akuzat

greku-1280x728.jpg
Sej rie16:20 | 13/05/2019

Eftimius Eftimiu mohoi para togave të zeza të Gjykatës së Krimeve të Rënda së ka qenë i përfshirë në ngjarjen ku u vra Devi Kasmit. Specialisti grek Eftimiu tha se në Shqipëri kishte ardhur për gjueti, pasi ai dhe miku i tij janë të pasionuar pas gjuetisë. Më tej, speciali grek, i dyshuar si personi që vrau Kasmin, pati ankesa për mënyrën se si transportohet nga paraburgimi në gjykatë, ndërsa tha se ndihej i pasigurt për jetën.

Gjatë seancës, dhanë dëshminë edhe dy persona, të cilët kanë qenë dëshmitarë okularë të vrasjes. Sipas prokurorit të çështjes, Besnik Muçi, Aurel Hoxhallari, Eftimius Eftimiu dhe Elton Halipaj kanë vepruar në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, për të përgatitur dhe kryer vrasjen e Devi Kasmit.

Prokuroria u shpreh se plani është përgatitur disa muaj para se të realizohet krimi, ndërsa Aurel Hoxhallari, i cili dyshohet se është porositësi, njiheshin me Efthymious Efthymiu prej vitesh. Devi Kasmi u ekzekutua mbrëmjen e 29 janarit 2018./ABC News Albania 24/7

lideret-1280x715.jpg
Sej rie15:40 | 10/05/2019

Sipas analistëve dhe gazetarëve në Kosovë, akuzat dhe kundër akuzat e liderëve shqiptarë mes njëri- tjetrit për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë – Serbi, janë të dëmshme për të dyja palët. 

Akuzat dhe kundërakuzat ndërmjet liderëve institucionalë në Kosovë e Shqipëri për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë – Serbi për analistët në Kosovë janë të dëmshme për të dyja vendet.

Publicisti dhe gazetari Adriatik Kelmendi thotë se dy shtetet duhet të fokusohen t’i kryejnë detyrat e tyre të brendshme meqë nuk janë shtete të rrumbullakuara.

Ndërsa për kryeministrin shqiptar Rama, Kelmendi thotë se ka të drejt të flasë për Kosovën por jo të kundërshtojë një kryeministër të zgjedhur nga qytetarët e Kosovës.

Analisti Milazim Krasniqi konsideron se kryeministri Rama po ndërhyn pa nevojë në çështje të Kosovës.

Ndërsa ka kritikuar presidentin Hashim Thaçi për qëndrimet siç thotë ai kundërthënëse politike.

Përçarjet e politikanëve të Kosovës, Rama-Haradinaj në njërën anë dhe Thaçi-Berisha në anën tjetër për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë- Serbi kanë kulmuar në formë deklarative ditëve të fundit pas samitit të Berlinit, ndonëse kanë nisur kohë më parë./ABC News Albania 24/7

PROVOKACIJA-30-PRILL-MONOLOGU-AGRON-TUFA-PJESA-1.mpg_snapshot_06.52-1280x720.jpg
ent ela20:42 | 30/04/2019

“Mua më kanë shpallur me vdekje, gjyqi popullor është bërë mungon vetëm ekzekutimi. I doli tim biri një prind. Ka qenë një numër i gazetës “Dita” me uniformën fashiste time dhe i doli dikush djalit tim dhe i thoshte: E pe tët atë fashist”.

I ftuar në studion e Provokacijas në ABC News drejtori i Institutit të Krimeve të Komunizimit Agron Tufa ka shpjeguar atë që fshihet pas debatit publik dhe sulmet e akuzat ndaj tij.

“A kërkohet respektimi i standardeve evropiane në çdo gjë që bëjmë do zbatojmë atë ligj. Është bërë propagandë shkatërrimtare lidhur me të drejtat që na jep ligji me Institutin e studimeve për Krimet e komunizmit. Thuhet dhe kjo është e gënjeshtërt, që Instituti e ka që nga 1945. Krimet e komunizmit quhet periudha nga 1944-1990, si dhe periudha para 28 nëntorit deri në themelimin e Partisë Komuniste. Ne jemi marrë 90% me krimet  e kominizmit gjatë diktaturës dhe kemi bërë studime për publikun në maksimum dhe nuk jemi përqëndruar në emra dhe 1% jemi marrë me luftën”.

Tufa sqaron se debati bëhet për 265 emrat e librit studimor të Çelo Hoxhës, për të cilin ai sulmohet për shkak se drejton Institutin.

“Kemi një libër 350 faqe, studimor dhe origjinal i Çelo Hoxhës. 265 emra na faturohen. Ne që i quajmë kriminelë, nuk është është kështu. Janë përgjegjës për krimet e kryera në Shqipëri e Kosovë.

Libri i Çelo Hoxhës dhe sulmohet Agron Tufa se ai është përgjegjës, se ai është drejtor dhe pjesa dërrmuese është që kanë qenë të pranishëm në skenën e krimit dhe partizanë të rangjeve të larta nuk e kanë denoncuar asnjëherë.

Psh kur dënohet Kadri Hazbiu dalin 30 dëshmitarë për krimet e luftës të Kadri Hazbiut, pra ata i dinin dhe i thanë 30 vite më pas dhe shumica dërmuese i kemi pajisur me dokument origjinal”.

Për Tufën të gjitha këto sulme në media dhe Parlament janë një abuzim dhe yshtje e një segmenti fanatik popullor.

“Agron Tufa i ka quajtur kriminelë-ky është abuzimi i parë se një libër shkencor mund të hidhet poshtë nga një studim tjetër shkencor, por ti nuk e hedh dot në opinion. Gjërat janë të qarta dhe mund të ketë interpretime. Vetëm një specialist mund ta hedhë librin poshtë, por gjyqe masive popullore.

Ti po ysht një popull ose një segment të fanatizmit popullor dhe pasojat a i merr parasysh se ti po gënjen mashtron, po shfaq një situatë që nuk ka lidhje. Unë mbaj përgjegjësi për çdo akt që bëj, por jo të shfaqësh atë që nuk është e vërtetë. 26 ditë pa ndërprerje gazeta hapej me sulm ndaj një personi”. /abcnews.al

 

Berisha-1-1280x712.jpg
Sej rie21:42 | 18/04/2019

Ish-Kryeministri Sali Berisha është shprehur se nuk u frikësohet organeve të reja të drejtësisë pasi sipas tij ai ka zbatuar vetëm ligjin. Më tej lideri demokrat është shprehur se edhe në rastin e 21 Janarit garda ka zbatuar ligjin.

Mirela Milori: Gjithë kundërshtarët tuaj thonë se doni t’i shpëtoni SPAK?

Sali Berisha: Unë e hoqa mandatin.  

Mirela Milori: Me ngritjen e institucioneve të reja të drejtësisë ju do dilni përpara drejtësisë së re?

Sali Berisha: Kur ishin në Parlament thonin se kanë imunitetin, ne e dorëzuam mandatin. Nuk kam dhe nuk do të kem asnjë lidhje me to. Kam zbatuar ligjin, ligjin dhe vetëm ligjin. Një mal me shpifje dhe trillime ke dëgjuar gjatë 27 vjetëve. Por nuk ka kush një fakt më të vogël se është shkel qoftë dhe një herë të vetme ligji.

Mirela Milori: Pa dashur që ta çoj në ekstrem por akuzoheni për 21 Janarin?

Sali Berisha: Për çfarë?

Mirela Milori: Për 4 të vrarët në Bulevard.

Sali Berisha: Po kush i solli aty? Unë i solla? A i solli Edi Rama? Kush ishte komandat i grupit të zjarrit? Ka qenë ai që sot është kryetar i PS-së për Matin.

Mirela Milori: Një njeri duhet të marrë urdhër që të veprojë?

Sali Berisha: Jo këtu është gabimi. Garda nuk merr urdhër. Ky është i gjithë problemi. Garda nuk merr urdhër. Garda me ligjin që ka bërë qeveria e PS-së, por them se mund të jetë edhe i vendeve të tjera, garda nuk merr urdhër, nuk qëllon me urdhër. Grada funksionon në këtë formë. Po i gjuajte të gjuan një herë, po vazhdove ta gjuash me objektet të forta të gjuan tek këmbët. Po vazhdove ta gjuash të eliminon.

Mirela Milori: Ju thanë se nuk ka fakte dhe nuk ka asgjë gjatë karrierës suaj, por nga çfarë ka frikë Sali Berisha?

Sali Berisha: Tani të them një gjë. Por jo tani por gjithmonë i thoja vetes, kam pas një moto “trim nuk jam por frikë nuk kam”.   Çfarë dua të them me këtë? Se unë nuk doja t’u rrihja gjoksin të tjerëve, por nga ana tjetër ka gabuar çdo njeri mbi tokë që ka menduar të më trembë mua. Nuk trembem, absolutisht. /abcnews.al

auto-grabitja-rinas-0-620x3401481461911-c1200x600.jpg
nev ila18:21 | 10/04/2019

Deklaratave të ministrit Sandër Lleshaj u është përgjigjur Aeroporti Ndërkombëtar i Rinasit.

Nëpërmjet një deklarate, zyra e shtypit e këtij aeroporti thotë se ka vënë në dispozicion të organeve kompetente, të gjitha materialet dhe regjistrimet e kamerave të sigurisë që hedhin dritë mbi grabitjen e djeshme.

Në deklaratë thuhet se autoriteteve të hetimit u janë dorëzuar të gjitha dokumentet që provojnë, se njoftimi për grabitjen është kryer në kohë kundrejt sallës operative të policisë në Rinas.

Më tej, në reagim thuhet se gjatë këtyre 3 viteve që nga ngjarja e ngjashme në aeroport në 2016, aeroporti ka marrë masa shtesë dhe ka ngritur në një nivel më lart sistemin e kamerave dhe gardhin rrethues.

“Forcat e policisë janë të pranishme në çdo cep të aeroportit si objekt i rëndësisë së veçantë, si zonë kufitare dhe policia e ka detyrë ligjore, për të ruajtur rendin dhe jetën e qytetarëve në rast incidenti të armatosur”, thuhet në deklaratën e Aeroportit Ndërkombëtar “Nënë Tereza”.

Deklarata e plotë e TIA:

“Tirana International Airport (TIA) shpreh keqardhjen e thellë për ngjarjen e djeshme të 9 Prillit 2019, me pasojë vjedhjen e një sasie të vlerave monetare në pistën e aeroportit.

TIA kishte vendosur të respektonte hetimet nga autoritetet përkatëse dhe në respekt të këtyre hetimeve, nuk u prononcua deri më tani, duke patur parasysh ndjeshmërinë e ngjarjes dhe çështjen e sigurisë së jetës të pasagjerëve, stafit dhe të gjithë punonjësve të shtetit shqiptar që operojnë në aeroport.

Por, pasi ndoqëm me shqetësim deklaratën zyrtare të Ministrisë së Brendshme, duket se etika e TIA-s ka shërbyer për herë të dytë për një keqinformim të publikut dhe fajësimin – si skenar i përsëritur – për një akuzë të rëndë që nuk qëndron në shpatullat e një koncesionari të huaj, pa mënjanuar kërkesat e Kontratës së Koncesionit që TIA përmbush çdo ditë në lidhje me sigurinë aeroportuale.

Tirana International Airport duke vlerësuar transparencën e informacionit për publikun dëshiron të informojë se ka vënë në dispozicion të organeve kompetente, të gjitha materialet dhe regjistrimet e kamerave të sigurisë që hedhin dritë mbi ngjarjen e 9 Prillit 2019.

TIA ka qenë korrekte në përmbushjen e detyrave të saj në lidhje me ngjarjen sipas të gjitha rregullave dhe procedurave. Autoriteteve të hetimit u janë dorëzuar të gjitha dokumentet që provojnë, se ky njoftim është kryer në kohë kundrejt sallës operative të policisë në Rinas.

TIA në bashkëpunim me Autoritetin e Aviacionit Civil Shqiptar, gjatë këtyre tre viteve nga ngjarja e ngjashme në aeroport në 2016, ka marrë masa shtesë dhe ka ngritur në një nivel më lart sistemin e kamerave dhe gardhin rrethues.

TIA është pjesë e auditimeve periodike qoftë nga Autoriteti i Aviacionit Civil, qoftë nga palët e treta. Bëjmë thirrje dhe lutemi për vëmendje të kuptojmë të gjithë, se forcat e policisë janë të pranishme në çdo cep të aeroportit si objekt i rëndësisë së veçantë, si zonë kufitare dhe policia e ka detyrë ligjore, për të ruajtur rendin dhe jetën e qytetarëve në rast incidenti të armatosur.

Bashkohemi tërësisht me meritat që kanë forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë në operacionin e djeshëm, zanafilla e të cilit ishte njoftimi i TIA-s.

TIA bën thirrje për trajtimin e kujdesshëm të informacioneve që jepen për publikim kur lidhen me çështje të sigurisë, sepse do përbëhej një rrezik shtesë për çdo rrethanë.

TIA vlerëson me respekt hetimet, çdo qytetar, çdo punonjës policie dhe dëshiron të theksojë, se kur cënohet siguria dhe jeta e një qytetari, jemi të gjithë në të njëjtin krah.

Aeroporti nuk është i kinezëve, është i gjithë shqiptarëve. Eshtë pjesë e territorit të Shqipërisë dhe mbrohet me ligj nga Policia e Shtetit si çdo metër i këtij vendi. Ndaj deklaratën zyrtare të Ministrisë së Brendshme e vlerësojmë si të pasaktë.

Rikthesojmë se në zbatim të përgjegjësive dhe detyrimeve të Kontratës së Koncesionit, dhe në bazë të Programit Kombëtar të Sigurisë të Aviacionit Civil, TIA ka zbatuar me korrektësi të plotë procedurën e njoftimit në kohë të policisë.

Tirana International Airport mbetet në dispozicion të pasagjerëve dhe opinionit publik për informacione të mëtejshme”./abcnews.al

MBULIM-REAGIMI-KONI-1280x720.jpg
ent ela15:09 | 04/04/2019

Rektori i Universitetit të Tiranës Mynyr Koni, ka reaguar lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama në adresë të tij.

Përmes një letre të hapur drejtuar stafit akademik, studentëve dhe opinionit publik sulmet dhe akuzat e vazhdueshme ndaj tij, Koni i konsideron tendencioze dhe te paprecedenta.

Rektori i Universitetit të Tiranës thotë se të gjithë fakulteteve u ka kërkuar të përcjellin listën e personave që kanë mbrojtur disertacionin dhe kane fituar grada ose tituj shkencor të barazvlefshëm me to, por përveç dekanit të Fakultetit të Shkencave të Natyrës asnjë tjetër nga Fakultetet e Universitetit të Tiranës nuk ja ka përcjellë informacionin e kërkuar.

Rektori i Universitetit të Tiranës thotë gjithashtu se në vitet e tij në këtë detyrë ka kërkuar disa herë takim me kryeministrin Rama për ta sqaruar për situatën në universitetet, por në të gjitha rastet nuk ka patur mundësi dhe kohë./abcnews.al

MBULIM-DHURATA-CUPI-PER-XHACKEN-1280x720.jpg
ent ela16:23 | 01/04/2019

Jo vetëm qesharake, por edhe të përsëritura i sheh Partia Demokratike deklaratat e ministres së mbrojtjes Olta Xhaçka për zjarrëveniet.

Sipas  ish-deputetes demokrate Dhurata Çupi, ministrja përsëriti skenarin e akuzave të pabaza hedhur në drejtim të Partisë Demokratike.

“Nëse minisitrja e mbrojtjes ka informacione mbi aktet kriminale ajo ka detyrimin t’i depozitojë ato në prokurori,- thekson Çupi.

Në vend që të shpallë opozitën armik për çdo dështim të saj, qeveria duhet të përqëndrohet në identifikimin e zjarrvënësve, -thekson ish-deputetja demokrate./ abcnews.al

 

romeo-1280x632.jpg
ent ela17:50 | 21/01/2019

Gjykata e Tiranës vendosi të shpallë të fajshëm avokatin Romeo Kara për “shpifje” kundër Shkëlzen Berishës. Juristi Kara u padit nga djali i ish-kryeministrit, Sali Berisha, për shkak të disa deklaratave të thëna në lidhje me emrin e tij në një studio televizive. Gjyqtari Gerdi Hoxha vlerësoi se juristi Kara ka konsumuar veprën penale të “shpifjes”, së kryer botërisht kur kishte pohuar në publik se Shkëlzen Berisha kishte luajtur rolin e sekserit në privatizimin e kompanisë OSSH nga CEZ.  Sipas vendimit, Kara është i detyruar të paguajë një gjobë prej 50 mijë lekë brenda gjashtë muajsh nga dita kur vendimi merr formë të prerë./abcnews.al

 

 

michael-jackson-getty-luke-frazza.jpg
ent ela14:27 | 10/01/2019

Një dokumentar, që pritet të transmetohet në fund të muajit janar, ngre akuza të reja për Michael Jackson 10 vite pas vdekjes. Dy djem tashmë 30 vjeçare, akuzojnë yllin e popit se ka abuzuar seksualisht me ta kur ishin 7 dhe 10 vjeç.

Nuk ka paqe për Majkëll Xhekson. Në vitin e përvjetorit të dhjetë të vdekjes së yllit të pop-it një dokumentar e akuzon sërish për abuzime seksuale ndaj fëmijëve. “Leaving Neverland”, do të transmetohet për herë të parë në Sundance Festival 2019. Producenti i tij është Den Rid.

Sipas revistës “Rolling Stone”, që citon fragmente të dokumentarit, në kulm të popullaritetit, Majkëll Xhekson nisi një marrëdhënie të gjatë me dy fëmijë të moshës 7 dhe 10 vjeç, dhe familjet e tyre. Tashmë ata janë 30 vjeç, dhe tregojnë historinë se si Xhekson abuzoi seksualisht me ata.

Ende nuk është i qartë identiteti i dy viktimave. Por në vitin 2013 koreografi Uejd Robson, i cili  tashmë është 36 vjeç, denoncoi Xhekson për abuzim seksuale kur ai ishte 7 vjeç, por çështja u arkivua në vitin 2017. /abcnews.al

REAGIMI-MF-DUCKA-BEGO-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_01.42-1280x720.jpg
G. P.19:59 | 24/12/2018

Ministria e Financave reagoi pas akuzave të artikuluara nga PD, duke hedhur poshtë çdo lidhje mes privatizimit të ish-serës tek Unaza e Re dhe biznesmenit, Edmond Bego. Duke bërë publik gjithë dokumentet e procedurës së privatizimit, ministria tha se përfituesit e pronës ishin vetëm trashëgimtarët e familjes Pinari.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë hodhi poshtë akuzat e artikuluara në selinë e Partisë Demokratike të hënën, për favorizimin e biznesmenit Edmond Bego gjatë procedurës së privatizimit të ish-serës 31 mijë metër2 tek Unaza e Re.

“Në asnjë rast Ministria e Financave dhe e Ekonomisë nuk ka lidhur asnjë kontratë dhe as privatizuar më herët me personin me emër Edmond Bego. Ky person nuk figuron në asnjë moment në dosjen e privatizimit tëhitjes së objektit sera e magazinë. Në asnjë rast Ministra e Financave nuk nënshkruan dokumente ku të figurojë përfitues ky person.”

Duçka pranoi se pagesa është bërë nga një kompani private, por sipas tij, ajo ishte bërë për llogari të trashëgimtarëve të pronës.

“Pagesa është kryer për llogari të trashëgimtarëve Pinari nga një entitet privat me emër “Inerte ekspres sh.p.k.” e cila është një procedurë e rregullt bankare që rregullon një marrëdhënie private mës dy palëve dh enuk implikon në asnjë rast Ministrinë e Financave. Pavarësisht se kush ka depozituar shumën ë llogarinë e Ministrisë së Financave, pagesa e plotë është bërë për llogari të përsonave përfitues të pronës, pra trashëgimtarëve të familjes Pinari.”

Para gazetarëve Duçka shfaqi thuajse gjithë dokumentet e dosjes së privatizimit të kësaj prone nga viti 1995 deri në vitin 2016, duke theksuar se ajo është privatizuar nga trashëgimtarët e ish-pronarëve.

“Kontrata ka për palë shitëse Ministrinë e Financave e përfaqësuar nga Drejtoria e Drejtimit të Pronës Publike, e cila përfaqësohet nga Endrit Duçka, drejtori i drejtorisë dhe pala blerëse, trashëgimtarët e objektit të shpronësuar Maliq dhe Hamdi Pinari.”

Por kjo dalje u pasua me një tjetër reagim të Partisë Demokratike.
“Arben Ahmetaj mund të nxjerrë arkivin e Ministrisë së Financave, që nga krijimi i saj, por nuk mund të fshehë dot faktin se ai e privatizoi pronën vetëm pasi trafikanti i drogës mori përsipër të mbyllë procedurën e privatizimit”, thuhej në reagimin e PD./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono