ajeti

GJYQI-I-KOSOVARIT-PER-LUL-BERISHEN-1280x720.jpg
ent ela16:53 | 05/11/2018

Zhvillohet seanca e parë për 35 vjeçarin Ahmet Ajeti i akuzuar si organizator i atentatit ndaj Lulzim Berishës. Avokati i Ajetit, Saimir Vishaj kërkoi gjykim të shkurtuar por, u refuzua nga gjykata.

Ky është Ahmet Ajeti nga Kosova, i cili kërkoi të hënën nga Gjykata e Krimeve të Rënda, gjykim të shkurtuar, pasi akzohet se tentoi të vriste me antitank kreu e bandës së Durrësit, Lulzim Berisha rreth 15 vite më parë.

35-vjeçari është dënuar me 20 vite burg në mungesë, për veprën penale “vrasje me paramendim”, ndërsa kërkesa e Ajetit u rrëzua nga trupi Gjykues. Ahmet Ajeti u ekstradua nga Interpol Tirana më 20 korrik të këtij viti, I cili u prangos nga policia e kosovës në qytetin e tij të lindjen në Lipjan. Pas ekstradimit, shtetasi nga kosova kërkon rihapjen e çështjes, dhe rishqyrtimin e dosjes në prani të tij, teksa kjo ishte edhe seanca e parë.

Në seancën e radhës gjykatësi Bibë Ndreca urdhëroi të thirren për t’u pyetur Lulëzim Berisha, Adriatik Coli, Sardian Sulejmani dhe Endrit Dokle. Ndër këta dëshmitar, Coli është i penduari i drejtësisë dhe prej vitesh është nën ruajtjen e shtetit me status të veçantë, ndërsa vendodhja e tij mbahet sekret.

Sipas prokurorisë, Ahmet Ajeti tentoi të vrasë në Durrës në një lokal Lulzim Berishën më 30 gusht 2005. 35-vjeacri Ajeti dhe Osman Korpuzi u nisën me porosi nga Tirana drejt Durrësit për të vrarë Lul Berishën, por në afërsi të lokalit ai u konfliktua me disa persona të tjerë, ku mbeti edhe vetë i plagosur me armë zjarri. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono