ali ahmeti

zaev-maqedoni.jpg
G. P.16:20 | 09/09/2019

Mediat në Maqedoninë e Veriut raportojnë se të martën kryeministri i vendit Zoran Zaev do të takohet me liderin e opozitës, Mickoski në përpjekje për të zgjidhur ngërçin për Prokurorinë Speciale. Ndërsa nga opozita theksojnë se nuk do të heqin dorë nga kërkesa për zgjedhje të parakohshme në vend.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut dhe lideri i socialdemokratëve në pushtet Zoran Zaev dhe kreu i VMRO-DPMNE-së opozitare Hristijan Mickoski, nesër do të përpiqen të gjejnë gjuhë të përbashkët për Ligjin e Prokurorisë Publike, me të cilin zgjidhet statusi i Prokurorisë Speciale Publike. Nga opozita bëjnë me dije se krahas këtij ligji duhet të diskutohet edhe për zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Nesër, më me rëndësi është se si do të jetë qëndrimi i pushtetit për këtë çështje, nëse do të tregojnë seriozitet në takimin e grupeve të punës dhe më pas në takimin e liderëve dhe nëse do të tejkalohet ajo sëmundja që çdo hap përpara të kthehet mbrapsht në qëllimet fillestare”.

Mundësinë  e vendosjes mbi tavolinë të zgjedhjeve të parakohshme, nuk e kanë përjashtuar as socialdemokratët në pushtet. Kreu i tyre, Kryeministri Zoran Zaev gjatë shënimit të festës së Pavarësisë tha dje në Shkup se është i bindur që propozim/ligji i shumëpërfolur për Prokurorinë Publike do të marrë dritën jeshile me shumicën e dy të tretave, duke u treguar i hapur edhe për zgjedhjet e reja.

“Të përkushtuar ndaj interesave shtetërore, në periudhën e rëndësishme që pason, pres që të kyçen edhe institucionet kryesore të shtetit. Jam i bindur se kemi kapacitet që ta miratojmë ligjin për Prokurori Publike me shumicë prej dy të tretave dhe të gjitha rastet e krimit dhe korrupsionit të marrin epilogun e drejtë”

Nga partia e Ali Ahmetit që bën pjesë në koalicionin qeverisës, ndërkaq duke mos vënë në pikëpyetje, angazhimet e mësipërme, thonë se rasti “Zhvatja” duhet të zbardhet deri në fund, për shkak se sikundër tërhiqet vërejtja, anashkalimi i tij mund të fus vendin në labirintet e reja të krizës.

Për shkak të afateve të shkurtuara ligji për Prokurorinë Publike pritet të miratohet më së voni deri më 15 Shtator. Miratimi i këtij ligji llogaritet si kyçe për euro-integrimet e Maqedonisë së Veriut./ABC News Albania 24/7      

ali-ahmeti.jpg
G. P.20:54 | 25/08/2019

Duke folur për herë të parë në lidhje me rastin “Zhvatja”, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka deklaruar se debatet politike nuk duhet ta devijojnë zbulimin e së vërtetës. Gjithashtu, Ahmeti është shprehur i zhgënjyer nga prokurorja speciale Katica Janeva, pasi sipas tij ka krijuar një precedent negativ.

Duke komentuar skandalet e fundit me rastin “Zhvatja”, kreu i integristëve Ali Ahmeti theksoi se arsyeja që e çoi në paraburgim Prokuroren Speciale në largim Katica Janeva është lakmia. Megjithatë, Ahmeti nuk mendon se prapa këtij skandali qëndron ndokush që e ka planifikuar rastin.

“Populli ynë e ka një shprehje, një filozofi të jashtëzakonshme, lakmia e prish çdokë. Unë mendoj se këtu është punë lakmie dhe këtu sipas vlerësimeve të mia nuk ka të bëjë me ndonjë skenar, sepse për të hyrë në këto skema, se ka skenar këtu e s’ka aty, kjo do të thotë se duhet të largohemi nga objektivi për ta zbuluar të vërtetën”, deklaroi Ahmeti, raporton TV21.

Ahmeti u shpreh se ndihet i  zhgënjyer dhe i dëshpëruar nga rasti “Zhvatja”.

“Jo vetëm që jemi të zhgënjyer por edhe të dëshpëruar sepse është një jehonë mjaft e keqe për drejtësinë. Prokuroria Speciale është zgjedhur për të luftuar krimin dhe korrupsionin dhe për të vendosur drejtësinë në vend dhe jo për të hapur pisllëqe më të mëdha”, tha ai.

Ahmeti kërkoi më shumë kujdes në të ardhmen se kush po zgjidhet për Prokuror për ta luftuar krimin dhe korrupsionin. Lidhur me rastin zhvatja kanë vazhduar përplasjet edhe nga partitë maqedonase.

VMRO-DPMNE edhe sot nga Prokuroria për Krim të Organizuar dhe Korrupsion kërkon që të thërrasë në bisedë të gjithë anëtarët e LSDM-së që u përmenden në dëshminë e Orce Kamçevit. Nga LSDM janë të sigurtë se asnjë anëtar i tyre nuk është i përzier në këtë rast. Në mbledhjen e fundit të partisë, as që kanë kërkuar ata të prononcohen për akuzat sepse u besojnë./ABC News Albania 24/7

aagazetari.jpg
G. P.21:32 | 23/08/2019

Gazetari që denoncoi aferën e njohur si “Zhvatja” ka deklaruar se rasti do të marrë një epilog gjyqësor. Branko Geroski ka theksuar se “bombat”, siç njihen materialet e akumuluara lidhur me këtë çështje, do të prekin edhe marrëdhëniet mes kreut të BDI-së Ali Ahmeti dhe kryeministrit Zoran Zaev.

Ky është gazetari me përvojë, Branko Geroski që paralajmëroi  aferën që po e dredh aktualisht Maqedoninë e Veriut, e që u konfirmua me xhirimet e publikuara nga portali italian “La Veritta”. Në to shihet mbushja e çantave me 1.5 milionë euro të cilat në shtëpinë e tij i jep jep biznesmeni Orçe Kamçev për të shpëtuar nga një proces gjyqësor.

Në të, përveç dy personave të paraburgosur, dyshohet të jetë e implikuar edhe prokurorja speciale Katica Janeva të cilës tashmë i është shqiptuar dënimi me paraburgim prej 30 ditësh.

Branko Geroski tha të enjten  në mbrëmje për një emision televiziv maqedonas  me titull simbolik “Jadi burek – ha byrek” se kishte qenë puna e Prokurorisë Speciale që u ngrit për luftimin e korrupsionit dhe të krimit të organizuar ajo që e kishte shtyrë të dyshojë se nuk po veprohet mirë, si duhet, ndërsa për shkrimin që i parapriu publikimit të videove inkriminuese, tha se nuk i kishte parë xhirimet, por i kishte besuar një burimi të sigurt.

“Burimi ishte tepër serioz dhe unë i besoj. M’i treguan disa detaje nga xhirimi”, thotë gazetari Geroski, i cili për këtë çështje fillimisht pati folur edhe për seksionin maqedonas të Zërit të Amerikës.

Në analizën e tij për t’i shkuar deri në fund kësaj afere, ai parashikon se rasti do të marrë epilog gjyqësor.

“Personalisht pres që të paktën pesë veta të përfshihen në hetime. Krahas këtyre treve, të paktën edhe dy të tjerë”, thotë Branko Geroski.

Skandali, vlerëson ai, ka bërë që Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë, e kryeministrit Zoran Zaev, të pësojë një rënie, ndërsa VMRO-DPMNE-ja, një ngritje tek elektorati maqedonas.

Po si e shikon ai pozitën e Bashkimit Demokratik të Ali Ahmetit? Thotë se për shkak të bombave politike të lançuara kohë më parë ku në qendër të vëmendjes është ai dhe bashkëpunëtorë të tij, numri një i integristëve herët a vonë do të dijë t’i kundërpërgjigjet, edhe Zoran Zaevit, njësoj si dhe Nikola Gruevskit. Fajtor që ky i fundit nuk u bë kryeministër para tre vjetësh, thotë Geroski, ishte në masë të madhe  pikërisht Ahmeti.

“Derdhja e gotës së humbjes së durimit nisi në vitin 2010. Ali Ahmetin në politikë e quajnë ‘pritës i vjetër’. Domethënë ai do të pres, do të durojë, do të pres, do të durojë, dhe gjithë kjo që po shpërthejnë bomba… njerëzit nuk janë budallenj, e din se El Çeka është një ekzekutor që figuron se disponon gjithçka, kurse burimi i gjithë këtij materiali toksik, nuk është në Uashington DC o ku ta di, por në Shkup, këtu, këtu…Bombat janë bërë këtu dhe prej këtu e kanë prejardhjen. Dhe mos prisni se faktori shqiptar ka për ta harruar këtë me lehtësi, ose do ta falë, për shkak se sidomos tek komuniteti shqiptar, nxjerrja e të palarave të natyrës private, intime, ka një peshë të veçantë”, vlerësoi Branko Geroski duke rikujtuar se disa nga protagonistët shqiptarë të bombave të mëhershme u skajuan nga skena politike, veprime këto që në tek maqedonasit, thotë ai, edhe gëlltiten.

“Për këto ‘viktima’, një ditë do të vijë fatura mbi tavolinën e atij për të cilin Ali Ahmeti do të bindet ose do të kujtojë se nga aty kanë dalë bombat”./ABC News Albania 24/7

ali-ahmetii.jpg
G. P.16:45 | 17/07/2019

“Bombat” e El Chekës që po publikohen nëpër rrjetet sociale në Maqedoninë e Veriut, janë komentuar edhe nga partnerët e koalicionit BDI dhe LSDM. Ahmeti shtroi pyetjen se përse “bombat” publikohen vetëm për BDI-në e jo për tjerët, ndërsa Kryeministri Zaev publikisht sfidoi El Chekën që të publikojë material edhe për të.

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti gjatë një aktiviteti paritak në Komunën e Sarajit, duke komentuar zhvillimet e fundit politike në vend, në veçanti publikimin e të ashtuquajturave “bomba” të El Chekës, ka theksuar se bisedat e përgjuara private që po publikohen nëpër rrjetet sociale janë propagandë që për synim kanë të njollosin imazhin e BDI-së. Duke bërë thirrje që të hetohet e gjithë veprimtaria e partisë tha se pas përgjimeve qëndrojnë shërbimet e huaja sekrete.

Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së: Vetëm të BDI-së paskan folur biseda private? Ku janë bisedat e tjera? Unë mendoj që ky milet nuk han bar dhe bën krahasime, po mirë vetëm për këta paska folur? Të tjerët paskan qenë engjëj?

Lidhur me “bombat” është pyetur edhe Kryeministri Zoran Zaev. Lideri I BDI-së Ali Ahmeti imponoi çështjen se përse “bombat” publikohen vetëm për BDI-në e jo për partitë tjera në pushtet. Kryeministri tha se veprimet e El Chekës janë të jashtëligjshme dhe se do të ketë përgjegjësi. Zaev drejtpërsëdrejti sfidoi El Chekën që nëse ka ndonjë “bombë” për të menjëherë ta publikojë.

 Zoran Zaev: Nëse keni ndonjë telefon, jepjani Cheka, ti paraqitemi edhe ta pyesim, përse vetëm për Ahmetin publikon e jo edhe për mua. Ja publikisht e them. Le të publikojë edhe për mua. Unë jam transparent por besoj se serioziteti duhet të jetë këtu. Le të publikon për secilin, por duhet ta dijë se ka përgjegjësi. Ka ligj dhe ka përgjegjësi penale për këtë. Ky njeri nuk mban llogari për privatësinë dhe kurdoherë do të përgjigjet për këtë.

Ndaj këtyre prononcimeve ka reaguar përmes Facebooku-t edhe El Cheka, duke thënë se po dështon lufta ndaj krimit dhe puna e PSP-së. Ai me mesazh drejtuar Ahmetit dhe Zaevit se paska shkelur ligjet e një vendi që liron kriminelët dhe mban në burg shqiptarët./ABC News Albania 24/7

byro-politike-1.jpg
G. P.23:01 | 06/05/2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut ishin tema e diskutimit në këtë puntatë të emisionit “Byro Politike “ nga Juli Xhokaxhi. Stevo Pendarovski është zgjedhur si president i Maqedonisë pas raundit të dytë të zhvilluar të dielën. Thelbësore për zgjedhjen e tij në krye të shtetit ishin edhe votat e shqiptarëve që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Për të diskutuar rreth kësaj çështjeje të ftuar në studio ishin: diplomati Agim Nesho; studiuesi Lisen Bashkurti; ish-ambasadori Arben Çejku dhe politologu Ilir Kalemaj. Ndërkohë në lidhje të drejtpërdrejtë nga Maqedonia ishte kreu i BDI-së, Ali Ahmeti.

Ky i fundit gjatë emisionit deklaroi se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk kanë nevojë për më shumë se dy parti politike. Ndërkohë, të ftuarit në studio theksuan se zgjedhja e Pendarovskit në krye të shtetit është historike, jo vetëm për maqedonasit, por edhe për shqiptarët që jetojnë atje./abcnews.al

Juli-Ali-Ahmeti.jpg
nev ila21:20 | 06/05/2019

Mbrëmjen e sotme, “Byro Politike” i ka kushtuar vëmendje zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut. Një nga zhvillimet më të rëndësishme të Maqedonisë së Veriut ku një pjesë e mirë e popullatës atje, përbëhet edhe nga shqiptarët.

Duket se vota e shqiptare edhe në këto zgjedhje ka qenë vendimtare. Sipas rezultateve në këto zgjedhje, Presidenti i ri i Maqedonisë do të jetë Stevo Pendarovski i konsideruar si kandidati proeuropian.

Cfarë do të sjellë presidenca e Pendarovskit për komunitetin shqiptar?

Të ftuar për të komentuar në studio me Juli Xhokaxhi, në lidhje me këtë çështje, kanë qenë njohës të mirë të çështjeve të rajonit sic janë:

Lisien Bashkurti, diplomat e studiues,

Agim Nesho, diplomat,

Arben Ceku ish-ambasador në Maqedoni,

Ilir Kalemaj, politolog dhe ekspert i cështjeve të marrdhënieve ndërkombëtare.

Juli Xhokaxhi, drejtuesja e emisionit i ka pyetur të ftuarit nëse Pendarovski do të bënte diçka për faktorin shqiptar në Maqedoninë e Veriut?

Në lidhje me këtë pyetje ata ishin në të njëjtën linjë:

Për të vlerësuar pritshmëritë e Pendarovskit duhet të shohim sa kompetenca ka, figura europianiste e tij do jetë në favor të Maqedonisë së Veriut. Këtë herë që pati votën e shqiptarëve u zgjodh president ndërsa në zgjedhjet e kaluara prej faktorit shqiptar nuk arriti dot fitoren. Fitoren më të madhe ja ka dhënë komuniteti shqiptar e sidomos Ali Ahmeti. Presdienca e Pendarovskit do jetë relaksuese dhe me perspektivë për vendin“, u përgjigj Ceku.

Ndërsa diplomati Bashkurti u përgjigj:

“Shpresojmë që të jenë luajal me kushtetutën dhe jo si paraardhësit e tij sidomos Ivanov. Backgraundi i presidentit të sapozgjedhur do të ndikojë në relaksimin e situatës në Maqedoni. Është i pari president që zgjidhet nga një votë multietnike“.

Sigurisht kemi mbyllje të ciklit të integrimit. Me zgjedhjen e presidentit të ri, nga formimi i tij, perspektiva e Maqedonisë do të jetë premtuese. Kur interesat qytetare prevalojnë atëherë edhe proceset e tjera do të evolojnë”, theksoi diplomati Agim Nesho.

Për politologun Kalemaj, Pendarovski nuk është kandidatura perfekte:

Patjetër shihet me optimizëm jo se është perfekt por kandidatura më e mirë e mundshme. Deri tani Maqedonia ka qenë e ngrirë për sa i përket integrimit. Presidenti i ri është figurë mjaft e mirë, vjen me eksperiencën e duhur akademike”, u shpreh ai.

Në lidhje direkte për Byro Politike ka qenë dhe Ali Ahmeti, kreu i BDI. Ahmeti është një nga politikanët më influent në Maqedoninë e Veriut. Juli Xhokaxhi e ka pyetur Ahmetin se nëse ka patur kushte për kalim të votave në këto zgjedhje presidenciale. Ahmeti ka mohuar këtë fakt duke theksuar se:

Nuk jam tregtar politik, asnjëherë nuk kam bërë marrëveshje kushtëzuese por gjithmonë kam qenë me parime. Mua dhe shqiptarëve na ka rezultuar shumë më mirë kjo formë se sa të merremi me vogëlsira të tipit “na vota-merr vota”. Sa u takon të drejtave të shqiptarëve, presidentin e kushtëzon Kushtetua e Republikës së Maqedonisë, ai ka detyrim për zbatim me përpikmëri të atij dokumenti të rëndësishëm. Presidenti në ikje që ne nuk e kemi pranuar si të tillë, na ka vënë përpara shumë vështirësive sic ishte dhe ligji për vendosjen e gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare, por edhe atë e kaluam sepse e risollëm për votim dhe tashmë është botuar në fletoren zyrtare. Tashmë shqipja është gjuhë zyrtare. Ka dhe të tjerë ligje që Ivanov nuk ka hedhur firmën e tij për sa i përket kërkesave të shqiptarëve por që jam i bindur se nuk kanë për tu përsëritur nga Pendarovski. Nuk besoj që do të kemi vështirësi në komunikim apo dhe për zbatim të normave të parashikuara në kushtetutë”.

Ahmeti ka dhënë opinionin e tij në lidhje me deklaratën e Siljanovska ditën e sotme ku është shprehur se:

“Këto janë ide arkakike të së kaluarës, por sigurisht në çdo cikël zgjedhor ka të dëshpëruar dhe të gëzuar, në këtë rast ka patur përplasje të koncepteve. Ne kemi vendosur standarte, të cilat na afrojnë shumë me integrimin në bashkimin europian. Duhet të japim prova që interesat madhore të na bashkojnë. Koha dëshmoi që Ivanov nuk ishte i duhuri dhe që ne kishim të drejtë. Të tjerat janë vec fjalë”.

Një nga pikat më interesante të bisedës natën e sotme në Byro Politike ishte dhe deklarata e Ahmetit për problematikat e partive shqiptare në Maqedoni. Ai ka theksuar se nuk është e nevojshme që komuniteti shqiptar atje të përfaqësohet nga kaq shumë parti. Për Ahmetin kjo e dobëson faktorin shqiptar dhe e bën të parëndësishëm.

Ekzistenca e shumë partive i dobëson shqiptarët dhe i bën të parëndësishëm. Unë kam bërë thirrje, për të qenë bashkë, mirëpo nuk kanë arritur të bëheshin bashkë të gjitha partitë dhe nuk kanë treguar shumë seriozitet. Shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk kanë nevojë për më shumë se 1 apo dy parti, mirëpo kjo është demokracia. Ky organizim partish mes shqiptarëve u ka sjellë dëm shqiptarëve, në këto zgjedhje shqiptarët humbën 10 mandate, jam i keqardhur për këtë”, deklaroi Ahmeti./abcnews.al

ALI-AHMETI.mpg_snapshot_09.38-1280x720.jpg
G. P.21:10 | 07/02/2019

Kreu i BDI në Maqedoni thotë se pa u zgjidhur kontestet me Serbinë, Kosova nuk mund të ecë përpara drejt integrimeve ndërkombëtare. Në një inttervistë për ABC News, Ali Ahmeti sugjeron që për negociatat mes Prishtinës e Beogradit, mjafton një negociator. Ahmeti foli edhe për sfidat e shqiptarëve në Maqedoni.

Kryetari i BDI Ali Ahmeti mendon se Kosova e Serbia nuk mund të ecin përpara pa zgjidhur mosmarrëveshjet mes tyre, e para Kosova. Në një intervistë për ABC News nga Tetova, Ahmeti duke iu referuar mënyrës se si u negociua Marrëveshja e Prespës mes Maqedonisë e Greqisë, thotë se delegacionet nuk janë lehta.

“Kjo është një çështje shumë sensitive dhe është me shumë ngarkesa emocionale, por unë do jap opinionin tim. Kosova ka qeveri, presidencë dhe pati politike dhe unë mendoj që problemi me Serbinë duhet të mbyllet një herë e përgjithmonë. Nuk mund të jëtohet në hasmëri shekullore por nuk mund të ecet përpara pa i mbyllur problemet. Unë e di që problemi shqiptaro-serb ka një histori shumë të dhibshme që Kosova të ecë përpara. Këto deklara unë i bëj duke patur patur përvojën e këtij vendi se si vetëm një përfaqësues kemi patur që kemi komunikuar me palën greke dhe ai ka informuar institucionet. Me 20 vetë dhe 30 vetë sikur po operohet për dialogun mes Serbisë dhe Kosovës nuk zgjidhet asgjë.  Negociatat nuk bëhen në televizion dhe përpara opinionit. Janë negocialta që kërkojnë seriozitet dhe negociatorët nuk mund të jënë nën ndikim të opinioneve të jashteme. Një negociator mjafton”, tha Ahmeti. 

Kreu i BDI, partia e të cilit është në qeverisje thotë se nënshkrimi i protokollit të antarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO është moment historik, ndërsa nga ndryshimet Kushtetuese kanë fituar shqiptarët.

“Sigurisht që është ndryshuar preambula e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë dhe shqiptarët si komb dhe kumunitet janë pjesë e shtetbërjes së Maqedonisë. Në jemi në Kushtëtutë më përfshirjen e Marrëveshjes së Ofrit. Ndërsa përfaqësimi më 20% do të ndodhë sepse nga ky përfaqësim Kushtetuta nuk cënohet”.

Sipas Ahmetit tani nis zbatimi i përdorimit të shqipes si gjuhë zyrtare, por edhe përzgjedhja e një kandidati për president sa më gjithëpërfshirës. Numri i lartë i partive shqiptare në maqedoni, sipas kreut të BDI i dobëson shqiptarët në kauzat e tyre, e të mjaftueshme do ishin vetëm 2 të tilla./abcnews.al

ahmeti.jpg
G. P.20:52 | 07/02/2019

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në një lidhje direkte për emisionin “Mbrëmje Ide” ka folur për aderimin e Maqedonisë në NATO, për arrtiejn e Marrëveshjes së Prespës dhe ndryshimet Kushtetuese në Maqedoni.

“Kjo është një arritje e madhe për Maqedoninë, për tërë rajonin dhe për Europën. Është një moment që krijon më shumë siguri dhe stabilitet jo vetëm për vendin por edhe për rajonin dhe Europën. Uroj që në të ardhmen të punohet edhe më me përkushtim që vendi të jetë anëtar i plotë në BE”, tha Ahmeti.

Duke folur për Marrëveshjen e Prespës, ai komentoi vështirësitë të cilat u zgjihen dhe çuan në një rezultat pozitiv.

“Shqiptarët kanë fituar nga Marrëveshja e Prespës po aq sa kanë fituar nga Marrëveshja e Ohrit. Në Maqedoni kemi pasur një momet të vështirë. Maqedonasit kanë qenë peng i ndryshimit të emrit të shtetit. Ky problem ka zgjatur ma shumë se një çerek shekulli dhe më në fund u arrit ky moment historik.

Zgjidhja e çështjes së emri ka qenë problemi kryesor që duhej të kapërcehej që ne të fillonin bisedimit në struktura e shumëprituta nga qytetarët tanë. Në këtë pikë të gjithëkemi kanë qenë bashkarisht. Ka patur ngarkesa emocionale, se me ndyshimin e emrit do të ndryshonte identitedhe dhe historia. Por gjuha është po ajo që ishte. Por janë bërë vetëm disa korrigjime të vogla në histori”.

Duke folur për ndryshimet kushtetuese dhe përfshirjen e shqiptarëve ai është shprehur se:

“Sigurisht që është ndryshuar preambula e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë dhe shqiptarët si komb dhe kumunitet janë pjesë e shtetbërjes së Maqedonisë. Në jemi në Kushtëtutë më përfshirjen e Marrëveshjes së Ofrit. Ndërsa përfaqësimi më 20% do të ndodhë sepse nga ky përfaqësim Kushtetuta nuk cënohet”./abcnews.al

ali-ahmeti.jpg
G. P.14:33 | 27/01/2019

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka deklaruar se hapi tjetër pas ratifikimit të Marrëveshjes së Prespës janë hapja e negociatave për anëtarësimin në BE dhe NATO. Në një intervistë për “Klan Maqedonia”, Ahmeti ka mohuar ekzistencën e fërkimeve në koalicionin qeverisës dhe ka shtuar se LSDM dhe BDI nuk janë larg akordit për një kandidat presidencial konsensual, që ka shanse të jetë shqiptar.

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, tha se ratifikimi i Marrëveshjes së Prespës edhe nga Parlamenti i Greqisë ka nxjerrë përfundimisht në horizont integrimin euro-atlantik të vendit. Kjo për shkak se, argumenton ai, parakusht për këtë ishte pikërisht zgjidhja e çështjes së emrit.

“Kjo është një proces që ka zgjatur një çerek shekulli sigurisht që ka momente dëshpërimi por sigurisht që pjesa më e madhe përjetojnë gëzim sepse ne kemi patur vetëm një alternativë, zgjidhjen e çështjes së emrit, si domosdoshmëri që të hapet prespektiva, të fillojnë negociatat, të fillojnë bisedimet për anëtarësim të vendit në NATO, për anëtarësim të vendit në BE”.

I pyetur për raportet në koalicionin qeverisës pas deklaratës së kryeministrit Zoran Zaev se ka mosmarrëveshje, kreu i integristëve thotë se nuk e ndanë një vlerësim të tillë me të parin e qeverisë.

“Në koalicionin qeverisës nuk ka mosmarrëveshje. Unë nuk e di se në ç’kontekst e ka thënë zoti Zaev. Komunikimi dhe bashkëpunimi mund të them që është i mirë në kuadër të normalitetit sigurisht që mund të ketë dallime për çështje dhe pika të caktuara, por kjo është normale, dallime ka dhe në mes një partia politike dhe jo më në mes partnerëve që kanë frontet e tyre të veçanta në veprimtaritë politike”.

Zoti Ahmeti, duke folur për zgjedhjet presidenciale, ka ritheksuar qëndrimin e tij të njohur për një president konsensual dhe pohon se LSDM e BDI nuk janë larg përcaktimit të një kandidati të përbashkët, por thotë se ende është herët të flitet për emra konkretë.

“Ka nevojë vendi për të parin që ta ketë njeri që afron, që përbashkon dhe jo njeri që ndan. Unë mendoj që në përgjithësi partnerët e koalicionit janë të bindur në këtë koncept, si koncepti më i shëndetshëm për vendin”.

Në këtë rrafsh, kryetari i BDI-së ka komentuar edhe angazhimet e opozitës shqiptare që në këto zgjedhje të dilet me një kandidat shqiptar.

“Unë mendoj që tani kanë kaluar kohërat e spektakleve, të akrobacioneve dhe fushatave të bujshme me një vokabular ta quajmë të lartë, patriotik, e filozofik. Mendoj që sot duhet të jemi shumë më racionial, më shumë objektiv, në këto rrethana ku jetojmë. Të mos jemi emocionalë dhe të bëjmë zgjidhje të mira, praktika, të dobishme për qytetarët”.

Lidhur me gjasat që bashkë me presidencialet të organizohen edhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare, numri një i BDI-së, deklarohet kundër me arsyetimin se jo që partia e tij ka frikë të dalë në mejdan, por se organizimi i tyre konsumon kohë edhe për të bërë realitet çeljen në qershor të negociatave për aderim me të drejta të plota në Bashkimin Evropian.

“Temat të vështira, të cilat kërkojnë zgjidhje tash e çerek shkelulli tani më janë përmbyllur dhe ekzekutivi i Maqedonisë, kryeministri duhet të dalin me axhendë shumë më pragmatike në drejtim të përmirësimit të jetës së qytetarëve, hapjes së vendeve të reja të punës dhe jo të mendohet në drejtim të zgjedhjeve të parakohshme. Unë jam parti politike dhe e them me sinqeritetit mn më të madh, nëse dikujt i konevnon për t’u organizuar të parakohshme, nëse unë shoh interesin e partisë time mua më konvenon të organizohen sa më parë në zgjedhje të parakohshme. Por në këtë rast unë mendoj më shumë për interesat e qytetarëve, për interesat e shtetit, se sa të përfitoj unë si parti politike”.

Në intervistën ekskluzive për TV Klan, kreu i Bashkimit Demokratik për Integrim, ka folur edhe për tensionet dhe negociatat mes Kosovës e Serbisë dhe për zërat se mund të ketë një korrigjim kufijsh, por edhe shkëmbim të popullsisë. Thotë se normalizimi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe, sado i dhimbshëm, është një proces i pashmangshëm.

“Sigurisht që pa u stabilizu, marrëdhëniet Kosovë-Serbi nuk mund të ketë progres në drejtim të njohjes ndërkombëtare të shteit të Kosovës. Është një proces i vështirë, por autoritetet në Kosovë kanë legjitimitetin që këtë proces ta shpien drejt përmbylljes dhe Kosova sa më parë të jetë i njohur edhe si subjekt ndërkombëtar. Nuk ka proces të padhimbshëm. Nuk ka kompromis që i gëzon palët. Mendoj që negociatat do vijnë dhe do të shpien drejt kompromisit. A do ketë korrigjim, apo do ketë ndryshim kufiri? Kjo varet tërësisht nga negociatat që do bëhen dhe unë mendoj që negociatat duhen bërë mjaft thelbësore. Mendoj që mundësisht kompromisi sa më pak i dhimbshëm, por nuk mendoj që do jetë e lehtë për palët”.

Ahmeti gjatë këtij prononcimi për televizionin tonë tha se gjatë muajve që vijnë në partinë e tij do të ketë edhe riorganizime në mënyrë që BDI, tha ai, të vazhdojë të jetë artikuluese dhe zbatuese e aspiratave të shqiptarëve në Maqedoni, pavarësisht sfidave të pranishme.

ceki.jpg
G. P.17:04 | 17/11/2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev shprehet i bindur që Nikolla Gruevski do të kthehet në vend. Ndërsa kryetari i BDI-së Ali Ahmeti duke folur rreth mundësive për amnisti, tha se koalicioini qeverisës po shqyrton disa praktika amerikane dhe evropiane.

Kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se ish pararendësi i tij Nikola Gruevski, i cili iku në Hungari ku ka kërkuar azil politik, do të kthehet në Maqedoni, njësoj si ish kryeministri kroat Ivo Sanader i cili qe dënuar për korrupsion dhe ishte larguar nga Kroacia, por që pas një viti iu dorëzua autoriteteve kroate.

Në intervistën dhënë TV Alsat, Zaev ka folur edhe për debatet dhe dilemat nëse do të ketë apo jo amnisti. Më herët, para tij, kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, pranoi në Klan debat se koalicioni qeverisës po shqyrtëzon praktika të vendeve evropiane dhe të Shteteve të Bashkuara lidhur me rastet e përgjimeve.

Kryeministri Zoran Zaev,në intervistën dhënë Alsat-it ka pranuar se i përket parlamentit që në kuadrin e kompetencave të ofrojë zgjidhjen e pranueshme për idenë e tij për falje e pajtim, por nuk ka përjashtuar as mundësinë e një amnistie për personat e implikuar në ngjarjet e 27 prillit të vitit të kaluar, me përjashtim të aktorëve kryesorë që morën pjesë në dhunën e ushtruar. Gjithë kjo, si pjesë e asaj që kryeministri e quan pajtim politik e që nuk nënkupton anashkalimin e shtetit të së drejtës.

Po për këtë çështje, por edhe kontekst të megaskandalit të përgjimeve, më herët, në Klan debat foli edhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti. Sipas tij, me qëllim të tejkalimit të gjendjes së krijuar, po shqyrtohen praktikat në vende e kontinente të tjera.

“Jo të falet ai që ka bërë krimin, por të shihet edhe njerëzit të cilët kanë qenë të përfshirë, por pa u njëllosur, apo pa i lyer duart të shprehemi kështu radikalisht me gjak. Raste të tilla ka pasur në Çeki, në Afrikën e Jugut, por pse mos të themi që është edhe rasti i Watergate në mes të SHBA-ve”, tha Ahmeti.

Edhe Ali Ahmeti, edhe Zoran Zaev, kanë folur për përpjekje të vështira që rezultuan me krijimin e shumicës së dy të tretave. Kreu i integristëve madje është i mendimit se e vërteta për këtë do të dalë sheshit, pas disa dekadash.

Sidoqoftë, tash kur ish-kryeministri Nikola Gruevski mori rrugën prapa diellit dhe kur njerëz të konsideruar si të tajfës së fij kanë nisur të flasin më açik për atë që ndodhi, është për t’u pritur që të ofrohet një model afrim-pajtimi i cili parashikohet se mund ta fus vendin në ujra më të qetë drejt integrimit të plotë euro-atlantik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono