Armand Shkullaku

arben-malaj.jpg
ad min21:21 | 08/10/2019

Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë ishte tema që u diskutua këtë të martë në emisionin “Provokacija” mes gazetarit Mustafa Nano dhe analistit Armand Shkullaku. Ky i fundit tha se nuk ishte i habitur për mënyrën se si u zhvilluan zgjedhjet.

“Nuk jam i habitur. Vazhdimisht zgjedhjet kanë qenë të tilla. Nuk ka pasur kontestime të rezultatit, ka pasur probleme gjatë votimit, akuza për blerje vote, por momenti final, të gjitha palët pranojnë vullnetin e popullit që është brenda kutive të votimit”, tha ai.

Shkullaku tha se qytetarët kosovarë e konsiderojnë shtetin të shenjtë, drejtësia nuk është vegël e pushtetit dhe ndryshe nga Shqipëria ka një shoqëri civile shumë aktive. Fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje, Shkullaku e sheh si ndryshimin e madh politik për Kosovën, por është lajm i mirë edhe për rajonin.

“Unë mendoj se është një lajm i mirë jo vetëm për Kosovën, por për të gjithë rajonin . Po të shikosh, jo vetëm Shqipëria, Mali i Zi, Serbia është e njëjta kastë politike që riciklohet, ka 30 vjet në pushtet. Jo rastësisht rajoni është më i prapambeturi. Nëse ndryshimi ka ndodhur në Kosovë është lajm i mirë sepse mund të ndodhë edhe këtu, mund të ndodhë edhe në vende të tjera. Ka shpresë për ndryshim”, tha ai.

Sipas tij, do të ketë një marrëveshje mes Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Albin Kurtit.

“Unë them se po, sepse besoj se do të ketë një marrëveshje mes LDK dhe Albin Kurtit sepse këtë radhë zgjedhjet në Kosovë nuk ishin thjesht zgjedhje e qytetarëve për të bërë rotacion politik. Këtë radhë qenë zgjedhje për të bërë ndryshim të madh politik. Kështu që ndryshimi nuk mund të ndalet me makinacione që mund të bëhet nga LDK, që të afrohet me PDK-në të blejnë ca deputetë, këtej andej. Kur ka një frymë të tillë është e pamundur që makinacionet e vogla të ndryshojnë një vullnet kaq të madh”, tha ai.

Thuhet që paraja dhe pushteti janë dy fuqi të mëdha që e transformojnë njeriun. Por Armand Shkullaku beson se kjo nuk do të ndodhë me Albin Kurtin. Sipas tij, ai është një individ që ka kaluar prova të vështira dhe është munduar ta ruajë boshtin dhe parimet e tij. Gjithashtu sipas analistit, fitorja e Kurtit nuk i ka pëlqyer kryeministrit të Shqipërisë.

“Futja e Albin Kurtit në lojë ndryshon padiskutim edhe terrenin gjeopolitik në rajon kur Ramës mund t’i bien gradat e liderit global, pra që kishte në dorë fatin e rajonit, që do bënte bashkimin e sërbëve me shqiptarët etj. Është ndryshe kur ishte Thaçi, Rama, Vuçiç”, tha Shkullaku./abcnews.al

media.jpg
ent ela17:31 | 11/01/2019

Dy propozimet e qeverisë që ndryshojnë ligjin për Autoritetin e Mediave Audiovizive dhe atë për komunikimet elektronike që parashikojnë regjistrimin e medias në internet dhe gjobitjen apo mbylljen e saj nga një institucion i ri që do të quhej Këshilli i Ankesave, mblodhi në argument kundër opozitën dhe grupe interesi si shoqata gazetarësh apo pronarë mediash online. Për kreun e opozitës Lulzim Basha propozimet e qeverisë për kontrollin e medias online përmblidhen në dy fjalë.

“Policia e mendimit që është një amalga mes interesave politike të një njeriu me interesat ekonomike të 5 njerëzve dhe interesave kriminale të 12 familjeve mafioze shqiptare, nga pikëpamja e opozitës dhe detyrës tonë të parë absolutisht që ne do ta kundërshtojmë siç e kemi kundërshtuar me të gjitha mjetet dhe format. Për ne nuk ka rrugëzgjighje tjetër përveç se rregullimit me pavarësinë e gazetarëve, pavarësinë e raportimeve, me aftësinë për të qëndruar larg presioneve, qofshin këto politike apo nga faktorë të tjerë ekonomikë”, tha Basha.

Walter Glos, president i Fondacionit “KAS” për Shqipërinë, ndërhyrjen në lirinë e medias e sheh si cënim të vendimit të Qershorit për negociatave me Shqipërinë.

Walter Gloss: “Përfaqësues të organizatave ndërkombëtare i kanë bërë apel kryeministrit Rama t’i tërheqë këto projekte, çka do të thotë se diçka nuk shkon me projektligjet. Më duhet të kujtoj se është tentative e dytë e Edi Ramës për të ndërhyrë në legjislacionin mbi median. Shqipëria si një vend kandidat për në BE ka detyrimin të respektojë lirinë e medias. Pa pasur këtë garanci të lirisë së shprehjes nuk mund të funksionojë demokracia. Në Evropë është krijuar përshtypja se Shqipëria nuk i respekton rregullat dhe ligjet ndërkombëtare. Lista e shkeljeve në tenderat publike p.sh. është shumë e gjatë. Shqipëria dhe qeveria aktuale ka ende në dorë të bëjë gjithçka që në Qershor të merret çelja e negociatave. Por padyshim ndërhyrja në lirinë e medias padyshim që nuk ndihmon në këtë proces”.

Për kreun e shoqatës së gazetarëve profesionistë, Armand Shkullaku, qëllimi i projektligjeve është i qartë, ashtu si dhe mënyra për të ndikuar në ndryshimin e rrjedhës së marë.

“Ne jemi të qartë që si teknikisht, si juridikisht, si propozuesit, si ata që e kanë bërë, ky ligj është totalisht antikushtetues dhe për mua është shprehje e qartë dhe arrogante e tentativës së qeverisë për të kapur dhe kontrolluar mediat ose për t’i mbyllur gojën atyre që janë kundër mënyrës si po qeveriset në Shqipëri. Ajo që mendoj unë është si të diskutojmë se çfarë do të bëjmë që ky njeri të ndalet. Duhet të marrim disa masa që të ndalohet sepse kemi kuptuar që ky njeri ndalohet dhe tërhiqet vetëm nga gjuha e forcës. Nga gjuha e argumentave që ne përpiqemi të japim besoj se nuk do arrijmë gjë. Do i fusë një firmë Gramozi. S’do e dekretojë me herën e parë Iliri, por do e kalojë me dekret herën e dytë dhe ne të gjithë do themi ç’do bëjmë”, theksoi ai.

Diskutimet u zhvilluan gjatë tryezës së organizuar nga selia blu në bashkëpunim me fondacionin “Konrad Adenauer” me devizën “Media e lirë, shoqëri e lirë – rreziku i heshtjes me ligj”./abcnews.al

PROVOKACIJA-ARMAND-SHKULLAKU-1280x720.jpg
ent ela22:47 | 06/11/2018

Refuzim politik e konsideron gazetari Armand Shkullaku mosdekretimin e Sandër Lleshit në postin e ministrit të Brendshëm nga Presidenti Meta. I ftuar në studion e “Provokacija” në ABC News, Shkullaku shprehet se qëndrimi i Presidentit është politik dhe nuk ka të bëjë me argumentime juridike dhe konstitucionaliste.

“Mendova se ishte një lloj karshillëku brenda lojës politike që luhet në Shqipëri. Refuzimi për mua ishte i papritur. Deri sot mund të hamendësoja një lloj pozicionimi të fortë ndaj kryeministrit, por sot në deklaratën që bëri zëdhënësi i Presidentit. Qëndrimi i Presidentit është politik dhe nuk ka të bëjë me argumetime juridike e konstitucionaliste. Refuzimi është për motiv politik”.

Duke iu referuar citimit të Ngjelës për mbrojtje në terma fetarë, të Sandër Lleshit, Shkullaku thotë se nuk beson në zërat që mbrojnë përzgjedhjen fetare e krahinore. Sipas tij Rama ka pasur tjetër motivim kur ka vendosur Lleshin, pasi nuk vjen nga politika dhe nuk është pjesë e organizatës së Rilindjes.

“Rama ka patur tjetër motivim kur ka vendosur Lleshin të vërë njeri pa ngarkesë politike të mos ishte pjellë e organizatës, por dikush që nuk kishte mbi shpinë mëkatet e organizatës së Rilindjes”.

Sipas Shkullakut dorëheqja e Fatmir Xhafës është kërkuar nga kryeministrit Rama, kur historia e implikimeve filloi të trashej.

“Dorëheqja e Xhafës ishte paplanifikuar. Kjo e Xhafës kulmon kur kryeministri (alla Erdogan) tha se  skutat e errëta kanë kryer konspiracion të madh për të rrëzuar qeverinë dhe opozita ka paguar një njeri Fredi Alizotin. Rama ka kërkuar largimin e Xhafës, pasi histioria filloi të trashej më shumë se ç’mbante që nga implikimi i drejtorit të policisë filloi të shndërrohej në serial, polici dhe vettingu i paragjykuar”.

Sa përket zgjedhjeve, Shkullaku i qëndron mendimit që opozita nuk duhet të futet në zgjedhje.

“Kemi demokraci parlamentare ku opozita shërben si fasadë dhe pushteti në fund shënon shifrën që i duhet. Mendimi im është që opozita nuk do duhej të futej, por sa ka b … opozita të marrë këtë vendim…” /abcnews.al

PROVOKACIJA-1280x720.jpg
ent ela12:02 | 16/05/2018

Në episodin e radhës në Provokacija ishin të ftuar:

1. Xhevat Lloshi Gjuhëtar, i cili ka folur mbi mënyrën sesi flitet gjuha shqipe në hapësirat publike.

2. Armand Shkullaku, gazetar. Ai ka folur në lidhje me përgjimin e vëllait të ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj.

3. Gjergj Bakëllbashi, arkitekt. I kthyer në Shqipëri pas studimeve në Harvard, ai ka folur për ndërtimin e Teatrit Kombëtar.

4.Ilir Yzeri, gazetar. Ai ka folur mbi një dokumentar që ka bërë për kompozitorin Kastriot Gjini./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono