Afganistan

rex-tillerson-1280x853.jpg
gra moz22:17 | 13/03/2018

Në fjalimin e tij të lamtumirës, sekretari në ikje i Shtetit, Rex Tillerson ia ka rezervuar falenderimet stafit të tij, duke lënë mënjanë presidentin Trump, që siç tha, ia kishte komunikuar shkarkimin me një telefonatë.

Në reagimin e parë pas shkarkimit nga detyra, Rex Tillerson ka falenderuar qytetarët amerikanë, stafin e Departamentit të Shtetit dhe rrjetin e diplomatëve që punojnë në të gjithë botën.

I vetmi person që ai nuk ka falenderuar ka qenë presidenti Trump dhe i vetmi moment kur e ka përmendur ka qenë kur ka thënë se kreu i shtetit ia kishte komunikuar largimin përmes një telefonate nga “Air Force One”.

Në fjalimin e lamtumirës, Tillerson ka vlerësuar stafin e tij për përkushtimin e treguar ndaj një sërë çështjeve të ndjeshme, përfshirë atë të ngacmimeve seksuale.

“Do të takohem me anëtarët e zyrës time më vonë gjatë ditës për t’i falenderuar për shërbimin e tyre. Ata kanë qenë jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj misionit tonë, që përfshin promovimin e vlerave”, ka thënë Tillerson.

Shefi në ikje i diplomacisë amerikane nuk ka lënë pa përmendur Rusinë në deklaratën e tij, duke u thënë gazetarëve se shumë punë mbetet për t’u bërë për t’iu përgjigjur sjelljes dhe veprimeve shqetësuese të qeverisë ruse. Një koment i guximshëm duke pasur parasysh faktin se sa hezitues ka qenë presidenti Trump për të dënuar Rusinë për ndërhyrjen e përfolur në zgjedhjet e vitit 2016.

Ndërsa mes arritjeve kryesore të diplomacisë amerikane, Tillerson ka renditur përpjekjet për të ulur Korenë e Veriut në tryezën e negociatave, progresin e trupave amerikane në Afganistan dhe fushatën kundër ISIS në Siri.

Më herët gjatë ditës, presidenti Trump u tha gazetarëve se e pëlqente Tillerson, por nuk binte dakord me të për disa çështje kyçe, si për shembull marrëveshja bërthamore me Iranin./abcnews.al

100163689_mediaitem100163673.jpg
ent ela12:41 | 24/02/2018

Afganistani është tronditur nga një seri atentatesh që kanë shkaktuar dhjetëra viktima dhe qindra të plagosur. Vetëm një prej atentateve është marrë përsipër nga talebanët.

Një kamikaz hodhi veten në erë në një zonë qendrore në Kabul ku ndodhen shumë ndërtesa qeveritare dhe ambasada. Lajmi është konfirmuar nga televizioni shtetëror por dhe nga ministria e brendshme e cila me anë të një deklarate për shtyp dha dhe një bilanc të përkohshëm të viktimave, një I vdekur dhe dhjetë të plagosur nga të cilët tre në gjendje të rëndë. Objektivi i kamikazit ishin rojet e sigurisë pranë selisë së drejtorisë kombëtare të sigurisë.

Një autobombë në jug të vendit shkaktoi një viktimë dhe dhjetëra të plagosur, pjesa më e madhe kadetë të akademisë së policisë. Atentati u mor përsipër nga talebanët.

Në një atentat tjetër të paktën 25 ushtarë afganë mbetën të vrarë pas sulmit në bazën e ushtrisë në perëndim të vendit në zonën e Farah. Dhe ky sulm mendohet të jetë kryer nga talebanët.

Sulmet vijnë dy ditë pasi qeveria afgane prezantoi një plan të ri sigurie për zonën e gjelbër në qendër të kryeqytetit ku ndodhen ndërtesat qeveritare dhe ambasadat e huaja. /abcnews.al

IMG_4912-1280x853.jpg
gra moz16:58 | 20/02/2018

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, përkujtoi 6-vjetorin e vdekjes së kapiten Feti Vogli në Afganistan. Kreu i Mbrojtjes theksoi ndër të tjera se prania e Shqipërisë në Aleancën e NATO-s, tregon vlera për shoqëritë partnere, ku vendi ynë bën pjesë.

Vepra e të rënëve nuk harrohet, kështu u shpreh ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, në ceremoninë përkujtimore të 6-vjetorit të kapitenit Feti Vogli, i cili humbi jetën në Afganistan.

Olta Xhaçka: “Nga Afganistani në Irak, nga Çadi në Bosnje, nga Kosova në Mali, nga Adriatiku në Egje dhe kudo që na kërkohet, shembulli i Feti Voglit na mëson se detyra dhe përkushtimi për sigurinë e paqen, i bën ushtarakët tanë të marrin mbi vete rrezikun e sfidave të përditshme, veçanërisht në misione. Rënia në krye të detyrës e kapiten Feti Voglit, është dëshmi e faktit, se ju, jo vetëm keni zgjedhur një profesion të vështirë, por edhe se kurajo, përkushtimi, vetëmohimi dhe mbi të gjitha, profesionalizmi juaj, janë tiparet që përshkojnë integritetin tuaj si bij fisnikë të popullit, si shërbëtorë besnikë të atdheut”.

Sipas ministres Xhaçka, prania e Shqipërisë në Aleancën e NATO-s, tregon vlera për shoqëritë partnere ku vendi ynë bën pjesë.

Olta Xhaçka: “Ne si shqiptarë, këndej dhe andej kufirit, nuk harrojmë për asnjë moment, se NATO është mburoja më e besueshme përballë çdo agresioni dhe barbarie që shfaqet pranë dhe larg vendndodhjes sonë gjeografike. Çmimi sublim i Kapiten Feti Voglit na tregon se forcat që na kërcënojnë vlerat, parimet dhe mënyrën tonë të të jetuarit në një sistem demokratik dhe shoqëri të lirive dhe të drejtave të njeriut, janë akoma aty, duke e sfiduar çdo ditë mjedisin e sigurisë sonë kolektive”.

Kapiten Feti Vogli, humbi jetën në Afganistan, ku shërbeu si pjesë e kontigjentit paqeruajtës “Eagle 4” të batalionit të Forcave Speciale./abcnews.al

cb1555d3bd9843d2ab5f25d23baca1cd_18.jpg
ent ela10:09 | 29/01/2018

5 ushtarë kanë humbur jetën dhe 10 të tjerë mbetën të plagosur, për shkak të një sulmi të armatosur në një akademi ushtarake në Afganistan. ISIS ka marrë përsipër atentatin.

Persona të armatosur kanë sulmuar selinë e akademisë ushtarake në Kabul të Afganistanit. Të gjitha rrugët përreth ndërtesës, gjatë operacionit që ka zgjatur 7 orë, u mbyllën fillimisht. Dy kamikazë kanë hedhur veten në erë në hyrje të godinës, ndërsa dy të tjerë janë vrarë brenda saj. Gjithashtu një agresor i pestë është arrestuar.

Bilanci flet për 5 ushtarë të vrarë dhe 10 të plagosur. ISIS ka marrë përsipër sulmin e armatosur në akademi. Lajmi bëhet I ditur nga media locale “1TvNeës”. Pavarësisht pretendimit të ISIS, një burim qeveritar afgan thekson që sulmi është kryer nga militant radikalë të rrjetit Haqqani, që kanë lidhje me talebanët e Emiratit Islamik të Afganistanit.

Zëdhënësi I Ministrisë së Mbrojtjes, Daëlat Ëaziri, ka sqaruar se sulmi në komando ka prekur divizionin 111a të ushtrisë. Atentati I fundit ndodhi pak ditë pas shpërthimit të një ambulance-bombë në qendër të kryeqytetit afgan që shkaktoi të paktën 103 të vdekur./abcnews.al

99724839_044289820-1.jpg
ent ela09:36 | 24/01/2018

6 të vdekur dhe mbi 20 të plagosur është bilanci i sulmit brutal, që Shteti Islamik kreu këtë të mërkurë ndaj zyrave të “Save the Children” në Afganistan. Ndërhyrja e forcave të sigurisë për lirimin e stafit të organizatës zgjati 10 orë.

Aksioni brutal i Shtetit Islamik ndaj zyrave të “Save the Children” në Xhalalabad të Afganistanit ka lënë të paktën 6 të vdekur dhe 24 të plagosur. Pas 10 orë të shtënash dhe shpërthimesh mes forcave afgane të sigurisë dhe militantëve, autoritetet kanë mundur të bëjnë bilancin, që pritet të rëndohet.
Dhe në fakt, burime të pakonfirmuara të cituara nga mediat e huaja flasin për 11 viktima. OJQ-ja ndërkombëtare ka bërë me dije se mes viktimave janë edhe 3 anëtarë të stafit të saj dhe një ushtar. Ndërkohë, 46 persona që ndodheshin në ndërtesë janë shpëtuar nga forcat zyrtare.
Gjithçka filloi në 9:10, me orën lokale, kur një kamikaz u hodh në erë përpara ndërtesës ku ndodhen zyrat e organizatës. Shpërthimi i fuqishëm u krye me një autobombë dhe pasoi me hyrjen e disa personave të armatosur në godinë, të cilët pasi kërcënuan stafin zunë vend brenda saj.
Në vendin e ngjarjes mbërritën forcat e policisë, në mbështetje të të cilave erdhën edhe komandot afganë, që u angazhuan në një shkëmbim zjarri që zgjati deri në pasditen e vonë, disa orë pasi autoritetet kishin deklaruar se beteja kishte përfunduar. Në një mesazh të orëve të fundit, zëdhënësi i guvernatorit të provincës afgane deklaroi se 5 rebelët e përfshirë në sulm kanë mbetur të vrarë, duke ndryshuar variantin e mëparshëm se agresorët ishin 6.
Ndërsa Shteti Islamik, përmes një mesazhi në organet e tij mediatike, ka marrë përsipër përgjegjësinë e sulmit dhe ka deklaruar se ka vënë në shënjestër institucionet britanike, suedeze dhe ato afgane. Ndërkohë, vetë “Save the Children” ka deklaruar se ka pezulluar përkohësisht programet e saj në Afganistan./abcnews.al

vlcsnap-error749-1-1280x719.jpg
gra moz12:55 | 21/01/2018

Forcave speciale afgane u është dashur një natë për t’i dhënë fund sulmit terrorist në një hotel në Kabul. Autoritetet njoftojnë se nga atentati 6 persona janë vrarë dhe 130 të tjera janë shpëtuar. Gjithashtu janë ekzekutuar 3 autorët e sulmit.

Ka përfunduar pas shumë orësh, sulmi terrorist në hotelin “Interkontinental” në Kabul. Njoftimi është bërë nga një zëdhënës i ministrisë së Jashtme të Afganistanit. Bilanci i operacionit është 3 atentatorë të vrarë dhe 130 persona të shpëtuar, mes të cilëve 41 të huaj. Ndërsa viktimat janë 6, ku bën pjesë dhe një grua e huaj. Gjithashtu 5 persona të tjerë mbetën të plagosur. Zjarrëfikësit kanë shuar flakët që nisën për shkak të një shpërthimi përpara se të niste sulmi.

Sipas dëshmive të para, njëri nga agresorët ka hedhur veten në erë duke nisur atentatin, që zgjati një natë. Menjëherë filloi zjarri që shkrumboi një pjesë të katit të 6 të ndërtesës. I menjëhershëm ishte angazhimi i forcave speciale.

Ndërkohë, sulmi është marrë përsipër nga talebanët afganë, që theksojnë se “janë regjistruar dhjetra viktima mes armiqëve të huaj dhe mercenarëve të tyre”.
Në një mesazh në tuitër, zëdhënësi Zabihullah Muxhahid nënvizon se sulmi është kryer nga 5 muxhahedinë. Sipas tij, atentati është zhvilluar në një moment, kur në hotel po zhvillohej një takim mes përgjegjësve të ushtrive të huaja me personalitete të qeverisë afgane.

Ndërkaq, hoteli ishte nën vëzhgim të rreptë, pasi në 2011-n, një sulm analog shkaktoi vdekjen e 20 personave, përfshirë 9 agresorë. Vetëm të premten e kaluar, Departamenti Amerikan i Shtetit kishte shpërndarë një alarm për atentate të mundshme në hotele të ndryshme në Kabul.
Në një mesazh në tuitër shkruhej: “Alarm në Kabul. Kemi raportime se grupe ekstremiste mund të kenë përgatitur sulm kundër një hoteli në Kabul”./abcnews.al

E5E4546A-4654-439E-98F6-968569DA4FB3_cx0_cy14_cw0_w1023_r1_s.jpg
us er10:22 | 28/12/2017

Një atentat kamikaz në Kabul të Afganistanit, shkaktoi 41 viktima dhe 84 të plagosur. Mes viktimave jane edhe tre gazetare. Grupi terrorist i ISIS në Afganistan ka marrë përgjegjësinë e sulmit.

41 viktima dhe 84 të plagosur eshte bilanci i një sulmi vetëvrasës prane nje agjensie shtypi dhe në një qëndre kulturore në Kabul të Afganistanit. Ministria e brendshme afgane, deklaroi për BBC se shpërthimi i pare vetëvrasës u pasua edhe nga dy shpërthime të tjera në zonë.
Zëdhënësi i ministrisë së brendshme theksoi se “objektivi i sulmit ishte qendra kulturore Tabajan, ndersa agjensia e lajmeve ndodhej prane saj.
Mes viktimave jane edhe tre gazetare te agjensise se lajmeve” Zeri Afgan”.
Grupi terrorist i ISIS në Afganistan ka marrë përgjegjësinë e sulmit. Muajt e fundit, Shtetit Islamik ka kryer disa atentate ndaj objektivave Shia në të gjithë Afganistanin.
Në tetor, të paktën 39 viktima humben jeten ne një sulm në xhamine e minoritetit Shia. Ndersa 10 persona u vranë në një sulm me bombë vetëvrasëse pranë kompleksit të agjencisë së inteligjencës në Afganistan të hënën./abcnews.al

vlcsnap-error405-1280x720.jpg
us er11:09 | 23/12/2017

Vitin që vjen Shqipëria do të rrisë me 60% praninë në Afganistan, duke ju përgjigjur kështu pozitivisht strategjisë së re të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump.  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka e bëri këtë deklaratë gjatë ceremonisë së pritjes së kontigjentit të gjashtë që përfundoi misionin në Kabul dhe përcjelles së kontigjentit të tretë për në Herat. Xhaçka e cilësoi këtë;  “si një moment që të bën krenar për arritjet dhe për kontributin, që Forcat e Armatosura japin përkrah aleatëve për vendosjen e paqes, sigurisë dhe kthimit të normalitetit në një pikë shumë të nxehtë të globit.”/abcnews.al

afghanistan.jpg
us er09:29 | 22/12/2017

Së paku, 10 viktima dhe 12 të plagosur, është bilanci i një sulmi të dyfishtë me autobombë në Afganistan. Policia afgane, konfirmoi vdekjen pas shpërthimit të një makinë bombë të 6 policëve dhe plagosjen e 6 të tjerëve në provincën e Kandaharin Jugor. Ndërkohë, një makinë bombë e dytë ka shpërthyer duke vrarë 4 civilë dhe plagosur 6 të tjerë në provincën perëndimore të Heratit. Zyrtarët vendas, dyshojnë se përgjegjësia e sulmit të parë mund të jetë e talebanëve, ndërsa sulmi i dytë është marrë përsipër nga Shteti Islamik./abcnews.al

 

vlcsnap-error643-1280x720.jpg
us er17:16 | 22/11/2017

Vitin e ardhshëm Shqipëria do të rrisë me 60% të trupave prezencën e saj në Afganistan. Rritja e numrit të efektivëve, mes të cilëve edhe një kontingjent i Forcave Speciale, u konfirmua gjatë vizitës 24 orëshe të Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka në Kabul, Afganistan.

Në kabul trupat shqiptare ndodhen që prej vitit 2002. Përgëzimet për kontributin e tyre ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka i merr nga vetë Komandanti i Misionit të NATO-s Resolute Support, gjenerali John Nicholson.

“Përgëzime zonja Ministre për kontributin e vendit tuaj. Në stafin tim kam shumë oficerë e më vjen mirë ta pranoj që oficerët shqiptarë janë më cilësorët”

Për ministren Xhacka  angazhimet në operacione ndër vite do të thonë më shumë përgjegjësi dhe detyrime.

“Vendimi për zgjerimin e trupave në Kabul dhe Herat është përgjigjja jonë në emër të partneritetit strategjik me SHBA, ashtu sikundër kemi mbështetur strategjinë e qeverisë amerikane në Azinë Juglindore”.

Gjatë orëve të qëndrimit në Kabul, Ministrja e Mbrojtjes është takuar me efektivët shqiptarë në komandën qëndrore të NATO-s dhe në Aeroportin ndërkombëtar “Hamid Karzai”, ku kryen misionin kontingjenti i 6-të.

“Na keni zbardhur faqen dhe çdo ditë e më shumë ndjehemi krenarë për ju këtu në Afganistan sikundër për çdo efektiv të Forcave të Armatosura brenda dhe jashtë vendit”

Ministrja e Mbrojtjes u prit edhe nga përfaqësuesi më i lartë civil i NATO-s në Afganistan, ambasadori Cornelius Zimmermann dhe komandantët e HKIA (Hamid Karzai International Airport) dhe TAAC Capital (Train Advise Assist Command).

Aktualisht, FARSH janë angazhuar me një personel prej 83 trupash në Afganistan, e konkretisht në Kabul, Herat apo Mazar e-Sharif.

Pas vendimit për shtim të trupave në vitin 2018, kontributi i Shqipërisë pritet të përqëndrohet në “Force Protection”, këshillim dhe asistencë në Komandën e Perëndimit në Herat apo në skuadrën e operacioneve./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono