apolonia

Vladimir Prenga14:57 | 25/01/2020

Lushnja ka marrë kreun e klasifikimit, pasi ka bërë detyrën në shtëpi kundër skuadrës së Devollit dhe ka shfrytëzuar barazimin pa gola të Pogradecit në transfertë me Shënkollin. Verdhejeshilët fituan me rezultatin e ngushtë 1-0 dhe heroi i takimit ishte Mezini. Brunild Pepa më parë kishte rrëshqitur në momentin e ekzekutimit të një penalltie, duke humbur mundësinë më të mirë për të shënuar.

Renditja në krye është bërë interesante, pasi edhe Apolonia ka fituar dhe diferenca mes tre skuadrave të para është vetëm një pikë. Fierakët mposhtën në transfertë Ilirinë e Fushë-Krujës. Mihani realizoi golin e vetë, madje ka pasur shumë kontestime të vendasve për gjykimin. Jo vetëm kaq, pasi Apolonia shkruan  se arbitri pretendon se është goditur në pjesën e parë.

Besa gjithashtu mori një fitore me vlera, madje me përmbysje. Kavajasit luanin në transfertë me Turbinë, që shënoi e para me Jaupin me penallti. Verdhezinjtë patën mundësinë të ekzkeutinonin dy 11-metërsha më pas dhe Çelhaka i ktheu të dyja në gol, duke i dhënë fitoren me rezultatin 1-2 Besës.

Tre pikë të rëndësishme për Elbasanin, që ia ka dalë të mposhtë skuadrën e Orikut që luajti prej minutës së 20-të me një lojtar më pak. Kongjini u ndëshkua me karton të kuq dhe epërsia numerike u shfrytëzua nga skuadra vendase. Peposhi fillimisht dhe më pas Duka shënuan golat që i dhanë fitoren e pastër 2-0 skuadrës së Elbasanit. ./abcnews.al

Shënues:
Jaupi 71′ (pen.) /Çelhaka 82′ (pen.), 86′ (pen.)

Elbasani-Oriku 2-0
Shënues:
Peposhi 45+1′, Duka 50′

Klasifikimi në grupin B të Kategorisë së Parë
Vladimir Prenga15:39 | 12/01/2020

Apolonia dhe Bylisi janë ndarë në barazim 2-2 në miqësoren e sotme që është zhvilluar në stadiumin “Loni Papuçiu” të qytetit të Fierit. Ballshiotët kanë kaluar dy herë në avantazh, por futbollistët e drejtuar nga Artan Mërgjyshi janë kundër përgjigjur.

Takimi u zhbllokua në fundin e pjesës së parë, kur mesfushori Mario Bajramaj gjeti rrugën e rrjetës. Apolonia reagoi menjëherë, teksa barazoi shifrat tre minuta nga nisja e fraksionit të dytë të lojës.

Bylisi u hodh sërish në sulm dhe sërish Bajramaj u tregua i saktë para portës së fierakëve, duke shënuar dhe rikthyer epërsinë në kampion ballshiot. Gjithsesi në fund nuk pati fitues.  Pak minuta nga fundi i ndeshjes, Krasniqi shënoi në portën e Bylisit dhe barazoi shifrat në 2-2, rezultat që ishte edhe përfundimtari i kësaj miqësoreje. /abcnews.al

Apolonia-Bylisi 2-2
Shënues:
Gjata 48′, Krasniqi 84’/ Bajramaj 45′, 67′

Veronik Istrefaj18:25 | 28/12/2019

Është mbyllur takimi miqësor mes Apolonisë dhe Bylisit, me fitoren e ekipit fierak 2-1. Edhe pse në periudhë festash dhe pushimet, këto dy skuadra nuk e kanë në plan të pushojnë dhe kanë zbritur sot në fushën e lojës.

Mesfushori Donald Mëllugja shënoi për ekipin ballshiot, por ky gol nuk mjaftoi që të shmangej humbja në këtë takim miqësor. Bylis ka qenë një skuadër surprizë këtë sezon në Superiore.

Ekipi ballshiot u shpall kampion i Kategorisë së Parë sezonin e shkuar, por askush nuk e mendonte se do të bënin një sezon kaq të mirë në Superiore.

Momentalisht, ekipi i drejtuar nga Vejlko Dovedan, renditet në vend të dytë në Superiore, me vetëm një pikë më pak se Kukësi kryesues.

Ndërsa Apolonia renditet në vend të tretë në KAtegorinë e Parë në Grupin B, aty ku po lufton me Pogradecin dhe Lushnjën për kreun e renditjes./abcnews.al

Miqësore (28 dhjetor 2019)

Apolonia – Bylis  2-1
Shënues: Andoni, Ymeraj /Mëllugja (pen.)

Vladimir Prenga14:55 | 21/12/2019

Pogradeci nuk e lëshon vendin e parë në grupin A, pasi ka mundur ditën e sotme skuadrën e Orikut. Vlonjatët rezistuan gjatë, por në minutën e 82-të nuk e ndalën dot Shkullakun të realizonte golin e triumfit për liqenorët.

Apolonia i është kundërpërgjigjur rivalëve, duke mundur Turbinën me shifrat 3-1. Gjata, i cili nuk shënoi edhe nga penalltia, ishte ai që hapi takimin. Llanaj vendosi baraspeshën përkohësisht, pasi Zoga dhe Mihana realizuan dy herë në fraksionin e dytë të lojës dhe i dhanë fitoren skuadrës së drejtuar nga Artan Mergjyshi.

Në Bilisht Devolli ka mposhtur me përmbysje ekipin e Elbasanit, që renditet në vendin e fundit në klasifikim. Miqtë shënuan të parët me Çemën, por Cane, Sadik Çela dhe Kame gjetën rrugën e rrjetës dhe i dhanë fitoren skuadrës vendase.

Fitore me shumë vlera ka marrë Shënkolli, që ka lënë vendin e parafundit. Lezhjanët, edhe pse pësuan të parët, ia dolën të triumfojnë. Xhymertit të Ilirisë iu përgjigj fillimisht Gruda, kurse më pas Redon Danaj realizoi edhe dy herë të tjera. Xhaferri në fund shënoi për statistika. /abcnews.al

Vladimir Prenga15:44 | 14/12/2019

Lushnja ia ka dalë të fitojë në derbin e Myzeqesë, madje me përmbytje. Apolonia shënoi e para me anë të sulmuesit Gjata, por verdhejeshilët u kundërpërgjigjën që në pjesën e parë me anë të sulmuesit Mikel Canka, i cili realizoi me penallti. Me fillimin e fraksionit të dytë të lojës ishte Mezini që shënoi golin e fitores për Lushnjën, që ngjitet e dyta pas Pogradecit.

Liqenorët kishin një ndeshje të vështirë në transfertë, kundër Ilirisë së Fushë-Krujës. Lushnja kishte humbur në “Redi Maloku”, kurse skuadra e Ardian Abazajt mori një barazim pa gola dhe mbetet në vendin e parë në klasifikim.

Turbina mbetet në krizë, pasi nuk fitoi dot as në shtëpi me Shënkollin e vendit të parafundit. Lezhjanët madje shënuan të parët me Kryemadhin, por Jaupi me golin e tij shmangu humbjen për cërrikasit. /abcnews.al

Vladimir Prenga13:58 | 14/12/2019

Kategoria e Parë është rikthyer dhe sot po luhen shtatë takime. Në grupin A Korabi po rigjen fitoren, pasi kryeson në transfertë kundër Veleçikut, pas një goli të realizuar nga sulmuesi Albi Xhebraimi. Tërbuni gjithashtu është në epërsi, teksa Përgjini ka ndëshkuar skuadrën e Erzenit.

I njëjti rezultat edhe në Burrel, ku Salvador Gjonaj i ka shënuar Egnatias. Në barazim është mbyllur Shkumbini-Dinamo. Mustafaj ka realizuar për peqinasit, kurse blutë janë përgjigjur me Qoshkun. Kryeqytetasit luajnë me një lojtar më pak, pasi Mati është ndëshkuar me karton të kuq.

Luhen tre takime edhe në grupin B dhe dy prej tyre, Turbina-Shënkolli dhe Iliria-Pogradeci nuk kanë asnjë gol në 45 minutat e para. Në barazim edhe derbi i Myzeqesë, Lushnja-Apolonia. Fierakët kanë shënuar të parët me Gjatën, kurse për vendasit ka barazuar Canka me penallti. /abcnews.al

Vladimir Prenga09:16 | 14/12/2019

E Para rikthehet sot dhe ka ndeshje të rëndësishme në të dyja grupet. Në grupin A luhen katër prej ndeshjeve, me Besëlidhja-Kastrioti të ndarë për t’u zhvilluar të dielën. Në Peqin sot Shkumbini do të mundohet të rikthehet te rezultatet pozitive dhe për këtë duhet të mundë Dinamon e vendit të fundit, që të shtunën e kaluar mori fitoren e parë kundër Tërbunit.

Pukjanët luajnë në shtëpi dhe kanë përballë një ekip të fortë si Erzeni, që do tentojë të fusë në presion Kastriotin dhe Besëlidhjen. Në Shkodër Veleçiku do të ndeshet me Korabin, që jo vetëm ka humbur vendin e parë, por ka zbritur në vendin e katërt. Burreli, pasi mundi Shkumbinin, do mundohet të fitojë sërish, këtë herë me Egnatian, po në shtëpi.

Ndeshjet e grupit A, sot

Interesante gara në grupin B të Kategorisë së Parë. Një garë treshe, me Pogradecin që kryeson për momentin. Liqenorët kanë në program një ndeshje të fortë në transfertë me Ilirinë, që javët e fundit ka marrë rezultate pozitive. Në Fushë-Krujë provoi të binte edhe Lushnja, ndaj ky do të jetë një test force për skuadrën e Abazajt.

Pogradeci do mundohet të fitojë, në mënyrë që të shkëputet në krye. Lushnja dhe Apolonia përballen mes tyre në derbin e Myzeqesë dhe kjo do të jetë ndeshja më e rëndësishme e këtij grupi sot.

Në Elbasan, verdheblutë presin Besën pas turpërimit në Fier, ndërsa në Cërrik Turbina do të mundohet të rikthehet te rezultati pozitiv. Skuadra e drejtuar nga Gentian Stojku pret Shënkollin. Takimi tjetër i javës së 11-të është ai mes Orikut dhe Devollit. /abcnews.al

Ndeshjet grupit B, sot
Vladimir Prenga15:48 | 10/12/2019

Interesante gara në grupin B të Kategorisë së Parë. Një garë treshe, me Pogradecin që kryeson për momentin. Liqenorët të shtunën kanë në program një ndeshje të fortë në transfertë me Ilirinë, që javët e fundit ka marrë rezultate pozitive. Në Fushë-Krujë provoi të binte edhe Lushnja, ndaj ky do të jetë një test force për skuadrën e Abazajt.

Pogradeci do mundohet të fitojë, në mënyrë që të shkëputet në krye. Lushnja dhe Apolonia përballen mes tyre në derbin e Myzeqesë dhe kjo do të jetë ndeshja më e rëndësishme e këtij grupi në fundjavë.

Në Elbasan, verdheblutë presin Besën pa turpërimit në Fier, ndërsa në Cërrik Turbinas do të mundohet të rikthehet te rezultati pozitiv. Skuadra e drejtuar nga Gentian Stojku pret Shënkollin. Takimi tjetër i javës së 11-të është ai mes Orikut dhe Devollit. /abcnews.al

Ndeshjet e javës së 11-të, që luhen të shtunën
Vladimir Prenga14:54 | 07/12/2019

Garë treshe në grupin B. Apolonia ka bërë detyrën ndaj Elbasanit të vendit të fundit, madje ka shpërthyer në 45 minuta dhe ka realizuar shtatë gola. Gjata realizoi dy herë dhe i la radhën Omerit, i cili realizoi më pas tre gola të tjerë. Hyseshahaj dhe Mehmeti realizuan edhe dy herë, ndaj një Elbasani inekzistent në fushën e blertë. Në pjesën e dytë pati “mëshirë”, pasi nuk u shënua asnjë gol tjetër dhe ndeshja u mbyll me rezultatin 7-0 në favor të Apolonisë.

Spektakël edhe në Pogradec, ku u shënuan shtatë gola. Devolli i shënoi tre herë vendasve në 45 minutat e para, me Çelën (dygolësh) dhe Rapon, kurse Hidri shënoi të vetmin gol për liqenorët. Në të dytën ishte Jahaj që me penallti rihapi takimin, kurse Topllari barazoi shifrat. Pura në shtesë i dha fitoren Pogradecit, që ruan kreun e klasifikimit.

Nuk pati fitues në Shënkoll. Aty ku vendasit i shënuan dy herë Lushnjës plot mungesa. Gruda ndëshkoi dy herë skuadrën mike, që reagoi me të zakonshmin Mikel Canka. Sulmuesi ngushtoi shifrat në 2-1, kurse Armando Mezini shmangu humbjen me golin e shënuar gjashtë minuta para përfundimit të kohës së rregullt. /abcnews.al

Vladimir Prenga10:24 | 04/12/2019

Beteja në distancë për kreun e grupit B në Kategorinë e Parë. Pogradeci dhe Apolonia luajnë në shtëpi, kurse Lushnja që humbi vendin e parë do të duhet të përballet me Shënkollin në transfertë. Liqenorët do synojnë fitoren e gjashtë radhazi dhe hakmarrjen ndaj Devollit, që në Bilisht fitoi 3-0 në sfidën e parë të kampionatit.

Apolonia ka një sfidë të lehtë në letër, me Elbasanin e vendit të fundit. Të tria këto sfida do të zhvillohen të shtunën, prej orës 13:00. Dy ndeshjet e tjera të javës luhen të dielën. Iliria Turbina luhet e para, ndërkohë që 30 minuta më pas Besa ndeshet me Orikun.