Andrej Babis

babis-1.jpg
ad min13:45 | 14/09/2019

Janë rrëzuar akuzat kundër kryeministrit çek Andrej Babis, i cili akuzohej për mashtrim. Sipas policisë, kreu i ekzekutivit ka përfituar dy milionë euro nga fonde europiane të destinuara për ndërtimin e një qendre pritjeje në periferi të kryeqytetit.

Prokuroria e Pragës ka arkivuar akuzat kundër kryeministrit çek Andrej Babis, i cili akuzohej për mashtrim. Sipas policisë, miliarderi ka përfituar dy milionë euro subvencione europiane të destinuara për ndërtimin e një qendreje pritjeje, dhjetë vjet më parë, në periferi të kryeqytetit.

Sipas hetuesve kompleksi i ndërtuar nuk përputhej me të dhënat pasi ndodhej në orbitën e gjigandit industrial Agrofert, në atë kohë në pronësi të Babis. Ky i fundit e kishte zgjidhur problemin duke i kaluar pronësinë të afërmve të tij. Gjithsesi, gjykata vendosi se provat konfirmojnë që bëhej fjalë për një sipërmarrje të pavarur e cila korrespondonte me kërkesat. Por fjala e fundit i takon Prokurorit të Përgjithshëm.

Në pranverë, Praga u përfshi nga një valë protestash anti-qeveritare ku morën pjesë një numër shumë i madh manifestuesish, të cilët kërkonin dorëheqjen e kryeministrit. Në një nga protestat morën pjesë 250 mijë persona, një rekord që pas rënies së regjimit komunist. Gjithsesi Babis dhe pse me një mazhorancë të brishtë në parlament, vijon të qëndrojë në pushtet dhe partia e tij është e para në vend./ABC News Albania 24/7

pragueprotests230619c-1280x846.jpg
ent ela10:45 | 24/06/2019

Konsiderohet si protesta më e madhe në vend që nga rënia e komunizmit në vitin 1989, ajo në Pragë ku qindra mijëra manifestues kërkuan largimin e kryeministrit çek Andrej Babis, i akuzuar për mashtrim.

Qindra mijëra protestues janë mbledhur në Pragë për të kërkuar dorëheqjen e kryeministrit miliarder Andrej Babiš, i hetuar për mashtrim nga prokuroria çeke si dhe për konflikt interesi në Europë. Në 5 qershor ishin 120 mijë personat që protestuan, por protesta e të dielës e nisur me iniciativë të studentëve, u transformua në një lëvizje masive, duke u bërë protesta më e madhe që nga rënia e komunizmit në vitin 1989.

Kryeministri akuzohet se ka përvetësuar rreth 2 milion eurosh nga financimet e Bashkimit Europian, pothuajse dhjetë vjet më parë. Ai gjithashtu ka mbajtur të fshehtë faktin se është pronar i një ferme dhe i një qendre konferencash të famshme në botë. Kjo në mënyrë që struktura të përfitonte nga fondet europiane të destinuara për sipërmarrjet e vogla.

Miliarderi është nën hetim dhe në Bashkimin Europian për konflikt interesi, në lidhje me Agrofert, që e ka transferuar në dy fonde të besuara pas marrjes së postit të kryeministrit në vitin 2017. Gjithësesi sipas një raporti të përgatitur nga komisioni i Bashkimit Europian, Babis përfiton ende të ardhurat e këtij grupi, dhe atij i duhet të dorëzojë 17.5 milion euro. Kryeministri çek u shpreh se akzuat janë të pabazuara dhe kanë arsye politike. Një ditë pasi policia i kërkoi prokurorisë që ta akuzonte, ministri i drejtësisë u zëvendësua. Manifestuesit shprehen se ministrja e re është bashkëpunëtore e ngushtë e Babiš. 71 vjeçarja në parlament më parë kishte votuar kundër heqjes së imunitetit parlamentar të kryeministrit. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono