ambasada

Ambasadori-Amerikan-ne-Tirane-Donald-Lu-720x415.png
us er12:41 | 07/12/2017

Për Prokurorin e Përgjithshëm ka reaguar edhe Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Kushtetuta dhe ligji për Prokurorinë janë të qarta”- thotëambasadori Donald Lu në një koment në shqip dhe anglisht në faqen e ambasadës në rrjetin social facebook.

“ Ambasada e SHBA mbështet opinonin ligjor që OPDAT dhe EURALIUS ikanë dhënë parlamentit. Ne nxisim parlamentin të zbatojë ligjin” përfundon qëndrimi që mban emrin e Donald Lu.

OPDATE dhe EURALIUS i sugjeruan  Kuvendit në fund të muajit të shkuar të zgjedhë një Prokuror të të ri të Përgjithshëm që të kryejë funksionet e Kryeprokurorit për një periudhë të përkohshme.

Në kushtet kur më 7 dhjetor Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla i mbaron mandati dhe Këshilli I Lartë i Prokurorisë përgjegjës për emërimin e kryprokurorit të ri ende nuk është themeluar  misionet ndërkombëtare shprehen për zbatimin e regjimit tranzitor.

Sipas nenit 179 paragrafi 13 i Kushtetutës Prokurori i Përgjithshëm zgjidhet me 2/3 e votave të anëtareve të Kuvendit.

Në të njëjtën linjë është edhe delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri.

Në një reagim për këtë çështje, BE thotë se “Ligji për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë parashikon dispozita të qarta transitore – siç konfirmohet nga EURALIUS dhe OPDAT në opinionin e tyre në Kuvend. Ne e ftojmë Kuvendin të procedojë në respekt të plotë të ligjit”.

Sipas OPDAT, drejtuesi i ri i prokurorisë zgjidhet me shumicë të thjeshtë dhe mjafton që të pranishëm në sallë të jenë 71 deputetë./abcnews.al

vlcsnap-error300-1280x720.jpg
us er14:43 | 05/12/2017

Shtetet e Bashkuara të Amerikës konfirmojnë hapjen e ambasadës në Jeruzalem, me Izraelin që deklarohet i gatshëm për t’u përballur me një revoltë të mundshme palestineze. Ndërkohë që presidenti turk Erdogan, reagon duke thënë se po rrezikohen marrëdhëniet diplomatike, nëse Jeruzalemi shpallet kryeqytet i Izraelit.

Transferimi i ambasadës amerikane nga Tel Aviv në Jeruzalem do të bëhet, nuk është më çështje diskutimi, por vetëm çështje kohe. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë duke ngjallur reagime të shumta dhe paralajmëruar një front të ri për krizë ndërkombëtare. Turqia paralajmëroi se Jeruzalemi është një vijë e kuqe për muslimanët ndërsa Izraeli bëhet gati për tu përballër me një revolt të mundshme palestineze.

Reagimi I presidenti turk Erdoan ka qenë i ashpër. Ai u shpreh se shpallja e Jeruzalimt si kryeqytet izraelit dhe njohja e tij përfaqëson një vijë të kuqe për muslimanët dhe mund të shkaktojë prishte të marrëdhënieve diplomatike të Turqisë me Izraelin. Erdoan i bëri këto deklarata para një grupi deputetësh të partisë së tij AKP në Ankara. Lëvizja do të interpretohej nga palestinezët si një njohje e sovranitetit të shtetit hebre në qytet.

Edhe presidenti francez Emanuel Makson u shpreh I shqetësuar për situatën gjatë një bisede telefonike me homologun e tij amerikan Tramp. Presidenti francez theksoi se cështja e statusit të Jeruzalemit duhet të zgjidhet në kuadër të negociatave të paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve me objektivin për vendosjen e dy shteteve që jetojnë pranë njëri tjetrit në paqe dhe siguri me Jeruzalemin si kryeqytet. Parisi zyrtar konfirmoi se Macron dhe Trumo do të flasin sërish së shpejti për këtë argument./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono