agron duka

agroniii.jpg
ad min20:59 | 12/02/2019

Zgjedhjet vendore të këtij viti do të mbahen më 30 Qershor. Ende është herët për të folur për kandidatët të cilët do të garojnë. Por Agron Duka në “Provokacija” tregoi nëse do të kandidojë për Bashkinë e Durrësit apo jo.

Ai theksoi se këtë do ta mendonte ta bënte vetëm nëse do të dilte i vetëm dhe jo si kandidat i përbashkët me opozitën.

Agron Duka: Nuk më pëlqen faktikisht të dal si kandidat i përbashkët. Ndoshta nëse do të dal i vetëm është për t’u menduar se në fund të fundit mund të jetë detyrim i grupit shoqëror që të tregojmë dhe ne forcën tonë.

Mustafa Nano: Shanset do jenë më të mëdha nëse do jeni krah opozitës?

Agron Duka: Varet. Thonë që politika është e artit të së pamundurës. Unë edhe mund ta provoj vetëm, kurse në koalicion nuk e kam menduar ndonjëherë të dal. Por ne kemi caktuar grupe pune që po identifikojnë persona që mund të kandidojnë në disa bashki, të cilën do tentojnë të fitojnë./abcnews.al

agron-duka1.jpg
ad min20:42 | 12/02/2019

Partia Demokratike bëri publike një platformë bashkëpunimi për të gjitha partitë e vogla të opozitës. Mirëpo për Agron Dukën, ajo platformë duhet përmirësuar në përsa i përket Kodit dhe reformës Zgjedhore si dhe bujqësisë përndryshe do të rishikojë marrëdhëniet me opozitën. Deklaratën, kreu i PAA-së e bëri në emisionin “Provokacija”.

“Na ka ardhur një platformë nga PD, ku nuk vihet prioriteti mbi bujqësinë dhe kjo do jetë një nga arsyet, ndoshta përveç asaj që ne e quajmë kryesore reforma zgjedhore e Kodi Zgjedhore, të cilat nëse nuk përmirësohen në këtë platformë bashkëpunimi edhe mund edhe të na ndajnë pavarësisht se jemi në opozitë mund të dalim të ndarë në zgjedhjet e ardhshme. S’ka pakënaqësi. Në një platformë bashkëpunimi duhet të vihet një paragraf i theksuar për bujqësinë dhe si mund të zhvillohet bujqësia në të ardhmen. Nëse kjo nuk bëhet njëlloj si ligji zgjedhor, atëherë ç’mund të presim. Të paktën të na thuhet, të konsultohet me ne, dhe nëse vendosim këto pika atëherë mund të gjykojmë në marrëdhëniet tona në të ardhmen me opozitën. PD bëhet fjala sepse ata e kanë bërë këtë lloj platforme.

Më ka ardhur një shkresë që është publikuar dhe në media, të cilën do e shoh me njerëzit e mi, anëtarët e kryesisë, por që fillimisht siç u mundova t’ju shpreh kam opsionet e mia pasi aty reforma dhe Kodi Zgjedhor nuk përmenden, gjithashtu dhe bujqësia. Nëse do të na realizohen, të paktën teorikisht të jetë e vendosur në këtë lloj platforme ne nuk do të pranojmë që nesër të hyjmë në zgjedhje me PD-në. Por kjo nuk ndryshon asgjë në qëndrimet tona me marrëdhëniet e mazhorancës”, u shpreh Duka.

Megjithatë, kritika mbi këtë platformë për kodin zgjedhor dhe bujqësinë nuk do të thotë refuzim sipas Dukës. Ai theksoi se kjo që paraqet PAA është kundërofertë ndaj platformës së bashkëpunimit të prezantuar nga PD.

“Jo nuk e refuzoj. Unë i jap një kundër-ofertë dhe i them që duhet të shohë Kodin dhe reformën zgjedhore si dhe bujqësinë. Të jenë të parashikuara në këtë platformë bashkëpunimi”, u shpreh Duka./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min20:26 | 12/02/2019

Opozita ka paralajmëruar një protestë të madhe më 16 Shkurt në kryeqytet. Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në emisionin “Provokacija deklaroi se do të jetë padyshim në protestë. Ai renditi edhe disa arsye pse do të protestojë.

“Pa dyshim që do jem atje. Kudo që kam pasur rastin në media e kam thënë këtë sepse kam arsye që të jem. Për gjendjen ekonomike, për problematikat si qytetarë shqiptarë sepse jemi në vazhdën e atyre protestave të kohëve të fundit, filluar nga Kukësi, studentët për naftën, bujqësinë e kështu me radhë”, tha Duka.

Ai përjashtoi çdo bashkëpunim të mundshëm për aq kohë sa çështjet që PAA përfaqëson nuk merren parasysh nga qeveria. Duka theksoi në “Provokacija” se kryeministri nuk është pro dialogut.

“Deri në atë moment, kur mendojmë që punët për atë çështje që përfaqësojmë nuk ecin ashtu siç duhet, natyrisht që e përjashtojmë. Dhe e përshëndesim kur ka iniciativa të mira siç është rasti i heqjes së TVSH-së për imputet bujqësore, e cila ka efekt direkt për bujqësinë, por nga ana tjetër bëjnë një gabim që zerojnë efektin pozitiv të kësaj duke kompensuar fermerët nga 20 në 6%.

Është një skemë e tillë, kur grumbulluesi duhet t’ia faturojë ose fermerëve ose konsumatorëve. Në këtë moment ai pozitivitet që sjell heqja e imputeve zerohet nga negativiteti që sjell kjo masë, për të cilën ne kemi bërë vazhdimisht takime. I kemi dërguar dhe një letër kryeministrit, bile duhet të them në studion tënde që nuk është ndonjë tip që dialogon shumë.

Thuhet pse duhet të ngrihemi në protesta, pse duhet ta ngrejmë me forcë, ja pra ne e kemi provu ta ngrejmë dhe me dialog. Kemi bërë takim me fermerët, me biznesin, me grupet e interesit, i kemi dërguar shkresë kryeministrit, zv/kryeministrit dhe ministrave të linjës dhe nuk kemi marrë asnjë përgjigje”, u shpreh Duka./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min17:05 | 05/12/2018

Aleati parlamentar i demokratëve në krye të Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka në një intervistë për ABC Neës e ka quajtur bojkotin e parlamentit jo si opsionin më të mirë, por të duhurin e kësaj opozite, për nga kushtet ku ndodhet parlamentarizmi dhe vendi. Për buxhetin e miratuar për vitin e ardhshëm, kreu i PAA-së nuk sheh përmirësim të qënësishëm në sektorin që mbulon pjesën më të madhe të Prodhimit të Brendshëm Bruto në vend.

Bojkoti i parlamentit nga opozita në një kohë kur Kuvendi diskuton disa nga ligjet më të rëndësishme për vendin, si ishte edhe buxheti 2019 i miratuar ditën e hënë nga mazhoranca, ashtu si këmbëngulin edhe ndërkombëtarët, nuk është opsioni më i mirë as për aleatin e demokratëve Agron Duka.

“Do ishte shumë më mirë nëse opozita do të ishte në parlament. Kjo është në dëm të opozitës, por vënë në kandar denoncimin i herpashershëm, këto lidhje korruptive, jo vetëm me krimin e organizuar por qoftë edhe me klientët e qeverisë në përdorjen parave pulike, opozita e ka parë të arsyeshme që ta bëjë jashtë parlamentit”, tha Duka.

Kjo zgjedhje, e imponuar sipas Dukës për shkak të gjendjes anormale ku ndodhet vendi, u reflektua edhe në seancën, mbase më të shkurtër në historinë e pluralizmit shqiptar, të diskutimit të buxhetit të vitit të ardhshëm.

“Mund të jetë rast i rrallë mesa mbaj mend unë, ndoshta i vetmi që një buxhet kalonp a pjesmarrjen e opozitës, por kjo ka qenë zgjedhje e forcuar e opozitës duke patur parasysh gjendjen e rëndeuar ekonomike dhe lidhjet e mazhoracnës me krimin, është parë e arsyeshme që të mos jetë pjesëmarrëve në parlament”, u shpreh kreu i PAA-së.

Për atë që forca politike që drejton ka kauzë, Duka nuk sheh asnjë përmirësim në buxhetin e miratuar.

“Për bujqësinë vërejmë se nuk ka asnjë ndryshim, Është po  i njëjtë si viti i kaluar në mos më pak. Kjo tregon që nuk shihet bujqësia si prioritet apo siç asaj i takon megjithëse  jep 20% të PBB bujqësia”, u shpreh ai.

Aty ku ka ndryshim, ka përkeqsim sipas Dukës, i cili kujton se integrimi europian është proces kompleks që procedurën parlamentare e sheh në funksion të produktit final, siç do duhej të ishte edhe ai në sektorin e sigurisë ushqimore dhe mbrojtjen e konsumatorit, i cili sot ka rreth 28% më pak buxhet se vitin e shkuar, thekson Duka.

“Ta dini se krah reformave dhe luftës kundër krimit edhe kjo është tepër e rëndësishme. Nuk të pranon europa nëse produktet nuk janë të sigurita për konsumatorin europian. Ata janë shumë kërkues në këtë drejtim ndërsa ne bëjmë të kundërta. Japim 28% më pak, nuk ka laboratore”, theksoi ai.

Sidoqoftë, një rreze drite e gjen në ndryshimet fiskale të parashikuara për 2019-n.

“Heqja e TVSH-së së imputeve bujqësore, të shohim sa e saktë do jetë dhe kush është lista e këtyre imputeve . si premtim është i 2013-s por të shohim nëse do realizohet”, u shpreh Duka.

Për kreun e Partisë Agrare Ambientaliste është alternativa e opozitës me taksim të sheshtë 9%, eleminimin e taksës së qarkullimit dhe 100 milionë euro në vit subvencione të drejtpërdrejta për fermerët, ajo që do t’i ndihmonte realisht ata, e bashkë me ta vendin, si kontribuesit më të mëdhenj në Prodhimin e Brendshëm Bruto./abcnews.al

DUKA-PER-AKSIONIN-OPOZITAR-1280x720.jpg
ad min16:18 | 25/09/2018

Aleati i demokratëve në krye të PAA-së Agron Duka në një intervistë për ABC News ka theksuar se aksioni i opozitës do të përshkallëzohet pas këshillimit të kësaj të fundit me qytetarët. Kjo pritet të ndodhë në takimet që opozita i ka zëvendësuar me ato në sallën e parlamentit, të cilin e bojkotojnë prej nisjes së sesionit të ri.

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, aleat i demokratëve në opozitë, vendimin e ksaj të fundit për të qëndruar jashtë parlamentit e sheh si reagim të nevojshëm ndaj gjendjes emergjente ku vendi ndodhet sipas tij.

Agron Duka: “Ka një lidhje të fortë të mazhorancës me krimin, në këtë gjendje opozita mori këtë masë ekstreme për tu shkëputur dhe denoncuar nga qytetet ku lidhja është më porblematike. Ky lloj mesazhi është dhënë ndaj opozita ka vendosur të vazhdojë jo më denoncime por të shkojë drejt e tek njerëzit, takime në qarqe me qytetarët në mënyrë që të marrim nga ata mendim si të veprojmë në të ardhmen”.

Kjo do të përcaktojë dhe nivelin e përshkallëzimit të këtij aksioni opozitar, thekson Duka i cili kushtin e parë vendosur ndaj mazhorancës, atë të pranimit të Vettingut në politikë, e sheh të vështirë nëse nuk bëhen bashkë ato faktorë që mandatin e parë të opozitës mundësuan ligjin e dekriminalizimit.

“Jam, pak skeptik që mund të arrihet ligji për Vettingun duke qënë se mazhoranca e ka në dorë është e vështirë të bëjnë harakiri, ligji kundër vetes së tyre, do nxjerrin pengesa që ta pengojnë, por nëse do të ketë një bashkim të gjithë forcave, mediatike, intelektuale, ndërkombëtarëve mendoj që mund të arrihet”.

Për Dukën braktisja e mazhorancës për t’iu bashkangjitur opozitës, si ishte rasti i Partisë për Drejtësi integrim dhe Unitet e Shpëtim Idrizit është tregues se ka diçka madhore për të cilën duhet luftuar./abcnews.al

DUKA-DURRES-1280x720.jpg
ent ela22:11 | 18/05/2018

Zhvillimet e fundit politike kanë sjelle konflikte, të cilat mund të na çojnë edhe drejt zgjedhjeve të parakohshme. Deklarata u bë në Durrës nga kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka. Ai iu bëri thirrje simpatizantëve të tij që të marrin pjesë në protestën e opozitës në 26 maj në Tiranë.

Kryetari i Partisë Agrare Ambjentaliste Agron Duka në një takim me simpatizantët në Durrës deklaroi se situata politike në vend është e tensionuar dhe po shoqërohet me konflikte. Ndaj nuk është çudi,- thotë ai që vendi të shkojë edhe në zgjedhje të parakohshme.

“Situata politike është e tensionuar, ju e dini që ka pas gjatë gjithë kohë konflikte me grupe interesi, fillo me rrugën e kombit, vazhdo me problemin e teatrit kombëtar, biznesin e vogël dhe ngjarjet e fundit me ministrin e brendshëm. Nuk është çudi që të ketë edhe zgjedhje të parakohshme. Ne si PAA duhet të përgatitëmi që mund të ketë zgjedhje vendore e parlamentare”.

Duka tha se forca që drejton synon të përfaqësohet me të paktën dy anëtarë në keshillat bashkiak.

“Ne duhet të pretendojmë shumë më tepër se në kohën e Xhuveli, të paktën nga dy përfaqësues për këshillin bashkiak”.

Gjatë takimit kreu i PAA-së i beri thirrje simpatizanteve që t’i bashkohen protestës së opozitës, e cila është paralajmëruar se do të mbahet më datë 26 maj. /abcnews.al

BYRO-POLITIKE-02-MAJ-2018-1280x720.jpg
ent ela08:45 | 03/05/2018

Aleatët e Partisë Demokratike Dashamir Shehi kreu i LZHK, Fatmir Mediu kreu i PR, Agron Duka, kreu  i Agraro-Ambjentaliste dhe Nard Ndoka kreu i demokristianëve, të ftuar në studion e “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi në ABC News kanë folur për aksionin opozitar.

Për Shehin këto dy muaj qeveria duhet të qeverisë dhe jo të sundojë dhe të pastrojë ambjentin kriminal në Shqipëri.

“Ne si opozitë kemi për detyrë që ti’i denoncojmë. Jemi para gjërave të mëdha të Shqipërisë”-thotë ai.

Sipas Mediut dështimi më i madh i drejtësisë është kur politika flet për drejtësinë.

Rama kërkon të jetë kryegjyqtar, kryeprokuror dhe kryeministër. Ramës i duket vetja si autoriteti sublim”.

Agron Duka u shpreh se opozita nuk e ka bërë rolin e saj aq sa duhet, sepse së pari PD duhet të tejkalojë problemet e veta të brendshme.

Ndërsa Nard Ndoka tha se politika shqiptare doli e traumatizuar pas zgjedhjeve. Edhe mazhoranca nuk pati shkëlqimin qeverisës dhe u vërtetua që nuk është votuar nga qytetarët, por falë manovrave, përfshirë dhe marrëveshjen e 18 majit. /abcnews.al

paa.jpg
ad min17:15 | 28/04/2018

Partia Agrare Ambientaliste ka zhvilluar një takim me strukturat e kësaj force politike në Shkodër. Kreu Agron Duka tha se ka nisur organizimi për zgjedhjet lokale të 2019-s dhe kërkoi angazhim maksimal për rritjen e Partisë Agrare Ambientaliste.

 Nga Shkodra, Partia Agrare Ambientaliste ka nisur përgatitjet për zgjedhjet lokale të 2019-s, në takim me strukturat e kësaj force politike në këtë qark. Kreu Agron Duka tha se zgjedhjet e fundit nuk dhanë rezultatin e pritshëm pasi ato nuk ishin zgjedhje normale dhe u prodhuan si shkak i një marrëveshje.

Duka u shpreh se PAA është një alternativë ndryshe ndaj atyre që përfaqësojnë partitë tradicionale. Në këtë takim u kërkua angazhim maksimal që në zgjedhjet e ardhshme lokale të rritet rezultati i pjesëmarrjes në këshillat bashkiak. Në fund të takimit u shprëndanë edhe kartat për anëtarët e rinjë të PAA-së./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min20:32 | 09/04/2018

Kryetari i Partisë Agraro-Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në Mbrëmje në ABC News ka folur rreth situatës së krijuar për shkak të protestës për Rrugën e Kombit.

Sipas Dukës, qeveria ka pasur gabim sepse duhet të konsultohej me qytetarët e zonës.

“Mendoj që kanë gabim që në fillim sepse duhet të konsultoheshin me grupin e interesit, qytetarët e zonës”, tha Duka.

Më tej, ai shtoi se ka dy arsye se pse nuk duhet vënë taksë për Rrugën e Kombit.

“Unë gjykoj dy gjëra që nuk duhet të vësh taksë. E para se është një rrugë specifike, është e të gjithë shqiptarëve dhe e dyta nuk mund të vesh taksë sepse nuk është e mbaruar si autostradë”, tha kryetari i PAA-së./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono