Alibeaj

REVOLTA-E-SPACIT-1280x720.jpg
ent ela13:29 | 21/05/2018

Është përkujtuar 45 vjetori i revoltës në burgun e Spacit. Presidenti i Republikës Ilir Meta ka bërë thirrje që vendi ynë duhet të vazhdojë trajtimin e të kaluarës me transparencë dhe drejtësi për rehabilitimin, integrimin dhe dëmshpërblimin e shtresës së të përndjekurve politikë.

45 vjet më parë në një cep të errët të Shqipërisë u ngrit flamuri pa yllin komunist. Të burgosurit politikë të Spacit sfiduan sistemin duke u përleshur për tre ditë rradhazi me policë të burgut e forca ushtarako policore që erdhën nga  qytete të ndryshme të vendit.

Përfundimi;  4 u dënuan me pushkatim, 8 të tjerë u ridënuan me 25 vite burg 70 të tjerë

Fundi i asaj përleshje është fillimi i një mendësie ndryshe të shqiptarëve që edhe pas 45 vjetësh është motivi për të të treguar se Shqipëria ka qenë gjithmonë në Evropë.

“Ne jemi një komb europian dhe historia jonë nuk mund të trajtohet jashtë perspektivës europiane të Shqipërisë. Vetë integrimi Europain është krijuar dhe ka në themel një aleancë kundër tmerreve të kaluara të diktaturës fashiste dhe komuniste. Ky projekt vazhdon!

Në këtë këndvështrim vendi ynë duhet të vazhdojë trajtimin e të kaluarës me transparencë dhe drejtësi për rehabilitimin,  integrimin dhe dëmshpërblimin e shtresës së të përndjekurve politikë. Disitenca shqiptare meriton të kujtohet dhe të shkruhet dhe plotësohet e  gjithë historia e saj”.

Ngritja e një përmendoreje në kujtim të disidencës, viktimave të pafajshme të diktaturës, vuajteve të tyre është një detyrimi i shoqërisë, ashtu sikurse është oblikim gjetja dhe nderimi i eshtrave të të vrarëve -u shpreh kreu i Republikës Ilir Meta.

Për këtë të fundit Bashkimi Evropian ka nizur zbatimin e një projekti.

“BE ka nisur një projekt që është identifikimi i ADN të personave të vrarë. Kemi  nisur në zonën e Dajtit dhe kjo do të bëhet në mënyrë që që  familjet të fillojnë të identifikojnë të dashurit e tyre sa më shpejt të jetë e mundur”.

Përtej këtyre deklaratave vetë ambasadorja Vlahutin nuk arrin të kuptojë të shkuarën e shqiptarëve të dënuar nga regjimi komunist.

“Është e vështirë, thuajse e pamundur të mendosh që në Evropën e cila ka shkuar në hënë, ka shpikur internetin, ka biometrinë, zemrën artificiale, 4 dekada më parë një djalosh i ri mund të dënohej vetëm sepse i kishte rënë kitarës për të kënduar këngët e Adriano Çelentanos”.

Për deputetin Enkelejd Alibeaj është koha për të kërkuar ndjesë dhe për të reflektuar se grimca të asaj kohe po rishfaqen duke u zmadhuar çdo ditë u shpreh ai.

“Ka nevojë shoqëria shqiptare t’i kujtojë sot se metastazat e komunizmit janë duke u ringjallur në forma të ndryshme. Asfiksia e lirisë e të ardhmes, shpresës janë të njëjtat si këtu e 45 vite më parë. Sot ka nevojë shoqëria kësaj kujtese të mos harrojë se harresa është armiku më i madh i të shkuarës, por mbi të gjitha i së ardhmes”.

Ata që dëgjuan në këtë përvjetor ishin edhe të mbijetuar nga burgimi në Spaç, të përndjekurit politikë dhe pasardhësit e tyre. /abcnews.al

alibeaj-ne-byro-1280x720.jpg
ent ela20:50 | 18/05/2018

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj deklaroi nga studio e Byro Politike në ABC News se të hënën do të shkojë të dëshmojë në Prokurori në lidhje me audio përgjimin e denoncuar nga Partia Demokratike për përfshirjen e vëllait të ministrit të Brendshëm në trafik droge.

“Do të shkoj të dëshmoj në prokurori. E njoh shumë mirë ligjin, mua duhet jo më vonë se tri ditë, jo se nuk shkoja, por dje isha në seancë. Kur doli intervista këtyre u ngeci sharra nën gozhdë.

Kur oficeri i policisë merr në dorë diskun, prokuroria duhet të kishte regjistruar procedimin. Plani ishte i thjeshtë: Rama me Xhafën e shokë donin ta nxirrnin si jo të vërtetë, procedimi ndaj Agron Xhafajt nuk do fillonte ,se bashkë me të merr formë procedimi i ligjit antimafia. Duhet të fillonte procedimi penal.

Të hënën do të shkoj të jap përgjigje në prokurori. Nuk do ta lë këtë prokurori pavarësisht se ka një Donika Prela e Arta Marku”.

Pyetjes se nga erdhi burimi i videos Alibeaj sërish i dha këtë përgjigje: “Do të jap shpjegime në prokurori”.

Deputeti demokrat pranon se ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

Xhokaxhi: Pse e dhatë bruto intervistën, mund ta kishit pastuar.

Alibeaj: Unë e kolegët e mi denoncojmë ajo është vepër e Babales dhe disa gazetarëve trima.

I pyetur për dyshimet dhe besueshmërinë rreth audio përgjimit dhe dëshmitarit x, deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj tha se këto dyshime janë ngritur nga Rama dhe Xhafa dhe nga ata që kanë arsye për ta goditur besueshmërinë e asaj që ka thënë dëshmitari.

“Janë hedhur dyshime nga Rama e Xhafa dhe ata të cilët kanë arsye për ta goditur dhe për të thënë që janë të pakuptueshme për besueshmërinë të asaj që ka thënë dëshmitari”.

Sipas deputetit demokrat Partia shpalosi një skandal të radhës, ndërkohë që ka dy linja qëndriminë atë që ka ndodhur këto ditë.

“Ka dy linja qëndrimi në atë që ka ndodhur këto 10 ditë që nuk është gjë tjetër vazhdimi i një situate për gjendjen ku është vendi dhe zhytjen në këtë vorbull krimi e trafiku. I pari është t’i kapësh copëza-copëza këto fakte e të thuahs që dëhsmitari nukë hstë i ebsusehsëm, nuk ekzistn episdi i falsifikimit që thonë se nuk e ka kryer ky nuk ëhstë qëndrimir eakist e logjik

Ka një qëndrim tjetër që i bindet racionales dhe i sheh të lidhura të gjitha provat.

Episodi i parë është mohimi që i bëri Xhafaj vëllait të vet që ishte i dënuar në Itali. Qëndrimi i personit të akuzuar ishte mohim total, madje s’ka asgjë për të shlyer, Xhafaj e pranoi jo vetëm e pranoi ,por tha që e kam parë dhe lexuar.

Episodi i dytë për të ndaluar ekstradimin. Ishte intervista e Ministrit italian të Drejtësisë, Andrea Orlando, i cili erdhi pikërisht për këtë gjë, sikleti që u kishte lindur nga 1 gushti i 2017-ës për 12 persona që pengohej ekstradimi. Ai dyshim që nëse godet, godet saktësisht Italinë, sepse me Italinë në 2008, kur isha ministër i Brendshëm kemi lidhur marrëveshje për të lehtësuar ekstradimin. Ra pra dhe mohimi i tretë.

E treta është, del kryeministri dhe thotë që e bëra unë ekspertimin e videopërgjimit. Si ka mundësi që CD që ia dorëzoj prokurorisë fluturon në duart e Ramës”.

Xhokaxhi: Mund ta keni pasur paralelisht.

Alibeaj: Përveç gafës së Ramës, 30 minuta pasi u publikua nga ne, dëshmitarit X i shkojnë forcat e policisë për ta shantazhuar. I vetmi që shantazhon është vëllai i Fatmir Xhafajt./abcnews.al

E.Alibeaj-2-1280x853.jpg
ent ela20:45 | 16/05/2018

Deputeti demokrat Enkelekej Alibeaj në një deklaratë për mediat pas konferencës së minsitrit të Brendshëm, tha se se Fatmir Xhafaj kërcënoi kryeministrin Rama se dorëheqja e tij rrëzon qeverinë.

“Fatmir Xhafaj njësoj si Sajmir Tahiri paralajmëroi Ramën se largimi i tij do të thotë rënie e qeverisë. Për të bërë këtë kërcënim akuzoi opozitës se po bashkëpunon me djallin për të rrëzuar qeverinë. Kjo është pjesë e luftës së tyre të brendshme për pushtet”

Sipas tij shqiptarët duan ta dëgjojnë vetë zërin e Agron Xhafës.

“E vërteta është se Agron Xhafaj është drejtues i trafikur të drogës nën mbrojtjen e të vëllait ministër i Brendshëm.

Fatmir Xhafaj e di që përgjimi është i vërtetë dhe se Agron Xhafaj ka vazhduar trafikun e drogës gjatë kohës që i vëllai është ministër i Brendshëm. Kjo është arsyeja pse Agron Xhafaj u dërgua në Itali pa ia nxjerrë më parë opinionit publik me zë e fuigurë atë. Shqiptarët duan ta dëgjojnë vetë zërin e Agron Xhafës”.

Duke përsëritur akuzat për ministrin Xhafaj dhe vëllain e tij Alibeaj theksoi se beteja e opozitës do të vijojë me të njëjtën forcë.

Deklaratë e deputetit, Enkelejd Alibeaj

Kushdo që ka parë sot Fatmir Xhafajn të bëjë viktimën e një komploti, i është kujtuar Saimir Tahiri që derdhte lot krokodili në të njëjtën natë që kërcënoi Edi Ramën se burgosja e tij ishte baraz rënien e qeverisë dhe Edi Ramën në burg! 

Fatmir Xhafaj ndoshta nuk ka një dosje aq të pasur sa të Saimir Tahirit për Edi Ramën, por ai njësoj si Tahiri, paralajmëroi Ramën se largimi i tij do ta thotë rënie e qeverisë! 

Për të bërë këtë kërcënim për Ramën, Ministri i Brendshëm akuzoi opozitën se po bashkëpunon me djallin për të rrëzuar qeverinë! 

Por kjo është më e parëndësishmja dhe pjesë e luftës së tyre të brendshme për pushtetin e kriminalizuar deri në palcë! 

E vërteta është se materiali audio provoi se Agron Xhafaj nuk bën një jetë normale, por është drejtues i trafikut të drogës, nën mbrojtjen e të vëllait Ministër i Brendshëm.

Fatmir Xhafaj, njësoj si Edi Rama, e di se përgjimi është i vërtetë dhe se Agron Xhafaj ka vazhduar trafikun e drogës, veçanërisht gjatë kohës që i vëllai është Ministër i Brendshëm. Kjo është arsyeja e vetme pse Agron Xhafaj u dërgua në Itali pa ia nxjerrë më parë opinionit publik me zë dhe me figurë! Shqiptarët duan të dëgjojnë vetë zërin e Agron Xhafajt dhe jo të dëgjojnë prej Edi Ramës apo Fatmir Xhafajt rezultate ekspertize nga laboratorë apo agjensi të paidentifikuara! 

Fatmir Xhafaj pati guximin të flasë edhe për dhimbjen e tij si vëlla pse vëllai trafikant droge, më në fund po kryen dënimin e merituar, si çdo qytetar tjetër në të njëjtat rrethana. Por, njësoj si Edi Rama, Fatmir Xhafaj, nuk pati guximin të thotë asnjë fjalë ne deklaratën e tij për përgjegjësinë e tij direkte për moszbatimin e logjit Antimafia! 

Është gënjeshtër dhe mashtrim përgjigja e tij se nuk është subjekt i ligjit Antimafia! 

Është gënjeshtër dhe mashtrim se ai nuk i pengon hetimet për vëllain trafikant droge nga detyra e Ministrit të Brendshëm! 

Është kriminale akuza e Fatmir Xhafajt se opozita vepron për llogari të interesave kriminale!

Është i njëjti qëndrim si i Saimir Tahirit dhe Edi Ramës, kur ne denoncuam kriminelët e Edi Ramës në parlament dhe bashki, kur denoncuam avionët e drogës, kur denoncuam kanabizimin e vendit, kur denoncuam se Saimir Tahiri kishte lidhje me bandat e trafikut te droges, kur denoncuam se është Edi Rama arkitekti i bashkëqeverisjes me krimin! 

Opozita është i vetmi autoritet në këtë vend që ka denoncuar lidhjet e qeverisë Rama me krimin! Ne as nuk jemi trembur dhe as nuk tërhiqemi nga sulmet e një bande kriminale qeverisëse që kërcënon  me burg opozitën, por jo kriminelët dhe trafikantët e drogës!

Beteja jonë do të vazhdojë me të njëjtën forcë! 

/abcnews.al

DEBATI-POLITIK-NE-KOMISIONIN-PARLAMENTAR-1280x720.jpg
ent ela17:41 | 16/05/2018

Njëlloj si ditët e fundit edhe këtë të martë deputetët e Partisë Demokratike kanë marrë pjesë në komisionet parlamentare për të folur vetëm për çështjen Xhafaj. Shohim se c’ka ndodhur në komisionin e ligjeve.

Skenarin politik të komisioneve parlamentare për ditën e mërkurë opozita e kishte paralajmëruar më parë.

Alibeaj: “Cili është personi i zhdukur sot e prej disa ditësh, personi që nuk bëzan sot për cështjen më të rëndë që i ka rënë atij, qeverisë e shtetit, ministrit të Brendshëm. Ky komision i cili duhet të përkujdeset për jetën, shendëtin, ardhmërinë e çdo shqiptari, ne do të diskutojmë si na ndodh që kemi një ministër të Brendshëm të zhdukur që nuk merr përgjegjësitë e veta dhe kemi vëllain e tij Agron a Geron Xhafaj që me vendim të formës së prerë që shëtit i lirë”.

Të mbledhur në komisionin e ligjeve rreth seancës dëgjimore me institucionet shtetërore mbi zbatimin e konventës për mbrojtjen e personave të zhdukur me forcë në kohën e regjimit komunist, zv.kryetarja e komisionit Vasilika Hysi provoi të sillte diskutimin në çështjen e paracaktuar të ditës.

Hysi: “Është hera e parë që shqyrtojmë një raport zyrtar për një çështje që besoj se PD duhet ta kishte kauzë, ne kemi 5 mijë persona që nuk dihen ku prehen. Më vjen mirë qe keni ardhur, po kjo nuk do të thotë që të dalim nga rendi i ditës. Këtu sot ka një seancë e angazhim, për çështjen e Alibeajt mund të kemi ditë të tjera. Tema dhe dita që keni zgjedhur është e gabuar”.

Kjo nuk devijoi retorikën e demokratëve.

Bylykbashi: “A e kuptoni që duke u bërë palë me zotin Xhafa keni bërë bërë një gjë më të rëndë se kaq, për të shpëtuar Agron Xhafajn keni zhbërë tre konventa që ka Shqipëria. Kriminelët e dënuar sot gjejnë strehë te ky parlament. Çdo gjë që bëni ju sot përveçse turp e krim”

Ndërprerja e fjalës së deputetit Bylykbashi nga e ftuara në komision për të raportuar, zv.ministjra e Brendshme Rovena Voda, e cila u thirri demokratëve të kenë turp për retorikën pasi nuk janë në mbledhje të grupit të tyre parlamentar, ndezi gjakrat.

Në pamundësi për të kontrolluar situatën, Vasilika Hysi hodhi në votim mbylljen dhe shtyrjen e seancës për një datë tjetër. /abcnews.al

 

alibeja-arta-amrku-1280x720.jpg
ent ela13:18 | 12/05/2018

Demokratët vijuan dhe sot akuzat për falsifikim të Kodit Penal nga ministri i Brendshëm Xhafaj. Sipas Enkelejd Alibeajt dhe Gazmend Bardhit, Xhafaj pranoi se vëllai i tij është i dënuar për trafik droge, por hesht për ndihmën që i dha për t’i shpëtur drejtësisë. Gjithashtu, demokratët këmbëngulin se vëllezërit Xhafaj janë subjekt i ligjit antimafia.

Në daljen e katërt publike për denoncimin e ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj, selia blu shtriu edhe më tej akuzën e mbrojtjes përmes posteve zyrtare të ministrit ndaj të vëllait të dënuar nga gjykata italiane. Përpos fallsifikimit të nenit të ekstradimit në Kodin e Procedurës Penale, thekson deputeti Alibeaj, ministri jo vetëm nuk zbaton ligjin ndaj të vëllait duke mos inicuar hetim pasuror ndaj tij si e ka detyrim ligjor, por bazuar në nenin 3 të ligjit antimafia, është vetë subjekt i saj.

“Subjekt i këtij ligji është çdo person se ka indicia se është pjesmarrës apo ka kryer krime në lidje me trafikimin e lëndëve narkotikem. Policia ka detyrimin të veprojë me iniciativën e vetë për pasurinë, merr dijeni dhe ia referon prokurorisë”.

Rasti i vëllait të ministrit Xhafaj, theksojnë demokratët, shkon përtej indicieve si pjesmarrës në trafik narkotikësh pasi provohet nga vendimi i gjykatës italiane, e cila e ka dënuar me 7 vjet e gjysmë burg. Subjekt i këtij ligji, për selinë blu, është edhe vetë ministri Xhafaj përmes nenit 3 të tij.

“Neni 3 e thotë qartë se dispozitat e Ligjit Antimafia zbatohen edhe ndaj pasurive të personave, në pronësi ose të zotëruara në mënyrë të tërthortë nga personat e afërm (bashkëshorti, fëmijët, vëllezërit, motrat, bashkëjetuesi), për të cilët prezumohet regjistrimi i rremë, përveçse kur provohet e kundërta”.

Shqipëria është i vetmi vend në botë, sipas selisë blu, ku ministri përgjegjës për zbatimin e ligjit antimafia, është vetë subjekt i tij, duke i dhënë de facto imunitet dhe paprekshmëri të vëllait dhe vetes, përfundojnë demokratët. /abcnews.al

 

REPLIKA-LIGJORE-PS-PD-PER-XHAFAJN-1280x720.jpg
ent ela16:23 | 11/05/2018

Pas denoncimit të Partisë Demokratike, se Fatmir Xhafaj në cilësinë e kryetarit të komisionit të reformës në drejtësi me qëllim shpëtimin e vëllait të tij Agron Xhafaj, ka fallsifikuar një nen të Kodit të Procedurës Penale, përgjegjës për përcaktimin e rasteve të ekstradimit të të dënuarve.

Erdhi edhe reagimi i mazhorancës.  Vasilika Hysi, propozuesja fillestare e ndryshimeve nw ligj, të cilat sipas demokratëve nuk janë pasqyruar në draftin dërguar seancës plenare për miratim ashtu si janë votuar në komision, përmes një deklarate të shkruar përgënjeshtroi akuzën.

“Në komision është votuar varianti që është në fuqi. Neni që është kazusi i  radhës i opozitës është  reflektim i konventës se ekstradimit, protokolli shtesë”.

Nuk vonoi edhe replika e selisë blu.

“Jo, ky nuk është standard Europian, ky është standarti mafioz Xhafaj, ku njëri vëlla merret me drogë dhe dënohet, vëllai tjetër përdor pushtetin politik si Ministër dhe si kryetar i komisionit të ligjeve për ta shpëtuar nga dënimi. Vasilika hysi dhe ulsi manja mashtruan për të mbrojtur Fatmir Xhafajn. Nuk e fhshein dot të vertetën të ilustruar me dokumenta zyrtare”.

Ish-ministri i brendshëm Enkelejd Alibeaj i referohet procesverbaleve të mbledhjeve të komisionit, si dhe relacionit dhe ligjit të bashkëngjitur me të dërguar për miratim në Parlament, përmes të cilëve eksperti ligjor Gazment Bardhi denoncoi fallsifikimin e pretenduar.

“Konventa Europiane e Ekstradimit thotë shprehimisht se:

 Ekstradimi mund të refuzohet, vetëm në ato raste kur Shqipëria mendon se procedurat e gjykimit në një cështje konkrete nuk përmbushin të drejtat minimale të mbrojtjes, të njohura për një person të akuzuar për një vepër penale. Në këtë rast, kërkohet garancia për rigjykim”.

Ky nuk është rasti i vëllait të ministrit Xhafaj, theksojnë demokratët, i cili është vënë në dijeni të ndjekjes penale, është përfaqsuar nga një avokat mbrojtës e madje ka ankimuar vendimin në gjykatën e lartë italiane, duke eleminuar çdo mundësi të parashikuar në legjislacionin Italian dhe vetë Komventën Europiane të Ekstradimit, që autoritetet italiane të japin garanci për rishikim të vendimit.

“Ndërkohë që ndryshimi i trafikuar në mënyrë korruptive nga Fatmir Xhafaj për për llogari të vëllait të tij, përcakton se edhe kur janë respektuar të drejtat minimale të mbrojtjes, edhe kur personi i fshihet me qëllim drejtësisë, përsëri ai nuk ekstradohet, nëse nuk jepet garanci për rigjykim.

Asnjë vend i Bashkimit Europian apo SHBA, nuk jep garanci për rigjykim në raste të tilla. Kjo nënkupton që personi i dënuar as nuk esktradohet dhe as nuk e vuan dënimin në burgjet shqiptare”.

Për këtë demokratët ri-kujtojn një intervistë të ministrit të drejtësisë italiane i cili në dhjetor të 2017-ës  thekson se në bazë të Konventave vendimet e dënimit të dhëna në mungesë duhen ekzekutuar dhe se Italia nuk jep garanci për rigjykim për 12 persona të dënuar në itali e për të cilët kërkohet ekstradim nga moment i hyrjes në fuqi të ligjit Xhafaj në dhjetor të 2017-ës. /abcnews.al

alibeja-bardhi-1280x653.jpg
ent ela14:49 | 11/05/2018

Partia Demokratike kërkoi sot që vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, duhet të ekstradohet në Itali për të vuajtur dënimin ose ta kryejë atë në Shqipëri.

Në një dalje për mediat, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj tha se “Agron Xhafaj, është provuar pa asnjë dyshim se është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë, për trafik ndërkombëtarë drogë, me 7 vjet e dy muaj. Ai nuk ka bërë asnjë ditë burg nga ky dënim i dhënë nga autoritetet italiane të drejtësisë. Fatmir Xhafaj, si Ministër i Brendshëm, nuk ka përmbushur përgjegjësitë e veta ligjore, për ta identifikuar shtetasin Agron Xhafaj dhe për të mundësuar përballjen e tij me drejtësinë italiane.

Alibeaj tha se Konventa Europiane për Ekstradimin, që ka qenë në fuqi dhe është zbatuar, edhe përpara se të bëhej ndryshimi i Kodit të Procedurës Penale, thotë krejt të kundërtën e asaj që deklaruan kamikazët e mazhorancës. “Konventa Europiane e Ekstradimit thotë shprehimisht se: Ekstradimi mund të refuzohet, vetëm në ato raste kur Shqipëria mendon se procedurat e gjykimit në një cështje konkrete nuk përmbushin të drejtat minimale të mbrojtjes, të njohura për një person të akuzuar për një vepër penale. Në këtë rast, kërkohet garancia për rigjykim. Nëse personit të dënuar në mungesë, i janë respektuar të drejtat minimale të mbrojtjes, por ai vetë ka zgjedhur që t’i fshihet drejtësisë, atëherë jo vetëm nuk kërkohet garanci për rigjykim, por sipas Konventës është e detyrueshme që të lejohet ekstradimi. Kjo është Konventa. Ky është standardi evropian.

Alibeaj tha se ministri Fatmir Xhafaj, si Kryetar i komisionit të ligjeve, nëpërmjet veprave penale të falsifikimit të dokumenteve zyrtare dhe korrupsionit të zyrtarët të lartë publik, kontrabandoi në ligj një nen të ta miratuar nga Komisioni, që i siguron vëllait të tij paprekshëmrinë dhe shpëtimin nga dënimi.

Këto fakte janë publikë, të rënda dhe të pakontestueshme. Shqiptarët sot pyesin. C’po bën Prokuroria? Pse nuk vepron Prokuroria Prokuroria ka detyrimin ligjor të marrë në përgjegjësi penale Fatmir Xhafajn për falsifikim dokumentash dhe korrupsion të zyrtarëve të lartë publikë. Çdo vonesë, çdo ditë të mosveprimit të saj ndaj fakteve dhe provave të bëra publike për kryerjen e veprave penale nga Ministri i Brendshëm, e bën këtë organ përgjegjës ligjërisht.

Deklarata e plotë e PD për mediat

PD: Pse hesht Fatmir Xhafaj?

 • PD: Fatmir Xhafaj ndihmoi që i vëllai t’i shpëtojë drejtësisë

PD: Ndryshimi i ligjit nga Fatmir Xhafaj në dhunim të standarteve europiane

 • PD: Agron Xhafaj duhet të ekstradohet ose të vuajë dënimin në Shqipëri

Fatmir Xhafaj kërkoi prova që i vëllai i tij është i dënuar për trafik ndërkombëtar droge dhe Partia Demokratike shpalosi përpara çdo shqiptari vendimin e dënimit të vëllait në Itali, me 7 vjet e 2 muaj.

 Pas këtij fakti tronditës, Fatmir Xhafaj u detyrua ta pranonte ekzistencën e dënimit, por u përpoq të shfaqësohej se ai nuk e ka ndihmuar dhe nuk po e ndihmon të vëllain që t’i shpëtojë drejtësisë.

 

Dje Partia Demokratike, provoi me fakte dhe prova, me dokumente zyrtare të shtetit shqiptar, sesi personalisht Fatmir Xhafaj, ka falsifikuar dokumentet zyrtare për të mundësuar që i vëllai t’i shpëtojë përfundimisht drejtësisë dhe të mos bëjë asnjë ditë burg, pavarësisht se gjykatat italiane e kanë dënuar me 7 vjet e 2 muaj burgim.

 Fatmir Xhafaj përfitoi nga pozicioni i tij publik si Kryetar i Komisionit të Ligjeve, që të kontrabandonte dhe impononte në parlament, një dispozitë ligjore:

 1. për të pamundësuar ekstradimin e vëllait të tij Agron Xhafaj të dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë nga Gjykata Italiane e Kasacionit.
 2. Po ashtu, për të manudësuar njohjen e vendimit nga drejtësia shqiptare në mënyrë që vëllai i tij Agron Xhafaj të mos bëj asnjë ditë burg as në Shqipëri nga dënimi i tij nga drejtësia italiane për trafik droge.

 Fatmir Xhafaj hesht. Ashtu siç heshti për pyetjet që i kemi bërë prej ditësh:

Pse nuk e zbaton vendimin e drejtësisë italiane për vëllain e tij të dënuar për trafik ndërkombëtar droge.

Pse nuk vepron Operacioni “Forca e Ligjit” për vëllain e Fatmir Xhafajt?

Edhe pse kanë kaluar 24 orë nga publikimi i dokumenteve zyrtare që provojnë në mënyrë të pakundërshtueshme, falsifikimin që Fatmir Xhafaj i bëri versionit të ligjit të miratuar nga Komisioni i Ligjeve, duke ndryshuar nenin që jep imunitet ligjor dhe liri të përjetshme vëllait të tij, Fatmir Xhafaj nuk ka folur asnjë fjalë.

PD: Vasilika Hysi dhe Ulsi Manja gënjyen.

PD: Ndryshimi i ligjit nga Fatmir Xhafaj në dhunim të standardeve europiane.

Fatmir Xhafaj ka shkelur ligjin, dhe ka falsifikuar aktet parlamentare. Këto vepra të rënda penale i ka ndërmarrë për në shërbim të vëllait të dënuar për trafik ndërkombëtar droge.

 

Dy kolegët e tij Vasilika Hysi dhe Ulsi Manja, mashtruan sot në mënyrë të pacipë, për t’i ardhur në ndihmë Fatmir Xhafajt, të kapur në flagrancë duke falsifikuar ligjet e Reformës në Drejtësi për të shpëtuar të villain e dënuar për trafik droge.

Vasilika Hysi dhe Ulsi Manja, dhe çdo kamikaz i Xhafës dhe Ramës nuk mund të fshehin të vërtetën kriminale:

 aktet dhe dokumentet zyrtare të publikuara dje e tregojnë qartë. Ndryshimi u kontrabandua nga Fatmir Xhafaj, me një qëllim të vetëm: I vëllai t’i shpëtojë drejtësisë. Ky është një krim i dënueshëm nga ligji shqiptar.

 

Në përpjekjen të dëshpëruar për të mbuluar këtë krim, Xhafa dhe kamikazët e tij kanë shpallur se shpëtimi nga vuajtja e dënimit për Agron Xhafaj, të dënuar si trafikant ndërkombëtar droge është standart europian. Se Agron Xhafaj duhet t’i shpëtojë drejtësisë, për shkak se kështu thotë Konventa Europiane e Ekstradimi???

Nuk ka shqiptar që beson këtë gënjeshtër të trashë. Nuk ka shqiptar që beson se në Europë kur dënohesh me 7 vjet e dy muaj burgim për trafik droge nuk bën asnjë ditë burg.

Jo, ky nuk është standard Europian, ky është standarti mafioz Xhafaj, ku njëri vëlla merret me drogë dhe dënohet, vëllai tjetër përdor pushtetin politik si Ministër dhe si kryetar i komisionit të ligjeve për ta shpëtuar nga dënimi.

 Ja faktet që rrëzojnë këtë mashtrim kriminal dhe vetëm rëndojnë pozitën penale të Fatmir Xhafajt:

Konventa Europiane për Ekstradimin, që ka qenë në fuqi dhe është zbatuar, edhe përpara se të bëhej ndryshimi i Kodit të Procedurës Penale, thotë krejt të kundërtën e asaj që deklaruan kamikazët e mazhorancës.

 Konventa Europiane e Ekstradimit thotë shprehimisht se:

Ekstradimi mund të refuzohet, vetëm në ato raste kur Shqipëria mendon se procedurat e gjykimit në një çështje konkrete nuk përmbushin të drejtat minimale të mbrojtjes, të njohura për një person të akuzuar për një vepër penale. Në këtë rast, kërkohet garancia për rigjykim.

Nëse personit të dënuar në mungesë, i janë respektuar të drejtat minimale të mbrojtjes, por ai vetë ka zgjedhur që t’i fshihet drejtësisë, atëherë jo vetëm nuk kërkohet garanci për rigjykim, por sipas Konventës është e detyrueshme që të lejohet ekstradimi.

Kjo është Konventa. Ky është standardi europian.

Ndërkohë që ndryshimi i trafikuar në mënyrë korruptive nga Fatmir Xhafaj për për llogari të vëllait të tij, përcakton se edhe kur janë respektuar të drejtat minimale të mbrojtjes, edhe kur personi i fshihet me qëllim drejtësisë, përsëri ai nuk ekstradohet, nëse nuk jepet garanci për rigjykim.

 Asnjë vend i Bashkimit Europian apo SHBA, nuk jep garanci për rigjykim në raste të tilla. Kjo nënkupton që personi i dënuar as nuk esktradohet dhe as nuk e vuan dënimin në burgjet shqiptare.

Rasti i vëllait të Ministrit të Brendshëm, hyn në rastet kur Konventa lejon ekstradimin pa kërkuar garanci për rigjykim. Kjo për faktin se atij i janë respektuar të drejtat e Mbrojtjes të cilat Agron Xhafaj i ka ndjekur deri në fund përmes avokatëve të tij.

Dokumentet zyrtare të drejtësië Italiane vërtetojnë se:

 1. Agron Xhafaj është është vënë në dijeni personalisht për ndjekjen penale.
 2. Agron Xhafaj ka pajtuar avokat mbrojtës
 3. Ai dhe avokatët e tij kanë ankimuar vendimin në Gjykatën e Apelit të Leces dhe më pas në Gjykatën e Lartë Italiane.
 4. Këto ankime dhe provat dhe argumentet e paraqitura nga avokatët mbrojtës janë rrëzuar përfundimisht nga të dyja këto Gjykata.
 5. Vendimi është përfundimtar dhe i formës së prerë dhe e drejta e mbrojtjes të dënuarit Xhafaj është garantuar plotësisht.

 Por Agron Xhafaj, ka zgjedhur t’i fshihet drejtësisë dhe të strehohet në Shqipëri.

Në këto kushte, asnjë autoritet italian nuk jep garanci për rishikim të vendimit, në shkelje te legjislacionit italian dhe Konventës Europiane për Ekstradimet.

Tani si pasojë e amendamentit korruptiv Xhafaj në Kodin e Procedurës Penale, është pamundësuar ekzekutimi i dënimit në Itali ose në Shqipëri.

 Pra i dënuari me 7 vjet e 2 muaj burg për trafik droge nuk vuan asnjë ditë!

Fakti që neni i kontrabanduar nga Fatmir Xhafaj, për llogari të vëllait të tij, nuk është standard i Konventës, nuk është qëndrim VETËM i opozitës shqiptare. Ky është qëndrim zyrtar i autoriteteve italiane.

 Unë dëshiroj t’ju ftoj të dëgjoni me zë e figurë, qëndrimin e Ministrit Italian të Drejtësisë, të dhënë në një intervistë më datë 13 Dhjetor 2017, ku thekson se në bazë të Konventave vendime e dënimit të dhëna në mungesë duhet të ekzekutohen, dhe se Italia nuk ka dhënë garanci për rigjykim për 12 persona të dënuar në Itali dhe për të cilët është kërkuar ekstradimi nga momenti i hyrjes në fuqi të ligjit Xhafaj e deri në Dhejtor 2017.

 PD: Ministri italian i Drejtësisë konfirmoi qëndrimin e opozitës

 • PD: Ministri italian i drejtësisë konfirmoi që ligji është në kundërshtim me Konventën
 • PD: Ministri italian i drejtësisë shprehet që vendimet e dënimit duhet të ekzekutohen

Ministrin Italian të Drejtësisë e kanë dëgjuar edhe Hysi dhe Manja, të cilët duhet t’i kërkojnë ndjesë shqiptarëve që i gënjyen në mënyrë të pacipë, duke ia servirur mbrojtjen kriminale që Fatmir Xhafaj i ka bërë vëllait të tij, si standart europian!

Xhafaj, është provuar pa asnjë dyshim se është i dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë, për trafik ndërkombëtarë drogë, me 7 vjet e dy muaj.

 Agron Xhafaj nuk ka bërë asnjë ditë burg nga ky dënim i dhënë nga autoritetet italiane të drejtësisë.

Fatmir Xhafaj, si Ministër i Brendshëm, nuk ka përmbushur përgjegjësitë e veta ligjore, për ta identifikuar shtetasin Agron Xhafaj dhe për të mundësuar përballjen e tij me drejtësinë italiane.

Fatmir Xhafaj, si Kryetar i komisionit të ligjeve, nëpërmjet veprave penale të falsifikimit të dokumenteve zyrtare dhe korrupsionit të zyrtarët të lartë publik, kontrabandoi në ligj një nen të ta miratuar nga Komisioni, që i siguron vëllait të tij paprekshmërinë dhe shpëtimin nga dënimi.

 Këto fakte janë publike, të rënda dhe të pakontestueshme.

 Shqiptarët sot pyesin. Ç’po bën Prokuroria? Pse nuk vepron Prokuroria?

Prokuroria ka detyrimin ligjor të marrë në përgjegjësi penale Fatmir Xhafajn për falsifikim dokumentash dhe korrupsion të zyrtarëve të lartë publikë.

 Çdo vonesë, çdo ditë të mosveprimit të saj ndaj fakteve dhe provave të bëra publike për kryerjen e veprave penale nga Ministri i Brendshëm, e bën këtë organ përgjegjës ligjërisht.

 

 

KOMISIONI-TAHIRI.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela17:48 | 02/05/2018

Kallëzim penal për të gjithë drejtuesit e institucioneve që nuk i kthejnë përgjigje komisionit hetimor parlamentar për çështjen Tahiri. Është ky propozimi i opozitës në mbledhjen e sotme pasi sipas tyre po pengohet procesi hetimor.

Për të hetuar komisionit  hetimor të ngritur edhe për çështjen Tahiri i nevojiten dokumente të klasifikura sekrete . Por këto mungojnë në tryezën e deputetëve. Sipas kreut të komisionit hetimor Edi Paloka, shumica e institucioneve në varësi të Kryeministrit nuk japin informacionin e kërkuar duke penguar punën u bërë pengesë për punën.

Paloka: “Duke filluar nga Kryeministria, Ministria e Drejtësisë Ministria Brendshme e drejtoria e policisë gjithçka varet nga Rama përgjigjet në forma të ndryshme kanë qenë negative”.

Murrizi: “Këto ditë që ka kërkuar ministria e Brendshme që kërkon afat 50- 60 ditë  ndoshta nuk keni qenë i qartë si kryetar se çfarë keni kërkuar

Se mos e kanë ngatërruar me ditët e ngarkesës që vjen droga nga Kolumbia në Durrës. Se për 50 ditë vjen ngarkesa nga Kolumbia çfarë keni kërkuar?!”

Letra i ke kërkuar?! Po i ke kërkuar letra duken si shumë mos i ka ngatërruar me ngarkesë. Kërkoj që t’ia speficikosh Nuk dum mall dum letra”.

Ndaj drejtuesëve të këtyre institucioneve duhet bërë kallzim penal tha deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj  i cili përjashtoi vetëm Shërbimin Informativ Shtetëror që i ka dorëzuar  dokumentat e kërkuara nga komisioni.

Alibeaj: “Ne u bëjmë kallzim penal të gjithë këtyre drejtuesve të institucioneve. Deri sa të shkojmë te plani përfundmitar më duhen këto dokumente që i ke në kasafortë”.

Për rreth dy orë anëtarët debatuan  me akuza dhe justifikime për rolin e institucioneve që i është kërkuar informacion.

“Mirë do ishte të ishim një komision dhe jo dy”.

Në fund komsioni nuk solli asgjë të re për ecurinë e hetimeve por u vendos për një datë tjetër mbledhjeje me shpresën se dokumentet do t’i kenë në duar për të vazhduar më tej./abcnews.al

IMG_3371-1280x853.jpg
ent ela14:50 | 23/04/2018

Kryetari i grupit të punës për organizimin e Partisë Demokratike në Qarkun e Gjirokastrës Florian Xhuti është kërcënuar me armë, ndërsa kthehej nga një takim me strukturat e partisë në Tepelenë, mesnatën e së enjtes. Ngjarja u denoncua nga deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj sipas të cilit policia ende nuk ka kapur autorët. Ndërkohë Alibeaj tha se ngjarja kriminale ka për qëllim intimidimin e opozitës.

Deklarata e plotë e deputetit të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj

Jam këtu për të denoncuar një ngjarje të rëndë kriminale!

Persona të armatosur në mes të natës kanë kërcënuar me pistoletë në kokë, kryetarin e grupit të punës për organizmin e Partisë Demokratike në qarkun e Gjirokastrës, Florian Xhuti.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur, pasi Floriani po kthehej nga një takim me  strukturat e partisë në Tepelenë.

Në aksin rrugor Tepelenë-Memaliaj, mjeti me të cilin Florian Xhuti udhëtonte i vetëm, është ndaluar nga një automjet tjetër, ku ishin dy persona, të cilët ai nuk ka mundur t’i identifikojë.

Pasi i kanë zënë rrugën në një vend të pandriçuar, njëri prej personave  është afruar tek mjeti i zyrtarit të Partisë Demokratike, Florian Xhuti, i ka vendosur pistoletën në kokë, duke e sharë dhe duke e kërcënuar me paralajmërimin të mos kthehej më në Tepelenë për të sharë qeverinë.

Të dy personat e paidetifikuar janë përpjekur ta zbresin nga makina Florian Xhutin, por fatmirësisht, aty ka kaluar një makinë tjetër, moment i cili është shfrytëzuar nga Floriani për të larguar armën nga koka dhe për t’u larguar.

Ai ka shkuar me urgjencë në drejtorinë e Policisë Fier ku ka bërë denoncim zyrtar për ngjarjen. Policia nga ana e saj ka marrë deklarimet e Xhutit dhe thotë se ka bërë veprimet dhe hetimet për ngjarjen. Kërcënimi me armë i përfaqësuesit të opozitës ka ndodhur afër mesnatës të së enjtes. Ne nuk e kemi denoncuar publikisht këtë ngjarje kriminale për t’i dhënë kohë policisë të bëjë detyrën për zbulimin e autorëve, por deri tani, i vetmi rezultat i saj është se autorët kanë ikur në drejtim të paditur.

Partia Demokratike e refuzon këtë përpjekje mjerane për t’i mbyllur gojën opozitës dhe përfaqësuesve të saj, që kanë denoncuar me forcë kultivimin dhe trafikimin e lëndës narkotike në Tepelenë, Memaliaj dhe në të gjithë Shqipërinë.

Duke dënuar me forcë këtë ngjarje kriminale që ka për qëllim intimidimin e opozitës dhe largimin e saj nga zonat që deri dje mbilleshin me kanabis, me lejen e Saimir Tahirit, Partia Demokratike i bën të qartë kujtdo se asgjë nuk do ta ndalë atë në denoncimin e lidhjeve të krimit më këtë qeveri në çdo nivel të saj. /abcnews.al

ALIBEAJ-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 02/04/2018

Të radhitur në mbështetje të protestuesve, të cilët kundërshtuan tarifën e qarkullimit në Rrugën e Kombit, deputetët demokratë kërkojnë lirimin e personave të arrestuar nga policia. Sipas Alibeajt, ndalimi i tyre është bërë në kundërshtim me procedurat ligjore.

Po flitet shumë prej drejtësinë ditët e fundit. A është në shinat e duhura apo politika ka ndërhyrë në ndalimin e 23 personave që morën pjesë në protestën kundër tarifës së rrugës së Kombit.

Deputeti demokrat Enkeled Alibeaj thotë se drejtësia mund të shihet në dy aspekte.

Ndalimi i shtetasve është brenda banesave të tyre që do të thotë brenda një pronë private. Këtu fillon paligjshmëria e veprimeve të policisë thotë Alibeaj.

Dhe të mos mjaftojnë të gjitha këto thotë deputeti Alibeaj, u ndalohet edhe mbrojtja nga një avokat.

Deputetët e Partisë Demokratike i janë bashkuar qytetarëve të tjerë që qëndrojnë përpara drejtorisë së policisë në Tiranë në pritje të lirimit të 23 protestuesëve të ndaluar. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono