aleksis tsipras

tsiprasss.jpg
G. P.21:37 | 09/09/2018

Në bisedimet dypalëshe mes Athinës dhe Tiranës, që pritet të finalizohen me një marrëveshje, sipas kryeministrit grek nuk janë në diskutim Çështja Çame apo ndryshimi i kufijve. Duke folur për këtë temë, Tsipras tha se Greqia mbështet hapjen e negociatave Shqipëri-BE, por ai përmendi edhe disa kushte.

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, i ka përjashtuar Çështjen Çame dhe ndryshimin e kufijve si tema diskutimi në bisedimet dypalëshe me Shqipërinë.

Duke folur gjatë një konference për shtyp nga edicioni i 83-të i Panairit Ndërkombëtar të Selanikut, kreu i qeverisë së Athinës u pyet edhe për bisedimet dypalëshe për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Athinës dhe Tiranës.

“Marrëveshja përfshin rregullimin dhe ruajtjen e piramidave që përcaktojnë kufijtë tanë”, tha Tsipras.

“Ata kufij nuk ndryshojnë. Gjithashtu Çështje Çame nuk ka”, u shpreh Aleksis Tsipras.

Nga ana tjetër Tsipras u shpreh se Greqia mbështet hapjen e negociatave të anëtarësimit të vendit fqinj.

Por për këtë duhen bërë disa ndryshime si kufijtë detarë, duhet parë çështja e varrezave të grekëve në Shqipëri, librat e historisë dhe çështja e minoritetit grek.

Tsipras foli edhe për marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë. Sipas tij, në varësi të përparimit që do bëjë Shkupi, parlamenti grek pritet të votojë marrëveshjen brenda Shkurtit 2019.

Ndërsa lidhur me çështjen e Kosovës, Tsipras tha se Greqia po ndjek nga afër këto zhvillime dhe nëse ka një marrëveshje mes Beogradit dhe Prishtinës që do të jepte vizionin e një zgjidhjeje, Athina zyrtyare  do ta përgëzonte atë./abcnews.al

tsipras.jpg
G. P.08:09 | 31/08/2018

Në vështrim të parë duket se nuk ndryshon shumë: Ministri i Financave, Euklidis Tsakalotos përgjegjës për politikën e kursimeve mbetet në detyrë, po ashtu edhe kreu i diplomacisë greke, Nikos Kotzias dhe ministri i Mbrojtjes, Panos Kamenos. Por po të vështrosh më me vëmendje ristrukturimi i qeverisë greke vendos impulse të reja: Ministri i Brendshëm, Panos Skourletis një nga aktorët më të rëndësishëm të partisë së majtë qeverisëse dhe rival i mundshëm i Tsipras duhet të largohet nga qeveria dhe i kushtohet menjëherë punës së partisë. Pasuesi i tij është Aleksis Haritsis, përfaqësues i një gjenerate të re politikanësh të majtë.

Reagime ka shkaktuar edhe vendimi i kryeministrit për më shumë femra në kabinetin qeveritar, që ndërkohë kanë mbledhur përvojë qeverisëse, jo me të, por me partitë kundërshtare të Tsipras.

Gratë në qeveri

Figura më e njohur është Mariliza Ksenogianakopoulu, që dikur në qeverinë e Jorgos Papandreut shërbeu si ministre e Shëndetësisë e më pas zëvendësministre e Jashtme. Edhe një ish-ministre kulture e socialistëve mund të ulet në kabinetin qeveritar. Pjesë e qeverisë bëhet edhe Katerina Papakosta, ish-ministre e Shëndetësisë nën kryeministrin konservator, Antonis Samaras dhe aktualisht drejtuese e një partie të re me emrin e pazakontë “Hovi i ri grek”.

A ka këtë pamje një fillim i ri? “Nuk kemi pse t’i jepemi iluzionit, me materiale të vjetra zor se mund të bësh diçka të re”, shprehet Dimistris Tsiodras, gazetar dhe ish-zëdhënës i qeverisë, që sot angazhohet për një parti liberale, kritike ndaj Tsipras. Tsiodras është i mendimit, se qeveria e re e Athinës është një përzierje e  paqartë e politikanëve të majtë të konsumuar dhe konservatorëve të vetëemëruar, si shtojcë u futën edhe ish-ministra të partisë PASOK. “Kjo nuk është një qeveri me të ardhme”, thekson Tsiodras.

Para betejës zgjedhore

Por ndoshta Tsipras mendon më shumë për të ardhmen. Sepse më së voni në vjeshtën e 2019-s, në Greqi zhvillohen zgjedhje dhe kryeministri i majtë, për shkak të vlerave të dobta në sondazhe ka nevojë për çdo votë. Hapja drejt qendrës së majtë bëhet kështu në momentin e duhur. “Është ky ekip që duhet të futet në betejën zgjedhore. Nuk besoj se do të kemi një ristrukturim tjetër të qeverisë”,  thotë analisti, Pavlos Tsimas në televizionin Skai. Që Tsipras po ndërron korsi dhe po futet në atë zgjedhore të flet edhe posti i ri i ish-ministrit të brendshëm, Skourletis. Ai do të drejtojë Komitetin Qendror të Syrizas. Sipas Tsimas, “ai duhet të shkundë partinë e majtë dhe ta bëjë gati për fushatë zgjedhore.”

Dhurata parazgjedhore?

Mbetet vetëm të pritet, nëse Tsipras do të zbusë politikën e kursimeve në muajt e ardhshëm për të fituar pikë me dhurata sociale tek votuesit. Që tani kanë shkaktuar reagime deklaratat e politikanëve të Syrizas se ndoshta nuk do të bëhen shkurtimet e pensioneve të planifikuara me kreditorët për vitin 2019. Politologu Jorkos Tzogopolus mendon, se Tsipras do duhet të bëjë ndonjë lëshim, kjo edhe për faktin se Greqia ka arritur të ketë një suficit të ndjeshëm buxhetor së fundmi – pa llogaritur normat e interesit që duhen paguar për kreditorët. “Duke përdorur argumentin e suficitit buxhetor, politikanët e Syrizas duan t’i mënjanojnë shkurtimet në pensione, ose të paktën të krijojnë përshtypjen se po luftojnë për këtë”.

Sipas mediave greke, këto ditë Tsipras ka për të hapur mundësinë për lehtësime tatimore dhe rritjen e pagës minimale. Por nuk dihet nëse kredidhënësit do të jenë dakord me këtë. Më 10 shtator ata kanë mundësi të thonë mendimin e tyre, kur të shkojnë në Athinë për takimin e radhës./DW

alexis-tsipras.jpg
G. P.10:46 | 28/07/2018

Pas tre ditë zi kombëtare, kryeministri grek Aleksis Tsipras ka marrë përsipër përgjegjësinë për zjarret që shkatërruan lindjen e Athinës. Ndërkohë, opozita ka akuzuar qeverinë për arrogancë dhe dështim në mbrojtjen e qytetarëve.

Kryeministri grek Alexis Tsipras ka deklaruar të premten se merr përsipër përgjegjësi të plotë për zjarret shkatërruese që vranë disa dhjetëra persona.

“Ju kam thirrur sot këtu për të marrë përsipër të gjithë përgjegjësinë politike për këtë tragjedi, përpara kabinetit tim dhe popullit grek”, u ka thënë Tsipras ministrave.

Ai ka bërë me dije se qeveria do të vazhdojë me planin kombëtar për të ndalur fenomenin e ndërtimeve abuzive, që sipas tij zgjat prej dekadash dhe ka shtuar se të dhënat hetimore sugjerojnë se zjarret ishin të qëllimshme.

Ndërkohë, me të mbaruar tre ditët e zisë kombëtare të shpallura nga Tsipras, opozita greke ka akuzuar qeverinë për arrogancë dhe për dështim në mbrojtjen e qytetarëve.

Partia kryesore e pakicës, Demokracia e Re ka kritikuar qëndrimin e ekzekutivit, për faktin se nuk u kërkoi falje qytetarëve.

“Kjo qeveri sapo i shtoi një tjetër faqe të zezë dështimit të saj mjeran në mbrojtjen e jetës dhe pronës së qytetarëve”, ka deklaruar zëdhënësja e Demokracisë së Re, Maria Spyraki.

Nga ana e saj, qeveria është mbrojtur duke thënë se nuk pati kohë për të evakuuar njerëzit, pasi flakët u përhapën me shpejtësi.

Por presioni ndaj ekzekutivit të majtë po rritet, në një kohë kur bilanci i viktimave pritet të rëndohet dhe pirgu i pyetjeve se si njerëzit mbetën të bllokuar vazhdon të rritet./abcnews.al

aleksis.jpg
G. P.11:45 | 25/07/2018

Mediat greke shkruajnë se një nga shkaqet për bilancin e rëndë të viktimave nga zjarret, mund të jetë dhe fakti se radhët e zjarrfikësve në vend janë dobësuar shumë si pasojë e shkurtimeve në buxhet.

Politikat e kursimit në Greqi kanë prekur dhe departamentin e mbrojtjes civile, nga i cili varen dhe zjarrfikësit. Sektori për parandalimin e zjarreve, ka qenë objekt i shkurtimit të buxhetit për një total prej 34 milionë eurosh në nëntë vjetë. Kjo ka sjellë kufizime të mëdha në gatishmërinë e njerëzve dhe mjeteve. Por është e vështirë të përcaktohet se sa ka ndikuar kjo në menaxhimin e situatës së zjarreve që shkatërruan zonën e Athinës.

Kundër shkurtimit të buxhetit dhe të financimeve të qeverisë dhe europës, zjarrfikësit grekë kishin protestuar në shkurt të 2017-s. Më shumë se gjysma e kontratave të tyre nuk është rinovuar, duke shkaktuar problem në skuadrat anti-zjarr dhe në planin e përgatitjes. Disa dëshmitarë thanë për mediat greke, se që nga moment i shpërthimit të zjarreve, kaloi shumë kohë deri tek ndërhyrja e parë nga ana e zjarrfikësve për t’i shuar.

Situata emergjente e zjarreve detyroi Greqinë të kërkonte ndihmë nga vendet fqinje. Sipas ministrit të Mbrojtjes Civile, Nikos Toskas, janë ndryshimet klimaterike përgjegjësit e vërtetë të situatës, por dhe erërat e forta që ushqyen flakët. Komisioneri për ndihmat humanitare në Bashkimin Europian, Kristos Stilianides, deklaroi se vendet aëtare do të ndërmarrin masa të reja për të reaguar ndaj tragjedive natyrore./abcnews.al

tsipras-1.jpg
G. P.14:05 | 24/07/2018

Kryeministri grek, në një konferencë për shtyp, siguroi qytetarët se situata e tmerrshme me zjarret në rajonin e Atikës nuk do të mbetet pa përgjigje. Tsipras shpalli dhe 3 ditë zie kombëtare.

Qeveria greke zhvilloi një mbledhje urgjente lidhur me situatën e rëndë të shkaktuar nga vatrat e shumta të zjarrit në rajonin e Atikës. Pas mbledhjes, kryeministri Aleksis Tsipras doli në një prononcim për media ku bëri thirrje për mobilizimin e të gjitha forcave për të organizuar operacione shpëtimit.

“Tani është koha e mobilizimit dhe luftës. Të luftohet për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet. Të luftohet për të shuar zjarrin. Tani jemi në garë me kohën për të gjetur persona të zhdukur. Mos e neglizhoni jetën e tyre”, tha Tsipras.

Më tej, ai falenderoi zjarrëfikësit, ushtrinë dhe të gjithë personat e përfshirë në operacionet e shpëtimit për punën e bërë. Dhe në përmbyllje të mesazhit të tij drejtuar popullit, Tsipars u shpreh:

“Unë dua t’iu siguroj se asgjë dhe askush nuk do të harrohet. Asgjë dhe askush nuk do të lihet pa ndihmën shtetërore. Gjithashtu iu siguroj se asgjë nuk do të mbetet pa përgjigje”.

Ndër të tjera, kryeministri i Greqisë shpalli 3 ditë zie kombëtare në nderim të viktimave. Gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij për familjarët e të prekurve./abcnews.al

tsipras.jpg
G. P.11:57 | 13/07/2018

Kryeministri Tsipras është shprehur se Greqia dhe Shqipëria janë shumë afër arritjes së marrëveshjes. Por në deklaratën e tij në Bruksel ra në sy shprehja “kufijtë mes dy vendeve” si një nga tre çështjet për të cilat po negociohet ende. Mediat greke ngrenë hipoteza për ndryshim të kufijve.

“Zona Ekonomike Ekskluzive, ligji i luftës dhe kufijtë janë çështje që mbeten ende për t’u zgjidhur. Por ne jemi shumë afër gjetjes së një marrëveshjeje të caktuar”.

Kjo ishte deklarata e kryeministrit Aleksis Tsipras, e bërë në një konferencë në Bruksel, e cila ka habitur mediat greke. Aq sa, Protothema shkruan lidhur me një hipotezë për bisedime sekrete për çështjen e kufirit. Por pikërisht kjo fjalë e thënë nga kryeministri Tsipras ka shokuar mediat greke, të cilat mendojnë se ai i referohet ndryshimet të kufijve.

Protothema madje shtron pyetjen nëse kjo deklaratë lidhet me atë të komisionerit të BE-së për zgjerim, Johanes Han, i cili disa ditë më parë tha se “po të ketë marrëveshje ndërmjet Greqisë dhe Shqipërisë, aty do të ketë një ristrukturim kufijsh”. Megjithatë zëdhënësi i tij sqaroi se bëhej fjalë vetëm për diskutimet për Zonën Ekonomike Ekskluzive dhe jo për ndryshime kufijsh.

Mediat raportojnë se kjo deklaratë mbetet ende për t’u sqaruar, pasi nuk përjashtohet mundësia se mund të kemi të bëjmë me një gabim gjuhësor. Ndër të tjera, shefi i qeverisë së Athinës tregoi se është pajtuar me kryeministrin Edi Rama që të dyfishojnë përpjekjet për të zgjidhur çështjet e hapura.

“Duam zgjidhje pozitive sa më shpejt të mundemi. Dy ministrat e Jashtëm të dyfishojnë përpjekjet e tyre, pa pasur ndonjë presion të veçantë, për të parë se deri në çfarë mase mund të kemi një zgjidhje pozitive sa më shpejt të jetë e mundur”, vijon më tej, Tsipras duke shtuar se përcaktimi i Zonës Ekonomike Ekskluzive është avantazh për Greqinë./abcnews.al

edi-rama-2.jpg
G. P.15:15 | 11/07/2018

Në një intervistë për agjencinë greke të lajmeve ANA, kryeministri Rama theksoi se Shqipëria do të firmosë një marrëveshje partneriteti strategjik me Greqinë. Në intervistën e dhënë pas takimit me homologun Tsipras në Londër, Rama nënvizon se duhen kaluar problemet e së shkuarës.

“Greqia dhe Shqipëria do të përmbyllin marrëveshjen me një dokument të ri të partneritetit strategjik”.

Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama për agjencinë greke te lajmeve ANA, ndërsa ndodhej në Londër, ku mori pjesë në samitin mes BE-së dhe Ballkanit  Perëndimor.

“Siç e dini, ne po përballemi me një proces të vështirë, por absolutisht të nevojshëm për zgjidhjen e çështjeve mes nesh”, shprehet shefi i qeverisë shqiptare.

“Gjëja më e rëndësishme është se ne i përdorim këto probleme jo vetëm për t’i zgjidhur ato, por edhe për ta transformuar zgjidhjen në një nivel të ri të partneritetit dhe bashkëpunimit”.

Rama vuri në dukje se të dy vendet kanë pasur marrëdhënie për 70 vjet, të cilat janë karakterizuar nga lidhje gjithnjë e më të natyrshme midis njerëzve.

“Në një farë mënyre përmes zgjidhjes do të arrijmë në nivelin e njerëzve normalë, të qytetarëve mesatarë që tashmë e kanë kapërcyer të kaluarën dhe kanë përqafuar njëri-tjetrin”, shton më tej kryeministri.

Ndër të tjera gjatë kësaj interviste, kryeministri  Rama ka përgëzuar Greqinë dhe Maqedoninë për marrëveshjen e arritur. Gjithashtu ai vlerësoi procesin e Berlinit për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE.

Megjithatë pohoi se aktualisht Unioni nuk po kalon momente të bukura. Dhje kjo e shtyn të theksojë  se duket si mallkim për Ballkanin, që sa herë që rajoni përmirësohet, BE përkeqësohet./abcnews.al

DITMIR-BUSHATI.jpg
G. P.15:57 | 10/07/2018

Kryeministri  Rama dhe homologu i tij grek Aleksis Tsipras pritet të takohen sot në Londër, ku po marrin pjesë në takimin e pestë të procesit të Berlinit.

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, deklaroi nga Londra se ky takim është një mundësi e artë për të përcaktuar linjat e drejtimit që duhet të jepen në procesin e negociatave me Greqinë.

Sipas ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme procesi po ndesh rezistencë politike si në Shqipëri dhe në Greqi. Megjithatë Bushati beson se me vendosmëri dhe me vullnet politik, në një të ardhme të afërt do të ketë produkte konkrete, si për marrëveshjen edhe për elementë të tjerë të paketës që po diskutohet me shtetin fqinj.

Sipas tij është e rëndësishme zgjidhja cilësore e problemeve dhe jo afatet e përcaktuara për arritje të marrëveshjes./abcnews.al

mike-pence.jpg
G. P.21:18 | 06/07/2018

Zv/presidenti amerikan u ka përcjellë kryeministrave të Greqisë dhe Maqedonisë mesazhin se zbatimi i marrëveshjes së emrit është jetik për stabilitetin e Ballkanit. Mike Pence ka deklaruar se Uashingtoni është i gatshëm të ofrojë asistencë në këtë proces.

Zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, ka uruar personalisht kryeministrat Zoran Zaev dhe Aleksis Tsipras për marrëveshjen e arritur mbi çështjen e emrit. Pence ka zhvilluar biseda telefonike të veçanta me krerët e qeverive, gjatë të cilave e ka vënë theksin tek rëndësia që ka marrëveshja për stabilitetin dhe zhvillimin e Ballkanit. Gjithashtu, numri dy i Shtëpisë së Bardhë ka nënvizuar se Uashingtoni është i gatshëm të ndihmojë dy vendet në të gjitha proceset që do të vijnë në të ardhmen.

“Shtetet e Bashkuara janë të interesuara të përfshihen në të gjitha proceset progresive që do të vijojnë, në Maqedoni për zbatimin e reformave dhe në Greqi për zbatimin e çështjes së emrit”, citohet të ketë thënë Pence.

Hapi i radhës i qeverisë maqedonase sa i takon çështjes së emrit do të jetë organizimi i referendumit popullor për pranimin e termit të ri që e identifikon vendin si Maqedonia e Veriut.

Votimi është parashikuar në fund të shtatorit ose në fillim të tetorit, por opozita ka deklaruar se më parë duhet të miratohen dy ligje në lidhje me anëtarët e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, pa të cilët sipas saj nuk mund të mbahet procesi. Ndërsa kryeministri Zoran Zaev ka deklaruar se shpreson që rezultati i referendumit të kuptohet si një detyrim nga të gjithë faktorët politikë./abcnews.al

tsipras.jpg
G. P.11:25 | 16/06/2018

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, do të përballet gjatë ditës me mocionin e votëbesimit në parlament, për shkak të marrëveshjes së arritur me Shkupin për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut.

Parlamenti grek do të votojë sot për mocionin e votëbesimit kundër kryeministrit grek Aleksis Tsipras për shkak të marrëveshjes së arritur me qeverinë e Shkupit, për emrin e vendit ballkanik që duhet të quhet tashmë Republika e Maqedonisë së Veriut. Mocioni i votëbesimit është propozuar nga konservatori Kiriakos Mitsotakis, lider i Demokracisë së re, partia kryesore e opozitës në parlamentin grek. Ai këmbëngul se marrëveshja në fjalë shkel interesat kombëtare greke, duke i lejuar vendit fqinj që të përdorë emrin Maqedoni. Tipras ka një mazhorancë prej 154 nga 300 vota të parlamentit, por parashikohets e qeveria e tij do i mbijetojë mocionit të votëbesimit, pasi aleati në koalicionin qeverisës, Pavlos Kamenos, lider i partisë së djathtë Grekët e Pavarur u shpreh se nuk ka ndërmendë të rrëzojë qeverinë. Kjo edhe pse nuk është dakord për emrin.

Marrëveshja e arritur nga Tsipras me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, synon t’i japë fund mosmarrëveshjeve që vazhdojnë që nga viti 1991 kur Maqedonia fitoi pavarësinë, duke u shkëputur nga nga Jugosllavia. Athina e ka konsideruar gjithnjë zgjedhjen e emrit Maqedoni si një lloj pretendimi për territore në rajonin me të njëjtin emër në Greqi, duke akuzuar vendin fqinj se do të bëjë të tijin kujtimin e Aleksandrit të Madh. Për këtë arsye, autoritetet greke deri tani kanë kundërshtuar anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE. Por tashmë Athina me arritjen e marrëveshjes ka pranuar të tërhiqet nga ky kundërshtim. Por marrëveshje për emrin Republika e Maqedonisë së Veriut ka sjellë pakënaqësi dhe në Maqedoni, ku presidenti i vendit Ivanov, dekalroi se nuk do të firmosë asnjëherë këtë marrëveshje të dëmshme. Por pavarësisht kundërshtimeve kryeministrat Tsipras dhe Zaev kanë ndërmend të nënshkruajnë këtë marrëveshje këtë të dielë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono