Antonio Conte

Conte-3.png
Igli Nikolli23:58 | 10/12/2019

Antonio Conte është shfaqur shumë i zhgënjyer përpara kamerave në prononcimin e dhënë pas humbjes në shtëpi kundër Barcelonës. Fitorja e katalanasve solli eliminimin e kryesuesve të Serie A dhe trajneri zikaltër e analizon në këtë mënyrë këtë mbrëmje të hidhur për popullin interist.

Rastet për të fituar i patëm, por na mungoi cinizmi dhe saktësia për të finalizuar. Djemtë dhanë gjithçka, nuk kam për çfarë t’i qortoj. Na mungoi golin në pjesën e dytë, më pas Barcelona na shënoi dhe na “vrau” në të gjithë aspektet.

Më vjen keq edhe për tifozët, na përkrahën deri në fund. Mëkat, kjo ndeshje mund të përfundonte ndryshe. Tani duhet të përveshim mëngët dhe të vazhdojmë punën. Duhet të ringrihemi dhe të vijojmë rrugëtimin. Ka shumë zhgënjim në këto momente nga ana ime dhe e lojtarëve. Është një moment shumë i vështirë“, përfundon Antonio Conte. /abcnews.al

Conte-Inter.png
Igli Nikolli14:56 | 09/12/2019

Interi zhvillon nesër në mbrëmje një nga ndeshjet më të rëndësishme të sezonit. Në “San Siro” vjen Barcelona dhe zikaltërve u nevojitet fitorja për t’u kualifikuar më tej në Champions League. Spanjollët nuk luajnë për asgjë dhe vendin e parë në grup e kanë siguruar.

Gjithsesi, ekipi katalanas mbetet i rrezikshëm, edhe pse nuk ka luan për asgjë kundër ekipit të Antonio Contes. Trajneri i Interit analizon sfidën në konferencën për shtyp dhe jep direktivat e duhura për lojtarët e tij.

Nesër na pret një ndeshje shumë e rëndësishme dhe duhet të jemi krenar që po luajmë për kualifikimin. Pas shortit të gjithë u shprehen se grupi ynë ishte shumë i fortë. Ne duam të ecim përpara dhe kualifikimi do i mundësojë lojtarëve të krijojnë eksperiencën e duhur. Barcelona mbetet një ekip shumë e fortë, pavarësisht se mund të lënë pushim ndonjë lojtar.

Do të zbresin në fushë të qetë dhe pa presion, duke parë që e kanë siguruar vendin e parë në grup. Duhet të tregohemi të aftë dhe të luajmë me entuziazëm. Jemi rritur në krahasim me ndeshjen e kaluar, por e dimë që do të vuajmë qarkullim e tyre të topit. Gjithsesi, do të përpiqemi t’i vëmë në vështirësi dhe të sigurojmë kualifikimin“, thekson Antonio Conte. /abcnews.al

Conte.png
Vladimir Prenga23:54 | 06/12/2019

Antonio Conte, trajneri i Interit, pas ndeshjes me Romës, deklaroi për Sky Sport: “Kur flisni për zotërimin e topit, për rastet, shkoni dhe shikoni ndeshjen dhe do të vini re se Mirante ka qenë më i miri në fushë. Sot kishim raste, rrezikuam ndaj një ekipi të mirë dhe e gjithë merita shkon për djemtë, të cilët dhanë gjithçka në fushë. Duhet të shënojmë, mundësitë i kemi pasur dhe madje të pastra. Kishte edhe disa gabime, që vijnë nga presioni. Duhet të ishim më të këqij për ta dërguar topin në rrjetë. Gjithsesi nuk kam asnjë kritikë për lojtarët, pasi ata dhanë gjithçka”.

“Candreva? Gjendja e tij tani është gjëja e fundit që na vjen në mendje. Mendojmë të pushojmë dhe nuk dua të flas për të dëmtuarit tani. Të martën na pret një ndeshje e vështirë me Barcelonën dhe 11 vetë do të jenë në fushë”.

“Duhet të përpiqemi të shkojmë në mënyrën më të mirë deri në pushim të kampionatit. E dimë që është e vështirë, por në të njëjtën kohë jam i lumtur që djemtë po reagojnë mirë. Publiku duhet të na mbështesë dhe në këtë moment është e domosdoshme diçka e tillë. Sot pati vërshëllima kur ndalohej loja. Të gjithë tifozët duhet ta kuptojnë: ata duhet të na mbështesin, jo të na fishkëllejnë në gabimin e parë.  Nuk është e lehtë të luash në San Siro. Disa lojtarë janë të rinj, të gjithë kanë nevojë për ndihmë. Doja ta thosha këtë, pasi grupi duhet mbrojtur dhe që të kuptohet që këta djem duhen mbështetur gjithmonë”.

“Presingu lart? Kur bëni presing lart, nëse arrin ta marrësh topin atëherë mund të shkosh menjëherë te porta e kundërshtarit. Nëse nuk ndodh, atëherë aspekti negativ është që i lë hapësirë kundërshtarit. Ndaj duhet shumë kujdes për ta bërë diçka të tillë. Ekipi e bëri mirë, madje ndaj një ekipi që e mban topin dhe ka lojtarë me aftësi të mira dribluese. Ishte diçka e studiuar prej nesh”.

“Por, duhet thënë që sot Mirante bëri një paraqitje super. Ishte më i miri në fushë dhe shpëtoi disa herë Romën nga goli. Kur fitojmë, e bëjmë të gjithë së bashku. Edhe kur nuk fitojmë është përgjegjësi e të gjithëve dhe jo vetëm e sulmuesve. Në këto lloj ndeshjesh duhet të shënosh kur e ke mundësinë, pasi më pas edhe ekuilibrat ndryshojnë në lojë”. /abcnews.al

Conte.png
Vladimir Prenga13:59 | 05/12/2019

Interi dhe Roma përballen nesër mes tyre dhe trajneri Antonio Conte ka dalë para mediave dhe ka folur për ndeshjen dhe shumë çështje të tjera. Tekniku italian vlerëson kundërshtarin e tyre, që po kalon një moment pozitiv, ndërkohë që komenton edhe në lidhje me Lautaro Martinez. Conte tregohet i sinqertë kur pyetet në lidhje me ofertën që ka marrë nga Roma në të shkuarën. Në fund ai është ngacmuar edhe për Raidja Nainggolan, i cili po paraqitet mjaft mirë me skuadrën e Cagliari.

MOMENTI I MIRË DHE ELOZHET – “Ne dhe Roma po kalojmë një periudhë të mirë kohët e fundit. Fitorja e tyre në Verona e konfirmon këtë. Për këtë arsye ne po e përgatitim ndeshjen me detaje. E dimë se do të ketë momente të vështirë, por duhet të jemi në gjendje t’i përballojmë dhe të godasim kur të jetë e mundur. Klubi i Romës duhet të komplimentohet për mënyrën se si e ka zgjedhur grupin, me lojtarë të fortë dhe me një të ardhme të ndritur përpara”.

MARTINEZ DHE POROSITË – “Është një lojtar i ri, i cili ka mundësi plot të përmirësohet edhe më shumë. E ka vënë veten në shërbimin tonë dhe po rritet dita ditës. Por unë nuk dua të ndalem tek emrat e përveçëm, preferoj të flas për grupin. Të gjithë japin maksimumin, por duhet të përmirësohemi në mbajtjen e topit. Për të arritur objektiva të mëdha, duhet të vazhdojmë ta mbajmë gazin shtypur”.

DËMTIMET – “Duam ta mbyllin pjesën e parë të sezonit në mënyrën më të mirë të mundshme, më pas të rikthehemi e të rikuperojmë të dëmtuarit. Duhet të shtrëngojmë dhëmbët dhe të lutemi që gjithçka të shkojë mbarë. Dëmtimet? Nuk ka kohë për justifikime”.

OFERTA E TOTTIT – “E njohim njëri-tjetrin prej shumë kohësh dhe kemi një miqësi që ka zgjatur vite të tëra. Ai më shpjegoi projektin dhe e vlerësova qetësisht, duke menduar se nuk ishte koha e duhur për të marrë drejtimin e Romës. Interi nuk kishte kontaktuar akoma me mua atëherë. E refuzova propozimin në mënyrë të sjellshme. Nuk ishte momenti i duhur”.

NAINGGOLAN – “Jam shumë i afeksionuar pas tij. Kur isha te Chelsea doja ta merrja në Londër. Kalimi te Cagliari ishte vendimi i duhur, nuk kisha asnjë dyshim se do të paraqitej mirë. Por është gjithashtu e drejtë që Naingolan ta pyesë veten pse nuk është tek Interi dhe është në Cagliari”. /abcnews.al

Conte.png
Igli Nikolli08:11 | 02/12/2019

Antonio Conte po zhvillon një punë fantastike tek Interi. Trajneri leçez mori drejtimin e zikaltërve në verë dhe ka arritur të dërgojë ekipin në krye të renditjes. Juventusi është aty afër, ka vetëm një pikë më pak dhe gara për titull do të jetë e ashpër deri në fund.

Gjithsesi, Interi po shkëlqen në rezultate dhe fitorja e djeshme kundër Spal e ka futur Conten në historinë e klubit. Askush nuk ia kishte dalë për të fituar 12 ndeshje në 14-të javët e para të kampionatit me ekipin nga Milano.

Hera e fundit që Interi ndodhej në krye pas 14-të javëve të para ishte në vitin e tripletës, një sezon që sjell kujtime të paharrueshme për tifozët zikaltër. Objektivi momental është që ekipi ta mbyllë në krye këtë vit. Roma, Genoa dhe Fiorentina janë kundërshtarët e ardhshëm dhe Interi shpreson t’i kalojë me sukses këto sfida. /abcnews.al

Conte-2.png
Igli Nikolli18:37 | 01/12/2019

U duk se dy golat e Lautaro Martinez i siguruar një fitore të thjeshtë Interit, por nuk ndodhi kështu. Spal reagoi, gjeti golin në fillim të pjesës së dytë dhe minutat e fundit krijuan panik te zikaltrit. Ekipi i Antonio Contes festoi në fund dhe tani kryeson Serie A.

Trajneri i Interit foli pas ndeshjes për Sky Sport. Conte i bën “presion” Juventusit, vlerëson kampionatin që po zhvillojnë djemtë e tij, teksa bën thirrje që të menaxhohen më mirë ndeshje delikate si kjo e sotmja.

Që prej ditës së parë po punojmë për të shqetësuar Juventusin. Mendoj se po bëjmë një punë të shkëlqyer, por kanë kaluar vetëm 14 javë. Ky fakt duhet të na mbushë me krenari dhe kënaqësi. Duhet të kemi një entuziazëm pozitiv dhe t’i menaxhojmë më mirë ndeshjet si kjo e sotmja.

Kur një skuadër e fortë si Juventusi humbet pikë, ne duhet të jemi gati për të përfituar. Gjithsesi, duhet të merremi me veten tonë dhe të vazhdojmë procesin e rritjes. Merkato? Preferoj të flas për atë që po bëjnë djemtë në fushë, mendon klubi për merkaton“, përfundon Antonio Conte. /abcnews.al

Conte-1.png
Igli Nikolli17:42 | 30/11/2019

Inter siguroi një fitore shumë të rëndësishme në mesjavë përballë Slavia Prague në Champions, ndërsa nesër kundër Spalit do të tentojë triumfin e pestë radhazi në kampionat. Ndjekja e Juventusit vazhdon dhe ekipit zikaltër nuk i falet asnjë hap fals.

Antonio Conte nuk i kursen elozhet për ekipin e Etrit Berishës dhe repartin ofensiv të ekipit të tij gjatë konferencës për shtyp. Martinez dhe Lukaku po merren vesh shumë mirë dhe po dërgojnë Interin drejt fitoreve me golat e tyre.

SPAL – “Ata luajnë me sistemin 3-5-2, kanë të njëjtën skemë me ne. Spal ka një ide të qartë loje, janë të organizuar, të motivuar dhe drejtohen nga një trajner i aftë. Kemi respekt për ta, duhet të tregohemi të kujdesshëm dhe nuk mund të çlodhemi pas fitoreve të fundit”.

SULMI – “Martinez dhe Lukaku janë rritur shumë, po mësohen me lëvizjet e njëri-tjetrit dhe po shfrytëzojnë karakteristikat që kanë. Janë të dy sulmues modern, mund të bëjnë rolin e sulmuesit të parë dhe të dytë”. /abcnews.al

conte-lukaku.jpg
Vladimir Prenga10:49 | 23/11/2019

Romelo Lukaku po paraqitet shumë mirë në sezonin e tij të parë në Serie A. Sulmuesi belg ka arritur të realizojë nëntë herë në kampionatin italian dhe t’i japë pikë të rëndësishme Interit. Për Corriere dello Sport ai ka dhënë një intervistë dhe komenton paraqitjen e bërë prej tij deri në këtë moment të sezonit.

Lukaku veçon edhe golin më të bukur që ka shënuar deri më tani, ndërkohë që është i bindur se ata që arrijnë të shënojnë gola në Serie A, mund ta përballojnë çdo kampionat tjetër. Në fund ai flet edhe për trajnerët më të mirë me të cilët ka punuar.

PARAQITJA DERI MË TANI – “Është një nisje e mirë, po, mund ta them këtë. Gjithçka ka shkuar mirë, por unë dua të paraqitem edhe më mirë, edhe nëse numrat janë të mirë. E di se mund të përmirësohem më shumë. Motivimi im më i madh është të ndihmoj ekipin dhe shokët e skuadrës të fitojnë ndeshjet duke shënuar. Siç kam bërë në tre muajt e parë. E theksoj, që nuk duhet të harroj të punoj dhe të shtyhem për të bërë maksimumin në çdo stërvitje”.

GOLI MË I BUKUR – “Këtu në Itali, goli më i bukur është ai që i shënova Brescias. Më pëlqen gjithashtu edhe goli i dytë me kokë ndaj Milanit në derbi, por ai ndaj Brescias më kujton atë që shënove me Belgjikën në ndeshjen e fundit që fituam në Rusi kundër Anglisë.

SERIE A – “Sa më shumë të luaj, aq më shumë i gjej hapësirat ku mund të jem efektiv. Vëllai im, Jordan, më kishte folur për një kampionat të madh, që i vë në provë sulmuesit. Këtu janë mbrojtësi më të mirë dhe çdo mbrojtje është e përgatitur për çdo situatë të lojës.

Kjo është arsye pse më pëlqen shumë futbolli italian. Shikoj shumë në TV dhe në çdo ndeshje mësoj diçka të re në aspektin taktik. E njëjta gjë edhe nga puna në stërvitje me Conte. Nëse një sulmues shënon shumë gola në Itali, ai mund t’i realizojë ato në çdo kampionat tjetër.

TRAJNERI MË I MIRË – “Conte është unik. Ai e di çfarë të bëjë në çdo situatë. Ai dhe Jose Mourinho janë dy trajnerët më të mirë në karrierën time”, është shprehur Lukaku. /abcnews.al

Conte-1.png
Igli Nikolli16:16 | 21/11/2019

Kërcënimi i Antonio Contes befasoi botën e futbollit. Një zarf me një plumb dhe mesazh të qartë kundrejt trajnerit të Interit u dërgua në zyrat e klubit zikaltër disa ditë më parë.

E dimë ku jeton“, ishte shkruar brenda zarfit të ardhur nga Firence, një veprim që tregon se kërcënuesit janë më shumë se një person. Prefektura e Milanos e ka vendosur trajnerin e njohur nën vëzhgim, teksa dje u mor në pyetje nga Karabinierët e Njësisë Hetuese të Milanos.

Moment i vështirë për trajnerin leçez, i cili shpreson që të zbardhet sa më shpejt kjo ngjarje e hidhur dhe t’i rikthehet qetësisë bashkë me familjarët e tij. /abcnews.al

conte.png
Vladimir Prenga13:03 | 16/11/2019

Antonio Conte, trajneri i Interit është kërcënuar përmes një letre. Mediat italiane e raportuan diçka të tillë, madje thuhej edhe për një plumb të dërguar në zarf. Në lidhje me këtë situatë, vetë klubi i Interit ka sqaruar gjithçka dhe thekson se asgjë letër nuk ka shkuar në drejtim të trajnerit të tyre. Kërcënimet kanë shkuar në klub dhe më pas është njoftuar policia.

“Në lidhje me historinë e publikuar ditën e sotme, Inter kërkon të sqarojë se Antonio Conte nuk ka marrë personalisht asnjë letër kërcënuese dhe rrjedhimisht nuk ka shkuar vetë në polici.

Ishte klubi që mori një letër kërcënuese dhe sipas protokollit në këto situatat, ua kaloi atë autoriteteve përkatëse”, shkruhet në reagimin e bërë nga klubi zikaltër, ndërkohë që momentalisht për Conten është nënshkruar një urdhër mbrojtje dhe po ruhet nga forcat e rendit. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono