Alfred Lela

mustafa-nano.jpg
gra moz11:41 | 25/04/2018

Të ftuar në episodin e radhës të “Provokacija” ishin:

    1. Grida Duma. Deputetja e Partisë Demokratike foli për të djathtën në përgjithësi në Shqipëri. Ajo nuk iu shmang disa komenteve rreth zhvillimeve më të fundit të politikës në vendin tonë.
    2. Edith Harxhi. Drejtoresha e “Albania Policy center” diskutoi rreth rekomandimit për çeljen e negociatave. Harxhi komentoi gjithashtu edhe takimet E Ramës në Gjermani.
    3. Genc Ruli. Ish-ministri i Energjitikës u shpreh në studie se demokracia në vendin tonë nuk është ajo perfektja që ne prisnim. Sipas tij, kemi një distancë të madhe në kulturë, krahasuar me Europën.
    4. Alfred Lela. Drejtori i Politiko.al ishte i ftuar në studion e “Provokacija” për të folur rreth shkrimit më të fundit që kishte publikuar./abcnews.al

byroja-13-pill.jpg
gra moz09:18 | 14/04/2018

Në “Byro Politike” u diskutua rreth incidenteve që ndodhen të enjten në seancën parlamentare, ku deputetë të opozitës bllokuan foltore dhe hodhën miell, ujë dhe letra drejt qeverisë.
Të ftuar: Ervin Bushati, deputet i Partisë Socialiste; Ervin Salianji, deputet i Partisë Demokratike; Alfred Peza, gazetar dhe Alfred Lela, gazetar.
Mes të ftuarve u diskutua rreth aksionit e opozitës të enjten në parlament, kur përdori miell, ujë dhe sende të tjera për të ndaluar së foluri, sipas tyre, qeverinë.
Në studio u fol se kjo lëvizje vjen pas protestës për Rrugën e Kombit dhe biznesit të vogël.
/abcnews.al

BYRO-POLITIKE-04-PRILL-2018-1280x720.jpg
ent ela08:51 | 05/04/2018

Vendimi i marrë nga trupa gjyqësore e Kukësit në Gjykatën e Tiranës për 23 të ndaluarit e protestës kundër tarifës së rrugës së Kombit, është diskutuar në Byro Politike nga Milva Ikonomi, Enkelejd Alibeaj, Eduart Shalsi dhe gazetari Alfred Lela.

Sipas Alibeajt, ajo që ka ndodhur në këto 5 ditë tregon që sistemi politik ka rënë dhe populli ka vrarë frikën.

Deputeti socialist Eduard Shalsi tha se shqiptarët sot duhet të zgjedhin t’i mirëmbajnë rrugët ose jo. Sipas tij, Rruga e Kombit ka filluar pa projekt dhe që nga viti 2012 është iniciuar një projekt për mirëmbajtjen e rrugëve.

Ndërsa Milva Ekonomi tha se ka një mungesë komunikimi, sepse tarifa e rrugës është tarifë shërbimi. Sipas saj për banorët e Kukësit do të vihej një tarifë abonimi në 6 muajt e parë

Gazetari Alfred Lela ngriti një sërë pyetjesh në lidhje me abonimin, pasi sipas tij banorët e Kukësit nuk kërkojnë akses të shpejtë, por të lirë ose pa para./abcnews.al

byroja-14-mars-1280x658.jpg
gra moz12:17 | 15/03/2018

Shkarkimet e Trump ishte tema e diskutimit në “Byro Politike”.
Të ftuar: Agim Nesho, ish-ambasador në SHBA; Alfred Lela, analist; Ilir Kalemaj, pedagog i marrëdhënieve me jashtë dhe Erald Gjoni, ish-këshilltar i marrëdhënieve ndërkombëtaare i kryetarit të Kuvendit dhe Ministrisë së Jashtme.
Mes të ftuarve u diskutua rreth shkarkimit të sekretarit të Shtetit Rex Tillerson, që ka shkaktuar mjaft debate dhe reagime në skenën ndërkombëtare./abcnews.al

vlcsnap-error436-1280x720.jpg
gra moz14:27 | 15/02/2018

Miratimi i rekomandimeve në komitetin parlamentar të stabilizim asociimit mes BE-së dhe Shqipërisë ishte tema e diskutimit në Byro Politike në ABC News.
Të ftuar: Aldo Bumçi, deputet i Partisë Demokratike; Alfred Lela, analist; Alfred Peza, gazetar dhe Ervin Bushati, deputet i Partisë Socialiste.
Mes të ftuarve u diskutua mbi qëndrimet e opozitës dhe mazhorancës, ku u theksua drejtimi pro integrimit europian i të dyja palëve./abcnews.al

alfred-Lela.jpg
gra moz20:27 | 14/02/2018

Sipas analistit Alfred Lela, opozita ka merita të mëdha duke iu referuar miratimit me konsensus të rekomandimeve të komitetit parlamentar të stabilizim ascociimit mes BE-së dhe Shqipërisë, të cilat do t’i dërgohen më pas Parlamentit Europian.

“Unë do i jepja më shumë kredite opozitës për faktin se është hera e parë, që opozita nuk bëhet pengesë. Jemi të vetëdijshëm se kur ka ardhur momenti për të hedhur hapin final, opozitat e mëparshme kanë preferuar të veprojnë në favor të një lufte të brendshme kundër integrimit europian”, u shpreh Lela në Byro Politike në ABC News.

Më tej Lela u shpreh se shpreson që kjo paqe mes PD dhe PS të vazhdojë dhe të mos jetë e përkohshme.

“Unë shpresoj shumë që të ecet në këtë sepse ta pranojmë, historikisht ka pasur një paqe të përkohshme dhe të rreme që është shndërruar në një luftë më pas”, tha ai./abcnews.al

vlcsnap-error480-1280x720.jpg
gra moz10:39 | 10/02/2018

Në Byro Politike në ABC News u diskutua mbi strategjinë e zgjerimit të BE-së për vendet e Ballkanit Perëndimor.
Të ftuar: Grida Duma, deputet e PD; Klotilda Ferhati, deputete e PS; Enton Abilekaj, drejtor i Fax News dhe Alfred Lela, drejtor i Politiko.al.
Mes të ftuarve u diskutua mbi strategjinë e zgjerimit të BE-së dhe si pritet kjo të ndikojë në hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono