anila denaj

aplikacion-ministrja.jpg
G. P.15:34 | 19/07/2019

Aksioni kundër informalitetit u ndal në Tiranë. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj bëri të ditur se shumë shpejt do të nisë funksionimin një aplikacion ku qytetarët do të mund të denoncojnë bizneset me shkelje.

“Stop informalitetit” vjen në muajin Gusht. Bëhet fjalë për një aplikacion ku konsumatorë apo të punësuar mund të denoncojnë çdo biznes ku konstatojnë shkelje ligji. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj e bëri të ditur ndërsa inspektonte disa sipërmarrje në qendër të Tiranës.

“Të gjithë konsumatorët duhet të na bashkohen në këtë nismë për të sfiduar biznesin e parregullt sepse qëllimi ynë është që ata që tregohen korrekt të mos mbajnë barrën fiskale. Çdo i punësuar mund të denoncojë një biznes nëse ai nuk e ka regjistruar, nëse nuk paguhet mbi bazën e pagës reale, nëse nuk i paguan sigurimet, nuk i paguan tatimet sipas ligjit. Përmes këtij aplikacioni mund të bëhen edhe denoncime nëse konstatohen sjellje abuzive dhe korruptive nga ana e administratës tatimore”.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë kërkoi bashkëpunimin e sipërmarrësve për të garantuar zbatimin e ligjit. Denaj deklaroi e inspektimet në terren për të garantuar konkurrencën e ndershme, rritjen e të ardhurave, si dhe për të luftuar informalitetin nuk do të ndalen./ABC News Albania 24/7

AKSIONI-ANTIFORMALITET-DENAJ.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela19:00 | 18/07/2019

Mos e sfidoni shtetin, respektoni rregullat dhe konkurrencën e ndershme. Apeli vjen nga ministrja e Financave dhe Ekonomise Anila Denaj e i drejtohet bizneseve. Ministrja ishte ne Gjirin e Lalzit ku u ndal aksioni kundër informalitetit. 

Mbi 700 subjekte në vend paraqesin rrezik potencial për evazion fiskal dhe mosregjistrim të punonjësve. Tatimet i  kanë konstatuar gjatë fushatës ndërgjegjesuese ndërmarrë tre muajt e fundit.

“Mbi 453 subjekte në sektorin e produkteve akcizës, 270 subjekte në sektorin e ndërtimit, të cilët janë evidentuar me risk më të lartë dhe për të cilin plani operacional do të vijojë të zbatohet në të gjithë territorin e vendit”.

Ministrja e Financave dhe Ekonomise Anila Denaj e bëri të ditur nga Gjiri i Lalzit ku u ndal në një aksion kundër informalitetit.

Denoncimin e një pronari hoteli në Gjirokastër e solli si shembull.

Kjo është një luftë në mbështetje të biznesit dhe konkurrencës së ndershme u shpreh ministrja Denaj e cila i drejtoi apelin e saj sipërmarrësve. /ABC News Albania 24/7

anila-denaj.jpg
G. P.16:16 | 11/07/2019

Pas deklaratës së kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha se taksa e karburantit do të rritet 200 lekë për litër, ka reaguar ministrja e financave Anila Denaj.

“Një tjetër produkt i një fantazie gjithnjë e më shumë për të ardhur keq! S’ka rritje taksash, s’ka taksa të reja!”, shkruan ministrja Denaj në Twitter sipas të cilës sajesa të tilla i bëjnë vetëm ata që kanë humbur debatin./ABC News Albania 24/7

Foto-Ministrja-19-Qershor.jpg
G. P.12:27 | 19/06/2019

Beteja kundër informalitetit, korrupsionit dhe krimit ekonomik nuk mund të fitohet vetëm me paketa ligjore, gjoba e ndëshkime, por me sjellje profesionale e punonjësve të administratës tatimore e doganore. Kjo ishte deklarata e ministres së Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj gjatë një takimi me drejtues dhe punonjës të tatimeve dhe doganave.

“Mendoj që beteja që kemi të dy palët bashkë në luftën kundër informalitetit, korrupsionit, krimit ekonomik është një betejë që nuk fitohet vetëm me gjoba dhe me ndëshkime. Masat administrative janë të rëndësishme, ato disiplinojnë shkelësit e ligjit, japin mesazhe të caktuara, por nuk mund të jetë e vetmja mënyrë se si ne duhet të çojmë përpara një ekonomi të zhvilluar dhe për më tepër të rrisim formalizimin e ekonomisë dhe objektiva që kanë dy administratat tuaja. Në fakt, objektivi kryesor është sjellja profesionale e punonjësve në administratën tatimore e doganore.

Megjithatë një rëndësi shumë të madhe duhet të ketë përpjekja e gjithsecilit prej nesh për të parandaluar evazionin fiskal dhe krimin ekonomik, të paktën duke ndihmuar biznesin, duke krijuar një qasje më proaktive, me të gjitha instrumentet që të dy qendrat e dy drejtorive të përgjithshme kanë. Kjo do të thotë se do të hyjmë në një diskutim më gjithëpërfshirës me biznesin dhe do të përcaktojmë rregulla të mirë dizejnuara të marrëdhënies me ta, të cilat do t’i komunikojmë në mënyrë që parandalimi të jetë pjesë e punës së  dy drejtorive të përgjithshme përtej reagimi post me inspektime”, tha Ministrja./ABC News Albania 24/7

 

investime.jpg
G. P.17:45 | 30/05/2019

Stimulimi i investimeve dhe siguria juridike e pronës ishin temë e mbledhjes së Këshillit të Investimeve këtë të mërkurë.

Në prani dhe të ministrit të Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi dhe të kreut të Agjencisë Shtetërore të Kadastrës, Artan Lame, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj u shpreh se respektimi i të drejtave të pronësisë dhe regjistrimi i plotë dhe përfundimtar i pronës mbetet sfidë e qeverisjes.

Gjithashtu Denaj theksoi se një qasje koherente ndaj problemeve të pronësisë, konsiderohet thelbësore për ekonominë e një vendi dhe përbën parakusht për stimulimin e investimeve.

Ndërkohë ministrja e Financave dhe Ekonomisë ftoi bizneset të kontribuojnë në draft ligjin e ri të unifikimit të investimeve që ministria ka publikuar për konsultim publik.

Ky projektligj sipas Denajt synon të përmirësojë kushtet dhe ofrojë balancimin e tyre si për investitorët e huaj ashtu edhe për investitorët vendas./ABC News Albania 24/7

anila-denaj.jpg
G. P.13:42 | 01/05/2019

Shqipëria dhe Kanadaja kanë nënshkruar marrëveshjen dypalëshe për njohjen e kontributeve të sigurimeve shoqërore për efekt pensioni. Sipas ministres së Ekonomisë dhe Financave, Anila Denaj nga kjo marrëveshje përfitojnë rreth 60 mijë shtetas shqiptarë që jetojnë në Kanada.

Për të gjithë shtetasit shqiptarë që jetojnë e punojnë në Kanada, Ministria e Ekonomisë dhe Financave jep lajmin e mire për njohjen e kontributeve te sigurimeve shoqërore për efekt pensioni. Ministrja Denaj deklaroi se është firmosur në Kanada marrëveshja dypalëshe që u shërben 60 mijë shtetasve shqiptarë.

“Është firmosur në Kanada një marrëveshje bashkëpunimi mes Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Ministrisë së Financave për njohjen e pensioneve të të gjithë shqiptarëve në Kanada. Janë 60 mijë shqiptarë që përfitojnë nga kjo marrëveshje dypalëshe”, tha ajo.

Kanadaja bëhet vendi i tetë ku shqiptarëve që kanë shtetësi në këtë vend, u njihen si vjetërsi për efekt pensioni pleqërie, vitet që kanë punuar të siguruar në Shqipëri. Që nga viti 2015 Shqipëria ka nënshkruar marrëveshje të tilla me Turqinë, Gjermaninë, Hungarinë, Rumaninë, Maqedoninë, Luksemburgun dhe Belgjikën. Aktualisht qeveria shqiptare është në negociata dhe me 4 vende të tjera ku jetojnë dhe punojnë shtetasit shqiptarë./abcnews.al

DENAJ-DHE-SEFERI-PER-AKSIDENTET-NE-PUNE_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela17:35 | 30/04/2019

195 raste të aksidentimit në punë u shënuan në 2018-ën. Autoritetet thonë se kanë shtuar kontrollet për të verifikuar kushtet e sigurisë.

Aksidentet në punë mbeten shqetësuese pasi vetëm vitin e kaluar u shënuan 195 raste. Gjatë një takimi të Këshillit kombëtar të Punës në Ditën Ndërkombëtare ministrja e Financave dhe Ekonomisë thotë se për këtë shkak janë rritur kontrollet nëpër kompanitë për të parë kushtet e punës.

Anila Denaj, Ministre e Financave dhe Ekonomisë: “Në vitin 2018 janë 195 të aksidentuar në punë. Pjesa më e madhe janë në ndërmarrjet e pordhimit, minierave, dhe sektorin e ndërtimit. Numri i inspektimeve në kompani për aksidente në punë është rritur nga 115 në 162 nga 1 vit më parë”.

Sipas kreut të Inspektoritatit të Punës, vetëm gjatë 3 mujorit të parë të 2019 kane ndodhur 42 aksidente në punë, prej të cilave 13 punonjës kanë humbur jetën.

Arben Seferaj, Kreu i Inspektoriatit të Punës: “Për periudhën janar – mars të 2019 janë regjistruar 42 raste të aksideteve në punë, 43 punëmarrës të aksidentuar ku prej 13 prej këtyre aksidenteve kanë rezultuar fatale për jetën e punëmarrësve. Shënon një ulje  6% nr i punëmarrësve të aksidentuar me të njejtën periudhë të vitit të kaluar.”

Gjatë 3 mujorit të parë të 2019-ës janë inspektuar 3533 subjekte, sipas të cilave 891 punonjës punojnë pa kontrate individuale, kundrejt 191 punëmarrësve pa kontratë.

/ABC News Albania 24/7

anila-denaj.jpg
G. P.22:30 | 18/03/2019

Sipas Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, qeveria shqiptare ka në fokusin e saj nxitjen dhe mbështetjen e eksporteve vendase drejt tregjeve të Bashkimit Evropian, çka përkthehet në rritje të të ardhura për ekonominë.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë deklaron se mbështetja e prodhuesve vendas është prioritet i qeverisë dhe në fokus mbetet rritja e nivelit të eksporteve vendase. Gjatë një vizite në një sipërmarrje në Vlorë, ministrja Anila Denaj tha se do të nxiten eksportet me vendet e BE-së

Anila Denaj, ministre e Ekonomisë dhe Financave: Ne duam të nxisim eksportet, si ato të menaxhuara nga shqiptarët, por edhe të kemi mundësi për ta zgjeruar dhe për të huajt, e rëndësishme është që të mundësojmë sa më shumë punësim. Qeveria shqiptare është e angazhuar edhe në skema të drejtpërdrejta vetëm të fondeve nacionale që i menaxhon me AZHBR, por edhe në skemat e mbështetjes të fondeve të garancisë. Unë dua ta lançoj që këto skema mbështetëse ekzistojnë sot. Janë dy skema mbështetëse nga dy donatorë shumë të rëndësishëm në Shqipëri, BERZH dhe KfW.

Sipas ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, eksportet shqiptare kanë njohur rritje gjatë viteve të fundit, ku gjatë 2018 në total llogaritet të jenë rreth 310 milion lekë, ndërsa 2 mujori i parë i 2019 llogaritet në vlerën e rreth 44 milion lekëve. Vendet ku eksportojmë më shumë janë Italia, Kosova, Spanja, Gjermania dhe Greqia./abcnews.al

foto-2-1280x853.jpg
G. P.13:30 | 25/02/2019

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj zhvilloi një vizitë në Zyrën e Punësimit në Tiranë, ku u njoh nga afër me praktikat e punësimit, kryesisht për të rinjtë.

Sipas Ministres Denaj, zyra e punësimit në kryeqytet ka punësuar rreth 40% të të rinjve deri në moshën 29 vjeç. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë theksoi se duhet t’i kushtohet një rëndësi e madhe edhe shkollave profesionale që nxisin më tej punësimin.

“Ne kemi një rrjet shumë të gjerë shkollash profesionale, nëpërmjet shumë programeve që ministria jonë ndjek, ne nxisim që shkollat profesionale të bëhen sot atraktive për të gjithë personat që kanë mundësinë nesër të punojnë në tregun e punës në profesione shumë tipike, siç ju e thatë, në kërkesat që ka tregu i punës në telekomunikacion, në turizëm e hoteleri dhe mendojmë që shkollat profesionale, me dinamizmin që po marrin, me mbështetjen që po marrin, me fokusin që ka qeveria te zhvillimi i këtyre shkollave profesionale, të gjejnë atë mbështetje studentët që sapo përfundojnë nga niveli i mesëm dhe të arrijnë atë profesionalizëm që kërkohet për tregun e punës”, tha ministrja Denaj.

Ministrja Anila Denaj vlerësoi edhe raportin e krijuar nga zyrat e punës me kompanitë e ndryshme, që ndikon në nxitjen e punësimit të të rinjëve dhe punonjësve të kualifikuar./abcnews.al

opozita-komisioni-i-ekonomise.jpg
G. P.17:59 | 28/01/2019

Anulimi i koncensioneve me Partneritet Publik Privat dhe i ligjit për arsimin e lartë shkaktuan debate në komisionin e ekonomisë dhe financave. Kryetari i këtij komisioni, Arben Ahmetaj, ka deklaruar se gjithçka që miratohet me ligj është e ligjshme.

Ka nisur një përballje e re në komisionin e ekonomisë dhe finanacave.

Jorida Tabaku: Kryetar ky Akt Normativ ka ardhur me firmën tuaj kur keni qenë ministër kështu që unë do ju kërkoja që të paktën këtë seancë mos ta drejtoni ju. Zoti Angjeli mund t’ju ndihmojë në drejtimin e kësaj seance. Ka një konflikt interesi kështu që na lini dhe ne që t’i bëjmë diskutimet me qeverinë dhe ministren e re të Financave. Nuk do ketë ndonjë gjë të madhe për diskutim, por besoj që meqenëse ka ardhur me firmën tuaj do ishte normale që të mos përfshiheshit në drejtimine seancës.

Arben Ahmetaj: Besoj se nuk është konflikt inetresi të diskutosh ligjet, Aktet Normative dhe aq më tepër qoftë aty, qoftë këtu, s’ka konflikt interesi në këtë sallë.

Është ky reagimi i parë i opozitës ndaj kryetarit të ri të këtij komisioni, ish-ministrit Arben Ahmetaj. Arsyeja pse nuk e kanë bojkotuar këtë komisionin është rendi i ditës, ndryshimet e propozuara në buxhetin për arsimin nga Lëvizja Socialiste për Integrim. Sipas deputetëve demokratë zgjidhja është tek anulimet e koncensioneve me Partneritet Publik Privat.

Jorida Tabaku:  Edhe unë doja shumë që t’i uroja ministres suksese në punën e saj. Fatkeqësisht në situatën ku ndodhemi zonja ministre nuk mund të bëjë asgjë dhe ne si opozitë presim që nëse do kishte masa për të marrë do shikojmë punën e saj nëse do fillojë me anulimin e koncesioneve, nëqoftëse mund të shikojë disa nga politikat fiskale jam e sigurt që nuk mund të bësh asgjë nga këto. Po të ishte 2013-a do kishte uruar ndryshe dhe do kishe shpresuar shumë të bëhej një ndryshim në Ministrinë e Financave, por fatkeqësisht nuk ia del dot.

Edmond Spaho: Tani mos të përpiqemi të veprojmë si struci. Ju apo i anuloni këto PPP-të e pakërkuara në Korrik? Do t’i anuloni. Pse? Sepse kanë dhënë efekt negativ se ndryshe do të vazhdonit ju siç keni bërë këto pesë vite në qeverisje.

Arben Ahmetaj: Çdo gjë që kalon me ligj është e ligjshme.

Zgjidhjen e ofron ministrja e re e Financave, Anila Denaj, me objektivat kryesorë që mundëson Akti Normativ i Buxhetit 2018 ku përfshihet edhe infrastruktura në arsim.

Anila Denaj: “Financimi i konvikteve të studentëve në Bashkinë Tiranë, në masën 300 milionë lekë (MAS); Financimi i Stadiumit të Kukësit, përmes grantit të sportit në MASR, në masën 200 milionë lekë; Financimi i investimit për Kampusin Universitar Durrës, në masën 150 milionë lekë (MAS)”.

Përballje e parë ishte edhe midis ministres dhe atij që ka zëvendësuar.

Arben Ahmetaj: Ministre si procedurë. Edhe unë kur isha aty e merrja si leje nga ish-kryetari që zv/kryeministër dhe e pyesja. I thosha “zoti kryetar mund të flas”? ai shikonte nga zonja Tabaku dhe më jepte leje.

Anila Denaj: E drejtë dhe gjithçka është mbajtur shënim.

Në fund gjithçka shkoi sipas axhendës së mazhorancës.

Jorida Tabaku: Në mendimin dhe në gjykimin tonë duhet anuluar ligji i arsimit të lartë dhe nisur një diskutim për atë ligj. Së dyti zbatimi i plotë i ligjit të arsimit të lartë duke marrë parasysh dhe kostot financiare dhe dyfishimin e buxhetit.

Arben Ahmetaj: Çfarë po bëni? Po vini po kërkoni njjë gjë që është bërë. Vini këtu dhe thoni do ulim tarifat. Ej, tarifat janë ulur. Ne po ja dërgojmë propozimet Këshillit të Ministrave do presim dhe do bëjmë një diksutim të hapur./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono