Alibeaj

aliebaj-933x445-1.jpg
ent ela15:00 | 28/01/2019

Partia Demokratike dhe institucioni i prokurorisë janë bërë protagonistë të një debati në largësi, i cili nisi me akuzën e ish ministrit Alibeaj ndaj shefes së Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Kjo e fundit është pjesë e dosjes 339 sipas demokratëve. Por prokurorët e çështjes e kanë quajtur jo të vërtetë akuzën, duke shkelur sekretin hetimor e duke gënjyer sipas Partisë Demokratike.

Miliona të pajustifikuara, dyshime për pastrim parash dhe në rastin më të mirë, evazion fiskal. Janë këto sipas demokratëve pjesë e dosjes së titullares së Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Donika Prela e gjendur në tryezën e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit duke vërtetuar se ky i fundit është, si e quan ish-ministri i drejtësisë Alibeaj, vegël në duart e pushtetit për të kontrolluar hyrje-daljet nga sistemi të prokurorëve dhe gjyqtarëve të korruptuar.

“Përpara se të japë vendimin për Donika Prelën, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka për detyrë të verifikojë dy informacione të reja për Drejtuesen e Prokurorisë së Krimeve të Rënda. Së pari, të konfirmojë që Donika Prela, në konflikt të hapur interesi, është takuar gjatë periudhës që ishte nën veting me anëtaren e trupës së vetingut, Valbona Sanxhaktari”.

Për këtë, deputeti demokrat i sugjeron shkallës së parë të Vettingut, të kërkojë tek kamerat e sigurisë së Prokurorisë së Krimeve të Rënda në muajt Nëntor – Dhjetor. Së dyti, një pyetje edhe më e vështirë.

“A është Donika Prela pjesë e dosjes 339, e kapur në përgjim me bandën e Avdyljave duke biseduar me kreun e bandës Astrit Avdylaj? Përgjimet e dosjes 339 janë bërë në kohën kur Donika Prela drejtonte Prokurorinë e Durrësit dhe Astrit Avdylaj u arrestua për armëmbajtje pa leje, por më pas u lirua si i pafajshëm”.
Përgjigja për pyetjen e dytë, i erdhi shpejt selisë blu nga prokurorët e çështjes “339”, Vladimir Mara dhe Dritan Prençi. Duke e konsideruar pyetjen e shtruar nga Alibeaj, si fakt të servirur, prokurorët mohojnë e përfshirjen në përgjimet e dosjes 339 të Donika Prelës në komunikim me anëtarë të grupit Avdylaj.

Akt të paprecedent e quan Partia Demokratike këtë përgjigje të dy prokurorëve, të cilët sipas selisë blu nxorrën sekretin hetimor në shkelje flagrante të Ligjit, për të gënjyer në favor të shefes së tyre Prela. Faktet, sipas reagimit të PD-së, ndodhen pikërisht në dosjen 339.

“Këtë e provojnë përgjimet e muajit janar 2018.Duke qenë se tani Donika Prela e ka cënuar sekretin hetimor, le t’i shkojë deri në fund! Të urdhërojë të bëhen publike përgjimet audio të bandës së Avdylajve në muajin janar 2018, kur në makinën e kreut të bandës u gjet një armë pa leje, 9 mm, dhe Astrit Avdylaj u arestua në flagrancë.”

Reagimi i Partisë Demokratike vijon duke i kërkuar organeve të Vettingut që ta detyrojnë Donika Prelën të përgjigjet, nëse ka urdhëruar e firmosur lirimin e kreut të bandës së Avdylajve dhe nxjerrjen e tij të pafajshëm në janar të 2018-ës, kohë kur Donika Prela drejtonte Prokurorinë e Durrësit./abcnews.al

LAJMET-DT-17-JANAR-19.mpg_snapshot_13.58-1280x720.jpg
ent ela20:31 | 17/01/2019

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj ka folur në studion e Mbrëmje në ABC News për protestën e paralajmëruar të opozitës për rrëzimin e qeverisë, pas largimit nga seanca e djeshme plenare, ku nuk ra dakord për debatin mbi shkarkimet dhe emërimet e ministrave të rinj.

Sipas tij në kushtet kur mjetet klasike të zgjedhjeve kanë rënë, fjala i takon popullit dhe opozita do t’i prijë revoltës popullore.

“Mjetet klasike me zgjedhje kanë rënë, kontrolli i i drejtësisë nuk ka funksionuar, mjeti i tretë debati parlamentar. I ezauruam të gjitha rrugët që demokracia njeh. Ajo çka bëri dje, i ka mohuar të drejtën publikut shqiptar. Akti kryesor më i rëndësishmi është formimi i një qeverie apo ripërtëritja e saj që të krijohet trupa për qeverisjen e shqiptarëve. Kjo është pika kulminate, instrumenti i fundit në një demokraci. Opozita t’i prijë të gjithë revoltës popullore, ne ofrojmë strukturimin politik të pakënaqësive të publikut se të gjitha ato janë kërkesa politike”.

Alibeaj theksoi se kjo protestë do të krijojmë kushtet për një proces zgjedhor ku shqiptarët të shprehin të lirë vullnetin e tyre, ndërsa shtoi se kusht para zgjedhjeve është rrëzimi i Ramës.

“Ne besojmë që thelbi i demokracisë është që ndëshkimi i qeverisë të bëhet nëpërmjet votës. Ajo çfarë është sfidë e madhe për opozitën dhe publikun është të krijojmë kushtet për një proces zgjedhor ku shqiptarët të shprehin të lirë vullnetin e tyre.

Kusht para zgjedhjeve është rrëzimi i Ramës, ky nuk është kryeministër, por uzurpator.

Kërkojmë qeveri që të garantojë proces elektoral të ndershëm për zgjedhjet parakohshme mos përdoren paratë e krimit, bandat e krimit, administrata shtetërore si celulë partiake e qeverisë dhe që shqiptarët të shprehin të lirë vullnetin e tyre.

Rama nuk është kryeministër që i plotëson këto. Largimi i Ramës është realizim në masën më të madhe të këtyre kushteve. Të krijohen kushte që të gjithë të shprehin me votë vullnetin e tyre”. /abcnews.al

LAJMET-DT-17-JANAR-19-00001.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela19:48 | 17/01/2019

“Vetëdorëzimi i Balilit, fundi i hidhur i sistemit të drejtësisë dhe epitafi i një shteti”. Kështu e konsideron deputeti demokrat Enkeljed Alibeaj, vetëdorëzimin në polici të “Eskobarit të Ballkanit”, pas 15 dështimeve të operacioneve policore.

“Prej 3 vitesh janë bërë jo më pak se 15 aksione të policisë dhe nuk e kapën dhe te i 16 shkon vetë e dorëzohet”.

Sipas tij kjo është një përrallë e hidhur dhe groteske

Për të kupuar a është vërtet përballje e ligjit mbi antiligjin ku shteti fiton mjafton të sjell një paragraf të shkurtër teksa dëgjohej intervista kur e pyetën se ku kishte qenë. Ishte në Tiranë.

Si nuk ju gjeti policia? Se nuk koinçidova asnjëherë me të.

E kuptoni groteskun e madh të krimit. Në 15 operacione policia do kapte krimin, te i 16-ti krimi kapi shtetin dhe për të kuptuart atë se çdo të ndodhë nuk çuditem aspak se në një sistem të tillë kur qeveria është e zhytur me krimin, s’do çuditesha fare që e gjitha kjo është një përrallë e hidhur. Kaq e turpshme është kjo situatë, bën karshillëk ndaj qeverisë e drejtësisë, publikut e partnerëve”.

Duke qenë partener me DEA-n amerikane dhe drejtësinë greke, Alibeaj shprehet se partneri shqiptar nuk është i besueshëm, ndërsa e quan karikurë të shëmtuar negocimin sipas tij të shtetit me krimin.

“DEA amerikane është prej dy vitesh që e kërkon dhe që do thotë që një qeveri që do duhet të jetë partnere do të duhet të kishte bërë minimumin e përçapjeve për ta kapur.

Partneri shqiptar nuk ëhstë i besueshëm dhe ka çeduar për këtë episod që doli papritur e papandehur, kur të gjithë e kishin harruar na u vetëdorëzua, ku drejtori i policisë i bën taksistin kriminelit më të madh dhe nuk ka karikaturë më të shëmtuar të shtetit që shkon e negocion me krimin dhe kushtet i vendos krimi”. /abcnews.al

ALIBEAJ-ABC-1280x720.jpg
ent ela16:15 | 08/11/2018

Partia Demokratike ka përsëritur edhe sot qëndrimin e saj të njohur se prokuroria duhet të arrestoje kryebashkiakun e Durrësit Vangjus Dako. Deputeti Enkelejd Alibeaj tha se tashmë ekzistojnë provat e bashkëpunimit të Dakos për blerjen e votave dhe heshtja e prokurorisë dhe e Kryeministrit nuk e fsheh dot këtë realitet.

“Dorëheqje të detyruara, panik me emërimin e nëpunësve të oborrit në krye të ministrisë më të rëndësishme të qeverisë, stisjen e thuajse-konflikteve kushtetuese me presidentin kur vendi është në mungesë të një gjykate kushtetuese, janë shenja të makthit që kreun e qeverisë Edi Rama e ka zënë për shkak të dosjes 339.”

Deklarata erdhi nga Partia Demokratike, nga ku ish-ministri i Drejtësisë Enkelejd Alibeaj, mungesën e reagimit për atë që quan krimin më të madh, atë electoral, e prezanton si pasqyrën e shkatërrimit të shtetit, drejtësisë dhe sistemit demokratik.

“Dosja 339 është “gracka ku hajduti është kapur si laraska”.

Përgjimet e dosjes 339 kanë faktuar se Vangjush Dako është në komunikim të vazhdueshëm me bandat para, gjatë dhe pas zgjedhjeve, duke shkëmbyer me pasuri dhe pushtet votat e blera për tepsinë e Edi Ramës.

Mosarrestimi i Dakos është dëshmia më e qartë e kapjes së shtetit nga krimi i organizuar me mbështetje të organizatës kriminale të Rilindjes të drejtuar nga Edi Rama.

Mosarrestimi i Dakos është prova e shkatërrimit total të prokurorisë së krimeve të Rënda.

Mosarrestimi i Dakos hedh në erë alibitë qesharake për suksesin e reformës në drejtësi”.

Vangjush Dako duhet arrestuar pa vonesë, thekson Alibeaj, sepse faktet e krimit elektoral janë ta qarta dhe sepse çdo ditë në liri ai e përdor për të shkatërruar prova, manipuluar dëshmitarët dhe gjithçka me ndihmën e të parit të shtetit, kryeministrit Edi Rama. /abcnews.al

 

 

ALIBEAJ-SINKRON-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_01.02-1280x720.jpg
ent ela13:31 | 26/10/2018

“Strategjia e Edi Ramës për të shitur bashkëpunimin me krimin si normalitet politik nuk e shpëton Vangjush Dakon nga dosja 339!”. Kështu ka deklaruar depueti demkrat Enkelejd Alibeaj në një deklaratë ëpr emdiat. Sipas tij, Vangjush Dako duhet të ishte sot në burg, ndërsa shprehet se deri tani ka dalë vetëm maja e ajsbergut.

Demokratët dolën sërisht nga foltorja e selisë blu për të deklaruar se kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako, sot duhet të ishte në burg. Kjo, sipas ish-ministrit të drejtësisë Enkelejd Alibeaj, sepse çfarë është bërë publike derimë tani nga dosja 339, është vetëm maja e ajsbergut.

“Vangjush Dako është pjesë kyçe e mekanizimit që Edi Rama ka ngritur për të ardhur në pushtet dhe për ta mbajtur atë nëpërmjet “të fortëve”, trafikantëve të drogës, tutorëve të prostitutave, përdhunuesve dhe vrasësve.  Edi Rama, kryeministri që qëndron në pushtet me të paktën 15 mandate të blerë nga krimi i organizuar, dhe Vangjush Dako, supermeni i blerjes së votave me krimin, do të bërtasin përsëri për shpifje”.

Por nuk ka asnjë tallje më të madhe me shqiptarët për Alibeajn, se përbetimi i kryeministrit se po lufton krimin, kur njerëzit e tij më të ngushtë e konsiderojnë normalitet politik bashkëpunimin me të.

“Strategjia për ta shitur bashkëpunimin me krimin si normalitet politik synon të mpijë reagimin e shoqërisë, kërkon të imponojë pranimin e krimit si pjesë të shëndetshme të saj, duke shkuar kështu drejt asgjesimit të demokracisë në vend”.    

Por të dy, edhe kryeministri Rama edhe kryebashkiaku Dako e dinë mirë, thekson Enkelejd Alibeaj, se numërimi mbrapsht për ta ka filluar. /abcnews.al

 

IMG_6164-1280x853.jpg
ent ela11:49 | 14/10/2018

Dokumentat e prokurorisë së Përgjithshme në dosjen për Fredi Alizotin i erdhën sërisht në ndihmë demokratëve për denoncimin e radhës. Nga foltorja e selisë blu, Enkelejd Alibeaj publikoi pjesë të transkrimptimeve, të marra nga policia e shtetit nën varësi të ministrit Fatmir Xhafaj, të bisedave që Alizoti ka patur në datën kur ka dëshmuar në prokurori se ishte ai zëri i denoncuar si i Agron Xhafajt në video-përgjimin e dosjes “Babalja”.

“Dokumente zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, që provojnë se Fredi Alizoti, aktori i Edi Ramës, është sajesë e vetë Fatmir Xhafës”.

Biseda zhvillohet mes Fredi Alizotit dhe drejtorit të përgjithshëm të policisë Fier më 1 qershor në orën 5 pa 8 minuta.
____________________________________________________

Drejtori pol. Fier: Përshëndetje
Alizoti: Përshëndetje si ja kalon?
Drejtori pol. Fier: Si je? Kush jeni ju zotëri?
Alizoti: Unë jam Fredi Alizoti
Drejtori pol. Fier: O Fredi, unë jam Drejtori i Policisë së Qarkut Fier
Alizoti: Unë jam te QTU-ja dhe po të pres
Drejtori pol. Fier: Te QTU-ja?
Alizoti: Po
Drejtori pol. Fier: Unë jam në Lushnje
Alizoti: Dëgjo vëllanë
Drejtori pol. Fier: Po
Alizoti: Të flas nga afër unë dhe ti spjegoj të gjitha rrethanat dhe do ikim në Tiranë
Drejtori pol. Fier: Po ti ku rri me shpi?
Alizoti: Unë po të them te QTU-ja.
Drejtori pol. Fier: He
Alizoti: Po të pres te QTU-ja

17 MINUTA MË VONË
ora 5 e 13 min

Alizoti: Do ta zgjidhësh ti ktë punë apo ta zgjidhi shefi lartë e vlla, se unë po marr taksi tani e po iki lart
Drejtori pol. Fier: Do vi të marr unë thashë ore
Alizoti: Me ça do vish ti?
Drejtori pol. Fier: U ktheva nga rruga, do vi të marr unë
Alizoti: Po në rregull hajd po të pres ktu

7 MINUTA MË VONË
Ora 5 e 20 min

Alizoti: Hë o vëlla ç’bëre
700: Hiç
Alizoti: Ej mbaroi ky muhabet
700: Mirë boll e vlla, ça të them vllai
Alizoti: Dëgjo mua ej, 5 minuta vjen më merr drejtori i përgjithshëm i Fierit ktu, pesë muhabete i ka bërë, mora një pako të mirë
700: Ok lali
Alizoti: Ej do ta dëgjosh do ta dëgjosh
__________________________________________________

6 ditë pas deklaratës së dhënë në prokurori, ku Alizoti prentendoi se ishte zëri i regjistruar në audio përgjimin që pretendohej të ishte i vëllait të ministrit të brendshëm nga akuzuesit…

Enkelejd Alibeaj: “Aktori i vetëshpallur nga Edi Rama, telefonohet përsëri, personalisht nga Drejtori i Policisë Qarku Fier, i cili e pyet se çfarë po bën dhe ku ndodhet, dhe Alizoti i përgjigjet “lart ku më lartë”. Alizoti i kërkon Drejtorit të Policisë Fier që të takojë “Shefin e madh” me patjetër atë ditë, duke e garantuar se “nuk ka më kthim mbrapa, ato që janë bërë nuk kthehen më mbrapa”.

Për këtë Partia Demokratike shtroi këto pyetje:

• Çfarë “pako” ka marrë Fredi Alizoti? Kush ia ka dhënë atë?
• Kush është Taulanti nga Librazhdi që i ka thënë Fredi Alizotit “hap gojën sa do”?
• Çfarë shërbimi ka ofruar Fredi Alizoti dhe sa është paguar për këtë?
• Pse e ka telefonuar përsëri në datën 7 Qershor 2018 Drejtori i Policisë së Qarkut Fier shtetasin Fredi Alizoti?
• Cili është “shefi i madh” i Drejtorit të Policisë së Qarkut Fier që kërkon të takojë Fredi Alizoti?

Por për demokratët, çdo shqiptar i ka të qarta përgjigjet dhe Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj nuk mund të fshihen më përballë fakteve që kanë fabrikuar dëshmitar për të mbrojtur një trafikant droge, përfundoi Alibeaj./abcnews.al

42506512_483975605441727_1572656821515059200_n-1280x487.png
ent ela19:46 | 24/09/2018

“Opozita nuk do të bojktojë zgjedhjet”. Kështu deklaroi në studion e Mbrëmje në ABC News deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj.

“Ne nuk bojkotojmë nevojën ulëritëse të publikut shqiptar për të bërë zgjedhje të lira. S’ka zgjidhje tjetër, kjo do të jetë”– u përgjigj Alibeaj.

Sipas tij sfida e Partisë Demokratike, por jo vetëm asaj, por edhe e publikut është garancia për zgjedhje të lira dhe të barabarta.

“Sfida jonë është nuk është rezultati, por procesi zgjedhor. Për çdo njeri, gjëja e parë që duhet të merakoset nuk është aq shumë rezultati sesa procesi.

Sfida jonë, e publikut sepse një proces zgjedhor i deformuar i shkon kundër interesave, gara jonë, lufta jonë, që nuk duhet të bojkotojmë është të garantojmë një proces zgjedhor të barabartë, të qetë, të lirë”.

Dhe për ta arritur këtë Alibeaj garanton se do të arrihet me çdo mjet, qoftë dhe mosbindje civile.

“Do ta garantojmë me çdo mjet, me të gjitha, mosbindje civile, nuk përjashtojmë asnjë mjet për të arritur këtë standard të fituar në ’92-in, nuk kemi ndërmend tani ta lëshojmë”. /abcnews.al

komisioni_i_veprimtarise.jpg
ent ela16:38 | 18/09/2018

Diskutimi parlamentar i ligjit për teatrin, i kthyer nga Presidenti Meta, riktheu opozitën në komisionin e veprimtarive prodhuese, por votat pro dekretit ishin vetëm të mazhorancës. Pas mbledhjes opozita akuzoi mazhorancën se po shkel sërish kushtetutën, ndërsa kjo e fundit tha se PD vijon të bëjë zhurmë.

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj deklaroi për mediat se maxhoranca e kaloi Dekretin për ligjin për Teatrin pa procedurë, çka sipas tij tregon se votimi i sotëm provoi që ky ligj është antikushtetues.

“Ligji për Teatrin është vjedhje e hapur. Votimi i sotëm provoi që ligji për Teatrin është antikushtetues. Maxhoranca e kaloi Dekretin për ligjin për Teatrin pa procedurë”.

Nga ana e tij Kryetari i Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese, Eduard Shalsi u shpreh se shumica ka vendosur që të pranojë dekretin e Presidentit për të bërë disa ndryshime në ligj, ndërsa akuzoi opozitën se vijon me skenat fyese në komisionet parlamentare.

“Opozita vijon me skenat fyese në komisionet parlamentare. Votuam dekretin e Presidentit dhe amendamentet e propozuara. Opozita pa asnjë lloj platforme, ka zgjedhur të bëjë zhurmën. Sot jemi me një draft të ligjit për Teatrin që do ja paraqesim Kuvendit”– theksoi Shalsi. /abcnews.al

425A6792-1280x853.jpg
ent ela15:49 | 14/09/2018

Një ditë pas paralajmërimit të kryeopozitarit Basha se forca e tij politike do të publikojë fakte që implikojnë kreun e ekzekutivit dhe atë të rendit në vend me pastrimin e parave të pista përmes bizneseve të lojrave të fatit, në selinë blu Jorida Tabaku dhe Enkeljed Alibeaj publikuan majën e ajsbergut të asaj që sipas kryeopozitarit do të trondisë opinionin publik.Jorida Tabaku: “Dy njerëzit më të pushtetshëm të vendit, kanë ofruar mundësi korruptive dhe mbrojtje politike për vëllezërit e tyre, Olsi Rama dhe Agron Xhafaj në fushën e bixhozit dhe të lojërave të fatit”.

Historia fillon me arrestimin e Agron Xhafajt në Itali, vëllait të ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj.

Enkeljed Alibeaj: “Pjesë e bandës së Agron Xhafajt janë edhe dy bashkëpunëtorë të ngushtë të tij, vëllezërit Besnik dhe Gramos Murataj, të dënuar, gjithashtu, për pjesëmarrje në krim të organizuar dhe trafik ndërkombëtar droge”.

Sot të dy pronarë të kompanisë ITGSA, kompani bastesh.

“Është më e njohura ne tregun e bixhozit dhe njihet me disa emra si Ecobet, Baste Live, Eurolive. Për këta dy të dënuar për trafik ndërkombëtar droge, duhet të kishte vepruar Ligji Antimafia për të verifikuar burimin e pasurisë së tyre”.

Jo vetëm kaq, theksojnë demokratët, por nga viti 2015 kur qeveria Rama solli në komision ligjin për mbylljen e lojrave të fatit, pikat e basteve jo vetëm nuk u mbyllën, por vetëm ato në pronësi të dy bashkëpunëtorëve në narkotrafik të vëllait të Fatmir Xhafajt, u shtuan me 2176 pika të reja.

“Shtimi i pikave të bixhozit ka nisur gjatë operacionit Fundi i Marrëzisë, duke vazhduar me periudhën kur Fatmir Xhafaj bllokoi ligjin për llogari të grupit kriminal Xhafaj.”

Këtë ky i fundit e ka mundësuar në cilësinë e kryetarit të komisionit të ligjeve – thekson Tabaku.

Jorida Tabaku: “Ndonëse ligji u paraqit për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve në prill të vitit 2015, Fatmir Xhafaj, si kryetar i Komisionit të Ligjeve e bllokoi atë deri në nëntor 2015, duke e bërë atë ligjin që ka qëndruar më gjatë në Komisionet parlamentare në historinë e Parlamentit. as ndryshimet Kushtetuese për Reformën në Drejtësi nuk kanë marrë tetë muaj kohë nga nisja në shqyrtim deri tek miratimi në parim”.

Kjo zvarritje, e shoqëruar me negociata mes Fatmir Xhafajt kryetar komisioni të ligjeve dhe ministrit të kohës së financave Shkëlqim Cani sipas Tabakut, rezultoi në ndryshime madhore në ligj që favorizojnë biznesin e bixhozit.

“Nga 200 m distancë, qeveria përgjysmoi në 100 m largësinë e pikave të bixhozit nga shkollat dhe institucionet fetare, Nga 23% tatim mbi fitimin bruto u ul në 15% tatim mbi fitimin e realizuar”.

Këtu hyn në lojë vëllai tjetër, Olsi Rama.

Enkelejd Alibeaj: “Sepse i vëllai kryeministër detyron me ligj pikat e basteve të bëjnë pagesën e mirëmbajtjes së sistemit tek kompania monopol e tij, që pastron paratë e krimit të organzuar dhe korrupsionit”.

Sa më i madh numri i pikave të basteve në vend, aq më i lartë fitimi i kompanisë që bën mirëmajtjen e sistemit të tyre,thekson selia blu sipas së cilës është kjo lidhje me krimin e organizuar dhe pastrimin e parave të pista arsyeja përse Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj refuzojnë vettingun e politikaneve./abcnews.al

 

alibeaj.jpg
ent ela20:34 | 13/09/2018

Partia Demokratike do të publikojë nesër një tjetër skandal që ka të bëjë me afera korruptive të qeverisë. Kështu u shpreh në një intervistë në studion e “Mbrëmje në ABC News” deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj, cili tha që do të dalin fakte për implikimin e Ramës dhe Xhafës në aferë për pastrim parash. Pa dhënë shumë detaje, ai tha se do ketë një dokument me firmën e Ramës, ku është përfshirë ministri Xhafaj dhe vëllai i kryeministrit, duke lënë të kuptohet se bëhet fjalë për pastrim parash përmes lojërave të fatit.

Alibeaj foli për vetingun në politikë duke iu përgjigjur edhe kreut të grupit socialist Taulant Balla, i cili  tha se nisma e opozitës për Veting të politikës, nuk mund të ndodhë, pasi reforma në drejtësi e votuar dy vite më parë në Kuvend ia njeh këtë të drejtë Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Sipas Alibeajt qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë ta kërkojnë këtë filtër paraprak.

“Në 2016 u miratua që vetingut t’i nënshtrohen gjyqtarët dhe prokurorët. Çështë vetingu? I pari është të justfikosh pasurinë. Duhet që në fund të një periudhe të caktuar të kesh aq pasuri sa paga që merr që nëse ke pasuri me shumë se paga ka dicka që nuk shkon dhe kjo pasuri e tepërt e pajustifikuar është në lidhje të paligjshme.

Së dyti lidhja me krimin, një prokuror, minsitër, kryeministër, detyrën parësore kanë të luftojnë krimin dhe shkelësit  e ligjit që nëse gjenden se kanë lidhje me krimin nuk meritojnë të jenë as në qeveris as në drejtësi

Vetingu në politike kërkon deputetë, ministra, kryeministra. Pse nuk e bën ky ligj, jo, sespe duhet që bara e proves është barrë e politikanëve.  Qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë t’ia kërkojnë këtë filtër paraprak”.

Deputeti demokrat foli gjithashtu edhe për aksionin opozitar dhe dëmshpërblimin e të përndjekurve. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono