Angela Merkel

ramna-dhe-macron.jpg
G. P.21:24 | 04/05/2019

Samiti i Berlinit ishte zhvillimi gjeopolitik që testoi tensionin politik në Shqipëri. Kryeministri Rama mbajti një profil të ulët publik mbi atë samit që pati në fokus marrëdhënien Kosovës Serbi, si pjesë e shqetësimit Europian për të patur stabilitet në rajon. Në Tiranë, Lulzim Basha artikuloi për herë të parë kërkesën për shtyrje të zgjedhjeve, ndërsa presidenti Meta deklaroi se nuk mund të ketë zgjedhje me standarde pa opozitën. Vetë Kryeministri i ndjek jo pa vëmendje ato lëvizje.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Angela Merkel dhe Emmanuel Macron mblodhën të hënën e 29 Prillit në Berlin udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, për një takim informal. Formati ishte ai i Procesit të Berlinit të Gushtit 2014, iniciativë e kancelares gjermane. Franca e Gjermania, pavarësisht ulje-ngritjeve ndër vite në marrëdhënien e tyre, njihen motori i ndërtimit të Europës.

Madje miqësia franko gjermane është një nocion i njohur diplomatik, i zhvilluar paralelisht me Bashkimin Europian. Në Janar të këtij viti Merkel e Macron nënshkruan një traktat bashkëpunimi, që u pa si një thellim i marrëveshjes historike të Elysee të vitit 1963 mes presidentit Charles de Gaulle dhe kancelarit Konrad Adenhauer, për ta kthyer bashkëpunimin franko-gjerman në një realitet të përditshëm.

Merkel e Makron kanë marrë përsipër rajonin tonë e në modelin e marrëveshjes së suksesshme mes Athinës e Shkupit, synojnë një të ngjashme mes Kosovës e Serbisë. Por në atë samit dy vende të rajonit, Shqipëria e Maqedonia e Veriut janë në pritje për të dytin vit radhazi dritën jeshile për hapjen e negociatave të antarësimit. Dukshëm ky nuk ishte prioriteti i dyshes franko-gjermane. Për Macron prioritet është stabiliteti në rajon, si çështje europiane.

Por Shqipëria e Maqedonia e Veriut kanë pritshmëri për hapjen e negociatave. Rama e Zaev patën secili takime kokë më kokë me kancelaren. Në një deklaratë të shkurtër e të kujdesshme, Km nuk pati asnjë referencë për qëndrimin e Merkel për Shqipërinë. Entuziazëm nga ai takim përcolli ministri i Jashtëm në Detyrë Gent Cakaj që foli për mbështetje absolute të Gjermanisë për hapjen e negociatave.

Kryeministri Zaev dukej më i pakënaquri për mungesën e një premtimi për hapje negociatash. Vendi i tij ndryshoi emrin për të arritur marrëveshjen me Greqinë, e cila u mor si model në Samitin e Berlinit për ngërçin mes Kosovës e Serbisë, por premtim nuk pati. Mediat raportuan se Zaev u kishte deklaruar interlokutorëve Merkel e Macron, se do jepte dorëheqjen nëse vendit të tij nuk i hapeshin negociatat e anëtarësimit në BE, edhe pse përmbushi kushtin që i ishte vënë për marrëveshje me Athinën. Mesazhi i Zaev për qytetarët e reflektonte këtë

Por dyshja franko-gjermane dukej kishte tjetër plan, normalizimin e marrëdhënies mes Kosovës e Serbisë, duke u ndalur së pari projektin që kishte tensionuar marrëdhënien: korrigjimin e kufijve e më pas në taksën për produktet serbe. Në konkluzionet e përbashkëta të samitit evidentohet rëndësia e një marrëveshje gjithpërfshirëse, sërish me ndërmjetësimin e BE, pavarësisht kërkesave nga pala e KS për përfshirje të SHBA.

Serbia dhe Kosova janë dakordësuar të çojnë përpara përpjekjet për të zbatuar marrëveshjet ekzistuese dhe të angazhohen sërish në mënyrë konstruktive për normalizimin e dialogut me ndërmjetësimin e BE, me qëllim arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe përfundimtare. Mes konkluzioneve, edhe një detyrë që dukej enkas për Mogherinin si lehtësuese e dialogut Kosovë Serbi.

Një nga ata që ka humbur besimin dhe është përplasur me Mogherinin është Kryeministri Haradinaj, që nuk u shfaq në takimin që shefja e diplomacisë zhvilloi me delegacionet në Berlin. Nëse Serbia u paraqit me presidentin Vuçiç e Kryeministren Brnabiç, nga Kosova u shfaq vetëm presidenti e zv.kryeministri.

Një ditë pas samitit, KE njoftonte se në Berlin ishte konfirmuar roli i Mogherinit si ndërmjetëse, ndërsa qëndrimi i saj 2 muaj më herët dukej se ishte harruar. Pas samitit të Berlinit, flitet për dialog, por jo kushte.

Spikati pas këtij Samiti një ndryshim në qëndrim edhe nga Presidenti Thaçi. Me të mbërritur në aeroportin e Prishtinës tha se vendosja e taksës ishte e drejtë, ndërsa Serbia nuk duhej të vinte kushte.

Por palët shqiptare nuk kishin qenë unison në Berlin. Haradinaj arriti një fitore jo të vogël me kundërshtinë e tij ndaj idesë së ndryshimit të kufijve dhe vënien në pikëpyetje të taksës serbe. I dha peshë akteve të veta duke akuzuar publikisht Presidentin Thaçi e Rama për presion në samit për heqjen e taksës.

Nëse Thaçi nuk reagoi, Rama u përgjigj një ditë më vonë. Përmes një statusi të gjatë në rrjetet sociale me titull, e vërteta ime me shumë dëshmitarë, thuhej se Haradinaj po gënjente për përfitim politik.

Por pas këtij mohimi, vinte pohimi se i tiji kishte qenë një sugjerim, që Haradinaj të pranonte propozimin Merkel Makron për pezullim të përkohshëm të taksës, në mënyrë që të mbështesnin njohjen e plotë ndërkombëtarisht të Kosovës.

Ndërsa Lulzim Basha lexonte qëndrimin e Merkel e Macron, si një tjetër “jo” për hapjen e negociatave me Shqipërinë. I qartë se hapja e negociatave ka ndjeshmëri publike, Km publikoi në rrjetet sociale dy takime që i vlerësoi si pozitive për këtë proces: me Kryetaren e socialdemokratëve gjermanë, Andrea Nahles dhe nënkryetarin e Grupit Parlamentar të CDU/CSU, Johann Ëadephul.

Nënkryetari i grupit parlamentar të kancelarës, u pyet nga DW për situatën në Shqipëri e djegien e mandateve nga opozita.  Spikati në përgjigje kujdesi në koment për PD, partinë simotër në PPE. Zyrtari i lartë i grupit parlamentar të Merkel megjithatë, nuk dukej gati për një premtim për hapje negociatash

Në ditën e fundit të afatit ligjor për Koalicionet, në KQZ u regjistrua koalicioni i majtë i udhëhequr nga PS me emrin e njohur Aleanca për Shqipërinë Europiane, si dhe një koalicion i djathtë me një grup partish të vogla, me emrin “Shpresa për ndryshim”. 13 maji është afati për regjistrimin e kandidatëve, e atë ditë socialistët do zyrtarizojnë kandidatët për 61 bashkitë.

Të paktën publikisht palët duken ekstremisht larg: Kryeministri që përgatitet për zgjedhje e opozita që përgatitet për protestë të shtunën e 11 Majit para selisë së qeverisë dhe bojkot zgjedhor.

Sytë mbeten nga presidenti i Republikës. A do arrijë Ilir Meta të ulë palët në tryezë, e a do e ndërmarrë aktin e shtyrjes së zgjedhjeve, ndërsa afatet për 30 qershorin e dekretuar prej tij po skadojnë njëri pas tjetrit për opozitën?/ABC News Albania 24/7

vucicc.jpg
G. P.09:51 | 30/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke folur para gazetarëve, pas përfundimit të Samitit në Berlin, tha se nuk ka asnjë lëvizje të re nga ky samit. Vuçiç konfirmoi se një takim tjetër i ngjashëm do të mbahet më 1 Korrik, më ftesë të presidentit francez Macron.

“Fjala e fundit e samitit të Berlinit ishte që të vazhdojnë bisedimet në një format të ngushtë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, Gjermanisë dhe Francës, në mënyrë që të gjendet një zgjidhje për të vazhduar dialogun”, ka deklaruar Vuçiç.

Ai ka shtuar se gjatë diskutimeve të djeshme nuk ka pasur asgjë përfundimtare dhe nuk është votuar për asgjë. Presidenti serb falënderoi liderët europianë Merkel dhe Macron, duke thënë se ishin shumë racionale, seriozë dhe të përgjegjshëm.

Vuçiç sqaroi se Serbia nuk kishte kushte në këtë takim për rifillimin e dialogut me Kosovën, përveç heqjes së taksës 100% për mallrat serbe, të vendosur që në Nëntor 2018 nga qeveria e Prishtinës./ABC News Albania

merkel.jpg
G. P.15:48 | 29/04/2019

Nis në Berlin samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, thirrur me ftesë të kancelares Merkel dhe Presidentit francez Macron.

Raportet e fqinjësisë në Ballkan si dhe kërkesa për vijimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit pritet të jenë temat më kryesore gjate diskutimeve në këtë samit.

Shqipëria përfaqësohet nga kryeministri Edi Rama dhe ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ndërsa Kosova nga Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Serbia  dhe Mali i Zi gjithashtu do të përfaqësohen nga Presidenti dhe kryeministri.

Ndërsa Maqedonia e Veriut do të përfaqësohet nga kryeministri Zaev. Takimi i parë i këtij samiti është mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Më pas Merkel do të zhvillojë një bisedë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që do të pasohet nga një tjetër bisedë dypalëshe mes saj dhe presidentit Macron e që më pas do t’ia lërë vendin konferencës së përbashkët për shtyp në 17:30.

Më pas takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor, ku do të marrin pjesë edhe shefja e Politikës së Jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Komisioneri Johanes Hahn do të nisë rreth orës 17:45 dhe parashikohet të zgjasë deri në orën 19:30. Brenda kësaj kohe, sipas axhendës së siguruar nga mediat kosovare, pritet të ketë edhe një darkë pune.

Ndërkohë presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç pas takimit me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Mogherini, deklaroi se nëse Kosova do të heqë taksën e vendosur ndaj mallrave serbe, dialogu do të riniste të nesërmen./abcnews.al

merkel-thaci.jpg
G. P.11:48 | 28/04/2019

Samiti i Berlinit nuk do të sjellë një risi në marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë, por do të jetë një shans për rifillimin e dialogut të ndërmjetësuar nga Brukseli. Sipas presidentit Hashim Thaçi, kancelarja Merkel dhe presidenti Macron do nxisin palët për një marrëveshje të tipit Athinë-Shkup.

Një ditë para takimit të Berlinit, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se ky samit nuk do të sjellë një proces të ri në marrëdhëniet Kosovë-Serbi, por do të kërkojë mundësi për zgjidhjen e problemeve duke marrë si shembull marrëveshjen ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë.

“Në takim theks i veçantë do t’i jepet mundësisë së vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse dhe përfundimtare, që do të sjellë stabilitet edhe më të madh në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë Thaçi në profilin e tij në Facebook.

Kreu i shtetit të Kosovës ka theksuar se, pret nga kancelarja Merkel dhe presidenti Macron që të tregojnë mbështetje për liberalizimin e vizave për qytetarët kosovarë, si respektim i kontratës ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës.

“Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret dhe e meriton lëvizjen e lirë si të gjithë qytetarët e tjerë të rajonit dhe kontinentit. Nëse diçka e tillë nuk ndodh, takimi i Berlinit do të jetë zhgënjyes për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Thaçi. Presidenti ka shtuar se, në këtë takim do të kërkojë edhe dënimin e genocidit të shtetit serb në Kosovë në vitet 1998-1999.

“Ne do të fokusohemi në mundësitë e bashkëpunimit ekonomik dhe në forcimin e rendit dhe ligjit, në veçanti në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, ka shtuar Thaçi./abcnews.al

weber.jpg
G. P.09:07 | 14/04/2019

Në konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i Europës, por edhe e ardhmja e aleancës perëndimore, mendon Bodo Weber.

Në negociatat e drejtuara nga Bashkimi Europian mes Kosovës dhe Serbisë për një marrëveshje gjithëpërfshirëse e përfundimitare për normalizimin e plotë të marrëdhënies  së dyanshme vihet re që nga fillimi i vitit një ofensivë e madhe diplomatike e SHBA për të arritur një marrëveshje bazuar në idenë e këmbimit të territoreve. Ideja publikisht u propagandua nga presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç, në verën e vitit 2018. Sidomos Beogradi nuk është lodhur të flasë për “kompromis” që nga fillimi i fazës finale të dialogut politik në vitin 2012 nën drejtimin e kancelares, Angela Merkel.

Presidenti Thaçi solli për herë të parë idenë e këmbimit të veriut të banuar kryesisht me serbë në Kosovë me territorin serbojugor të Luginës së Preshevës të banuar kryesisht me shqiptarë, përfshirë edhe njohjen reciproke të të dy vendeve. Për këtë nuk kanë bërë bërë publik ndonjë plan asnjë nga të tre pjesëmarrësit, në bisedimet e mbajtura plotësisht sekret të drejtuara nga e ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini.

Aleancë jo fatsjellëse e liderëve autoritarë ballkanikë

Kundër këtij propozimi janë shprehur qeveria gjermane dhe kancelarja Merkel, që nga mbështetësit e idesë paraqiten si ideprishës. Pse duhet të jenë kundër një ideje të tillë BE dhe SHBA, pyesin ata, nëse të dyja palët bien dakord dhe pse?

Në të vërtetë në këtë propozim bëhet fjalë për diçka tërësisht tjetër, se e paraqesin protagonistët: Për një aleancë jofatsjellëse të dy liderëve autoritarë ballkanikë me të ngarkuarën e BE për Politikën e Jashtme dhe administratën e paparashikueshme të Trumpit, e cila kthen përmbys dialogun politik si parimet bazë të tre dekadave stabilizim dhe demokratizim të Ballkanit Perëndimor.

Pas luftës së Kosovës ishte Beogradi që e hodhi poshtë kompromisin realist, përfshirë edhe planin e të ngarkuarit të OKB-së, Matti Ahtisaari, të cilin Prishtina u detyrua ta zbatojë njëanshëm duke e shndërruar në rend kushtetues të Republikës së sotme të Kosovës. Vite më vonë ishte kancelarja Merkel, që përpjekjet e Beogradit për integrim në BE i përdori për zgjidhjen e konfliktit të ngecur të statusit, duke e lidhur anëtarësimin e Serbisë me njohjen e realitetit të humbjes së Kosovës, dhe kështu e mbështetur nga Britania e Madhe dhe SHBA arriti një sukses historik. Në Marrëveshjen e Prillit në vitin 2013, Beogradi e njohu faktikisht Kosovën. Kryeminisitri i atëhershëm, Ivica Daçiç foli publikisht, se politika dhe shoqëria e kanë gënjyer veten një dekadë me radhë, se Kosova është ende pjesë e Serbisë.

Negociatat sekrete si kthim politik mbrapa

Megjithëse BE asokohe nuk e kishte theksuar në mënyrë eksplicite pikën finale të dialogut, të dyja palët e kishin të qartë që kjo do të thotë normalizim i plotë i marrëdhënieve përfshirë dhe njohje e dyanshme. Kësaj i shërbyen edhe deklaratat e shprehura nga Merkel dhe ministri i atëhershëm i Jashtëm, Westerwelle, se koha  e ndryshimeve të kufijve në Ballkan ka marrë fund.

Prandaj negociatat e fundit sekrete paraqesin një kthesë të fortë politike në të kundërt. Motivimi i të dy aktorëve kryesorë është i ndryshëm: Për presidentin Vuçiç është përpjekja të përdorë dobësinë aktuale politike të BE për të nxjerrë më shumë se sa është e mundur nga kuadri i dialogut, për të cilin është rënë në ujdi. Në të njëjtën kohë ai kërkon të tërheqë vëmendjen nga problemet e brendshme politike, pasojë e konsolidimit autoritar-autokratik të pushtetit me tolerimin e perëndimit.

Kurse presidenti Thaçi i privatizoi negociatat përkundër të gjithë rezistencës të të gjitha partive politike të shqiptarëve të Kosovës, me shpresën e ikjes nga kërcënimi i një akuze nga Gjykata e Posaçme e BE për krime lufte në fundin e luftës së Kosovës.

Federica Mogherini, paaftësia e së cilës si negociuese e çoi dialogun në një krizë ekzistenciale tani përpiqet dëshpërimisht që dështimin e saj ta kthejë në sukses, duke e kthyer në parim mungesën e saj të parimeve. Emëruesi i përbashkët me administratën e Trumpit, i një aksi të pazakontë Bruksel-Uashington qëndron në detyrën e kalimit të parimeve perëndimore liberal-demokratike në favor të një “dealmaking” – ujdibërjeje, në kuptimin që “çdo lloj ujdie është ujdi e mirë”.

Këmbimi i territoreve do të destabilizonte Ballkanin

Pasojat potenciale të një këmbimi territoresh, legjitimimi shtojcë që perëndimi do t’i bënte parimit etnoterritorial tre dekada pas përfundimit të Luftërave Ballkanike do të ishin të paimagjinueshme: Eksodi i serbëve që jetojnë me shumicë në jug të Kosovës, që me vetëdije në llogarinë e Vuçiçit lihen mënjanë, do të ishte i pamënjanueshëm, i ndjekur nga konflikte edhe të armatosura mes popullatës serbe në shumicë dhe shqiptarëve të Kosovës në veri.

Do të pasonte destabilizimi etnonacionalist i të gjithë rajonit  nga Bosnje-Hercegovina deri në Maqedoni. Procesi i anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor do të harrohej për një kohë të gjatë. BE e dobësuar nga brenda nga populistët dhe nacionalistët do të rrezikohej ekzistencialisht edhe më shumë. Një ndarje etnoterritoriale e mbështetur nga aktorët perëndimorë do të kishte pasoja të mëdha në përballjen me Rusinë për ruajtjen e integritetit territorial të Ukrainës, me pasoja të paparashikueshme gjeopolitike.

Merkel duhet të marrë rol drejtues

Për kancelaren Merkel zhvillimi aktual do të thotë një lloj beteje e fundit në politikën e jashtme dhe europiane. Brenda BE, Merkeli si edhe ministri i saj i Jashtëm socialdemokrati, Heiko Maas janë shprehur më qartazi publikisht kundër idesë. Ky pozicion mbështetet nga shumica e vendeve anëtare, mes tyre edhe Spanja e Sllovakia, që nuk e njohin Kosovën. Por ato fshihen sa të munden pas Gjermanisë, duke shpresuar në rolin drejtues të kancelares. Merkel duket aktualisht, se po heziton t’i futet kësaj beteje për trashëgiminë politike në fund të epokës së saj.

Për të penguar një marrëveshje këmbimi territoresh me të gjitha pasojat e saj, duhet që kancelarja të rimarrë pozicionin e saj drejtues europian në dialogun politik. Në të njëjtën kohë, ajo duhet t’i japë të kuptojë publikisht si Beogradit edhe Prishtinës që në rast të një nënshkrimi të marrëveshjes së këmbimit të territoreve, për shkak të rrezikut për paqen dhe demokracinë në Ballkanin Perëndimor do të shuhej për një kohë të gjatë perspektiva e anëtarësimit në BE. Edhe Bundestagu mund të miratojë një rezolutë përkatëse të grupeve të ndryshme parlamentare.

Përveç kësaj Berlini duhet të grumbullojë pas vetes vende të tjera anëtare të BE për një iniciativë të rifillimit të negociatave të dialogut, të kuadrit fillestar të dialogut. Mbetet të pritet, nëse samiti i synuar më 29 prill, i thirrur nga kancelarja Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron do të jetë një hap i parë në këtë drejtim./DW

4713.jpg
ent ela14:07 | 02/02/2019

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka vendosur të mbyllë faqen e saj Në FAcebook mme arsyetimin se nuk është më lidere e kristiandemokratëve. Por ajo i kërkoi gjermanëve që ta ndjekin në Instagram.

“I dashur komunitet i Facebook. Dëshiroj t’ju falenderoj për mbështetjen e madhe që kam marrë në këtë faqe. Por ju e dini se tashmë nuk jam më kryetare e CDU-së. për këtë arsye kam vendosur të mbyll profiling tim.” Me këto fjalë Angela Merkel I dha lamtumirën Facebook, me një video prej 31 sekondash të publikuar në platformën sociale të kancelares gjermane. Por ajo u ka kërkuar gjermanëve që ta ndjekin në Instagram. E hapur në vitin 2009, faqja në Facebook e Merkel ka marrë 2.5 milion LIKE, edhe pse kohët e fundot nuk ka pasur shumë aktivitet. Postimi i fundit i saj është bërë në datën 28 nëntor të një viti më parë. Sigurisht mes komenteve nuk kanë munguar as kritikat ndaj kancelares. Edhe pse nuk është më lidere e kristiandemokratëve ajo kërkoi që të ndiqej puna e saj si kancelare. Faqja në Facebook e qeverisë gjermane numëron 527 mijë LIKE, llogaria në Instagram e Merkel ndiqet nga 800 mijë persona”./abcnews.al

takimi.jpg
G. P.20:54 | 09/01/2019

Angela Merkel nis nesër një vizitë dy ditore në Athinë, ku do të takohet me presidentin e vendit dhe kryeministrin Tsipras. Mediat greke raportojnë se një nga temat kryesore të bisedimeve do të jetë dhe marrëveshja e arritur mes Athinës dhe Shkupit.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mbërrin të enjten në Athinë, në vizitën e parë të saj në kryeqytetin helen që nga pranvera e 2014-s, në prag të zgjedhjeve për në Parlamentin Europian. Atëherë, kryeministri i sotëm, Aleksis Tsipras, ishte kundërshtari më i vendosur i Merkel dhe ministrit të atëhershëm të Financave, Volfgang Schauble, të cilët i identifikonte me masat shtrënguese që sipas tij Berlini i impononte Greqisë, në betejën për daljen nga kriza.  Në një nga tubimet elektorale, Tsipras kishte thënë frazën që mbeti e paharruar, sidomos për kundërshtarët e tij.

“Kthehu mbrapa, zonja Merkel! Kthehu mbrapa zoti Schauble!… Greqia nuk është kavie për eksperimente…”.

Por pas ardhjes në pushtet, Tsipras gradualisht u shndërrua në një partner të rëndësishëm e të besueshëm për kancelaren gjermane. Në këtë transformim luajti padyshim rol pragmatizmi i kryeministrit majtist radikal, që zbatoi me përpikmëri programin e tretë të shpëtimit, me masa shumë të ashpra. Por po aq i rëndësishëm ishte vendimi i Merkel që t’u hapë dyert refugjatëve sirianë, gjë që shkaktoi zemërimin e populistëve të djathtë në Gjermani. Në betejën e kancelares për mbijetesë politike, Tsipras u dëshmua një aleat plot kredibilitet, duke pranuar marrëveshjen me Turqinë në Maj të 2016-s dhe duke mbështetur iniciativat e Merkel për një zgjidhje europiane në krizën e refugjatëve. Tsipras është pritur disa herë në Berlin, me nderime të mëdha.

E njëjta pritje mendohet se do t’i rezervohet tashmë edhe zonjës Merkel në Athinë. Një pritje që parashikohet të jetë krejt e ndryshme nga sa në vizitat e mëparshme. Atëherë kur prania e kancelares gjermane në kryeqytetin helen i vinte zjarrin zemërimit mbarëpopullor. Angela Merkel mbërrin në Athinë pasditen e të enjtes, kur do të takohet me kryeministrin Tsipras. Të premten, kancelarja gjermane do të pritet nga presidenti i Republikës, Prokopis Pavlopulos dhe pastaj do të takohet me kryetarin e demokracisë së re të opozitës, Kyriakos Mitsotakis.

Burime diplomatike në Athinë thanë se kancelarja Merkel vjen me një synim të dyfishtë. Së pari për të përcjellë një mesazh vlerësimi ndaj përpjekjeve të Greqisë pas finalizimit të programit të shpëtimit. Dhe së dyti, t’i ofrojë mbështetje kryeministrit Aleksis Tsipras, në prag të procedurës parlamentare për votimin e marrëveshjes së Prespës edhe në parlamentin grek. Të njëjtat burime shtuan se jo më kot Merkel vjen në Athinë 24 orë pasi në parlamentin maqedonas fillon faza përfundimtare për miratimin e ndryshimeve kushtetuese./abcnews.al

karrenbauer.jpg
G. P.21:28 | 07/12/2018

Do të jetë sërish një grua që do të drejtojë Unionin Kristian Demokrat që në prej 12 vitesh qeverisë Gjermaninë. Kongresi i kësaj partie ka zgjedhur Annegret Kramp-Karrenbauer për të pasuar Angela Merkel, e cila është larguar mes emocionesh.

Unioni Kristian Demokrat i Gjermanisë ka zgjedhur të premten Annegret Kramp-Karrenbauer si kryetaren e re të partisë. Delegatët e mbledhur në Kongresin e CDU-së e votuan atë për të pasuar në këtë detyrë kancelaren Angela Merkel, që njoftoi dorëheqjen pak muaj më parë. Karrenbauer, e thirrur shkurt edhe me inicialet e saj AKK, siguroi shumicën e votave në raundin e dytë të zgjedhjeve dhe shkoi në balotazh me kandidatin Fridrih Merc.

Nga 999 vota të vlefshme, 517 shkuan për Karrenbauer dhe 482 për Merc. Në fjalimin e mbajtur, Karrenbauer falenderoi të gjithë për besimin, si dhe rivalët e saj Merc dhe Jens Shpahn për garën e ndershme.

“Një garë që e kanë zili të gjitha partitë e që na nxit të ecim përpara”, tha 56-vjeçarja.

Nga ana e tyre, Merc dhe Shpan pranuan rezultatin dhe u bënë thirrje mbështetësve që nga sot të mbështesin pa asnjë rezervë të zgjedhurën e re. Në raundin e parë të zgjedhjeve, Karrenbauer u rendit e para me 45 për qind të votave, Merc i dyti me 39 për qind dhe Shpahn i treti me 16 për qind.

Angela Merkel uroi përzemërsisht Karrenbauer, që gjatë karrierës politike ka qenë e preferuara e saj. Në fjalimin e lamtumirës pas 18 vjet drejtim, kancelarja tha me një zë të brishtë dhe me emocione se për të kishte qenë një privilegj dhe një kënaqësi e madhe të drejtonte CDU-në.

“Ju falenderoj të gjithëve”, tha Merkel në fund të fjalimit që zgjati 34 minuta e që u shoqërua me ovacione për 10 minuta të tjera./abcnews.al

angela-merkel.jpg
ent ela12:12 | 05/12/2018

Për të disatin vit radhazi kancelarja gjermane Angela Merkel është renditur nga prestigjozja Forbes si gruaja më me ndikim në botë. Edhe pse Merkel ka konfirmuar se nuk do të rikandidojë në zgjedhjet e ardhshme, roli i saj në krye të partisë dhe në postin e kancelares, është i padiskutueshëm.

Revista prestigjioze “Forbes” ka publikuar listën e 100 grave më të fuqishme në botë për vitin 2018, ndërsa krye të listës për të disatin vit radhazi është kancelarja gjermane Angela Merkel.

Lista në fjalë përfshin gratë që konsiderohen si liderët më me ndikim në të gjithë globin. Publikimi vë në dukje se ndërsa e ardhmja e Merkel mbetet e pasigurt, duke pasur parasysh faktin se ajo nuk kandidon për t’u rizgjedhur në vitin 2021, ndikimi që ajo ka pasur si udhëheqëse e Bashkimit Kristian Demokratik që nga viti 2000 dhe si kancelare e Gjermanisë që nga viti 2005 ka qenë i padiskutueshëm.

Në vendin e dytë renditet kryeministrja britanike Theresa May, e cila ka kaluar dy vitet e fundit në krye të qeverisë britanike duke u përpjekur për të shpëtuar negociatat me BE-në në lidhje me Brexit. Pas May vjen Christine Lagarde, drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN).

Lagarde është rritur në listë që nga viti i kaluar, kur ajo u vendos si gruaja e tetë më e fuqishme në botë.

Gjithashtu në listën e 10 grave më të fuqishme përfshihen Melinda Gates, bashkëkryetare e Fondacionit Bill dhe Melinda Gates, Susan Uojcicki, CEO i YouTube dhe Ginni Rometty, CEO e IBM. /abcnews.al

merkelii.jpg
G. P.08:21 | 01/12/2018

Pretendentja kryesore për të pasuar kancelaren Angela Merkel, ndryshe nga shefja e saj ka propozuar një linjë më të ashpër ndaj Rusisë pas incidentit me anijet ukrainase në Krime. 56-vjeçarja Karenbauer ka deklaruar se Gjermania duhet të marrë përsipër përgjegjësi më të mëdha në politikën e jashtme.

Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara duhet të shqyrtojnë ndalimin e hyrjes së anijeve ruse që nisen nga deti Azov në portet e tyre, si reagim ndaj sekuestrimit të tre anijeve të marinës ukrainase nga Rusia fundjavën e kaluar. Propozimi është bërë nga e preferuara e kancelares gjermane Angela Merkel, ditën e premte. Anegret Kramp Karenbauer, që udhëheq garën për të pasuar Merkel në drejtimin e konservatorëve, tha gjithashtu se Gjermania duhet të përgatitet për të marrë më shumë përgjegjësi në politikën e jashtme dhe të investojë për mbrojtjen.

“Nëse konfirmohet se agresioni ka ardhur nga Rusia, atëherë mendoj se ne duhet të përgjigjemi qartë”, deklaroi Karenbauer në një intervistë televizive.

“Një përgjigje mund të jetë ndalimi i anijeve ruse që nisen nga deti i Azovit të hyjnë në portet europiane ose amerikane derisa çështja me Ukrainën të zgjidhet”, propozoi ajo.

Komentet e politikanes 56-vjeçare përmbajnë tone më të ashpra se ato të kancelares Merkel, që është mjaftuar me një thirrje për shmangien e tensioneve dhe për dialog. Karenbauer, shpesh herë e etiketuar si “mini Merkel”, ndodhet në garë për lidershipin e Unionit Kristian Demokrat të Gjermanisë me Fridrih Merc, një rival ky i hershëm i kancelares që premton ndryshime edhe më radikale.

Sondazhet tregojnë se ajo është më popullorja në radhët e CDU-së dhe më e preferuara e votuesve. Fituesi do të përcaktohet në kongresin e partisë që mbahet në datat 7 dhe 8 dhjetor, ku 1 mijë e 1 delegatë do të votojnë për të zgjedhur pasuesen e Merkel.

“Europa dhe Gjermania në veçanti duhet të marrin përsipër përgjegjësi më të mëdha”, vijoi Karenbauer./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono