Alibeaj

IMG_6164-1280x853.jpg
ent ela11:49 | 14/10/2018

Dokumentat e prokurorisë së Përgjithshme në dosjen për Fredi Alizotin i erdhën sërisht në ndihmë demokratëve për denoncimin e radhës. Nga foltorja e selisë blu, Enkelejd Alibeaj publikoi pjesë të transkrimptimeve, të marra nga policia e shtetit nën varësi të ministrit Fatmir Xhafaj, të bisedave që Alizoti ka patur në datën kur ka dëshmuar në prokurori se ishte ai zëri i denoncuar si i Agron Xhafajt në video-përgjimin e dosjes “Babalja”.

“Dokumente zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, që provojnë se Fredi Alizoti, aktori i Edi Ramës, është sajesë e vetë Fatmir Xhafës”.

Biseda zhvillohet mes Fredi Alizotit dhe drejtorit të përgjithshëm të policisë Fier më 1 qershor në orën 5 pa 8 minuta.
____________________________________________________

Drejtori pol. Fier: Përshëndetje
Alizoti: Përshëndetje si ja kalon?
Drejtori pol. Fier: Si je? Kush jeni ju zotëri?
Alizoti: Unë jam Fredi Alizoti
Drejtori pol. Fier: O Fredi, unë jam Drejtori i Policisë së Qarkut Fier
Alizoti: Unë jam te QTU-ja dhe po të pres
Drejtori pol. Fier: Te QTU-ja?
Alizoti: Po
Drejtori pol. Fier: Unë jam në Lushnje
Alizoti: Dëgjo vëllanë
Drejtori pol. Fier: Po
Alizoti: Të flas nga afër unë dhe ti spjegoj të gjitha rrethanat dhe do ikim në Tiranë
Drejtori pol. Fier: Po ti ku rri me shpi?
Alizoti: Unë po të them te QTU-ja.
Drejtori pol. Fier: He
Alizoti: Po të pres te QTU-ja

17 MINUTA MË VONË
ora 5 e 13 min

Alizoti: Do ta zgjidhësh ti ktë punë apo ta zgjidhi shefi lartë e vlla, se unë po marr taksi tani e po iki lart
Drejtori pol. Fier: Do vi të marr unë thashë ore
Alizoti: Me ça do vish ti?
Drejtori pol. Fier: U ktheva nga rruga, do vi të marr unë
Alizoti: Po në rregull hajd po të pres ktu

7 MINUTA MË VONË
Ora 5 e 20 min

Alizoti: Hë o vëlla ç’bëre
700: Hiç
Alizoti: Ej mbaroi ky muhabet
700: Mirë boll e vlla, ça të them vllai
Alizoti: Dëgjo mua ej, 5 minuta vjen më merr drejtori i përgjithshëm i Fierit ktu, pesë muhabete i ka bërë, mora një pako të mirë
700: Ok lali
Alizoti: Ej do ta dëgjosh do ta dëgjosh
__________________________________________________

6 ditë pas deklaratës së dhënë në prokurori, ku Alizoti prentendoi se ishte zëri i regjistruar në audio përgjimin që pretendohej të ishte i vëllait të ministrit të brendshëm nga akuzuesit…

Enkelejd Alibeaj: “Aktori i vetëshpallur nga Edi Rama, telefonohet përsëri, personalisht nga Drejtori i Policisë Qarku Fier, i cili e pyet se çfarë po bën dhe ku ndodhet, dhe Alizoti i përgjigjet “lart ku më lartë”. Alizoti i kërkon Drejtorit të Policisë Fier që të takojë “Shefin e madh” me patjetër atë ditë, duke e garantuar se “nuk ka më kthim mbrapa, ato që janë bërë nuk kthehen më mbrapa”.

Për këtë Partia Demokratike shtroi këto pyetje:

• Çfarë “pako” ka marrë Fredi Alizoti? Kush ia ka dhënë atë?
• Kush është Taulanti nga Librazhdi që i ka thënë Fredi Alizotit “hap gojën sa do”?
• Çfarë shërbimi ka ofruar Fredi Alizoti dhe sa është paguar për këtë?
• Pse e ka telefonuar përsëri në datën 7 Qershor 2018 Drejtori i Policisë së Qarkut Fier shtetasin Fredi Alizoti?
• Cili është “shefi i madh” i Drejtorit të Policisë së Qarkut Fier që kërkon të takojë Fredi Alizoti?

Por për demokratët, çdo shqiptar i ka të qarta përgjigjet dhe Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj nuk mund të fshihen më përballë fakteve që kanë fabrikuar dëshmitar për të mbrojtur një trafikant droge, përfundoi Alibeaj./abcnews.al

42506512_483975605441727_1572656821515059200_n-1280x487.png
ent ela19:46 | 24/09/2018

“Opozita nuk do të bojktojë zgjedhjet”. Kështu deklaroi në studion e Mbrëmje në ABC News deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj.

“Ne nuk bojkotojmë nevojën ulëritëse të publikut shqiptar për të bërë zgjedhje të lira. S’ka zgjidhje tjetër, kjo do të jetë”– u përgjigj Alibeaj.

Sipas tij sfida e Partisë Demokratike, por jo vetëm asaj, por edhe e publikut është garancia për zgjedhje të lira dhe të barabarta.

“Sfida jonë është nuk është rezultati, por procesi zgjedhor. Për çdo njeri, gjëja e parë që duhet të merakoset nuk është aq shumë rezultati sesa procesi.

Sfida jonë, e publikut sepse një proces zgjedhor i deformuar i shkon kundër interesave, gara jonë, lufta jonë, që nuk duhet të bojkotojmë është të garantojmë një proces zgjedhor të barabartë, të qetë, të lirë”.

Dhe për ta arritur këtë Alibeaj garanton se do të arrihet me çdo mjet, qoftë dhe mosbindje civile.

“Do ta garantojmë me çdo mjet, me të gjitha, mosbindje civile, nuk përjashtojmë asnjë mjet për të arritur këtë standard të fituar në ’92-in, nuk kemi ndërmend tani ta lëshojmë”. /abcnews.al

komisioni_i_veprimtarise.jpg
ent ela16:38 | 18/09/2018

Diskutimi parlamentar i ligjit për teatrin, i kthyer nga Presidenti Meta, riktheu opozitën në komisionin e veprimtarive prodhuese, por votat pro dekretit ishin vetëm të mazhorancës. Pas mbledhjes opozita akuzoi mazhorancën se po shkel sërish kushtetutën, ndërsa kjo e fundit tha se PD vijon të bëjë zhurmë.

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj deklaroi për mediat se maxhoranca e kaloi Dekretin për ligjin për Teatrin pa procedurë, çka sipas tij tregon se votimi i sotëm provoi që ky ligj është antikushtetues.

“Ligji për Teatrin është vjedhje e hapur. Votimi i sotëm provoi që ligji për Teatrin është antikushtetues. Maxhoranca e kaloi Dekretin për ligjin për Teatrin pa procedurë”.

Nga ana e tij Kryetari i Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese, Eduard Shalsi u shpreh se shumica ka vendosur që të pranojë dekretin e Presidentit për të bërë disa ndryshime në ligj, ndërsa akuzoi opozitën se vijon me skenat fyese në komisionet parlamentare.

“Opozita vijon me skenat fyese në komisionet parlamentare. Votuam dekretin e Presidentit dhe amendamentet e propozuara. Opozita pa asnjë lloj platforme, ka zgjedhur të bëjë zhurmën. Sot jemi me një draft të ligjit për Teatrin që do ja paraqesim Kuvendit”– theksoi Shalsi. /abcnews.al

425A6792-1280x853.jpg
ent ela15:49 | 14/09/2018

Një ditë pas paralajmërimit të kryeopozitarit Basha se forca e tij politike do të publikojë fakte që implikojnë kreun e ekzekutivit dhe atë të rendit në vend me pastrimin e parave të pista përmes bizneseve të lojrave të fatit, në selinë blu Jorida Tabaku dhe Enkeljed Alibeaj publikuan majën e ajsbergut të asaj që sipas kryeopozitarit do të trondisë opinionin publik.Jorida Tabaku: “Dy njerëzit më të pushtetshëm të vendit, kanë ofruar mundësi korruptive dhe mbrojtje politike për vëllezërit e tyre, Olsi Rama dhe Agron Xhafaj në fushën e bixhozit dhe të lojërave të fatit”.

Historia fillon me arrestimin e Agron Xhafajt në Itali, vëllait të ministrit të brendshëm Fatmir Xhafaj.

Enkeljed Alibeaj: “Pjesë e bandës së Agron Xhafajt janë edhe dy bashkëpunëtorë të ngushtë të tij, vëllezërit Besnik dhe Gramos Murataj, të dënuar, gjithashtu, për pjesëmarrje në krim të organizuar dhe trafik ndërkombëtar droge”.

Sot të dy pronarë të kompanisë ITGSA, kompani bastesh.

“Është më e njohura ne tregun e bixhozit dhe njihet me disa emra si Ecobet, Baste Live, Eurolive. Për këta dy të dënuar për trafik ndërkombëtar droge, duhet të kishte vepruar Ligji Antimafia për të verifikuar burimin e pasurisë së tyre”.

Jo vetëm kaq, theksojnë demokratët, por nga viti 2015 kur qeveria Rama solli në komision ligjin për mbylljen e lojrave të fatit, pikat e basteve jo vetëm nuk u mbyllën, por vetëm ato në pronësi të dy bashkëpunëtorëve në narkotrafik të vëllait të Fatmir Xhafajt, u shtuan me 2176 pika të reja.

“Shtimi i pikave të bixhozit ka nisur gjatë operacionit Fundi i Marrëzisë, duke vazhduar me periudhën kur Fatmir Xhafaj bllokoi ligjin për llogari të grupit kriminal Xhafaj.”

Këtë ky i fundit e ka mundësuar në cilësinë e kryetarit të komisionit të ligjeve – thekson Tabaku.

Jorida Tabaku: “Ndonëse ligji u paraqit për shqyrtim në Komisionin e Ligjeve në prill të vitit 2015, Fatmir Xhafaj, si kryetar i Komisionit të Ligjeve e bllokoi atë deri në nëntor 2015, duke e bërë atë ligjin që ka qëndruar më gjatë në Komisionet parlamentare në historinë e Parlamentit. as ndryshimet Kushtetuese për Reformën në Drejtësi nuk kanë marrë tetë muaj kohë nga nisja në shqyrtim deri tek miratimi në parim”.

Kjo zvarritje, e shoqëruar me negociata mes Fatmir Xhafajt kryetar komisioni të ligjeve dhe ministrit të kohës së financave Shkëlqim Cani sipas Tabakut, rezultoi në ndryshime madhore në ligj që favorizojnë biznesin e bixhozit.

“Nga 200 m distancë, qeveria përgjysmoi në 100 m largësinë e pikave të bixhozit nga shkollat dhe institucionet fetare, Nga 23% tatim mbi fitimin bruto u ul në 15% tatim mbi fitimin e realizuar”.

Këtu hyn në lojë vëllai tjetër, Olsi Rama.

Enkelejd Alibeaj: “Sepse i vëllai kryeministër detyron me ligj pikat e basteve të bëjnë pagesën e mirëmbajtjes së sistemit tek kompania monopol e tij, që pastron paratë e krimit të organzuar dhe korrupsionit”.

Sa më i madh numri i pikave të basteve në vend, aq më i lartë fitimi i kompanisë që bën mirëmajtjen e sistemit të tyre,thekson selia blu sipas së cilës është kjo lidhje me krimin e organizuar dhe pastrimin e parave të pista arsyeja përse Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj refuzojnë vettingun e politikaneve./abcnews.al

 

alibeaj.jpg
ent ela20:34 | 13/09/2018

Partia Demokratike do të publikojë nesër një tjetër skandal që ka të bëjë me afera korruptive të qeverisë. Kështu u shpreh në një intervistë në studion e “Mbrëmje në ABC News” deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj, cili tha që do të dalin fakte për implikimin e Ramës dhe Xhafës në aferë për pastrim parash. Pa dhënë shumë detaje, ai tha se do ketë një dokument me firmën e Ramës, ku është përfshirë ministri Xhafaj dhe vëllai i kryeministrit, duke lënë të kuptohet se bëhet fjalë për pastrim parash përmes lojërave të fatit.

Alibeaj foli për vetingun në politikë duke iu përgjigjur edhe kreut të grupit socialist Taulant Balla, i cili  tha se nisma e opozitës për Veting të politikës, nuk mund të ndodhë, pasi reforma në drejtësi e votuar dy vite më parë në Kuvend ia njeh këtë të drejtë Prokurorisë së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Sipas Alibeajt qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë ta kërkojnë këtë filtër paraprak.

“Në 2016 u miratua që vetingut t’i nënshtrohen gjyqtarët dhe prokurorët. Çështë vetingu? I pari është të justfikosh pasurinë. Duhet që në fund të një periudhe të caktuar të kesh aq pasuri sa paga që merr që nëse ke pasuri me shumë se paga ka dicka që nuk shkon dhe kjo pasuri e tepërt e pajustifikuar është në lidhje të paligjshme.

Së dyti lidhja me krimin, një prokuror, minsitër, kryeministër, detyrën parësore kanë të luftojnë krimin dhe shkelësit  e ligjit që nëse gjenden se kanë lidhje me krimin nuk meritojnë të jenë as në qeveris as në drejtësi

Vetingu në politike kërkon deputetë, ministra, kryeministra. Pse nuk e bën ky ligj, jo, sespe duhet që bara e proves është barrë e politikanëve.  Qytetarët shqiptarë e kanë këtë të drejtë t’ia kërkojnë këtë filtër paraprak”.

Deputeti demokrat foli gjithashtu edhe për aksionin opozitar dhe dëmshpërblimin e të përndjekurve. /abcnews.al

alibeaj-gjykata-1280x705.jpg
ent ela13:38 | 09/07/2018

Opozita ka përsëritur thirrjen drejtuar kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthimin e ligjit për teatrin në Kuvend, i miratuar vetëm me votat e mazhorancës. Ministri Pandeli Majko shmangu mediat, të interesuara për mos pjesëmarrjen e tij të enjten, në votimin e ligjit për teatrin.

“Ne po presim verdiktin e Presidentit të Republikës. Ne po presim që kreu i shtetit  të vendosë veton e tij mbi ligjin mafioz Rama – Fusha dhe të mos bëhet pjesë e grabitjes e së paku 200 milionë eurove”.  

Që kjo të ndodhë, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, brenda datës 25 Korrik duhet të kthejë ligjin për rishqyrtim në Kuvend, si i vetmi institucion në Shqipëri që momentalisht mund ta risjellë atë në fazë diskutimi në komisione. Kjo sepse prej 4 muajsh, Gjykata Kushtetuese është jofunksionale, duke lënë ligjin themeltar pa gardian dhe opozitën pa institucion për të ankimuar ligjet që miratohen në Kuvend. Për këtë thirrjen ua drejton edhe atyre që edhe pse larg karrigeve të deputetëve, demokratët i mbajnë përgjegjës për situatën.

“I bëj thirrje faktorit ndërkombëtar në Tiranë, që ka, gjithashtu, përgjegjësi pse vendi është pa Gjykatë Kushtetuese, të mos heshtë! Të mos heshtë, njësoj si për drogën! Të mos heshtë njësoj si për bllokimin e Gjykatës Kushtetuese, por të reagojë për të ndaluar grabitjen e pasurisë publike dhe private nga kryeministri barbar dhe i korruptuar që drejton sot Shqipërinë”. 

Kërkesës për kthimin për rishqyrtim të ligjit për teatrin i është bashkuar zyrtarisht edhe Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, e cila mblodhi edhe firmat e qytetarëve për mbështetjen e saj.

I vetmi nga mazhoranca që nuk i dha dritën jeshile për ligjin në fjalë ishte Pandeli Majko, i cili u largua nga salla përpara momentit të votimit, vendim për të cilin mediat pritën ta pyesin jashtë sallës së seancës plenare të së hënës. Për t’u shmangur nga ministri në përfundim të saj përmes daljes nga dera e pasme e godinës parlamentare./abcnews.al

alibeaj11-1280x693.jpg
ent ela14:58 | 03/07/2018

Në përfundim të seancës dëgjimore në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit për kontrollin e figurës së Prokurores së Përgjithshme të Përkohshmë Arta Marku, Partia Demokratike reagoi përmes deputetit Enkelejd Alibeaj.

“Arta Marku, e deleguara e Edi Ramës në Krye të organit të Prokurorisë, pritet të konfirmohet në detyrë, jo sepse përmbush kriteret e vendosura nga ligji, por se kriteret e kualifikimit që po aplikohen kanë si kusht kryesor se cili gjyqtar apo prokuror i shërben më shumë Edi Ramës dhe qeverisë së tij të korruptuar”.

Për të ilustruar argumentin, ish-ministri i Drejtësisë, Alibeaj, referon legjislacionin në fuqi.

“Është fakt i njohur botërisht që Arta Marku në 6 muaj në krye të organit të Prokurorisë, ka shkelur në mënyrë flagrante ligjin, duke bërë emërime e komandime të paligjshme të prokurorëve, duke emëruar e shkarkuar drejtues prokurorie, edhe pse neni 160, pika 2 e ligjit për statusin e magjistratit, ia ndalojnë shprehimisht këtë”.

Neni në fjalë i lejon Prokurorit të Përgjithshëm, që deri në krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë të pezullojë prokurorët, por jo të emërojë apo zëvendësojë ata, si ndodhi edhe me kryeprokurorin e Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj, sot i zëvendësuar nga një tjetër prokurore, Donika Prela, fakte këto që duhen hetuar nga Komisioni i Kualifikimit sipas selisë blu.

“Shkelja e hapur e ligjit tregon jo vetëm mungesë respekti ndaj ligjit, por qartësisht mungesë të theksuar të integritetit moral e profesional, kushte këto të domosdoshme për të kaluar me sukses Vettingun”.

I tillë ishte edhe sinjalizimi nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, thekson Alibeaj, të cilët gjatë seanës dëgjimore.

“Ngritën edhe shqetësimin se Arta Marku gjatë ushtrimit të detyrës si prokurore, ka kërkuar mbajtjen në burg të qytetarëve, jashtë kritereve që parashikon ligji. Ne kemi publikuar dokumenta tronditës, sesi Arta Marku, në cilësinë e Prokurorit në Shkodër, harroi në burg një qytetar për 2 muaj e 13 ditë, duke i hequr në këtë mënyrë lirinë, në mënyrë të paligjshme dhe të padrejtë”.

Do të mjaftonin këto raste, theksojnë demokratët, që Arta Marku të shkarkohej nga organet e Vettingut, duke shprehur mosbesimin e zbatimit të ligjit edhe në këtë rast, sa kohë ky proces, sipas tyre, diktohet nga Edi Rama në funksion të shantazhimit të prokurorëve dhe gjyqtarëve dhe shpërblimit të shërbëtorëve të tyre./abcnews.al

alibeaj1-1280x686.jpg
ent ela18:03 | 25/06/2018

Deputeti i Partisë Demokratike Enkelejd Alibeaj ka reaguar pasditen e some lidhur me 3.4 milionë eurot e sekuestruara dje në portin e Durrësit. Ai bën përgjegjës deputetin socialist Taulant Balla si përgjegjësin dhe garantin kryesor të tyre. Sipas tij policia është vënë në shërbim të fshirjes së provave.

“Policia e Shtetit nuk është më në shërbim të qytetarëve po ka si synim mbrojtjen e pushtetit kriminal të Ramës. Edi Rama e përdori policinë për të fshehur lidhjen e Ballës me milionët e eurove të parave të pista të drogës. Pasi heshti, policia private e Ramës gënjeu shqiptarët për rrethanat.

Balla ishte garanti për hyrjen në shqipëri pa problem të eurove të drogës që i përkasin një prej bandave më të rrezikshme që vepron në qarkune  Elbasanit.

Janë paratë e drogës ato që kanë zhvlerëusar euron në Shqipëri. Janë lidhjet e pushtetit të Ramës me krimin. Shqiptarët po binden se e vërteta është me PD dhe se me Ramën ky vend nuk ka të ardhme”. /abcnews.al

KOMISIONI-I-LIGJEVE-PD-ETILDA-GJONAJ-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 18/06/2018

Një raportim i parashikuar me ministren e drejtësisë mbi situatën e kriminalitetit në vend, ka sjellë debat ne komisionin e ligjeve. Akuzat e njohura mes palëve, kanë sjellë shtyrjen e mbledhjes.

“Jemi jo më larg se një javë nga ai momenti historik ku Europa do të japë notën e vlerësimit për shqiptarët, për çeljen e negociatave. Dhe kjo notë besimi ka të bëjë me luftën e kriminalitetit. Sa e kanë luftuar institucionet dhe sa është vullneti i qeverisë për ta luftuar në mënyrë serioze kriminalitetin. Nga ju kryetar dhe as nga sekretaria nuk ka një raport të shkruar, të përgatitur nga institucioni që ka ardhur për të raportuar”.

Deklaratën demokrati Enkelejd Alibeaj e bëri gjatë mbledhjes së komisionit të ligjeve ku e ftuar ishte ministrja e drejtesisë Etilda Gjonaj për raportim lidhur me ndjekjen e ecurisë së cështjeve që përmbahen në rekomandimet e vitit 2017 të Këshillit të Ministrave për luftën kundër kriminalitetit. Në vijim të strategjisë së pjesmarrjes në kuvend për denoncim, Alibeaj iu drejtua kreut të dikasterit të drejtësisë..

“Sepse nga funksionari që ka ardhur sot, është bërë e ditur se për çdo gjë mund të flas, por jo për Tahirin, Fatmir Xhafajn, Agron Xhafajn, Nezar Seitin. Por për çfarë ka ardhur për të folur për koleksionin pranverë-verë të Miu-Miut”.

Alibeaj i referohet akuzës së ngritur nga gazetarja e Deutche Welle Anila Shuka, e cila përmes një postimi në rrjetin social facebook ka deklaruar se minsitrja e drejtësisë Gjonaj ka kërkuar të mos pyetet për rastet Xhafaj dhe Tahiri si kusht për dhënien e një interviste mbi reformën në drejtësi.

Mbi këtë ministri dhe titullarin e saj qëndron një faturë shumë e rëndë, qoftë për negociatat, qoftë për reformën në drejtësi, luftën ndaj kriminalitetit por edhe për një fakt akoma më të rëndë. Sot Republika jonë që për 7 ditë kërkon t’i çelen negociatat është një republikë që i ka rënë një këmbë e pushtetit, sistemi i drejtësisë. Besoj se kjo do duhet të jetë një nga sensibilitetet më të mëdha të Mistria e Drejtësisë. Sot Republika e Shqipërisë është një Republikë pa Gjykatë Kushtetuese”.

Kryetari i komisionit Ulsi Manja kërkoi strehë tek rregullorja e cila fjalës për procedurë i njeh 2 minuta kohë.

“E more fjalën për procedurë. Do flasë ministrja e Drejtësisë. Në të kundërt e mbyllim mbledhjen. Nuk jam nga ata burra që ia mbath. Propozim konkret për procedurë. Nuk kam kohë të rri gjithë ditën këtu. E kam thirrur ministren e Drejtësisë për të folur për 2017”.

Në pamundësi për të vijuar raportimin me ministren, Ulsi Manja shtyu mbledhjen e komisionit të ligjeve rreth raportimit të ministres Gjonaj duke i kërkuar ksaj të fundit edhe një raport me shkrim për atë të radhës. /abcnews.al

REVOLTA-E-SPACIT-1280x720.jpg
ent ela13:29 | 21/05/2018

Është përkujtuar 45 vjetori i revoltës në burgun e Spacit. Presidenti i Republikës Ilir Meta ka bërë thirrje që vendi ynë duhet të vazhdojë trajtimin e të kaluarës me transparencë dhe drejtësi për rehabilitimin, integrimin dhe dëmshpërblimin e shtresës së të përndjekurve politikë.

45 vjet më parë në një cep të errët të Shqipërisë u ngrit flamuri pa yllin komunist. Të burgosurit politikë të Spacit sfiduan sistemin duke u përleshur për tre ditë rradhazi me policë të burgut e forca ushtarako policore që erdhën nga  qytete të ndryshme të vendit.

Përfundimi;  4 u dënuan me pushkatim, 8 të tjerë u ridënuan me 25 vite burg 70 të tjerë

Fundi i asaj përleshje është fillimi i një mendësie ndryshe të shqiptarëve që edhe pas 45 vjetësh është motivi për të të treguar se Shqipëria ka qenë gjithmonë në Evropë.

“Ne jemi një komb europian dhe historia jonë nuk mund të trajtohet jashtë perspektivës europiane të Shqipërisë. Vetë integrimi Europain është krijuar dhe ka në themel një aleancë kundër tmerreve të kaluara të diktaturës fashiste dhe komuniste. Ky projekt vazhdon!

Në këtë këndvështrim vendi ynë duhet të vazhdojë trajtimin e të kaluarës me transparencë dhe drejtësi për rehabilitimin,  integrimin dhe dëmshpërblimin e shtresës së të përndjekurve politikë. Disitenca shqiptare meriton të kujtohet dhe të shkruhet dhe plotësohet e  gjithë historia e saj”.

Ngritja e një përmendoreje në kujtim të disidencës, viktimave të pafajshme të diktaturës, vuajteve të tyre është një detyrimi i shoqërisë, ashtu sikurse është oblikim gjetja dhe nderimi i eshtrave të të vrarëve -u shpreh kreu i Republikës Ilir Meta.

Për këtë të fundit Bashkimi Evropian ka nizur zbatimin e një projekti.

“BE ka nisur një projekt që është identifikimi i ADN të personave të vrarë. Kemi  nisur në zonën e Dajtit dhe kjo do të bëhet në mënyrë që që  familjet të fillojnë të identifikojnë të dashurit e tyre sa më shpejt të jetë e mundur”.

Përtej këtyre deklaratave vetë ambasadorja Vlahutin nuk arrin të kuptojë të shkuarën e shqiptarëve të dënuar nga regjimi komunist.

“Është e vështirë, thuajse e pamundur të mendosh që në Evropën e cila ka shkuar në hënë, ka shpikur internetin, ka biometrinë, zemrën artificiale, 4 dekada më parë një djalosh i ri mund të dënohej vetëm sepse i kishte rënë kitarës për të kënduar këngët e Adriano Çelentanos”.

Për deputetin Enkelejd Alibeaj është koha për të kërkuar ndjesë dhe për të reflektuar se grimca të asaj kohe po rishfaqen duke u zmadhuar çdo ditë u shpreh ai.

“Ka nevojë shoqëria shqiptare t’i kujtojë sot se metastazat e komunizmit janë duke u ringjallur në forma të ndryshme. Asfiksia e lirisë e të ardhmes, shpresës janë të njëjtat si këtu e 45 vite më parë. Sot ka nevojë shoqëria kësaj kujtese të mos harrojë se harresa është armiku më i madh i të shkuarës, por mbi të gjitha i së ardhmes”.

Ata që dëgjuan në këtë përvjetor ishin edhe të mbijetuar nga burgimi në Spaç, të përndjekurit politikë dhe pasardhësit e tyre. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono