Aksident

1-73-1250x596-2.jpg
ent ela18:45 | 06/07/2019

Një tjetër aksident tragjik i ka marrë jetën një të riu shqiptar në Italinë fqinje.

Dy automjete u përfshinë në një aksident mëngjesin e kësaj të shtune në një rrugë periferike që lidh Acquaviva delle Fonti dhe Sannicandro në Bari.

Për pasojë humbi jetën një 20-vjeçar shqiptar, identiteti i të cilit nuk është bërë ende publik. Përplasja mes dy mjeteve ishte mjaft e fortë duke bërë që makina e shqiptarit të batohej në anë.

Sipas të dhënave të para, të publikuara nga mediat italiane, 20-vjeçari po shkonte për në punë. I riu gjeti vdekjen në vendin e ngjarjes dhe u desh ndërhyrja e zjarrfikësve për nxjerrjen e trupit të tij.

Dinamika e plotë e këtij aksidenti nuk dihet ende dhe autoritetet e Acquaviva kanë nisur hetimet.

Një ditë më parë, një tjetër shqiptar gjeti vdekjen në Itali, po si pasojë e një aksidenti me makinë. Ngjarja në fjalë ndodhi në Rovigo dhe viktimë nga ky aksident mbeti një 41-vjeçar./tvklan.al

aksidenti-1.jpg
G. P.10:13 | 06/07/2019

Një shqiptar ka humbur jetën pas një aksidenti tragjik që ndodhi në autostradën Bologna-Padova të Italisë. Identiteti i tij nuk bëhet i ditur, por mësohet se viktima ishte 41 vjeç. Ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 15:40 të së premtes.

Siç shkruajnë mediat, në aksident u përfshinë dy makina. Shqiptari 41-vjeçar, i cili drejtonte një mjet tip “Fiat Doblo” u përplas me një “Peugot 208”. Për shkak të përplasjes së fortë, kjo e fundit u përfshi nga flakët.

Fatkeqësisht plagët ishin shumë të rënda për 41-vjeçarin, i cili ndërroi jetë në vendin e ngjarjes. Atje shkuan forcat policore, zjarrfikësit dhe mjekët, të cilët u munduan t’i japin ndihmën e parë shqiptarit, por pa rezultat.

Shkak i ngjarjes tragjike mendohet të jetë bërë ngadalësimi i shpejtësisë në autostradë, për shkak të një aksidenti tjetër të ndodhur pak më parë në të njëjtën zonë./abcnews.al

aksidenti-ne-rruge.jpg
G. P.12:18 | 05/07/2019

Një aksident tragjik ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes në afërsi të kryqëzimit Gramëz në Krujë. Një 48-vjeçar duke drejtuar automjetin e tij është përplasur me një mjet tjetër dhe për pasojë është lënduar vetë dhe pasagjerja 25-vjeçare.

Policia njoftoi këtë të premte se e reja ka ndërruar jetë në spital si pasojë e plagëve të marra. Policia ka nisur hetimet për të përcaktuar shkakun e aksidentit. Gjithashtu uniformat blu po punojnë për identifikimin e mjetit tjetër të përfshirë në aksident dhe kapjen e drejtuesit, i cili është larguar nga vendi i ngjarjes./abcnews.al

irena.jpg
G. P.09:19 | 03/07/2019

Mediat lokale italiane kanë shkruar për shoferen e dehur italiane, e cila përplasi për vdekje dy të rinjtë shqiptarë, Ergi Skënderin dhe Xhuljo Kajën, 20 dhe 22 vjeç, orët e para të mëngjesit të së dielës.

Ajo është 30-vjeçarja Irena Vetere, e cila momentin e aksidentit i jepte makinës tip “Renault” e alkoolizuar 5-fish mbi normën e lejuar. Përplasja ishte fatale për dy të rinjtë shqiptarë, të cilët gjetën vdekjen e menjëhershme. Mjeti i Vetere-s përfundoi në fushën anës rrugës, 200 metra larg nga vendi i aksidentit.

Foto nga aksidenti ku humbën jetën Ergi Skënderi dhe Xhuljo Kasa

E reja ndodhet tashmë në spital në gjendje shoku dhe është arrestuar me akuzën e vrasjes së dyfishtë rrugore. Ajo është sipërmarrëse dhe dy vjet më parë kishte qenë pjesë e fushatës në mbështetje të kandidatit Paolo Rizzi për kryebashkiak të Piacenza-s.

Në të kaluarën 30-vjeçares i ishte hequr patenta për shkak se i jepte makinës në gjendje të dehur. Vetere ka lindur në Rusi, por është rritur në Itali. Në profilin e saj në Facebook njerëz të ndryshëm kanë shpërthyer me komente negative mbi të.

Irena Vetere

“Turp. Makthi i atyre djemve mos të dhëntë paqe deri në ditët e fundit të jetës”, shkuan një komentues.

“Nëse nuk do kishe qenë e dehur kjo nuk do të kishte ndodhur! Askush nuk do të qante vdekjen e dy djemve!!! Pini në shtëpitë tuaja dhe mos dilni në mes të rrugës për të prerë në mes jetët e personave të pafajshëm!!! Shpresoj të ndihesh fajtore për gjithë jetën dhe të mendosh çdo ditë se çfarë ke bërë, ti dhe të tjerët që mendoni të pini para se t’i jepni makinës!!! Zoti u dhëntë forcë familjarëve të dy djemve”, shkruan një komentuese tjetër.

Por ka pasur edhe miq që kanë mbrojtur italianen, të cilët thonë se ajo është akoma në spital, e lënduar dhe nën shok për shkak të asaj që ka ndodhur./abcnews.al

karbunara.jpg
G. P.12:22 | 02/07/2019

Dy persona u plagosën rëndë gjatë udhëtimit në rrugën e Karbunarës në Lushnje. Tahir Uku 65 vjeç dhe Aurel Gorovelli 31 vjeç u dërguan me urgjencë fillimisht në spitalin rajonal, më pas në spitalin e Traumës në Tiranë.

Sipas policisë, drejtuesi i motorit 31-vjeçari u përplas përballë me të moshuarin, i cili  po lëvizte biçikletë. Paraprakisht ekspertët dyshojnë se aksidenti ndodhi nga pakujdesia e Ukës, i cili sapo doli nga arat në rrugë humbi kontrollin e biçikletës dhe hyri direkt në aksin kryesor.

Për pasoje shtetasi Gorovelli nuk ka arritur të shmangë përplasjen pasi përballë tij vinte një tjetër automjet. Pas aksidentit, rruga Lushnje-Berat u bllokua për afro 30 minuta dhe kjo shkaktoi trafik të rënduar./ABC News Albania 24/7

aksident-2-933x445.jpg
nev ila20:49 | 30/06/2019

Dy gra kanë humbur jetën dhe një fëmijë është në gjendje kritike për jetën në një aksident që ndodhi mbrëmjen e së dielës në aksin Korçë-Kapshticë.

Një mjet tip ML ka përplasur tre këmbësoret të cilët ishin duke kaluar rrugën pranë fshatit Kapshticë.  Për pasojë gjetën vdekjen dy gra dhe u plagos rëndë një fëmijë.

I mituri është dërguar për mjekim të specializuar në spitalin e Traumës në Tiranë. Policia ka ndaluar drejtuesin e mjetit Olsi Belortaja i cili po udhëtonte  në gjendje të dehur./ABC News Albania 24/7

makina.jpg
Sej rie21:00 | 29/06/2019

Makina me të cilën udhëtonin disa të rinj doli nga rruga ne aksin e vjetër Thumanë – Fushë Krujë. Nga aksidenti ka gjetur vdekjen një 18-vjeçar dhe kanë mbetur të plagosur katër të tjerët që ndodheshin në makinë.

Të plagosurit u dërguan në spital për të marrë ndihmën mjekësore. Dyshohet se drejtuesi i mjetit ka humbur kontrollin e makinës dhe për pasojë ka dalë nga rruga duke përfunduar pranë një shtëpie në ndërtim e sipër.

“Më date 29.06.2019 , rreth orës 19:15, në fshatin Thumanë, Krujë një mjet tip Volswagen ka dalë nga rruga. Për pasojë janë dëmtuar shtetasit A.K. 18 vjeç, i cili ka ndërruar jetë në spital dhe shtetasit A.N. 18 vjeç, U.L. 18 vjeç, A.M. 18 vjeç, dhe A.L. 18 vjeç, ndodhen nën kujdesin e mjekëve në Spitalin Ushtarak Tiranë. Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë./ABC News Albania 24/7

aksidenti-1280x815.jpg
G. P.20:57 | 27/06/2019

Një i mitur është plagosur këtë të enjte pasi u përpls nga një makinë. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në orën 20:10 në lagjen Nr.17 të Durrësit. Siç ka njoftuar policia, 45-vjeçari E.Xh., duke drejtuar automjetin e tij aksidentoi 10-vjeçarin R.P.

Fëmija u transportua menjëherë në spital dhe ndodhet nën kujdesin e mjekëve.

Ndërkohë drejtuesi i mjetit u shoqërua në komisariat për veprime të mëtejshme. Grupi hetimor ndodhet në vendin e ngjarjes dhe po punon për përcaktimin e shkakut të aksidentit./abcnews.al

LUSHNJE-1-1280x714.jpg
Sej rie08:15 | 26/06/2019

Një 18-vjeçar humbi jetën në orët e para të mëngjesit në një aksident tragjik në autostradën Lushnje- Fier. Viktima është Klodian Sharka, nga Hyzgjokaj i Lushnjes.

Ai ishte pasagjer në një mjet tip Benz që humbi kontrollin dhe u përplas me 2  mjete të tjera në seri, tek vendi i quajtur Pushimi i Shoferit.

18-vjeçari Sharka humbi jetën në vend pas kësaj përplasjeje, pasi ka qenë pa rrip sigurimi dhe nga goditja e fortë ka dalë jashtë automjetit.

Ndërsa  drejtuesit e dy mjeteve, një 22 vjeçar nga Hysgjokaj dhe një 33 vjeçar nga Kopliku,  kanë mbetur të lënduar dhe janë dërguar në spitalin e Lushnjes, ku ndodhen nën kujdesin e mjekëve.

Dyshohet se shkak i aksidentit ka qenë shpejtësia e madhe e lëvizjes. Por grupi hetimor po punon për të sqaruar rrethanat e aksidentit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono