, presidenti tregoi qartë se nuk mund të kënaqet me pak, dhe tha se çfarë kishte kërkuar nga lojtarët.

“Futbolli nuk është matematikë. Unë pres që sot kemi bërë një marrëveshje me lojtarët dhe në 4 ndeshjet e radhës duhet të marrin 12 pikë pastaj ecim”, tha Gjici.

Shpesh thuhet se vetë Gjici e vendos ekipin nën presion duke kërkuar gjithnjë fitore.

“Ne nuk vuajmë për presion se e kemi kaluar njëherë atë punën e presionit e kemi marrë njëherë titullin. Nuk ka presion fare te ne”, u shpreh ai.

Presidenti kritikoi edhe një herë udhëtimet e Cungut drejt Shkodrës, dhe deklaroi se trajneri këtej e tutje do të jetë më pranë ekipit. Kukësi është në vend të tretë në Superligë, me 8 pikë më pak se Partizani kryesues./abcnews.al

armando-cungu.jpg
G. P.14:28 | 12/01/2019

Kukësi po i jep përgjigjet e duhura trajnerit të tij, Armando Cungu. Tekniku shkodran analizoi miqësoren ndaj Rostovit të Rusisë, si dhe foli për mënyrën sesi po bëhen përgatitjet në Turqi.

Kush lodhet në stërvitje, e ka më lehtë në ndeshje. Besohet se ky është parimi i palëkundur i trajnerit të Kukësit, Armando Cungu, i cili provoi skuadrën në testin e dytë në Antalia, këtë herë ndaj Rostovit. Pas kryesueses së Superligës turke, përballë ekipit shqiptar u vu një formacion i fortë i Premier Ligës së Rusisë, në një ndeshje që përfundoi 1-1, dhe të cilën Cungu e analizon kështu.

“Këto kushte ku stërvitemi ne dihet se janë ekipe shumë të larta. Barazim i cili ishte i drejtë, pavarësisht se për mendimin tim ishim më dominues në posedimin e topit”, tha Cungu.

Çdo trajner e di se duhet të jetë i përgatitur për çdo të papritur gjatë sezonit, dhe Cungu nuk bën përjashtim.

“Në këtë ndeshje ndryshuam edhe me vendosjen në fushë në fakt dhe unë si trajner kam nevojë për të pas dy –tri sisteme loje gjatë kampionatit se si mund të sillemi gjatë kampionatit, por edhe brenda ndeshjes”, u shpreh ai.

Skuadrën tekniku e njeh që nga korriku, por si po I duken dy përforcimet, Shkurtaj e Rrocaj?

“Nuk ka nevojë për shumë reklamë. Loja e tyre në ekipet ku kanë qenë ka qenë shumë e pëlqyeshme. Për këtë arsye janë afruar dhe te Kukësi. Në përgjithësi jam i kënaqur për nivelin e tyre, por patjetër kanë nevojë për t’u përmirësuar kryesisht në nivelin fizik, pasi janë lojtarë që kanë kualitet dhe rritja fizike do t’i bëjë që të jenë më të lirshëm”, tha Cungu./abcnews.al

skender-gega-1.jpg
G. P.21:56 | 23/12/2018

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega, dyshon se kundërshtarët po luajnë në favor të rivalëve për titull, në Superligë. Gjithsesi, tekniku kryeqytetas u shpreh se edhe ekipi i tij bëri mjaft gabime.

Nuk është se u habit shumë, por nuk e kapërdiu aq lehtë. Trajneri i Partizanit, Skënder Gega, u shpreh hapur pas ndeshjes se kundërshtarët luajnë ndryshe ndaj ekipit të tij, dhe ndryshe ndaj rivalëve për titull.

“Bëjnë mirë që luajnë fort ndaj Partizanit, unë nuk do të jem kurrë pjesë e së keqe”, ishin fjalët e tij, në mbyllje të sfidës së Superligës ndaj Luftëtarit.

Gjithsesi, pak minuta më vonë, kur doli përpara televizioneve të tjerë, Gega, u tregua pak më i përmbajtur.

“Pjesën e dytë vendosëm që të sulmojmë më tepër ndoshta edhe mundësitë sot për sot ishin aq dhe terreni ishte i rënduar. Bëmë gabime, bëmë edhe dhurata. Megjithatë ky është futbolli ka dhe rezultate pozitive, por edhe surpriza. Duhet të marrim maksimumin. Ka kaluar vetëm gjysma kështu që është shumë herët që të flasësh për objektiva madhore”, tha Gega.

Trajneri i Luftëtarit, Mezani, mendon se skuadra e tij meriton më shumë sesa vendi në renditje.

“Nuk do më pëlqente që të kisha një skuadër që lufton për mbijetesë sepse u pa dhe sot, forca në skuadër është dhe mund të bëhet më shumë. Cilësitë në skuadër dhe na del detyrë që fazën e dytë të sforcohemi akoma më shumë”, tha Mezani.

Kukësi fitoi 2-0 me Kastriotin dhe iu afrua vendit të parë, me trajnerin Cungu që komentoi kështu.

“Jam shumë i kënaqshëm me këtë ekip. Kanë bërë një progres shumë të madh që nga dita e parë. Duke pasur parasysh të gjitha problemet që kemi pasur çdo trajner do ishte i kënaqur me këtë grup lojtarësh”, u shpreh Cungu.

Kolegu i tij, Stavri Nica i Kastriotit, bëri një deklaratë të fortë.

“Dyshoj për këtë ecuri dhe me këtë dyshim që jam nëse nuk dëgjohet fjala ime dhe s’është marrë në konsideratë deri tani më vjen mua të largohem dhe të vazhdojmë programin”, tha Nica./abcnews.al

cungu.jpg
G. P.23:08 | 06/12/2018

Kukësi duhet t’i kthejë reston Skënderbeut, në sfidën e radhës në Superligë. Trajneri Cungu hedh poshtë problemet dhe nuk shqetësohet nga dëmtimet, por kërkon fitoren.

Ndihet i qetë edhe përpara një dueli të tillë. Trajneri i Kukësit, Armando Cungu, është i ndërgjegjshëm se çfarë do të thotë të ndeshesh me Skënderbeun në Superligë, por ka këtë deklarim.

“Ndeshemi me një rival direkt në luftën për titull, por pavarësisht lojës së parë që nuk shkoi siç duhet në rezultat e jo në lojë, shpresoj t’i kthej reston Korçës në një ndeshje që fitorja është objektiv si çdo ndeshje e Kukësit”, tha Cungu.

Cungu nuk mundi të fliste vetëm për ndeshjen, por duhej të sqaronte edhe rastin e Reginaldo-s.

“Nuk ka asgjë për ta kthyer në një situatë. Ka pasur një shqetësim të vogël muskular prej pothuajse dy-tre javëve dhe për këtë arsye ka ndenjur vetëm. Nuk më pëlqeu sot që ishte bërë objekt i gazetave. Nuk ka lidhje fare me lindjen e fëmijës. Ka qenë të lindja e fëmijës”,  u shpreh trajneri.

Skënderbeut i mungon Radas, një plus për kuksianët.

“Te Skënderbeu mungon Radas, ndërsa që kur kam ardhur unë kanë munguar shumë Radas. Kjo nuk është për t’u ankuar, por ky ështrë realiteti. Shameti është rikuperuar dhe nesër do të jetë në fushën e lojës. Rrmbullaku është rikuperuar pothuajsë, pr duhet të kuptojmë që nuk ka luajtur futboll prej tre muajsh. Shkodra ka një goditje. Do shohim sot në stërvitjen e fundit për të marrë vendimin e fundit”, u shpreh Cungu.

Ja edhe një pyetje për lojtarin e rëndësishëm, Musollin e dëmtuar, që u tha se do t’i ndërpriste marrëdhëniet me Kukësin.

“Musolli duhet të kuptojmë që është një emblemë e Kukësit. Shpirtin Musolli e ka te Kukësi, ndonëse ka shumë oferta. Një ndër ta jam edhe unë kur isha kundërshtar i Kukësit. Në çdo skuadër ku kam qenë në fokusin kryesor kam pasur Musollin, por fakti që Musolli nuk e trafhëtuar kurrë, do të thotë shumë për klubin e Kukësit. Jam shumë i lumtur për vendimin që është marrë dhe shpresoj që të jetë pjesë e stërvvitjeve që në Janar edhe shumë shpejt ta shohim në fushë”, përfundoi trajneri Cungu./abcnews.al

ernest-gjoka.jpg
G. P.20:21 | 24/11/2018

Ernest Gjoka do ta nisë me një sfidë emocionuese karrierën si trajner i Kamzës. Përballë tij do të ketë Kukësi, ekipin me të cilin doli kampion i Shqipërisë

Duhet të ndryshojë një situatë tepër të vështirë. Ernest Gjoka vetëm pak ditë më parë u prezantua si trajner i Kamzës, dhe menjëherë do të do të jetë përballë ish-ekipit të tij, Kukësit.

Tekniku tiranas u shpall kampion me veriorët në 2017, ndërsa tani do të duhet t’i mundë që Kamza t’i largohet fundit të Superligës.

“Sigurisht që për mua është emocion sepse kemi arritur të bëjmë shumë gjëra të mira sëbashku, por gjithsesi ky është futbolli dhe do përplasesh me të gjithë. Gjëja që kemi tashmë është kalimi me sukses i kësaj ndeshjeje”, tha Gjoka

Përballë tij, Armando Cungu, trajneri i Kukësit, një tjetër ekipi që nuk ka mundur të jetë aty ku pretendon presidenti Gjici.

Shkodrani i stolit gjithsesi ka gjendje të vështirë për shkak të dëmtimeve të rëndësishme si të Musollit apo Rrumbullakut, por gjithsesi, nuk shmanget nga objektivi.

“Ne mundemi të bëjmë më të mirën duke parë edhe kontigjentin në dispozicion dhe shpresoj në më të mirën nesër kështu që të shohim një Kukës që duhet të hyjë shumë luftarak në fushën e lojës dhe të marrë objektivin e tre pikëve në fushën e lojës”, tha Cungu.

Pas 13 javëve, Kukësi është në vend të gjashtë në Superligë me 21 pikë, ndërsa Kamza është e parafundit me vetëm 8 pikë./abcnews.al

PARTIZANI-I-VETEM-NE-KRYE-ABC-M-4-T-2-HD.mpg_snapshot_00.51-1280x720.jpg
G. P.19:53 | 08/10/2018

Partizani u ngjit i vetëm në krye të Superligës pas fitores me Kukësin. Gjithsesi, edhe pse suksesi u arrit, skuadra kryeqytetase nuk u tregua bindëse. Duhet të themi përsëri se është hera e duhur.

Partizani, mesa duket, ka rastin më të mirë për të fituar titullin që i mungon prej 25 vitesh, dhe për t’i bërë tifozët më në fund të lumtur. E tregoi fitorja në “Elbasan Arena” ndaj Kukësit në javën e 8 të Superligës, një nga ato suksese që të bëjnë të mendohesh. Kur një ekip ia del edhe kur nuk luan mirë, do të thotë se është i frikshëm, pasi përveç zotësisë së tij, ka me vete edhe fatin. I tillë, triumfi në atë që ishte fushë kundërshtare, vulosur me një gol të të riut të konfirmuar Mala, dhe mbrojtur me forcë nga portieri Alban Hoxha, por edhe nga destini.

Trajneri Skënder Gega u shfaq edhe një herë fitues, me të gjashtin tripikësh në 8 ndeshje të kampionatit, veçse iu kthye përsëri modës me një gol të vetëm. Në të kundërt, kolegu i tij, trajneri i Kukësit, Armando Cungu, duhet të jetë tepër i dëshpëruar. Skuadra e tij ia kishte dalë të merrte pikë dhe të dilte në krye edhe duke luajtur keq, ndërsa ndaj kryeqytetasve u paraqit shumë mirë, por humbi. Kur duhet edhe një javë për t’u mbyllur faza e parë e Superligës, Partizani mban i vetëm vendin e parë me 19 pikë, ndërsa Kukësi është i katërti me 13.
Rivaliteti sidoqoftë pritet të jetë I fortë me Skënderbeun, pse jo, edhe me Laçin./abcnews.al

KUKESI-PRET-LUFTETARIN-ABC-M3-T1.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
G. P.18:20 | 29/09/2018

Një ndeshje e fortë e kampionatit do të luhet në “Elbasan Arena”. Kukësi pret Luftëtarin, ndërsa trajneri i vendasve, Cungu, kërkon më shumë nga skuadra e tij.

Ekipi po fiton dhe kreu është fare pranë. Kukësi besohet se po e kënaq trajnerin Armando Cungu, veçse trajneri shkodran ka mendime pak më të ndryshme në prag të sfidës ndaj Luftëtarit, në Superligë. Luhet në “Elbasan Arena” dhe Cungu mendon se futbollistët e tij duhet të përmirësojnë disa gjëra.

Armando Cungu, trajner i Kukësit: “Shfrytëzojmë këtë moment të mirë që po kalon ekipi. Besoj në fitore patjetër. Nëse do të rregullojmë diçka do të ishte finalizimi. Kjo është pjesa në të cilën unë ndoshta nuk jam shumë i kënaqur për përfundimin e aksioneve.”

Po Luftëtari, tashmë i ndryshur me trajnerin e ri, Gentian Mezani, me çfarë synimi shkon në Elbasan?
Tekniku vlonjat u kujton lojtarëve të tij atë që bënë vjet.

Gentian Mezani, trajner i Luftëtarit: “Një Luftëtar që vjet ka shkuar në kupat e Europës dhe ka zënë vend të tretë. Këta janë ata çuna që e kanë çuar këtë luftëtar aty. Do të shkojmë në këtë ndeshje të bindur që mund të bëjmë mirë. Pastaj gjithçka do të varet nga episodet mendoj.”

Gjirokastritët janë ende në vend të fundit në renditje me vetëm tri pikë, ndërsa Kukësi është në vendin e tretë për momentin, me 10 pikë./abcnews.al

22528381_1617566284967019_2279793193175025687_n.jpg
G. P.15:41 | 10/08/2018

Paraqitja e Kukësit në takimin me Torpedon la të pakënaqur trajnerin Armando Cungu. Pas humbjes së thellë 5 – 2, ai tha se duhen afrime, ndryshe mund të mendojë edhe largimin nga skuadra.

Kukësi pësoi një humbje të rëndë të enjten me Torpedon. Ekipi i Armando Cungut mund thellë 5 – 2 në Tbilisi, në takimin e fazës së tretë të Europa League. Probleme në mbrojtje që sollën edhe pakënaqësi te Cungu i cili në përfundim të takimit tha se duhej merkato, ndyshme do të mendonte edhe largimin nga drejtimi i skuadrës. Armando Cungu erdhi në krye të Kukësit në mesin e korrikut, duke gjetur shumë lojtarë të afruar gjatë kohës kur trajner ishte Peter Pacult. Përmbysja në sfidën e kthimit me Torpedon duket e vështirë edhe pse duhet zhvilluar takimi i kthimit më 16 gusht, por mbi të gjitha duhet menduar për kampionatin që nis fundjavën e ardhshme. Objektivi është titulli kampion që nuk arriti ta merrte sezonine kaluar ku triumfoi Skënderbeu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono