antoine griezmann

griezmann-1.jpg
ad min15:59 | 14/07/2019

Antoine Griezmann prezantohet si lojtari i ri i Barcelonës. Francezi, kampion i botës, shpreson të fitojë titullin në Spanjë dhe Championsin.

Një mbërritje e thjeshtë dhe menjëherë shprehja e emocioneve. Antoine Griezmann u mirëprit dhe u prit nga Barcelona, si lojtari më i ri i ekipit.

“Jam shumë i lumtur, shumë i emocionuar, – ishin fjalët e para të sulmuesit, – mezi po pres të bashkohem me shokët e rinj në stërvitje, pra jam shumë i lumtur”.

Barça u kujdes që të mbante larg tifozët, për shkak të revoltës së tyre pasi Griezmann vjet i ktheu shpinën klubit dhe vazhdoi me Atleticon. Shumë pak përkrahës katalanas patën rast ta përshëndesnin francezin.

“Kjo është një sfidë e re, janë objektiva të rinj, – thotë ai për televizionin “blaugrana”, – shpresoj të vazhdoj të jem i suksesshëm, siç kam qenë me Francën dhe me ish-ekipin tim”.

Prezantimi i tij u bë në ambientet e brendshme të klubit, edhe kjo besohet për ta mbajtur larg tifozëve, për të shmangur ndonjë të papritur. Justifikimi ishte gjetur pasi po ndërrohet tapeti i “Kamp Nout”, ndërsa stadiumi i vogël ishte i zënë nga një aktivitet tjetër.

Të shumtë në numër, në momentin e veçantë, ishin kameramanët, gazetarët dhe fotoreporterët. Nuk pati spektakël me topin në fushë të hapur, por thjesht një xhonglim i sferës përpara banderolës me shkrimin në dialektin katalanas “FCB, më shumë se një klub”.

Griezmann e hodhi më pas topin me saktësi në koshin ku duhej të rrinte. Ai shprehu dëshirën që të fitonte La Ligën, Championsin, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, synime të klubit, dhe synimet e tij.

Siç është bërë traditë, vetë lojtari mori pjesë në përgatitjen e fanellës së tij të personalizuar, në stampimin e mbiemrit. Tashmë, ai mund të quhet i lumtur.

Gjithçka po shkon sipas dëshirës, nëse vjet nuk ishte i bindur dhe vazhdoi me Atletikon, tashmë është lojtar i Barcelonës. Ai dhe familja e tij nisin një aventurë të re, një jetë të re, ndërsa shqetësimi mbetet, sepse suksesi asnjëherë nuk është i garantuar./ABC News Albania 24/7

atleticoo.jpg
ad min10:53 | 17/05/2018

Atletiko e Madridit fiton Ligën e Europës duke mundur 3-0 në finale, Olimpikun e Marsejës. Trajneri Simeone hyn në histori, ndërsa shqetësimi i vetëm është largimi i mundshëm i sulmuesit kryesor, Griezman.

Spektakli nuk vonoi shumë t’ia linte vendin futbollit. Nga muzika e vallja, në stadiumin e Lionit u kalua tek ajo për të cilën ishin mbledhur dhjetëra mijë njerëz, finalja e Ligës së Europës.

Ish-ylli i Francës, Abidal, prezantoi kupën, ndërsa dy finalistët, Atletiko e Madridit dhe Olimpiku i Marsejës, nuk vonuan të dilnin në fushë. Parashikimet ishin të gjitha për spanjollët e trajnerit të dënuar, Diego Pablo Simeone, të cilët nuk zhgënjyen edhe pse nuk e patën aspak të lehtë.

Përballë talentit, entuziazmit dhe lojës sulmuese të marsejezëve të trajnerit Rudi Garsia, u vunë përvoja, klasi dhe karakteri i fortë i Atletikos. Suksesi u bë më i sigurt nga prania në fushë e një lojtari, sulmuesit kryesor të madrilenëve, Antoine Griezmann.

Ishte francezi që shkëlqeu në qytetin ku u rrit dhe në stadiumin, ku kishte vënë këmbë që i vogël. Ai shënoi dy gola, madje dy të parët, dhe ndryshoi rrjedhën e ndeshjes, të cilën francezët e kishin nisur më mirë.

Simeone e ndoqi ndeshjen në një kabinë të izoluar në tribunë, duke qenë i paduruar si gjithnjë. Trajneri argjentinas, me këtë trofe, u barazua me legjendën tjetër Luis Aragones, si tekniku më i suksesshëm i Atletikos, të dy me nga 6 kupa të fituara.

Diego Simeone: “Natyrisht që jam i kënaqur. Një sukses i arritur pas një pune shumë të mirë vit pas viti, dhe ishte një fitore e merituar. E kam thënë gjithnjë, që mënyra më e mirë për të fituar, është duke e provuar gjithnjë e duke punuar fort. Humbëm dy finale Championsi, vjet humbëm gjysmëfinalen e Championsit, por këtë herë patëm një tjetër mundësi për të fituar. Nuk ishte e lehët pasi Marseja e nisi ndeshjen më mirë, por e morëm veten dhe luajtëm një pjesë të dytë shumë të fortë”.

Problemi i madh për Simeonen tani është e ardhmja e Grizemann-it. Besohet se sezonin tjetër sulmuesi do të veshë fanelën e Barcelonës, që është gati të paguajë klauzolën prej 100 milionë eurosh në kontratën e tij. Vetë Griezmann foli vetëm për ndeshjen, në përfundim të saj.

Antoine Grizman: “Ishte kënaqësi të fitoja një trofe këtu, në shtëpinë time. Kam qenë në këtë stadium si tifoz, ndërsa më pas kam luajtur dhe kam fituar për 14 vjet në Spanjë. Më vjen mirë që fituam me golat e mi, por nuk ishte e lehtë, pasi Marseja është një ekip shumë sulmues dhe na detyroi të mbroheshim fort. Për fat, kemi përvojë në finale dhe ruajtëm gjakftohtësinë”.

Grizman u largua nga gazetari pa e lejuar ta pyesë për të ardhmen, por kësaj pyetjeje nuk iu shmang dot Simeone.

Diego Simeone: “Griezmann tregoi atë që ka treguar gjatë gjithë kohës, që është një nga sulmuesit më të mirë të botës. Nuk është hera e parë që e bën. Shpresoj të jetë i kënaqur dhe i lumtur, dhe shpresoj që të qendrojë me ne. Ka mjaft arsye për ta bërë këtë. Gjithsesi, nëse do të rrijë apo jo, kjo është pyetje për të, jo për mua”.

Atletiko mbylli kështu një sezon të vështirë, ku u eleminua nga Championsi dhe nga Kupa e Mbretit, por ku u shpall nënkampione e Spanjës si dhe fitoi një nga dy trofetë e rëndësishëm kontinentalë.

Kjo ishte Liga e tretë e Europës për klubin spanjoll, që u barazua me gjigandët Liverpul, Juventus e Inter, duke mbetur vetëm prapa Seviljes që ka 5 kupa të tilla.

Edicioni mbyllet këtu, ndërsa pritet me ambicie viti i ardhshëm sportiv. Pavarësisht optimizmit, besohet se Griezmann ka luajtur ndeshjen e tij të fundit për Atletikon./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono