arbjan Mazniku

blendi-klosi-1280x651.jpg
G. P.19:21 | 06/03/2018

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, dhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, pralajmëruan marrjen e masave për pikat e grumbullimit të mbetjeve që nuk plotësojnë kriteret mjedisore. Ndërkohë që akuzuan opozitën si shkaktarë të gjendjes së mjedisit sot dhe mbështetes të paligjshmërisë.

180 pika që gurmbullojnë mbetje skrapi në Tiranë po monitorohen për respektimin e kritereve mjedisore. Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, bashkë me nënkryetarin e Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, inspektuan një pikë të tillë në një zonë të banuar.
Pas kryeqyetetit, aksioni do të shtrihet në të gjithë Shqipërinë.

“Janë jashtë kushteve, janë krejtësisht në kundërshtim me të gjitha rregullat mjedisore, janë pika, të cilat jo vetëm grumbullojnë të gjitha mbeturinat e qytetit, por edhe zhvillojnë aktivitetin e tyre brenda zonave të banuara. Pra nuk kemi heqje të licensave të zhvillimit të aktivitetit të ndershëm, por kemi revokim lejesh mjedisore dhe pastaj sëbashku me të gjitha organet e tjera shtetërore, evidentim të problematikave.

Keto biznese, sipas Klosit dhe Maznikut, do të zhvillohen jashtë qendrave të banuara, ndërkohë që për gjendjen e mjedisit akuzat i drejtuan nga opozita.

“Ajo që doja të thoja e të ritheksoja është edhe një përgjigje për një batare mbështetjesh për paligjshmërinë që në fillim erdhi nga Saliu, i cili mbronte guroret e paligjshme në të gjithë Shqipërinë të cilat ne po i mbyllim, po i evidentojmë dhe do të nxjerrim kriteret e reja mbi të cilat të zhvillohet biznesi guror. Sot erdhi mbështetja nga Luli për pisllëkun e qytetit”.

“Jam i sigurtë se edhe zoti Basha, që sot përmendi këto raste, në Holandë, ku edhe ka shansin të shkojë shpesh, nuk ka parë njerëz të cilët shpenzojnë një pjesë të madhe të jetës së tyre brenda kazanëve të plehrave, duke u përpjekur të marrin mbetjet dhe më pas i grumbullojnë në pika të tilla brenda zonave urbane. Ky është një akt jo vetëm joeuropian, jo vetëm i rrezikshëm për shëndetin e banorëve, por është një çështje që në mënyrë të vazhdueshme banorët e Tiranës, edhe nëpërmjet portalit të bashkëqeverisjes, e kanë denoncuar si një problem për qytetin e tyre dhe për mënyrën dhe mundësinë për të funksionuar si një qytet normal”.

Aksioni vjen në kuadër të iniciativës “Pastrojmë Shqipërinë që duam” dhe mbështetet nga Policia e Shtetit dhe ajo Bashkiake./abcnews.al

arbjan-mazniku-1280x720.jpg
G. P.18:04 | 07/02/2018

Kush ka një lidhje të paligjshme uji ta formalizojë brenda 28 Shkurtit. Apeli për konsumatorët familjarë vjen nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku. Aktualisht grupet e task-forcës po verifikojnë bizneset, 8 përfaqësuses të të cilëve janë shoqëruar në polici për lidhje të paligjshme të ujit.

280 biznese të kontrolluara dhe 8 përfaqësues të tyre të shoqeruar në polici. Ky është bilanci i javës së parë të aksionit për ndërprerjen e lidhjeve të paligjshme të ujit të pijshëm në Tiranë.

Rreth 15 grupe Task-Forcë, me ndihmën e Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake dhe stafit teknik të ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalizimeve po vijojnë verifikimin në terren.
Aksioni pranë zonës së “21 Dhjetorit” dhe “Zogu të Zi”, u ndoq nga nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, dhe Drejtori i Përgjithshëm i UKT-së, Redi Molla.

“Vazhdon në mënyrë intensive kontrolli në të gjitha bizneset e qytetit të Tiranës, të cilët shërbehen nga UKT, për lidhje të paligjshme të ujit. Sot jemi duke funksionuar me më shumë se 15 grupe pune, të cilat njëkohësisht në disa zona të qytetit po kontrollojnë bizneset, në bashkëpunim të ngushtë me Policinë e Shtetit, Policinë Bashkiake, Tatimet Qendrore dhe Tatimet e Bashkisë, në mënyrë që çdo biznes që ka një lidhje uji, ta ketë atë me kontratë të ligjshme, funksionale dhe sipas rregullave”.

Nënkryetari i Bashkisë i bëri thirrje konsumatorëve familjarë të përfitojnë nga koha e lënë në dispozicion. Të lidhin kontrata të rregullta dhe të nënshkruajnë akt-marrëveshjet për pagesat e prapambetura deri më 28 Shkurt.

“Përfitoj nga rasti për t’u thënë të gjithë qytetarëve të Tiranës, që nëse kanë një lidhje të paligjshme të vijnë ta fomalizojnë, të marrin një kontratë me UKT-në në mënyrë që të mos penalizohen. Të kenë mundësi që në qoftë se kanë pagesa të prapambetura të bëjnë sërish një marrëveshje me UKT-n për t’i bërë këto pagesa me këste për një periudhë të gjatë”.

Mazniku theksoi se UKT është e vendosur që të përfundojë me inspektimin e gjithë bizneseve dhe nga 1 Marsi të vijojnë verifikimet edhe te konsumatorët familjarë./abcnews.al

vlcsnap-error941-1-1280x720.jpg
us er09:38 | 10/01/2018

Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës Arbjan Mazniku, gjatë një intervistë në ABC neës ka folur rreth aksionit të pastrimit të ndërmarrë nga Bashkia e Tiranës, por jo vetëm. Sipas tij duhet të krijohet një kulturë pastrimi. Përsa i përket rritjes së taksave Mazniku tha se në buxhet nuk u prek paketën fiskale. “Ne presim që përmes mirëmenaxhimit të taksave të rrisim të ardhurat”-tha ai. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono