agron xhafaj

edi-paloka22.jpg
G. P.20:32 | 24/05/2018

I ftuar në “Mbrëmje në ABC News” nga Mirela Milori, nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, nuk ka treguar shumë detaje rreth protestës që pritet të mbajë opozita më 26 Maj.

Sipas Palokës, kjo do të jetë një nga protestat më të mëdha që ka parë Shqipëria.

“Nga gjithë sinjalet që ne kemi do të jetë një nga protestat më të mëdha që ka parë Tirana. Kaq mund të them. Të gjithë po na shprehin gatishmëri, prandaj them me bindje që do të jetë më e madhja që ka parë ndonjëherë Shqipëria. Sepse shqiptarëve u ka ardhur në majë të hundës”, theksoi ai.

I pyetur nëse opozita ka marrë masat për të ndaluar çdo lloj incidenti që mund të ndodhë, Paloka shprehet se qytetarët në protestë do shprehin vetveten dhe opozita do jetë vetëm në mbështetje të tyre.

“Qytetarët do dalin në protestë, do shprehin vetveten. Ne siç kemi qenë do të jemi në mbështetje të tyre në çdo formë. Kaq.”

Ndërkohë, nënkryetari i Kuvendit u shpreh gjithashtu edhe ndaj deklaratave të Ramës, i cili të hënën në “Mbrëmje në ABC News” tha se ka dyshime të arsyeshme se disa zyrtarë të PD-së janë të lidhur me drogën në Durrës.

“Me duket se e dha përgjigjen zoti Berisha mbrëmë këtu në studiot tuaja. Janë thjesht tentativa të dala bojë për të mbuluar skandalet”, tha Paloka. /abcnews.al

agron-xhafaj-1.jpg
G. P.15:39 | 24/05/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka dërguar për ekspertim në një laborator jashtë vendit audiopërgjimin e pretenduar mes Albert Veliut dhe vëllait të ministrit të Brendshëm. Ndërkohë Krimet e Rënda po kryejnë verifikimin pasuror të Agron Xhafajt, bazuar në ligjin “Antimafia”.

Audiopërgjimi i publikuar nga Partia Demokratike si një denoncim ndaj vëllait të ministrit të Brendshëm do të ekspertohet në një laborator të huaj.

Zyra e shtypit pranë Prokurorisë së Përgjithshme njoftoi të enjten se materiali është dërguar për ekspertim në laboratorë ndërkombëtarë jashtë vendit, por pa saktësuar në cilin vend. Materiali është nisur për ekspertim gati 24 orë pasi Jetmir Olldashi, gazetari që bëri investigimin gjatë të cilit u realizuar përgjimi, dorëzoi në prokurori audiopërgjimin origjinal dhe pajisjen me të cilën ishte realizuar.

Hetimi i rastit nisi pas konferencës për shtyp të bërë nga Partia Demokratike në 14 Maj, ku u pretendua se “Bashkëpuëntori X” i identifikuar më pas si Albert Veliu apo “Babalja”, kishte biseduar me Agron Xhafajn, vëllain e ministrit Fatmir Xhafaj, në lidhje me trafikimin e një sasie droge.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda regjistroi procedim penal në 17 Maj për veprën penale të “trafikimit të narkotikëve”. Një ditë më vonë, atij iu bashkua edhe procedimi penal për “kallëzim të rremë”, i nisur në Prokurorinë e Tiranës, bazuar në një kallëzim të bërë nga Agron Xhafaj kundër tre zyrtarëve të PD që bënë denoncimin publik.

Burime zyrtare konfirmuan se janë duke u kryer veprime hetimore të gjithanshme brenda dhe jashtë vendit. Ndërkohë, Prokuroria për Krimet e Rënda ka nisur edhe kryerjen e verifikimieve pasurore të Agron Xhafajt, i cili aktualisht mban emrin Geron Xhafaj.

Hetimi pasuror do të bëhet bazuar në ligjin “Antimafia”, për të verifikuar nëse pasuritë e tij apo të familjarëve janë të justifikuara në burime të ligjshme. /abcnews.al

prokuroria-e-krimeve-te-renda.jpg
ent ela14:03 | 24/05/2018

Prokuroria nis verifikimin pasuror për Agron Xhafaj pas denoncimeve të bëra publike nga Partia Demokratike. Prokuroria njofton se hetimet po kryen nga një grup hetimor i përbërë nga dy prokurorë dhe dy oficerë të policisë gjyqësore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda në Tiranë, ndërsa janë duke u kryer veprime hetimore të gjithanshme brenda dhe jashtë vendit.

Ndërkaq Prokuroria bën të ditur se është dërguar për ekspertim materiali i videopërgjimit në laboratorë ndërkombëtarë jashtë vendit.

Njoftimi i Plotë i Prokurorisë

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda, njofton se më datë 17.05.2018 ka regjistruar procedimin penal Nr. 95/v.2018 për veprën penale të “Trafikimit të narkotikëve” parashikuar nga neni  283/a i Kodit Penal.

Më datë 18.05.2018 me këtë procedim është bashkuar dhe procedimi penal Nr. 3853 i Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë i regjistruar për veprën penale të “Kallëzimit të rremë”, parashikuar nga neni 305  i Kodit Penal.

Hetimet në këtë procedim penal lidhen me të dhënat e bëra publike më datë 14.05.2018 në një konferencë për shtyp të organizuar në selinë e Partisë Demokratike të Republikës së Shqipërisë ku është publikuar një material video.

Nga biseda e bërë publike midis dy personave, njëri i cilësuar si “Bashkëpunëtori X” dhe një personi tjetër i supozuar si shtetasi Agron Xhafaj (vëllai i Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj) është treguar se bashkëpunëtori është ndihmuar nga shtetasi Agron Xhafaj për të siguruar një sasi kanabisi për ta trafikuar.

Hetimet po kryen nga një grup hetimor i përbërë nga dy prokurorë dhe dy oficerë të policisë gjyqësore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Tiranë. Janë duke u kryer veprime hetimore të gjithanshme brenda dhe jashtë vendit.

Po kështu është dërguar për ekspertim materiali i videopërgjimit në laboratorë ndërkombëtarë jashtë vendit.

Gjithashtu njoftojmë se ka filluar dhe kryerja e verifikimeve pasurore për shtetasin Geron Xhafaj, i ditëlindjes 08.06.1975, me kombësi dhe shtetësi shqiptare, lindur dhe banues në Vlorë. /abcnews.al

 

sali-berisha-ne-abc-news-1.jpg
G. P.20:45 | 23/05/2018

Sali Berisha është shprehur në ABC News këtë të mërkurë rreth zhvillimeve më të fundit politike në vend.

Ish-lideri historik i PD-së theksoi në studion e “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi se sipas tij, me deklaratat nga Gjirokastra, Rama e shkarkoi ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

“Rama me deklaratat nga Gjirokastra e shkarkoi Xhafën. Në qoftë se tha se do provohet unë do ndryshoj mendimin tha. Ai e dinte që është e vërtetë. Me këtë i tha Xhafajt përgatitu me ik”, tha Berisha.

Ish-Kryeministri i vendit tha se Rama nuk ka bërë asnjë ekspertizë të audiopërgjimit ndaj Agron Xhafajt.

Sipas Berishës, qëllimi Ramës ishte t’i mbyllte gojën prokurorisë.

“Për të bërë një ekspertizë është kusht të marrësh zërin e dy palëve. Është kusht! Ku e mori zërin e Agronit dhe Veliut Edi Rama? Ku e çoi? Qëllimi i tij ishte t’i thoshte prokurorisë që mbylle gojën, qepe! Është një njeri i papërgjegjshëm që flet në këtë mënyrë. Nuk ka bërë asnjë ekspertizë. Ekspertiza ka rregullat e veta për t’u bërë”, tha Berisha.

Sipas ish-Kryeministrit pranoi se opozita ka regjistrime të tjera, por që ai nuk është interesuar t’u njohë përmbajtjen.

“E vërteta është se regjistrime të tjera ka, por për përmbajtjen e tyre unë nuk jam interesuar. Pse nuk jam unë i interesuar? Sepse kur del mali ose kur del trungu, degët kanë pak rëndësi. Ajo që doli për Fatmir Xhafën është trungu. Ajo vërtetoi katërcipërisht se këtu është instaluar një narkoshtet. Fatmir Xhafaj do ikë. Taulant Balla do jetë ministri i ri i Brendshëm”, u shpreh ish-kryetari i PD-së.

/abcnews.al

lokalii.jpg
G. P.16:45 | 23/05/2018

Hetuesit e Krimeve të Rënda nuk kanë mundur të gjejnë pamje filmike të takimit të pretenduar mes Albert Veliut dhe vëllait të ministrit të Brendshëm në një lokal në Vlorë. Ndërkohë, përgjimi origjinal i publikuar nga PD ndodhet tashme në duart e prokurorisë, e cila pritet ta çojë për ekspertim jashtë vendit. 

Pamjet filmike të kamerave të sigurisë të lokaleve, ku pretendohet të kenë qëndruar Albert Veliu, “Bashkëpunëtori X” i audio-përgjimit të publikuar nga Partia Demokratike nuk i kanë ardhur në ndihmë hetimit. Burime pranë grupit hetimor bënë me dije se nga verifikimi paraprak ka rezultuar se nuk ka pamje të ditës kur pretendohet të jetë realizuar përgjimi i bisedës mes “Babales” dhe Agron Xhafajt, vëllai i ministrit të Brendshëm.

Ndërkohë prej pasdites të së martës, Prokuroria për Krimet e Rënda zotëron materialin origjinal të përgjimit, si edhe mjetin me të cilin është realizuar përgjimi. Ato u dorëzuan në prokurori nga ana e gazetarit, Jetmir Olldashi, autori i investigimit gjatë të cilit u realizua përgjimi.

Burime jozyrtare konfirmuan se ekspertimi i audiopërgjimit për të identifikuar nëse zëri në të i përket Agron Xhafajt do të realizohet  në një laborator jashtë vendit, pa dhënë detaje për emrin. Prokuroria do të vendosë në dispozicion të laboratorin që do të kryejë akt-ekspertimin edhe regjistrimet audio të zërit që i janë bërë për llogari të hetmit Albert Veliut dhe Agron Xhafajt.

Veliu la kampion krahasues zëri pas dëshmisë së tij ditën e premte tek Krimet e Rënda, ndërsa Xhafaj në Prokurorinë e Tiranës, një ditë para se të udhëtonte drejt Italisë ku u vetëdorëzua tek autoritetet e këtij vendi ku kishte një dënim me burg të pakryer. Nga ana tjetër, prokuroria po kryen verifikime për saktësimin e punonjësve të policisë me emrin “Ermal” në organikën e Policisë së Vlorës për kohën, kur pretendohet të jetë bërë audiopërgjimi, e nëse po, në cfarë sektori ka qenë i angazhuar./abcnews.al

shtepia-e-albertit.jpg
G. P.16:40 | 18/05/2018

Ndryshe nga çfarë është folur në media apo gjatë opinioneve për Albert Veliun, të ashtuquajturin nga opozita dëshmitari X, fqinjët mendojnë ndryshe. Ata që kanë shumë vite që jetojnë afër kësaj familjeje tregojnë se kishin marrëdhënie të mira dhe asnjë problem shqetësues nga ta.  

Dëshmitari X siç i thotë opozita apo Albert Veliu ka ditë që nuk hyn mëe në banesën e tij. Gjithashtu gruaja, bashkë me dy fëmijët është larguar të mërkurën pasdite. Fqinjët e panë duke mbyllur portën.

“Asnjë gjë. Pimë kafe të dyja bashkë. Ajo iku në shtëpinë e saj, unë në timen ”

I njohur si Babalja, ai dhe familja e tij për fqinjen më të afërt janë njerëz të mirë, dhe që nuk kanë parë keq prej tyre.

“Familje shumë e mirë për mua. Unë kam hyrë, kam dalë. Familje e rregullt, fëmijë të rregullt”.

Sikurse të gjithë komshinjtë njohin problemet e nj-ri-tjetrit edhe për familjen Veliu e dinë që ndodhej në kushte të këqija ekonomike. Kryefamiljari i papunë, kurse djali 22 vjeç punonte kamarier.

“Ka marrë dhe me listë. Shumë të dobët nga gjendja ekonomike”.

Tre ditë pasi familja Veliu është larguar nga banesa e tyre në lagjen “Partizani” në Vlorë fqinjët tregojnë se askush nuk i ka kërkuar. Aty as policët nuk duken.

Ata braktisën shtëpinë, ku jetonin prej 22 vjetësh menjëherë pasi PD kishte publikuar video-audio dhe një ditë më pas, vete Albert Veliu foli për një bisedë me vëllain e ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj./abcnews.al

edi-ramaaa-1.jpg
G. P.14:21 | 18/05/2018

Një agjenci e huaj e ka qartësuar në kohë reale kryeministrin Edi Rama se audiopërgjimi që publikoi Partia Demokratike nuk është autentik. Se cila është kjo agjenci, kreu i qeverisë nuk pranon ta thotë.

“Adresën nuk mund t’jua jap dhe ajo që kam bërë ishte urgjente për mua. Për të ditur unë të vërtetën. Nuk ka vlerën e një prove. Provën duhet ta identifikojë dhe ta certifikojë, cilado që të jetë ajo, prokuroria”.

S’ka vlerën e provës, por vetëm bindjen e kryeministrit se është e manipuluar.

“Përgjigja ime është e qartë dhe e prerë. Ajo ç’ka i është servirur publikut shqiptar si një material autentik është vetëm manipulim i shëmtuar.”

Gazetarët e kthyen në kohë kryministrin Rama duke i kujtuar se këto deklarata kanë ngjashmëri me ato për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, ish-kryebashkiakun e Kavajës Elvis Roshi, për ish-deputët socialistë, të cilët gjithë sot kanë llogari të hapur para drejtësiëë.

“I jam referuar atyre që unë kam ditur në rastin e parë dhe në rastin e dytë unë nuk i heq dhe presje atyre që kam thënë për Sajmir Tahirin”.

Konferenca për shtyp që u bë në ambientet e aeroportit Nënë Tereza nuk u mbyll me falenderimin e zakontë, por me debate me gazetarët.

“Hajde këtu edhe vazhdo konferencën e shtypit të thuash fjalën e fundit”. /abcnews.al

albert-veliu1234.jpg
G. P.12:34 | 18/05/2018

Albert Veliu, 51 vjeçari nga Vlora, i cili një ditë më parë u paraqit nga PD-ja si identiteti i “Bashkëpunëtorit X” në bisedën me Agron Xhafajn, ndodhet që prej orës 10:30 në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, ku po merret në pyetje nga prokurori.

Mësohet se Veliu po shoqërohet nga Ivi Kaso, ekspert ligjor në PD dhe avokati i tij. Mëngjesin e sotëm 51-vjeçari vlonjat, protagonist i kësaj bisede që pretendohet se implikon vëllanë e ministrit të Brendshëm është parë në oborrin e PD-së, duke biseduar me ekspertin ligjor Ivi Kaso.

Burimet bënë të ditur se Albert Veliu është marrë në pyetje edhe dje në Prokurorinë e Tiranës, ku ka një tjetër procedim, të nisur pas kallëzimit të bërë nga Agron Xhafaj disa ditë më parë. Mësohet se Veliu gjatë marrjes në pyetje në prokurori u ka qëndruar të njëjtave deklarata si në intervistën e publikuar dje nga PD./abcnews.al

fatmir-xhafajjjjj.jpg
G. P.12:28 | 18/05/2018

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj e ka quajtur dëshmitarin X si një qytetar dixhital të sajuar, ndërsa për të është e rëndësishme të bëjë detyrën.

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, reagoi për herë të parë pas dëshmisë së Albert Veliut, dëshmitarit X të Partisë Demokratike. Xhafaj iu përgjigj PD-së nga një aktivitet në Task-Forcën Speciale në krah ambasadores gjermane në Tiranë, duke e quajtur dëshminë e Albert veliut një sajesë dixhitale.

Fatmir Xhafaj: “Dua t’ju them një gjë që këtu jemi në vendin e Task-Force speciale, kurse atje në vendin e sajesave dixhitale. Për të tjerat, detyra ime është të punoj për prokuroinë speciale dhe policinë speciale. Detyra e tyre për qytetarin dixhital të sajuar. Për mua është e rëndësishme të bëj detyrën”.

Dëshmia e 51-vjeçarit nga Vlora, Albert Veliu, publikuar të enjten nga PD-ja, ka shtuar dozën e akuzave të opozitës në këtë situatë. Gjatë inervistës së tij, Veliu pranon se ka qenë ai bashkëpunëtori X në bisedën e përgjuar me Agron Xhafajn. PD publikoi identitetin e bashkëpunëtorit X dhe dëshminë e tij pas deklaratave të kryeministrit dhe ministrit të Brendshëm se audiopërgjimi ishte i sajuar dhe në atë bashkëbisedim nuk merrte pjesë vëllai i ministrit të Brendshëm./abcnews.al

oered-bylykbashi.jpg
G. P.12:10 | 18/05/2018

Në studion e ABC News, nënkryetari i komisionit të reformës në drejtësi, deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, ka paralajmëruar publikimin e elementeve të reja sa i përket çështjes së denoncuar nga forca politike ku bën pjesë, mbrojtjen dhe lehtësimin e kriminalitetit nga qeveria Rama.

“Do të paraqiten elemente të tjera të cilat do të vërtetaojnë përtej çdo dyshimi. Do ta shihni, PD do vërë në dispozicion fakte të tjera si deri më sot. Mos ta ngatërrojmë, nuk është vetëm historia e Agron Xhafajt. Që Agron Zhafaj është një trafikant droge, jo një korrier droge, por zotëruesi i një rrjeti shpërndarjeje të kokainës. E thonë auroritetet italiane. PD do të vazhdojë të bëjë publike fakte të tjera që gozhdojnë zotin Rama dhe zotin Xhafaj mbi të gjitha”.

Deklaratat erdhën ditën kur Partia Demokratike publikoi me zë dhe figurë dëshminë e të ashtuquajturit “Bashkëpuntori X” në audiopërgjimin e publikuar nga selia blu, si inkriminuese ndaj vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono