adnan xholi

MBULIM-KPK-ADNAND-XHOLI.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
G. P.10:36 | 16/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të konfirmojë në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi. Procesi i rivlerësimit për të u bazua në të tre kriterët, pasuri, figurë dhe aftësi profesionale.

Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi, kaloi me sukses procesin e vettingut. Shpallja e vendimit për të u parapri nga një konstatim, i pandeshur më herët në seanca të tjera, që nuk la dyshime për vlerësimin final të trupës.

Prokurori Xholi rezultoi i pastër në të tre kriteret e kaluara në filtër nga ana e Komisionit, pasurisë, figurës dhe aftësive profesionale.

Në seancën dëgjimore të zhvilluar në 11 tetor, KPK relatoi certifikatë të pastër të përcjellë për Xholin nga ana e ILDKPKI-së për pasurinë. Ai kishte deklaruar një apartament, një autoveturë dhe 2.5 milionë lekë kursime bashkëshortore.

I bardhë ishte edhe raporti i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Kualifikuar, ku shprehej përshtatshmëria e tij me vazhdimin e detyrës, për shkak se mungonin kontaktet me persona të papërshtatshëm. Prokurori Xholi siguroi raport pozitiv edhe për aftësitë profesionale.

E vetmja problematike e konstatuar ishte mungesa e likuiditetit për disa shpenzime të kryera prej tij. Vetë Xholi, ish-prokurori i Krimeve të Rënda, tha se në 21 vite karrierë kishte punuar me përkushtim. Ai sqaroi se kishte probleme në metodologjinë e përdorur nga KPK në llogaritjen e shpenzimeve dhe se disa udhëtime të bëra jashtë vendit nuk ishin private, por udhëtime të bëra për shkak të punës dhe kësisoj të paguara nga shteti./abcnews.al

adnan-xholi.png
G. P.11:09 | 11/10/2018

Në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit u zhvillua sot një seancë dëgjimore me anëtarin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi. Rivlerësimi i figurës së prokurorit të karrierës Xholi është bërë i bazuar në të tre kriteret.

Gjatë seancës së sotme u theksua se sipas raportit të Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive është i saktë dhe se Xholi nuk ka as deklarim të rremë dhe as fshehje pasurie.

Prokurori i organit qendror të akuzës rezulton se ka një apartament 107 m2, me vlerë 50 mijë euro, një autoveturë tip “Benz” me vlerë 4 mijë euro si dhe kursime të bashkëshortes me vlerë rreth 2 milionë e 500 mijë lekë.

Në seancën e sotmë dëgjimore të KPK-së u theksua se per apartamentin Xholi ka deklaruar si burim të ardhurash kredinë dhe një hua 5 mijë euro. Sipas këtij komisioni mbi subjektin e rivlerësimit nuk ka dyshime për burimet e pasurisë, apo për pasuri të paligjshme.

Ndërsa në lidhje me kursimet, është konstatuar se në disa vite Xholi ka pasur mungesë likuiditeti për të justifikuar shpenzimet e kryera. Në lidhje me figurën e tij, Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar vlerëson se ai është i përshtatshem për vijimin e detyrës.

Me vlerësimin shumë mirë janë vlerësuar dhe aftësitë e tij profesionale. Xholi nga ana e tij ka sqaruar se në 21 vite karrierë ka përfaqësuar denjësisht prokurorinë dhe se ai nuk binte dakord me metodologjinë e përdorur për llogaritjen e shpenzimeve.

Sipas tij, janë llogaritur keq disa udhëtime të bëra jasht vendit, pasi kanë qenë udhëtime të bëra për llogari të punës si prokuror, e kësisoj të paguara nga shteti./abcnews.al

vlcsnap-error122-1280x720.jpg
G. P.15:38 | 24/01/2018

Zbardhen detaje nga struktura e miratuar nga kryeprokurorja Arta Marku për drejtimin e Prokurorisë së Përgjithshme. Katër drejtoritë e ketij institucioni do të drejtohen nga Sokol Stojani, Adnand Xholi, Thoma Jano dhe Arqile Koca.

Struktura e re e drejtimit të Prokurorisë së Përgjithshme do të përbëhet nga 4 drejtori, Drejtoria Gjyqësore, Drejtoria e Përgjimeve, Drejtoria e Marrëdhënieve me Jashtë dhe Drejtoria e Inspektimit.

Mësohet se është shkrirë Drejtoria e Hetimit. Ndërkohë pas miratimit të strukturës së re, kryeprokurorja Arta Marku emëroi këtë të mërkurë, Sokol Stojanin, drejtor te Inspektimit. Stojani ka qenë drejtor hetimi në kohën ku institucioni qëndror i akuzës drejtohej nga Ina Rama. Ndërkohë, drejtorët e tjerë do të jenë në po të njëjtat pozicione.

Adnand Xholi te Drejtoria Gjyqësore, Thoma Jano te Përgjimet dhe Arqile Koça te Marrëdhëniet me Jashtë. Marku gjatë këtyre ditëve si kryeprokurore ka zhvilluar disa takime me vartësit e saj në Prokurorinë e Përgjithshme, ndërkohë që njëherësh ka marrë dhe disa vendime duke realizuar ndryshimet në disa prokurori në rrethe dhe institucionin qëndror.

Mësohet se me ndryshimet e reja hiqen komandimet, gjë që pritet të pasohet më një sërë ndryshimesh sa i përket drejtuesve të prokurorive në Tiranë e rrethe. Tashmë pritet të zbardhet edhe numri i prokurorëve që janë të komanduar në Prokurori, pasi kjo ka qenë edhe një nga pikat kryesore të platformës së Arta Markut./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono