albert veliu

salianji-1-1.jpg
So Nila15:44 | 10/12/2019

Prosecutor’s Office has issued a warrant for former DP deputy Salianji as well as Fredi Alizoti, Albert Veliu and journalist Jetmir Olldashi.

Prosecutor Kol Hysenaj has asked for 1 year and 6 months in prison for former DP MP Ervin Salianji, but will be sentenced to probation for 3 years.

According to the prosecutor, Fredi Alizoti appeared as his brother, former Minister Xhafaj, for a gain of 100,000 euros.

“The tapping is not original and the recordings are partial. Investigations showed that the voice in the video surveillance did not belong to Agron (Geron) Xhafaj. Ervin Salianji has made the acquaintance between Fredi Alizoti and Albert Veliu, ”the prosecutor stated at the session.

The prosecution has asked for one year in prison for Jetmir Olldashi, who is being converted to 200 hours of probation.

The prosecution has asked for three years for Fred Alizoti. Whereas for Albert Veliu (Babale) the prosecution requested 3 years and 6 months in prison.

Former MPs of the PD parliamentary group were also present at the session./abcnews.al

md.jpg
ad min12:29 | 17/10/2019

Ministria e Drejtësisë ka kthyer përgjigje në lidhje me kërkesën për informacion për Albert Veliun dhe ekstradimin e tij nga Belgjika.

“Ky shtetas është arrestuar në Belgjikë me qëllim ekstradimin. Ministria e Drejtësisë u ka komunikuar autoriteteve belge kërkesën për ekstradimin e këtij subjekti autoriteteve blege të drejtësisë dhe mbetet në pritje të njoftimit mbi vendimin e ekstradimi nga këto autoritete”, thuhet në një njoftim të Ministrisë.

Prokuroria ka kërkuar shtyrje të seancës deri në mbërritje të Albert Veliut. Gjykata ka pranuar kërkesën dhe seanca e radhës është caktuar në datë 30 tetor, ora 13:30./abcnews.al

salianji-babale.jpg
ad min13:37 | 02/10/2019

Seanca e radhës për dosjen “Babale” është zhvilluar mes debatesh. Ish-deputeti demokrat Ervin Salianji ka deklaruar se nuk e njihte dhe as e ka takuar ndonjëherë Fredi Alizotin. Por, ky fakt është mohuar nga Alizoti, i cili ka deklaruar se me Salianjin është takuar në selinë e PD. Debate në seancë Salianji ka pasur edhe me avokatin e Geron Xhafajt, Ardjan Visha.

Ish-deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji, i pandehur për mos kallëzim krimi për dosjen “Babale”, ka dëshmuar këtë të martë në gjykatë. Salianji deklaroi se kishte marrë denoncime të shumta për vëllain e ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, Geron Xhafaj se ishte i përfshirë në trafikim të lëndëve narkotike.

Ish-deputeti demokrat tha se audio-përgjimin ja kishte dhënë gazetari investigativ Jetmir Olldashi, i bashkëpandehur në këtë proces për mos kallëzim krimi. Salianji deklaroi para gjykatës se nuk e njihte Fredi Alizotin, deklarim ky që është kundërshtuar nga i pandehuri.

Gjatë seancës Ervin Salianji u është debatuar edhe me avokatin e Geron Xhafës, Ardjan Visha, të cilin ish deputeti e akuzoi se në kohen kur ka qenë Drejtor i marrwdhënive me jashtë në prokurori nuk ka lejuar ekstradimin e Geron Xhafajt.

Pas përfundimit të seancës, Ervin Salianji deklaroi se zëri në audiopërgjim është i Geron Xhafajt dhe kjo është e faktuar nga ekspertiza britanike. Ndërsa gazetari investigativ Jetmir Olldashi nuk ka pranuar që të dëshmojë përpara gjykatës duke e cilësuar sipas avokatit të tij një proces politik.

Prokuroria e Tiranës ka dërguar një letërporosi drejt autoriteteve belge ku kërkon që të ekstradohet drejt vendit tonë personi kyç në këtë çështje Albert Veliu, i njohur ndryshe si “Babalja”. /abcnews.al

fredi-alizotii.jpg
ad min16:53 | 23/09/2019

Edhe në seancën e kësaj të hëne, mbi atë që njihet si çështja Babale, i pandehuri Fredi Alizoti ka akuzuar ish-deputetin demokrat Ervin Salinji si planifikues të përgjimit me Albert Veliun.

Këtë të hënë, në Gjykatën Penale, ka vijuar marrja në pyetje e Fredi Alizotit, një nga 4 të pandehurit e asaj që njihet si çështja Babale, bashkë me ish-deputetin demokrat Ervin Salianji e gazetarin investigativ Jetmir Olldashi, të akuzuar për moskallëzim krimi, si dhe Albert Veliu. Alizoti, u është përgjigjur pyetjeve të avokatit të Ervin Salianjt, Ledio Braho.

Alizoti ka deklaruar se Albert Veliu, është detyruar nga Ervin Salianji që të bënte intervistë, pasi duhet të ishte sa më e besueshme për publikun.  Avokati Ledio Braho e pyeti se cila ishte arsyeja që ai ka telefonuar disa herë Taulant Ballën dhe se kujt i referohej kur pyeste Drejtorin e Policisë së Fierit për shefin e madh.

Ledio Braho: Ishte e vërtetë që ke kontaktuar me Ballën?

Fredi Alizoti: Jo, jo! Në asnjë moment!

Gjykata ka vendosur që të thërrasë në seancën e ardhme ish-deputetin e PD-së Ervin Salianji dhe gazetarin investigativ Jetmir Olldashin, që të përballen me deklarimet e Fredi Alizotit./ABC News Albania 24/7

Babale-1280x700.jpg
ad min18:30 | 17/04/2019

Gjykata e Krimeve të Rënda pushoi hetimet për procedimin e regjistruar pa emër për trafik narkotikësh, pas publikimit te audio-përgjimit të “Babales”.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur që të pushojë hetimet për dosjen e cila ishte e regjistruar pa emër, pas publikimit nga Partia Demokratike të audio-përgjimit të ashtuquajtur të “Babales”. Procedimi penal mbi te cilin nisen hetimet, ishte regjistruar për trafik të lëndëve narkotike.

Prokuroria e Krimeve të Rënda e përfaqësuar nga Përparim Kulluri e nisi hetimin për trafikim të lëndëve narkotike por pa i vendosur një emër konkret dosjes.

Pas disa muajsh hetime Krimet e Rënda e ndanë dosjen “Balale”në dy pjesë ku trafikimi i drogës do hetohej nga Krimet e Rënda dhe “kallëzimi i rrem” do hetohej nga Prokuroria e Tiranës. Më herët Prokurori Kulluri i kishte pezulluar hetimet dhe e kishte kthyer dosjen për rihetim në polici, por duke qenë se polica nuk mundi të siguronte asnjë të dhënë të re shtese për këtë procedim penal, prokurori kërkoi që të pushohen hetimet.

Nga ana tjetër Gjykata e Tiranës ka dërguar për gjykim për kallëzim të rreme 4 të pandehur , ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, gazetari Jetmir Olldashi, Albert Veliu i njohur ndryshe si “Dëshmitari X” dhe Fredi Alizotin,  person i cili dyshohet se ka imituar zërin e Agron Xhafajt në audio-përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike./abcnews.al

albert-veliu.png
ad min16:55 | 26/10/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda shpalli moskompetencë për hetimin e çështjes “Babalja”. Dosja me katër persona të akuzuar për “kallëzim të rremë”, mes të cilëve edhe deputeti Ervin Salianji, i ka kaluar Prokurorisë së Tiranës.

Prokuroria për Krimet e Rënda ia ka kaluar Prokurorisë së Tiranës përgjegjësinë e hetimit të çështjes “Babalja”. Më shumë se gjashtë muaj nga nisja e procedimit penal pas publikimit të një audio-regjistrimi ku pretendohej se Albert Veliu, Babalja, fliste me vëllain e ministrit të Brendshëm për çështje droge, Krimet e Rënda shpallën moskompetencë. Shkak është bërë akuza e “kallëzimit të rremë” e ngritur ndaj katër personave për çështjen, vepër penale jashtë kompetencës së Krimeve të Rënda. Nga ana tjetër, kjo prokurori do të vazhdojë hetimin për “trafikun e narkotikëve” veprën penale për të cilën u regjistrua procedimi penal. Dosja “Babalja” u dërgua në Prokurorinë e Tiranës me katër persona nën hetim, deputetin Ervin Salianji, Albert Veliun, Fredi Alizotin dhe gazetarin Jetmir Olldashi.

Hetimi i çështjes “Babalja”, histori që trazoi jo pak skenën politike në vend, mori tjetër rrjedhë pasi Fredi Alizoi pranoi të kishte qenë aktruesi i zërit të Agron Xhafajt, vëllait të Fatmir Xhafajt, në audio-përgjimin e “Babales”. Por, pas arrestimit të tij në Tetor 2018 u publikua një video-përgjim ku pohonte se ishte shoqëruar për Prokurorinë për Krimet e Rënda nga kreu i Policisë së Shtetit. Për llogari të hetimit dhe dinamikave të papritura të tij, Prokuroria për Krimet e Rënda mori deklarimet e më shumë se 15 personave, mes të cilëve edhe deputetët Salianji e Taulant Balla, si dhe ish-kreut të Policisë Bashkike të Tiranës, Florenc Hoxha./abcnews.al

ALIZOTI-BALLAFAQIMI-1280x720.jpg
ent ela15:02 | 14/10/2018

Fredi Alizoti, i vetëdeklaruar si aktori i zërit të Agron Xhafajt në audio-përgjiminqë trazoi politikën shqiptare, është i gatshëm të përballet me “Babalen”. Avokati i Alizotit tha për “ABC News” se do të kërkojë në vijim këtë lloj veprimi hetimor.

Fredi Alizoti, i dyshuari si imituesi i zërit të vëllait të ministrit të brenshëm në audiopërgjimin  e “Babales”, është i gatshëm të përballet me Albert Veliun.

Pretendimi i 45 vjeçarit, që deklaroi para prokurorëve se iu premtuan 100 mijë euro për aktrimin e Agron Xhafajt, u konfirmua për “ABC News” nga avokati i tij, Ilir Dode.

I kontaktuar përmes telefonit, avokati Dode tha se ballafaqimi mes Alizotit dhe Veliut është një nga veprimet hetimore që do të kërkohet edhe prej tij në vijim.

“Klienti im është i gatshëm për një ballafaqim me Albert Veliun, pasi ka interes të dalë në dritë e gjithë e vërteta që pretendon. E vërteta që i mbrojturi prej meje ka pohuar edhe në deklarimet e tij para Prokurorëve për Krimet e Rënda. Në ditët në vijim, në funksion të një hetimit të plotë dhe të gjithanshëm, do të kërkojmë kryerjen e një ballafaqimi, por edhe të disa veprimeve të tjera hetimore”.

Por ky veprim duket në kufijtë e të pamundurës derisa Albert Veliu të jetë në duart e autoriteteve shqiptare. Aktualisht “Babalja” ndodhet në Kosovë në statusin e azilkërkuesit politik. Të enjten ai u arrestua nga Policia e Kosovës bazuar në një masë sigurie “arrest në burg” caktuar për të në mungesë nga Krimet e Rënda, por një ditë më vonë Gjykata Themelore e Prishtinës e liroi, duke refuzuar kërkesën e prokurorisë për izolim në paraburgim. Në mungesë të një marrëveshjeje ekstradimi me Kosovën, sjellja e tij në Shqipëri pritet të bazohet në marrëveshjet përkatëse juridike ndërshtetërore për dorëzim në pikëkalimin kufitar.

Aktualisht për çështjen “Babalja” Prokuroria për Krimet e Rënda ka regjistruar si persona nën hetim Albert Veliun, Fredi Alizoti, gazetarin Jetimir Olldashi dhe deputetin Ervin Salianji. /abcnews.al

 

 

gjataa.png
ad min14:29 | 09/10/2018

Gjykata për Krimet e Rënda la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për Fredi Alizotin, i akuzuar si aktori që luajti vëllain e ministrit të Brendshëm në audiopërgjimin e Babales. Në fuqi u la edhe masa “detyrim paraqitje” për gazetarin Jetmir Olldashi, që përmes avokatit, kundërshtoi akuzën e “kallëzimit të rremë”.

Ky është Fredi Alizoti, personi që sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda ka aktruar zërin e vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, në audiopërgjimin e pretenduar mes tij dhe Albert Veliut, i njohur si “Babalja”. 45 vjeçari nga Fieri doli para Gjykatës për tu njohur me masën e sigurisë “arrest në burg” caktuar në mungesë ndaj tij. Në tavolinën e të akuzuarve ishte edhe i dyshuari tjetër nën hetim, gazetari Jetmir Olldashi, personi që pretendohet të jetë autori i investigimit kur është realizuar audio-përgjimi. Gjykata për Krimet e Rënda vendosi të mos ndryshojë masat e sigurisë duke lënë në “arrest në burg” Alizotin dhe në “detyrim për paraqitje” gazetarin Olldashi të akuzuar për “kallëzim të rremë”.

Të dyshuarit zgjodhën të mos japin shpjegime para gjykatës. Përmes avokatit të tij Ilir Dode, i dyshuari Alizoti, i cili ka pranuar të ketë bërë zërin e Gernon Xhafajt në audio-regjistrim, kërkoi një masë më të butë sigurie. Sipas avokatit Dodë, klienti i tij ka qenë bashkëpunues me prokurorinë dhe ka vërtetuar që nuk ka rrezik ikjeje. Avokatët e Olldashit kërkuan shfuqizim të masës “detyrim për paraqitje”. Sipas tyre, gazetari nuk ka konsumuar asnjë element të veprës penale dhe se prokuroria ka shkelje proceduriale Nga ana e tyre prokurorët thanë se gazetari nuk e ka regjistruar bisedën mes Xhafajt dhe Albert Veliut dhe se nuk e ka dorëzuar pajisjen me të cilën është kryer përgjimi. Pretendimet u kundërshtuan nga avokatët edhe pas përfundimit të seancës. 

“Nuk ka pasur asnjëherë njohje vizuale, kontakt telefonik në asnjë lloj rasti midis gazetarit Olldashi dhe personit nën hetim Fredi Alizoti.”

“Për mendimin tonë nuk ishte arresti me burg i justifikuar në kuptimin e parashikimit ligjor.”

Masat e sigurisë të lëna në fuqi nga gjykata u caktuan në mungesë nga Krimet e Rënda në 6 tetor 2018./abcnews.al

ervin-salianji-1280x729.png
ad min19:23 | 06/10/2018

Disa orë pasi Gjykata për Krime të Rënda miratoi kërkesën “arrest me burg” për Albert Veliun ose i njohur ndryshe si “Babalja” ka reaguar edhe deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji.

Sipas Salianjit, Edi Rama vendosi që ditën e parë që audiopërgjimi ka qenë fals dhe në të njëjtën linjë ka qenë dhe vendimi i prokurorisë. Salianji gjatë deklaratës së tij tha se kryeministri arreston denoncuesit dhe jo kriminelët sa herë që kapet në krim.

“Që ditën e parë, Edi Rama foli për audio-përgjim të sajuar dhe prokuroria kështu vendosi. Që ditën e parë Edi Rama shpalli se në vend të Agron Xhafajt ishte një aktor dhe prokuroria kështu vendosi. Që ditën e parë, Edi Rama shpalli të pafajshëm Agron Xhafën nga akuza për trafik droge dhe prokuroria kështu vendosi. Është e vërtetuar se sa herë kapet në krim Edi Rama arreston denoncuesit dhe jo kriminelët, duke përdorur çdo shantazh në favor të skenarit të tij kriminal. Deklarimi i pafajshëm i vëllait të ministrit të Brendshëm ka qenë qëllimi kryesor i prokurorisë i paracaktuar që nga dita e publikimit të skandalit nga ana e PD-së. Me urdhër të Edi Ramës, hetimi u drejtua personalisht nga vetë Fatmir Xhafaj nën kontrollin e të cilit është si prokurorja e Përgjithshme ashtu dhe prokurorja e Krimeve të Rënda”, deklaroi Salianji.

Prokurorët e çështjes kërkuan arrestimin e Albert Veliut, të njohur si “Babalja” me akuzën e kallëzimit të rremë. Për të njëjtën akuzë u caktua arrest me burg edhe për kunatin e tij, Fredi Alizotin. Ndërsa për gazetarin Jetmir Olldashi, autori i investigimit gjatë të cilit u pretendua të jetë bërë audio-përgjimi, u vendos detyrim paraqitje.

Të premten Prokuroria për Krimet e Rënda mori në pyetje si person që ka dijeni për rrethanat e hetimit deputetin demokrat Ervin Salianji. Ai tha se kishte depozituar prova të reja dhe pretendoi se prokuroria po zvarrit hetimin e dosjes./abcnews.al

BABALE-1280x720.jpg
ent ela14:28 | 06/10/2018

Me kërkesë të Prokurorisë, Gjykata për Krimet e Rënda lëshoi një urdhër arresti për Albert Veliun, i njohur si “Babalja” dhe kunatin e tij, Fredi Alizoti. Ata dyshohet se kanë inskenuar audio-përgjimin e pretenduar mes Veliut dhe vëllait të ministrit të Brendshëm. Kërkesa për masë erdhi pasi akt-ekspertiza britanike konstatoi se audio-përgjimi ishte i montuar.

Prokuroria për Krimet e Rënda i dha një kthesë të papritur hetimit të çështjes “Babalja”, lidhur me audio-përgjimin e publikuar nga PD si denoncim për përfshirjen e vëllait të ministrit të brendshëm në trafikun e drogës.

Prokurorët e çështjes, Përparim Kulluri dhe Gentian Osmani kërkuan arrestimin e Albert Veliut, të njohur si “Babalja”, personit që pretendoi të ketë bërë bisedën në fjalë me Agron Xhafajn, për akuzën e “kallëzimit të rremë”, kërkesë që u miratua nga gjykata.

Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda, nga veprimet hetimore të kryera lidhur me audio-regjistrimin mes “Bashkëpunëtorit X” dhe Agron Xhafajt ekziston dyshimi se jemi para veprës “kallëzim i rremë”, në bashkëpunim, e kryer në formën e krijimit të provave të rreme me qëllim që të bëhet ndjekje penale.

Arrestimi i Babales u kërkua pak ditë pasi akt-ekspertiza teknike e kryer mbi audi-përgjimin në një laborator në Britaninë e Madhe mbërriti në duart e prokurorëve të Krimeve.

Sipas ekspertizës britanike, audio-përgjimi ishte i montuar dhe se në të nuk identifikohet zëri i Geron Xhafajt. Aktualisht Albert Veliu ndodhet në Kosovë, ku ka kërkuar azil politik.

Për akuzën e “kallëzimit të rremë” u caktua masa e sigurisë “arrest në burg” edhe për Fredi Alizotin, kunatin e Babales. Dyshohet se ai është personi tjetër që dëgjohet në audio-përgjim në rolin e Agron Xhafajt. Ndërsa për gazetarin Jetmir Olldashi, autori i investigimit gjatë të cilit u pretendua të jetë bërë audio-përgjimi u vendos detyrim paraqitje.

Të premten Prokuroria për Krimet e Rënda mori në pyetjes si person që ka dijeni për rrethanat e hetimit deputetin demokrat Ervin Salianji. Deputeti tha se kishte depozituar prova të reja dhe pretendoi se prokuroria po zvarrit hetimin e dosjes./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono