akuza

enkelejd-alibeaj.jpg
R D17:23 | 18/01/2020

Ka dhënë dorëheqjen sot shefi i Policisë së Qarkullimit të Dibrës, Robert Aga. Aga është i njohur pasi ka dalë në përgjimet e dosjes “184” për shit-blerjen e votave. Por dorëheqja erdhi pasi vëllai i tij, Pajtim Aga u arrestua për trafik droge. Për këtë ka reaguar Partia Demokratike, duke deklaruar se vëllezërit Aga e mbushën Dibrën me drogë, me garancinë e Kryeministrit Rama. Sipas Enkelejd Alibeajt me lekët e drogës janë blerë zgjedhjet në Dibër. Ai i kërkoi SPAK-ut të nisë hetimet menjëhere për të vënë para drejtësisë ata që vodhën zgjedhjet.

“Mjafton që SPAK- u të ketë vullnet për të çuar para drejtësisë që nga trafikantët e rëndomtë të drogës që kanë vjedhur zgjedhjet, si Robert dhe Pajtim Aga, deri tek porositësit e masakrës së zgjedhjeve në Dibër Edi Rama, Damian Gjiknuri dhe Saimir Tahiri”, u shpreh ai.

Deklaratë e Enkelejd Alibeaj nga selia e PD-së:

Arrestimi i përsëritur për trafik droge i Pajtim Agës së dosjes 184, përveçse dëshmon përshkallëzimin e fenomenit kriminal, konfirmon se krimi, trafiku i drogës dhe liria për të vepruar e kontingjentit kriminal ka mbështetjen e shtetit, të qeverisë dhe policisë.

Kur krimi lidhet me zgjedhjet, ai ka mbështetjen direkte të Edi Ramës.

Pajtim Aga, i arrestuari për trafik droge është vëllai i Robert Agës, drejtorit famëkeq të policisë së Dibrës në vitin 2016, i cili del në përgjimet e publikuara nga BILD si “ushtari i bindur” i Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Ky është shefi i policisë që garantoi mbjelljen e Dibrës me hashash prej të vëllait, tani të arrestuar, i njëjti shef policie që terrorizoi qytetarët e Dibrës për të vjedhur votat e tyre, bashkë me Bablokun e krimit Edi Rama, Damian Gjiknuri, Sajmir Tahiri, Xhemal Qefalia, Ulsi Manja, Pjerin Ndreu e të tjerë.

E gjithë kjo bandë vjedhësish votash, arriti që nën përdorimin e parasë, terrorit policor dhe administratës, të vidhnin votat e dibranëve. I madh e i vogël brenda e jashtë Shqipërisë janë njohur me bëmat e kësaj bande qeveritare, nga Zëri i Amerikës, nga Bild-i gjerman e media të tjera botërore.

I arrestuari recitivist për trafik droge dhe vëllai i tij shef policie në Dibër janë ekzekutues të realizimit të planit për vjedhjen e zgjedhjeve, për të cilin interesohej vetë Babloku Edi Rama.

Robert Aga ishte ai që merrte garanci nga kryeministri dhe ministri i brendshëm, që “të mos e çante kokën” për asgjë, mjaftonte që gostia e bandës qeveritare, me votat e vjedhura, të shantazhuara, të terrorizuara, të blera me paratë e drogës e kanabisit, të kënaqte babëzinë për pushtet dhe para të bandës qeveritare me në krye Bablokun.

Nuk ka provë më të qarte, e më të freskët se kjo ngjarje për t’i kujtuar kujtdo brenda vendit e deri në Bruksel, Berlin e Paris, se plani i vetëm i Edi Ramës për zgjedhjet në Shqipëri është bashkëpunimi gjithnjë e më i fortë, gjithnjë e më i qëndrueshëm, me bandat e krimit dhe bosët e trafikut.

Kjo është një provë e freskët për Prokurorinë, veçanërisht për SPAK-un, se çështjet e korrupsionit të lidhura me krimin elektoral të blerjes së votave i ka përpara syve.

Mjafton që SPAK- u të ketë vullnet për të çuar para drejtësisë që nga trafikantët e rëndomtë të drogës që kanë vjedhur zgjedhjet, si Robert dhe Pajtim Aga, deri tek porositësit e masakrës së zgjedhjeve në Dibër Edi Rama, Damian Gjiknuri dhe Saimir Tahiri. /abcnews.al/

“Jam ushtari yt”, shkarkohet nga detyra kreu i Policisë Rrugore Dibër

vangjel-duke.jpg
nev ila21:38 | 12/01/2020

Kreu i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut Vangjel Dule e quan të dështuar qeverinë Rama në lidhje me respektimin e të drejtave të minoritetit grek. Ai renditi dhe argumentat e tij pas një ceremonie për 29 vjetorin e krijimit të Omonias që u mbajt në Derviçan të Gjirokastrës.

Dule u ndal dhe tek çështja  e regjistrimit të minoriteteve dhe në atë të pronave.

Edhe për vrasjen e Kacifas, Dule i kërkoi llogari qeverisë që e ka lënë pas dorë zbardhjen e ngjarjes.

Takimin e përshëndeti dhe zv ministri i jashtem grek Konstantinos Vllasi që tha se qeveria shqiptare nuk duhet të gabojë më në cencusin e 2020, dhe të reduktojë numrin e minoritetit grek, por dhe të kryejë regjistrimin real të pronave./abcnews.al

Arbër-cekaj-kryesor-649x365.jpg
R D13:35 | 08/01/2020

Arber Çekaj i arrestuar për trafikimin e 613 kg kokaine, ka mohuar akuzat dhe ka kërkuar të lirohet nga burgu. Ai gjithashtu ka sulmuar prokurorin duke thënë se nuk e di çfarë ka me mbiemrin Kuliçaj por do vijë edhe e drejta ime në rruge ligjore. “Unë jam në burg, se jam prej Tropojë. Se kam pas një mbiemër, (Kuliçaj) që si pëlqen prokurorit. Ai e ka personale me familjen time”, tha ai në sallën e gjyqit.

Më tej ai ka bërë ironi me prokurorin e SPAK-ut, Edvin Kondili duke thënë se ” nëse s’ka një prokuror tjetër të bëhet si në “champion league”, te merret nje prokuror nga jashtë. Të marrim një nga Serbia meqënëse tani kemi dhe marredhenie të mira”.

Duke raportuar nga Gjykata e Posaçme Antikorrupsion, gazetarja e Abc News, Glidona Daci tha se gjykata ka rrëzuar kërkesën e avokatëve të tre personave të dyshuar për trafikimin e kokainës.

Avokatët duke iu referuar Kodit të Procedures Penale për ndryshimin e statusit të gjykatës, thanë se brenda 10 ditësh gjykata duhet të caktojë masën e sigurisë. “Dukeqenëse nuk keni zbatuar këtë procedurë kërkojmë që të shuhet masa e sigurisë”, u shprehen ata.

Por gjykatësit Danjela Shirka, Etleva Deda dhe Ilirjana Olldashi rrëzuan kërkesen e avokatëve për shuarjen e masës së sigurisë ndaj Donaldo Lushajt, Armando Pezakut dhe Arber Çekajt.

Ndërkohë avokati i Cekajt ka kërkuar dhe pezullimin e gjykimit derisa KLP të shqyrtojë kërkesën per përjashtimin e prokurorit Edvin Kondili.  Seanca gjyqësore është shtyrë për në datën 23 janar.

/abcnews.al

is.jpg
in a11:57 | 08/01/2020

Partia Demokratike i kërkon zyrtarisht Prokurorisë të verifikojë të kaluarën e Kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, për të cilin thotë se ka të shkuar kriminale.Kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj ka reaguar për mediat, duke thënë se “nuk jam ndaluar nga policia greke, në asnjë rast”.

Ndërkohë Kryebashkiaku i Mallakastrës Qerim Ismailaj ka reaguar pas akuzave të ngritura nga Partia Demokratike, e cila i ka dërguar një shkresë Prokurorisë për verifikimin e tij.

“Janë organet ato të cilat do të përcaktojnë se si do të vazhdojnë procedurat. Jam shumë i hapur për çdo lloj verifikimi të mundshëm. Nuk kam asnjë lloj dijenie. Unë punoj si kryetar, kam dorëzuar formularin e dekriminializimit. Nuk jam ndaluar nga policia greke, në asnjë rast”, deklaroi Ismailaj.

I pyetur për një vizitë të tijën në Greqi, dy javë më parë dhe nëse ka lidhje me këtë akuzë, ai tha se ka qenë tek motra për sebepe familjare.

“Unë kam motrën në Greqi, ka pasur sebepet e veta familjare, ky është shkaku”, u shpreh Ismailaj./abcnews.al

Lexo edhe http://abcnews.al/pd-denoncon-nje-tjeter-kryebashkiak-prokuroria-te-hetoje/

akuza.jpg
in a11:37 | 08/01/2020

Partia Demokratike i kërkon zyrtarisht Prokurorisë të verifikojë të kaluarën e Kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, per te cilin thote se ka te shkuar kriminale.

Pas Shkodrës, Vorës dhe Vaut të Dejës, Partia Demokratike i ka kërkuar Prokurorisë të verifikojë të kaluarën e Kryebashkiakut të Mallakastrës Qerim Ismailaj.

Në kërkesën e Sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike Gazment Bardhi, drejtuar Prokurorisë së Përgjithshme, specifikohet se Qerim Ismailaj, ndodhet në kushtet e ndalimit për të kandiduar dhe për t’u zgjedhur në një funksion të lartë publik, për shkak se dyshohet se ka qenë i arrestuar / ndaluar në Greqi dhe se në periudhën 1999-2000 ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke.

Gazetarja Glidona Daci raporton për abcnews.al se PD pretendon se Ismailaj nuk ka deklaruar këtë lloj dëbimi në formularin e dorëzuar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve.

Informacionet e Partisë Demokratike tregojnë se Qerim Ismailaj ka falsifikuar formularin e dekriminalizimit, për shkak se “pyetjeve nëse është ndaluar apo arrestuar ndonjëherë nga organet ligjzbatuese për kryerjen e një vepre penale, nëse është dënuar ndonjëherë nga autoritetet gjyqësore të huaja apo nëse ndaj tij është marrë ndonjëherë masa e dëbimit nga një shtet i huaj, rezulton se i është përgjigjur me JO” – theksohet në shkresën e Sekretarit të Përgjithshëm.

Sipas ligjit të dekriminalizimit pasqyrimi i të dhënave të pasakta dhe të pavërteta në Formularin e Vetëdeklarimit, përbën vepër penale dhe sjell skualifikimin e menjëhershëm të subjektit nga kandidimi apo ushtrimi i mëtejshëm i funkisonit publik. Në këtë rast, sjell largimin e menjëhershëm nga detyra të Kryebashkiakut të Mallakastrës dhe ndjekjen e tij penale.

Partia Demokratike e Shqipërisë, nisur nga interesi i lartë publik që paraqet kjo çështje, i kërkon Prokurorisë së Përgjithshme një verifikim dhe reagim institucional të shpejtë, me synim që të arrihet qëllimi kryesor që ka ligji i dekriminalizimit, te largojë personat me te kaluar kriminale të marrin vendime për qytetarët apo të ndikojnë në zgjedhje.

avdylajt-gjushi-640x360.jpg
R D12:55 | 06/01/2020

Dosja e famshme “339” është kthyer në qendër të vemendjes. Ditën e sotme pritej që Prokuroria kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) të komunikonte akuzat për 15 personat e dyshuar, por ngjarja ka ndryshuar rrjedhë.

SPAK-u nuk ka arritur të komunikojë akuzat për 15 personat e dyshuar si pjesë e bandës kriminale të Shijakut.

Abc News ka mësuar se shkak është bërë mungesa e prokurorit Vladimir Mara.

Personat nën hetim mes tyre dhe Astrit Avdyli kanë kërkuar praninë e dy prokurorëve Vladimir Mara dhe Dritan Prenci.

Burimet thanë se Astrit Avdyli ka ngritur pretendimin se prokurorët kanë manipuluar provat dhe ndaj ka kërkuar ballafaqim me të dy prokurorët e çështjes.

Në këto kushte prokurori Prençi ka vendosur që ta shtyjë seancën për komunikimin e akuzave për më datë 16 janar, kohë kur pritet të kthehet edhe kolegu i tij që ndodhet jashtë vendit. /abcnews.al

Personat nën hetim, të dyshuar si pjesë e bandës Avdyli

Agron-Tufa-dhe-Spartak-Braho.jpg
nev ila23:44 | 27/12/2019

Ish-kreu i Institutit të Studimeve dhe Pasojave të Krimeve të Komunizmit, Agron Tufa ka publikuar dokumente, sipas të cilit deputeti aktual i Partisë Socialiste, Spartak Braho ka dënuar në periudhën e diktaturës një minoren, i quajtur Gjergj Hani.

Sipas dokumentit të publikuar nga Tufa, i riu dënohet për tradhti ndaj atdheut.

Në dokument thuhet se Gjergj Hani, më 27 maj 1985, është nisur me tren në drejtim të Pogradecit me qëllim për t’u arratisur në Jugosllavi. Ai është përpjekur të kalojë me not nëpërmjet liqenit të Pogradecit, por është diktuar nga policia kufitare.

Tufa shkruan se Spartak Braho si xhelat i diktaturës nuk mund të japë këshilla dhe as të bëj moral.

“Epo kur të merr nëpër gojë një kriminel e xhelat i diktaturës më genocidiale në botë, si Spartak Braho; kur të merr nëpër gojë, të shpif e të kërcënon, të jep dhe këshilla si të shkruash, ai që të vetmen bukuri njeh shaptilografimin e formulit të vendimeve të tij me vdekje; kur përdor ironinë e të bën moral ai që ka dhënë dënime politike me vdekje; kur të akuzon për korrupsion, ai që sekuestroi serverin e tatimeve sapo erdhi në pushtet; kur të bën moral ai që ka dënuar politikisht minorenë, atëherë shkon idioma “Hapu dhé të futem!”
Sikur vetëm një sekondë ta imagjinoja veten “spartak”, në gjysmën e dytë të sekondës do ia kisha hequr rrufeshëm vetes në sheshin “Skënderbej”!
Njihuni me punët e ra të Spartakiadës: dosja e dënimit të minorenit Gjergj Hani.
Ish i dënuari Gjergj Hani (dhe tok me të dhe ne) e ka (kemi) xhelatin e tij (tonë) deputet në Komisionin e Ligjeve, që dmth, ai edhe sot “bën Ligjin”. Gjithë sa thamë është mirë të shoqërohet me këngën e Dervish Shaqes “O moj Shqypni o mos thuej se mbarova!“, shkruan Tufa.

Agron Tufa, Drejtori i dorëhequr i Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit në Shqipëri, në fillim të dhjetorit kërkoi azil politik në një vend të Europës. Tufa e ka marrë këtë vendim pas kërcënimeve të shumta që ka marrë për shkak të detyrës. Aktualisht Tufa ndodhet në Zvicër së bashku me familjen e tij ndërsa ditët e fundit nuk  i ka kursyer akuzat e drejtpërdrejta ndaj Spartak Brahos.

Përplasja mës Tufës dhe Brahos nisi kur ky i fundit akuzoi Tufën se po nxinte historinë. Braho tha se Tufa, me punën e tij tek Instituti i Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, po njollos historinë e luftës Nacional-Çlirimtare dhe heronjtë e saj.

Ndërsa Tufa asokohe iu përgjigj deklaratave të deputetit të PS-së, duke i bërë thirrje drejtësisë që të ndërhyjë për të parandaluar ndonjë tragjedi, pasi sipas tij, Spartak Braho ka dënuar politikisht gjatë kohës së regjimit të Enver Hoxhës njerëz të pafajshëm, duke i mbyllur në çmendinë./abcnews.al

arben-kraja.jpg
R D09:50 | 27/12/2019

Këshilli i Lartë i Prokurorisë reagoi pas akuzave të opozitës dhe disa individëve për të shkuarën e kreut të SPAK-ut Arben Kraja. Kujtojmë se ishte Agron Tufa i cili nxori një dokument të vitit 1990, ku Kraja, si hetues i regjimit komunist, ka ndaluar një person për “veprime që bien në kundërshtim me moralin komunist”. Më pas ishte sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi i cili deklaroi se e shkuara e Krajës vë në dyshim integritetin e kësaj strukture.

Sakaq, KLP i hedh poshtë këto akuza duke deklaruar se “të gjithë prokurorët që sot shërbejnë në SPAK, kanë kaluar me sukses të gjitha verifikimet. Ata janë pa dyshim njerëzit më të kontrolluar e të testuar në Shqipëri”, thuhet në reagim.

Deklarata e plotë e KLP-së

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka ndjekur reagimet publike që kanë shoqëruar krijimin e Prokurorisë së Posaçme (SPAK) dhe zgjedhjen e kreut të saj. Në çdo rast ne priremi t’i konsiderojmë këto reagime si tregues të shqetësimeve të opinionit publik, të cilat meritojnë vëmendjen tonë.

Duam të kujtojmë se procesi i përzgjedhjes së prokurorëve të SPAK zgjati plot 9 muaj. Në përfundim të atij procesi konkurues e transparent, ne jemi të bindur se kemi bërë më të mirën për të garantuar suksesin thelbësor të SPAK përmes përzgjedhjes të prokurorëve më të mirë.

Nga ana tjetër, në një përpjekje për të krijuar atmosferën e duhur të besimit tek institucioni i ri, ne kemi bërë çmos për ta përfshirë publikun dhe të gjithë faktorët institucionalë në proceset vendimmarrëse të Këshillit për ngritjen e Prokurorisë së Posaçme.

E kuptojmë se e shkuara personale dhe profesionale e prokurorëve të SPAK është e rëndësishme për suksesin e tyre dhe të institucionit. Po ashtu ne e kuptojmë se suksesi i SPAK nuk do të përcaktohet thjesht dhe vetëm nga avantazhet procedurale dhe organizative të tij në krahasim me strukturat pararendëse. Imazhi publik i institucionit të ri dhe besimi që ai duhet të ngjallë tek publiku i gjerë janë gjithashtu thelbësorë.

Pikërisht në funksion të garantimit te këtij besimi, pa të cilin institucionet e drejtësisë nuk mund të funksionojnë, Shqipëria, ndër vite ka miratuar ligje dhe ka ngritur institucione të specializuara të cilat hedhin dritë mbi të kaluarën e prokurorëve të SPAK. E kaluara e tyre është hetuar imtësisht në 4 rrafshe:

(i) Është verifikuar nëse kanë bashkëpunuar me strukturat famëkeqe të ish – sigurimit të shtetit në periudhën 29.11.1944 deri në 02.07.1991;

(ii) Është verifikuar nëse kanë pasur kontakte të papërshtatshme me persona të përfshirë në krimin e organizuar gjatë periudhës së punës si prokurorë;

(iii) Është verifikuar nëse pasuria e tyre është e ligjshme; dhe

(iv) Është verifikuar nëse aftësitë e tyre profesionale janë të përshtatshme për ushtrimin e funksionit të prokurorit.

Të gjithë prokurorët që sot shërbejnë në SPAK, kanë kaluar me sukses verifikimet e sipërpërmendura. Ata janë pa dyshim njerëzit më të kontrolluar e të testuar në Shqipëri. Madje, kalimi i këtyre testeve ka qenë një parakusht për të marrë pjesë në garën e organizuar nga Këshilli për përzgjedhjen e prokurorëve të Prokurorisë së Posaçme. Më tej prokuroret e SPAK janë përzgjedhur midis shumë të tjerëve në një proces konkurrues dhe transparent.

Të gjithë faktorët që parashikon ligji për kontrollin e figurës së prokurorëve janë kontrolluar në detaje. Pretendimet që ngrihen nuk janë ligjore por mendime të cilat në asnjë rast nuk mungojnë në diskursin publik. Ato janë gjithnjë të mirëpritura por nuk janë kurrsesi shkas për ngritjen e dyshimeve mbi legjitimitetin juridik e moral të prokurorëve të SPAK.

Prokurorët e SPAK meritojnë mbështetjen dhe besimin e të gjithëve deri në provë të kundërt. /abcnews.al

eno-PD.jpg
ger ta13:07 | 21/12/2019

Partia Demokratike ka hedhur sot akuza ndaj qeverinë se ka dështuar me sektorin energjetik për shkak të korrupsionit duke iu referuar një institucioni ndërkombëtar.

Anëtari i Kryesisë së PD, Eno Bozdo përmes një deklarate për mediat u shprej se Shqipëria është klasifikuar prej Sekretariatit të Energjisë në Vjenësi i vetmi vend në rajon, që ka hedhur hapa prapa në këtë sektor strategjik, që prek jetën e çdo shqiptari për një arsye të vetme sipas tij, ‘Edi Rama dhe qeveria e tij janë të korruptuar.

Deklarata e plotë:

Sekretariati i Energjisë në Vjenë, institucioni me i rëndësishëm evropian për politikat energjetike, konfirmoi dështimin e qeverisë së Edi Ramës më sektorin energjetik.

Shqipëria është klasifikuar prej Sekretariatit si i vetmi vend në rajon, që ka hedhur hapa prapa në këtë sektor strategjik, që prek jetën e çdo shqiptari për një arsye të vetme – Edi Rama dhe qeveria e tij janë të korruptuar.

Zvarritja e reformave energjetike apo ndryshimi i tyre sipas interesave financiare të klaneve në qeverinë e Edi Ramës, performanca e keqe e OSHEE-së, pavarësisht çmimit të rritur të energjisë, janë dy nga treguesit kryesorë të dështimit për shkak të korrupsionit.

Kjo është arsyeja pse Ministrja Përgjegjëse Belinda Balluku u përpoq t’ua mbyllte gojën mediave më një seancë të zhvilluar thuajse në terr informativ për një nga shtyllat thelbësore të ekonomisë së vendit, sektorin energjetik.

Kreu i Sekretarit të Energjisë në Vjenë konfirmoi përkeqësimi  në 4 drejtime:

  1. Shqipëria nuk ka bërë progres përsa i përket reformës në sektorin e energjisë elektrike. “Reformat e këtij viti janë vetëm në letër”- theksoi ai;
  2. Reformat strukturore te sektorit duhet të përshpejtohen. Ngecja e tyre po dëmton liberalizimin e sektorit si kusht i nevojshëm për shëndoshjen financiare të tij.
  3. Ka vonesa të mëdha të ndarjes së OSHEE në tre kompanitë e veçanta sipas Direktivave të BE-së dhe angazhimeve të marra nga qeveria shqiptare për liberalizimin e tregut. Kjo reformë mbi të gjitha do të jetë në dobi të konsumatorit familjar.
  4. Shqipëria po vuan mungesën e investitorëve të huaj në energjinë e rinovueshme. Kjo për shkak të politikave qeveritare, klimës së keqe për të bërë biznes dhe mungesës së sigurisë ligjore për kompanitë e huaja në Shqipëri.

Në këtë raport Shqipëria vlerësohet me ecuri shumë të ulët, me vetëm 50% të pikëve të mundshme. Ky rezultat është edhe më i ulët se viti i kaluar.

Qëndrimi i Sekretariatit është gjithashtu kritik kundrejt performacës së OSHEE. “Humbjet në sistemin e shpërndarjes janë të larta dhe kjo gjë po rrezikon financat e OSHEE. Kështu nuk mund të vazhdohet më”, – deklaroi Kopac.

Gjendja e vështirë financiare e OSHEE tashmë nuk është më sekret.

Mjaftoi vetëm një vit thatësirë për të nxjerrë zbuluar keqmenaxhimin financiar të kompanisë. Vetë kompania pohon se është në vështirësi të mëdha likuiditeti.

OSHEE deklaron se është e paaftë të paguajë detyrimet e saj, duke rrëzuar propagandën disa vjeçare të Edi Ramës mbi performancën e OSHEE-së dhe fitimet që ka realizuar ajo.

Për shkak të menaxhimit të keq, që në thelb ka vjedhjen dhe korrupsionin, sot OSHEE është në pamundësi të mbledhë borxhin e saj ndaj të tretëve. Në tetor të këtij viti, borxhi shkoi 590 milionë euro, shumë më e lartë se koha kur Edi Rama erdhi në pushtet.

Një muaj më parë edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar deklaroi se “Shqipëria ka nevojë për reforma të thella në sektor sepse sektori është i prekur periodikisht nga humbjet financiare, nga detyrimet e ndërsjellta të ndërmarrjeve dhe entiteteve shtetërore, nga qeverisja e dobët koorporative dhe reforma gjysmake…”

Partia Demokratike është e vendosur dhe ka planin për të kapërcyer këtë krizë të thellë, të reformojë thellësisht sektorin duke synuar mbi të gjitha liberalizimin dhe transparencën e tregut të energjisë.

Kompanitë publike të sektorit do t’i nënshtrohen auditimit të thellë dhe abuzuesit me paratë publike do të përgjigjen përpara drejtësisë.

Reformat tona synojnë, mbi të gjitha, përmirësimin e cilësisë së furnizimit, duke ulur ndjeshëm çmimin e energjisë elektrike për konsumatorët familjarë dhe bizneset prodhuese./abcnews.al

trumppp.jpg
nev ila22:21 | 19/12/2019

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan miratoi dy akuza për shkarkimin e presidentit Trump, hera e tretë në histori që një president i nënshtrohet procesit të shkarkimit në bazë të shkeljeve të parashikuara në Kushtetutë.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë në “Mbrëmja në ABC” me Mirela Milorin gazetarja e VOA, Rudina Dervishi është shprehur se ende nuk është e qartë sesi do të ecë plotësisht procesi.

“Votimi historik e vendos Trump në një grup të vogël presidentësh amerikanë që do të kujtohen për përballjen më akuzat e shkarkimit nga ligjvënësit e kongresit. Dhoma e përfaqësuesve votoi në linja partiake për akuzat që synonin shkarkimin e presidentit. Pritet që sipas ligjit këto akuza ti dërgohen senatit i cili zhvillon një proces gjykimi dhe vendos për fajësinë apo pafajësinë e presidentit”, deklaroi Dervishi.

Gjithashtu ajo thekson se ende nuk është e qartë sesi do të ecë plotësisht procesi.

“Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi nuk ka thënë se kur do të dorëzohen në senat akuzat e miratuara në dhomën e përfaqësuesve ndaj presidentit. Në një konferencë shtypi Pelosi tha se nuk do ta diskutojë më tej këtë çështje”, theskoi Dervishi.

Më tej Dervishi theksoi se sondazhet tregojnë se amerikanët janë të ndarë për këtë çështje. “Rreth 43 % e publikut amerikan mbështet presidentin Donald Trump, ndërsa pjesa tjetër mbështet akuzat e tij. Ngritja e akuzave shihet si një mjet politik që të dyja krahët do ta përdorin për të entuziazmuar votuesit. Këto akuza nuk besohet se do të ndryshojnë opinionin e amerikanëve, ata që e kanë mbështetur presidentin do vazhdojnë ta mbështesin. Nga ana tjetër demokratët besojnë se presidenti ka kryer shkelje. Miratimi i akuzave të fajësimit nga demokratët kërkon një gjykim të presidentit Trump në senat me shumicë republikane në fillim të vitit të ardhshëm, ai pothuajse me siguri do të lirohet nga akuzat dhe do të qëndrojë në detyrë”, tha Dervishi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono