Aleksandar Vuçiç

vucic-kon.jpg
Autor E15:50 | 27/12/2019

E përditshmja serbe “Alo” ka parashikuar epilogun e mundshëm nga zgjedhjet e vitit 2020 në Serbi.

Serbia në fund të prillit të vitit të ardhshëm përveç qeverisë së re do të zgjedhë edhe presidentin e ri.

“Alo” shkruan se shanset janë të mëdha që së bashku me zgjedhjet parlamentare, në pranverën e ardhshme të mbahen edhe zgjedhjet presidenciale, transmeton lajmi.net.

Në këtë formë, pritet të realizohet dëshira e Aleksandar Vuçiçit, president aktual i Serbisë dhe lider i partisë SNS që më 2025 ta përfundojë karrierën e tij politike si kryeministër i ri i Serbisë.

“Zgjedhjet me shumë gjasë do të mbahen më 26 prill të vitit të ardhshëm kurse Vuçiç seriozisht mendon që kësaj radhe të mos kandidojë më për president të Serbisë, por në SNS të inkuadrohet Guvernatorja e Bankës Popullore të Serbisë Jorgovanka Tabakoviç e cila do të propozohej për presidente”, shkruan “Alo”.

Në asamblenë e përgjithshme të SNS-së, Vuçiç ditë më parë kishte njoftuar se së shpejti do të konfirmohet emri i liderit të listës në zgjedhjet e ardhshme dhe do të marrë vendim për koalicionet e mundshme.

rama-vucic-durres-1.jpg
So Nila10:27 | 21/12/2019

Serbian President Aleksandar Vucic, Prime Minister of Northern Macedonia Zoran Zaev and Montenegrin President Milo Djukanovic have been in Albania since yesterday in the framework of the Balkan Mini-Schengen conference.

This morning, the three Balkan leaders and Prime Minister Edi Rama visited Durres.

The head of government has briefed Balkan leaders on the damage caused by the tragic November 26 earthquake.

Meanwhile,the “Leaders’ Session” will take place at 10:00. At 12:00 will be followed by Plenary Session with the participation of delegations. While at 1:15 pm on Saturday, activities will conclude with the joint press conference, which will take place at the same place, at the hotel Rogner, Tirana.

Protests against Vucic in Tirana are also expected to continue today./abcnews.al

vucic-1-1.jpg
So Nila15:50 | 16/12/2019

Serbian President Aleksandar Vucic will visit Albania this weekend.

The office of Serbian President Aleksandar Vucic announced that the Serbian president will stay in the Republic of Albania on December 20th and 21st to attend the Western Balkan leaders’ meeting to be held in Tirana.

Vucic’s office did not provide details on the schedule and timing of the meeting.

This will be the third time the current Serbian president visits Tirana and the second time this year.

His last visit was in May to the Brdo-Brijuni summit. /abcnews.al

VUCIC-RECAK_ABC-M1-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
in a05:01 | 05/12/2019

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç e quajti masakrën e Reçakut një krim të fabrikuar. Ai akuzoi ish-shefin e misionit verifikues të OSBE-së, Walker, për falsifikim të saj. Reagimi i Vuçiç erdhi pasi një gjykatë në Kosovë dënoi me dy vjet burg një ish-ministër serb në qeverinë e Kosovës, i cili e kishte quajtur masakrën trillim.

Ish-ministri i Administratës dhe Pushtetit Lokal (MAPL), Ivan Teodosijeviq, është dënuar me dy vjet burgim, pasi është shpallur fajtor për deklaratat që ai kishte bërë në lidhje me shqiptarët dhe masakrën e Reçakut. Ai akuzohet për veprën penale “nxitje e urrejtjes, përçarjes ose mos durimit kombëtar, racor, fetar apo etnik”./abcnews.al

rama-vucic.jpg
ger ta07:59 | 23/11/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka dhënë një intervistë për median gjerman Der Spiegel, ku ka folur për zhvillimet në Ballkan dhe “Mini-Shengenin”.

Mes të tjerash ai ka thënë se ideja për “Mini-Shengenin” ballkanik është e tij.

Gjatë kësaj interviste, presidenti serb është shprehur se në samitin e fundit në Ohër – është pajtuar pothuajse në të gjitha pikat me kryemistrin e Maqedonisë Zoran Zaev dhe atë të Shqipërisë, Edi Rama.

“Kam qenë me Kryeministrin e Shqipërisë dhe atë të Maqedonisë së Veriut në samitin në Ohër dhe jemi pajtuar në pothuajse secilën pikë, përfshirë atë që unë të flasë më Presidentin e Francës, Emmanuel Macron edhe në emër të tyre, ashtu siç bëra javën e kaluar”, tha Vuciç.

“Ne në Ballkan nuk duam që të mashtrohemi nga vendet e mëdha të BE-së apo të bëjmë lojëra kundër njëri-tjetrit. Ideja ime e “Mini-Shengenit” në Ballkan do të thotë, lëvizje e lirë e mallrave dhe njerëzve. Kjo i kontribuon kësaj. Ne po i japim fund një situate në të cilën kamionët tanë detyrohen që të presin në kufi nga 90 orë. Banka Botërore vlerëson se kjo do të çojë në 3.5 miliardë euro kurime në rajon”.

Po ashtu Vlideri serb është pyetur nëse edhe Kosova do të jetë pjesë e “Mini-Shengenit”.

“Kosovarët nuk e duan këtë. Albin Kurti i cili duket se do të jetë lideri i tyre i ardhshëm tingëllon se dëshiron që të bëhet lider i Shqipërisë së Madhe. Kosova veten e sheh si shtet, por ne nuk e shohim ashtu. Por ne duhet të punojmë bashkë”, tha ai./abcnews.al

 

aleksander-vucic.jpg
ger ta12:11 | 17/11/2019

Banka qendrore e Serbisë bleu nëntë tonë ar në tetor, duke rritur rezervat e saj prej metali të çmuar me këshillën e Presidentit Aleksandar Vuçiç.

Republika më e madhe e mëparshme jugosllave po ndjek Hungarinë dhe Poloninë, ku zyrtarët rritën rezervat e arit në vitin 2018 për të krijuar një rezervë kundër krizës. Guvernatorja e Bankës Qendrore Jorgovanka Tabakoviç, anëtare e Partisë Progresive të Vuçiç, tha se blerjet e 9-11 tetorit rritën rezervat e arit të bankës në 10% të rezervave totale dhe bënë mirë që ndoqën një sugjerim nga presidenti në muajin maj.

“Ne kemi përfunduar transaksionet e blerjes së arit dhe Serbia është më e sigurt sot me 30.4 ton ar në vlerë rreth 1.3 miliardë euro (1.4 miliardë dollarë),” u tha Tabakoviç gazetarëve në Beograd. “Tani për tani, ne nuk kemi në plan të blejmë më shumë.” Blerja është e fundit në një seri lëvizjesh të Serbisë për të përmirësuar stabilitetin e saj financiar duke ndryshuar strukturën e borxhit të saj të jashtëm dhe duke rritur shifrat e dinarëve dhe eurove, tha Tabakovic.

Banka qendrore pagoi 395 milion euro (434.3 milion dollarë) për arin, 1.503 dollarë për onz, tha guvernatori. Tabakoviç foli pasi banka azhurnoi parashikimin e rritjes ekonomike të vitit 2019 në 3.6% nga 3.5%, duke përmendur kërkesën më të lartë vendase që po  kundërpeshon me një ngadalësim në pjesën më të madhe të Bashkimit Evropian. Indeksi i çmimeve të konsumit ka rënë nën kufirin e tolerancës pesë herë në tre vitet e fundit, me periudhën e fundit të uljes së çmimeve që erdhi si rezultat i perimeve të freskëta më të lira, sipas shefit të hulumtimit ekonomik të bankës qendrore, Savo Jakovljevic./abcnews.al

 

iu.jpg
in a19:52 | 16/11/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është shtruar në spitalin ushtarak të Serbisë, për shkak të problemeve me zemrën. Vuçiç është pranuar në këtë qendër spitalore të premtën dhe siç kanë bërë të ditura burime në presidencë, është jashtë rrezikut për jetën, por është mbajtur për trajtim.

Lajmin e ka konfirmuar këshilltarja e presidentit Vuçiç, Suzana Vasiljevic, e cila ka saktësuar se Vuçiç është mbajtur për shkak të kujdesit parandalues. Kjo ka alarmuar shtypin serb dhe ka nxitur informacione të ndryshme rreth gjendjes së tij.

Vuçiç, siç dihet, ka qenë sëmurë edhe më parë ku edhe ka udhëtuar vite më parë drejt Moskës për disa kontrolle shëndetësore, por nuk ishte saktësuar se për çfarë bëhej fjalë. Gjendja e tij shëndetësore ishte mbajtur sekret. Vetë presidenti serb ka njoftuar se ndihet mirë e se të hënën do kthehet në zyrë me kohë të plotë. Në një mesazh të shkruar me dorë e të postuar në “Twitter” e “Instagram”, Vuçiç ka falenderuar mjekët dhe stafin e spitalit për kujdesin ndaj tij./abcnews.al

KONFERENCA-VUCIC-IDRO.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
ad min14:29 | 30/09/2018

Presidenti i Serbisë është shfaqur i nervozuar me Prishtinën në një konferencë për shtyp pas vizitës së presidentit Hashim Thaçi në liqenin e Ujmanit. Ai njoftoi se ka mobilizuar aparatin shtetror serb për të mbrojtur serbët në Kosovë, nëse lind nevoja.

Serbia është ende në gjendje gatishmërie për shkak të vizitës së presidentin, Hashim Thaçi, në veri të Kosovës. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në kryeqytetin serb. Presidenti, Alleksandar Vuçiç, ka theksuar se është i gatshëm të mbrojë serbët nëse do të vijë deri tek incidentet e mundshme. Në një konferencë të jashtëzakonshme mbrëmjen e së shtunës ai tha se Kosova ka shkelur të gjitha marrëveshjet dhe kritika pati edhe për ndërkombëtarët.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Për herë të tretë që prej muajit mars është cënuar paqja në mënyrë më provokative nga Prishtina. Është tentuar që të provokohet reagimi i Serbisë që të sanatizohet edhe më tej shteti ynë në bashkëpunim me një pjesë ndërkombëtare”.

Vizita e Thaçit mobilizoi aparatin shtetror serb të sigurisë, por edhe serbët në Kosovë të cilët dolën në protesta. Ushtria dhe policia u kthyen në detyrë. Presidenti serb bëri thirrje për serbët e veriut të kthehen në shtëpitë e tyre.

“Interesi ynë është të kemi paqe pasi Serbia nuk mund të përballojë konfliktet, por shteti ynë është mbështetur për muri nga papargjegjësia e shqiptarëve dhe papërgjegjësia edhe më e madhe e një pjese të përafqësuesve ndërkombëtarë. Politika e pushkëve të gjata nuk është politikë që sjell zgjidhje, por bisedimet. Por, kur kjo ndodhë nuk kemi gjë tjetër përvec të jemi me popullin tonë”.

Vuçiç theksoi se vendimi nëse ushtria dhe policia do të kthehen në normalitet do të vlerësohet në bazë të situatës së krijuar./abcnews.al

federica_mogherini_credit_eu_commission-1280x853.jpeg
ad min14:07 | 07/09/2018

Pas takimit me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë serb Aleksandër Vuçiç në Bruksel, përfaqësuesja e lartë për politikat e jashtme në Bruksel Federika Mogerini konfirmoi se vështirësitë e dialogut vazhdojnë.

Përfaqësuesja e lartë për politika të jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, ka dhënë më shumë detaje rreth takimeve të ndara që zhvilloi sot sot me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi. Sipas saj, vështirësitë e dialogut vazhdojnë dhe takimi tjetër i nivelit të lartë do të caktohet përpara takimit të ministrave dhe Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Mogerini theksoi se gjatë ditës u zhvilluan disa raunde bisedimesh me të dy presidentët, ku diskutua për të gjitha temat të cilat janë në tryezën e bisedimeve. Takimi tre palësh mes Mogerinit, Thaçit dhe Vuçiç nuk u realizua pasi presidenti serb u nis menjëherë për në Beograd pas takimit prej dy orësh me Mogerinin, duke refuzuar të takohet me presidentin e Kosovës Thaçi./abcnews.al

serbia.jpg
ad min15:54 | 06/09/2018

Beogradi këmbëngul se nuk do të të njohë pavarësinë e Kosovës, ndërkohë që të premten pritet në Bruksel takimi i rradhës mes presidentit të Kosovës Thaçi dhe atij Serb Aleksandër Vuçiç.

Një ditë para bisedimeve në Bruksel, në Beograd thonë se pozita ndërkombëtare e tyre ka ndryshuar dhe se në Prishtinë nuk duhet të presin që të marrin njohje nga Serbia apo ulëse në OKB. Idetë e tanishme janë vetëm ide pasi dialogu është ende i hapur. Një deputet i partisë së presidentit, Alleksandar Vuçiç, thotë se Presheva nuk është çështje e hapur për Serbinë. Ekspertët thonë se zgjidhja etnike nuk është e mirë, por duket si rruga e vetme për vendosjen e marrëdhënieve shtetërore.

Kufij të rinj në Ballkan apo ku do të shkojë dialogu mes Kosovës dhe Serbisë. Shumë serbë e presin vizitën e presidentit, Aleksandar Vuçiç, në Mitrovicë për ta dëgjuar idenë e tij më saktë. Thonë se presin zgjidhje. Deputetët nga partia e tij besojnë se pozita e Beogradit është më e fuqishme edhe në Uashington. Tema e statusit është hapur sërish dhe Presheva nuk është temë e hapur për Serbinë. Mitrovica pret fjalë të mëdha.

Milovan Drecun, anëtar i Këshillit për Kosovën, Serbi: “Gjëja kryesore aktualisht është se duhet një zgjidhje për paqen, dhe ajo duhet të jetë afatgjatë si rezultat i marrëveshjes përfundimtare mes palëve kompromisit. Në të ardhmen duhet vendosur se si do të arrihet kjo. Për momentin nuk ka asnjë pikë tjetër për tu marrë për shembull, për të cilën Thaçi dhe Vuçiç të bien dakord”.

Vuçiç do të shkojë në Kosovë pas takimit në Bruksel për vazhdimin e bisedimeve. Kishte premtuar disa herë që idenë e tij do ta nxjerrë në referendum. Dushan Spasojeviç, nga Fakulteti i Shkencave Politike në Beograd, thotë se saktë se çfarë do të ndodhë nuk e di askush. Por, zgjidhja është e vështirë.

Dushan Spasojeviç, Universiteti i Beogradit: “Përkufizimi mund të shtyjë më përpara vendosjes së një lloj marrëdhënieje mes dy vendeve. Por kjo jo në nivel popujsh, pasi për këtë duhet ende punë. Dhe për më tepër nuk shoh interes për përmirësim. Por bëhet fjalë për marrëdhënie formale si dy shtete apo komunitete politike. Pyetja e dytë është si do të ndikojë kjo në rajon”.

Televizionet serbe kanë paralajmëruar maratonë transmetimi pasi ajo që thuhet në Mitrovicë pritet të jetë plani i qartë për Serbinë dhe rruga me vijat e kuqe për negociatat e zgjidhjes përfundimtare./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono