ambasada

ambasad.jpg
G. P.11:35 | 27/06/2018

Një ditë pas vendimit të ministrave të Jashtëm të BE, ambasada e SHBA në Tiranë përgëzon Shqipërinë për vendimin pozitiv në lidhje me hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

“Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe tani  nevojitet të rrisë përpjekjet për të përfunduar reformat kyçe”, thuhet në një njoftim të ambasadës amerikane.

SHBA-të nxisin Shqipërinë që të rrisë ritmin në reformën në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar./abcnews.al

AMBASADA-PERURIMI-1280x720.jpg
ent ela21:29 | 14/05/2018

Shtetet e Bashkuara përuruan të hënën ambasadën e re në Jeruzalem. Ivanka Trump dhe bashkëshorti Jared Kushner përfaqësuan presidentin Trump në këtë ceremoni, që është kritikuar nga Palestina dhe Liga Arabe.

Shtetet e Bashkuara kanë përmbushur të hënën premtimin e bërë Izraelit për zhvendosjen e ambasadës nga Tel Avivi në Jeruzalem, disa muaj pasi Donald Trump e njohu atë si kryeqytetin e shtetit hebre. Vetë Trump nuk ishte i pranishëm në ceremoninë e përurimit, por ai përfaqësohej nga e bija Ivanka dhe dhëndri Jared Kushner, njëkohësisht i dërguari i Shteteve të Bashkuara për Lindjen e Mesme. Ishte Ivanka Trump ajo që zbuloi pllakën e identifikimit të ambasadës, në ceremoninë që ishte përgatitur të përkonte me 70-vjetorin e shtetit izraelit. Në fjalën e tij, kryeministri Benjamin Netanyahu falenderoi presidentin Trump per kurajën e treguar me mbajtjen e premtimit. “Kjo është një ditë e lavdishme për Izraelin. Ne jemi në Jeruzalem dhe jemi këtu për të qëndruar”, tha Netanyahu. Ndërsa Kushner në fjalën e tij tha se, ekzistojnë kushtet që dy palët e përfshira në konfliktin izraelito-palestinez të korrin përfitimet nga procesi i paqes. “Jeruzalemi duhet të mbetet qyteti që bashkon njerëzit e të gjitha besimeve”, u shpreh Kushner. Ndërkohë, lideri i Autoritetit Palestinez, Mahmoud Abbas dënoi zhvendosjen e ambasadës duke e cilësuar si një pushtim të Jeruzalemit lindor dhe duke thënë se Shtetet e Bashkuara nuk janë më negociatori për paqen në Lindjen e Mesme. Po ashtu, shefi i Ligës Arabe, Ahmed Abul Gheit e cilësoi të turpshme pjesëmarrjen e përfaqësuesve të shteteve të ndryshme në ceremoninë e përurimit të ambasadës. “Është e turpshme të shohësh krerët e vendeve të ndryshme të marrin pjesë në ceremoninë për zhvendosjen e ambasadës, që është një shkelje e rëndë të ligjit ndërkombëtar”, tha Gheit./abcnews.al

AMBASADA-VRASJET-1280x720.jpg
ent ela18:29 | 14/05/2018

Të paktën 43 palestinezë janë vrarë dhe mbi 2.200 të tjerë janë plagosur nga forcat izraelite të sigurisë, në atë që njihet si dita më e zezë e dhunës që prej luftës së vitit 2014 në Gaza. Aktet e dhunës erdhën pasi Shtetet e Bashkuara përuruan ambasadën e tyre në Jeruzalem, një lëvizje që ka acaruar palestinezët.

Ata e shohin këtë akt si mbështetje të pastër që Amerika po i ofron sundimit izraelit në të gjithë qytetin, pjesën lindore të të cilit palestinezët e konsiderojnë të tyren. Por presidenti Donald Trump e përshëndeti ceremoninë e përurimit përmes një video-mesazhi. “Izraeli është një vend sovran që gëzon të drejtën të përcaktojë kryeqytetin e tij, por për shumë vite ne dështuam të tregonim atë që ishte mëse e qartë”, deklaroi Trump.

Shtetet e Bashkuara, vijoi presidenti, mbeten të angazhuara të lehtësojnë procesin e paqes mes palëve. Por në vijën kufitare palestinezët gjuajtën gurë dhe bomba molotov, ndërsa ushtria izraelite përdori snajpera dhe u vuri zjarrin gomave të makinave për të penguar avancimin e tyre.

Ministria e Shëndetësisë, e drejtuar nga lëvizja islamike e Hamasit, ka deklaruar se mes viktimave ka edhe fëmijë.

Nga ana e tij, Izraeli ka deklaruar se protestuesit synonin të kalonin kufirin dhe të sulmonin komunitetin izraelit. Autoritetet e shtetit hebre kanë nënvizuar se rreth 40 mijë palestinezë morën pjesë në protestat e dhunshme, në 13 lokalitete përgjatë kufirit në Rripin e Gazës. /abcnews.al

us-embassy.jpg
G. P.22:45 | 07/05/2018

Javën e ardhshme do të hapë dyert ambasada e Shteteve të Bashkuara në Jeruzalem. Teksa përgatitjet janë drejt fundit, izraelitët shprehen të gëzuar, ndërsa palestinezët e konsiderojnë lëvizjen ilegjitime dhe të rrezikshme.

Përgatitjet për hapjen e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Jeruzalem po shkojnë drejt fundit. Të hënën, punëtorët vendosën tabelat sinjalistike në rrugët që të çojnë drejt selisë diplomatike, e cila pritet të hapë dyert javën e ardhshme.

Në fakt është konsullata amerikane në jug të Jeruzalemit që po rimodelohet si ambasadë e që pritet të funksionojë si e tillë prej 14 majit, pasi burimet njerëzore të jenë zhvendosur përfundimisht nga Tel Avivi.

“Kjo nuk është një ëndërr. Është realitet. Jam krenar dhe i prekur që këtë mëngjes isha i pari që instalova një nga tabelat e përgatitura për ambasadën amerikane”, komentoi kryebashkiaku i Jeruzalemit, Nir Barkat në Twitter.

Izraeli mori lindjen e Jeruzalemit nga kontrolli jordanez gjatë luftës së Lindjes së Mesme të vitit 1967 dhe e aneksoi atë. Disa muaj më parë presidenti Trump e njohu si kryeqytetin e Izraelit, por lëvizja e tij nuk u ndoq nga aktorë të tjerë të skenës politike ndërkombëtare. Nga ana tjetër, palestinezët vazhdojnë të kërkojnë shtetin e tyre dhe duan Jeruzalemin Lindor si kryeqytet.

Negociatori palestinez në bisedimet për paqen, Saeb Erekat ka deklaruar se, kjo lëvizje jo vetëm është e paligjshme por rrezikon të shkatërrojë arritjet e bisedimeve të paqes mes dy shteteve sovrane dhe demokratike, në bazë të kufijve të vitit 1967. Ndërkohë, vetë presidenti Donald Trump ka bërë të ditur se nuk do të jetë i pranishëm në ceremoninë e 14 Majit./abcnews.al

vlcsnap-error783-1280x720.jpg
ent ela12:59 | 23/02/2018

Policia e Argjentinës ka sekuestruar 400 kilogramë kokainë në godinën e ambasadës ruse. Vlera e sasië rekord të drogës shkon mbi 50 milionë euro. Në operacionin dhe hetimet që kanë zgjatur më shumë se një vit janë arrestuar disa persona, mes tyre dhe arkëtari i ambasadës ruse.

Në Argjentinë është regjistruar një rast i trafikut narkotik ndërkombëtar, në të cilin janë përfshirë dhe zyrtarë diplomatikë. Ambasada e Rusisë në Buenos Aires fshihte 400 kilogramë kokainë në 16 valixhe, një thesar droge sipas mediave vendase, që kap vlerën e mbi 50 milionë eurove. Ishte vetë përfaqësuesi diplomatik i Moskës, Viktor Koronelli, i cili në dhjetor të 2016 njoftoi autoritetet lokale duke i lajmëruar për prezencën e disa valixheve të dyshimta në godinë. Në momentin që policia i hapi ato, zbuloi sasinë e madhe të drogës.

Këtu mori jetë një hetim që zgjati më shumë se një vit dhe dukej një skenar i denjë për filmat e hollivudit. Kokaina u shkëmbye me miell, gjurmuesit satelitor u vendosën në ngarkesë dhe forcat e sigurisë të të dy vendeve kanë pritur me durim që trafikantët e drogës të bien në kurth. Në dhjetor të 2017, dërgesa më në fund arriti në Moskë me ndërlidhës diplomatik dhe tre persona u arrestuan. Dy të tjerë u arrestuan të enjten në Buenos Aires, kurse një i tretë i quajtur “Senor K”, u arratis për në Gjermani.

Një ndër të arrestuarit, i cili mendohet të jetë dhe koka e këtij rrjeti ndërkombëtar të trafikimit të drogës është arkëtari i Ambasadës Ruse në Argjentinë. Gjithashtu në rrjetin criminal është përfshirë edhe një zyrtar policie, i cili zotëronte 7 gjuhë, mes tyre dhe rusishten. Ministrja argjentinase e sigurisë, Patricia Mullrich, theksoi se ky ishte operacioni më i rëndësishëm i realizuar kundër botës së narkotrafikut. Pavarësisht se kokaina ishte sekuestruar në dhjetor të 2016, hetimet janë zhvilluar në mënyrë sekrete dhe vetëm të premten u publikuan detajet. /abcnews.al

 

vlcsnap-error146-1280x720.jpg
ent ela16:14 | 22/02/2018

Policia malazeze konfirmoi se autori i sulmit ndaj ambasadës amerikane në Podgoricë është një shtetas serb 43 vjeçar ish anëtar i ushtrisë jugosllave. Ai kundërshtonte anëtarësimin e Malit të Zi në NATO.

Policia malazeze ka konfirmuar se sulmuesi i ambasadës amerikane në Podgoricë është Dalibor Jaukovic, një 43 vjecar i lindur në Serbinë qëndrore, në qytetin e Kralevës. Jaukovic ka qenë aktiv gjatë luftës së Kosovës dhe bombardimeve të NATO-s dhe ka qenë dekoruar me medaljen e mirënjohjes nga vet presidenti I atëhershëm, Sllobodan Millosheviç për trimëri.

Sic duket nga profilet e tij në rrjetet sociale ai ka qenë kundër anëtarësimit të Malit të Zi në NATO dhe postimet e tij duken si paralajmërim. Mediat serbe shkruajnë se Jaukoviç nuk ka qenë i martuar dhe nuk ka familje. Ata që e kanë njohur thonë se autori jetonte në kushte të vështira ekonomike dhe kishte humbur vendin e punës.

Ministri i punëve të brendshme i Malit të Zi, tha se qeveria e Podgoricës është e shqetësuar për ngjarjen.

Mevludin Nuhoxhiç , Minister i brendshëm, Mal i Zi: Ne e dënojmë ashpër këtë akt si qeveri dhe ndjejmë keqardhje për këtë sulm. Të gjitha institucionet tona janë të angazhuara për zbardhjen e këtij rasti dhe sigurimin e të gjithë stafit e ambasadës amerikane.

Motivet e këtij sulmi ende nuk dihen. Ndërkohë ambasada amerikane ka ftuar qytetarët e saj të qëndrojnë larg ambasadës deri në një njoftim të ri./abcnews.al

 

shba.jpg
G. P.18:00 | 21/02/2018

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e zhgënjyer nga deklarata e Kryeministrit Rama për Presidentin e përbashkët në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. Sipas kësaj selie diplomatike, gjuha e shkujdesur që aludon për bashkim është e padobishme dhe dëmton marrëdhëniet e Shqipërisë me vendet fqinje.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë nuk e fsheh që kjo deklaratë e kryeministrit, Edi Rama, ka zhgënjyer.
Reagimi i selisë diplomatike të SHBA-së u bë pasditen e së mërkurës përmes një mesazhi të publikuar në rrjetet sociale. Me një gjuhë të drejtëpërdrejtë aty shkruhet:

“Ambasada e SHBA mbeti e zhgënjyer nga deklarata e Kryeministrit Rama mbi Shqipërinë dhe Kosovën me rastin e 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.”

Më tej, ky mesazh vijon:

“Gjuha e shkujdesur që aludon për bashkim është e padobishme dhe dëmton marrëdhëniet e Shqipërisë me vendet fqinje. Ne i bëjmë thirrje udhëheqësve që të jenë fqinjë të mirë dhe të lënë mënjanë gjuhën ndarëse të së shkuarës”, perfundon reagimin e saj ambasada amerikane në Tiranë.

Në lidhje me këtë deklaratë, kryeministri Edi Rama sqaroi se ajo ishte nxjerrë nga konteksti.
Reagimi i ambasadës amerikane nuk është i pari i këtij lloji ardhur pas deklaratave të Ramës në Kuvendin e Prishtinës. Përveç reagimeve të ardhura nga vendet fqinje si Serbia dhe Greqia, në lidhje me këtë deklarate ka patur një reagim dhe nga Komisioni Europian që e cilësoi si të papërshtatshme. /abcnews.al

 

 

vlcsnap-error797-1-1280x720.jpg
G. P.18:27 | 12/01/2018

Prokurorë federalë amerikanë do asistojnë organin e akuzës për hetimin e çështjeve që i konsiderojnë sensitive, si atë të ish-ministrit të Brendshëm, por edhe të disa gjyqtarëve e emrave të njohur të krimit në vend. Synimi është një hetim i plotë, që të zbardhë të vërtetën. Këtë ka konfirmuar ambasada amerikane në Tiranë për ABC News pas takimit që ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin patën sot me ministrin e brendshëm.

SHBA-ja i ka ofruar Prokurorisë mbështetje me prokurorë federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për të kryer një hetim të plotë për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahirin dhe çështje të tjera sensitive për SHBA-në, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të Apelit në Durrës. Këtë lëvizje e ka konfirmuar për ABC News ambasada amrikane në Tiranë sipas të cilës, synimi është një hetim i plotë me synim zbulimin e të vërtetës për të gjitha rastet.

“Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet.Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës.”

Ky qëndrim i ambasadës amerikane erdhi për ABC News pas takimit që ambasadorët Donald Lu e Romana Vlahutin zhvilluan sot ne mesditë një takim me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj, në zyrën e këtij të fundit. Ambasada zbardh për ABC news edhe mesazhet që ka përcjellë në institucionet shqiptare.

“Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin.”

Edhe ministria e Brendshme ka konfirmuar se ‘Forca e Ligjit’ dhe Vetingu në Policinë e Shtetit, kanë qenë dy temat e nxehta që janë diskutuar mes diplomateve te huaj dhe ministrit Xhafaj. Ne operacionin ‘Forca e Ligjit’ për goditjen e grupeve kriminale dhe aseteve të tyre janë angazhuar ekspertët më të mirë në vend, por edhe europiane dhe të FBI-së./abcnews.al

2084.jpg
ent ela10:15 | 12/01/2018

Donald Tramp ka anuluar vizitën e tij në Britaninë e Madhe që duhej të zhvillohej në muajin shkurt për të inaguruar ambasadën e re amerikane në Londër. Me anë të nëj mesazhi në Tuiter ai shpjegoi se ka marrë këtë vendim për shkak se nuk është dakord me paraardhësin e tij Obama, i cili e ka shitur ambasadën për një grusht me kikirika. Për të ndërtuar më pas një seli pre 1.2 miliard dollarësh. Sipas britanikes “Guardian” vizita është anuluar për shkak të protestave të parashikuara kundër kreut të Shtëpisë së Bardhë.

Trump më tej shkruan se nuk është aspak një fans i administratës Obama që ka lejuar shitjen e ambasadës më të bukur, dhe më të mirëvendosur në Londër vetëm për të ndërtuar një të re. Dhe për këtë arsye ai nuk dëshiron që të jetë i pranishëm në inagurimin e saj

Sipas burimeve të qeverisë britanike sekretari amerikan i shtetit Reks Tillerson mund të jetë ai që do e zëvendësojë. Kryeministrja britanike Teresa Mej kishte ftuar Trump për një vizitë shtetërore një vit më parë, menjëherë pas marrjes së Presidencës. Por me kërcënimet e aktivistëve për protesta në mënyrë që të mos lejojnë Tramp të flasë në parlamentin britanik, nuk ishte bërë e ditur një datë e mundshme për këtë vizitë.

Alternativa ishte ajo e një vizite më pak formale, një udhëtim pune në muajin shkurt, pikërisht për inagurimin e ambasadës së re amerikane në Londër ku dhe do të takohej me kryeministren britanike. Kreu i Shtëpisë së Bardhë do të ishte takuar më pas dhe me Mbretëreshë Elizabetë por nuk do të mbahej asnjë banket shtetëror. Për momentin plani duket se është anuluar./abcnews.al

vlcsnap-error479-1-1280x720.jpg
us er20:53 | 29/12/2017

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Prishtinë bëri me dije se marrëdhëniet mes Kosovës dhe Amerikës do të dëmtoheshin nëse Kuvendi shfuqizon ligjin për Gjykatën Speciale. “Gjatë kësaj jave udhëheqësit e Kosovës kanë bërë deklarata të përsëritura publike duke thënë se një iniciativë lidhur me Gjykatën Speciale, e ndërmarrë në Kuvendin e Kosovës, nuk do të dëmtojë marrëdhëniet ndërkombëtare të Kosovës. Ata e kanë gabim. Çfarëdo përpjekje e tillë e përsëritur do të kishte pasoja të thella negative për të ardhmen evropiane të Kosovës dhe për marrëdhënien e saj me Shtetet e Bashkuara”, thuhet në një deklaratë të ambasadës. Gjithashtu selia diplomatike nënvizon se nuk mund të sakrifikohet e ardhmja e vendit për interesa personale./abcnews.al

Gazetar i ABC News: Xhevahir Qardaku


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono