andi qosja

armand-bajrami.png
ad min22:35 | 05/10/2018

Dy gazetarët Andi Qosja dhe Armand Bajrami ishin këtë të enjte në “Mbrëmje Ide” të Mirela Milorit. Ngjarja e Bllokut, ku mbeti i vrarë një person dhe u plagosën dy të tjerë ishte tema e diskutimit.

Qosja tha se autorët e krimit janë në kërkim, ndërsa të plagosurit janë jashtë rrezikut për jetën. Në atentat sipas Qosjes janë përdorur tre armë dhe policia ka sekuestruar 11 gëzhoja.

Nga ana tjetër, Armand Bajrami foli për deputetin e PD-së, Ervin Salianji. Ky i fundit u paraqit sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për rastin “Babalja”.


/abcnews.al

policaaa.jpg
ad min14:15 | 10/06/2018

Duket se edhe në këtë sezon turistik veror, problemet e vitet të kaluar vijojnë të jenë të njëjta, si mospërfundimi akseve rrugore pranë zonave bregdetare apo edhe mungesat e sinjalistikës rrugore.

Në këtë sezon veror pushuesit që kanë zgjedhur zonat bregdetare, por edhe qytetet historike, problem kryesor për turistët do të jetë mospajisja me sinjalistikë të rrugëve, si ato vertikale apo holizontale.

Mitat Tola: “Problematik është të themi mos kompletimi me sinjalistikë. Vendosja e sinjalistikës nga ARRSH dhe entet-pronarë  të rrugëve e lehtëson trafikun. Eleminon dhe prezencën e punonjësit të policisë”.

Në një intervistë për ABC News, drejtori i Policisë Rrugore, Mitat Tola, shpjegon se kausi në trafik dhe radhët kilometrike krijohet edhe nga mospërfundimi i akseve kryesore në vend.

Mitat Tola: “Ne vazhdojmë të vuajmë një mosmbarim rrugësh, në mombarimin e unazës, aksit, të By-passit të Fierit, i cili na angazhon shumë forca policore pasi i gjithë jugu i Shqipërisë kanalizohet në atë rrugë”.

Sipas numrit një të Policisë Rrugore, në të gjitha akset rrugore pranë zonave bregdetare do të angazohen mbi 100 efektiv shtesënë, të cilët do të ndihmojnë në orientimin e pushuesve vendas e të huaj.

Mitat Tola: “Në të gjithë zonën bregdetare duke filluar nga Shkodra në drejtim të Sarandës por pa harruar dhe qytete si Berati, Gjirokastra dhe Pogradeci, ku fluksi i turistëve është i madh”.

Nga 15 Qershori deri me 15 Shtator, Policia e Rrugore ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen e sezonit turistik./abcnews.al

andi-qosja-1280x663.jpg
ad min22:39 | 12/03/2018

I ftuar në Mbrëmje në ABC News, gazetari i kronikës Andi Qosja foli rreth detajeve më të reja nga ngjarja, ku mbeti i plagosur, 34-vjeçari Gentian Hoxha në një servis celularësh.

Sipas Qosjes, policia ka zbuluar se 34-vjeçari brenda aktivitetit të tij montonte mina me telekomandë.

Me tej, ai shtoi se Hoxha kishte pesë vjet që e ushtronte aktivitetin dhe nuk ishte i skeduar nga policia. Sipas Qosjes, Hoxha e ka përdorur këtë aktivitet, i cili ishte i jashtligjshëm si një kamuflazh./abcnews.al

vlcsnap-error682-1-1280x720.jpg
ad min11:31 | 01/03/2018

Banane dhe drogë ishte tema e diskutimit në Byro Politike këtë të mërkurë në ABC News duke marrë shak nga operacioni në portin e Durrësit që u finalizua me bllokimin e 613 kilogramëve kokainë.
Të ftuar: gazetarët Artan Hoxha, Ferdinand Dervishi, Armand Bajrami dhe Andi Qosja.

Midis të ftuarve u fol rreth fuqizimit të grupeve kriminale shqiptare por edhe pasojave që do të ketë pas kësaj ngjarjeje./abcnews.al

andi-qosja.jpg
ad min20:53 | 28/02/2018

Rreth 613 kilogramë kokainë u kapën në Portin e Durrësit këtë të mërkurë, një sasi kjo rekord e kapur ndonjëherë në Shqipëri.

I ftuar në “Byro Politike” për këtë ngjarje, gazetari i ABC News, Andi Qosja, është shprehur se ka pikëpyetje se ku do të bëhej përpunimi i kokainës.

Sipas tij, duhet kërkuar nëse në Shqipëri ka një laborator tjetër për përpunimin e lëndës narkotike.

“Nisur nga deklarata e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Ardi Veliu, rreth fitimit që ishte rreth 180 milionë euro kjo është një pikëpyetje e madhe se ku do të bëhej përpunimi i kësaj lënde narkotike. Sepse nëse do të bëhej këtu, ku është ky laborator droge? Ndoshta trafikantët mund ta kenë pasur më të lehtë për ta dyfishuar apo trefishuar sasinë e drogës nga Shqipëria. Në këtë aspekt duhet gërmuar me faktin që duhet të ketë një laborator tjetër”, tha Qosja./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono