apeli

OLESIA-DUKA-NE-BURG-1280x720.jpg
ent ela13:15 | 15/03/2018

Gjykata e Apelit të Durrësit la në “arrest me burg” Olesia Dukën, e cila akuzohet se përmes mashtrimit, ka përfituar shuma të mëdha monetare. Apeli i Durrësit la në fuqi masën e dhënë nga Gjykata e shkallës së parë në Durrës, duke mos pranuar apelimin, me argumentin se është bërë nga person i pautorizuar. Apelimi i radhës është me datën 21 mars.

Olesia Duka, dentistja e akuzuar që mashtroi biznesmenët duke u marrë mijëra euro, u la në burg. Apeli i Durrësit la në fuqi masën “arrest me burg” për 38 vjeçaren duke mos pranuar apelimin, pasi është bërë nga person i pautorizuar.
Olesia Duka i është drejtuar gjykatës për apelim mase me dy përfaqësues të tjerë mbrojtës, çka bëri që apelimi i radhës të mbahet më date 21 mars.
Perfaqesuesi ligjor Arben Llangozi sqaroj se apelimi i parë nga ish-avokati i Olesia Dukes është bere pa autorizimin e saj dhe se është ky i fundit që do të ndjeke ceshtjen e 38 vjecares.
Ai pretendon në pafajësinë e klientës dhe se masa shtrënguese arrest me burg duhet të rrëzohet pasi nuk është person me rrezikshmëri të lartë.

“Nga ana e gjykatës së shkallës së parë është vendosur gabim, sepse për klienten time flitet që ka të bëjë me rrezikshëmri të lartë shoqërore, kur klientja ime ka dy fakultete të gjitha me mesatare 10, do t’ia vë në dispozicion gjykatës, por theksoj se shteti jonë nuk do intelektualë, por persona që vjedhin shtetin dhe ta mbrojnë atë”– deklaroi avokati Arben Llangozi.

Olesia Duka, u arrestua nga policia me 25 shkurt me vendim gjykate. Arresti erdhi pas dyshimeve se, përmes mashtrimit, stomatologia i ka marrë një biznesmeni shumën prej 900 mije eurosh. Prokuroria pretendon se Duka i ka përvetësuar shumën prej 900 mijë eurosh një biznesmeni nga Durrësi, ndërkohë që pre e mashtrimit kanë rënë 11 biznesmenë./abcnews.al

/abcnews.al

burgu-i-grave-1280x679.jpg
ent ela15:51 | 08/03/2018

Edhe në burgun 325 në Tiranë, ku qendrojnë gratë e deënuara, sot është ndierë atmosfera e 8 Marsit. Gra deputetë të PS dhe ministrja e Drejtësisë shkuan për t’i vizituar, ndërsa të dënuarat apeluan për amnisti.

“Për ty duhet të kishte dënim me vdekje”

Kjo është historia e njërës prej tyre.

“Të shkoja tetë orë në punë të merrja fëmijët nga shkolla, të lajam të fshijam të hekurosja, të gatuaja, të të shërbeja dhe më pas në krevat me ty, të prisja ty në 1 të natës i dehur dhe vije dorë mbi mua”.

Gratë që po vuajnë dënimin në burgun 325 në Tiranë i ndoqën aktorët e teatrit të Fierit duke lotuar, me vështrimin në tokë, apo duke fshehur fytyrën.

Veprime që deputetja socialiste Mimi Kodheli tregoi se i kishin bërë përshtypje sapo kishte shkelur në këtë mjedis dhe e kishte nxitur që për tetë mars grave këtu t’u jepte këtë mesazh.

“Disa gra dhe vajza kanë kapuç mbi kokë dhe jo se është ftohtë. Pavarësisht se ju vuani një dënimm të drejtë apo jo është çështje e drejtësisë, mbajeni kokën lart. Dinjitetin nuk mund t’ua ulë askush”- tha Kodheli.

Por edhe banorët e burgut 325 i kishin bërë gati mesazhet e tyre për deputetët dhe ministren e Drejtësisë që kishin shkuar për t’i vizituar ndonëse pak dëshironin t’i thonin me zë.

“I bëj thirrje Shtetit, Presidentit, Kryeministrit, Presidentit për gratë që janë padrejtësisht në burg që të japë amnisti”.

Kjo 60 vjeçare thotë se niset nga historia e saj për të bërë këtë apel. Erfane Dyrmishi është dënuar me dy vjet e katër muaj burg pasi në banesë i është gjetur lëndë narkotike. Ka kryer 13 muaj të dënimit ndërkohë që çështjen e ka dërguar në apel pasi thotë se është dënuar padrejtësisht.

Ndërsa kjo 60 vjeçare ka ende shpresë se nga këto mjedise mund të dalë pa i bërë dy vite të tjerat përmes kurseve profesionale përgatiten për t’u përballur me jetën që i pret pasi të kenë përfunduar dënimin.

Në këtë burg vuajnë dënimin 100 gra, me histori të ngjashme apo të ndryshme, por që presin të njëjten gjë… të rinisin jetën përtej këtyre dyerve. /abcnews.al

vlcsnap-error828-1-1280x720.jpg
ent ela14:04 | 22/02/2018

Gjykata e Apelit Tiranës konfirmoi masën e sigurisë “arrest në burg” të dhënë nga Shkalla e Parë për Efthimious Efthimiou.

41 vjeçari grek dyshohet të jetë ekzekutori i Devi Kasmit, ngjarje e ndodhur mbrëmjen e 29 janarit pranë spitalit të fëmijëve në Tiranë.

Në seancën e së enjtes, togat e zeza të Apelit refuzuan kërkesën e tij për zbutje të masës së sigurisë. Efthimiou nuk ishte i pranishëm në sallën e gjyqit, ku u përfaësua nga avokati i tij Saimir Vishaj.

Para treshes gjykuese avokati mohoi përfshirjen e klientit të tij në ngjarje, si edhe pretendoi mungesë provash nga ana e prokurorisë.

Kundër këtij qëndrimi ishte prokurori, i cili tha se hetimi ishte në vazhdim dhe se nuk kishte ndryshuar asnjë rrethanë që mund të sillte nevojën e ndryshimit të masës së sigurisë.

Në të njëjtën seancë, Apeli la të pandryshuar masën e sigurisë edhe për Elton Halipajn dhe Elton Hoxhallarin, të dyshuar si bashkëpunëtorë në vrasje. Burime pranë Apelit bënë me dije se ankimi i bërë nga i prangosuri tjetër për krimin, Malvin Dinellari, do të shqyrtohet në ditët në vijim.

Javën e kaluar Apeli la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” edhe për Mario Meshinin, dëshmitar okular në vrasjen e Kasmit, i cili po hetohet si i përfshirë në ngjarje.

Katër të arrestuarit nga operacioni policor i koduar “Enigma” dyshohet të kenë konsumuar veprat penale të “vrasje me paramendim”, në bashkëpunim, “armëmbajtje pa leje” dhe “prodhim dhe shitje të lëndeve narkotike”.

/abcnews.al

vlcsnap-error274-1280x720.jpg
ent ela11:52 | 19/02/2018

Gjykata e Apelit në Durrës nuk ndryshoi masën e sigurisë për dy ish drejtuesit kryesorë të ARRSH. Ajo la të njëjtën masë sigurie që ishte vendosur më parë nga gjykata e Elbasanit. Ndërsa Dashamir Xhika nuk ka pranuar të flasë në seancë për ndryshim të sigurisë, Andi Toma nuk e priti mirë vendimin.

Ish- kreu i ARRSH, Dashamir Xhika dhe Andi Toma, kërkuan ndryshim të masës së sigurisë në gjykatën e Apelit në Durrës, por trupa gjykuese la në fuqi masën “arrest me burg” të dhënë nga Gjykata e Elbasanit.

Ish- zyrtarët e lartë kanë apeluar vendimin e gjykatës së Elbasanit që disa jave me pare i la në arrest me burg. Xhika dhe Toma akuzohen për “shpërdorim detyre” në ndërtimin e rrugës Elbasan-Gjinar.

Xhika heshti në seancë, kurse Andi Toma, i akuzuari tjetër preferoi të flasë. Ai e quajti absurd arrestimin e tij. Faktet e paraqitura nga organi I akuzës për abuzimin në miliarda lekë janë të rreme, tha Toma.

Të njëjtën gjë pretendoi edhe avokati i të akuzuarëve duke kërkuar pavleshmëri të vendimit pasi është i paarsyetuar.

Gjykata e Apelit vendosi gjithashtu “detyrim paraqitje” për dy të ndaluar të tjerë të kësaj çështjeje Rezarta Bokçiu, administratore e shoqërisë “Arifaj” dhe Agron Hysa, administrator i shoqërisë “Vëllezërit Hysa”, të cilat janë përfshirë në punimet e rrugës Elbasan –Gjinar.

Për Bokçiun, problemet shëndetësore dhe vizita të shpeshta që duhet të kryeje, ishte arsyeja e mjaftueshme për ta lënë të lirë.

Të pranishëm në sallë krahas të pandehurëve ishin edhe familja të të tyre. Ata ndoqën nga afer apelimin e mases së sigurisë për rreth 3 ore.

Në të njëjtën kohë Dashamir Xhika dhe dy ish- vartës të tij, akuzohen nga Prokuroria e Krimeve të Rënda edhe për abuzime në rrugën Tiranë-Elbasan.

Hetimet për këtë dosje nisën nga Organi i akuzës për krime të rënda pas kallëzimit nga KLSH në 2016, por edhe pas një kallëzimi tjetër nga Ministri i Infrastruktures dhe Energjisë Damian Gjiknuri disa muaj më parë./abcnews.al

kld.jpg
ent ela11:05 | 09/02/2018

Këshilli i Lartë e Drejtësisë, në mbledhjen e tij të sotme vendosi pezullimin nga detyra te tre gjyqtarëve të Gjykatës së Apelit Durrës, Petrit Çeno, Kliton Spahiu dhe Petraq Dhimitri.

Ky vendim, – thuhet në njoftimin për shtyp të KLD-u mor pasi anëtarët e Këshillit u njohën dhe shqyrtuan informacionin e ardhur nga Drejtuesi i Prokurorisë së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, me datë 06 shkurt 2018, ku njoftohej marrja si të pandehur e të tre gjyqtarëve të sipërcituar.

Duke qenë se një nga gjyqtarët e pezulluar, Petrit Çeno, ushtron edhe detyrën e kryetarit të Gjykatës së Apelit Durrës, Këshilli caktoi gjyqtarin Desart Avdulaj, për të ushtruar përkohësisht detyrën e kryetarit së kësaj gjykate.

Prokuroria e krimeve të rënda i kishte bërë të ditur Këshillit të Lartë të Drejtësisë se për sa kohë të tre Gjyqtarët e Apelit Durrës janë nën hetim ata duhet të pezullohen. Prokuroria thotë se tre gjyqtarët dyshohet të kenë përfituar në mënyrë të paligjshme udhëtime jashtë vendit, madje në një rast kanë ndjekur edhe një ndeshje futbolli në Spanjë. Për këto përfitime, sipas Prokurorisë, ata kanë dhënë një vendim civil në favor të nje biznesmeni. /abcnews.al

vlcsnap-error861-1280x720.jpg
ent ela12:32 | 07/02/2018

Ka zgjatur vetëm pak orë arratisja e të burgorsurit 24 vjeçar Saimir Ahmeti në Gjirokastër. Ai u arratis nga salla e gjyqit në Gjykatën e Apelit në Gjirokastër, ndërsa ishte i shoqëruar nga shërbimet e Policisë së Burgut Sarandë. Shërbimet e Policisë së Burgjeve nuk kishin kërkuar masa mbështetëse nga Drejtoria Vendore e Policisë Gjirokastër për siguri shtesë, gjatë zhvillimit të seancës gjyqësore. Pasi morën njoftim për arratisjen e Ahmetit, policia e Gjirokastrës u angazhua në një operacion për kapjen e tij. Pas kontrolleve në qytet uniformat blu bënë lokalizimin dhe më pas kapjen e Ahmetit në zonën e kalasë në Gjirokastër./abcnews.al

vlcsnap-error607-1280x720.jpg
ent ela12:24 | 05/02/2018

Gjykata e  Apelit për Krimet e Rënda e vlerësoi të vlefshëm dhe e la në fuqi vendimin e shkallës së parë për sekuestrimin e pasurisë së Kelmend Balilit.

Në nëntor të vitit të kaluar, gjykata vendosi me kërkesë të prokurorisë së krimeve të rënda, vënien nën sekuestro të gjitha bizneseve dhe pronave te Klement Balilit, si Santa Quaranta,  restorante, toka dhe prona të tjera të familjes.

Ky  vendim i gjykatës së shkallës së parë u apelua nga familja e Balilit, por edhe Gjykata e apelit të Krimeve të Rënda e ka lënë sot në fuqi këtë vendim.

Klement Balili është shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafikim të lëndëve narkotike. Dyshohet se këto pasuri janë vënë me të ardhura që burojnë nga ky aktivitet kriminal.

Balili është ende në arrati, por prokuroria e Krimeve të Rënda vazhdon hetimet ndaj tij./abcnews.al

 

vlcsnap-error287-1280x720.jpg
ent ela12:47 | 30/01/2018

Në Korçë ligji për dekriminalizimin është zbatuar në mënyra të ndryshme nga strukturat e drejtësisë. Ndërsa Prokuroria dhe Gjykata e Shkallës së Parë ka dënuar zyrtarët që kanë fshehur dënimet, është gjykata e Apelit ajo që i ka shpallur të gjithë të pafajshëm.

 

Zyrtaret e administratës publike ose të zgjedhur vendorë, të cilët janë proceduar nga Prokuroria e Korçës, për fshehjen e dënimeve në formularin e dekriminalizimit, janë shpallur të pafajshëm me vendim të formës së prerë.

Ligji i dekriminalizimit është zbatuar në mënyra të ndryshme nga organet e sistemit të drejtësisë në Korçë.

Prokuroria ka dërguar për gjykim dhjetra raste, të zyrtarëve të cilët nuk kishin deklaruar penalitetet e marra ndër vite, logjikë e cila është mbështetur nga Gjykata e Shkallës së Parë, e cila i ka deklaruar fajtorë, duke dhënë dënime, që fillojnë nga 6 muaj burg. Por Gjykata e Apelit, ka mbajtur qëndrim të ndryshëm, duke i prishur të gjitha vendimet e shkallës së parë dhe duke i shpallur të pafajshëm zyrtarët e proceduar në kuadër të ligjit të dekriminalizimit.

Avokati Nevzat Tarelli konstaton keqzbatim dhe keqinterpretim të ligjit të dekriminalizimit nga Prokuroria dhe Gjykata e Shkallës së parë. Sipas argumetave të tij,rastet e fshehjes së dënimeve në formular, kanë qenë për vepra penale, të cilat ligji i dekriminalizimit nuk i përfshin dhe penalizon.

 

Nga ana tjetër, formulari i dekriminalizimit është kontradiktor dhe i paqartë, duke tejkaluar logjikën e ligjit.

 

Gjykata e Apelit të Korçës ka konsoliduar praktikën, duke deklaruar të pafajshëm zyrtarët, të cilët nuk kishin deklaruar në formular dënimet, të cilat vetë ligji i dekriminalizimit nuk i përfshin, duke detyruar organin e akuzës, të ndërpresë procedimin e zyrtarëve mbi këto argumenta./abcnews.al

Gazetare e ABC News, Korçë: Daniela Zisi

 

 

vlcsnap-error730-2-1280x720.jpg
gra moz22:21 | 24/01/2018

Durim Keçi, i arrestuar Tetorin e kaluar në Durrës për llogari të Interpol Romës, është lënë i lirë nga Gjykata e Shkallës së Parë Durrës. ABC News ka siguruar një kopje të vendimit, që motivon lirimin e 42-vjeçarit të dënuar në Itali për trafik droge e shfrytëzim prostitucioni.

Gjykata e Shkallës së Parë Durrës ka lënë të lirë Durim Keçin, 42 vjecarin e arrestuar në Durrës, Tetorin e kaluar, pas një urdhër arresti të Interpol Romës, për shkak të një dënimi për trafik droge e shfrytëzim prostitucioni në Itali.

Autoritetet italiane të drejtësisë nuk kanë kërkuar ekstradimin e Durim Keçit, të dënuarin nga Gjykata e Xhenovës për çështje droge dhe prostitucioni. Megjithëse arrestimi i tij në Shqipëri u bazua në një urdhër-kërkimi ndërkombëtar të Interpol Romës dhe ai u la në “arrest në burg” për qëllime ekstradimi, pala italiane është mjaftuar me një kërkesë për njohje të vendimit penal italian dhe vuajtjen e tij në Shqipëri.

Ka qenë kjo edhe praktika gjyqësore që i ka mundësua daljen në liri Keçit në ditët e para të Janarit 2018.

ABC News ka siguruar një kopje të vendimit të Gjykatës Durrës për njohjen e vendimit penal të huaj ndaj Durim Keçit. Sipas vendimit, në 17 Nëntor 2017, gati një muaj pas prangosjes së Keçit, autoritetet italiane të drejtësisë kanë kërkuar njohjen dhe ekzekutimin në Shqipëri të vendimit penal italian për Keçin./abcnews.al

 

vlcsnap-error955-1280x720.jpg
ent ela15:20 | 22/01/2018

Një dënim me 26 vjet burg, i dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda për dy persona të akuzuar për trafikimin e 1 ton kanabis, mund të ndryshojë. Bazuar në ndryshimet e Kodit Penal dhe atij të procedurës penale, Apeli prishi vendimin e Shkallës së Parë dhe dërgoi çështjen për rigjykim në Gjykatën e Durrësit.

Ndryshimet në Kodin Penal dhe atë të Procedurës Penale janë bërë shkak për prishjen e një dënimi me 26 vjet burg në total dhënë ndaj dy personave të akuzuar për tentativën e trafikimit të një sasie prej gati 1 ton kanabis drejt Italisë.

Vendimi është shpallur nga Apeli i Krimeve të Rënda dhe i përket dosjes me të pandehur Albert Doku dhe Ervin Pëllumbi. Ata u arrestuan në  tetor të vitit 2015 gjatë operacionit të koduar “Poker”. Sipas prokurorisë, ata Doku dhe Pëllumbi ishin pronari dhe drejtuesi i një kamioni të ngarkuar në Bushat të Shkodrës me lëndë drusore me destinacion italinë. Në portin e Durrësit, policia gjeti të fshehur mes baletave të druve sasinë prej 989 kg kanabis sativa. Në tetor 2017 Shkalla e Parë e Krimeve i shpalli fajtor për “trafik të narkotikëvë”, në bashkëpunim, mbetur në tentative duke dhënë për ta dënime me 14 dhe 12 vjet burg.

Situata ndryshoi krejtësisht në Apel. Gjatë shqyrtimit të ankimit të tyre, kjo gjykatë ngriti kryesisht çështjen e kompetencës lëndore.

Pas një interpretimi të dispozitave ligjore  të ndryshuara, të hyra në fuqi në 1 gusht 2017, Apeli i Krimeve ka vlerësuar se Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda nuk ishte kompetente për shqyrtimin e dosjes. Apeli prishi vendimin e Shkallës së Parë dhe dërgoi çështjen në Gjykatën e Durrësit, si gjykatë që ka kompetencën territoriale për të gjykuar. Ky vendim mund të kthehet në një precendet për një sërë vendimesh të shpallura nga Krimet e Rënda pas ndryshimeve që pësoi Kodi i Penal dhe Kodi i Procedurës./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono