agim nesho

paskal-milo-1.jpg
G. P.21:18 | 27/05/2019

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, Paskal Milo, duhet që palët politike të veprojnë në emër të interesit kombëtar për t’i hapur rrugën zgjidhjes së krizës në vend. I ftuar në emisionin “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, Milo theksoi se Shqipëria duhet t’i japë mesazhin BE-së se e meriton integrimin në BE. Pikërisht ky duhet të jetë shqetësimi i palëve politike sipas tij.

“Unë them që do jetë faktori i jashtëm që do përcaktojë hapjen e negociatave brenda këtij viti. Ajo që do vendosë për hapjen e negociatave do të jetë se si do shkojnë punët në Shqipëri. Ky do jetë shqetësimi i klasës politike shqiptare, si do krijojë kushtet që Shqipëria të stabilizohet politikisht dhe me qëllim që të japë një mesazh që Shqipëria e meriton hapjen e negociatave. Duhet menduar shumë. Duhet vepruar në emër të interesit kombëtar dhe jo në interes politik të çastit të njërës apo tjetrës palë politike. Deri tani unë shikoj të prevalojë interesi kombëtar për t’i hapur rrugë çeljes së negociatave. Nëse kjo nuk ndodh nuk duhet të shpresojmë që do të paraqitemi në sytë e vendeve evropiane si shtet me qëndrueshmëri politike që meriton hapjen e negociatave. Përgjegjësia e klasës politike është t’i thërrasin mendjes në emër të integrimit evropian të Shqipërisë”, tha Milo.

Edhe ish-ambasadori Agim Nesho tha se Bashkimi Evropian nuk mund të pranojë një vend që është në krizë.

Unë dua të dalloj një moment që ne përpiqemi që problemet tona t’i projektojmë jashtë. Atë që do shprehin të huaj ndaj nesh janë ato që duhen korrigjuar në vend. Ky proces do varet shumë nga çfarë bëjmë ne dhe kush është problematika e Shqipërisë sot. Nuk mund të pranohet, duhet të jemi koshientë, një vend që është në krizë nuk mund të pranohet në BE pa parë të gjitha kriteret e tjera. Nuk e kanë të huajt, e kemi ne”, u shpreh Nesho gjatë emisionit “Byro Politike”./abcnews.al

neshooo.jpg
G. P.21:22 | 09/05/2019

Pas takimit me kryeministrin e Shqipërisë ditën e djeshme, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi se kishin biseduar për domosdoshmërinë në lidhje me hapjen e plotë të kufirit me Shqipërinë dhe krijimin e një hapësire shqiptare pa kufi nën ombrellën e aleancën euroatlantike.

Për diplomatin Agim Nesho, pavarësisht përpjekjeve të liderëve lokalë të Ballkanit Perëndimor, rregullat i cakton Europa dhe do zgjidhet sipas kushteve të saj. Sipas tij, kjo është një aventurë e paprecedentë që nuk lejohet as nga e drejta ndërkombëtare.

Agim Nesho: Unë mendoj që është një retorikë që i shërben më tej atij patriotizmit shqiptar dhe vlerësimit ndaj asaj që ka ndodhur në Berlin. Unë mendoj që Berlini ka qenë shumë i prerë dhe i saktë duke thënë që “doni të vini në familjen tonë evropiane, këto janë konditat. Asnjë fuqi tjetër mund të përcaktojë rregullat e shtëpisë tonë”. Çfarë do përpjekjesh të bëjnë udhëheqësit lokalë me prioritet që kanë duke thirrur një forcë ose një forcë tjetër, kjo gjë i takon Europës dhe në një kuptim kjo gjë do të zgjidhet në Europë dhe sipas kushteve të Europës. Kjo është një aventurë sepse nuk e lejon ligji ndërkombëtar, sepse jo vetëm Kosova, e cila me këtë deklaratë prek Kushtetutën e saj edhe vë në rrezik atë që komuniteti ndërkombëtar i ka përcaktuar, nuk ka bashkim me vende të tjera, nuk ka sovranitet ndaj Serbisë më. Përmendja e zonave të ndryshme në territorin e Serbisë, ashtu si edhe një ide tjetër për heqjen e kufijve, sado patriotike të jetë, është e dëmshme për këto momente, për Kosovën sepse ka të bëjë me procesin e njohjeve dhe aderimin në OKB.

Mirela Milori: Nëse kjo ndodh përbën rrezik faktori shqiptar e pështjellon rajoni nëse do hapej kufiri Kosovë-Shqipëri?

Agim Nesho: Ne mund të duam që sot të bashkohemi të gjitha hapësirat ku jetojnë shqiptarët, por kjo nuk mund të ndodhë. Paprecedentët në të drejtën ndërkombëtare kanë një ligj dhe ndryshe do të veprojë si në një pyll të egër ku ligjin do e bëjë më i forti. Sot nuk lejohet sepse sot ka pasur një reagim shumë të fortë. Daciç ka thënë që kjo është një pështymë ndaj BE-së për arsye sepse prek çështja e kufijve. Vetë Europa nuk mund ta lejojë këtë precedent pastaj do fillojë Srpska Republika do kërkojë të hapë kufijtë, fillojnë të çmontohen dhe krijohet një konfiguracion i ri gjeopolitik. Fuqitë e tjera nuk do jenë indiferente tani që ka dalë një botë polare dhe me shumë fuqi që kanë interes të veçantë mbi Ballkan./abcnews.al

agim-nesho-1.jpg
G. P.20:46 | 09/05/2019

Eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare, Agim Nesho, deklaroi këtë të enjte se samiti i Brdo-Brijunit është një event që përsëritet çdo vit. Sipas tij nëse nuk do kishte qenë samiti i Berlinit dhe qëndrimet që dolën pas tij, ky i sotmi që u zhvillua në Tiranë do të ishte një gjë e zakonshme si vitet e tjera.

I ftuar në “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori, diplomati u ndal edhe te vizita e Përfaqësueses së Lartë të BE-së, Federica Mogherini. Konferencën mes saj dhe kryeministrit Edi Rama, ai e konsideroi si një shfaqje për politikën e brendshme në vendin tonë.

“Sigurisht në fakt këto janë marrëdhëniet e vërteta, pavarësisht se samiti në qendër të tij ka çështjen e pajtimit të konflikteve dhe zgjidhjen e rrugëve të përbashkëta për integrimin europian. Kjo tregon se realiteti ballkanik reflekton një realitet ndryshe, plot kontradikta, plot gjëra të pazgjidhura, mënyrën e komunikimit të vështirë jo vetëm ndërmjet liderëve. Ajo që dua të vlerësoj, produkti i samitit u bënë disa lëvizje mes të cilat dua të veçoj, takimin mes Kryeministrit Rama dhe Komisioneres së Lartë të BE, zonjës Mogherini që mendoj se ishte më tepër një show për ambientin politik të brendshëm sepse nuk ka pasur akoma vlerësim Komisioni i Bashkimit Europian për të ardhur me një rezultat konkret siç erdhi radhën e kaluar. U bë një vlerësim vetëm i njëanshëm duke thënë vetëm rezultatet pozitive të shprehura disa herë nga kryeministri shqiptar. Duket sikur ishte një “qokë” e kërkuar dhe për të rënë në një nivel të papranueshëm të një përfaqësusi të lartë të BE-së. Ne e dimë që në përfundim të mandatit ka një pauzë që nuk shprehen dhe zonja Mogherini kishte të drejtën të shprehej edhe në tryezën ku mori pjesë sepse këto janë sinjalet e personaliteteve të veçantë dhe të vlerësonte Shqipërinë. Thirrja e saj duke thënë që populli shqiptar, nënkupton që 92 % kërkojnë të hyjnë në Europë është po populli shqiptar që ka votuar dhe merr pjesë sot në demonstrata dhe në këtë krizë të madhe politike sepse kërkon që t’i bashkohet BE-së jo për përfitime ekonomike, por për të garantuar perspektivën evropiane. Kjo nuk mund të rrinte pa u prekur nga Mogherini”, tha Nesho.

Sipas Neshos, Mogherini po përpiqet që të përdorë kanalet e komunikimit që ka krijuar me liderët e Ballkanit, duke përfshirë edhe kryeministrin Rama, në mënyrë që të rinisë dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

“Samiti i Berlini përcaktoi vendin kush do jetë raporti ndërmjet vendimeve të shteteve dhe të Këshillit të kryetarëve të qeverive të BE për vetë faktin se nuk pati sukses. Mogherini në këtë proces duke mos arritur dot të konkretizojë një marrëveshje të domosdoshme ku në nivelin politik ishte shprehur shumë mirë që Serbia për të hyrë në BE ka si konditë njohjen e Kosovës. Nuk mendoj që bashkëbisedimin që bëri me qeverinë e bëri me këtë qëllim. Ajo ishte për një vlerësim të marrëdhënieve personale me Kryeministrin Rama. Qëllimet e saj ishte për të riaktivizuar atë dialog dhe për të arritur një marrëveshje në fund të vitit sepse kjo është një kërkesë kryesore e BE-së. Në këtë mënyrë kërkon që në ato njohje personale që ka krijuar me liderët e Ballkanit t’i konkretizojë dhe të mos jetë e shmangur, por të korrigjojë këtë gjë që të jetë faktor”, tha Nesho./abcnews.al

byro-politike-1.jpg
G. P.23:01 | 06/05/2019

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoninë e Veriut ishin tema e diskutimit në këtë puntatë të emisionit “Byro Politike “ nga Juli Xhokaxhi. Stevo Pendarovski është zgjedhur si president i Maqedonisë pas raundit të dytë të zhvilluar të dielën. Thelbësore për zgjedhjen e tij në krye të shtetit ishin edhe votat e shqiptarëve që jetojnë në Maqedoninë e Veriut.

Për të diskutuar rreth kësaj çështjeje të ftuar në studio ishin: diplomati Agim Nesho; studiuesi Lisen Bashkurti; ish-ambasadori Arben Çejku dhe politologu Ilir Kalemaj. Ndërkohë në lidhje të drejtpërdrejtë nga Maqedonia ishte kreu i BDI-së, Ali Ahmeti.

Ky i fundit gjatë emisionit deklaroi se shqiptarët në Maqedoninë e Veriut nuk kanë nevojë për më shumë se dy parti politike. Ndërkohë, të ftuarit në studio theksuan se zgjedhja e Pendarovskit në krye të shtetit është historike, jo vetëm për maqedonasit, por edhe për shqiptarët që jetojnë atje./abcnews.al

agim-nesho.jpg
G. P.20:52 | 06/05/2019

Diplomati Agim Nesho e konsideroi si historike për shqiptarët zgjedhjen e Stevo Pendarovskit në krye të shteit të MAqedonisë së Veriut. Gjatë emisionit “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, ai theksoi se vendet perëndimore e kanë konsideruar njeriun e tyre presidentin e ri të Maqedonisë.

“Ai që është problem në Ballkan ëhtë që elitat ndryshojnë me vonesë. Ky (Pendarovski) e ka provuar veten sepse është një akademik. Ka punuar me ambientet dhe institucionet ndërkombëtare. Një njeri jep shpresën që do jetë njeriu që me të drejtë Perëndimi e ka quajur njeriu i tij. Ishim në një moment shumë kritik për sigurinë në Maqedoninë e Veriut. Një njeri që do i shërbejë interesave të gjithë popullit që rrallë herë ka ndodhur në këto vende. I urojmë suksese dhe duhet të themi që ishte zgjedhja më e mirë. Një zgjedhje historike jo vetëm për maqedonasit, por edhe për shqiptarët”, tha Agim Nesho.

Stevo Pendarovski do të jetë presidenti i ri i Maqedonisë së Veriut. Ai fitoi në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale te zhvilluar të dielën në këtë vend. Pendarovski mori rreth 16 mijë vota me shumë se rivalja e tij Gordana Siliankovska.

Pendarovski u kandidua në këto zgjedhje nga koalicioni në pushtet, LSDM dhe BDI. Duket se në raundin e dytë është mbështetur edhe nga elektorati i kandidatit shqiptar Blerim Reka, që mori 10 % të votave në raundin e parë në 21 Prill. Kështu duket se mbështetja e shqiptarëve me votë për kandidatin pro-evropian ishte vendimtare në fitoren e tij përballë kandidates opozitare Silianovska./abcnews.al

byroja.jpg
G. P.21:19 | 18/03/2019

Rajoni ynë është përfshirë protesta. Në Serbi, Mal të Zi, por edhe në Shqipëri njerëzit kanë protestuar gjatë javës së kaluar. Për Paskal Milon, kjo situatë është reflektim i asaj që po ndodh në Europë. I ftuar në emisionin “Byro Politike”, ai tha se arsyeja kryesore e protestave është dobësia e demokracisë në këto vende.

Paskal Milo: Është më tepër një reflektim i një situate të paqëndrueshme në të cilën ndodhet vetë Evropa. Duke qenë se Evropa është vetë në lëvizje, por që në Ballkan përgjithësisht përkthimi që i bëhet këtyre lëvizjeve gjithmonë kanë të njëjtin tekst. Arsyeja kryesore është te dobësia e demokracive në këto vende, të cilat nga një paqëndrueshmëri masive.

Ndërkohë për diplomatin, Agim Nesho, kemi një krizë të përhapur në vendet e Ballkanit. Gjithashtu rreth protestave në kryeqytetet e rajonit tonë, foli edhe Arben Malaj, i cili tha se është një gjë jo shumë e mirë që ka zhvillime të tilla.

Agim Nesho: Kemi një krizë të përhapur në vendet e Ballkanit. Problemet kryesore qëndrojnë problemet e demokracisë.

Arben Malaj: Fakti që ka zhvillime të tilla në të gjithë Ballkanin është një gjë jo shumë e mirë. Unë besoj që pjesa që nuk është bërë ende pjesë e NATO-s. Problemet që do kenë zhvillimet në Serbi dhe Shqipëri do jenë probleme në sfidat me demokracinë. Burimet e protestave kanë edhe një fenomen që ndodhet në BE, që është zhgënjimi që kanë njerëzit nga qeverisja.

Ish-deputeti Edmond Panariti tha se shkak i situatave politike në këto vende është vendimtar faktori i brendshëm.

Edmond Panariti: Unë mendoj që faktori i brendshëm është vendimtar. Në të gjitha këto vende pjesa më e madhe e pasurisë kombëtare kontrollohet nga një pjesë e njerëzve. Këtu duhet të shikojmë edhe bazën e këtij konflikti që po përshkallëzohet. Në një farë mënyrë ky model kalcifikon dhe elitat. Në disa vende kemi modele të ndryshëm të reagimit qytetar./abcnews.al

ballkani-ne-byro-politike.jpg
G. P.23:11 | 28/01/2019

Në Ballkan po fryn erë ndryshimesh. Marrëveshja e Prespës është traktati që i jep zgjidhje problemeve mes Greqisë dhe Maqedonisë. Pas kësaj lindin një sërë tezash se çfarë po ndodh në rajoni tonë.

Për të diskutuar për këtë temë në emisionin “Byro Politike” ishin të ftuar: Agim Nesho, diplomat; Lisen Bashkurti, studiues; Arben Çejku, ish-ambasador i Shqipërisë në Maqedoni dhe Ilir Kalemaj, profesor dhe politolog. Ndërkohë në lidhje të drejtpërdrejtë nga Maqedonia ishte Seladin Xhezairi, drejtor i Klan Maqedonisë, ndërsa nga Greqia Rober Goroi, gazetar i ABC News në Athinë.

Marrëveshja e Prespës tashmë e ratifikuar nga të dyja vendet, Greqi dhe Maqedonia mund të quhet historike. Për drejtorin e Klan Maqedonisë, Seladin Xhezairi, ky traktat prish imazhin e keq të Ballkanit e konsideruar si fuçi baruti. Ai ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë në “Byro Politike” nga Tetova ku theksoi se merita për këtë marrëveshje historike ka edhe faktori shqiptar.

Seladin Xhezairi: Kam përshtypjen se pikërisht Marrëveshja e Prespës sikur e prish atë imazhin e keq për rajonin si fuçi baruti dhe gjithnjë duke marrë parasysh se mosmarrëveshjet prej gati 3 dekadash për emrin kushtetues të Maqedonisë bënë që vendi të jetë rob i mohimit dhe i kundërshtimit të Athinës për integrimin e vendit. Do thosha këtu është pritur si marrëveshje historike traktati mes dy vendeve, pikërisht për arsyet e sipër thëna. Marrëveshja e Prespës sikur i vë pikë dilemave sikur që kanë qenë të pranishme në qarqet e këtushme sidomos ato maqedonase. Opozita e sotme VMRO-DPMNE e ka vënë vendin në këtë klub të tradhëtarëve sepse sipas saj me këtë marrëveshje preket identiteti i maqedonase, historia dhe kultura e ngritur mbase edhe teleshikuesit tuaj janë në dijeni e ngritur kryesisht pas LIIB. Zaev e gëzon mbështetjen e shumicës së qytetarëve për këtë hap tepër të guxishmësh, pse jo dhe historik dhe në këtë rrafsh merita ka edhe elementi shqiptar këtu në Maqedoni.

Ndërkohë për të folur se ç’po ndodh në Greqi ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë nga atje gazetari Robert Goro. Ai u shpreh se kjo marrëveshje ka qenë risk për Tsipras, i cili mund të humbasë zgjedhjet për shkak të saj.

Robert Goro: Duhet thënë që ka qenë një risk shumë i madh për Tsipras. Ai mund të humbasë edhe zgjedhjet kurdo që bëhen. Duket se nga njëra anë Tsipras është i vendosur t’i shkojë deri në fund impementimin e marrëveshjes. Ky është një investim i madh për karrierën e tij politike. Edhe në planin ndërkombëtar fytyra e tij ka marrë një shkëlqim tjetër. Këto tre ditë që kanë kaluar pas miratimit të marrëveshjes është fashitur disi reagimi. Kemi sulme ndaj deputetëve që votuan në favor të marrëveshjes. Ka qenë një atmosferë jashtëzakonisht e elektrizuar. Edhe këtu ka qenë atmosfera politkke reagimet kanë qenë të njëjta me ato në Maqedoni. Aq sa Tsipras përdori si argumente faktin që opozita greke akuzonte qeverinë e këtushme me të njëjta akuza që akuzonte VMRO qeverinë e Maqedonisë. Misotaqis ka deklaruar se Greqia mund ta bllokojë integrimin e Maqedonisë në BE. Por kjo s’ka lidhje me emrin. Ajo mund të përdorë të drejtën e vetos kur të shqyrtojë kapitujt”.

Agim Nesho: Ishte një çështje e vonuar që mund të ishte zgjidhur. Kemi një moment të ri në Europë dhe interesat gjeopolitiike të fuqive që kërkojnë të futen në Ballkan, në vendin e fundit që nuk është bërë pjesë e BE. Tsipras tregoii që është një lider i dimensioneve europiane. Mund të humbi zgjedhjet, por ka thyer nacionalizmin tradicional grek, që në Ballkan është prezent. Ka dalë mbi vetveten.

Ilir Kalemaj: Në Ballkanin Perëndimor, kemi liderë të cilët kanë zgjatur në pushtet prej dy dekadash, Gjukanoviç në Mal të zi, Vuçic në Serbi. Kemi raste të tjera si Gruevski që qëndroi në pushtet prej 10 vjetësh. Politika e jashtme shihet në funksion të zgjidhjeve të brendshme. Zaev erdhi si në mënyrë të natyrshme, por ka pasur peripeci të ndryshme. Zaev ishte bast i Perëndimit dhe një bast i madh edhe për të ridimensionuar edhe marrëdhëniet me faktorin shqiptar. Kemi të bëjmë me diçka që e tejkalon dhe vetë Zaevin si njeri. Anëtarësimi i plotë i Maqedonisë në NATO jep një sinjal për gjithë rajonin. Tsipras mori një farë basti jo të vogël të cilin e mendoi si një borxh ndaj Gjermanisë dhe BE-së. Greqia ka sot borxhin më të madh në BE. Greqia sot është e varur ndaj Gjermanisë njësoj si 10 vjet më parë.

Agim Nesho: Problemi është që influencat po vijnë dhe po forcohen. Pas mbarimit të Luftës së Ftohtë dhe krijimi të rendit një polar në botë, me SHBA-në në krye, Rusia, Turqia dhe Kina ishin shumë larg. Tani ka ardhur një rend tjetër me shumë pole. Secila influencon sipas interesave të veta në Ballakan. Kina nëpërmjet tregtisë, një plani afatgjatë për të patur një marrëdhënie të veçnatë brenda interesave. Rusia është e fokusuar në Europën Lindore dhe në Ballkan. Po të shikosh edhe në analiza, nga ato që nuk ka realizuar Europa e Bashkuar, ne duhet të jemi koshientë që Europa duke qenë e sigurt që këto gjëra nuk do ndodhin, Ballkanin e la pas. Edhe lufta që po bëhet në Maqedoni. Lavrovi ka katër herë që gjithonë insiton që kemi interesa në Maqedoni. Është një vend më tepër në Aleancën e Atlantikut. Vendet ballkanike që mund të kenë influenca të jashtme jashtë BE-së sot mbetet Bosnja, për të cilën lufta do jetë shumë e afërt. Kosova dihet. Ballkani duhet të ketë kujdes nga interesa të tjera siç është Turqia.

Lisen Bashkurti: Qasja ndaj vizionit gjerman është dhe një nga arsyet kryesore që Maqedonia dhe Greqia zgjidhën problemet mes tyre. Ballkani zgjidhi një problem, por është larg zgjidhjes së shumë prej tyre.

Arben Çejku: Nuk janë vetëm amerikanët që kanë paralajmëruar Prishtinën që mos të bëjnë hapa të nxituar. Kush është në presion këtu për të nxituar. Është Beogradi që duhet të hapë bisedimet me BE- apo është Kosova. Serbia e ka humbur kosovën prej kohësh, diskutimi për statusin është kurthi që i bëhet Kosovës. Mendoj se implikimi i Shqipërisë në këtë lloj dialogu është një iniciativë e rrezikshme ku duhet të flasin shumica e faktorëve. Ne duhet ta kemi të qartë që do të mbajmë përgjegjësinë tonë institucionale. Me anë të emisionit tuaj i kërkoj ministrit të deleguar që të qartësojë pozitën e vet në raport me deklaratën që ka bërë, këtë duhet ta bëjë për shtetin shqiptar./abcnews.al

byrojaaaa.jpg
G. P.23:59 | 26/11/2018

Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Kosovës. Sot në Pejë u mbajt mbledhja e pestë e përbashkët mes qeverive të dy vendeve. Marrëveshje të ndryshme dhe protokolle janë nënshkruar mes institucioneve is dhe fjalimet që u mbajtën sot mes kryeministrave ishin në qendër të diskutimeve këtë puntatë të emisionit “Byro Politike”.

Të ftuar në studio: diplomati Agim Nesho, analisti Enver Bytyçi dhe ekonomistët Arben Malaj dhe Gjergj Buxhuku.

/abcnews.al

b.jpg
ent ela20:29 | 26/11/2018

Byro Politike u rikthye këtë të hënë me vendimet e qeverive të përbashkëta të Shqipërisë dhe Kosovës të marra sot në Pejë, të para në këndvështrimin e diplomatit Agim Nesho, analistit Enver Bytyçi, dhe ekonomistëve Arben Malaj dhe Gjergj Buxhuku.

Sipas diplomatit Nesho kjo ishte një shfaqje populiste që kërkonte të dilte te nacionalizmi, ndërsa thekson se të gjitha marrëveshjet dhe vendimet që u morën sot duhet të ishin realizuar më përpara për të rritur mirëqënien.

“Shumë marrëveshje që u bënë dhe u thanë duhet të ishin realizuar më përpara dhe mos prisnin 5 vjet kohë të realizoheshin këto gjëra. Edhe çështja e diplomave është e rregulluar mes dy vendeve. Të dy ekonomitë  e vendeve tona duhet të shkojnë së bashku për të rritur mirëqënien e vendit.

Kjo duket si shfaqje e madhe, pjesa shqiptare e menaxhon shumë bukur. Duket sikur nuk u intereson se çfarë duhet të bëhet. Ishte një shfaqje populiste pavarësisht se në rastet e çdo partie më pak fjalë dhe shou dhe më shumë punë, nuk duhet shitur kjo gjë. 120 mijë euro pala kosovare për të realizuar këtë takim, po kaq dhe qevria shqiptare që mund të ishin kanalizuar për një projekt në ndihmë qytetare. Duket sikur ka shteruar qeverisja e vendit në Shqipëri dhe kërkohet një mënyrë daljeje drejt një nacionalizmi”.

Në të njëjtën linjë edhe analisti Enver Bytyçi tha se ka shumë fjalë dhe pak punë nga 5 mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive. Sipas tij gjysma e këtyre marrëveshjeve të nënshkruara sot janë firmosur edhe 2-3 vite më parë dhe nuk janë realizuar, por bëhen vetëm për t’ia shitur publikut. Përsa u takon deklaratave të Vuçiç, i cili e quan hipokrizi mbeldhjen e qeverive në Pejë, Bytyçi thotë se Presidenti serb nuk shqetësohet nga mesazhe të tilla.

“Vuçiç e di më mirë se më shumë se kushdo tjetër se çfarë ka ndodhur sot në Prishtinë ai mbase është informuar para se të bëhej mbledhja për atë. Ai e quan hipokrizi se ai nuk është i shqetësuar për këtë mbledhje, le të vazhdojë shou, mesazhet e tilla, se andej nga anët tona edhe pula bën vezët pastaj kakaris. Në këto raste po sohim që ka shumë kakarisje dhe pak punë. Është mbledhja e 5 dhe gjysma e këtyre janë nënshkruar edhe para dy-3 vitesh dhe nuk janë realizuar janë të përsëritura nëshkrimet dhe gjicthcka që bëhet, bëhet për t’i shitur diçka publikut. Puna konkrete është të konsultohen. Taksa te Rruga e Kombit nuk ka konsultim paraprak. Kryeministri i veendit tonë luajti vendin e paternistit kur ta të përgatisnin studimin dhe dy qeveritë të japin fondet për këtë.Ai e dha në këtë me arrogancë, pa përmendur që siç u konsultova me Haradinaj”.

Ekonomisti Arben Malaj duke marrë shembullin e Bashkimit Evropian, theksoi se duhen institucione të përbashkëta ku të përafrohet dhe zhvillohet territori si një i vetëm.

“Duhen institucionet të jenë të përbashkëta pastaj përafrimi ku zhvillohet territori si një i vetëm besoja se dy qeveritë se do ndiqnin shembullin e BE, që e nisi nga energjia dhe hap pas hapi shkoi te integrimi. Është mrië që ka marrëveshje, por duhet të ketë sistem monitorimi”.

Në këndvështrimin e kreut të Konfindustrisë Gjergj Buxhuku, marrëdhëniet mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë pësuar hap mbrapa që pas ndërtimit të Rrugës së Kombit. Sipas tij takimi i sotëm tregoi edhe njëherë problemet e mësha politke dhe ekonomike mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kjo ishte një nga ato takime që ndoqa me vëmendje se edhe vetë organizimi dhe mënyra e të folurit ishin pak skajore. Sa u takon marrëveshjeve janë shumë të vonuara. Pas ndërtimit të rrugës së kombit marrëdhëniet kanë pësuar hap mbrapa dhe jo nga tregtia, por kur themi Shqipëri- Kosovë duhet të integrojmë ekonomitë, duhet të ngremë institucione. E vërteta e takimit të sotëm ishte se është një takim politk, që tregon problemet e thella politike dhe problemet e thella ekonomite që i detyrojnë të bëjnë shfaqje të tilla. Të gjitha këto duheshin bërë më përpara. Ne kemi bërë hapa mbrapa”./abcnews.al

BYRO-POLITKE-13-KORRIK-2018-1280x720.jpg
ent ela09:50 | 14/07/2018

Çfarë ndodhi në samitin e NATO-s? Kontradikta mes Presidentit të SHBA dhe Trump. Një paralajmërim i Trump për nmundësinë e tërheqjes së SHBA nga aleanca.

Të gjitha këto janë diskutuar në studion e “Byro Politike” të Juli Xhokaxhi me të ftuarit: Agim Nesho diplomat, Tomor Alizoti, analist, Erald Gjoni, ekspert për politikën e jashtme dhe pedagogu Ilir Kalemaj. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono