ambasada

cutillo-933x445.jpg
ad min18:40 | 21/06/2019

Ambasada e Italisë në Tiranë i bën thirrje opozitës që protesta të jetë paqësore dhe të shmangen aktet e dhunës.

Duke e cilësuar protestën të drejtë themelore të qytetarëve, ambasada italiane thekson se episodet e dhunës nuk mund të tolerohen, si dhe u kërkon autoriteteve që të tregojnë vetëpërmbajtje.

Njëkohësisht, ambasada e Italisë u bën thirrje palëve politike që të dialogojnë për të zgjidhur krizën në vend.

Deklaratë e Ambasadës së Italisë në Tiranë në prag të protestës së 21 Qershorit 2019:

Ambasada e Italisë në Tiranë respekton dhe mbështet plotësisht të drejtën themelore të qytetarëve shqiptarë për të protestuar, por vazhdon të theksojë rëndësinë e ushtrimit të kësaj të drejte në mënyrë të rregullt dhe paqësore.

Ambasada e Italisë në Tiranë shpreh shqetësim të thellë për episodet e dhunës që kanë ndodhur së fundmi në disa rajone të vendit. Çdo akt i dhunshëm apo formë e nxitjes për dhunë nuk mund të tolerohet në asnjë rrethanë.

Është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e organizatorëve për të garantuar që demonstrimet të zhvillohen në mënyrë të sigurtë, për pjesëmarrësit dhe për të gjithë qytetarët e Tiranës, si dhe për të shmangur çdo formë përshkallëzimi gjatë protestave. Përdorimi i lëndëve shpërthyese apo çfarëdo sendi tjetër të projektuar për të shkaktuar lëndime është absolutisht i papranueshëm. Në këtë kuadër, autoritetet ligjzbatuese gjithashtu kanë përgjegjësinë të vazhdojnë të veprojnë me vetëpërmbajtje, edhe nëse provokohen.

Ambasada italiane në Tiranë u bën thirrje të gjitha palëve të angazhohen urgjentisht në një dialog konstruktiv për të tejkaluar situatën aktuale politike dhe për të mbështetur e konsoliduar përparimin që Shqipëria ka bërë në procesin e reformave./abcnews.al

ambasada-amerikane-ne-shqiperi-2.jpg
ad min21:45 | 20/06/2019

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka reaguar nëpërmjet një postimi në “Facebook”, për tensionet dhe përplasjet e fundit që kanë përfshirë vendin.

Në reagimin e ambasadës thuhet: “Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron punonjësit civilë dhe shkollat nga sulmet e pakuptimta, që mbron integritetin dhe sigurinë e procesit zgjedhor, dhe që mban premtimin e së drejtës së qytetarit për të protestuar paqësisht ndërkohë që bën që ata që përfshihen në dhunë të mbajnë përgjegjësi”

 Ambasada e SHBA-së thekson më tej: “Nxisim të gjithë qytetarët dhe të gjitha institucionet kudo në Shqipëri që të mbështesin parimet e sundimit të ligjit, të refuzojnë dhunën në të gjitha format e saj, si dhe të ushtrojnë paqësisht të drejtat e tyre demokratike ndërkohë që lejojnë bashkëqytetarët e tyre të bëjnë të njëjtën gjë. Po ashtu, iu bëjmë thirrje organizatorëve të protestës së nesërme që të mbajnë përgjegjësi përballë po të njëjtave parime, t’iu bëjnë thirrje publikisht mbështetësve të tyre të mblidhen paqësisht si dhe të refuzojnë energjikisht dhunën në çdo mundësi” – përfundon deklarata e ambasadës amerikane.

leyla.jpg
ad min13:46 | 05/06/2019

Më shumë vëmendje duhet t’i kushtohet kontrollit të fakteve për vërtetësinë e lajmit. Këshilla erdhi nga e ngarkuara me punë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë Leyla Moses Ones. Ajo inkurajoi gazetarët investigative, që të mos dekurajohen pavarësisht kushteve të vështira që ndeshen jo vetëm në Shqipëri.

Është folur e vazhdon të përsëritet sa i rëndësishëm është roli që luan media në një shoqëri. Hapat për ta bërë të lirë e të pavarur nuk janë hedhur aq sa duhet as në Shqipëri. Pasojat i përmend edhe e ngarkuara me punë në ambasadën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Leyla Moses Ones në konferencës mbi kontrollin e fakteve.

“Shqyrtimi i fakteve luan një rol vendimtar për të zbuluar paragjykimet dhe duke kundërshtuar censurën. Puna juaj për të përmirësuar cilësinë e gazetarisë në Shqipëri dhe në rajon nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme”, tha Moses Ones.

Përfaqësuesja e diplomacisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë bëri publik dhe rezultatet e një anketimi ku janë intervistuar rreth 800 gazetarë.

“Në gjysmat e të anketuarve raportuan se kishin marrë një urdhër të drejtpërdrejtë nga një pronar mediave ose një kryeredaktor për të shkruar një lajm të porositur. 41% besonin se mediat censuronin veten. 36% se kishte vetëcensurë të shpeshtë”, tha ajo.

Ajo këmbënguli që angazhimi në median e pavarur duhet të vazhdojë, duke vlerësuar se edhe ajo çka gazetarët bëjnë sot meriton vlerësim.

“Më bën shumë përshtypje trimëria që ju tregoni. Kurajoja që tregoni çdo ditë në kapërcimin e të gjithë pengesave që synojnë t’ju bëjnë të heshtni”, tha ajo./ABC News Albania 24/7

MBULIM-AMBASADA-AMERIKANE-PER-PROTESTEN.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ad min22:30 | 02/06/2019

Në një reagim nga rrjetet sociale, ambasada e SHBA-së dënon dhunën që ndodhi gjatë protestës së sotme të opozitës. Sipas ambasadës, përdorimi i meteve piroteknike nuk është akt paqësor në momentin që vihen në shënjestër policët.

“Ambasada e SHBA dënon dhunën që ndodhi gjatë protestës sonte.  Grumbullimi paqësor dhe e drejta për të shprehur pakënaqësitë ndaj qeverisë janë shtylla të demokracive të shëndosha, por janë të drejta që duhen ushtruar paqësisht. Përdorimi i mjeteve piroteknike, sidomos kur vënë në shënjestër policinë, nuk është akt paqësor, është i papranueshëm dhe jodemokratik. Iu bëjmë thirrje të gjithë organizatorëve të protestës të ndalojnë aktet e dhunshme dhe të angazhohen në dialog konstruktiv”, thuhet në njoftimin e ambasadës./abcnews.al

MBULIM-AMBASADA-AMERIKANE-PER-PROTESTEN.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ad min18:05 | 30/05/2019

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë ka reaguar në rrjetet sociale një ditë pas rekomandimit pozitiv nga ana e KE-së për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë.

“Ne mirëpresim rekomandimin e Komisionit Europian për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe konfirmimin e saj se Shqipëria vijon të bëjë përpara në zbatimin e reformave jetike dhe të pakthyeshme”, shkruhet në njoftimin e tyre në rrjetet sociale.

Më tej, ambasada shprehet se “Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara që të punojnë me partnerët tanë shqiptarë dhe të BE-së për të siguruar integrimin me sukses të Shqipërisë në Bashkimin Europian, përfshirë edhe mbështetjen tonë të plotë për zbatimin në vijim të reformave legjitime dhe kushtetuese gjyqësore”.

Komisioni Evropian rekomandoi të mërkurën për herë të dytë çeljen e negociatave me Shqipërinë pa kushte./abcnews.al

ambasada-amerikane.jpeg
ad min17:15 | 25/05/2019

Në një deklaratë në rrjetet sociale ambasada e SHBA-ve u bëri thirrje qytetarëve dhe forcave të ligjit që të qëndrojnë larg dhunës. Sipas ambasadës ata që kryejnë akte të tilla duhen vënë para përgjegjësisë. Në fund SHBA nxit të gjitha palët që të tregojnë vetëpërmbajtje dhe të përfshihen në një dialog konstruktiv.

“Shtetet e Bashkuara respektojnë të drejtën demokratike të qytetarëve për të protestuar në mënyrë paqësore. Ju bëjmë thirrje të gjithë pjesmarrësve në protestën e sotme – si qytetarëve ashtu edhe forcave ligjzbatuese – që të përmbahen duke qëndruar larg dhunës. Nxitja e përplasjeve fizike apo hedhja e mjeteve plasëse, bombave molotov dhe gurëve, është jodemokratike dhe e paligjshme. Ata që përfshihen në akte dhune kryejnë një krim dhe duhen vënë përpara përgjegjësisë. Shtetet e Bashkuara nxisin të gjitha palët të tregojnë vetëpërmbajtje, të refuzojnë dhunën dhe të përfshihen në një dialog konstruktiv”, thotë ambasada e SHBA-së në Tiranë./abcnews.al

ambasada-italiane.png
ad min18:15 | 13/05/2019

Edhe ambasada italiane ka publikuar një qëndrim të njëjtë për protestat e opozitës.

“E drejta për të protestuar është tipar thelbësor i një demokracie të shëndetshme, por protestat duhet të mbeten paqësore. Gjatë protestës së dhunshme të 11 majit pati të lënduar në radhët e policisë dhe të protestuesve, si dhe u dëmtuan disa godina publike. Ambasada italiane në Tiranë u bën thirrje udhëheqësve të opozitës që të dënojnë dhunën dhe të garantojnë që protestat e ardhshme të jenë paqësore dhe të qëndrojnë brenda kornizave ligjore. I kërkon gjithashtu forcave të rendit të tregojnë vetëpërmbajtje. Ambasada e Italisë dënon pa rezervë kanosjet ndaj Kryetarit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, veprime të papranueshme në një demokraci.

Së fundmi, Ambasada italiane u kërkon të gjitha palëve të fillojnë dialogun, si mënyra e vetme për të zgjidhur krizën aktuale politike dhe për të mbështetur rrugën e integrimit evropian të Shqipërisë”./ABC News Albania 24/7

 

 

60021296_10155939723056353_8326170020308582400_o-1280x853.jpg
ad min18:10 | 13/05/2019

Edhe ambasada gjermane në Tiranë ka dënuar dhunën  gjatë protestave të opozitës e njëlloj si ambasada amerikane i është drejtuar nominalisht Bashës e Kryemadhit.

“Demonstratat paqësore janë një e drejtë themelore e rëndësishme në demokraci. Shfaqje të dhunës, sikurse ishin ato që pamë në datën 11.05., janë tërësisht të papranueshme dhe të papajtueshme me këtë parim. Për këtë arsye ne dënojmë maksimalisht dhunën e çdo lloji. Veçanërisht na shqetëson fakti, që drejtuesi i Prezencës së OSBE në Shqipëri është kërcënuar. Ndaj u bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës Basha dhe Kryemadhi të dënojnë të gjitha format e dhunës ndaj njerëzve dhe institucioneve dhe t’i parandalojnë ato në mënyrë efektive. Si organizatorë ata mbajnë përgjegjësi për zhvillimin paqësor të demonstratave. Në të njëjtën kohë apelojmë forcat shqiptare të sigurisë të ushtrojnë detyrën e tyre në mënyrë konsekuente, me maturi dhe në proporcion me situatën.
Protestat në rrugë nuk zëvendësojnë dialogun e domosdoshëm politik! Ndaj u bëjmë thirrje të gjitha palëve, që në funksion të përafrimit të mëtejshëm të Shqipërisë me Bashkimin Evropian kundërshtitë në qëndrime t‘i zgjidhin në kuadër të një dialogu politik konstruktiv”, përfundon deklarata e ambasadës gjermane në Shqipëri./ABC News Albania 24/7

ambasad.jpg
ad min17:05 | 13/05/2019

Ambasada e SHBA në Tiranë ka reaguar duke bërë thirrje që protesta e sotme që do mbajë opozita të jetë paqësore. Me anë të një shënimi në faqen e saj zyrtare në “Facebook”, ambasada u bën thirrje udhëheqësve të opozitës, veçanërisht Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, që të dënojnë publikisht veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre.

“Protestat paqësore janë thelbësore për demokraci të shëndetshme dhe e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur dhe për të protestuar kundër qeverisë së tyre është themelore. Megjithatë, forca dhe dhuna nuk kanë vend në një proces demokratik. Ne dënojmë dhunën e pranishme gjatë protestave të 11 majit në Tiranë dhe përgjegjësit e saj. Dhuna çoi në plagosje dhe dëmtime të pronës, përfshirë edhe dëmtim të vendbanimit së Ambasadorit të OSBE-së. Këto veprime të dhunshme ishin të paligjshme dhe jodemokratike. Ne iu bëjmë thirrje udhëheqësve të opozitës, veçanërisht Kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Kryetares së Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, që të dënojnë publikisht veprimet e dhunshme të mbështetësve të tyre, të bashkëpunojnë me çdo hetim që synon të identifikojë çdo person që i kreu ato dhe vënien e tyre përpara përgjegjësisë, si dhe të sigurojnë që të gjitha protestat e ardhshme publike të jenë të qeta dhe paqësore. Edhe autoritetet ligjzbatuese kanë përgjegjësi për të vepruar me vetëpërmbajtje, përfshirë edhe rastet kur iu përgjigjen provokimeve. Protestat e dhunshme po dëmtojnë përpjekjet e Shqipërisë për reforma demokratike dhe perspektivën e vendit për të bërë përpara në rrugën drejt Bashkimit Europian. Shtetet e Bashkuara nxisin të gjitha palët që të zmbrapsen nga përplasjet dhe të përfshihen në një dialog konstruktiv, që synon t’i japë fund ngërçit politik”, shkruhet në reagim./abcnews.al

PROTESTA-1280x581.jpg
ad min21:52 | 11/05/2019

Ambasada e Amerikane në Tiranë dënon dhunën e pranishme gjatë protestës së sotme. Objektivi i deklaruar i opozitës për ta bërë demokracinë e Shqipërisë më të fortë shkon kundër dhunës që është duke u ushtruar nga protestuesit. Dhuna është thelbësisht jodemokratike dhe duhet të ndalojë. Drejtuesit e protestës kanë përgjegjësinë të nxisin qetësi. Iu bëjmë thirrje të gjitha palëve që të tregojnë vetëpërmbajtje.

“Ambasada e SHBA dënon dhunën e pranishme gjatë protestës së sotme. Objektivi i deklaruar i opozitës për ta bërë demokracinë e Shqipërisë më të fortë shkon kundër dhunës që është duke u ushtruar nga protestuesit. Dhuna është thelbësisht jodemokratike dhe duhet të ndalojë. Drejtuesit e protestës kanë përgjegjësinë të nxisin qetësi. Iu bëjmë thirrje të gjitha palëve që të tregojnë vetëpërmbajtje”, lexohet në deklaratën e Ambasadës Amerikane./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono