Argjentinë

Maradona.png
Igli Nikolli13:09 | 17/10/2019

Një eurogol është shënuar në Argjentinë. Flasim për futbollin e femrave, aty ku emri i momentit është Lucia Guinazu. Lojtarja e Gimnasia La Plata ka realizuar një kryevepër, që të kujton golin e Diego Armando Maradonës kundër Anglisë në Botërorin 1986.

Aksion fantastik i Guinazu, e cila driblon çdo kundërshtar dhe arrin të gjejë rrugën e rrjetës. Një realizim i tillë ka mahnitur edhe vetë Maradonën, i cili drejton ekipin e meshkujve të Gimnasia La Plata.

“El Pibe de Oro” nuk i ka kursyer komplimentet për vajzën e talentuar, duke vlerësuar golin e shënuar në ndeshjen e fundit. /abcnews.al

Boca.jpg
Igli Nikolli08:31 | 10/10/2019

Boca Juniors do të presë River Plate me datë 22 tetor për ndeshjen e kthimit të gjysmëfinaleve të Kupës Libertadores. Takimi i parë është mbyllur 2-0 për ekipin e Gallardos dhe Boca do të tentojë përmbysjen e madhe në La Bombonera dhe hakmarrjen për finalen e humbur sezonin e kaluar.

Megjithatë, lajmet që vijnë nga Argjentina nuk janë aspak pozitive për ‎Xeneizes. Daniele De Rossi është ndalur sërish dhe rrezikon “superklasiken” e futbollit amerikano-latin. ESPN raporton se mesfushori italian ka probleme në këmbën e djathtë dhe do e humbasë duelin kundër Riverit.

Daniele De Rossi

36-vjeçari qëndroi 3 javë jashtë dhe pardje u rikthye në stërvitje. Gjatë ditës së djeshme nisën sërish dhimbjet dhe ish-kapiteni i Romës nuk e mbylli seancën stërvitore. Një lajm i keq për trajnerin Alfaro, i cili shpreson të rikuperojë të paktën Edoardo Salvion. I dëmtuar është edhe Ramon Abila, por sulmuesi dhe De Rossi do të bëjnë të pamundurën për të qenë gati për ndeshjen më të rëndësishme të sezonit. /abcnews.al

Argjentine-Gjermani.png
Veronik Istrefaj23:21 | 09/10/2019

Takimi miqësor mes Gjermanisë dhe Argjentinës është mbyllur i barabartë 2-2. Kjo sfidë u luajt në “Signal Iduna Park”, Dortmund, dhe tifozët e pranishëm shijuan një spektakël të jashtëzakonshëm.

Gjermania do të kalonte e para në avantazh. Lojtari më në formë i momentit në Europë, Serge Gnabry, ishte ai që hapi serinë e golave, në minutën e 16-të. Gjashtë minuta më vonë, talenti Havertz do të dyfishonte për të besuarit e Joachin Low.

Në pjesën e dytë, Argjentina do të zgjohej dhe do të reagonte. Ishte Alario ai që shkurtoi diferencat, në minutën e 66-të, ndërsa Ocampos në të 85-ën vendosi rezultatin final të sfidës në 2-2./abcnews.al

Miqësore, Signal Iduna Park

Gjermani – Argjentinë  2-2
Gnabry 16’, Havertz 22’ / Alario 66’, Ocampos 85’

Gimnasia-La-Plata.jpg
Igli Nikolli14:31 | 07/10/2019

Diego Maradona mund të buzëqeshë dhe të vallëzojë në stilin e tij. Legjenda argjentinase ka arritur fitoren e parë si trajner i Gimnasia La Plata. 2-4 triumfoi në transfertë përballë Godoy Cruz ekipi i 58-vjeçarit, ndërkohë që vendasit e mbyllën sfidën me 9 vetë.

Kjo ishte fitorja e parë në këtë sezon për Gimnasian, që parakalon Godoy Cruz dhe renditet në vend të parafundit. Kaq është dashur dhe Maradona ia ka marrë valles.

Një ritual i vjetër kërcimi në dhomat e zhveshjes bashkë më djemtë e tij. Diçka të tillë e bënte dhe në Meksikë te Dorados Sinaloa. Tersi u thye dhe tifozët e Gimnasia La Plata urojnë që ta shohin sa më shumë të jetë e mundur një skenë të tillë. /abcnews.al

Maradona-Gimnasia.jpg
Igli Nikolli16:04 | 04/10/2019

Diego Maradona u prit si mbret dhe solli entuziazëm të madh te Gimnasi La Plata, por edhe zero pikë. Tre ndeshje, po kaq humbje me Diegon në stol dhe vendi i fundit në renditje. Gjatë humbjes së fundit kundër River Plate u panë përmirësime në ekip, por nuk mjafton.

Nesër është transferta kundër Godoy Cruz dhe trajneri ka marrë një vendim të fortë. Ai ka dërguar plot 7 futbollistë që të stërviten me ekipin e të rinjve sipas raportimeve të The Sun. Jo vetëm kaq, pasi trajneri ka marrë një tjetër vendim.

Maradona ka vendosur të kryejë përgatitjet e ndeshjes së nesërme në qendrën stërvitore të kombëtares argjentinase, që është 100 km larg stadiumit të Godoy Cruz. Diçka e tillë nuk është vlerësuar as nga lojtarët dhe as nga tifozët e Gimnasia L.P. Këta të fundit presin një rezultat pozitiv, përndryshe situata mund të përkeqësohet. /abcnews.al

Ibra-Zllatan.jpg
Igli Nikolli11:14 | 30/09/2019

Zlatan Ibrahimovic mund të përfundojë te Boca Juniors. Agjenti i bomberit suedez, Mino Raiola mohoi para disa ditësh këto zëra, por e vërteta është ndryshe.

Një zyrtar i klubit të famshëm nga Buenos Aires ka pranuar interesimin për gjigantin e sulmit, i cili feston 38-vjetorin e lindjes në datën 3 tetor. Kontrata me Los Angelos Galaxy përfundon në dhjetor dhe e ardhmja mund të jetë futbolli amerikano-latin.

Është e vërtetë, Ibrahimovic dëshiron të vijë këtu. Është po kaq e vërtetë që jemi në gjendje të realizojmë këtë transferim. Klubi ndodhet në një moment të mirë ekonomik dhe mund të përballojmë rrogën e Ibrës”, konfirmon Jorge Anro për Mundo Boca Radio. Kjo do të ishte një goditje e madhe për Boca Juniors, që ka siguruar më parë edhe shërbimet e Daniele De Rossit, ndërsa Ibra do të shkruante një tjetër faqe të bukur të karrierës së tij të mrekullueshme.

Por më parë duhet gjetur akordi financiar me sulmuesin dhe agjentin e tij. Të negociosh me Mino Raiolën nuk është kurrsesi e thjeshtë, teksa tifozët e Bocës shpresojnë që të triumfojë dëshira e Ibrës për të provuar emocionet e mitikut Bombonera dhe pasionin e tifozëve të zjarrtë argjentinas./abcnews.al

Dieog.jpg
Igli Nikolli12:17 | 29/09/2019

Humbja e radhës për Diego Maradonën. Gimnasia La Plata humbi në shtëpi përballë River Plate 0-2 dhe kjo ishte disfata e tretë me legjendën argjentinase në stol. Vendasit nuk shfrytëzuan faktin që Gallardo zbriti në fushë një River me formacion të dytë.

“Millonarios” do të përballen me Boca Juniors të martën për Kupën Libertadores dhe pjesa më e madhe e titullarëve qëndruan pushim. Gjithsesi River fitoi duke u ngjitur në vend të gjashtë me 14 pikë, katër më pak se kryesuesit e Boca Juniors.

Gimnasia mbetet e fundit me vetëm një pikë dhe objektivi mbijetesë po fillon e komplikohet shumë. Maradona e përjetoi keq humbjen e fundit dhe në fund të ndeshjes u nis drejt tifozëve me lot në sy.

Diego kërkoi ndjesë, ndërsa nuk munguan duartrokitjet nga tifozët e tij, duke treguar se ata besojnë ende tek ekipi, trajneri dhe kthesa e madhe. /abcnews.al

De-Rossi-Boca.jpg
Igli Nikolli13:34 | 21/09/2019

Daniele De Rossi i surprizoi të gjithë me transferimin e tij te Boca Juniors. Ëndrra e tij e madhe ishte mbyllja e karrierës aty ku e nisi, te Roma e tij e dashur, por drejtuesit nuk i ofruan rinovim.

36-vjeçari vendosi të kryente një veprim të bukur, duke zgjedhur të vazhdojë karrierën në një nga klubet me të njohura në botë.

Ardhja e tij ka rritur entuziazmin e tifozëve të Bokës. Gjithsesi, De Rossi ka pësuar një dëmtim dhe nuk është grumbulluar për sfidën e sotme kundër San Lorenzos. Mesfushori ka hasur probleme në gjurin e djathtë, ndërsa analizat më të detajuara do të përcaktojnë kohën e rikthimit të tij. /abcnews.al

brazli.jpg
G. P.13:59 | 02/07/2019

Brazili dhe Argjentina luajnë sot derbin e madh në gjysmëfinalen e Kupës së Amerikës. Brazilianët nuk kanë bindur, por jepen favoritë për suksesin, pasi luajnë në fushën e tyre.

Presioni është në nivelin më të lartë. Kombëtarja braziliane e ka gjithë mbështetjen e publikut, por kjo nuk ia heq stresin në prag të derbit të madh me Argjentinën. Luhet gjysmëfinalja e Kupës së Amerikës, në stadiumin e Belo Horizontes në orën 2 e 30 të mëngjesit, sipas orës së Shqipërisë, dhe prej “selesaos” kërkohet vetëm fitorja.

Në pritje të një mrekullie në Botërorin e ardhshëm, të paktën duhet fituar ky trofe, aq më shumë sepse luhet në shtëpi, ndërsa suksesi i fundit është I 12 viteve më parë. Trajneri Tite sidomos rrezikon postin nëse nuk ia del.

Ai ka disa shqetësime, pasi në dyshim janë Filipe Luis e Fernandinjo, ndonëse sulmuesi Riçarlison duhet të jetë shëruar. Në sulm pritet treshja, Gabriel Zhezus-Firmino-Kutinjo. “Selesao” nuk është se ka kënaqur plotësisht pas barazimit në grup me Venezuelën, dhe kualifikimin vetëm me penallti ndaj Paraguajit.

“E vërteta është se nuk kam fjetur mirë këto net, – tha trajneri brazilian, – unë nuk jam supermen, por një qenie njerëzore. Gjithsesi, kjo është normale dhe unë ndihem mirë. Luajmë ndaj Argjentinës, një rivaleje të madhe, që ka shumë talente të mbledhur në një skuadër. Ata kanë Mesin, Agueron, por edhe ne kemi Kutinjon, Firminon, Uillianin apo Neresin. Do të jetë një duel i madh, dhe kemi besim se do t’ia dalim”.

Argjentina mbërriti në Belo Horizonte me shpresë. Edhe për të, trysnia ekziston, por më pak se për vendasit, ndonëse nga Lionel Mesi kërkohet të fitohet më në fund një trofe me kombëtaren. Stërvitja e fundit u bë në kompleksin e Kruzeiros, me trajnerin Skaloni që padyshim u përpoq të forconte mbrojtjen, ndërsa për sulmin do të mendojë treshja Mesi-Lautaro Martinez-Aguero.

“Mund t’iu them se Aguero do të jetë titullar”, – tha trajneri, që vazhdoi me shaka se “pjesa tjetër nuk është e konfirmuar, përfshi edhe Mesin”. Më pas, ai komentoi ndeshjen duke theksuar se “Brazili është në moment të mirë, lojtarët kanë kohë që luajnë bashkë, dhe trajneri ka kohë në stol, ky është një avantazh për ta”.

Skaloni pohoi se Brazili është favorit i Kupës së Amerikës, rivali për t’u mundur, por shtoi se kjo nuk do të thoshte se Argjentina nuk do të luante për fitore. Brazili jepet favorit për fitoren në 90 minuta apo edhe për kualifikimin në “Stadio Mineirao”, madje me diferencë, jo më kot e ka fituar Kupën e Amerikës të katër herët kur është zhvilluar në stadiumet braziliane./ABC News Albania 24/7

banka.jpg
G. P.13:47 | 08/06/2019

Presidenti brazilian Bolsonaro propozoi krijimin e një monedhe të përbashkët me Argjentinën si një hap të parë drejt unionit monetar amerikano-jugor. Banka Qendrore e Brazilit përgënjeshtroi faktin se ekziston një plan i gatshëm për këtë nismë.

Brazili do të donte një monedhë të përbashkët me Argjentinën, duke shënuar hapin e parë drejt unionit monetar amerikano jugor. Propozimi u bë nga presidenti Brazilian Jair Bolsonaro, pas takimit në Buenos Aires me presidentin argjentinas Maurisio Makri.

Bolsonaro u shpreh se një familje nis me dy persona, ndërsa lajmi është konfirmuar nga agjencia shtetërore e lajmeve në Brazil. Për Bolsonaron Brazili do të fitonte më shumë se sa do të humbte në këtë rast, me një monedhë të përbashkët e cila dhe do të frenonte aventurat socialiste në Amerikën e Jugut.

Banka Qendrore e Brazili përgënjeshtroi faktin se ekziston një plan i gatshëm për bashkimin monetar me Argjentinën./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono