alibeja

ENKELEJD-ALIBEAJ.jpeg
ent ela12:58 | 09/10/2019

Kush i ka harruar akuzat ndaj Valdrin Pjetrit, Agim Kajmakut e Mark Babanit ua kujton Partia Demokratike. Janë kryebashkiakët socialistë e shkuara e rë cilëve i ndalon të jenë në atë detyrë sipas demokratëve.

Përveç Valdrin Pjetrit që u dorëhoq, kryebashkiaku i Vorës dhe ai i Vaut të Dejës vazhdojnë të qeverisin bashkitë. Arsyeja pse mbizotëron heshtja nga institucioni i akuzës e ka një autor sipas Enkelejd Alibeajt.

“Megjithëse kanë kaluar disa javë nga denoncimi i tyre, kriminelët e Ramës vazhdojnë të drejtojnë bashkitë, vazhdojnë të  mos përballen me drejtësinë për shkak të mosveprimit të prokurorisë”.

Hesht prokuroria sipas Partisë Demokratike edhe për denoncimet që i kanë referuar prej tre muajsh në prokurori për shkeljet në zgjedhjet e 30 Qershorit.

“Deri tani:

  • Nuk ka asnjë procedim penal të regjistruar.
  • Nuk ka asnjë person të hetuar.
  • Nuk ka asnjë person të arrestuar”.

Hetimi i krimeve elektorale është një nga 9 kushtet e vendosura nga  Bundestagu gjerman për hapjen e negociatave me Shqipërinë,por rezultate nuk po shohin askund nga selia blu.

“Duke mos regjistruar zyrtarisht asnjë procedim penal që lidhet me zgjedhjet, Prokuroria ka zhvlerësuar  edhe ODIHR-in, i cili thekson se ishte dëshmitar i rasteve të kërcënimit të votuesve dhe shkeljes së fshehtësisë së votës në qendrat e votimit”.

Të gjitha këto sipas Partisë Demokratike tregojnë se nën kontrollin e Edi Ramës po veprohet kundër vullnetit të Bashkimit Europian për nisjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë./ABC News Albania 24/7

SINKRON-ALIBEAJ.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela16:15 | 21/09/2019

Partia Demokratike ka akuzuar Edi Ramën se ka vendosur një drejtësi me dy standarde, një në të cilën bashkëpunëtori i tij, Sajmir Tahiri rri në liri, ndërsa shqiptarët e pa mbrojtur, vrasin veten në burg edhe për vepra të lehta.

DEKLARATË E PARTISË DEMOKRATIKE, ENKELEJD ALIBEAJ

Saimir Tahiri nuk do të bëjë asnjë ditë burg.

Njeriu që zbatoi planin e Edi Ramës për të kanabizuar Shqipërinë në funksion të blerjes së pushtetit me paratë e drogës, nuk ndëshkohet nga drejtësia, sepse me Edi Ramën në krye të qeverisë, drejtësia ka dy standarde: Saimir Tahiri në liri, duke shijuar pushtetin, paratë dhe luksin, ndërsa shqiptarët e zakonshëm në burg, ku humbin jetën për asgjë.

Estref Halili, një 22 vjeçar nga Kolonja e Lushnjës u burgos për një cigare hashash ditën e Krishtlindjes dhe vrau veten në qelinë e burgut, ndërsa Saimir Tahiri nuk ka për të bërë as edhe një ditë burg, sepse ka mbrojtjen e Edi Ramës.

Qamil Zela kryefamiljari 52 vjeçar që mezi ushqente familjen e tij, vrau veten në burg se nuk kishte 35 mijë lekë për të paguar energjinë elektrike.

17 kuksianë u mbajtën në burg më shumë se 1 vit, sepse protestuan kundër korrupsionit të Edi Ramës, që u vuri traun me 5 euro për të shkuar në shtëpi.

Ky është shteti me dy standarde që ka ndërtuar Edi Rama. Liri për bashkëpunëtorët e tij në krim, burg për shqiptarët e zakonshëm dhe të pambrojtur.

Me Edi Ramën nuk ka drejtësi të barabartë për të gjithë. Ai do të vazhdojë ta vendosë drejtësinë në shërbim të politikanëve të korruptuar e të lidhur me krimin, si Saimir Tahiri, në shërbim të trafikantëve të drogës dhe krimit të organizuar, që i siguron mbajtjen e pushtetit me zgjedhje të vjedhura.

Shërbimi më i madh për drejtësinë dhe për vendin është ndarja e politikës nga krimi.

Aty është burimi i të gjitha të këqijave. Pa prerë lidhjet e politikës me krimin, në Shqipëri nuk ka për të patur drejtësi të vërtetë, më të pamundurit do të vuajnë burgjeve, ndërsa të pushtetshmit si Edi Rama dhe Saimir Tahiri, do të vazhdojnë të jetojnë në luks pa u ndëshkuar./ abcnews.al

IMG_4895-1280x853.jpg
ent ela16:01 | 24/05/2018

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj ka denoncuar vjedhjen, për herë të dytë brenda muajit, të prokurorisë së Durrësit ku është marrë server it ë dhënave të çështjeve penale. Kjo vepër kriminale, e cila vjen vetëm 2 javë pas një tjetër të këtij lloji për demokratët është tregues i qartë se shteti ka rënë dhe se krimi ka fuqi dhe mbrojtje politike.

Deklarata e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj

Krimi që ka kapur shtetin e Edi Ramës ka bërë një tjetër goditje kriminale sot.Ia ka arritur të bastisë mu në zemër edhe vetë organin i cili supozohet ta luftojë atë pa mëshirë.

Në prokurorinë e Durrësit është grabitur serveri i të dhënave të cështjeve penale. Pikërisht nëProkurorinë e Durrësit ku po pas denoncimeve të opozitës janë mbledhur të dhëna hetimorte për disa nga cështjet më të rënda të krimit dhe të korrupsionit të qeveritarëve

Para 2 javësh kësaj Prokurorie ju grabiten dokumenta të rëndësishme te hetimeve penale. Kryeprokuroja e Durrësit Donika Prela jo vetëm që nuk mbajti përgjegjësi por u gradua nga shoqja e saj Arta Marku, me urdhër të Edi Ramës dhe Fatmir Xhafës si kryeprokurore e Krimeve të Rënda, në shkelje flagrante të Ligjit për Organet e Drejtësië.

Ky akt sigurisht i ka trimëruar banditët e lidhur me pushtetin. Sotkrimi ia beh mu ne mes të zyrave te Prokurorisë dhei pashqetësuargrabitiserverin e te dhenave tëhetimeve penale për cështjet më të rëndësishme të krimit dhe korrupsionit të qeveritarëve.

Dje, një i burgosur me rrezikshmëri të lartë u arratis nga salla e gjyqit.

Të gjitha këto janë pasoja të kapjes së shtetit nga krimi, shteti i shpartalluar që mbron kriminelët dhe godet njerëzit e thjeshtë.

Vetëm në një vend ku qeveria është njësh më krimin mund të ndodh kjo.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur nëvend qëtë mbrojnë dëshmitarët dhe të sigurojnë provat, qëllimi i vetëm i Rama-Marku-Prela-Xhafës është si e si të mbrojë e të shpëtojë Fatmir e Agron Xhafën.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur qeveria dhe Kryeministri po bejne ç’është e mundur të zhdukin provat e krimit më të rendë që ka kapur Fatmir Xhafën dhe Edi Ramën.

Nuk ka si të ndodh ndryshe, kur provat e verteta hetimore rrembehen nga banditët mu në zemër të prokurorisë,

kur kryeministri,  i servir prokurorise siprova ato që prodhon Edi Rama në mes të natës, sic ishte prova imagjinare e Edi Ramës, qëmbronAgron Xhafën, vëllanë e Fatmir Xhafës, i certifikuar nga gjykatat italiane si bos i bandave ndërkombetare të trafikut te narkotikeve.

Nuk ka si të ndodhe të ndryshe kur kërconohet dhe tentohet të blihet deshmitari, prej bandave të lëshuara me mison nga qeveritarët dhe kërcënohet gazetari që denoncon krimin

Nuk ka si të ndodh ndryshe kur kryeministri, Ministri i brendshëm drejtuesit e policisë, të gjithë këta në mbrojtje të Xhafajve, as që nuk pyeten nga prokuria, por merren ne pyetje denoncuesit e krimit, opozita dhe gazetarët.

Kesaj qeverie tëbërë njësh me krimin, që ka kapur prokurorinë dhe gjykatat, e qëështë vënë në mbrojtje të krimit dhe shkatërrim të provave,i ka ardhur ora ti humbë vula njëherë e mirë.

Edi Rama dhe Fatmir Xhafa nuk mund të qeverisin më shqiptarët, sepse nuk përfaqësojnë interesat e shqiptarëve, por të krimit dhe korrupsionit ku janë zhytur kokë e këmbë. Ndaj sot më shumë se kurrë, cdo shqiptar, ka të drejtë dhe detyrim ndaj vetes, familjes, vendit, që të mos lejojë të humbasë të ardhmen e tij. Le të bashkohemi të gjithë, pa dallim të shtunën në ora 11 në Tiranë.

Bashkë jemi më të fortë se krimi dhe qeveria e Edi Ramës e lidhur me të.

Bashkë do ti japim fund kapjes së shtetit nga krimi, do  të çlirojmë Shqipërinë nga makthi, do hapim kapitullin e shpresës dhe mundësive për jetë më të mirë për çdo shqiptar. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono