apeli

putin.jpg
ent ela12:20 | 06/06/2018

Mediat austriake e cilësojnë si një shfaqje dobësie dhe njëkohësisht forcë, vizitën e fundit të presidentit rus Putin, në Vjenë. Lideri i Kremlinit i bëri apel Bashkimit Europian, që të heqë sanksionet, pasi do të ishte në interes të të gjithëve.

Në Austrinë e Sebastian Kurz, që dëshiron të prezantohet si një urë mes perëndimit dhe Rusisë, lideri i Kremlinit Vladimir Putin tregoi njëkohësisht forcën dhe dobësinë e tij. Viena e cila mbështet sanksionet kundër Moskës për aneksimin e Krimesë, në të njëjtën kohë nuk ka pranuar ashpërsimin e embargos dhe as dëbimin e diplomatëve rusë nga vendi, pas rastit Skripal.

Partia e zëvendës kancelarit austriak ka një marrëdhënie të mirë me partinë e Rusisë së Bashkuar që mbështet Putin, ndërkohë që Viena në 1 korrik do të marrë presidencën e radhës së Baqshkimit Europian, dhe është këtu që vizita e Putin në Austri merr më shumë peshë.

Presidenti rus nga Viena i bëri apel Bashkimit Europian për heqjen e sanksioneve dhe rihapjen e të gjitha kanaleve të bashkëpunimit në të gjitha nivelet, pasi një gjë e tillë do të ishte në interes të të gjithëve.

Në një intervistë për televizionin austriak Putin theksoi se Rusia nuk do të donte një Europë të dobët dhe as punon për destabilizimin e saj. Madje ai shtoi se vendi i tij kishte nevojë për një BE të fortë duke qenë se qshtë partneri i parë tregtar dhe ekonomik.

Rasti zyrtar i vizitës ishte 50 vjetori i fillimit të furnizimeve me gaz nga Bashkimi sovjetik për Austrinë, një lidhje ende shumë e rëndësishme për Vienën dhe sot. Në qendër të bisedimeve ishin dhe procesi i paqes në Ukrainë, krizat e tjera ndërkombëtare dhe bashkëpunimi dy palësh mes Rusisë dhe Austrisë. /abcnews.al

miri.jpg
gra moz11:35 | 29/05/2018

Në Gjykatën e Krimeve të Rënda nisi procesi i gjykimit për gjyqtarin e Apelit të Tiranës, Shkelqim Miri, i akuzuar për korrupsion. Gjykata kaloi për gjykim dosjen penale në ngarkim të Shkëlqim Mirit. Në seancën paraprake, avokati i Mirit ka kërkuar gjykim të shkurtuar, kërkesë për të cilën, gjykata do të shprehet kur të nisë shqyrtimin e dosjes në themel. I bashkëpandehur me gjyqtarin edhe Kujtim Miri, kusheriri i tij, i cili dyshohet se kishte rolin e sekserit për marrjen e parave.

Shkëlqim Miri është hetuar në masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjyqtari u ndalua në 10 Nëntor të vitit të kaluar me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ndërkohë që në banesën e tij, policia gjeti një shumë prej gati 30 milionë lekë të rinj. Sipas organit të akuzës, gjyqtari Miri ka marrë para në këmbim të ndryshimit të akuzës për shtetasin Gentian Doda, nga vrasje në plagosje të rëndë me dashje. Doda ishte ekstraduar nga SHBA, pasi ishte në kërkim për një vrasje të dyfishtë në Burrel në 1997-n. Përmes ndryshimit të kualifikimit të veprës penale, Doda ishte dënuar në Apel me 8 vjet burg nga 20 vjet që kishte kërkuar prokuroria./abcnews.al

VUCIC-PER-KOSOVEN-ABC-1280x720.jpg
ent ela15:14 | 25/05/2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç vijon të kritikojë ndërkombëtarët. Në një prononcim për mediat e Beogradit, ai theksoi se pavarësisht se Kosova nuk përmbush marrëveshjet e Brukselit, ky fakt nuk është problem për ndërkombëtarët.

Duke marrë shkas nga kjo, Vuçiç paralajmëron qytetarët serbë se situata në dialogun me Prishtinën nuk do të ndryshojë për më mirë.

“Interesi i tyre është që të bëjnë presion për një Kosovë të pavarur. Ndërsa ne duam të mbrojmë popullin tonë”, u shpreh presidenti serb duke nënvizuar se gjërat do të vështirësohen. /abcnews.al

ERDOGAN-SFIDA-1280x720.jpg
ent ela15:31 | 21/05/2018

Në takimin e fundit elektoral jashtë vendit, në kuadër të zgjedhjeve të përgjithshme të 24 Qershorit, presidenti turk Erdogan në Sarajevë, u bëri apel turqve të pushtojnë parlamentet europiane, në një sfidë të hapur ndaj Bashkimit Europian.

“Tregoni forcën tuaj para gjithë botës”, urdhëroi presidenti turk Erdogan 15 mijë mbështetësit e mbledhur në Sarajevë për një takim shumë të përfolur në zemër të Ballkanit dhe Europës.

Përgjigja ishte një numër i madh flamujsh turq dhe fotografi të mëdha të tij në emër të mbrojtësit të myslimanëve në botë. Erdogan u prit në Sarajevë si një sulltan, i cili tashmë sfidon hapur Bashkimin Europian.

Recep Tayyip Erdogan: “Vende europiane që mendojnë se janë djepi i demokracisë kanë dështuar”.

Presidenti turk ashpërsoi dhe më shumë tonin duke thënë se forca me të cilën Europa sulmon vendin e tij është treguesi më i rëndësishëm i madhështisë së Turqisë.

Recep Tayyip Erdogan: “Jeni ju që duhet të hyni në parlamentet e tyre në vend të atyre që kanë tradhtuar kombin tonë”.

Shtoi ai duke iu referuar deputetëve turq në Bashkimin Europian që nuk e duan Erdogan. Dhe në fund, ai kërkoi mbështetje të gjerë për realizimin e ëndrrave të përbashkëta.

Recep Tayyip Erdogan:“Ka nga ata që duan të ndalojnë Turqinë, por ne në zgjedhjet e ardhshme do e çojmë atë dhe më përpara. Dhe për këtë arsye kërkojmë votën tuaj. Ka ardhur koha të bashkohemi.”

Turqit e diasporës erdhën të shumtë nga vende të ndryshme europiane për të qenë të pranishëm në takimin e vetëm jashtë vendit të Erdoan. Njeriu i fortë i Ankarasë zgjodhi zemrën e Ballkanit për të bërë për vete 3 milionë bashkëkombasit e tij që jetojnë në Europë. Një numër i konsiderueshëm votash për Turqinë e cila në 24 Qershor do të votojë për të rinovuar parlamentin. Objektivi i Erdogan është një fitore e padiskutueshme që do e lejojë të ketë dhe më shumë pushtet.

Shërbimet sekrete turke, një ditë para mbërritjes së Erdogan në Sarajevë, kishin sinjalizuar për rrezikun e një atentati ndaj tij. Erdogan takoi para mitingut Izetbegovië, përfaqësuesin mysliman të presidencës tre-palëshe boshnjake. Vetë Izetbegoviç, mik personal i Erdogan, iu përgjigj kritikave në vend kundër organizimit të takimit elektoral, duke thënë se nuk kishte asnjë problem pasi në vend do të vinte një lider i fuqishëm islamik, i cili mungonte prej kohësh. Erdogan premtoi se do të financonte një shumë të konsiderueshme në ndërtimin e autostradës Sarajevë – Beograd, e cila do të kushtojë 3.5 miliardë dollarë.

Serbë, kroatë dhe një pjesë e mirë e myslimanëve të Bosnjes e shohin propagandën e presidentit turk si shprehje të një strategjie neo-otomane. Partia e Erdogan, Drejtësi dhe Zhvillim, do të hapë shumë shpejt një seli në Sarajevë. Lideri i serbëve të Bosnjes, Mlorad Dodik, akuzoi Erdoan se po ndërhynte në çështjet e brendshme boshnjake. Por presidenti turk organizoi mitingun në Sarajevë, si vazhdimin e atij në Gjermani, Austri dhe Belgjikë, vende të cilat kishin ndaluar takime të tilla elektorale. /abcnews.al

KUJDES-NGA-VARICELA-1280x720.jpg
ent ela14:47 | 21/05/2018

Sëmundja e variçelës apo lisë së dhenve po qarkullon në çerdhe dhe kopshte. Mjekët i bëjnë apel prindërve të tregohen të vëmendshëm, pasi sëmundja është ngjitëse e transmetohet 48 orë para shfaqjes së shenjave në lëkurë.

Mjekët i bëjnë thirrje prindërve për kujdes! Variçela apo siç njihet ndryshe lija e dhenve po qarkullon në vendin tonë. Muajt e fundit vetëm në pediatrine e Qendres Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë janë shtruar 25 fëmijë në gjendje shëndetësore të komplikuar.

“Kemi 25 raste me variçele të shtruar që nga janari, mbase një pjesë nuk kanë ardhur, kanë ardhur në urgjencë kanë marrë mjekimin dhe kanë shkuar në shtëpi, kryesisht të komplikuara.. Komplikacionet më të shpeshta kanë qenë celulit infekltim dytësor i lëkurës dhe pneumonitë”.

Variçela prek kryesisht fëmijët nën dhjetë vjeç dhe personi i infektuar e transmeton tek një tjetër i shëndetshëm 48 orë para se t’i shfaqen shenjat në lëkurë.

“I sëmuri më variçelë është ngjitës për të tjerët 48 orë para shfaqjes së ekzantemës dhe gjithë ditët kur është në zhvillimin e saj.Dua të tërheq vëmendjen për gjithë fëmijët që jeotjnë në kolektiv, kopshte e shkolla dhe kujdesi që duhet të ketë personeli për ndonjë rast të izoluar”.

Rastet e lehta mjekët sugjerojnë të mbahen nën kontroll në kushtet e shtëpisë me barna antipiretik si paracetamoli dhe ibuprofeni, jo aspirinë. Nëse gjendja shëndetësore e fëmijës rëndohet rekomandohet antibiotik, por kjo vetëm pas konsultës së specialistit. /abcnews.al

 

kosovaa.jpg
ent ela15:17 | 09/05/2018

Edhe misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas ndalimit të përfaqësueses së vendit në karate për t’u futur në Serbi ku po zhvillohet kampionati europian i këtij sporti. OSBE i ka bërë apel Prishtinës dhe Beogradit të ndajnë sportin nga politika.

Misioni i OSBE-së në Kosovë i ka bërë apel Prishtinës dhe Beogradit që të ndajnë sportin nga politika. Përmes dy reagimeve, Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë ka shprehur shqetësimin pasi Federata e Futbollit të Kosovës nuk lejoi që klubi serb i futbollit, Crvena Zvezda, të luajë një ndeshje miqësore në Graçanicë.

Në deklaratën e publikuar nga mediat kosovare shkruhej se në lidhje me këtë dhe anulimet e ngjarjeve të tjera sportive kohëve të fundit, misioni i OSBE-së dëshiron të ritheksojë nevojën për ndarjen e çështjeve politike nga ngjarjet sportive dhe ruajtjen e frymës së sportit në të gjitha disiplinat. OSBE ka reaguar edhe pas ndalimit të ekipit kosovar të karatesë, të cilët u kthyen në kufi mëngjesin e të mërkurës dhe nuk u lejuan të marrin pjesë në një turne në Novi Sad.

Nga ana e saj, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, deklaroi se Kosova nuk mund të marrë pjesë në asnjë mënyrë në Kampionatin Evropian të Karatesë që mbahet në Novi Sad.  Sipas saj, Kosova s’mund të marr pjesë me simbole kombëtare në këtë ngjarje dhe se me ndalimin që iu është bërë nuk është shkelur asnjë marrëveshje. Brnabiç theksoi se në marrëveshjen e Brukselit të arritur mes dy vendeve shkruhet qartë se për çdo vizitë zyrtare, shteti duhet të dërgojë një njoftim zyrtar 48 orë para hyrjes në Serbi. /abcnews.al

 

FAMILJA-QUKES-1280x720.jpg
ent ela15:04 | 08/05/2018

Në Qukës të Prrenjasit një familje prej gjashtë pjestarësh jeton në një kasolle të rrënuar. Por dy djemtë e saj ndjekin rregullisht mësimin. Vendorët kërkojnë që dikush të ndihmojë këtë familje, e cila kanë nevojë për çdo gjë.

Zoti vonon dhe shfaqet i varfëri”.

Nga thëniet më të hershme në këtë kasolle gati në shembje Zoti po vonohet.

Brenda saj jetojnë gjashtë jetë njerëzish. Një burrë i sëmurë, gruaja dhe katër fëmijët e tyre.

Kjo është familja e Eduard Blloshmit, në Qukës të Prrenjasit.

“20 vjet kemi, sa vinte rrënohej më keq para 6 vjetësh u shemb ajo pjesa matanë”, thotë Manushaqe Blloshmi.

Dy djemtë shkojnë në shkollë. Varur në grehinën e mureve është një letër. Në të kanë shënuar orarin e mësimeve.

Pjesa tjetër është ajo që shikoni në pamje. Vetëm këtë llampë kanë për të ndriçuar kasollen. Kurse ky është ushqimi me të cilin duhet të përgatitet mëngjesi, dreka dhe darka për familjen Blloshmi.

Në vend të mureve kanë vendosur qylyma e tapetë të vjeter, mbase për të penguar shiun e erën, ose të mos i shohin kalimtarët.

Vendorët kërkojnë ndihmë për familjen Blloshmi. U bëjnë thirrje bizneseve dhe çdo kujt që mundet t’u japë dorën të vegjëlve.

“Kemi siguruar disa të ardhura ndihmë për këtë familje nga kryetari i bashkisë e donacione të ndryshme  ftoj gjithë biznesin e zonës që të mbështesin këtë familje për të ardhmen e këtyre fëmijëve”, apelon Administratori i Qukësit, Emirjan Mekshi.

Ndoshta një ditë fëmijët do të kenë shtëpi të re e ushqim me bollëk. Por kurdo të ndodhë, përsëri Zoti është vonuar. /abcnews.al

kukes.jpg
gra moz14:18 | 18/04/2018

Të premten në Gjykatën e Apelit të Shkodrës do të zhvillohet seanca për masën e sigurisë të 11 kuksianëve te ndaluar pas protestës në Rrugën e Kombit. Avokatët e tyre, që apeluan vendimin e Gjykatës së Shkallës së Parë, kërkojnë lirimin e 11 protestuesve. Ndërkohë për nesër janë paralajmëruar protesta para Gjykatës së Kukësit.

Prokuroria e Kukësit nuk është tërhequr nga akuzat ndaj 11 protestuesve në Rrugën e Kombit, të cilët ndodhen në arrest me burg.

Megjithë apelimin në Shkodër, seanca, e cila pritet të zhvillohet të premten, një burim nga institucioni i akuzes i tha ABC Neës, se do të paraqiten po ato akuza, pa tolerime.

Prokuroria i qëndron asaj mase sigurie që u vendos në Gjykatën e Shkallës se Parë arrest me burg.

Ndërkohë një ditë para se të bëhet seanca në Gjykatën e Apelit në Shkodër, të enjten në Kukës do të protestohet.

Grumbullimi do të bëhet para Gjykatës së Kukësit aty ku dhe do të kërkohet lirimi i 11 personave që ndodhen në qeli.

Një njoftim është shpërndarë nga komisioni i protestës i përbërë nga anëtarë të këshillit bashkiake të Kukësit dhe të shoqatës së biznesit.

Sipas tij, protesta do të mbahet në orën 11:00. Përveç lirimit të protestuesve në Rrugën e Kombit gjatë së cilës pati edhe përplasje me policinë, djegje e dëmtime të sporteleve të koncesionarit, do të kërkohet sërish heqja e taksës.

Organizatorët kanë kërkuar pjesëmarrje të të gjithë banorëve të Kukësit./abcnews.al

lula.jpg
gra moz09:50 | 05/04/2018

Gjykata e Lartë e Brazilit ka konfirmuar dënimin për ish-Presidentin Lula Da Silva. Ai do të kalojë 12 vite në burg dhe është dënuar për akuzën e pastrimit të parave dhe korrupsionit.

Gjykata e Lartë Federale në Brazil ka rrëzuar kërkesën e ish-Presidentit Lula Da Silva për të rishqyrtuar lirimin e tij nga burgu. Me këtë vendim, ai do të burgoset dhe do të vuajë dënimin për 12 vite, që i është caktuar për akuzën e korrupsionit dhe pastrimit të parave. Ashtu siç ishte parashikuar nga ekspertët, vendimi është marrë me një mazhorancë të ngushtë, 6 vota pro dhe 5 kundër.

Zyrtarisht ka ndikuar mendimi i Presidentes së Gjykatës së Lartë, Carmen Lucia, e cila ka votuar e fundit, që ka shënuar rrëzimin e kërkesës ligjore të ish-kreut të shtetit. Në këtë mënyrë u shuan shpresat e Lulës për liri dhe mbështetësve të tij gjatë procesit të gjatë që zgjati më shumë se 10 orë.

Ndërkohë, vendimi i Gjykatës së Lartë ka shkaktuar zemërimin e shumë qytetarëve. Mijëra persona kanë manifestuar pro dhe kundër ish-Presidentit në të gjithë Brazilin. Mësohet se në shesh dolën qytetarët e 16 nga 27 shtetet e vendit amerikanojugor. Mbi 4 mijë agjentë të sigurisë dhe policë u vendosën në afërsi të godinës së Gjykatës së Lartë për ta mbojtur atë nga ndonjë dëmtim i mundshëm gjatë protestave./abcnews.al

lleshanaku.jpg
gra moz16:12 | 01/04/2018

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka prishur vendimin e dhënë nga Shkalla e Parë me 41 vjet e 8 muaj burg në total ndaj 8 personave të akuzuar për “trafik të narkotikëve”.

Kolegji Penal vendosi të shpallë moskompetencë të Krimeve të Rënda për shqyrtimit e çështjes. Dosja u dërgua për rigjykim në Gjykatën e Shkallës së Parë Elbasan.

Sipas prokurorisë, gjashtë nga të pandehurit e çështjes, mes të cilëve Gazmend Lleshanaku dhe shtetasit maqedonas Muzafer Saliju dhe Aleksandar Trpevsk ishin përfshirë në tentativën e trafikimit të një sasie prej 6 kilogramë kanabis nga Prrenjasi drejt Maqedonisë. Dy të tjerë u akuzuan vetëm për “moskallëzim krimi”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono