alban dudushi

dudushi-1280x720.jpg
ent ela18:35 | 09/02/2019

Moderatori i njohur Alban Dudushi ka rrëfyer këtë të shtunë në studion e “Thumb” në ABC News sesi reagoi pasi mori vesh për ardhjen e Blendi Fevziut në Top Channel.

“Nuk u gëzova por nuk pata këtë obobo po iki unë meqë erdhi ky. Ardhja e tij në Top Channel krijonte disa pyetje, të cilat unë ia bëra drejtorit, që cila është hapësira ime. Nuk u konkretizua kështu që nuk kishte kuptim të vazhdonim një bisedë”.

Prej një sezoni “Top Show”, programi që Albani drejton prej 15 vitesh në Top Channel trasmetohet vetëm 1 herë në javë ndryshe nga më parë kur ishte 3 herë, ndërsa bashkëshortja e tij tashmë është 5 ditë të javës në transmetim, si moderatore e porgramit të pasdites “Ftesë në 5”.

Aulona me Fatmën kanë pyetur nëse ai bëhet xheloz që Bieta është më prezente se ai në televizion.

“Për Bietën jo absolutisht. Natyrisht nuk isha po aq i lumtur që unë bëj një herë në javë emision, por kjo nuk kishte lidhje me Bietën. Janë dy projekte të ndryshme. Megjithatë kam më shumë kohë të rri me djalin. Kemi ndërruar rolet tani. E kam pas të nevojshme edhe unë të rri më tepër në shtëpi, të merrem me djalin”,- ka rrëfyer Albani.

“Top Show ka qenë përvojë e jashtëzakonshme. Nëse nuk do ishte punë që sjell kaq shumë satisfaksion nuk do të zgjaste kaq shumë. Duke qenë të gjithë njerëz egoist, natyrisht që jo të gjitha vendimet që merren unë i duatrokas dhe them që shumë mirë u bë kështu. Megjithatë vendimarrja natyrisht u takon atyre që drejtojnë televizionin. Por ama Top Shoë është një nga emisionet emblematike të televizionit, si “Portokalli” apo “Fiks Fare””– përfundoi ai.

nanooo-1280x726.jpg
ent ela20:38 | 23/11/2018

“Para ca muajsh, nëpërmjet një monologut tim, unë u mora me vajzat që, për të arritur suksesin, zhvishen e ekspozojnë trupin e tyre në televizion. Asëll-asëll, u mora me hiperseksualizimin e mjedisit publik. Sepse ky ishte në thelb shqetësimi im në atë kohë. Hiperseksualizimi. Por askush nuk e mori atë opinion timin për atë që ishte. E morën për atë që donin. Dhe mbetën tek emri i një moderatoreje televizive, të cilën unë e përmenda për të ilustruar tezën time. Dhe e shitën të tërën si një debat mes meje dhe asaj. Madje, Alban Dudushi donte të organizonte edhe një ballafaqim timin me atë moderatore në studion e vet. Unë i thashë “jo”, kuptohet, pasi më rezultonte që Albani nuk e kish kuptuar shqetësimin tim. Ai e kishte marrë monologun tim si një gërricje timen, dhe aq, gjë që e bënë të gjithë njerëzit e cekët të vendit. Dhe Albani, a thua se i kish vënë vetes për qëllim të më zhgënjente mua pa kthim, bëri edhe një të pabërë tjetër. E bëri debatin mbi atë temë, por kish ftuar, për t’u hakmarrë për refuzimin që unë i bëra, edhe dikë që të hidhte llum mbi mua. Dhe vetë bënte sehir. Hëm! Unë nuk e di nëse Albani e di që unë nuk do ta bëja kurrë atë që bëri ai. As ndaj tij, as ndaj dikujt tjetër.

Por po rindalem tek ideja që kam shprehur. Diskutimi mbi hiperseksualizimin është kompleks për më shumë se një arsye (jam marrë me këtë gjerë e gjatë në librin tim Provocateur), por unë po ndalem tek njëra në mënyrë të veçantë. Në ka një gjë në këtë botën e sotme që e nxit maskilizmin e seksizmin, e që e përqesh barazinë mes gjinive si një arritje apo si një objektiv, kjo gjë është hiperseksualizimi i mjedisit publik. Thënë me fjalë më të varfëra, kjo gjë janë vajzat e zhveshura që na shfaqen kudo, në kopertina revistash, në studio televizive, në spote publicitare, në skena koncertesh, në rrjetet sociale, deri edhe në filmat multiplikativë, që shihen nga fëmijët e vegjël. Ju ka qëlluar të shihni filma me kartona që janë prodhuar për një audiencë të moshave fare të njoma? Në disa prej tyre, personazhet femra, që janë gjithashtu vajza të vogla, paraqiten me gjinj të hedhur, me të ndenjurat e kërcyera, me buzë të fryra, e në përgjithësi me pamje sensuale. Jemi duke u kallur fëmijëve tanë që në moshë të njomë idenë se ato nuk janë gjë tjetër, veçse objekte seksuale. Dhe pastaj çuditemi pse ato e kanë mendjen veç për t’u zhveshur. Po si të mos zhvishen? Atyre u është mbushur mendja tanimë se nuk mund të fitojnë ndryshe ndjekës, audiencë, popullaritet, famë. Nuk mund të fitojnë vëmendjen e të tjerëve, nuk mund të bjenë në sy, për rrjedhojë nuk mund të fitojnë para e sukses. Ndonjëra zhvishet edhe sepse dëshiron, të kuptohemi, por në përgjithësi zhvishen për të përdorur e shitur trupin e tyre. Tani, unë nuk jam me idenë që ne t’i ndalojmë të zhvishen. Duan të zhvishen motrat Kardashian? Ok, le ta bëjnë. Do të zhvishet Bleona Qerreti e Enca Haxhia? Ok, le ta bëjnë. Do të dalë zbuluar deputetja e Kosovës Duda Balje, dhe kështu të shkojë në Parlament? Ok, le ta bëjë, siç e kishte bërë këto ditë, kur u pa në parlament me një fustan transparent, që bënte t’i dukeshin krejt të mbathurat në ngjyrë të zezë. (Në fakt, këtë të fundit, unë nuk do ta lejoja. Sepse më duket e rëndë ta shndërrosh parlamentin në një pasarelë. Është kundër natyrës së gjërave ky konfondim. Parlamenti është për tjetër gjë) Por le ta zëmë se nuk ekziston ndonjë problem edhe në këtë pikë. Le të mos i pengojmë pra që ta bëjnë atë që bëjnë. Le t’i lëmë të zhvishen edhe për kënaqësinë e syve tanë, të burrave.

Edhe për kënaqësinë e syve të mij, sigurisht.
Por në të njëjtën kohë ne, si shoqëri, duhet të biem dakord, se vajzat që zhvishen nuk ka pse të vlerësohen për faktin që zhvishen. Ne duhet t’i vlerësojmë ato, mbi të gjitha, për zellin e tyre për t’u aplikuar, për të zhvilluar talente e dhunti të tyret, për punën, lodhjen, këmbënguljen, e cilësi të tilla të tjera. Ky është mesazhi që duhet të përcjellim. Nëse ne vijojmë të inkurajojmë, promovojmë e të idolizojmë vajzat e zhveshura të patalentuara, apo vajzat që të vetmin talent kanë të zhveshurit, ne nuk bëjmë gjë tjetër, veçse përcjellim mesazhin se roli i grave është të jenë në funksion të kararit e prehjes së burrave, se statusi i tyre është ai i objektit seksual, që zgjon dëshirat te meshkujt dhe që u ofrohet këtyre të fundit si shans për të zbrazur energjitë e tyre mishtore. Mirëpo ky është…. maskilizmi. Kjo është ajo që duam? Kjo është ajo që duan gratë? Nuk besoj. Gratë që kanë luftuar për të drejtat e grave, gratë që kanë saakrifikuar për këto të drejta, nuk kanë pasur në mendje, në asnjë version, zhveshjen si tregues e provë të barazisë me burrat.”/abcnews.al

EMISIONI-THUMB-DT-17-NENTOR.mpg_snapshot_22.19-1280x720.jpg
G. P.18:30 | 17/11/2018

E ftuar në këtë puntatë të Thumbit ka qenë moderatorja e emisionit “Ftesë në 5” Bieta Sulo. Një diskutim interesant ku gazetarja tregon planet për të zgjeruar familjen. Mos ndoshta shumë shpejt do të vijë një beb i ri?

Bieta iu përgjigj pa drojë pyetjeve të Aulonës dhe Fatmës. Ajo tregoi se ndihej më rehat në rolin e të intervistuarës pasi në këtë mënyrë e ka më të lehtë të thotë atë që mendon. Ajo foli gjithashtu për mendimet e para që kishte kur mori në dorë drejtimin e emisionit në Top Channel dhe përballjen më emisionin tjetër të pasdites të drejtuar nga Rudina Magjistari.

-Cila ka qenë pjesa më e vështirë kur tu besua detyra, fakti që do e merrje këtë pasditen në një gjendje jo shumë të mirë, apo fakti që do të kishe përballë një kundërshtare si Rudina e cila është stoike në vendin e vet?

“E vërteta është kjo. Pavarësisht se jam emër që jam menduar disa herë për të drejtuar emisionin “Pasdite në Top Channel”, por nuk ka rezultuar asnjëherë emri im. Në momentin që drejtuesi aktual i televizionit Ben Blushi me rekomandoi, unë pa një pa dy e pranova. Unë kisha një ide timen për nje emision timin, një marke timen. Për sa i përket konkurrencës, përballë Rudinës. Ajo ka shumë vite dhe unë shpeshherë edhe kur flas me njerëz i them që ajo nuk e ka ngrënë bukën kot. Shumë autorë në emisionin e pasdites janë ndërruar dhe kjo krijon paqëndrueshmëri tek shikuesi. Kështu që unë them që edhe ajo nuk e ka ngrënë bukën kot, por edhe nga televizioni ka qenë hapësira e lënë bosh.”

Bieta tregoi gjithashtu që matësit e audiencës janë shumë të rëndësishëm për të. Ndërsa me shumë sinqeritet ajo shprehet dhe për momentin e saj më të vështirë me një të intervistuar.

“Ka qenë në lidhje skype me Ermonela Jahon. Para hyrjes kishim bërë provën në skype dhe Ermonela ishte gati. Por pas siglës hyrëse lidhja në skype nuk ishte, ndërkohë flisja sepse duhet të mbushja transmetimin. I ftuari i pjesës së dytë nuk kishte ardhur ende dhe çfarë të bëja 15 minuta? Më shkonin dy gjëra në mendje: çfarë do bëj dhe mos po dukem si budallaqe. Kur shikoj tek led-i përballë fytyrën e Ermonelës doja ta përqafoja.”

Bieta rrëfeu dhe për jetën e saj familjare, marrëdhënia me djalin dhe Albani si baba.

-Si ka ndryshuar Albani pas lindjes së djalit?

“Kujdeset më shumë edhe për mua. Dëri sa bëri Kroi 1 vjeç ka qenë pak e vështirë, por ai është natyrë e dhimbsur.”

-E keni menduar të bëni një fëmijë tjetër?

“Po e kemi menduar. Po të mos isha në këtë angazhim në ekran ndoshta do ta kishim nisur që tani. Ne kemi patur qef të kishim 3 fëmijë. Por jo tani shpejt. Do e doja dhe një vajzë.”/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono