Aksident

aksident-1.jpg
in a18:19 | 22/11/2019

Një aksident i rëndë ka ndodhur pak minuta më parë në vendin e quajtur Mbikalimi i Shkozetit në Durrës.

Sipas informacioneve paraprake, mësohet se një person ka ndërruar jetën si pasojë e përplasjes nga një automjet.

Teksa po tentonte të kalonte autotradën, 45 vjeçari është përplasur nga makina. Si pasojë e përplasjes, ka ndërruar jetë këmbësori, i paidentifikuar ende. Policia po shkon drejt vendit të ngjarjes.

Durrës/Informacion Paraprak

Më datë 22.11.2019, ora 17:40, në autostradën Tiranë-Durrës, mjeti tip “Fiat”, me drejtues shtetasin Sh.Sh.,37 vjeç, ka aksidentuar një shtetas këmbësor, akoma të pa identifikuar, i cili ka ndërruar jetë.

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e shkakut të aksidentit.

Drejtuesi i mjetit është shoqëruar në ambjentet e Policisë për veprime të mëtejshme./abcnews.al

tet.jpg
in a17:03 | 22/11/2019

Mediet e huaja kanë publikuar pamjet e rënda teksa një avion ‘Boeing Co 777’ i “Philippine Airlines” i nisur drejt Manilas, është përfshirë nga flakët.

Në pamje duket momenti kur njëri krah i avionit shpërthen në flakë, ndërsa thuhet se shkak ka qenë një defekt në një nga motorët. ‘Boeing Co 777’ është detyruar të rikthehet në pistën e Los Angeles. Sipas njërit prej pasagjerëve, katër goditje të forta u dëgjuan në kabinë pas ngritjes më pas motori “shpërtheu dhe u përfshi në flakë”.

Momenti i shpërthimit ka shkaktuar panik të pasagjerët, disa prej të cilëve pasagjerë filluan. Sipas përfaqësuesit të portit të ajrit, motori shpërtheu në flakë për shkak të një mosfunksionimi mekanik. Ndërkohë bëhet e dirat se asnjë nga pasagjerët në fluturim nuk u lëndua dhe se u transferuan në një aeroplan tjetër./abcnews.al

VIDEO

lushnje.jpg
ger ta14:29 | 22/11/2019

Një aksident ka ndoodhur mesditën e sotme në Lushnje.

Abcnews.al mëson se një automjet tip Audi ka dalë nga rruga në aksin rrugor rrethrrotullimi i Çermës-Lushnjë.

Makina drejtohej nga një femër, ndërsa në mjet kishte dhe djalin e saj. Sakaq, mjeti ka dalë nga rruga pranë fshatit Zhame ku më pas është përplasur me mbikalimin metalik.

Siç shihet nga pamjet, nga përplasje makina është batuar, por fatmirësisht të dy personat, nënë e bir, nuk kanë pësuar lëndime./abcnews.al

 

aksidenti-lezhe-1-1280x718.jpg
Autor E09:24 | 22/11/2019

Këtë vit numri aksidenteve ka ardhur në rënie këtë vit, por kanë qenë më fatale sa i përket jetëve të humbura.

Sipas INSTAT gjatë muajit tetor që lamë pas në rrugët shqiptare kanë humbur jetën 25 persona.

Kurse në tetor të vitit 2018 kanë humbur jetën 16 persona. Po ashtu sipas këtyre të dhënave bëhet e ditur se gjatë muajve të 2019 kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve rrugore 182 persona.

INSTAT ka bërë me dije edhe se në dhjetëmujorin e 2019, numërohen 1.254 aksidente rrugore.

Ata që kyejnë më shumë aksidente janë grupëmoshat e reja. 52% e numrit të aksidenteve në total janë kryer nga grupmosha 20 deri në 34 vjeç.

fushe-kruje.png
ger ta09:18 | 22/11/2019

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Fushë-Krujë. Mësohet se një automjet ka përplasur pastruesen e rrugës teksa ishte duke punuar.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen S.M.T, ndërsa pastruesja 45-vjeçare është plagosur rëndë dhe është dërguar menjëherë në spitalin e Traumës.

Sakaq, polica ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet për zbardhjen e plotë të shkaqeve të aksidentit./abcnews.al

tui.jpg
in a18:29 | 19/11/2019

Një aksident i rëndë ka ndodhur në aksin rrugor Fushë Krujë-Thumanë. Sipas policisë 65-vjeçarja me inicialet S.B, këmbësore, është përplasur për vdekje nga një furgon. Mësohet se drejtuesi i mjetit është shoqëruar në polici ndërkohë që po hetohet për të zbardhur shkakun e ngjarjes.

Njoftimi i Policisë:

Në aksin rrugor Fushë Krujë-Thumanë, mjeti tip fugon, me drejtues shtetasin I.M., 21 vjeç,ka aksidentuar këmbësoren, shtetasen S.B., 65 vjeçe, e cila ka ndërruar jetë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për zbardhjen e  shkakut të aksidentit.

Drejtuesi i mjetit është shoqëruar në Polici për veprime të mëtejshme.

/abcnews.al

makinaokej.jpg
Autor E17:24 | 19/11/2019

Një makinë parplasi një vajzë që ishte duke drejtuar bicikletën gjatë pasdites së sotme në Vlorë.

Gazetari i Elton Nikaj bën me dije për abcnews.al se menjëherë pas aksidentit, e reja është dërguar menjëherë në spital ku edhe po merr ndihmën e mjekëve duke qenë jashtë rrezikut për jetën.

Dyshohet se shkak për aksidentin është një pakujdesi e drejtuesit të mjetit.

aksidentet-rrugore.jpg
nev ila15:32 | 19/11/2019

Edhe pse aksionet e policisë rrugore kryesisht në fundjavë ndëshkojnë me qindra drejtues mjeti, përsëri numri i aksidenteve me pasojë vdekjen vijon të jetë i lartë. Në tre akse automobilistike, Tiranë-Elbasan, Tiranë-Durrës dhe Fushë Krujë-Milot janë regjistruar më shumë se 20 viktima në 3 muajt e fundit.

Të drejtosh një automjetin por, edhe të jesh këmbësor po kthehet gjithnjë e më sfiduese për qytetarët. I tillë ishte edhe rasti i një të moshuare që u përplas në orët e para të mëngjesit të së martës, në rrugën 4 Dëshmorët, pranë “Kopshtit Botanik”.

Kohët e fundit në atë aks rrugor, i cili vijon drejt nga mbikalimi të Saukut është kthyer në problematik për policinë pasi janë shënuar aksidentet të rënda me pasojë vdekjen.

Sipas INSTAT, shkaktarët më të mëdhenj të aksidenteve fatale janë vetë drejtuesit e automjeteve. Por, në përkeqësimin e situatës ndikim kanë edhe këmbësorët.

Për këtë arsye u ashpërsua në 2016 edhe Kodi Rrugor. Sipas nenit 189, pika 2 këmbësorët u ndalohet kapërcimi i shesheve jashtë vendkalimeve kur ato ekzistojnë dhe gjoba varion nga 500 deri në 2000 lekë. Islam Qibini, specialisti i sigurisë Rrugore, pohon se kjo masë administrative nuk është vënë asnjëherë në zbatim nga efektivët blu.

Numri më i lartë i aksidenteve me vdekje kanë ndodhur në këto tre akse rrugore. Policia rrugore duhet të angazhojë ekspertët e saj më të mirë në zonat ku ka përsëritje të aksidenteve fatale.

Gjatë muajve shtator-tetor 2019 u shënuan 42 aksidente me vdekje. 17 me shumë se e njëjta periudhë e një viti më parë. I lartë është trendi i aksidenteve fatale edhe për nëntorin ku raportohen 13 aksidenteve me pasojë vdekje në 18 ditë./abcnews.al

 

aks-3-1280x1125.png
ger ta09:54 | 19/11/2019

Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në rrugën “4 Dëshmorët” në Tiranë.

Gazetari Andi Qosja bën të ditur për abcnews.al  se një automjet ka përplasur një këmbësore 72-vjeçere me inicialet B.Ç, e cila ishte duke duke kaluar nga njëra anë e rrugës në tjetrën duke i dale parta makinës.

Si pasojë e përplasjes, këmbësorja shtetasja B. Ç, është dërguar në spital për ndihmë mjeksore jashtë rrezikut për jetën por në gjendje të rënduar, ndërsa drejtuesi është shoqëruar në polici deri në sqarimin e rrethanave të aksidentit.

Njoftimi i policisë:

Rreth orës 09:15 në rrugën e “4 Dëshmorët” automjeti me drejtues shtetasin J. L, ka përplasur këmbësoren B. Ç.,72 vjeçe.

Si pasojë e përplasjes, këmbësorja shtetasja B. Ç, është dërguar në spital për ndihmë mjeksore jashtë rrezikut për jetën.

Drejtuesi i autobusit shtetasi J. L është shoqëruar në komisariat për veprime të mëtejshme hetimore.

Policia rrugore ndodhet në vendngjarje ku po vijon punën për sqarimin e rrethanave të ngjarjes dhe shkakut të aksidentit./abcnews.al

 

djali-1280x720.jpg
ger ta07:50 | 19/11/2019

Një aksident ka ndodhur në Austri, ku janë përfshirë edhe shqiptarë. Videoja e aksidentit e cila është shpërndarë në rrjetet sociale, duket se është kthyer tashmë në hit për shkak se drejtuesja e makinës nuk mjaftohet vetëm me përplasjen e një mjeti.

Pamjet janë xhiruar nga disa drejtues të tjerë që flisnin shqip.

Ata thonë se pasi i goditi, shoferja ka tentuar largimin nga vendi i ngjarjes duke shkaktuar një tjetër aksidenti.

Shoferja e cila duket se është nën efektin e alkoolit, pasi të dëmtuar i thonë se policia është duke ardhur ndërsa ajo largohet menjëherë dhe godet edhe një tjetër automjet.

Për më tepër, ndiqni pamjet. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono