Angela Merkel

angela-merkell.jpg
G. P.22:37 | 18/09/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se vendimi i Gjermanisë për hapjen e negociatave varet nga Bundestagu. Merkel tha se qeveria e saj ka bërë një rekomandim pozitiv, por ka refuzuar të flasë në emër të vendeve të tjera qe njihen si skeptike për këtë proces.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se qeveria e saj e ka bërë rekomandimin sa i takon hapjes së negociatave të anëtarësimit me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministren serbe Brnabiç, Merkel ka thënë se tani i takon Parlamentit gjerman që të thotë fjalën e fundit.

“Aktualisht po vijojnë bisedimet në Bundestag. Në Gjermani është Bundestagu që duhet të bjerë dakord për të filluar negociatat e anëtarësimit. Qeveria gjermane ka bërë rekomandime pozitive me specifikat e veta për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, por nuk mund të them paraprakisht rezultatin e vendimit të Bundestagut”.

E pyetur nga mediat, Merkel ka refuzuar të flasë në emër të vendeve të tjera, si Franca apo Holanda.

“Nuk mund të them asgjë për vendet e tjera. Ato shtete do vendosin vetë”.

Vendimi për hapjen ose jo të negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pritet të merret në Tetor. Deri më tani në avantazh ndodhet shteti maqedonas, për shkak të arritjes së marrëveshjes së emrit me Greqinë./ABC News Albania 24/7

angela-merkel.jpg
G. P.22:24 | 17/09/2019

Duke reaguar në lidhje me situatën në Lindjen e Mesme, kancelarja Angela Merkel ka deklaruar se një marrëveshje bërthamore me Iranin është mënyra e vetme për të ulur tensionet. Nga ana tjetër, Merkel ka kritikuar planin e aneksimeve të shpallur javën e kaluar nga kryeministri izraelit Netanyahu.

Kancelarja gjermane Angela Merkel bëri thirrje ditën e martë që vendet e Perëndimit të kthehen në marrëveshjen ndërkombëtare që frenon aktivitetet bërthamore të Iranit, si mënyra e vetme për të çtensionuar situatën në Lindjen e Mesme.

“Mendoj se mënyra e duhur për të ndalur Iranin që të pajiset me armë bërthamore është krijimi i një blloku tek i cili duhet të aderojmë të gjithë”, deklaroi Merkel gjatë një konference për shtyp me mbretin Abdullah të Jordanisë.

Megjithatë, vijoi ajo, ka edhe çështje të tjera për të cilat Irani është përgjegjës, si programi i raketave balistike dhe roli i tij në Siri.

“Në ditët e fundit tensionet në rajon janë përshkallëzuar dhe Gjermania do të jetë gjithmonë në favor të çtensionimit përmes zgjidhjeve afatgjata dhe proceseve politike”, vijoi Merkel.

Ndër të tjera, kancelarja kritikoi planin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të aneksuar kolonitë hebraike në Bregun Perëndimor, duke thënë se dëmton negociatat e paqes me palestinezët.

“Qeveria gjermane mbështet një zgjidhje të negociuar ndërkombëtarisht, me formulën e dy shteteve. Aneksimet janë gjithmonë të dëmshme dhe nuk ndihmojnë, ndaj ne nuk biem dakord”, tha Merkel.

Nga ana tjetër, mbreti Abdullah i Jordanisë u shpreh se, plani i njoftuar nga Netanyahu është një katastrofë që pengon çdo përpjekje për një zgjidhje paqësore me dy shtete./ABC News Albania 24/7

angela-merkel-1.jpg
G. P.10:44 | 13/09/2019

Kryeministri Rama është sot në Berlin ku u takua me kancelaren Merkel. Kreu i qeverisë shqiptare tha pas takimit se kishte marrë vlerësime pozitive nga Merkel, të cilën e quan një mike të vërtetë. Vetë kancelarja gjermane ndau një foto me ndjekësit, duke thënë se Edi Rama është edhe artist dhe i kishte dhuruar librin e tij të fundit.

18 Tetori është afër dhe Edi Rama po shfrytëzon edhe ditët e fundit për të marrë një dritë jeshile për hapjen e negociatave. Pas Pragës, kryeministri shqiptar shkoi në Berlin ku zhvilloi një takim me kancelaren Angela Merkel. Pas bisedës 50 minutëshe, Rama u shpreh optimist, duke thënë se kishte marrë mbështetje nga një mike e vërtetë për hapjen e negociatave.

“Në Kancelarinë Federale për të kërkuar PO-në për Shqipërinë. Shumë i inkurajuar nga vlerësimet dhe predispozita pozitive ndaj Shqipërisë e kancelares Merkel. Mike e vërtetë”.

Edhe kancelarja Merkel ndau me ndjekësit e saj në rrjetet sociale takimin me Edi Ramën. Por ndryshe nga Rama, Merkel është fokusuar tek libri që i është dhuruar.

“Kancelarja Merkel mirëpriti Edi Ramën, kryeministër i Shqipërisë. Politikani është gjithashtu një artist dhe i solli kancelares librin e tij të fundit si një suvenir”, shkruhet në faqen e kancelares në Instagram.

Pak më vonë, në faqen zyrtare të kancelarisë, u publikua një njoftim për takimin.

“Kancelarja priti të premten Kryeministrin shqiptar Edi Rama në Kancelarinë Federale. Bisedimet e saj u përqendruan në marrëdhëniet bilaterale, por edhe në çështjet e politikës evropiane dhe çështjet rajonale. Në fund të Shtatorit, Bundestagu do të vendosë nëse kancelarja Angela Merkel mund të pranojë hapjen e negociatave të anëtarësimit në BE me Shqipërinë në samitin e BE në mesin e Tetorit”.

Më herët, Edi Rama zhvilloi dhe një bashkëbisedim me Komitetin e Çështjeve Europiane të Bundestagut. Kryeministri e vlerësoi takimin si të hapur dhe pozitiv.

“Në Komitetin e Çështjeve Europiane të Bundestagut për të kërkuar PO-në e parlamentit gjerman për Shqipërinë. Bashkëbisedim i hapur dhe pozitiv”.

Vendet skeptike që ende nuk janë shprehur janë Franca dhe Holanda. Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë do të merret në mes të Tetorit.

/ABC News Albania 24/7

angela-merkel.jpg
G. P.10:07 | 13/09/2019

Gati një gysmë ore zgjati “ekskursioni” i Angela Merkelt nëpër temat e mëdha të politikës botërore gjatë fjalimit në debatin e përgjithshëm në Bundestag (11.09). Për 15 minuta me radhë ajo u pa të ngjitej ngadalë në luaneshën e politikës globale, por pas disa ngecjeve në përshkrimet e realitetit gjerman u mblodh në fund si një mace në tabanin e fakteve.

Çfarë mund të realizojë ende ky koalicion?

Edhe pse Merkel, “liderja e botës së lirë”, në çështjet e mëdha si marrëdhëniet transatlantike dhe përgjegjësinë e Gjermanisë për multilateralizmin përpiqet të tregojë, “se cilat janë pritshmëritë ndaj nesh”, ajo vetë e di, se këto nuk ka për t’i realizuar dot një koalicion me socialdemokratët në krizë të vazhdueshme. Sepse jo vetëm tema e njohur, arritja e 2% të shpenzimeve të buxhetit për NATO-n, mbetet një temë e pa kompromis për socialdemokratët, pavarësisht, se sa e dëmton kjo marrëdhënien me qeverinë e Trumpit.

Nëse Merkel paralajmëron, se Europa në zgjidhjen e konflikteve në botë duhet “të lerë gjurmët e saj”, madje të “bëhet më prezente” në Siri, Partia Socialdemokrate përgjigjet me armën parimore. Sepse pikërisht tek tema e Sirisë luhet edhe një dramë e madhe e koalicionit, krahas luftës kundër IS-it. Pas dyerve të mbyllura debatohet fort, nëse do të vazhdohet mandati gjerman për avionët zbulues gjermanë kundër IS-it, mandat që përfundon në fund të tetorit. Të qenurit “prezent” ka pamje tjetër.

Shumë kurajoz madje të duket njoftimi i Merkelit, se Gjermania “do të japë kontributin e saj” që Libia të mos kthehet në një Siri të dytë. Prej vitesh Gjermania druhej të konfrontohej me Italinë dhe Francën, dy lojtarët kryesorë me përplasje interesash aty. Por tani, kur qeveria e përkohshme libiane, e mbështetur nga OKB rrezikon të zhytet plotësisht në kaos, Merkel paralajmëron nga një tjetër “luftë përfaqësuese”, dhe e shikon si “detyrën tonë” të pengohet pikërisht kjo. Por vështirë të përfytyrohet, se cilat vepra konkrete do të ndjekin këto fjalë me partnerin e saj të koalicionit.

Deutsche Welle Michaela Kuefner, TV Portrait (DW/B. Geilert)

Gjermania ngec tek teknologjia

Pas SPD-së, kancelarja nuk mund të fshihej më, kur erdhi fjala tek një problem tjetër: Gjermania nuk është në nivelin e kohës për sa i përket teknologjisë. “Këtë duhet ta pranojmë”, tha Merkel gati me zë të ulët duke pasur parasysh Kinën. Për të shtuar më tej, që mbrojtja e klimës dhe digjitalizimi janë çështjet kardinale që do të vendosin për mirëqenien e Gjermanisë në të ardhmen. Por këto tema, Merkel i kishte cekur që në fillim të mandatit të parë si kancelare – para 14 vjetësh. Me sa duket shumë punë kanë mbetur pa u bërë. “Për momentin nuk është problemi tek mungesa e parave”, sipas Merkel. Gjermania ka problem me kapacitete planifikuese.

Pra, para të taksapaguesve ka boll në zyrat e financave gjermane. Që megjithatë nuk bëhet shumë, kjo ka arsye të tjera. Ashtu si edhe për disa nga ambiciet e rëndësishme të kancelares në politikën e jashtme – ato do të mbeten të parealizuara në muajt e mbetur të qeverisjes së koalicionit të madh./DW

merkel.jpg
G. P.09:33 | 12/09/2019

Mbrojta e klimës, digjitalizimi, siguria nacionale… janë vetëm disa nga sfidat, për të cilat foli Angela Merkel në Bundestag. Në veçanti ruajtja e klimës konsiderohet si sfidë e madhe.

Kancelarja Angela Merkel ka kërkuar në Bundestag miratimin e masave për ruajtjen e klimës. “Nëse duam një ruajtje më të mirë të mjedisit dhe të klimës, atëherë duhet të ndajmë më shumë para”, tha ajo në debatin e përgjithshëm në Bundestag për buxhetin vjetor. Injorimi i kësaj çështjeje do të kushtonte edhe më shumë para. “Heshtja nuk është alternativë”, tha ajo

Merkel theksoi se vendimi duhet të merret më 20 shtator. Ndërsa ruajtja e mjedisit duhet të mbështetet tek inovacionet dhe mekanizmat e ekonomisë së tregut. Merkeli tha se duhet të gjenden zgjidhjet e duhura për ruajtjen e klimës dhe zvogëlimin e emetimit të dioksidit të karbonit në ajër. Njëkohësisht duhen gjetur zgjidhje që e mbështesin zhvillimin ekonomik. Kjo mund të bëhet përmes energjisë së ripërtëritshme.

Gjermania duhet të investojë më shumë në inteligjencën artificiale, mendon kancelarja. Ndërsa Evropa duhet të forcojë disa segmente, ku SHBA dhe Azia janë në përparësi. Sa i përket digjitalizimit, Merkel mendon se Evropa duhet të angazhohet më shumë në këtë drejtim, sepse disa pjesë të tjera të botës janë në epërsi.

Bundestag | Haushaltsdebatte | Finanzminister Olaf Scholz mit Kanzlerin Merkel (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)

Merkel kërkon forcimin e rolit të Evropës

Merkel theksoi se në Gjermani duhet të ketë zhvillim të barabartë në të gjitha rajonet. Zhvillimet mes rajoneve rurale dhe urbane janë të ndryshme. “Këtu duhet të gjejmë përgjigjet përkatëse.” Këtu bën pjesë edhe përkujdesja mjekësore.

Kancelarja kundërshton me vendosmëri racizmin, duke kërkuar “zero tolerancë” ndaj urrejtjes, racizmit dhe përkufizimeve ndaj njerëzve të tjerë. Ajo ka denuar ashpër sulmet e fundit ndaj hebrenjve dhe të huajve.

Kancelarja gjermane kërkon një rol edhe më të fuqishëm të Evropës në fushat e sigurisë dhe mbrojtjes në botë. Evropa duhet të zhvillohet më shpejt në “fushën e sovranitetit”. “Evropa duhet të luajë një rol më të rëndësishëm edhe në zgjidhjen e problemeve dhe konflikteve.” Bashkimi Evrpopian do të dobësohet me daljen e Britanisë së Madhe. Por kjo do të thotë se BE duhet të zhvillojë forca të reja.

Bundestag - Generaldebatte | Alexander Gauland (Getty Images/AFP/J. MacDougall)

Gjermania duhet të përgatitet për ndarjen e një sasie më të madhe parash për mbrojtje. Nuk ka automatizma, si në kohën e Luftës së Ftohtë, kur SHBA kishte një rol mbrojtës për evropianët, tha Merkel. Ndaj është me rëndësi që Gjermania të mbajë premtimet e veta për ngritjen e përqindjes së fondeve që duhet të ndajë për nevojat e NATO-s.

Kritikat e AfD

Shefi i deputetëve të AfD në Bundestag, Alexander Gauland, ka kritikuar qeverinë federale për një politikë aksioniste në ruajtjen e klimës si dhe për qëndrimet e saj për politikën e mbrojtjes. “Në vitin 1945 ne kemi qenë djalli i botës, e tani duam të jemi shembull”, tha Gauland. Ndërkohë që, sipas tij, Gjermania nuk mund të jetë fuqi relevante për ruajtjen e klimës. Gaulandi kritikon qeverinë edhe për hapjen e dyerve për “ardhjen masive të të huajve nga mbarë bota”.

Ekologjistët dhe liberalët ofrojnë bashkëpunim

Bundestag - Generaldebatte | Katrin Göring-Eckardt (picture-alliance/dpa/K. Nietfeld)

Shefja e deputetëve ekologjistë në Bundestag Katrin Göring-Eckardt tha se kjo parti është e gatshme për negociata, kur bëhet fjalë për ruajtjen e klimës dhe mjedisit. “Duhet të pushoni me fjalime dhe të filloni punën”, tha Göring-Eckardt. Politika e “zeros së zezë”, që nënkupton mos futjen në borxhe të reja, ishte temë debati në fjalimin e  shefit të liberalëve Christian Lindner. Ministri i Financave Olaf Scholz është duke shpenzuar para më shumë sesa që ka në dispozicion, tha ai. “Nga zeroja e zezë ai ka bërë një zero të kuqe”, mendon Lindner. Por edhe ai kërkon konsensus në politikën ndaj klimës. Majtistët kritikuan qeverinë për një politikë jo sociale dhe për dallimet tepër të mëdha mes shtresave të ndryshme./DW

angela-merkel.jpg
G. P.19:05 | 06/09/2019

Kancelarja Angela Merkel ka nisur një vizitë zyrtare në Pekin, ku ka përcjellë mesazhin që të zgjidhet sa më parë konflikti tregtar SHBA-Kinë. Merkel bëri thirrje për një fazë të re marrëdhëniesh Kinë-BE, pavarësisht qëndrimit të Amerikës për tarifat.

Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi të premten, në ditën e parë të vizitës në Pekin se lufta tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ka prekur të gjithë botën dhe shprehu dëshirën që ajo të marrë fund së shpejti.

Kompanitë gjermane janë dëmtuar nga konflikti SHBA-Kinë dhe ekonomia më e madhe e Europës pësoi një kontraktim në tremujorin e dytë të vitit, e dobësuar nga rënia e eksporteve dhe me ekspertët që paralajmërojnë se po hyn në recesion.

Por ndërsa presidenti Donald Trump u ka bërë presion kompanive amerikane që të mbyllin operacionet e tyre në Kinë dhe të prodhojnë produktet e tyre në shtëpi, Merkel shprehu dëshirën që të nisë një fazë të re në marrëdhëniet mes Bashkimit Europian dhe Kinës.

“Ne shpresojmë se do të arrihet një zgjidhje për përplasjen tregtare me Uashingtonin, pasi ajo ka prekur të gjithë në mbarë botën”, tha Merkel në prani të kryeministrit kinez Li Keqiang në Pekin.

Kina dhe Shtetet e Bashkuara pritet të rinisin bisedimet e nivelit të lartë muajin e ardhshëm në Uashington. Gjatë qëndrimit në kryeqytetin kinez, Merkel insistoi për një marrëveshje investimesh mes Europës dhe Pekinit.

Ajo tha se Gjermania i mirëpret investimet e kompanive kineze, por shtoi se Berlini do të tregohet i kujdesshëm kur të bëhet fjalë për investimet në sektorët strategjikë, përfshirë infrastrukturën.

Nga ana e tij, kryeministri Li Keqiang tha se shpreson që Gjermania të pranojë më shumë kompani kineze dhe të lehtësojë rregullat e eksportit për disa kategori produktesh. Në gjysmën e parë të vitit Gjermania dhe Kina patën një shkëmbim tregtar mallrash me vlerë 100 miliardë dollarë./ABC News Albania 24/7

mitsotakis-1.jpg
G. P.09:47 | 29/08/2019

Suksesi i parë i Kyriakos Mitsotakisit ishte fitorja në zgjedhje në korrrik dhe marrja e pushtetit me shumicë absolute, që është hera e parë me kët rezultat që pas shpërthimit të krizës së borxheve në vitin 2009. Në javët e para në pushtet kryeministri i ri konservator ka arritur të dëshmojë prezencë. Por a kanë mbetur dyshimet ndaj bankave greke? Mitsotakis pohon se klientët nuk kanë nevojë të tërheqin paratë e tyre nga bankat me 1 shtator. Ndërkohë që Mitsotakis ka ndërprerë pushimet dhe ka shkuar tek zjarret në male për t’u njohur me gjendjen në vendngjarje.

Kryeministri i ri ka premtuar në radhë të parë se do të kontrollojë qarkullimin e kapitalit në banka. Me 2015 qeveria e mëparshme e kryeministrit majtist Alexis Tsipras ka futur kufizime në tërheqjen e parave, për të mbrojtur bankat vendase nga kapitali i jashtëm. Masat janë zbutur ndërkohë dhe në fillim të vitit 2019 ministri i Financave Eucleid Tsakalotos premtoi mundësinë e heqjes së plotë të kontrollit. Tani Tsakalotos mendon se veprimi i Mitsotakisit është i drejtë, por vetëm hapi i fundit që ka të bëjë me planet financiare. Zëdhënsi i Ministrisë së Financave reagoi menjëherë me fjalët se majtistët nuk duhet të luajnë rolin e shpëtimtarit. “Të dyja palët kanë nga pak të drejtë”, thotë për DW, Jorgos Tzogopoulos, publicist dhe docent për marrëdhëniet ndërkombëtare. Ai pranon se qeveria e majtë ka arritur në vitin 2015 të rikthehet në politikën realiste, gjë që ka efekte pozitive edhe sot. Nga ana tjetër, pas fitores së konservatorëve kanë rënë çmimet e bonove të thesarit në nivelin më të ulët, që do të thotë se tregu i beson konservatorëve.

Çështja e borxheve

Vetëm pak pas nisjes për Berlin, kryeministri i ri mbatjti një konsultim urgjent me ministrat e vet. Më së shumti u bisedua për ligjin e investimeve dhe reformat e përgjithshme. Mitsotakis do të angazhohet për lehtësime në borxhe. Gjatë fushatës ai ka premtuar një rritje ekonomike prej 4% në vit, që do ta lehtësonte edhe pozitën e kursimeve të përcaktuara. E vërtetë? “Nuk e besoj se partnerët evropianë do t’i përgjigjen pozitivisht qeverisë greke”, thotë ekonomisti Kostas Stoupas, në bisedë me DW. Mitsotakis dëshiron që me reforma të mundësojë uljen e kursimeve në dy vitet e ardhshme. Ministri i Financave Christos Staikouras deklaroi të mërkurën (28.8.) për gazetën Handelsblatt: „Kjo qeveri i ka pranuar detyrimet që ka marrë vendi ynë. Premtimet do të realizohen”.

Megjithë kursimet e rrepta, Mitsotakis pretendon rritjen e konsumit. Ai ka përgatitur edhe reforma të caktuara në këtë drejtim, që parashikojnë uljen e dukshme të tatimeve për personat që nuk fitojnë shumë. Duket se financimi është i mundur, sepse qeveria e mëparshme ka lënë në arka një rezervë prej 35 miliardë euro.

Paralajmërimet e SYRIZA

Por në një pikë, partia e majtë SYRIZA nuk i kursen kritikat: Mitsotakis prezantohet me dëshirë si një politikan i Law-and-Order (Ligjit dhe rendit). Këtë e kanë dëshmuar policët grekë gjatë një ndërhyrje në qendër të Athinës kundër aotonomëve Exarcheia. Gjatë këtij aksioni u kontrolluan familje të tëra që kanë jetuar atje. „Aksioni kundër fëmijëve me forca të blinduara policore është turp për demokracinë”, thotë një zëdhënës i SYRIZA.

Tsipras tërheq vëmendjen ndaj aksioneve të të djathtëve në vend. Ai pohon madje, se Mitsotakisi është në nivel të njëjtë me ekstremistët e djathtë në Greqi. Këtë e dëshmon edhe fakti se një person si Makis Voridis, themelues i dikurshëm i grupeve nacionaliste, tani është ndër njerëzit e tij. Eksperti Tzogopoulos pohon, se kryeministri i ri angazhohet për më shumë siguri, por kjo nuk do të thotë se ai ndjek një politikë të ekstremizmit të djathtë. Këtë e provon, sipas tij, vizita e ministrit të Bujqësisë Voridis Reue në muzeun hebre, ku ai ka kërkuar falje për deklarimet e tij të mëparshme antisemitiste./DW

skynews-merkel-johnson_4751279.jpg
G. P.22:35 | 21/08/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka pritur të mërkurën në një takim kryeministrin britanik Boris Johnson, të cilit i ka ofruar 30 ditë kohë për të gjetur një alternativë ndaj opsionit të kufirit irlandez. Nga ana e tij, Johnson ka pranuar afatin dhe faktin se topi tashmë është në fushën e Londrës.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar të mërkurën lidhur me Brexit se një alternativë ndaj kufirit irlandez mund të gjendet brenda 30 ditëve. Duke folur në një konferencë për shtyp përkrah kryeministrit britanik Boris Johnson në Berlin, kancelarja nënvizoi se i takon Mbretërisë së Bashkuar që ta ofrojë këtë alternativë, e cila sipas saj duhet të jetë funksionale.

Nga ana e tij, kryeministri britanik deklaroi se është i kënaqur me afatin, sipas tij të vështirë, që ka propozuar kancelarja. Ai e pranoi faktin se “barra” tashmë i takon Britanisë, por tha se beson se ka hapësirë të mjaftueshme që mes palëve të arrihet një marrëveshje e re.

Merkel dhe Johnson po takohen në Berlin një ditë pasi shefi i Doëning Street i shkroi një letër liderëve europianë, ku u kërkonte shmangien e kufirit irlandez pas daljes së Britanisë nga BE-ja.

Ekzistenca e një kufiri të tillë do ta bënte Irlandën e Veriut të lidhur me disa rregulla të Unionit që kanë të bëjnë me tregun e përbashkët. Gjithashtu, ajo do ta mbante Mbretërinë e Bashkuar në doganën e përbashkët me Europën dhe të lidhur me ligjet e saj për konkurrencën.

BE ka përsëritur disa herë se marrëveshja e tërheqjes e negociuar nga ish-kryeministrja May, që përfshin kufirin me Irlandën e Veriut, nuk mund të rinegociohet. Por në konferencën për shtyp, Merkel nënvizoi se alternativa ndaj kufirit kërkon qartësi absolute, pasi nga ajo varet marrëdhënia e ardhshme mes Londrës dhe Brukselit.

Nga ana e tij, Xhonson u përgjigj: “Ju keni të drejtë kur thoni se barra është mbi ne për të prodhuar këtë zgjidhje dhe është pikërisht ajo çka ne duam të bëjmë”, tha Xhonson. Ai u shpreh mëse i kënaqur me afatin 30-ditor të ofruar nga Merkel për të arritur zgjidhjen e kërkuar./ABC News Albania 24/7

bashkimi-eurpian.jpg
G. P.16:20 | 20/08/2019

Kosova do të marrë pjesë në mbledhjen jo formale të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Europian, pas ftesës së Mogherinit. Samiri do të zhvillohet në datat 28-29 Gusht në Helsink. Ndërkohë kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi se Bashkimi Europian nuk mund të jetë i plotë pa Ballkanin Perëndimor.

Kryediplomatja në largim e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka ftuar të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Kosovën, në mbledhjen joformale të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që më 28 dhe 29 Gusht do të mbahet në Helsinki. Ndërkohë, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka deklaruar në Hungari se Evropa vërtet do të bashkohet kur të gjitha vendet e Ballkani të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian.

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Federica Mogherini, ka vendosur që në takimin e fundit jozyrtar të Këshillit të Bashkimit Evropian, ku ajo do të jetë kryesuese, në vend të vendeve kandidate të ftojë të gjithë partnerët evropianë nga rajoni i Ballkanit, përfshirë këtu edhe Kosovën dhe Bosnjë e Hercegovinën. Me këtë rast një zëdhënës i saj ka saktësuar se në mbledhje do të bisedohet për bashkëpunimin rajonal.

“Partnerët nga Ballkani Perëndimor janë ftuar në mbledhjen joformale  të ministrave të Jashtëm  në Helsinki, kah fundi i muajit, për shkak të diskutimit të rëndësishëm  se sit ë përparohet në bashkëpunimin rajonal”, i ka deklaruar zëdhënësi i BE-së agjencisë serbe të lajmeve Tanjug. I pyetur nëse ftesa për Kosovën që nuk ka statusin e vendit kandidat nënkupton edhe ndryshimin e qëndrimit, përgjigja e zyrtarit evropian është se kjo është bërë për shkak të ‘domosdoshmërisë dhe leverdisë së pjesëmarrjes së të gjitha shteteve nga rajoni.

“Fjala është për  një diskutim jofomal për të gjitha aspektet e përbashkëta të jashtme e të sigurisë së bashkëpunimit rajonal dhe është e domosdoshme dhe me leverdi pjesëmarrja e të gjithë partnerëve”, citohet të ketë deklaruar zëdhënësi i BE-së, për agjencinë serbe të lajmeve.

Ndërkohë, kancelarja gjermane, Angela Merkel se “Evropa do të bashkohet vërtet kur të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor të bëhen anëtare të Bashkimit Evropian”.

Këto komente zonja Merkel i bëri  në Hungari ku mori pjesë në shënimin e 30-vjetorit të të ashtuquajturit “pikniku pan-evropian”, një ngjarje simbolike kjo që çoi në eksodin masiv të banorëve të Gjermanisë Lindore në Perëndim, rënien përfundimtare të ‘Perdes së Hekurt’ dhe afrimin e Evropës Perëndimore dhe Lindore./ABC News Albania 24/7

mitsotakis.jpg
G. P.17:52 | 19/08/2019

Një mbështetje për lehtësimin e masave shtrënguese ndaj Greqisë. Është ky objektivi kryesor i vizitave zyrtare të kryeministrit grek Mitsotakis në Berlin dhe Paris.

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të vizitojë këto ditë Parisin dhe Berlinin, në një përpjekje për të siguruar mbështetjen e presidentit Makron dhe kancelares Merkel, në projektin e Athinës për të zbutur shtrëngesën e imponuar nga kushtet e kreditorëve.

Një nga akset bazike të politikës së kryeministrit të ri grek është se vendi nuk mund të zhvillohet ekonomikisht, nëse nuk rishikohen disa prej këtyre kushteve. Por nga ana tjetër, ai është i ndërgjegjshëm se kjo nuk mund të realizohet nëse partnerët e Greqisë nuk tregojnë mirëkuptimin e nevojshëm.

Mitsotakis synon t’i bindë dy liderët e fuqishëm europianë, për vendosmërinë e qeverisë së tij që të zbatojë reformat e domosdoshme për të cilat ka nevojë Greqia. Për këtë qëllim, kryeministri grek do të ketë në valixhen e tij diplomatike paketën e plotë të reformave të ideuara nga qeveria e dalë pas zgjedhjeve të 7 Korrikut.

Madje, për ta paraqitur si fakt të kryer këtë vendosmëri, para fluturimit të kryeministrit, në parlament do të jenë depozituar për votim dy projektligje që këtu konsiderohen si tepër të rëndësishme.

Dy draftet parashikojnë masa që favorizojnë tërheqjen e investimeve, si dhe uljen e taksa tatimeve./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono