arben pellumbi

pellumbi-2.png
R D23:34 | 13/01/2020

Partia Demokratike deri më tani ka gjetur 4 kryetarë bashkish me të shkuar kriminale, ku dy prej tyre kanë rënë, konkretisht Valdrin Pjetri i Shkodrës dhe Agim Kajmaku i Vorës. Sakaq kanë nisur verifikimet e prokurorisë për Qerim Ismailajn e Mallakastrës dhe Mark Babanin e Vaut të Dejës. Po kështu PD-ja ka deklaruar se ka në listë edhe 15 kryebashkiakë të tjerë.

Pikërisht për këtë temë të rëndësishme, u pyet në “Mbrëmje në Abc”, Sekretari Organizativ i PS, Arben Pëllumbi. Ai pranon se PS-ja nuk ka vendosur filtrat e duhur për kandidatët e saj, duke u shprehur se “kemi mësuar duke u rrëzuar”.

Arben Pëllumbi: Duhet të kuptojnë se ligji nuk pengon vetëm zyrtarët me rekorde kriminale, por edhe ata që janë të përfshirë. Ne e dimë historinë e Shqipërinë, me raste për kalim kufiri të paligjshëm, apo me raste të personave që nuk kanë qenë në dijeni për hetimet e kryera jashtë. Pra ligji nuk e njeh injorancën. Por qendrimi ynë politik është se PS nuk mbron askënd, përpara problemeve penale secili duhet të përballet vetë”.

Mirela Milori: Por pse nuk i “kapni” ju vetë përpara se ti denoncojë PD? Çfarë po bëhet në këtë drejtim për të përmirësuar filtrat?

Arben Pëllumbi: Ky është një proces që mëson duke ecur… Ne jemi në procesin e zgjedhjeve në parti, dhe për delegatët e kryetarët e kemi vebdosur si kusht të plotësohet formulari vetëdeklarimit. Pra siç thotë ajo shprehja, ‘duke pësuar, duke mësuar’. PS nuk është shërbim sekret, nuk i kontrollojmë dot nëse e kanë plotësuar qartë formularin ndaj synojmë ta forcojmë ligjin për ata që plotësojnë formularin gabim. /abcnews.al

arben-pellumbi.png
R D23:04 | 13/01/2020

Sekretari organizativ i PS, Arben Pellumbi i ftuar në “Mbrëmje në Abc” me Mirela Milorin tha se PS-ja është e gatshme për ndryshime në ligjin anti-shpifje edhe pse beson është punuar gjatë për këtë ligj.

OSBE ka reaguar për ndryshimin e ligjit anti-shpifje, a mund të merret në konsideratë ndërhyrja e OSBE?

Pëllumbi: Ligji anti-shpifje në këndvështrimin tonë është mjaft i rëndësishëm për konturimin e aktivitetit ekonomik të medias online, apo faqeve online. Pra futja në kornizën ligjore e atyre që kryejnë aktivitet ekonomik. Ne morën ligjin gjerman si model dhe kemi punuar gjatë me OSBE. Ne e kemi marrë opinionin e tyre, jemi të hapur për përmirësim, por duhet të theksoj se nuk kemi qëllim të censurojmë median. Qëllimi është të ekzstojë rregulli edhe në këtë fashë të transmetimit të lajmit.

OSBE theksonte se duhen bërë ndryshime sa i përket gjobave, bazuar në ligjet ndërkombëtare?

Pëllumbi: Ligji ndërkombëtar është koncept i gjerë që s’do të thotë gjë se p.sh. ligji gjerman është shumë herë më i ashpër sa i përket gjobave dhe nuk mund të përkthehet për kushtet shqiptare. Por gjithsesi tashmë që ligji është kthyer nga Presidenti, nëse grupi parlamentar i PS e sheh të arsyeshme mund të bëjë përmirësime, nëse OSBE vlerëson se mund të japë sërish kontribut. Ne gjithmonë kemi qenë të hapur për të bashkëpunuar me OSBE.

Ndryshe ka deklaruar Taulant Balla, i cili tha se ligji nuk ndryshon.Balla: Ne seancen me te pare dekretet e Ilir Metes me detyre President do te rrezohen 

/abcnews.al

shkoder-1280x622.jpg
Autor E15:04 | 31/10/2019

Është shoqëruar me debate mbledhja e socialistëve të Shkodrës për përcaktimin e drejtorëve në këtë qark. Ky është një debat që vijon prej disa kohësh pas lëvizjeve të mëdha që u bënë në bashkitë e këtij qarku.

Gazetari Simon Shkreli bën me dije për abcnews.al se në mbledhjen me dyer të mbyllura debati është zhvilluar mes Senida Mesit dhe anëtarëve të Kryesisë të cilat e kanë akuzuar ish-zv.kryeministren dhe po përdor metodat përçarëse brenda radhëve të partisë.

Më i ashpër në mbledhje ka qenë ish-kreu i Komunës së Bërdicës, Besnik Brahimaj, i cili i ka kërkuar llogari Mesit dhe nga kush i merr votat dhe se kë përfaqëson.

“Ju nuk mund të injoroni bazën dhe ta përçani atë”, u shpreh Brahimaj duke rritur tensionin në sallë. Sipas tij Senida Mesi nuk ka marrë vota në asnjë zonë të Shkodrës, gjithçka është arritur nëpërmjet përfaqësuesëve të Partisë Socialiste në ato zona.

Gjithashtu debate pati edhe mes kreut të Partisë Socialiste të Velipojës Emiliano Nika dhe deputetes Senida Mesi.

Arben Pëllumbi koordinatori i caktuar nga qëndra i pranishëm në mbledhje nuk ka ndërhyrë në debat, ndërsa më vonë theksoi se pjesëmarrja në parti është çshtje personale dhe çdokush hyn apo del sipas zgjedhjes së tij.

“Shiko, është krejtësisht normale që njerëz të cilët heqin nga koha e tyre e lirë, sic është qënia përfaqësues i një force politike, ju e dini që forcat politike janë organizime vullnetare, pra dikush me vullnet të lirë është pjesë e këtyre strukturave, dhe heq nga koha e tij e lirë, sigurisht që e bënë këtë për një arsye të caktuar. Aryeja bazë që të gjithë ne merremi me këtë punë është se ne besojmë se PS-ja dhe qeveria e saj është ajo e cila e bënë më mirë shërbimin ndaj qytetarëve. Por nuk perjashtohen mundësitë që individ të caktuar të kenë edhe probleme personale”, tha Pëllumbi.

Partia Socialiste ndodhet në një fazë riorganizimi ku kryesia qëndrore e PS-së ka marrë përipër të shkrijë gjithë strukturën drejtuese të PS-së së Bashkisë Shkodër. /abcnews.al

arben-pellumbii.jpg
ad min21:41 | 21/10/2019

Sekretari organizativ i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi, deklaroi në televizionin ABC News se selia rozë është e gatshme të futet në zgjedhje të parakohshme nëse e kërkon elektorati.

Por sipas tij është shumë e rëndësishme që të realizohet reforma zgjedhore. Kjo pasi, reforma do të plotësonte kushtet që zgjedhjet e ardhshme të njihen nga forcat politike.

Mirela Milori: Më thatë që PS është e gatshme të hyjë në zgjedhje. Nëse e keni këtë siguri përse nuk mendoni që të hyni në zgjedhje të parakohshme dhe të fitoni?

Arben Pëllumbi: Politika nuk është kështu. Nuk është se na mbushte mendja dhe bëjmë çdo gjë. Ne jemi përfaqësues. Jemi votuar dhe një elektorat i caktuar i joni na ka votuar për të bërë qeverisjen e vendit në katër vjet. Humbja e mazhorancës, zgjedhjet e parakohshme duhet të kenë arsye shumë të forta. Ose duhet të humbësh mazhorancën në parlament ose duhet të ndiesh që nuk ke mbështetjen e elektoratit.

Mirela Milori: Edhe JO-ja e negociatave është arsye e fortë.

Arben Pëllumbi: Ne mendojmë që çështja e negociatave bën mirë të mos artikulohet kaq shumë se në fund fare në elektorat përkthehet si në një mbështetje për ne. Patëm një mbështetje të qeverisë gjermane, asaj italiane, të DASH. Franca nuk e ka ndryshuar pozicionin e Francës dhe është drejtpërdrejtë në raport me BE-në.

Mirela Milori: Nëse jeni kaq të bindur për fitoren pse nuk hyni në zgjedhje?

Arben Pëllumbi: Duhet fillimisht të kemi kushtet e përshtatshme për të bërë një palë zgjedhje për të mos qenë një palë zgjedhje që prapë s’njihen. Hë për hë është reforma zgjedhore.

Mirela Milori: Nëse do e keni këtë reformë zgjedhore mund të filloni të mendoni për opsionin e zgjedhje të parakohshme?

Arben Pëllumbi: Nëse elektorati na e kërkon, PO./abcnews.al

arben-pellumbi.jpg
ad min20:48 | 21/10/2019

Do të presin për PD-në, por jo në pafundësi. Është ky përfundimi i PS-së në lidhje me komisionin për reformën zgjedhore.

Deputeti i saj, Arben Pëllumbi, deklaroi këtë të hënë në televizionin ABC News se nëse PD është e interesuar për reformën duhet të ulet dhe të fillojë puna.

Nëse PD nuk ulet, por vazhdon me qëndrimet ultimative, atëherë sipas deputetit do të realizohet një Kod i ri Zgjedhor i bazuar vetëm në rekomandimet e ODIHR.

“Ne mendojmë që rruga e vetme në të cilën mund të kryhet reforma është në përmjet komisionit që është rruga institucionale. PD nëse është e interesuar i ka të gjitha mekanizmat brenda këtij komisioni për t’i arritur çështjet që asaj i interesojnë sikurse ne kemi pikësynimet tona. Ne duhet të ulemi dhe të flasim për këtë gjë, duhet të fillojë puna për këtë gjë. Ne nuk do të presim në infinit. Nëse PD mban këtë qëndrimi refraktar si sot që thotë o kështu siç them unë o jo ne do të ecim përpara me reformën në parlament. Ne kemi bërë një sugjerim tonin që në raste se do të ecim në këtë rrugë që nuk e duam, por do jemi të detyruar të ecim, atëherë ndryshimet që do bëjmë në Kodin Zgjedhor do kenë të bëjnë vetëm nga rekomandimet e OSBE/ODIHR dhe nuk do reflektojmë në to asnjë nga kërkesat që kemi ne si forcë politike”, tha Pëllumbi.

Sekretari organizativ në PS ta gjithashtu se problemi në Shqipëri nuk është me sistemin zgjedhor. Sipas tij, duhet të ketë një administratë zgjedhore, e cila duhet të jetë jo politike.

“Ne si forcë politike jemi të hapur për ta diskutuar, por mendojmë që sistemi nuk ka nevojë për ndryshime, por ne jemi të hapur për të diskutuar nëse gjenden argumentet për të na bindur në këtë gjë. Shqipërisë nuk i vjen e keqja nga lloji i sistemit, por si e përdor sistemin që ka në dispozicion. Çdo lloj sistemi në vetvete është demokratik dhe nxjerr një produkt demokratik po e zbatove siç duhet. Çdo sistem ka të mirat dhe të këqijat e veta.

Kjo është një gjë që dëshirojmë ta zbatojmë që ta çdepolitizojmë sistemin e administratës zgjedhore. Që nga KQZ dhe gjithçka poshtë. E gjithë administrata zgjedhore duhet të jetë jo politike. Në 2003-2004 kemi patur administratë jo politike”, tha Pëllumbi./abcnews.al

byro-politike-12.jpg
nev ila22:23 | 12/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Byro Politike me gazetaren Juli Xhokaxhi kanë qenë të ftuar: Andi Bejtja analist dhe gazetar, Alfred Peza deputet i PS, Arion Sulo gazetar, Arben Pëllumbi deputet i PS. Të ftuarit kanë diskutuar në lidhje me nismën më të fundit që ka ndërmarrë Partia Socialiste për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta por edhe për nevojën e një dialogu në zgjidhjen e krizës politike që ka krijuar kaos mes institucioneve dhe aktorëve politikë. Të pyetur nga gazetarja Juli Xhokaxhi se cila do të ishte rruga që do të linte palët të kënaqura të ftuarit ndanë opinionin e tyre.

Për analistin Andi Bejtja situata aktuale është një moment reflektimi për politikën shqiptare. Sipas Bejtes nëse palët ulen për dialog, nuk do të dalin 100 % të kënaqura por që gjithsesi, kjo është e nevojshme pasi në rast të kundërt, vendi shkon në përplasje civile. Bejtja tha se Rama filloi “dishezën” që kur mori 74 votat dhe se ka 2 vjet që nuk qeveris dhe kjo duket nga investimet.

Në politikë po u ule në dialog nuk dalin 100 % të kënaqur por që palët duhet të ulen në dialog ndryshe shkojmë në përplasje civile. Po bindem që Rama do ti marrë të gjitha. Po ta vini re Rama filloi dishezën që kur mori 74 votat. Ka dy vjet që nuk qeveris”, tha Bejtja.

Për deputetin e Partisë Socialiste Alfred Peza, Partia Demokratike nuk do dialog por kërkon marrjen e pushtetit me dhunë. Peza tha se zgjedhjet e 30 qershorit nuk dialogohen nga Partia Socialiste, ndërkohë që shprehet e hapur për dialog pa kushte edhe për të ndryshuar sistemin zgjedhor pas 30 qershorit. Për sa i përket shkarkimit të presidentit Meta, Peza tha që nisma e Partisë Socialiste për shkarkimin e presidentit, është legjitime, pasi presidenti ka kryer shkelje të rëndë kushtetuese.

Udhëheqësi historik Sali Berisha ka thënë që o ikën Rama o shkrihet opozita. Ata nuk duan as dialog në tavolinë, as të shkojnë në zgjedhje, këta thonë të ikë Rama të vijë Luli. Ne Ilir Metës nuk i dhamë votën që të kthejë kushtetutën, ne i dhamë votën që të bëj detyrën. Zgjedhjet do bëhen në 30 qershor, sepse asnjë shqiptar nuk merr përsipër, të zgjidhë hallin e Monikës, Lulit apo të tjerëve. PS është e vendosur të nisë shkarkimin e presidentit. Zgjidhja padiskutim është dialogu”, tha Peza.

Gazetari Arion Sulo tha se shumica e shqiptarëve janë të pakënaqur nga qeverisja. Sipas tij korrupsioni është më i lartë dhe shqiptarët janë më të varfër. Sulo tha se qeverisja e PS është kapur në flagrancë në vjedhjen e votave dhe gjithashtu zgjedhjet në 30 qershor nuk duhet të bëhen.

Shumica e shqiptarëve janë të pakënaqur nga qeverisja, korrupsioni është më i lartë se më parë, krimi më i lartë, flasin raportet. Shqiptarët janë më të varfër.  Mazhoranca është kapur duke vjedhur në flagrancë. Radikaliteti i Bashës që nuk ulet në dialog e dëmtojnë atë vetë. 30 qershori ka rënë”, tha ai.

Ndërsa për deputetin e PS Arben Pëllumbi, opozita është duke krijuar precedentin e “mimoza llasticës” kështu që 30 qershori nuk negociohet. Pëllumbi tha se në 30 qershor votimet do të jenë të qeta, pasi edhe elektorati është i qetë dhe se vendi nuk është duke u destabilizuar.

“Ju garantoj që elektorati është i qetë dhe 30 qershori do jetë i qetë, ne jemi të hapur për të diskutuar pa kushte për më tej por 30 qershori nuk negociohet. Vendi nuk është duke u destabilizuar”, tha Pëllumbi./abcnews.al

arben-pellumbi.jpg
ad min20:38 | 12/06/2019

Deputeti i Partisë Socialiste, Arben Pëllumbi, deklaroi këtë të mërkurë se shkarkimi i Presidentit nuk është qëllim në vetvete i mazhorancës. Gjatë emisionit “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi ai theksoi se PS po reagon pas vendimit të Metës për çdekretimin e zgjedhjeve, të cilën selia rozë e konsideron antikushtetues dhe në shkelje të rëndë me Kushtetutën.

“Qëllimi nuk është shkarkimi në vetvete i Presidentit Ilir Meta, ne nuk është se duam të shkarkojmë Presidentin e Republikës. Ne po reagojmë ndaj një vendimi që e gjykojmë antikushtetues dhe shkelje të rëndë të Kushtetutës nga ana e Presidentit dhe po nisim procedurat e shkarkimit që nisin nesër që vijon me një mocion me debat, të cilat pastaj do të përshkallëzohen me të gjitha hapat që ndiqen. Në fund fare fjalën për këtë e thotë Gjykata Kushtetuese në momentin kur ajo do të jetë funksionale.

Hapat ndërmerren sepse ne mendojmë që Presidenti i Republikës ka bërë një shkelje të rëndë kushtetuese dhe për të cilën ne duhet të reagojmë. Reagimi jonë njeh shkarkimin e tij, por nuk është se patjetër duam të shkarkojmë presidentin e republikës. Në rast se qëndrimi jonë do të mbështetet nga mazhoranca në parlament, dhe pastaj gjykata Kushtetuese veprimin tonë do ta quajë të drejtë, do procedohet me shkarkimin e tij. Kjo është rrugë. Nga ne varet që të reagojmë dhe të nisim këtë procedurë. Pastaj duhet të jenë të gjithë aktorët në përputhje me këtë gjë”, tha Pëllumbi.

Gjykata Kushtetuese , e cila do të marrë vendimin përfundimtar për shkarkimin po ose jo për Presidentin Meta, sipas Pëllumbit do të jetë funksionale në fund të Korrikut.

“Ne presim që Gjykata Kushtetuese në fund të Korriku të jetë funksionale. Procedurat kanë filluar për emërimin e anëtarëve të saj kështu që është çështje muajsh”, tha deputeti./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono