alban mollaymeri

MBULIM-KLEVI-LIKA.mpg_snapshot_00.54-1280x732.jpg
ent ela17:47 | 14/09/2018

Klevi Lika, një nga personat e arrestuar pas bllokimit të 3.4 milionë euro të mbërritura në dy “Toyota” në Portin e Durrësit në 23 qershor 2018, kërkon të lirohet nga qelia. Lika ka depozituar një kërkesë tek Krimet e Rënda ku kërkon zëvendësimin e masës së sigurisë “arrest në burg” me atë të “detyrimit për paraqitje”.

Sipas burimeve, i dyshuari ka kërkuar ndryshimin e masës për të pasur mundësi të ndjekë studimet. Lika dhe katër të bashkëarrestuarit me të Edi Lika, Arben Ceka dhe Alban Mollaymeri po hetohet në masën e sigurisë “arrest në burg” për akuzat e “pastrim të parave”, “armëmbajtje pa leje” dhe “falsifikim të monedhave” në formën e “grupit të strukturuar kriminal”./abcnews.al

burg-1.jpg
G. P.10:25 | 12/07/2018

Gjykata për Krimet e Rënda la në burg katër të ndaluarit për 3.4 milionë eurot e gjetura në mjetet Toyota në Portin e Durrësit. Ata u paraqitën sot në këtë gjykate, që ka marrë në kompetencë këtë dosje.

4 të arrestuarit pas kapjes së 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit do të vazhdojnë të qëndrojnë në burg, pas rivlerësimit të masës së sigurisë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Kjo gjykatë la në fuqi të njejtin vendim atë të “arrest me burg” të caktuar nga gjykata e Durresit më 28 Qershor, e cila shpalli moskompetencë, duke e kaluar çështjen te Gjykata e Krimeve të Rënda. Të pranishëm në sallën e gjyqit ishin, Edi Lika, administrator i kompanisë që solli makinat nga Belgjika, djali i tij Klevis Lika, shoferi i trailerit Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, pronar servisi.

Ndryshe nga seanca gjyqësore e zhvilluar në Durrës, ku media ishte e pranishme gjatë gjithë procesit, te Gjykata e Krimeve të Rënda ndodhi e kundërta. Dy prokurorët e çështjes, Ened Nakuçi dhe Doloreza Musabelli, kërkuan që mediat të mos ishin të pranishëm pasi mund të dalin fakte që cënojnë hetimin.

Kjo gjë u kundërshtua nga avokatët mbrojës të të pandehurve. Sipas tyre, prokuroria nuk ka sjellë asnjë akt të ri ligjor.

Saimir Vishaj: “Absolutisht ishin të njëjtat prova dhe dyshimet që ishin në Gjykatën e Shkallës së Parë Durrës. Ndërkohë është shtuar akuza e re që ka të bëjë me grup të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprave kriminale kryer nga grup i strukturuar kriminal”.

Ndërkohë në kerkim për këtë çështje vijojnë të mbeten dy kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi, të cilët sipas prokurorisë, dyshohet së janë porositesit e makinave Toyota. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka dërguar letërporosi në 3 shtete, Gjermani, Belgjikë dhe Angli, ku pritet të merret informacion i detajuar, në lidhje me aktivitetin e katër personave që mbahen në qeli, si dhe zbulimin e origjinës së parave të gjetur dy automjete.

burguu.jpg
G. P.14:15 | 28/06/2018

Katër të ndaluarit pas sekuestrimit të 3.4 milionë eurove në Durrës kanë pretenduar pafajësi në gjykatë. Ata deklaruan se nuk kanë dijeni për paratë, por gjykata e Durrësit dha si masë paraprake për të ndaluarit arrest me burg. Çështja ndaj tyre do t’i kalojë Gjykatës së Krimeve të Rënda në Tiranë.

Akuzohen që kryen transportin e 3.4 milionë eurove përmes dy automjeteve që u kapën në Durrës. Të katërt u paraqitën për masë sigurie ne gjykata.

Ata janë  Edi Lika, administrator i kompanisë që solli makinat nga Belgjika për llogari të shtetasit Alfred Vladi, djali i tij Klevis Lika, shoferi i trailerit tip Bizark Agim Çeka dhe Alban Mollaymeri, pronar servisi.

Prokuroria Ornela Rrumbullaku kërkoi arrest me burg për të ndaluarit duke i akuzuar për pastrim parash dhe grup i strukturuar kriminal.

Gjykata dha si masë sigurie paraprake për të katërt atë të arrestit me burg. Ndërkohë referuar akuzave te ngritura nga organi i akuzës, gjykata shpalli moskompetencë duke ia kaluar çështjen Krimeve të Rënda  në Tiranë.

Mësohet se avokatët e 4 personave të pandehur, kanë deklaruar se në 12 qershor është nisur kamioni drejt Belgjikës për të ngarkuar disa autovetura tip Toyota Yaris, ndërkohë që në datë 16 qershor ka mbërritur në Belgjikë. Personi që ka ngarkuar makinat ka qenë Elvis Vladi, ndërsa në Durrës ato do të priteshin nga djali i xhaxhait të tij, Alfred Vladi, i shpallur në kërkim.

Në fund të vendimit avokati i dy prej të arrestuarve, Saimir Vishaj ka deklaruar se të ndaluarit janë viktima duke e cilësuar si të padrejtë vendimin e dhënë nga gjykata.

Katër të arrestuarit kanë mohuar të kenë dijeni mbi paratë, duke pretenduar pafajësinë. /abcnews.al

 

 

 

 

 

 

 

/abcnews.al

toyota-2.jpg
G. P.15:55 | 26/06/2018

Automjetet Toyota, ku u gjetën 3,4 milionë euro, ishin blerë në Belgjikë, me porosi të Alfred Vladit. Ky është versioni që ka deklaruar para grupit hetimor Alban Mollaymeri, një nga 4 personat e ndaluar. Dy kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi janë ende në kërkim.

Katër të arrestuarit pas sekuestrimit të rreth 3.4 milionë eurove në portin e Durrësit janë marrë dy herë në pyetje nga oficerë të policisë dhe grupi hetimor.

Alban Mollaymeri personi që shikoni në foto ka mohuar të ketë pasur dijeni për paratë e gjetura në dy automjete tip Toyota. Ai ka pranuar se ishte kontaktuar nga personi i shpallur në kërkim Alfred Vladi për të blerë disa automjete për kompaninë e tij.

Më pas, 40-vjeçari Mollaymeri ka kontaktuar me biznesmenin tjetër në kryeqytet, Edi Lika, i cili kishte dërguar djalin e tij Klevi Lika dhe shoferin e kompanisë Agim Çeka për të kryer transportin e automjeteve nga Belgjika për në Shqipëri.

Ndërkohë drejtuesi i automjetit, Agim Ceka, por edhe personat e tjerë të arrestuar, rrëfyen intinerarin që kishin kryer automjetet për të ardhur në Shqipëri. Veturat janë blerë tek një koncesionar në Belgjikë dhe më pas kanë udhëtuar në Ahen të Gjermanisë.

Babë e birë kanë pohuar se për këtë shërbim do të paguheshin nga Alban Mollaymeri, ndërsa ky i fundit theksoi se ishte kontraktuar nga Alfred Vladi. Dy kushërinjtë, Alfred e Elvis Vladi, gjithashtu të shpallur në kërkim, kishin në pronësi nga 7 Maji i këtij viti një kompani per huadhënie, dhënie me qera apo shitblerje makinash.

Policia ka organizuar disa operacione për kapjen e Alfred dhe Elvis Vladit, të dy nga Peshkopia, banues ne Tirane, të cilët dyshohen se janë personat që sipas policisë kanë porositur ngarkesën me euro. Por deri tani nuk ka pasur asnjë rezultat për rënien në gjurmë të tyre. Burime kofidenciale nga Ministria e Brendshme konfirmojnë faktin se kanë nisur verifikimet nga SHÇBA për dekonspirim operacioni./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono