ajri

leonard-olli-1.jpg
ad min18:17 | 27/06/2019

Korça ka në afërsi të saj dy-tre bomba ekologjike për të cilat nuk flet askush. Kështu u shpreh këtë të enjte kandidati i Bindjes Demokratike për kryetar bashkie atje, Leonard Olli.

Ai ishte i ftuar në studion e ABC News përballë gazetares Juli Xhokaxhi ku theksoi se Korça është qyteti më i ndotur pas Tiranës. Ndërkohë si bomba ekologjike renditi edhe burgun e Drenovës, por edhe faktin që kurora e gjelbër e qytetit juglindor është zhdukur.

“A e dini ju sot që Korça është qyteti më i ndotur pas Tiranës. Mendoni se merrni ajër të pastër dhe sidomos ditëve të Krishtlindjeve ta dini që merrni ajrin më të ndotur duke shkaktuar dëm të pallogaritshëm në shëndetin e njerëzve. A e dini ju që në afërsi të Korçës ka dy-tre bomba ekologjike që nuk flet askush. Burgu i Drenovës që është në një afërsi 6 kilometra nga qyteti. A e dini që është i paintegruar në sistemin e ujërave të zeza? A e dini që sistemi i ujërave të zeza të burgut të Korçës sipas ekspertëve kalon në rrjedhje të lirë në të gjithë basenin ujor dhe shkon shumë pranë Turanit që është baseni kryesor që furnizon me ujë të pijshëm qytetin. Kush ka bërë një analizë në raport me  këtë? Kush ka bërë një studim në raport me këtë? Sa herë është matur cilësia e ajrit në Korçë? Po fakti që kurora e gjelbër e qytetit është denatyruar komplet. Fakti që pjesa jugperëndimore është lënë në mëshirë të fatit. E kam parë me sytë e mi, por edhe me kamera, edhe e fotografuar. Korça përtej fasadave është shumë herë më e madhe”, tha Olli.

Kandidati i Bindjes Demokratike deklaroi gjithashtu se ka gjetur një vendim të Këshillit Bashkiak të Korçës, në të cilën këshilltarët pa kryer asnjë tender, kishin bërë një vizitë 3 ditore në Korfuz me paratë e qytetarëve. Ai theksoi se edhe pse ka pasur investime në qytet, ato kanë qenë sa për fasadë pasi nuk kanë sjellë rritje të ekonomisë.

“E dini çfarë kam gjetur në një vendim të Këshillit Bashkiak? Vizitën e 32 këshilltarëve në Korfuz. Se ashtu ishte një punë dhe fondet nuk ishin bërë me tenderim që vizita të tenderohej nga agjencitë turistike, por ishte përcaktuar një element X nga ana e financierëve dhe 32 këshilltarë kishin kaluar 3 ditë të bukura në Korfuz. Jo me lekët e tyre ama, me lekët e bashkisë. Epo janë lekët e korçarëve ata. Nuk e mohoj pjesën e fasadës, por është një pjesë që nuk ka prodhuar asgjë për qytetin, pra investimet nuk kanë sjellë  rritje të ekonomisë për qytetin”, theksoi Olli./abcnews.al

erion-veliajj.jpg
ad min13:45 | 17/04/2019

Ndotësit kryesorë të ajrit të Tiranës janë makinat. Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj e bëri të ditur gjatë një takimi të organizuar nga ambasada hungareze për promovimin e teknologjisë në mirëmenaxhimin e qyteteve.

Veliaj tregoi matjet që janë bëre përmes aparaturave të reja të ndotjes dhe në orët e para të ditës ka rezultuar një nivel më i ulët grimcash të dëmshme se sa në momentin kur ka një qarkullim të shtuar automjetesh.

“Nëse shikojmë të dhënat për sheshin “Skënderbej”, monoksidi i karbonit është shumë i ulët, po ashtu edhe dioksidi i squfurit; ky është një lajm i mirë. Kurse, dioksidi i azotit është në nivel mesatar krahasuar me Bashkimin Europian, që do të thotë sërish një lajm i mirë. Po ashtu edhe ozoni është në nivel të ulët. Ama, grimcat PM 2.5 dhe PM10, të cilat emetohen nga makinat që përdorim çdo ditë, janë në nivele të mesme. Nëse matjet i bëjmë në orën 8 të mëngjesit kur dalim nga shtëpitë dhe në 5 pasdite, kur kthehemi në shtëpi, këto shifra, sidomos dy të fundit, që janë grimcat që dalin nga marmita e makinës, janë më të larta”, tha ai.

Nisur dhe nga këto të dhëna që ofron tashmë edhe aplikacioni “Tirana Ime”, Veliaj tha se Bashkia e Tiranës do të ndjekë ato politika mjedisore që nxisin sa më pak lëvizje me makina. Një ndër to është shtimi i ditëve pa makina. E radhës do të jetë me 5 Maj.

“Kjo na ndihmon në vendimmarrje dhe kjo është arsyeja pse duam që çdo muaj të bëjmë një ditë pa makina. Dita e ardhshme pa makina, pas Ditës së Verës, do të jetë 5 Maji. Është e diel, qëllon që është Dita e Dëshmorëve, është një mundësi fantastike për të lënë makinat, për të nderuar ata që luftuan për këtë vend, por edhe për t’i dhënë kohë Tiranës të ventilohet”, tha kryebashkiaku i Tiranës.

Kryetari i bashkisë deklaroi se aparaturat që masin ndotjen e ajrit janë vendosur në sheshet dhe kryqëzimet kryesore./abcnews.al

15-pril-1280x771.jpg
ad min22:03 | 15/04/2019

Pjesa më e madhe e kontinentit Europian dominohet nga kthjellime dhe vranësira të lehta e kalimtare. NDERSA vranësira të dendura, rrebeshe shiu si edhe herë pas-here stuhi ere PARAQITEN Brigjet e Egjeut dhe Detit të Zi.

Sipas MeteoAlb: MOTI i paqëndrueshëm do të VIJOJE të mbetet prezent duke kushtëzuar alternime kthjellimesh të pakta POR vranësira të shpeshta, KU më të dukshme PARAQITEN në Qëndër dhe Juglindje të vendit duke gjeneruar shira. POR mesdita dhe kryesisht pasditja SJELL shtrirje të vranësirave në të gjithë vendin, KU reshjet e shiut më të dendura PARAQITEN në rajonin Jugor.

Temperaturat e ajrit kanë mbtur kostante në mëngjes POR rritje të lehtë sjellin orët e mesditës  ku vlerat minimale dhe maksimale priten  nga 5°C deri në 22 °C.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në det dallgëzimi 3 ballë./abcnews.al

ajri-i-ndotur-933x445.png
ent ela08:49 | 05/04/2019

Ajri i ndotur po ul ndjeshëm jetëgjatësinë e njerëzve në të gjithë botën. Sipas një studimi të bërë nga Instituti Amerikan, ajri i ndotur në vitin 2017 shkaktoi mbi 5 milionë vdekje.

Sipas studimit, ndotja për shkak të industrializimit, trafikut rrugor, apo përdorimit të druve dhe gazit për ngrohje e gatim, po rrit vdekshmërinë.

“Vendet më të prekura, kryesisht në Kinë dhe Indi, ku raportohen 1.2 milionë vdekje nga ndotja e ajrit çdo vit si edhe një sërë sëmundjesh të frymëmarrjes dhe kardiovaskulare.” Jetët e fëmijëve mund të shkurtohen me afro 30 muaj.

Ajri i kontaminuar paraqet po aq rrezik për shëndetin e të rriturve. Studiuesit vlerësojnë se ka një lidhje të ndërsjellë mes nivelit të grimcave të rrezikshme dhe zhvillimit ekonomik të një vendi. Shtetet si SHBA-ja, Norvegjia, Kanadaja apo Suedia raportojnë cilësinë më të lartë të ajrit në botë ndërsa ato në zhvillim paraqiten më dobët.

Në studim është analizuar edhe Shqipëria, ku nënvizohet se janë shënuar hapa përpara për uljen e ndotjes së ajrit nga viti në vit, por numri i viktimave si pasojë e tij ka ardhur duke u shtuar. Shqipëria paraqitet më mirë se shumica e vendeve të tjera Ballkanit për sa i përket nivelit të ndotjes dhe numrit të viktimave të shkaktuara prej saj.

Klan Plus

TIRANE-OBSH-alarmi-i-ndotjes-1280x720.jpg
ent ela14:22 | 07/05/2018

Niveli i ndotjes së ajrit në Tiranë është 60 për qind më shumë se niveli i vendosur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas raportit të fundit të OBSH-së, vetëm në vitin 2017 në vendin tonë 16 persona kanë humbër jetën sipasojë e ndotjes atmosferike. Raporti në fjalë vë theksin në faktin se si cilësia e keqe e ajrit n kryeqytetin tonë shkakton sëmundje kardiovaskulare shpesh vdekjeprurëse. /abcnews.al

vlcsnap-error594-3-1280x720.jpg
ad min12:12 | 31/01/2018

Duke filluar nga dita e sotme në Prishtinë ka nisur të zbatohen një sërë masash për të ulur nivelin e ndotjes së ajrit. Në qendër dhe në hyrje të kryqytetit do të ndalohet qarkullimi i automjeteve, ndërsa banoret do të shfrytëzojnë autobuset e linjave të brendshme pa pagesë.

Policia e Kosovës ka nisur zbatimin e masave të vendosura të martën nga bashkia e Prishtinës në bashkëpunim me Ministrinë e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor si dhe me Ministrinë e Punëve të Brenshme. Ky plan masash është vendosur për të ulur nivelin e ajrit të ndotur në kryeqytet. Palët ranë dakord që nga 31 Janari, këto masa të vihen menjëherë në zbatim deri në një vendim të ri.
Një nga masat ka të bëjë me reduktimin e numrit të automjeteve që qarkullojnë në kryeqytet duke ndaluar të gjitha automjetet që vijnë nga qytetet e tjera në hyrje të kryeqytetit, për nëntë orë në ditë. Gjithashtu është vendosur që në varësi të numrit të fundit të targës të çdo automjeti, ato mund të lëvizin përkasisht në ditë teke ose çift. Në hyrje të Prishtinës do të krijohen hapësira për parkim deri në tejkalimin e kësaj situate emergjente.

Ndërkohë Bashkia e Prishtinës ka vendosur që shërbimi me autobuzët brenda qytetit të jetë falas, me anë të një subvencionimi nga ana e qeverissë.
Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj dhe nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Selim Pacolli, monitoruan gjatë ditës masat për ndalimin e qarkullimit të automjeteve në disa zona të Prishtinës.

Por pavarësisht masave të marra cilësia e ajrit në Prishtinë vijon të jetë shqetësues. Të dhënat e fundit nga Qendra për matjen e cilësisë së ajrit e vendosur nga Ambasada Amerikane në Prishtinë në orën 09:00 të mëngjesit së të mërkurës është regjistruar vlera e ndotjes 161, që konsiderohet e rrezikshme.
Lajmi për nivelin e ajrit të ndotur, që rradhit Prishtinën në krye të listës botërore për ajrin e papastër, ka bërë që shoqëria civile të organizojë një sërë protestash në kryeqytet./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono