arian curi

erlis-cela.jpg
ad min22:55 | 30/01/2019

Bota rrezikohet gjithnjë e më shumë nga fenomeni i Fake News, apo lajmit të rremë në shqip. Në puntatën e kësaj të mërkure në emisionin “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi u diskutua pikërisht rreth këtij fenomeni ku të ftuar ishin: Erlis Çela, pedagog; Mentor Kika, analist; Arian Çuri, analist dhe Ralf Gjoni, analist.

Mentor Kikia u shpreh se duhet kuptuar diferenca mes Fake News dhe shpifjes.

Mentor Kikia: Fake News nuk është një gazetari joprofesioniste. Është një profesionizëm shumë më profesional se lajmet e tjera se është një produkt që hidhet në treg me një qëllim të paracaktuar. Kërkon të çorientojë opinionin publik, imazhe të paqena për persona dhe institucione. Duhet të bëjmë diferencën mes Fake News dhe shpifjes. Shpifja është një gjë që targeton personin qëllimisht për ta dëmtuar. Unë do shpif sikur Erlisi ka bërë një shkelje të rëndë ligjore. Kurse Fake News unë them që Erlisi ishte në Durrës. Fake News është për ta çorientuar publikun drejt një qëllimi që dua unë. Me Fake News përballemi çdo ditë kur shikojmë lajmet më së shumti në mediat online kur kontrolli është më i paktë, produkti që hidhet është më i lartë dhe cilësia e dobët.

Për Arian Çurin Fake News është një industri, e cilën sipas tij është goxhafitimrurëse dhe pjesë e saj janë ata që i quajti trafikantë.

Arian Çuri: Fake News është një industri e tërë. Disa e kanë zanat. Kemi të bëjmë me një lloj trafiku, të cilët pranojnë hapur që është një biznes goxha fitimprurëse.Ka njerëz që paguajnë ushtarë të tillë, mercenarë për të baltosur, apo lobuar për axhenda të caktuara. Njerëzit tentojnë t’i lexojnë këto lajme. Nga industri përfituese po përdoret dhe industri shantazhuese. Këta njerëz që për mua janë trafikantë dhe e pranojnë një gjë të tillë, veprojnë për të rrëzuar pushtete të tëra. Nëse me një ushtri kompjuterash arrin të rrëzosh pushtete është goxha e re në këtë sistem.

Për Gjonin, Trump ka meritën që hodhi në treg terminologjinë e re, Fake News, të cilën ai e përktheu edhe si propagandë.

Ralf Gjoni: Duhet të përkthejmë pak fjalën Fake News, përveç fjalë e rreme përkthehet edhe propagandë. Trump nuk bëri ndonjë gjë të re veçse hodhi në treg Fake News për një terminologji të re për të zëvendësuar fjalën propagandë. Sot është bërë një sport i rëndomtë i disa kalamajve. Twitter, Facebook dhe rrjete presitogjoze çdo ditë dhe çdo muaj mbyllin me miliona profile të rreme.

Erlis Çela: Fenomeni edhe për shkak të popullariteti që mori ka ngjallur kureshtjen e studiuesve. Fake News ka dhe qëllime biznesi. Ka Fake News të formës pak më të zbutur. Ne kemi media të mëdha që serviret me pikëpyetje në fund që le mister te publiku. Mediat e mëdha ndërkomëbtare siç është BBC dhe CNN kanë tashmë struktura të mirëorganizuara për të vërtetuar info që vijnë në kuptimin e lajmit të rremë. Sot ajo që e bën fenomenin më të rrezikshëm është fuqia që kanë marrë rrjetet sociale./abcnews.al

byroja.jpg
ad min23:30 | 03/12/2018

Braktisja e vendit nga të rinjtë apo shtresa e mesme është një nga fenomenet më shqetësuese dhe debatuese në Shqipëri. Kjo ishte tema e emisionit “Byro Politike” në këtë puntatë. Arsyet pse braktiset Shqipëria? Çfarë duhet të bëhet që të mbahet ai që kondsiderohet  asetii i vendti. Këto e shumë të tjera u diskutuan në “Byro Politike”.

Të Ftuar: Dashamir Shehi, kreu i LZHK-së; Arian Curi, analist; Denada Seferi, drejtoreshë e programit të zhvillimit në Minsitrinë e Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale dhe Edmond Dragoti, psikolog./abcnews.al

 

curi-dashi-ok--1280x720.jpg
ad min22:19 | 03/12/2018

Një debat i fortë ndodhi gjatë emisionit “Byro Politike” në ABC News të gazetares Juli Xhokaxhi. Deputeti Dashamir Shehi dhe analisti Arian Curi u përfshinë në fyerje dhe debate përtej etikës teksa po diskutohej për braktisjen e vendit nga të rinjtë.

Sipas Curit situata nuk është aq e zezë siç raportohet për shkak se ka njerëz që lëvizin për shkak se janë ekselentë dhe pretendojnë për realitete më të mira. Nga ana tjetër, deputeti Shehi deklaroi se, shqiptarët po ikin sepse kanë probleme dhe se vendi drejtohet nga kriminelë. Ky i fundit i konsideroi fjalët e Curit për të justifikuar Edi Ramën. Nga ana tjetër, Arian Curi i kërkoi Shehit të hiqte dorë nga politika dhe të zëvendësohej nga të rinj.

Arian Curi: Një nga arsyet kryesore është dhe fakti që ju dhe shokët tuaj nuk pranoni të qarkulloni siç qarkullojnë elitat në të gjithë botën. Po nuk qarkullove ti dhe shokët tuaj atëherë njerëzit do jenë të dëshpëruar. Që kur ke qenë ministër dhe sot që je gati për kryetar bashkie, atë punë ke ti edhe shokët e tu. Zëvendësoni njëri–tjetrin. Unë po bëhem 40 prapë i njëjti ti. Me shumë mundësi edhe në pleqëri ty do të shoh. Është zotësi.

Dashamir Shehi: Do jetë fat i madh po të më shohësh.

Arian Curi: Unë po them është fat shumë i madh. Më bëhet qejfi se po të referohet “Portokallia” se je bërë dhe humorist tani, por ideja është këtu. Nuk mund të japësh vetëm akuza për të gjithë njerëzit dhe botën.

Dashamir Shehi: Unë e di që ty të ka çuar Rama.

Arian Curi: Mua nuk më ka çuar zoti Rama. Asgjë nuk di ti.

Dashamir Shehi: Një mijë vegla që ka regjimi je dhe ti një gjë e vockël.

Arian Curi: Unë kam lidhje me të djathtën, por e ke gabim.

Dashamir Shehi: Po unë nuk të drejtohem ty, po i drejtohemi zonjushës…

Arian Curi: Ty të ndihet era e alkoolit deri këtu. Më thua mua vegël e vogël e regjimit. S’kam punuar një ditë për shtetin unë. Ti ke që nga ’92-shi ministër dhe do vdesësh në politikë dhe pushtet dhe ta uroj. Jeni një shembull shumë negativ për t’u marrë nga brezat e ardhshëm.

Dashamir Shehi: Unë jam në politikë. Unë nuk jam në pushtet.

Arian Curi: Ti je i pavotuar. Mua nuk më ka çuar askush. Ti nuk ke asnjë informacion. Vazhdon në televizion me raki, me turshi, me frigorifer, me lavatriçe. E deklaroj me përgjegjësi të plotë që nuk kam lidhje me Edi Ramën. Ti kryetar i kujt partie je?

Dashamir Shehi: Faleminderit Rama.

Dashamir Shehi: Para dy vjetëve, Merkeli vetë, për të justifikuar, si vinë, si ikin qytetarët tha që kemi 120 mijë gjermanë të cilët shkonin nëpër botë, të cilëve nuk u pëlqentë klima, disa mërdhifnin në Hamburg. Disa kishin lagështirë në Mynih, disa pëlqenin zogjtë në Afrikë, disave u pëlqente muzika në Brazil dhe shëtitnin nëpër botë.

Arian Curi: Ka dhe raste të tilla.

Dashamir Shehi: Po e bëj si ironi nuk e kam për ty.

Arian Curi: Jo jo, le ta kesh dhe për mua, nuk ka problem.

Dashamir Shehi: Jo për ty, se për ty nuk e lodh kaq shumë mendjen.

Arian Curi: Edhe unë nuk e lodh kur flet ti megjithatë hajd po lodhim veshët të paktën.

Dashamir Shehi: Ne këtu po flasim për një komb që po rrudhet dhe po ikën nga halli. Nuk po ikën shqiptari se i pëlqen kjo punë atje. Ky djaloshi është shumë i zoti, është ekselencë unë e uroj që ky jo të shkojë në Gjermani, por në Neë York. E uroj megjithë mend ore. Me mijëra shqiptarë të shkojnë atje ku ka vend për të dhënë maksimumin.

Arian Curi: Do shkojmë atje ku ka vende bosh.

Dashamir Shehi: Ne po flasim për hallexhinjtë.

Arian Curi: Në politikë si ndodhën përshembull. Ke 20 vjet ti jo unë?

Dashamir Shehi: Mos e vrit mendjen se edhe unë kam qen si ty dhe nuk është se kam nejt për patriotizëm.

Arian Curi: Duke të parë ty dhe shokët e tu këto 20 vjet e di që në politikë e kam shumë të vështirë. Vazhdoni meqë kishit idenë e Brazilit dhe zogjve të Gjermanisë.

Dashamir Shehi: Meqë më ke pa mua dhe shokët e mi, prandaj po ikën ti?

Arian Curi: Jo, jo! Po iki se në politikë të paktën nuk hyj dot.

Dashamir Shehi: Unë them që ti do të justifikosh Edi Ramën.

Arian Curi: As Edi Ramën, As Berishën, as Lulin, as ty. Jeni të gjitha e njëjta klikë që zëvendësoni njëri-tjetrin. Nuk kam çfarë të justifikoj unë. Megjithatë vazhdoni.

Dashamir Shehi: Ne po themi që këtu po zbrazet vendi sepse e kanë marrë kriminelët në dorë.

Arian Curi: Ti pra e ke pasur në dorë 20 vjet.

Dashamir Shehi: Këtu s’ka njerëz të ndershëm, prandaj. Ndërsa ti më nxorre një faktor tjetër që qenka ekselenca. Po ikën për motive politike, po iki dhe unë mor bir. Ti po thua që kam ardhur nga Përmeti se jam më mirë në Tiranë. Ik ku të duash ti.

Arian Curi: S’do të të marr leje ty unë.

Dashamir Shehi: Të tjerët që ikin nuk ikin se janë kaq të zot sa ty.

Arian Curi: Një nga arsyet që ikin është se ju nuk i frymëzoni dot të rrinë.

Dashamir Shehi: Më ofendoni sa të duash.

Arian Curi: Nuk po të ofendon njeri.

Dashamir Shehi: Ti gënjen, se po i thua shqiptarëve po ikni për ekselencë. Nuk po ikin për ekselencë, por për hall. Po ikën për ekselencë ata janë peshk.

Arian Curi: Ti ike për hall nga politika dhe u ktheve prapë për atë punë se nuk bëre dot gjë kur ike, por s’ka gjë. Mirë do ishte që edhe ti t’ia lije vendin ndonjë të riu./abcnews.al

vlcsnap-error436-1-1280x720.jpg
ad min11:40 | 25/01/2018

Në Byro Politike u diskutua mbi shkaqet të cilat shkaktojnë krimin e pasionit. Kjo duke marrë shkas ngjarja, ku mbeti e vdekur 21- vjeçarja Ariela Murataj e cila u qëllua nga Aldison Belulaj pasi ajo nuk pranonte kërkesën e tij për t’u lidhur me të.

Të ftuar: Oriola Pampuri, deputete e PD dhe psikologe; Klotilda Ferhati, deputete e PS; Arian Curi, politolog dhe Ylli Pango, profesor.

Në studio u diskutua për shkaqet të cilat çojnë në dhunimin e grave në Shqipëri duke shkuar edhe në krimet e pasionit duke u nisur nga ngjarja shokuese ku u vra Ariela Murati. Në një lidhje me gazetaren e Fierit, Valbona Daci, u bënë të ditura edhe detaje të reja nga fshatrat Dukas dhe Zharrëz./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono