aksion

plazh-2.jpg
G. P.10:39 | 16/08/2019

Ka vazhduar aksioni “Plazhi i Lirë” në Shëngjin të Lezhës. Sipas njoftimit të policisë, janë liruar rreth 2800 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme në Kune si dhe janë sekuestruar 542 shezlongë dhe 271 çadra të vendosura në mënyrë të paligjshme, në hapësirat publike.

Në të njëjtën kohë janë proceduar shtatë përfaqësues ligjor subjektesh për veprat penale ” Fshehja e të ardhurave” dhe “Mospagimi i taksave”.  Në hetim është edhe ish-Drejtor i Taksave dhe Tarifave Vendore pranë Bashkisë Lezhë, i proceduar dhe  më parë, pasi ka lejuar këto subjekte të ushtronin aktivitetet në mënyrë të kundërligjshme.

Operacioni po vijon çdo ditë, me shtrirje në të gjithë zonat bregdetare, në territorin e Qarkut Lezhë./ABC News Albania 24/7

policia-durres.jpg
nev ila09:53 | 12/08/2019

Policia e Durrësit në bashkëpunimin me Task-Forcën, kanë vijuar operacionin për lirimin e hapësirave publike në bregdetin e Durrësit, të cilat ishin zaptuar në mënyrë të kundërligjshme. Policia njofton gjithashtu se ka sekuestruar rreth 1000 çadra e shezlongë.

Njoftimi i Policisë:

Vijon operacioni ” Plazh i lirë” për zbatimin e detyrave të përcaktuara në planin e posaçëm të masave për parandalimin, evidentimin dhe ndëshkimin e informalitetit, evazionit fiskal në turizëm, ndërtim, hidrokarbure, mallra të akcizës dhe krimeve të tjera mjedisore.

Lirohen rreth 6000 m2 plazh i zaptuar në mënyrë të paligjshme, si dhe sekuestrohen rreth 1000 çadra e shezlongë.

Procedohen penalisht 2 shtetas për veprat penale “Fshehja e të ardhurave”, “Mospagimi i taksave dhe tatimeve” dhe “Pushtimi i tokës”.

Policia e Durrësit në bashkëpunimin me Task-Forcën e ngritur nga Prefekti i Qarkut Durrës kanë vijuar operacionin për lirimin e hapësirave publike duke vënë ne dispozicion të pushuesve rreth 6000 m2 plazh, pronë publike e zaptuar në mënyrë të kundërligjshme.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës kanë proceduar penalisht shtetasit: Gj.K., dhe B.Sh., pasi nga kontrolli i ushtruar në plazhin në Sektorin Rinia, u konstatua se këta shtetas kishin zënë me çadra plazhi hapësirat publike në bregun e detit pa leje nga organet përkatëse dhe të pa pajisur me kasë fiskale.

Operacioni do të vijojë në gjithë zonën bregdetare, për të kthyer në dispozicion të qytetarëve çdo hapësirë publike të zënë në mënyrë të kundërligjshme, me qëllim fitimin./abcnews.al

190807155558-mississippi-immigration-raids-exlarge-169.jpg
Sej rie13:00 | 08/08/2019

Disa orë para mbërritje se presidentit Trump ne Teksas, autoritetet ne Misisipi  kryen operacionin më të madh kundër emigrantëve të paligjshëm.

Autoritetet amerikane të emigracionit kanë arrestuar mbi 700 emigrantë pa leje, në një seri operacionesh të zhvilluara në shtetin e Misisipit. Operacionet e koordinuara vunë në shënjestër punëtorët në 7 impiante agrikulture, që dyshohej se nuk ishin të pajisur me dokumentacionin e duhur.

Video dhe foto të publikuara online tregonin agjentë që mbërrinin me autobusë për të marrë në pyetje dhe arrestuar njerëzit. Agjencia për Emigracionin dhe Doganat ka deklaruar se rreth 680 emigrantë të paidentifikuar janë arrestuar.

Presidenti amerikan Donald Trump njoftoi një operacion masiv kundër emigracionit në qershor, duke thënë se miliona të huaj që kishin hyrë ilegalisht në Shtetet e Bashkuara do të depërtoheshin. Operacionet e fundit u kryen disa orë përpara se Trump të mbërrinte në qytetin e El Pasos, me shumicë hispanike, pas masakrës që mori 22 jetë njerëzish.

Rreth 600 oficerë të Agjencisë për Emigracionin dhe Doganat bastisën impiantet e punës të kontrolluara nga 5 kompani të ndryshme në qytetet Bej Springs, Kenton, Kerthejxh, Morton dhe Sebastopol.

Drejtori në detyrë i agjencisë, Methju Albens tha për “Asoshiejtid Pres” se, operacionet mund të jenë më të mëdhatë që zhvillohen ndonjëherë në një shtet të vetëm. Ndërkohë, fëmijët e personave të arrestuar, të cilët kur u kthyen në shtëpi nuk gjetën prindërit e tyre, u morën nga agjentët dhe u mblodhën në një palestër./ABC News Albania 24/7

gjergj-buxhuku-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 28/07/2019

Lufta kundër informalitetit duhet të bëhet në themel jo me aksione të përkohshme. Kështu e vlerëson Konfindustria planin operacional të qeverisë duke nënvizuar se përfundimet e kontrollit të kryer në autostradën Tiranë – Durrës janë mjaft shqetësuese.

Në parim e mbështesin nismën e qeverisë për të luftuar informalitetin, por në praktikë kanë dyshime se do të jenë aksione të përkohshme.

Është ky qëndrimi  i Konfederatës së industrive të Shqipërisë. Në një njoftim për shtyp sqarojnë se për t’i dhënë zgjidhje përfundimtare punës në të zezë të ekonomisë duhet të kërkohet ndryshim në themelin e ndërtimit dhe funskionimit të sotëm të tregjeve, përfshirë tregun e karburanteve, si tregu më i madh me afër 1.3 miliard euro/vit qarkullim dhe mbi 10% të PPB.

 “Konfindustriavlerëson, se shkalla e lartë e informalitetit në ekonomi nxitet së pari, nga ngarkesa e lartë fiskale, që p.sh në sektorin e karburanteve arrin në mbi 60% të cmimit fundor, së dyti nga korrupsioni i qartë, subjektivizmi dhe paaftësia e agjencive shtetërore zbatuese, që në shumicë gjen hapsira ligjore të lëna qëllimisht në system dhe së treti,nga lufta e ashpër për mbijetesë e operatorë venë kushtet e ngadalësimit të ekonomisë kombëtare”.

Për Konfindustrian shembull mjaft shqetësues janë përfundimet e kontrollit të kryer në autostradën Tiranë – Durrës dhe të bëra publike së fundmi nga përfaqësues të lartë të qeverisë.

“Sipas të dhënave zyrtare të kontrollit, pikat e shitjes së karburantit, të ndodhura në zonën më të rëndësishme ekonomike të vendit, ishin në shkelje të hapur me ligjin në fuqi. Në shumicë dërrmuese shitja e karburantit kryhej me “dorë” dhe jashtë sistemit “online” ligjor, duke krijuar të gjitha kushtet e mundshme për abuzim dhe korrupsion”.

Dëmet financiare,që i shkaktohen buxhetit të shtetit, qytetarëve dhe bizneseve vetëm nga sektori i karburanteve janë të shkallës në mbi 150 milion euro/vit, pa përfshirë dëmet në shëndetësi dhe mjedis, pasojë e cilësisë së dobët të produkteve në qarkullim.- deklaron Konfinduatria sipas të cilës gjithcka më sipër është kosto shtesë e drejtpërdrejtë e çmimit fundor të karburanteve në Shqipëri edhe kështu nga më të shtrenjtit në rreshtimin botëror. /ABC News Albania 24/7

AKU-1280x720.jpg
nev ila17:53 | 25/07/2019

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka gjobitur me 9 milionë lekë tre biznese në Fier, Korcë e Shkodër.

Gjatë kontrollit të ushtruar në pasticeri, bar restorante e minimarkete janë gjetur produkte me afat të kaluar përdorimi dhe në kushte jo të përshtatshme higjiene.

Dy prej subjekteve iu bllokua aktiviteti, deri në përmirësimin e kushteve higjieno-sanitare.

Njoftimi i AKU:

“Drejtoria Rajonale e AKU Fier, Korçë dhe Shkodër, kontrolle në pastiçeri, bar-restorante dhe në minimarkete, vendosen 3 gjoba me vlerë totale 900 mijë lekë të rinj, si dhe bllokohet aktiviteti i 2 prej subjekteve.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet e njëpasnjëshme në të gjithë për të garantuar vijimin e mbarëvajtjes së sezonit turistik, me qëllim mbrojtjen e shëndetit të konsumatorëve dhe garantimin e sigurisë ushqimore. Nga kontrollet zyrtare ka rezultuar se disa subjekte në Fier, Korçë, dhe Shkodër nuk përmbushin kërkesat ligjore të sigurisë ushqimore, më konkretisht:

  • Nga kontrolli i ushtruar në subjektin “Idval Gjoza” me aktivitet “Njesi prodhimi dhe tregtimi ëmbëlsirash”, Bilisht, Korçë u konstatua se subjekti ushtronte veprimtarinë në kushte të papërshatshme higjeno-sanitare, (në ambientin e prodhimit kishte prani të papastërtive si dhe prezencë ndryshku tek mjetet e punës të cilat ishin dhe tejet të amortizuara).

Për shkeljet e konstatuara AKU mori masat e mëposhtme:

  1. Gjobë 300,000 lekë për mungesë të kushteve higjeno-sanitare,
  2. U bë bllokimi i menjëhershëm i aktivitetit deri në përmirësimin e kushteve higjeno-sanitare.
  • Nga kontrolli i ushtruar në subjektin “Luiza Llanaj” me aktivitet “Minimarket” Fier u konstatua se subjekti tregtonte produkte të cilave u kishte kaluar afati i përdorimit (karamele, çokollata, amita, biskota, kikirika, oriz, pije freskues etj).

Për shkeljet e konstatuara AKU mori masat e mëposhtme:

  1. Gjobë 300,000 lekë për hedhjen në treg të produkteve me afat të kaluar përdorimi,
  2. U bë bllokimi i produkteve të konstatuara të pasigurta për konsum me qëllim asgjesimin e tyre.
  • Nga kontrolli i ushtruar në subjektin “Selim Cocaj” me aktivitet “Prodhim produktesh me bazë brumi” Velipojë, Shkodër u konstatua se subjekti ushtron aktivitetin në kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare (tualeti kishte dalje të drejtëpërdrejtë në ambjentet e prodhimit, mungonte analiza e ujit, muret kishin prani myku dhe mjetet e punës kishin prezencë ndryshku)

Për shkeljet e konstatuara AKU mori masat e mëposhtme:

  1. Gjobë 300,000 lekë për mungesë të kushteve higjeno-sanitare,
  2. U bë bllokimi i menjëhershëm i aktivitetit deri në përmirësimin e kushteve higjeno-sanitare.

AKU vijon punën e pandërprerë në të gjithë vendin, duke kontrolluar zbatimin e kërkesave ligjore nga ana e operatorëve të biznesit ushqimor për të garantuar në këtë mënyrë konsumatorët për sigurinë e produkteve që konsumojnë si dhe për të vijuar mbarëvajtjen e sezonit turistik veror”./ABC News Albania 24/7

 

POLICIA-ELBASAN-1280x960.jpg
nev ila17:21 | 24/07/2019

Tjetër sekuestrim i pasurive në Elbasan. Pas ditës së djeshme ku Policia në bashkëpunim me Prokurorinë Elbasan vendosën sekuestro preventive të pasurisë prej 500 mijë euro të Klement Çalës, i cili dyshohet si një prej grabitësve të Rinasit, edhe sot është vendosur tjetër sekuestro për pasurinë e një 33 vjeçari me iniciale M.K.

Sipas policisë sekuestro preventive për pasuritë e paluajtshme të 33 vjeçarit, u vendosën pasi dyshohet se janë përfituar nga aktiviteti kriminal.

Njoftimi i policisë:

“Finalizohet operacioni “Invest”, për sekuestrimin e pasurive të përfituara nga aktiviteti kriminal

Vendoset sekuestro preventive ndaj pasurive të paluajtshme në pronësi të 33-vjeçarit, që arrijnë vlerën e rreth 700 000 Eurove.

Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, në kuadër të hetimit të procedimit penal të regjistruar pranë kësaj Prokurorie, për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, gjatë paradites së sotme u finalizua operacioni policor i koduar ” Invest”, për vendosjen e sekuestrove preventive ndaj pasurisë së 33-vjeçarit M. K.,

Në kuadër të operacionit u kryen veprimet procedurale dhe u vendos sekuestro preventive për pasuritë e paluajtshme, të cilat dyshohet se janë përfituar nga aktiviteti kriminal, si më poshtë:

-1 apartament me sipërfaqe 350 m2
-1 truall me sipërfaqe 5000 m2.
-1 ndërtesë 200 m2
-1 automjet

Nga vlerësimi paraprak i pasurive të sipërshënuara, rezulton se ato arrijnë vlerën e rreth 700 000 Eurove.
Në bashkëpunim me Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, po vijojnë hetimet dhe verifikimet, për evidentimin e pasurive të tjera të luajtshme dhe të paluajtshme në emër të këtij shtetasi.
Policia e Shtetit është e vendosur për të gjurmuar, evidentuar dhe sekuestruar çdo pasuri a vlerë monetare, që rrjedh nga aktivitet kriminal“./abcnews.al

hoteli.jpg
G. P.19:01 | 20/07/2019

Bizneseve në shkelje të ligjit në zonën e Shkëmbit të Kavajës iu është ndërprerë aktiviteti. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj ishte e pranishme gjatë aksionit ku apeloi për respektim të detyrimeve ndaj shtetit.

Regjistroni hotelet fillimisht në institucionet shtetërore më pas në “Booking”. Apeli vjen nga Ministrja e Financave dhe Ekonomisë. Denaj ishte e pranishme në aksionin kundër informalitetit në zonën e Shkëmbit të Kavajës ku një ndër subjektet rezultoi me probleme.

“Unë shpresoj që ju të paktën të kuptoni që kjo nuk është e qëllimshme, nuk është për të penguar punën tuaj.Përkundrazi, ne në momentin që ju u regjistruat dje po e zhbllokojmë menjëherë. Sot është e shtunë, i gjithë ekipi është duke punuar, të shtunë e të diel, dhe në këto situata ne jemi në ndihmën tuaj. Por është e pamundur që të regjistroheni më përpara në Booking përpara organeve administrative në Shqipëri dhe jo vetëm tatimore. Të gjithë regjistrimet janë të nevojshme”.

Ministrja theksoi rëndësinë e regjistrimit të një biznesi jo vetëm në QKB dhe organet tatimore, por edhe deklarimin e punonjësve, lidhja e kontratës së energjisë elektrike dhe atë të furnizimit me ujë./ABC News Albania 24/7

aksioni.jpg
G. P.14:59 | 23/06/2019

Rreth 160 mijë dollarë është vlera e sekuestrimi të operacionit policor mbi prodhimin dhe tregtimin e produkteve ushqimore dhe pijeve të falsifikuara. Operacioni ndërkombëtar u kodua “OPSON 8”, ndërsa morën pjesë më shumë se 70 vendeve nga e gjithë bota, duke u mbështetur edhe nga INTERPOL e EUROPOL.

Gjatë operacionit në Shqipëri u  kontrolluan në total rreth 244 subjekte tregtare, persona fizike, punishte dhe automjete transporti, ku 9 persona u arrestuan dhe 22 të tjerë u proceduan. Sipas Policisë së Shtetit, u sekuestruan mish i ngrirë dhe produkte të tij, pije të forta alkoolike, fruta të thata dhe djathë.

Njoftimi i policisë:

Qe prej 4 vitesh, Shqipëria nëpërmjet Policisë së Shtetit mbështet dhe merr pjesë në Operacionin Ndërkombetar “OPSON 8”,  për goditjen e aktivitetit kriminal të prodhimit, tregtimit, trafikimit të produkteve ushqimore dhe pijeve nën/standarte dhe të falsifikuara.

Gjatë operacionit në Shqipëri gjatë kontrolleve të ushtruara nga Policia në të gjitha qarqet janë arritur këto rezultate:

-Janë kontrolluar në total rreth 244 subjekte tregtare, persona fizike, punishte dhe automjete transporti.

– Janë proceduar penalisht për veprën penale të “Shkelja e drejtave të pronësisë Industriale”, gjithsej 8 subjekte.

– Janë proceduar penalisht për vepra të tjera penale “Mashtrim”, “Kontrabanda me mallra të tjera”, “Kontrabanda me mallra të ndaluara”,  Prodhim të Kundërligjshëm, “Punësimi i paligjshëm”, ” Falsifikimi i dokumenteve”, “Falsifikimi i vulave, i stampave  ose i formularëve”, “Shpërdorimi i detyrës”, “Prodhimi dhe shitja e ushqimeve dhe lëndëve  të tjera  të rrezikshme për shëndetin”, “Prodhim i kundërligjshëm i artikujve dhe mallrave industrialë dhe ushqimorë”,  “Fshehja e të ardhurave”,  gjithsej 30 subjekte.

– Janë proceduar penalisht në gjendje të lirw 22 persona,.

– Janë arrestuar në flagrancë dhe ndaluar 9 persona,.

– Është shpallur kërkimi për 1 person

– Janë sekuestruar mallra të ndryshme ushqimore dhe pije të falsifikuara/nën standarde apo të prodhuara në mënyrë të kundraligjshme në sasitw:

Mish i ngrirë në sasinë 2534 kg; Verë në sasinë 8560 litra; Kafe 372 kg; Djath 700 kg; Sallamra dhe nënprodukte 264 kg; Pije të forta alkoolike 52 litra; Pije freskuese 100 litra; Ujë mineral 1450 litra; Vajra vegjetale 66  litra,Vezë 4500 kokrra; Fruta të thata 85 kg; Patatina kubeti 600 njësi  etj, të gjitha kapin  vlerën rreth  160 000  USD.

/abcnews.al

operacioni-1280x713.jpg
Sej rie17:55 | 31/05/2019

Një operacion antikanabis u zhvillua në zonën e Krujës mëngjesin e të premtes. Burimet thanë për ABC News se një numër i madh efektivësh të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë dhe të Forcave Operacionale zbarkuan në këtë qytet duke ushtruar kontrolle në objekte dhe në terrene të tjera.

Pjesë e operacionit ishin edhe forca të Policisë së Krujës dhe asaj të Durrësit. Mendohet se në këtë operacion po kërkoheshin edhe persona të dyshuar për vepra të ndryshme kriminale dhe me rrezikshmëri shoqërore.

Ndërkohë që nuk ka ende të dhëna nga policia për rezultatet e këtij operacioni./ABC News Albania 24/7

kocijancic.jpg
G. P.23:45 | 28/05/2019

Bashkimi Europian ka reaguar pasditen e së martës në lidhje me aksionin policor në veri të Kosovës, duke deklaruar se operacione të tilla duhen bërë në mënyrë ligjore dhe t’u komunikohen në mënyrën e duhur qytetarëve.

Maja Koçijançiç, zëdhënëse e shefes së Politikës së Jashtme të BE, ka theksuar se Brukseli është në kontakt me autoritetet në Prishtinë dhe Beograd dhe u ka kërkuar atyre vetëpërmbajtje maksimale.

“Operacionet policore duhet të sjellin besim në sundimin e ligjit tek të gjitha komunitetet dhe duhet të forcojnë përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve”, ka thënë Koçijançiç.

Zëdhënësja ka shtuar se, mes palëve duhet të ketë më shumë bashkëpunim policor dhe gjyqësor, duke respektuar marrëveshjet e arritura në dialogun e ndërmjetësuar nga Brukseli./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono