aktiviste

klosiii.jpg
G. P.14:35 | 15/04/2018

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, e cilëson të paparanueshme situatën ku ndodhet mjedisi në vendin sot. Ndërsa e krahason me anën tjetër të kufirit, Klosi i bën apel qytetarëve të bëhen pjesë e aksionit për pastrimin e zonave bredetare dhe brigjeve të lumenjve.

Pastrimi nisi nga grykëderdhja e Bunës. Skaji më verior i detit Adriatik ishte ndalesa e parë e të rinjve vullnetarë të angazhuar në aksionin e pastrimit me fokus bregdetin dhe shtretërit e lumenjve si zonat ku ndër vite janë depozituar mbetjet urbane.

“Sezon i bukur turistik që fillon që në fillim të muajit maj dhe vazhdon për 5-6 muaj të tjerë është i papërputhshëm me këtë situatë që ka bregdeti ynë”. 

Ministri i Mjedisit dhe Turizmit i bëri thirrje qyetarëve dhe bizneseve të përfshihen në organizimet e ndërmarra javën e Tokës që nis më 16 Prill dhe kulmon më 22 Prill.

“Të gjithë ata të cilët kanë mundësi të vijnë e të bashkohen me të rinjtë për të bërë një ditë, qoftë një orë, qoftë një moment të punojnë të pastrojnë dicka pasi është një situatë krejtësisht alarmante, është një diferencë e papranueshme ndërmjet anës këtej të kufirit të lumit Buna në tokën shqiptare dhe një pasuri përrallore, një bukuri e zhvillim ambjentalist dhe po ashtu turistik në pjesën e Malit të Zi”.

Pak ditë më parë, kryeminsitri Edi Rama i kërkoi kryebashkiakëve të ashpërsojnë gjobat për ndotësit e mjedisit, ndërkohë bizneset që derdhin ujërat e zeza në det kanë kohë deri më 1 Qershor për të marrë masa./abcnews.al

FE8ED0C1-EE9F-4636-82E6-092C07065CF9_w1080_h608.jpg
ent ela11:18 | 13/01/2018

Presidenti i Republikës Çeke, Zeman, është sulmuar nga një protestuese gjysmë e zhveshur me fjalët “Zeman, prostitutë e Putinit”. Ngjarja ndodhi teksa ai po votonte në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në nëj qendër votimi në Pragë. Duke përsëritur vazhdimisht të njëjtat fjalë, gruaja ka vrapuar drejt Zeman i cili nga përplasja ka humbur ekuilibrin. Por truprojat e tij e kanë mbajtur si dhe kanë larguar me forcë aktivisten.

Në faqen online të Femen, një grup ndërkombëtar feministesh, shkruhet se gruaja quhet Angelina Diash dhe është Ukrainase.

Zeman fillimisht është nxjerrë jashtë nga qendra e votimit, por është kthyer sërish për të votuar.

Ai garon për mandatin e dytë presidencial. Zeman ka shkaktuar polemika duke shprehur pikëpamje anti-migrante, duke nënçmuar myslimanët dhe duke forcuar marrëdhëniet me presidentin rus, Vladimir Putin. Ndërsa aktualisht në Europë janë të shumtë ata që shqetësohen për ndërhyrjet e Moskës në perëndim

Ndër kandidatët e tjerë për president janë shkrimtari Michael Horacek, ish-kryeministri i krahut të djathtë, Mirek Topolanek, dhe Vratislav Kulhanekun, ish-shef i fabrikës çeke të makinave, Skoda Auto./abcnews.al

 

22834562_10212549133422281_1038874545_n.jpg
us er12:43 | 26/10/2017

Janë lënë të lirë aktivistët e Amnesti International të arrestuar në Turqi të cilët qëndronin në burg prej tre muajsh. Por mbi ‘ta qëndron ende akuza se janë pjesë e rrjetit të Fetullah Gulen. Një gjykatë në Stamboll vendosi të lërë të lirë tetë aktivistët e Amnesty International të cilët qëndronin në burg prej tre muajsh në Turqi me akuzën e terrorizmit. Mes tyre është dhe drejtoresha e degës së Amnesty International në Turqi, Idil Eser. Të lirë janë dhe gjermani Peter Steudtner e suedezi, por të tetë janë endë nën akuzë Lirimi i tyre u vendos në seancën e parë të gjyqit me prokurorinë që kishte kërkuar lirimin e vetëm shtatë prej tyre ndërkohë që të gjithë qëndruan në qeli gjatë procesit. Nga burgu ka dalë pas 115 ditësh dhe avokati Taner Kilic, president i organizatës në Turqi. Procesi i këtij të fundit i cili ndodhej në qeli që prej muajit qershor u bashkua me atë të aktivistëve të arrestuar në fillim të muajit korrik gjatë një seminari në ishullin e Buiukada. Ata akuzohen se janë pjesë e rrjetit të Fetullah Gulen, i cili sipas Ankarasë është organizatori i grushti të shtetit të dështuar në 15 korrik të 2016-ës.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono