antoine griezmann

messi-griezmann.png
Vladimir Prenga08:33 | 22/10/2019

Barcelona dhe Atletico e Madridit kanë gjetur paqen, për çështjen Antoine Griezmann. Federata spanjolle u mjaftua me një gjobë në vlerën e 300 eurove, por nga ana tjetër klubet kanë biseduar dhe kanë gjetur gjuhën e përbashkët.

Klubi kryeqytetas tanimë nuk duhet të publikojë e-mailet e bisedimeve mes katalanasve dhe Griezmann. Barcelonës i ka kushtuar diçka e tillë 15 milionë euro, sikurse raporton El Mundo Deportivo.

Gazeta spanjolle e konfirmon marrëveshjen nga burime pranë klubit të Atletico Madrid, që në fakt mohojnë që të ketë lidhje me çështjen “Griezmann”. Gjithashtu edhe nga ana e Barcelonës pranohet që është nënshkruar një marrëveshje.

Nga kjo marrëveshje katalanasit kanë të drejtën të marrin pesë lojtarë në momentin që klubi madrilen vendos t’i shesë. Mes tyre janë emra si Saul Niguez dhe Jose Maria Niguez. Barcelona do të ketë mundësinë të barazojë ofertën e klubeve të tjera, ose ta rrisë atë për t’i blerë ata lojtarë. Kështu, për momentin ka paqe mes Atletikos dhe Barcelonës. Për momentin… /abcnews.al

Barcelona.png
Igli Nikolli13:15 | 19/10/2019

Barcelona ka zhbllokuar shumë shpejt ndeshjen kundër Eibarit. Kampionët e Spanjës po luajnë në transfertë dhe kanë kaluar në avantazh në minutën e 13-të me anë të Antoine Griezmann.

Sulmuesi francez mori një pasim të gjatë nga Clement Lenglet, avancoi drejt portës dhe nuk e pati të vështirë për të mposhtur portierin vendas. Ky është gol i katërt në kampionat për afrimin e verës nga Atletico Madrid, teksa numëron edhe dy asiste të dhuruara për shokët e tij.

Fitorja e sotme e ngjit Barcelonën përkohësisht në vend të parë me 19 pikë, një më shumë se Real Madrid që luan në mbrëmje përballë ekipit të Mallorcës. /abcnews.al

Griezmann.png
Igli Nikolli17:29 | 17/10/2019

Arsenali theu një rekord negativ përpara dy vitesh. Gunners nuk ia dolën të kualifikoheshin në Champions League pas 20 vitesh, duke humbur shansin për të transferuar një lojtar të madh në Londër.

David Ornstein ka zbuluar prapaskenën e merkatos në një prononcim të dhënë për The Athletic. Gazetari i njohur anglez tregon se si Arsenali ishte pranë afrimit të Antoine Griezmann, por ky transferim nuk ndodhi për faj të… Liverpoolit.

Ekipi i Klopp u rendit i katërti me 76 pikë, një më shumë se Arsenali. “The Reds” u kualifikuan në Champions, ndërsa ekipi i Wenger në Europa League.

“Nëse Arsenali do të kualifikohej në Champions League në sezonin 2016-2017, do të blinte Antoine Griezmann. ‘Topçinjtë’ nuk e arritën objektivin për herë të parë pas 20 vitesh dhe sulmuesi francez nuk lëvizi nga Atletico Madrid”, komenton Ornstein. /abcnews.al

Barcelona-Messi.jpg
Igli Nikolli11:14 | 05/10/2019

Në Francë besojnë te shkëmbimi i bujshëm. PSG dhe Barcelona po mendojnë për një ndërrim lojtarësh, që do i kënaqte të gjitha palët. Le10sport raporton se dy klubet e njohura po shohin mundësinë e një shkëmbimi midis Neymar dhe Antoine Griezmann.

Të dy sulmuesit nuk ndihen mirë në ekipet respektive dhe i tundon provimi i një aventure të re. Braziliani kërkon rikthimin në Katalunjë, ndërsa francezi do të pritej si mbret në Paris.

Neymar dhe Griezmann

Barça do duhet të paguajë edhe disa miliona euro në arkat e kampionëve francezë. Pro këtij shkëmbimi të bujshëm është edhe Leo Messi. Kapiteni i Barcelonës preferonte Neymar në vend të kampionatit të botës gjatë merkatos së verës. /abcnews.al

Griezmann.jpg
Igli Nikolli17:30 | 01/10/2019

Antoine Griezmann është i përqendruar në maksimum te sfida me Interin. Francezi do të zhvillojë nesër në Camp Nou ndeshjen e parë evropiane me Barcelonën në Champions League.

Sulmuesi i kampionëve të Spanjës analizon duelin kundër zikaltërve italianë dhe vlerëson Antonio Conten. Nesër në mbrëmje do të përballet edhe me Diego Godin, shokun e qindra betejave tek Atletico Madrid.

Një duel interesant përballë mikut të ngushtë dhe në fund një koment për formën dhe përshtatjen me ekipin e ri.

INTERI – “Nuk mund të them që mbrojtja e Interit është më e forta me të cilën jam përballur deri tani te Barcelona, por jam i sigurt që Antonio Conte është një trajner shumë i mirë. Ai ka arritur gjithmonë rezultate pozitive.”

GODIN – “Të gjitha përballjet me Godin janë speciale. Diego është miku im dhe një shembull për t’u ndjekur. Ai është nuni i vajzës time, kështu që do të jetë akoma edhe më speciale. Nëse do të kem mundësinë për të përdorur truke për ta zënë në befasi, do ta bëj.”

FORMA – ”Ndihem mirë, por më duhet të përmirësohem ende te lëvizjet me top. Duhet të integrohem edhe më shumë në lojën e skuadrës, por ndihem mirë dhe ndjej besim. Mungon vetëm pak për të parë versionin tim më të mirë.” /abcnews.al

Griezmann-Messi.jpg
Vladimir Prenga14:43 | 26/09/2019

Barcelona ka shpëtuar me një gjobë të vogël për çështjen Antoine Griezmann. Komiteti i Garës ka vendosur një gjobë prej 300 eurosh për klubin spanjoll, ndërkohë që një nga hetuesit propozoi edhe mbylljen e stadiumit. Kjo kërkesë u hodh poshtë, për shkak se një dënim i tillë mund të jepet për shkelje të një tjetër natyre.

Atletico e Madridit kishte denoncuar në lidhje me transferimin e Griezmann dhe synonin të përfitonin shumën e 80 milionë eurove. Ata pretendonin se bisedimet ishin bërë gjatë kohës që klauzola ishte 200 milionë euro, ndërsa firma erdhi në verën e vitit 2019, kur klauzola ishte ulur në 120 milionë euro.

Nënshkrimi i kontratës mes Barcelonës dhe Griezmann, përpara 1 korrikut, nuk provohet dot nga Komiteti i Garës. Komisioni ka marrë të mirëqenë nisjen e bisedimeve në atë periudhë pa njoftim paraprak me shkrim, por nuk konsiderohet një shkelje e rëndë. Kjo edhe për shkak të njoftimit që lojtari i kishte bërë klubit për t’u larguar. /abcnews.com

Griezmann-Messi.jpg
Igli Nikolli16:46 | 25/09/2019

Antoine Griezmann shënoi golin e parë të ndeshjes në fitoren shtëpiake të Barcelonës kundër Vilarreal. Kampionët e Spanjës triumfuan me rezultatin 2-1 dhe kjo ishte rrjeta e tretë e francezit me ekipin e ri (numëron edhe dy asiste).

Në një prononcim për “Movistar TV”, 28-vjeçari tregohet i sinqertë në analizën e tij. Ardhja e disa lojtarëve të rinj kërkon kohën e duhur për përshtatjen e tyre me njëri-tjetrin dhe Barcelona është larg pritshmërive.

Ekipi renditet në vend të katërt me 10 pikë dhe Griezmann, i cili ndihet mirë me 3 golat e shënuar deri tani, zbulon rrugën e vetme drejt përmirësimit dhe sukseseve të ekipit.

“Patëm shumë raste, por nuk arritëm t’i konkretizonim në gola. Mund të bëjmë më shumë se kaq dhe duhet të punojmë fort. Kjo Barcelonë është ende larg versionit të saj më të mirë. Personalisht, e dija që nuk do ta kisha të thjeshtë. Po përshtatem me një tjetër lloj futbolli dhe një rol ndryshe. Gjithsesi, kam arritur të shënoj 3 gola dhe nuk janë pak për një të sapoardhur”, përfundon Antoine Griezmann. /abcnews.al

griezman.png
Vladimir Prenga23:34 | 24/09/2019

Antoine Griezmann shënoi golin e parë në triumfin e Barcelonës kundër Villareal. Sulmuesi francez ishte i pozicionuar në krahun e majtë të ofensivës dhe pranon se ka shumë ndryshime nga Atletico e Madridit te katalanasit.

“Është ndryshe, është një futboll tjetër dhe unë po luaj në një pozicion tjetër. E dija që do të më kushtonte, por do të përmirësohem në çdo ndeshje”, është shprehur Griezmann pas ndeshjes, ndërkohë që thekson se nuk e ka nisur keq.

“Nuk jam aq keq. Kam shënuar tre gola deri më tani. Punoj për ekipin dhe golat e asistet vijnë, atëherë më mirë”, deklaron francezi. Griezmann ka analizuar edhe ndeshjen, teksa vë në dukje mungesën e finalizimit.

“Patëm disa raste të mira shënimi dhe dështuan të finalizonim. Gjithsesi do të ecim përpara. Mund të bëjmë më mirë dhe për këtë duhet të vazhdojmë të punojmë. Ka gjëra të reja këtu dhe duhet të përshtatem. Shumë prej nesh sapo kanë mbërritur këtu dhe përpiqemi të bëjmë më të mirën në grup dhe në fushë. Nuk jemi akoma në maksimumin tonë, por me kalimin e kohës do të jemi më mirë”, është shprehur ylli i Barcelonës. /abcnews.al

griezmann-1.jpg
Vladimir Prenga08:39 | 20/09/2019

Transferimi i Antoine Griezmann te Barcelona u shoqërua me polemika të shumta dhe me kërcënime nga klubi i Atletico Madrid. Këta të fundit pretendonin se katalanasit kishin biseduar me lojtarin e tyre në momentin kyç të sezonit dhe kishin ndikuar në rendimentin e francezit.

Ditën e sotme, El Mundo Deportivo, raporton se ka prova që Barcelona ka biseduar me Griezmann që në muajin mars. Diçka e tillë ka ndodhur përmes postës elektronike dhe për transferimin e tij janë paguar 14 milionë euro komisione, të përfituara nga babai i tij Allan,  motra e tij Maud, avokati dhe një ndërmjetës nga Barcelona, që ka përfituar gjysmën e shumës.

Këto komisione kanë pasur një ndikim të madh në vendimin e francezit për të nënshkruar me Barcelonën. Marrëveshja u mbyll mes palëve, edhe pse Griezmann kishte një kontratë me Atleticon. Ai priti vetëm që klauzola të shkonte nga 200 milionë euro në 120 milionë.

Në artikullin e gazetës spanjolle thuhet se marrëveshja për komisionet u mbyll pikërisht kur Atletico luajti ndeshjet e rëndësishme kundër Juventusit (Champions League) dhe Barcelonës (La Liga). Griezmann pati probleme edhe me menaxherin e tij. Ky i fundit ka nxjerrë edhe emailet dhe Atletico kërkon dënimin e Barcelonës për shkelje të rregullave të transferimeve. /abcnews.al

griezmann-1.jpg
G. P.15:59 | 14/07/2019

Antoine Griezmann prezantohet si lojtari i ri i Barcelonës. Francezi, kampion i botës, shpreson të fitojë titullin në Spanjë dhe Championsin.

Një mbërritje e thjeshtë dhe menjëherë shprehja e emocioneve. Antoine Griezmann u mirëprit dhe u prit nga Barcelona, si lojtari më i ri i ekipit.

“Jam shumë i lumtur, shumë i emocionuar, – ishin fjalët e para të sulmuesit, – mezi po pres të bashkohem me shokët e rinj në stërvitje, pra jam shumë i lumtur”.

Barça u kujdes që të mbante larg tifozët, për shkak të revoltës së tyre pasi Griezmann vjet i ktheu shpinën klubit dhe vazhdoi me Atleticon. Shumë pak përkrahës katalanas patën rast ta përshëndesnin francezin.

“Kjo është një sfidë e re, janë objektiva të rinj, – thotë ai për televizionin “blaugrana”, – shpresoj të vazhdoj të jem i suksesshëm, siç kam qenë me Francën dhe me ish-ekipin tim”.

Prezantimi i tij u bë në ambientet e brendshme të klubit, edhe kjo besohet për ta mbajtur larg tifozëve, për të shmangur ndonjë të papritur. Justifikimi ishte gjetur pasi po ndërrohet tapeti i “Kamp Nout”, ndërsa stadiumi i vogël ishte i zënë nga një aktivitet tjetër.

Të shumtë në numër, në momentin e veçantë, ishin kameramanët, gazetarët dhe fotoreporterët. Nuk pati spektakël me topin në fushë të hapur, por thjesht një xhonglim i sferës përpara banderolës me shkrimin në dialektin katalanas “FCB, më shumë se një klub”.

Griezmann e hodhi më pas topin me saktësi në koshin ku duhej të rrinte. Ai shprehu dëshirën që të fitonte La Ligën, Championsin, Kupën e Mbretit, Superkupën e Spanjës, synime të klubit, dhe synimet e tij.

Siç është bërë traditë, vetë lojtari mori pjesë në përgatitjen e fanellës së tij të personalizuar, në stampimin e mbiemrit. Tashmë, ai mund të quhet i lumtur.

Gjithçka po shkon sipas dëshirës, nëse vjet nuk ishte i bindur dhe vazhdoi me Atletikon, tashmë është lojtar i Barcelonës. Ai dhe familja e tij nisin një aventurë të re, një jetë të re, ndërsa shqetësimi mbetet, sepse suksesi asnjëherë nuk është i garantuar./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono