Aida Baro

pegi.jpg
in a08:45 | 15/11/2019

Ditën e sotme në emisionin “ABC e mëngjesit” ka qenë e ftuar Aida Baro kryeredaktore në botimet Pegi. Ajo kanë folur për librat më të rinj që janë botuar këtë vit si për fëmijë ashtu dhe për të rritur.

“Nëse një autor e njeh mirë është shumë e thjeshtë për ta sjellë në gjuhën shqipe”, shprehet Aida Baro. Romani për të ka shumë vështirësi, por edhe një pasion të jashtëzakoshëm për mënyrën se si realizohet. Këmbëngulja dhe forca e pasionit të çon në rrugën e duhur, tha Baro.

Ndërsa për librin“Arti i Botës Fluturake”, Baro thotë se këtë herë vjen me një stil të ndryshëm nga ai i mëparshmi.

“Aventurat e pazakonta të Shegertit të vogël”, një libër për fëmijë mjaft interesant.

“Shegerti është ai çiraku i vogël që i vjen rrotull ustallarëve dhe mjeshtrave nëpër punishtet e dikurshme sepse sot nuk ekzistojnë. Gerti i vogël është një përallë kroate, vjen për herë të parë në gjuhën shqipe, e përkethyer nga Ben Andoni. Ky libër është për moshat nga 8 vjeç-14 vjeç”, shprehet Aida Baro./abcnews.al

CMIMET-LETRARE-1280x720.jpg
ent ela16:22 | 20/12/2018

Juria e Çmimeve Kombëtare të Letërsisë  shpalli si  veprën letrare më të mirë për vitin 2017 “Sonatë për gruan e një tjetri”  të shkrimtarit Henrik Spiro. Ndërsa, vepra letrare më e mirë e përkthyer u vlerësua  “Armëpushimi” i Primo Levit  shqipëruar nga Aida Baro. Shkrimtari Henrik Spiro Gjoka, prej më shumë se 30 vitesh jeton në Francë.  Deri më tani ka shkruar pesë vepra në gjuhën shqipe. Ndërsa Aida Baro  prej 2 dekadash i është dedikuar përkthimit të letërsisë. Vepra letrare më e mirë e vitit  shpërblehet me 500 000 lekë. Ndërsa, vepra më e mirë e vitit e përkthyer vlerësohet me 300 000 lekë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono