apolonia

Apolonia.jpg
Veronik Istrefaj21:10 | 12/11/2019

Mesfushori Krisel Prifti nuk do të jetë më pjesë e ekipit Apolonia. Futbollisti fierak ishte pjesë prej tre vitesh e skuadrës së qytetit të tij, por tashmë, të dyja palët kanë vendosur të ndërpresin bashkëpunimin. Prifti ka falënderuar të gjithë ata me të cilët ka punuar tek Apolonia, duke shkruar: “Ju bëj me dije se nuk do të jem më pjesë e ekipit FK Apolonia, duke ndërprerë këtu marrëveshjen e arritur tre vite më parë.

Do të doja të falënderoja të gjitha trajnerët me të cilët kam punuar, me të cilët jam munduar të jap gjithmonë më shumë se maksimumin tim.  Të gjithë stafin e palodhur në këto tre vite, presidentin Koço Kokëdhima, i cili me ngrohtësinë dhe përkushtimin e tij, na ka mbështetur dhe na ka bërë të jemi ambiciozë, kudo në jetë.

Tifozët Green Boys dhe të gjithë ata që vahdojnë të mbështesin ekipin, pavarësisht se Apolonia nuk e meriton të jetë në Kategorinë e Parë.

Gjithashtu, falënderoj të gjithë çunat me të cilët kam ndarë momentet më të bukura dhe të trishta në fushë, janë ata momente që na bëjnë të ndihemi si familje.

Përzemërsisht, Krisel Prifti!

Vllaznia.png
Veronik Istrefaj21:00 | 10/11/2019

Vllaznia femra është ekipi i parë triumfues në stadiumin e ri kombëtar, “Arena Kombëtare”. Vajzat shkodrane triumfuan 2-0 përballë rivaleve të Apolonisë, falë golave të Bajraktarit dhe Lufos.

Ndeshja nisi e qetë mes dy skuadrave, megjithatë rastet nuk munguan. Vllaznia tregoi dominimin e saj edhe në këtë takim, por pjesa e parë u mbyll e barabartë pa gola.

Në të dytën, Vllaznia shënoi dy gola të shpejtë për të marrë fitoren. Ishte Bajraktari në minutën e 75-të që shënoi golin e parë për Vllazninë dhe golin e parë në “Arenën Kombëtare”, ndërsa dy minuta më vonë, Lufo vendosi rezultatin final të sfidës në 2-0./abcnews.al

Ndeshje testuese (Arena Kombëtare)

Vllaznia – Apolonia   2-0
Bajraktari 75′, Lufo 77′

1-4.jpg
Veronik Istrefaj19:58 | 10/11/2019

Stadiumi i ri kombëtar, “Arena Kombëtare”, ka hapur sot dyert për sfidën testuese mes ekipeve të femrave, Vllaznisë dhe Apolonisë. Vetëm një javë para sfidës kundër Francës, që do të luhet në këtë stadium, FSHF ka vendosur që sfida mes Vllaznisë dhe Apolonisë të jetë takimi testues.

Siç shihet nga fotot e siguruara nga ABC News, fusha e “Arenës Kombëtare” është 100% e përfunduar, si dhe tribunat duken drejt përfundimit. Nuk shihet një numër i lartë spektatorësh, edhe pse parashikohej që të ishin të shumtë në këtë debutim të stadiumit të ri kombëtar.

FSHF parashikoi se numri i të pranishmëve për këtë sfidë testuese mund të arrinte deri në 10 mijë, por diçka e tillë nuk ka ndodhur./abcnews.al

4
2
3
1
3
2
1
elbasani-iliria.jpg
Vladimir Prenga14:56 | 09/11/2019

Lushnja ka bërë autokritikë pas humbjes në shtëpi me Pogradecin. Verdhejeshilët nxorën duarbosh nga “Roza Haxhiu” Turbinën. Dy gola të shpejtë të Gjylës dhe Cankës e çuan ekipin kryesues të qetë në dhomat e zhveshjes. Roshi për Turbinën ngushtoi shifrat, por Sulkja i shoi shpresat e cërrikasve për të marrë pikë në këtë ndeshje.

Pogradeci vijon ecurinë pozitive, teksa këtë herë ka mposhtur me rezultatin 3-1 Besën. Topllari,. Alillari dhe Shyti kanë bërë që verdhezinjtë të kapitullojnë për 46 minuta. Cara shënoi një gol sa për statistika për ekipin kavajas.

Apolonia është ngjitur në vendin e tretë, pasi fitoi në transfertën e vështirë me Devollin. Hysenshahaj kaloi shumë shpejt në epërsi fierakët, ndërkohë që në fund ishte Andoni që dyfishoi. Devolli u hodh në sulm në pjesën e dytë, por shënoi vetëm një herë me brazilianin Da Motta.

Elbasani ka marrë fitoren e parë sot, madje me përmbysje kundër Ilirisë. Haxhiu shënoi për fushë-krujasit shumë shpejt, por  Dushaj baraspeshoi shifrat. Hyshmeri me penallti realizoi golin e epërsisë dhe Nuri më pas vulosi shifrat në 3-1.

E vetmja ndeshje që përfundoi në barazim ishte Oriku-Shënkolli. Vlonjatët shënuan të parë me të zakonshmin Arbër Dhrami, por e pësuan në shtesë, kur ekipi lehjan realizoi me Kuye dhe mori një pikë të vlefshme.

KATEGORIA E PARË – JAVA 8

Grupi B
E shtunë, më 9 nëntor, ora 13:00

Devolli-Apolonia 1-2
Shënues:
Da Mota 66′ / Hysenshahaj 3′, Andoni 44′
Oriku-Shënkolli 1-1
Shënues: Dhrami 71′ / Kuye 92′
Elbasani-Iliria 3-1
Shënues:
Dushaj 21′, Hyshmeri 66′ (pen.) , Nuri 71’/ Haxhiu 8′
Lushnja-Turbina 3-1
Shënues:
Gjyla 9′, Canka 28′, Sulkja 76′ / Roshi 63′
Pogradeci-Besa 3-1
Shënues
: Topllari 16′, Alillari 44′, Shyti 46′ / Cara 61′

/abcnews.al

Renditja e grupit B në Kategorinë e Parë
iliria-oriku-1280x853.jpg
Vladimir Prenga15:57 | 02/11/2019

Devolli është rikthyer te fitorja, pasi ka mundur Shënkollin me rezultatin 0-1. Skuadra e drejtuar nga Stavri Nica është nderuar nga sulmuesi Paolo Ivani, i cili është rikthyer nga pezullimi dhe i ka dhënë pikët e plota skuadrës nga Bilishti. Një ndeshje e vështirë, në transfertë, ndaj Shënkollit që ia kishte dalë të mposhte Besën një javë më parë.

Kavajasit ndërkohë ishin shumë pranë fitores me Apoloninë. Sulmuesi Cara shënoi golin e epërsisë për verdhezinjtë e Maganit, por një minuta para përfundimit të kohës së rregullt u akordua një penallti për fierakët. Kapiteni Hysenshahaj u tregua i saktë dhe shpëtoi ekipin e tij nga humbja.

Në Fushë-Krujë Iliria dhe Oriku ndanë nga një pikë. Capoj shënoi për miqtë i pari, ndërkohë që shumë shpejt barazoi kapiteni Ledio Docci. Turbina ia ka dalë të fitojë në frymën e fundit me Elbasanin dhe ishte Levendi që ndëshkoi verdheblutë në derbi.

KATEGORIA E PARË – JAVA 7
E shtunë, më 2 nëntor, ora 14:00

GRUPI B
Turbina-Elbasani 1-0
Shënues:
Levendi 94′
Iliria-Oriku 1-1
Shënues:
Doci 56′ / Capoj 48′
Shënkolli-Devolli 0-1
Shënues:
Ivani 6′
Apolonia-Besa 1-1
Shënues:
Hysenshahaj 89′ (pen.) / Cara 52′

/abcnews.al

Renditja në grupin B të Kategorisë së Parë
pogradeci-apolonia-1280x960.jpg
Vladimir Prenga14:53 | 26/10/2019

Pogradeci dhe Apolonia u përballën mes tyre në sfidën hapëse të javës së pestë të Kategorisë së Parë. Liqenorët triumfuan me rezultatin e ngushtë 2-1 dhe morën pikët e plota. Skuadra e drejtuar nga Ardjan Abazaj, pas kësaj fitoreje ka shkuar në kuotën e 10 pikëve, po aq sa fierakët e Artan Mërgjyshit.

Pogradeci arriti ta zhbllokonte ndeshjen shpejt me anë të mesfushorit me tipare sulmuese, Jurgersi Liçkollari. Ai përparoi drejt zonës dhe me një goditje të fortë e mposhti portierin Harizaj, i cili e pa topin të përplasej në shtyllë dhe më pas të përfundonte në rrjetë.

Apolonia u mundua të shënonte golin e barazimit, kurse liqenorët përpiqeshin të realizonin golin e qetësisë. Në 45minutat e para nuk u shënua më. Në të dytën trajneri Mërgjyshi bëri disa ndryshime dhe goli i barazimit erdhi në të 78′, kur sulmuesi Redon Mihana mposhti portierin Dramolli. Gjithsesi në fund Pogradeci rigjeti sërish epërsinë, me Jahajn që shënoi nga pika e bardhë e 11-metërshit dhe i dha fitores skuadrës vendase.

KATEGORIA E PARË – JAVA 6
E shtunë, më 26 tetor, ora 14:00
Pogradeci-Apolonia 2-1
Shënues:
Liçkollari 18′, Jahaj 89′ (pen.)/ Mihana 78′

Pogradeci: Dramolli, Pere, Pura, Berberi, Hidri, Kasa, Jahaj, Topllari, Alillari (Alillari 80′), Liçkollari (Maxhari 90′), Shkulaku (Osmanllari 80′). Trajner: Ardjan Abazaj

Apolonia: Harizaj, Duda, Sota, Andoni, Omeri (Prifti 74′), Hysenshahaj (Mehmeti 60′), Smaçi, Zoga, Mihana, Gjata (Kumani 67′), Branica. Trajner: Artan Mërgjyshi

Kartonë të verdhë: Topllari 45′, Pura 57′ / Zoga 87′

/abcnews.al

iliria-besa-1280x853.jpg
Vladimir Prenga15:51 | 19/10/2019

Devolli kryesues është mposhtur nga Turbina, që largon krizën e javëve të para. Cërrikasit triumfuan me rezultatin e pastër 2-0 ndaj skuadrës së Stavri Nicës, që tashmë e ndan kreun me Apoloninë. Levendi dhe Roshi me penallti vendosën fatet e ndeshjes.

Fierakët e përmendur më lart morën një pikë në transfertë me Shënkollin, skuadër që nuk njeh fitore në grupin B të Kategorisë së Parë. Takimi në Shënkoll u mbyll me rezultatin e barabartë 0-0. Pa fitues përfundoi edhe takimi i luajtur në Fushë-Krujë mes Besës dhe Ilirisë.

Kavajasit shënuan të parë me nigerianin Onuh dhe i mbyllën 45 minutat e para në avantazh. Iliria reagoi në të dytën dhe me anë të kapitenit Doçi barazoi shifrat në 1-1, rezultat ky që mbeti në fuqi deri në fund.

KATEGORIA E PARË – JAVA 5
E shtunë, më 19 tetor, ora 14:00

GRUPI B
Turbina-Devolli 2-0
Shënues: Levendi 21′, Roshi 84′ (pen.)
Iliria-Besa 1-1
Shënues: Doçi 56′ / Onuh 22′
Shënkolli-Apolonia 0-0

/abcnews.al

Bylis.gif
Igli Nikolli17:29 | 12/10/2019

Pas Laçit të Starovës, ishte radha e Bylisit dhe Flamurtarit për të zbritur në fushë. Ekipi ballshiot zgjodhi Apoloninë për miqësore, takim që u zhvillua në stadiumin “Hasan Zyla” të Rrogozhinës.

Ndeshja përfundoi pa fitues dhe u mbyll 1-1. Donald Mellugja ishte autori i golit për kryesuesit e Superiores, ndërsa Mario Gjata shënoi për ekipin fierak.

Bylis do të tentojë të ruajë ecurinë pozitive edhe përballë Luftëtarit. Ndeshja e radhës zhvillohet në Gjirokastër dhe ekipi i Dovedan do të bëjë maksimumin për të vazhduar të qëndrojë në krye.

Flamurtari-Egnatia

As takimi Flamurtari-Egnatia nuk dhuroi fitues. Përballja e zhvilluar në pyllin e sodës përfundoi pa gola. Kuqezinjtë po kalojnë një moment të vështirë në kampionat dhe renditën të fundit me 2 pikë.

Rikthimi i kampionatit e dërgon Flamurtarin drejt Durrësit, në një përballje të komplikuar kundër një prej katër ekipeve kryesuese. /abcnews.al

Bylis – Apolonia 1-1
(Mellugja / Gjata)

Flamurtari – Egnatia 0-0

kastrioti-beselidhja.jpg
Vladimir Prenga15:47 | 10/10/2019

Komisioni i Disiplinës është mbledhur sot dhe ka vendosur mbi parregullsitë e shfaqura gjatë ndeshjeve të fundjavës. Probleme ka pasur kryesisht në kategoritë inferiore dhe te moshat. Janë paralajmëruar dy klube, Apolonia dhe Erzeni, ndërkohë që Devolli kryesues në grupin B është gjobitur për shkak të sjelljes së tifozëve.

Në Kategorinë e Dytë ka disa futbollistë të pezulluar, ashtu sikurse edhe tek moshat. Zyrtari i Egnatias, Eduard Thartori, ka marrë një lajm të mirë, kurse në Krujë shohin t’u pezullohet me tetë ndeshje zëvendëstrajneri Gëzim Rama. Më poshtë vendimet e plota të Komisionit të Disiplinës.

VENDIMET E DISIPLINËS
-Zyrtari i KF “Kastrioti”, Gëzim Rama, për sjellje jo sportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/2/a të KDS, dënohet me 8 (tetë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– KF “Erzeni”,paralajmërohet se në rast përsëritje të vonesave në fillimin e lojës, do të jetë subjekt i masave që parashikon Kodi i Disiplinës Sportive dhe Rregulloret e tjera të FSHF.

– KF “Devolli”, për sjellje të gabuar të spektatorëve, në bazë të Nenit 65/1, 65/3/c dhe Nenit 65/4/a të KDS, dënohet me gjobë në masën 50.000 (pesëdhjetëmijë) lek. Në aplikim të Nenit 116 të KDS, gjoba paguhet në masën 50%.

– KF “Apolonia”,paralajmërohet se në rast përsëritje të vonesave në fillimin e lojës, do të jetë subjekt i masave që parashikon Kodi i Disiplinës Sportive dhe Rregulloret e tjera të FSHF.

– Lojtari i KF “Përmeti”, Fatjon Qamo, për sjellje jo sportive ndaj zyrtari të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS, dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

-. Lojtari i KF “Këlcyra”, Mateo Bilo, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Lojtari i KF “Naftëtari”, Ersid Aliaj, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Lojtari i KF “Vllaznia” U-19, Erinis Mataj, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Lojtari i KF “Shkodra” U-19, Albis Talani, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Lojtari i KF “Flamurtari” U-17, Ensar Idrizi, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Lojtari i KF “Teuta” U-17, Mateo Hyka, për goditje ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS, dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktivitetet.

– Pranimin e kërkesës së zyrtarit të KF “Egnatia”, Eduard Thartori dhe pezullimin e pjesës së mbetur të dënimit. Në zbatim të Nenit 32/3 të KDS, urdhërohet pezullimi i zbatimit të dënimit për ½ e dënimit me kusht për një periudhë 6 mujore. Në bazë të Nenit 32/5 të KDS, në rast se zyrtari Eduard Thartori, brenda periudhës së provës kryen ndonjë shkelje, fillon zbatimi i menjëhershëm dënimit të pezulluar duke i shtuar edhe dënimin e ri. /abcnews.al

Delegatet.jpg
Igli Nikolli18:10 | 22/09/2019

Fitore e madhe e Lushnjës në Fier. Derbi i Myzeqesë është mbyllur me festën e djemve të Ilir Gjylës, të cilët shënuan dy herë me anë të Mikel Cankës në fillim dhe fund të sfidës. Apolonia barazoi ndeshjen momentalisht me anë të Mehmetit, por nuk arriti të evitonte humbjen.

Goleadori i njohur lushnjar zhbllokoi shifrat që në minutën e tretë, ndërsa ekipii Mërgjyshit barazoi përkohësisht në minutën e 28-të. U duk se derbi do të mbyllej në barazim, por Canka shënoi sërish tre minuta përpara fundit, duke siguruar një fitore të artë për Lushnjën.

Lagunarët kryesojnë grupin B të Kategorisë së Parë me 6 pikë, ndjekur nga Devolli, Turbina dhe Oriku me nga 4 pikë. Ekipi i Gjylës u mbështet në këtë transfertë nga tifogrupi “Delegatët”, të cilët inkurajuan ekipin dhe festuan në fund bashkë me ta. /abcnews.al

Apolonia – Lushnja 1-2
(Mehmeti 28’ / Canka 3’, 87’)


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono