aktori

ilir-metaaa-1-1-1.jpg
eri Ida12:09 | 23/02/2020

Presidenti Ilir Meta përmes një komenti në Facebook ka falenderuar aktorin e njohur Neritan Licaj, i cili ka konfirmuar pjesëmarrjen në tubimin e thirrur nga Presidenti Ilir Meta për mbrojtjen e Kushtetutës.

Kreu i shtetit në përgjigjen e tij thekson se nëse rrëmbehet Gjykatën Kushtetuese do të zhduket Teatri dhe trashëgimia kulturore për llogari të disa oligarkëve dhe organizatës ndërkombëtare.

Gjithashtu Meta shkruan se 2 marsin duhet ta kthejnë në një referendum madhështor të triumfit të sovranit ndaj puçistëve dhe tradhtarëve kudo qofshin.

Reagimi i plotë i Presidentit:

Faleminderit i dashur Neritan!

Ju pres me shumë kënaqësi, jo vetëm ju personalisht, por të gjithë artistët heronj dhe patriotë, në 2 mars në mbrojtje të Kushtetutës dhe Gjykatës Kushtetuese. Nëse organizata mafioze rrëmben në mënyrë anti-kushtetuse Gjykatën Kushtetuese ata do zhdukin, jo vetëm teatrin, por çdo trashëgimi kulturore e kombëtare për llogari të disa oligarkëve dhe organizatës ndërkombëtare. Ndaj është detyra ime si President i Republikës t’i bëj thirrje të gjithë popullit shqiptar të hapë sytë mirë në këto momente deçizive për fatet e kombit dhe demokracisë. Shqiptarët  e bashkuar rreth Kushtetutës dhe Flamurit Kombëtar do të fitojnë!

Të rivendosim plotësisht rendin kushtetues dhe demokratik siç e ka shprehur vullnetin e tij populli shqiptar me Referendum në 22 nëntor 1998. Ndaj ta kthejmë 2 marsin në një referendum madhështor të triumfit të sovranit ndaj puçistëve dhe tradhtarëve kudo qofshin.

Presidenti i njeh prej kohësh, por tani fytyrat e tyre hipokrite po i zbulojnë të gjithë shqiptarët. Bëjnë si tigra për të frikësuar njerëzit e thjeshtë, por janë vetëm minj përpara popullit shqiptar dhe drejtësisë që do të vijë. U zgjata pak, por ju dhe shumë artistë të tjerë keni vite në protestë për teatrin dhe meritoni mirënjohjen e çdo shqiptari.

Ndaj ata do të vinë, jo vetëm për të mbrojtur të drejtat e tyre kushtetuese që dhunohen çdo ditë, por dhe në mirënjohje të protestës tuaj legjendare përballë bandës që nuk njeh Kushtetutë, ligj, konventë ndërkombëtare dhe atdhe./abcnews.al

got-600x360.jpg
So Nila09:17 | 28/12/2019

Aktori i Game Of Thrones Andrew Dunbar vdiq papritmas në shtëpinë e tij në Belfast në prag të Krishtlindjeve.

Andrew, nga Portrush, Irlanda Veriore, ka  marrë pjesë në filma të njohur si i Line Of Duty dhe Derry Girls gjatë karrierës së tij.

Ai është bërë më i njohur për publikun në mbarë botën nga seriali Game of Thrones .

Familjarët ,miqtë kanë kryer homazhe në nder të aktorit.

Gjatë homazheve shoku i tij Andy McClay tha ishte gjithmonë kënaqësi të ishe pranë tij  dhe ai e kujton atë si një ‘njeri të sjellshëm dhe të denjë’.

Andy zbuloi gjithashtu se Andrew ka qënë si një udhëzues për serialin Game of Thrones dhe ka qënë një aktor profesionist, por ai  ka dashur më tepër  të përqëndrohet në art dhe në profesionin e DJ.

Departamenti me të cilin bashkëpunoi me Andrew, postoi një deklaratë në lidhje me vdekjen e tij në mediat sociale dhe tha se ai do të ‘mbahet mend nga shpirti i tij i mirë’.

‘Ne kemi kaq shumë kujtime të dashura të viteve që Andreë ka punuar me ne. Ai ishte aq i gjithanshëm, ai ishte një interpretues kaq i talentuar dhe ishte aq i adhuruar, saqë gjithmonë kërkohej nga regjisorët përsëri dhe përsëri.

Një agjensi funerali zbuloi se një homazh falënderimesh do të zhvillohet të hënën, në Kishën Presbyterian Ballywillan, Portrush./abcnews.al

 

0_MAIN-Vinnie-Jones-Tanya-Jones.jpg
ad min18:43 | 25/08/2019

Aktori i njohur britanik, Vinnie Jonnes, të cilin e kemi parë në filmat “X-Men, the Last Stand”, “Mean Machine” apo dhe “Snatch”, ka thyer heshtjen pas vdekjes së bashkëshortes.

Kjo pasi Tanya Jonnes ndërroi jetë një muaj më parë pas luftës që pati me një sëmundje të rëndë. Ish-futbollisti Vinnie Jones, 54 vjeç, falenderoi të gjithë fansat për mbështetjen në “hidhërimin e thellë” që pati pas vdekjes së Tanya-s.

“Faleminderit të gjithëve për mendimet tuaja dhe fjalët e mira gjatë këtyre momenteve shkatërruese. Na keni ndihmuar në këtë hidhërim të thellë”, shkruan aktori në Twitter.

Fansat komentuan menjëherë duke shprehur ngushëllimet ndaj aktorit dhe ish-futbollistit. Tanya Jones ndërroi jetë muajin e kaluar në Los Angeles. Ajo vuante prej disa kohësh nga kanceri i lëkurës./abcnews.al

aktori-1280x716.jpg
ad min15:30 | 04/08/2019

Teatri i ri Kombëtar sipas aktorit Helidon Fino duhet të ndërtohet aty ku është.  Godina aktuale thotë aktori është amortizuar dhe atyre i është dashur të interpretonin në kushte të vështira.

Zërave pro ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar i është bashkuar dhe aktori Helidon Fino.  Aktori tregon se shpesh i është dashur të interpretojë në kushte të vështira për shkak të amortizimit të godinës aktuale.

“Në shtator bëj 24 vjet në teatër që do të thotë 24/24 orë dhe e kam shoqëruar këtë institucion në të gjitha mënyrat në aktivitetet artistike, në momente të ndryshme politike sidomos dhe në momentin kryesor të përfolur që është godina, e cila ka ardhur në një moment amortizimi total ku unë të paktën vitet e fundit sjell në memorje interpretimet e mia në skenë në -2 gradë dhe në 40 gradë, dhe kjo është fakt dhe është absolute. Mendoj dhe për të gjithë komunitetin sigurisht që nuk më ka pëlqyer ndërhyrja e politikës për këto ndarje të komunitetit sepse kur hyn politika ndan edhe një familje në dysh dhe jo më një komunitet dhe një komb”.

Helidon Fino mendon se Teatri i Ri Kombëtar duhet të ndërtohet në territorin e tij dhe kjo duhet të ndodhë sa më shpejt.

 “Kërkesa dhe kauza jonë është që Teatri Kombëtar duhet të ndërtohet i ri në territorin e vet që i takon, në sipërfaqen që i takon, në të gjithë parametrat bashkëkohor që i takojnë dhe është përgjegjësia e qeverisë që ta kryejë këtë sa më shpejt dhe jo më vonë jo vetëm për faktin që kanë kaluar mjaft vite 10-20 vjet me këtë diskutim, por mos të kalojnë dhe 18-20 vite të tjera sepse në këto diskutime dhe mundësi të vjetra duket sikur edhe brezat do t’i vjetrojnë para kohe. Është e nevojshme absolutisht dhe është një moment vullneti politik, por besoj edhe kombëtar dhe i komunitetit, që teatri të ndërtohet sa më shpejt aty ku është në sipërfaqen e vet ku i takon me të gjitha parametrat”.

Fino gjithashtu thotë se qeveria duhet të vërë në dispozicon të artit dhe kulturës një buxhet më të madh që aktorët sipas tij të mos interpretojnë me gjysma skenash apo gjysma kostumesh./ABC News Albania 24/7

aktori-1280x708.jpg
ad min11:40 | 24/07/2019

Aktori Edmond Budina në një prononcim për ABC News nga ambientet e brendshme të Teatrit Kombëtar është shprehur se do t’i japin jetë Teatrit, i cili sipas tij prej një viti ishte braktisur. Ai është në mbështetje të protestuesve që janë kundër prishjes së Teatrit.

“Unë nuk e di se çfarë do të bëjmë të them të drejtën por tashmë jemi këtu. Iu thashë miqve të mi që ta filmojnë se si e kanë katandisur  Teatrin Kombëtar. Ne do ta pastrojmë dhe do t’u tregojmë se si mbahet ky Teatër. Do ta pastrojmë tani dhe djemtë kanë filluar të punojnë. Do ta rregullojmë këtë Teatër dhe pastaj të shikojmë se si do të shkojë më tej kjo gjendje. Padiskutim ky Teatër duhet të kthehet në gjendjen e tij të marri frymë. Ju e patë se ky Teatër ishte o braktisur dhe ku ka braktisje ka rrënim. Ne duam t’i japim jetë këtij Tetari dhe nuk mund ta lëmë më”./abcnews.al

petrit-malja-1280x705.jpg
ad min21:45 | 02/07/2019

Drama “Vizita e inspektorit” shkruar nga John Priesley vjen premierë në skenë nga regjisori Altin Basha. Pjesë e kasit të aktorëve ka qenë edhe Petrit Malaj, i cili është ngjitur në skenë e Teatrit pas 16 vitesh. Në “Provokacija” aktori dhe njëherësh dekani i Fakultetit të Artit në Selanik ka treguar arsyet e kësaj pauze të gjatë.

“Pas rreth 15- 16 vitesh jam ngjitur në skenë dhe janë disa faktorë që ndikojnë në fakt. Aktorët në përgjithësi anojnë nga njëra anë, anojnë ose nga filmi ose nga Teatri. Unë kam anuar më shumë nga filmi. Së dyti, faktori i dytë është se jam marrë dhe kam pasur një lloj ndërmarrje të karakterit administrativ në universitet. Vetë ofertat ndoshta. Pra janë shumë faktorë që kanë ndikuar. Unë jam marrë me filmin dhe kam pasur angazhim. Teatri ka një gjë tjetër sepse sipërmarrja në teatër është shumë konkrete dhe nuk ka një jetëgjatësi në kohë si filmi. Të them të drejtën unë kam qenë në sezon pushimesh dhe më është dashur diçka ta lë që të bëj këtë punë dhe kam bërë mirë”./abcnews.al

65494969_2150544071739832_5566245497850560512_o.jpg
ad min08:40 | 01/07/2019

Dje në vendin tonë u zhvilluan zgjedhjet lokale për kryebashkiakë dhe këshilltarë bashkiakë. Ndërsa që nga mbrëmja e djeshme e deri në këto momente procesi i numërimit ende vijon. Por deri më tani nga të dhënat zyrtare thuhet se në 29 bashki procesi i numërimit të votave ka përfunduar.

Një ndër këto bashki ku procesi i numërim është mbyllur është edhe ajo e Kolonjës ku u numëruan 34 kuti.

Për këtë bashki kandidati i Partisë Socialiste ishte aktori i humorit Erion Isai ku fitoi me 4278 vota kundër Fatjon Feka i cili mori 304 vota./abcnews.al

105841784_gettyimages-1038193326.jpg
ent ela23:37 | 04/03/2019

Ikona televizive e viteve ‘90, Ljuk Perri, i njohur për interpretimin e Dilan Mek Kej në serialin “Beverlli Hills”, ka ndërruar jetë në Los Anxheles. Prej një jave aktori ndodhej i shtruar në spital si pasojë e një iktusi.

Është shuar në moshën 52-vjeçare aktori amerikan Ljuk Perri, i njohur për interpretimin e tij në serialin e famshëm të viteve ‘90 “Bverlli Hills”. Lajmin e ka bërë të ditur agjenti i aktorit, sipas të cilit Perri ndërroi jetë i rrethuar nga familjarët dhe miqtë e tij, rreth një javë pasi ishte diagnostikuar me iktus. Ai u shtrua në spital ditën e mërkurë në Los Anxheles, ku po merrte pjesë në xhirimet e filmit të ri “Rivërdejl”. Fëmijët e tij Xhek dhe Sofi, partnerja aktuale, ish-bashkëshortja dhe prindërit ishin të pranishëm në momentin kur ai u nda nga jeta.

Përmes një komunikate për shtyp, familja ka falenderuar lutjet e bëra për njeriun e saj nga admirues në të gjithë botën, ndërsa ka kërkuar ruajtjen e privatësisë në këto momente zije. Familja Perri nuk ka bërë të ditur se kur aktori do të përcillet për në banesën e fundit, por pritet që në ceremoninë mortore të jenë edhe shokët e tij të serialit “Berverlli Hills”, me të cilët Ljuk ndau vitet e rinisë dhe fitoi famë botërore. Përveç serisë televizive, Perri ka interpretuar edhe në filma si “8 Sekonda” dhe “Elementi i Pestë”./abcnews.al

aktori-1-1280x701.jpg
ent ela22:32 | 28/02/2019

Garës presidenciale në Ukrainë i është bashkuar dhe një aktor komik. Por çudia qëndron në faktin se sipas sondazheve të fundit ai është më i votuari dhe ka shumë mundësi për të fituar.  

Aktori komik Volodimir Zelenski është shumë i famshëm aktualisht në Ukrainë, dhe jo vetëm falë profesionit të tij. 41-vjeçari, protagonist i garës presidenciale, të parashikuar për në 31 Mars, në fakt renditet i pari në sondazhe, pavarësisht se nuk ka asnjë eksperiencë politike.

Para gazetarëve ai shprehet se fytyra e tij është e re, nuk ka qenë asnjëherë në politikë, punët e tij janë të pastra, në televizion dhe kinema. Sipas tij njerëzit e njohin mirë dhe mund ta identifikojnë veten tek ai

Për momentin, sipas një sondazhi të fundit, Zelenski mund të kalojë pa asnjë problem në balotazh, duke lënë pas rivalët kryesorë: presidentin në largim Petro Poroshenko, dhe ish kryeministren Julia Timoshenko. Ndërkohë që ka shumë gjasa që të mund të fitojë dhe në raundin përfundimtar në 21 Pril.

Në një seri shumë të famshme në Ukrainë, si për ironi të fatit Zelenski interpreton një presidenti të ndershëm që lë pas me shumë mençuri rivalët e tij./abcnews.al

aktori-1280x734.jpg
ent ela21:54 | 05/02/2019

Pavarësish debatit të gjerë të bërë për shembejn e Teatrit duket se spektatroi nuk e ka braktisu atë. Aktori Artan Imami i ftuar në “Provokacija”, është shprehur se Teatri nuk është në krisë, por në krizë është spektatori.

 “Është një fjalë e zgjuar; Asnjëherë Teatri nuk është në krizë, nëse mungon spektatori në krizë është spektatori. Një qytet që nuk kujdesat saç duhet sidomos për Teatrin është një qytet i cili nuk kujdeset për gjërat kryesore, duke përjashtuar bukën dhe ujin. Ai që është i apasionuar me siguri do të gëzohet nëse do t’i dhurohet një godinë e re me kushte optimale për të shijuar një vepër teatrore. Njeriu kur niset për në Teatër nuk niset për të parë godinën, niset për të parë një ngjarje teatrore, e cila përbehet nga pjesa dhe aktorët. Dhe në momentin që bie ajo errësira, e cila është një kuti magjike që kur ndriçohet, ndroçon disa personazhe dhe në atë moment me siguri spektatori ka ardhur për atë ngjarje, nuk ka ardhur për gjëra të tjera. Kështu që po i krijove kushte më të mira për të parë një shfaqje teatrore aq më mirë është për të. Nuk ka arsye pse ta largojë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono