ankese

kim-jon-un-1-1280x683.jpg
G. P.16:18 | 17/07/2018

Diktatori i Koresë së Veriut si rrallëherë ka kritikuar zyrtarët e një administrate lokale për vonesat në projektet ekonomike. Madje Kim Jong-un pasi vizitoi një hotel turistik është shprehur se vaskat aty ishin më të papastra se një rezervuar peshku.

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka lëshuar një valë të pazakontë kritikash ndaj zyrtarëve lidhur me vonesat në përfundimin e projekteve ekonomike. Zakonisht, liderët e vendit komunist përgëzojnë zyrtarët gjatë vizitave në fabrika. Por këtë herë media shtetërore raportoi se Kim Jong-un mbeti pa fjalë, ndërsa një impjant energjie ishte përfunduar vetëm 70% e tij, si dhe u ankua për vaskat e resorteve turistike, duke thënë se janë më të papastra se një rezervuar peshku.

Pheniani prej shumë kohësh ka nxitur progresin ekonomik si qëllim të dytë sëbashku me zhvillimin e armëve bërthamore. Inspektimi i fundit i Kim Jong-un u zhvillua në katër sajte në afërsi të kufirit me Kinën. Në impjantin e energjisë ai u ankua pse ishte përfunduar vetëm 70% e punës, ndërsa ndërtimi kishte nisur para 17 vitesh.

Ndërkohë, gazeta shtetërore e Koresë së Veriut “Rodong Sinmun” i ka kushtuar 9 faqe këtij problemi në përparimin e projekteve ekonomike. Normalisht këto kritike nuk bëhen apo publikohen në media, të paktën në shumicën e rasteve, për të mbajtur imazhin e vendit perfekt. Por këtë herë, çdo gjë po ndryshon siç duket.

Përtej kësaj, një tjetër problem që ngrenë analistët ndërkombëtar është fati i drejtuesve të këtyre projekteve. Ata shprehen se dyshojnë që drejtuesit e projekteve ose do të vriten ose do të dërgohen në punë të rëndomta./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono