alpe

alpe.jpg
ad min15:46 | 13/07/2018

“Alpet shqiptare–traditë dhe mite”. Ministria e Turizmit dhe Mjedisit prezantoi planin e zhivllimit të zonës, i cili do të bazohet në prezantimin e produkteve karakteristike.

Bukuritë natyrore, trashëgimia kulturore e historike e Alpeve shqiptare tërheq turistët e huaj ndonëse sezon plazhi. Rreth 99% e atyre që i vizitojnë në anketën e realizuar  nga Ministria e Mjedisit dhe Turizmit u përgjigjën se do t’ia rekomandonin këtë udhëtim dikujt tjetër ndonëse ndjejnë mungesën e informacionit si nga ana e popullsisë vendase, por edhe nga guidat turistike. Me miratimin e planit të Alpeve miratuar këtë vit zona hyn në një cikël të ri të zhvilimi të turizmit.

“Ka një paketë të plotë investimesh, por me investime tradicionale. Ajo që  kemi rënë dakord në Këshillin Kombëtar të Rregullimit të Territoritështë që  investimet të jenë të natyrës që t’i pranojë zona”.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit nxiti turoperatorët ta përfshijnë këtë zonë në guidat e tyre turistike për këtë i propozoi dhe lehtësi nga qeveria.

“A do duhet ne që turoperartorët të kenë tarifa lehtësuese dhe promovuese nga pikëpamja financiare për të shtuar numrin e turistëve në Alpe. ”

Ndërkohë banorëve të zonës, ministri Klosi iu bëri thirrje të investojnë në agroturizem si një mundësi për të thithur më shumë turistë dhe zhvillimin e ekonomisë së zonës. /abcnews.al

 

 

alpet-zvicerane.jpg
ad min12:54 | 01/05/2018

Katër skiatorë dhe dy alpinistë kanë vdekur në dy raste të ndryshme në Alpet zviceriane për shkak të motit të keq që përfshiu vendin të dielën.

Skiatorët, që ishin nga Franca, Italia dhe Gjermania, bënin pjesë në një grup prej 14 vetash që dështuan të arrinin kabinat e tyre të vendosura në një lartësi prej më shumë se 3.000 metrash mbi nivelin e detit.

Policia njoftoi se njëri prej skiatorëve vdiq në një hedhje, ndërsa tre të tjerë për shkak të hipotermisë. Gjithashtu mësohet se pesë të mbijetuar janë në gjendje kritike për jetën.

Ndërsa për alpinistët u ngrit alarmi të dielën, por moti i keq shtyu kërkimet. Sipas agjencisë së lajmeve AFP, mosha e tyre është 21 dhe 22 vjeç, por nuk është treguar kombësia.

Alpet zviceriane u goditën një një stuhi ere dhe temperatura të ulëta këtë fundjavë, në një periudhë, kur moti atje është i paqëndrueshëm.

Këto incidente ndodhin pas vdekjes së tre skiatorëve spanjollë për shkak të një orteku. Ndërkohë më 2 Prill, një ortek tjetër në Alpet franceze vrau një guidator mali./abcnews.al

ALPINIZEM-NGJITJA-NE-VALBONE-1280x720.jpg
ent ela15:13 | 12/03/2018

Mbi 70 alpinistë shqiptarë dhe të huaj realizuan një ngjitje të vështirë në malin e Valbonës, në Alpet e Veriut. Gjatë itinerarit kaluan vështirësi të mëdha prej pranisë së borës dhe akullit.

Nuk mund të jetë diçka e lehtë në dimër.

Alpet shqiptare janë të vështira për t’u ngjitur edhe në kohë të mirë, jo më në një stinë kaq të ashpër sa këtë vit, por një grup I madh alpinistësh ia doli.

Ishin plot 72 ushtrues të këtij sporti, sa të bukur aq edhe të rrezikshëm, që e tentuan dhe e realizuan aventurën e tyre më të fundit.

Objektivi i alpinistëve, ndër të cilët kishte nga Shqipëria, Kosova, diaspora si dhe të huaj, ishte Maja e Borshit, siç e tregoi përpara nisjes presidenti i Federatës Shqiptare të këtij sporti, Jani Zizo.

“Na qoftë rruga e mbarë për ngjitjen e mjaës së Borshit 2416 metra. Itinerari do shkojmë në qafën e Zhaborës, do zbresim poshtë 100 metra dhe pastaj do ngjitemi në majë”

Ngjitja filloi në mbrëmje dhe vazhdoi për 6 orë, ndërsa pasi u mbërrit maja e malit në Valbonë, u deshën edhe rreth 6 orë të tjera për të zbritur në bazë.

Itinerari ishte shumë i vështirë siç e tregon ky alpinist nga Kruja.

“Ngjitja qe shumë e vëhstirë se ishte me akull gjithë rruga, sipër 2 metra borë”

Edhe një vajzë e ardhur nga jashtë Shqipërisë vlerësoi vështirësinë e ngjitjes, por theksoi edhe bukurinë e madhe të natyrës së Alpeve.

Në 12 orë ngjitje dhe zbritje, pjesëmarrësit u përballën edhe me orteqe dëbore, ndërsa disa nga alpinistët provuan rrëshqitjet e pavullnetshme, madje duke pasur edhe raste rreziku për jetën.

Leonard Laçi ishte njeriu që udhëhoqi grupin, ndërsa më i riu i grupit ishte Mario Dhimitri vetëm 15 vjeç nga Përmeti./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono