agim kajmaku

agim-kajmaku-ne-zyre-1280x690.jpg
nev ila16:19 | 18/11/2019

Për më shumë se një jave kanë dështuar 13 aksione policore për arrestimin e ish-kryebashkiakut socialist të Vorës, Agim Kajmaku. Dyshimet janë për dekonspirim të aksionit nga radhët e uniformave blu, ku 7 prej tyre po verifikohen për rrjedhje informacioni nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në Ministri.

Arratisja e Agim Kajmakut, ish-kryetar i Bashkisë së Vorës pak para se të arrestohej mëngjesin e 11 nëntorit ka bërë që shtatë drejtues të lartë të policisë së Shtetit dhe të drejtorisë Vendore në Tiranë të verifikohen për dekonspirim.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në ministrinë e Brendshme, ka sekuestruar praktikën e ndjekur nga vendimi i marrë në gjykatën e Tiranës deri te dorëzimit i materialit sekret në sekretarinë e policisë së Tiranë.

Policia pretendon se ka aktivizuar një numër të lartë efektivësh për të arrestuar Kajmakun, a thua sikur po kapin një të shumëkërkuar për krime të rënda kundër jetës. Por behët fjalë për ish-kreun e bashkisë së Vorës që u votua më 30 qershor në siglën e Partisë Socialistë.

Shpenzimi i energjive si edhe dyshime për dekonspirim të aksioneve nga vetë forcat blu kanë bërë që Kajmaku të vijojë të qëndrojë në arrati. Prej më shumë se një javë, prokuroria dhe policia po negociojnë me familjarët dhe avokatin  për dorëzimin e tij.

Dhe dorëzimi i 48-vjeçarit e ka një kusht. Agim Kajmaku kërkon që hetimi ndaj tij të bëhet gjendje të lirë. Kjo ishte kërkesa që u bë në gjykatën e Apelit për të kundërshtuar vendimin e shkallës së parë që ishte ai i “arrestit në burg” nga avokatit i Kajmakut, Isuf Shehu.

Sipas prokurorisë së Tiranës ka rezultuar se ish-kreu i bashkisë së Vorës nuk kishte raportuar në formularët e dekriminalizimit se ishte në një proces gjyqësor në Greqi.

Kajmaku është nën hetim edhe për ushtrim të funksioneve pas dhënies fund të detyrës duke qenë se, ka shkarkuar dy nënkryetar të bashkisë pikërisht ditën kur Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i ndërpreu mandatin si edhe ka shpërdoruar detyrën./abcnews.al

kajmaku.jpg
ger ta13:34 | 17/11/2019

Agim Kajmaku, ish-kryetari i Bashkisë së Vorës vijon t’i sfidojë forcat e rendit, duke qëndruar në arrati.

Nga data 11 nëntor ku, edhe u zyrtarizua shpallja në kërkim me vendim gjykate, Kajmaku i ka shpëtuar më shumë se 13 aksioneve policiore për kapjen e tij.

Kontrolle të forcave të policisë janë kryer, në Fushë –Prezë dhe rrethinat e Prezës por pa rezultat. Uniformat blu pretendojnë se kanë  bërë përpjekjet maksimale për të prangosur Kajmakun sikur të ishte banditi më i kërkuar i momentit. Dhe jo një ish kryetar bashkie deri pak ditë më parë i mbështetur gjerësisht nga Edi Rama dhe Taulant Balla.

Dyshimet janë se, kushti i vetëm që, Kajmaku të dorëzohët vullnetarisht dhe të vihet para drejtësisë është nëse, atij i sigurohet që hetimet do të ndiqen në gjendje të lirë.

Për këtë arsye, edhe avokati i ish-kreut të bashkisë së Vorës, ka apeluar vendim e gjykatës së Tiranës, duke kërkuar një masë më të lehtë për klientin e tij.

Paradoks në këtë histori është fakti që Kajmaku i shpëtoi arrestimit të Forcave Operacionale Speciale, ndërsa në fshtësi të plotë  arrin para noterit të lëshojë prokurën e tij për të bërë apelimin e vendit, “arrest me burg” të dhënë nga shkalla e parë.

Edhe më herët prokuroria dhe policia kanë negociuar për të bërë të mundur dorëzimin vullnetar të Kajmakut, i cili u zgjodh në 30 qershor nga radhët e mazhorancës për të drejtuar bashkinë e Vorës. Ai cilësohet si kryebashkiaku më jetëshkurtër që ka mbajtur atë post, pas denoncimeve publike që bëri Partia Demokratike. Nga hetimet rezultoi se 48-vjeçari nuk kishte raportuar në formularët e dekriminalizimit se ishte në një proces gjyqësor në Greqi.

Prokuroria pohon se Kajmaku është nën hetim edhe për ushtrim të funksioneve pas dhënies fund të detyrës duke qenë se, ka shkarkuar dy nënkryetarë te bashkisë pikërisht ditën kur komisioni qëndror i zgjedhjeve i ndërpreu mandatin si edhe ka shpërdoruar detyrën. Ende mbetet mister se kush e nga instancat shtetërore vuri në dijeni 48-vjeçarin që t’i shpëtonte drejtëisë, pasi ndaj tij kishte një urdhër arresti nga gjykata e Tiranës. Për këtë arsye, po verifikohen nga Sh.Ç.B.A., oficerët e policisë gjyqësore si edhe zinxhiri komandues i policisë Tiranës nëse ka pasur rrjedhje të informacionit për rastin Kajmaku./abcnews.al

agim-kajmaku-kqz.jpg
ent ela13:43 | 16/11/2019

Kajmaku ka apeluar nga arratia masën e sigurisë arrest me burg në mungesë të dhënë nga gjykata e shkallës së parë Tiranë, në një kohë kur Prokuroria dhe policia vijojnë kërkimet për ish-kreun e Bashkisë së Vorës. Ai  cili arriti të shpëtonte prangosjes, pasi u njoftua në kohë nga radhët e sistemit të drejtësisë.

“Abcnews” ka zbardhur dosjen e ish-kryebashkiakut të Vorës Agim Kajmaku, i cili prej disa ditësh vazhdon të jetë në arrati. Në dosjen e prokurorisë thuhet se Kajmaku ka fallsifikuar datën e shkarkimit të dy nënkryetarëve të bashkisë dhe në vend të tyre ka emëruar shefin e kabinetit të tij Gent Picari. Sipas organit të akuzës këto urdhra nuk janë bërë me datë 31,10.2019, por në datë 01.11.2019.

Kajmaku ka apeluar nga arratia masën e sigurisë arrest me burg, në një kohë kur Prokuroria dhe policia vijojnë kërkimet për ish-kreun e Bashkisë së Vorës. Ai arriti t’i shpëtonte prangosjes, pasi u njoftua në kohë nga radhët e sistemit të drejtësisë.

Të gjitha pikat e kalimit kufitar, portet dhe aeroporti janë njoftuar për ndalimin e menjëhershëm të Agim Kajmakut nëse do të konstatohet në kufi. Si masë ekstreme Gjykata ka kërkuar që ti sekuestrohet pasaporta.

Ish-kryebashkiaku i Vorës akuzohet për tre akuza; “Shpërdorimi detyre”, “Falsifikim të formularëve” si dhe “Ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës”.

Ndërkohë gazetarja Glidona Daci ka mësuar se është sekuestruar celulari i nënkryetarit të bashkisë Vorë të emëruar nga Agim Kajmaku Gentian Picari, i cili ka bërë kërkesë për t’i rikthyer telefonin../abcnews.al

 

agim-kajmaku-kufiri.jpg
nev ila15:43 | 14/11/2019

Prokuroria dhe policia vijojnë kërkimet për Agim Kajmakun ish-kreun e Bashkisë së Vorës, i cili arriti të shpëtonte prangosjes, pasi u njoftua në kohë nga radhët e sistemit të drejtësisë.

Ndërkohë vijojnë negociatat për dorëzimin vullnetar të tij, çka do të sillte automatikisht ulje me 1/3 e dënimit.

Agim Kajmaku ish-kryetari i bashkisë së Vorës, vazhdon të sfidojë autoritetet ligjzbatuese në vend, duke qëndruar në arrati.

I zgjedhur më 30 qershor nga radhët e mazhorancës për të drejtuar bashkinë e Vorës, Kajmaku i shpëtoi prangosjes, duke u informuar në kohë nga seanca me dyert të mbyllura që kishte vendosur ndaj tij masën e sigurisë atë të “arrestit në burg”, kërkesë e bërë nga Prokuroria e Tiranës.

Të gjitha pikat e kalimit kufitar, portet dhe aeroporti janë njoftuar për ndalimin e menjëhershëm të Agim Kajmakut nëse do të konstatohet në kufi. Si masë ekstreme gjykata ka kërkuar që ti sekuestrohet pasaporta.

Prokurori Kolë Hysenaj e akuzon ish-kryebashkiakun e Vorës  për tre akuza; “Shpërdorimi detyre”, “Falsifikim të formularëve” si dhe “ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës”.

Në të njëjtën kohë, vijon negociatat me familjarët dhe avokatin për të bërë të mundur dorëziminin vullnetar të Kajmakut.  Kjo gjë do të ishte një rrethanë lehtësuese për të, duke fituar automatikisht edhe ulje 1/3 së dënimit në procesin gjyqësor.

Nga hetimet rezultoi se Kajmaku nuk e kishte raportuar në formularët e dekriminalizimit se ishte në një proces gjyqësor në Greqi.

Por nga ana tjetër prokuroria pohon se ai është nën hetim edhe për ushtrim të funksioneve pas dhënies fund të detyrës duke qenë se ka shkarkuar dy nënkryetarë te bashkisë pikërisht ditën kur Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve i ndërpreu mandatin si edhe ka shpërdoruar detyrën.

Kajmaku ashtu si edhe Valdrin Pjetri, i dorëhequr nga Bashkia e Shkodrës u akuzuan nga Partia Demokratike se kanë qenë të dënuar në vendet e BE-së dhe këtë gjë e kishin fshehur në formularët e Dekriminalizimit. /abcnews.al

agim-kajmaku-negociatat.jpg
nev ila18:12 | 13/11/2019

Prej disa ditësh Agim Kajmaku ish-kryetari i Bashkisë së Vorës vijon të jetë në kërkim, pasi mundi t’i shpëtonte prangosjes, pas një informacioni të sigurt nga radhët e sistemit të drejtësisë. Policia dhe prokuroria e Tiranës po negociojnë për dorëzimin vullnetar të Kajmakut, ndërsa ky i fundit përfiton automatikisht ulje me 1/3 të dënimit në gjykatë.

Personat me pushtet dhe me lidhje politike vijojnë t’i shpëtojnë arrestimit nga policia, edhe pse ndaj tyre ka një vendim gjykate.

I tillë është edhe rasti i Agim Kajmakut, ish-kryetarit të Bashkisë së Vorës. Ai mundi t’i shpëtonte prangosjes, duke u informuar në kohë për arrestimin e tij.

Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për qytetarët e thjeshtë. Ata prangosen edhe kur janë në mbrojtje të banesave të tyre, ndërsa të zgjedhurit vendorë ose me përkrahje politike, preferojnë të sfidojnë shtetin duke qëndruar në arrati.

Ky trend është në rritje kohët e fundit. Dhe Agim Kajmaku nuk bën përjashtim. Burime nga Komisariati nr.6., dhe nga Drejtoria Vendore e Policisë së Tiranës, pohuan se janë lënë të gjitha mundësitë e komunikimit, si me familjarë të Kajmakut, ashtu edhe me avokatin e tij për t’u dorëzuar vullnetarisht.

Kjo është një rrethanë lehtësuese ku personi nën hetim, përfiton automatikisht ulje të 1/3 së dënimit në gjykatë.

Prokurori i Tiranës Kolë Hysenaj ka firmosur urdhër-arrestin për ish-kreun e bashkisë Vorë, Agim Kajmakun me akuzat e “Shpërdorimit të detyrës”, “Falsifikimit të formularëve” si dhe “ushtrimi i funksioneve pas dhënies fund të detyrës”.

Abc News publikoi më herët se, Kajmaku shkarkoi nga detyra dy zëvendësit e tij, Hekuran Brahimaj dhe Laureta Omeri, duke vendosur si të vetmin nënkryetar, shefin e Kabinetit Gent Picari. Sipas prokurorisë, Kamjaku e ka ndërmarrë këtë veprim pasi ka mësuar se u shkarkua nga KQZ-ja, duke i vendosur vendimit datën e një dite më parë./abcnews.al

 

andi7-1280x634.jpg
in a12:38 | 13/11/2019

Ish-kreu i Bashkisë Vorë, Agim Kajmaku është në kërkim prej disa ditësh. Akuza më e rëndë është ajo e falsifikimit të formularit të dekriminalizimit.

Gazetari, Andi Qosja raporton për “ABC News” se Kajmaku ka rezultuar i dënuar në shtetin grek, por mundësia që ish-kryebashkiaku të dorëzohet janë lënë të hapura pasi do të ndihmojë procesin e hetimit.

Ish-kreu i bashkisë Vorë, i shkarkuar nga KQZ-ja për shkeljen e ligjit të dekriminalizimit është shpallur në kërkim policor. Kajmaku akuzohet për falsifikim të formularëve dhe ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës. Akuza e fundit ka të bëjë me një vendim të Kajmakut, të marrë pas shkarkimit nga KQZ.

“Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ka shpallur në kërkim me masë sigurimi me arrest në burg, në lidhje me hetimin që zhvillohet në ngarkim të shtetasit Agim Kajmaku, i dyshuar për kryerjen e veprave penale, shpërdorim detyre, sipas nenit 248 te Kodit Penal, falsifikimi i formularëve, neni 190 i Kodit Penal, dhe Ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës, neni 249 i Kodit Penal”, thuhet në urdhër-arrestin për Kajmakun./abcnews.al

agim-kajmaku-kqz.jpg
nev ila17:04 | 11/11/2019

Ndërsa Prokuroria ka firmosur urdhër-arrestin për ish-kreun e bashkisë Vorë, Agim Kajmakun dhe policia është ende në kërkim të tij, ABC News ka siguruar urdhrat që Agim Kajmaku  ka firmosur ditën e shkarkimit nga KQZ.

Siç shihet në urdhrat zyrtarë, të firmosura nga ish-kreu bashkiak i Vorës, urdhri i lirimit nga detyra mban nr. 146, ndërsa urdhri për emërimin në detyrë mban nr. 92. Përvec kësaj edhe nr. i protokollit në shkresat e firmosura nga Kajmaku janë të një rendi jo të rregullt.

Ndërkohë, janë zbardhur edhe akuzat ndaj Kajmakut. Prokuroria ka firmosur arrestimin e tij me akuzat e “Shpërdorimit të detyrës”, “Falsifikimit të formularëve” si dhe “ushtirmi të funksioneve pas dhënies fund të detyrës”.

Ashtu siç raportoi pak ditë më parë edhe Abc News, Kajmaku shkarkoi nga detyra dy zëvendësit e tij Hekuran Brahimaj dhe Laureta Omeri duke vendosur si të vetmin nënkryetar shefin e Kabinetit Gent Picari.

Sipas prokurorirsë, Kamjaku e ka ndërmarrë këtë veprim pasi ka mësuar se u shkarkua nga KQZ-ja duke i vendosur vendimit datën e një dite më parë./abcnews.al

agim-kajmaku.jpg
in a16:36 | 11/11/2019

The former mayor of Vora, Agim Kajmaku, who was dismissed by the CEC, has been declared wanted today by police.

However there are three charges that could lead the former mayor to jail.

Kajmaku is charged with falsifying forms and exercising his functions after being dismissed.

Meanwhile, the latest charge relates to a Kajmak decision made after being dismissed by the Central Election Commission.

Following the CEC decision, Kajmaku has dismissed two his vice-chairman, although he was officially dismissed as head of the Vora municipality. /abcnews.al

agim-kajmaku.jpg
ger ta16:17 | 11/11/2019

Ish-kreu i bashkisë së Vorës, Agim Kajmkau, i cili u shkarkua nga KQZ është shpallur sot në kërkim policor. Sakaq, janë tre akuza që mund ta çojnë pas hekuarve ish-kryebashkiakun.

Kajmaku akuzohet për falsifikim të formularëve dhe ushtrim i funksioneve pas dhënies fund të detyrës.

Ndërkohë, akuza e fundit ka të bëjë me një vendim të Kajmakut, të marrë pas shkarkimit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Pas vendimit të KQZ, Kajmaku ka shkarkuar nga detyra dy nënkryetarët e Bashkisë,  Hekuran Brahimaj dhe Laureta Omeri duke vendosur si të vetmin nënkryetar shefin e Kabinetit Gent Picari, megjithëse edhe vetë ishte zyrtarisht i shkarkuar si kreu i bashkisë Vorë.

Kujotjmë se Agim Kajmaku është denoncuar fillimisht nga Partia Demokratike si person i dënuar në Greqi dhe nuk e kishte deklaruar në formularin e dekriminalizimit. /abcnews.al

agim-kajmaku-kqz-1.jpg
in a13:52 | 11/11/2019

Prosecution signs arrest warrant for former Vora Mayor Agim Kajmaku.

Police have not implemented  yet the arrest warrant against Agim Kajmaku, as he was not found in his apartment.

The reasons are not known yet, but it is suspected that the arrest warrant was signed due to Agim Kajmaku’s dismissal of the deputy mayors.

Agim Kajmaku was dismissed as mayor of Vora after lying on the decriminalization formulary.

As Abc News reported a few days ago, Kajmak dismisses his two  vice-chairman , Hekuran Brahimaj and Laureta Omeri, by appointing Gent Picari as the only vice-chairman.

It is suspected that he signed after his dismissal from the CEC.

ABC News reporter Glidona Daci reports that police have been pursuing him since Friday.

Police have taken action by disseminating information at border crossings and requests him to report to the police for clarification.

He was denounced by the DP as a convicted person in Greece and had not stated it in the decriminalization formulary./abcnews.al

ABC NEWS CHRONICLE ON NOVEMBER 7 DETECTING WHAT HAPPENS IN  VORA  MUNICIPALITY


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono